GLIMKOLEN I Fa. H. HENSTRA, ÏH Hiemeije|.’s 5^8 I- - - UitgaveKIEZEBR1NK Co Eerste Blad Zaterdagavond aanbieding I 4 October Dierendag. ELASTIEKEN KOUSEN Heel Orgaan der Gemeente Sneek. Zaterdag 3 October 1936. I Firma Wed. S. JOUSTKA ZOON I No. 1 NIEUWSTIJDINGEN. Brandduur 5 uren zonder reuk Mag In geen huisgezin ontbreken 53e Jaargang BELEGEN WIJNEN - PRIMA GEDISTILLEERD - TUNE ADVOCAAT I .-van-VALKENBURG'S-. .•1 LEVERTRAAN- - TELEFOON 2200 SNEEK RECLAME KOLOM. het warm. ÏCHT van SMAAK - PRUS 7Ó ct DINSDAGS Bureau: DRAIS e Naar het bekende adres i HOFSTEDE, Grootzand 18. Lage prijzen. HOOGEND - TEL. 3136 profiteeren. kwestie ter Een GLIMKOOLTJE in de stoof geen koude voeten meer. Een GLIMKOOLTJE in het komfoor houdt het eten heerlijk Speciaal aanbevolen voor de Zondag t Verschijnt en VRIJDAGSAVONDS KLEINZAND 5—7 2 ons voor 1 kwartje Abonnement: per jaar 2.50, fr. p. post 3.60. Advertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT Over deze onderwerpen werden uitvoe- waarvan het resultaat was, dat aan de afgevaardigden vrij mandaat werd verleend. Ook t.o.z. van de andere agendapunten kregen de afge vaardigden vrij mandaat. Het agendapunt „Winterpropaganda” leidde ook tot eenige besprekingen, waar na besloten werd omstreeks Februari van het komende jaar een feestelijke propa ganda-vergadering te organiseeren, metals attractie opvoering van een tooneelstukje of iets dergelijks. Aan het bestuur werd machtiging ver leend deze avond voor te bereiden. OVERGANGSBIJSLAG OP DEN STEUN. De minister van, sociale zaken deelt het volgende mede: De huurbijslag wordt met ingang van 4 October geheel afgeschaft. De betrokke nen zullen, te rekenen van 4 October ai, een overgangstoelage op den steun ontvan gen, welke zal worden berekend naar den huurprijs op 30 September, volgens de regeling van den huurbijslag, welke voor 13 September j.l. bestond, dus als regel naar van de som, welke de huur meer is dan een bepaald bedrag. Wijzigingen in het huurbedrag naar bo ven dan wel naar beneden, zullen geen wijziging brengen in deze toelage. Deze toelage zal mede worden ontvan gen door hen, die later dan 1 October in ondersteuning komen, mits zij ook reeds gedurende eenigen tijd steun genoten heb ben in het tijdvak MaartOctober 1936. Evenals zulks met den huurbijslag het geval was, zal de overgangs-toelage be grepen worden in de maximum-steunuit- keeiing. DE GEVOLGEN VAN EEN. PAARDENHANDEL. Op 23 Juli was het paardenmarkt te Meppel. Daar werd ook een slachtpaard te koop aangeboden. Zes handelaren spraken af het paard beneden den prijs aan te koo- pen, niemand zou meer dan f 40 bieden en de te maken winst zou door de combi natie worden verdeeld. Bij de afspraak was ook J. Godfried, welke zijn instemming met de afspraak niet uitsprak, doch het paard voor f85 kocht. De andere heeren waren hierover ontevreden en toen J. G. ook nog te kennen gaf, dat hij het paard voor zich alleen hield, maakte Petrus Fran- ciscns L. te Hoogeveen zich zoo kwaad, dat hij den andere een klap toediende. Voor die mishandeling werd hij bij verstek veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Van dit vonnis was hij voor de Asser recht bank in verzet. Het vonnis werd echter be vestigd. Een koopman te Meppel zeide, dat dergelijke afspraken zeer veel werden gebruikt. Ik zou daarbij een vriéndelijk beroep willen doen, met name op de ingezetenen van Amsterdam, om bij die arbeid geen notitie van mij te nemen en mij als ieder ander, rustig en ongestoord aan mijn da- gelijksch werk te laten gaan. Als gij mij hierin ter wille zijt, zal ik een nieuwe reden tot dankbaarheid jegens u hebben. Dank van de Koningin. De Koningin, zeer getroffen door de bui tengewoon groote belangstelling en het medeleven ter gelegenheid van de verlo ving van H. K.' H. Prinses Juliana der Nederlanden met Prins Bemhard van LippeBiesterfeld, wenscht langs dezen weg aan alle colleges, corporaties, instel lingen, vereenigingen en particuliere perso nen, hoogstderzelver oprechten dank te be tuigen, aangezien het onnoemelijk groote aantal gelukwenschen het Hare Majesteit niet mogelijk maakt om.een ieder afzonder lijk te bedanken. (w.g.) De particuliere secretaris van H. M. Van Heemstra. Prins Bernhard van Lippe— Biesterfeld. In verband met berichten en beschou wingen in de pers betreffende de naam van Prins Bemhard, vernemen wij, dat zoolang de verloofde van Prinses Juliana niet ais Nederlander genaturaliseerd is, zijn naam geschreven dient te worden: Prins Bemhard van LippeBiesterfeld. Voorts werd ons verzekerd, dat Prins Bemhard geen prijs stelt op een afkorting van zijn naam tot Benno. ■noot sXertAs V De beteekenis van den Internationalen Dierendag, welke valt op den 4den Octo ber, wordt gemeenlijk grootelijks onder schat. De huidige tijd is bovendien weinig ontvankelijk voor het zachtere, zoodat het prediken van een mildere behandeling der dieren moeilijk schijnt. Alom toch vlam men geschillen en belangen-botsingen tus- schen menschen onderling met benauwen de hevigheid op; dagelijks vloeien ons uit alle doelen der wereld berichten toe over geweld en wreedheid en willekeur; over weldiging en onderdrukking van mènschen door menschen I Het schijnt hachelijk, inderdaad, om in zoodanige omstandigheden het woord te nemen voor het voeren van een pleidooi voor het dier. „Want", kan men oogenblik- Icelijk tegenwerpen, „zie maar eens, hoe de menschen elkddr behandelen. Het is dan duidelijk, dat zij over de dieren niet eens dénken 1” Er is echter wel degelijk ernstige reden, om luist in een tijd van schromelijke ont wrichting, angstwekkende verwarring en brute verkrachting van alle gevoelens van recht en rechtvaardigheid, nauwelijks ver doezeld door vervaalde cliché-beschuldi- gingen tegenover een nog wel in de verte 2 ons voor 1 kwartje 2 ons voor 1 kwartje ONTSLAG BUITENGEWONE DIENSTPLICHTIGEN. Met ingang van I October j.l. zijn we gens geëindigde dienstplicht int de dienst ontslagen de buitengewone dienstplichtigen geboren in het jaar 1896. De buitengewone dienstplichtigen, die als onderofficier of als officier tot de marine-reserve behooren, zijn echter met ingang van genoemde da tum ontslagen, voor zoover zij zijn gebo- 2 ons voor 1 kwartje ons voor 1 kwartje de allerfijnste chocola Biscuit met chocola Voor biscuits en chocola naar t beeren te bewerkstelligen dat aan het ge meentebestuur in die geest wordt geadres seerd, en zal daaraan gaarne adhaesie be tuigen. Het laatste belangrijke agendapunt „de centralisatie van het Fröbelonderwijs” gaf aanleiding tot vrij uitvoerige besprekingen, die ingeleid werden door mej. van Kruisen. Uit haar mededeelingen kwam de wensche- lijkheid van decentralisatie en uitbreiding van het fröbelonderwijs sterk naar voren, maar daaruit bleek tevens dat er, hoe men de zaak ook beziet, steeds een nieuwe leer kracht noodig is, en daarvoor behoeft men in de tegenwoordige tijdsomstandigheden bij het gemeentebestuur niet aan te klop pen. f Het bestuur deelde mede, dat eej maanden geleden reeds besloten werd, de hoofden van de openbare scholen in overleg met meji. van Kruisen een advies over deze aangelegenheid aan Volksonder wijs zouden uitbrengen, en dat de afdeeling daarna een adres aan den Raad zou rich ten. Dit advies is echter nog niet ontvan gen. De tijd van voorbereiding daarvoor was nog te kort. Ook andere leden pleitten sterk voor decentralisatie, mede in ’t belang van de veiligheid der kleine kinderen, voor uitbrei ding van de leslokalen, en voor verbouw van de school aan de Oude Koemarkt. Voor dat alles echter heeft de gemeente mej. van Kruisen verzekerde het nogmaals thans geen geld. Dat had een jaar of tien geleden geprobeerd moeten worden. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt. Toch was het inmiddels al ruim elf uur geworden toen de voorzitter deze ge animeerde vergadering sloot. DE VORSTELIJKE VERLOVING. Prinses Juliana heeft Dinsdagmiddag voor de radio zich als volgt tot de ingeze tenen in alle deelen des rijks gericht: „Gij allen, die op deze wijze met onze verloving hebt medegeleefd, als gij hebt gedaan. Ik heb mij nog nooit zoo verrassend dicht bij een ieder, die ik nu aanspreek, gevoeld, als in deze tijd van vreugde, die gij met ons gedeeld hebt, en dat in 't bijzonder door op zulk een menschelijke, broederlijke en zusterlijke wijze mee te leven in ons geluk. Er zijn hierdoor banden gelegd, die van onvergankelijke hoedanig heid zijn. Wij hebben verbijsterd van ontroering gestaan en dat talrijke malen opnieuw over de afmetingen, die de algemeene vreugde, juist over ons persoonlijk geluk, heeft aangenomen. Een schooner welkom hadt gij waarlijk nooit mijn aanstaanden man kunnen be reiden. Mag ik langs deze weg tevens mijn dank betuigen voor de ontelbare schriftelijke en telegrafische gelukwenschen, die wij sa men, ot ik alleen, ontvingen. Gaarne zou den zij ook schriftelijk beantwoord zijn, in dien het mogelijk was geweest, doch dit geeft mij het voordeel, u persoonlijk te kunnen toespreken en mijn dank te uiten voor de bewoordingen, waarin uwe wen- schen waren vervat en waarin wij de harte lijkheid, die ze had ingegeven, zoozeer heb ben gewaardeerd. Wanneer ik thans een woord van dank tot u moet richten, kan ik alleen zeggen: Ik dank u, dat gij ons zoo gelukkig hebt gemaakt. De gloedrijke glans, waarmee gij onze verlovingstijd hebt beschenen, zal onze herinneringen steeds blijven overstralen. Prins Bernhard sprak daarna als volgt: Ook mij is het een behoefte persoonlijk uiting te geven aan de dankbaarheid, waar van ik vervuld ben, voor de overstelpende bewijzen van deelneming van het Neder- landsche volk in ons groote geluk. Talloos zijn de gelukwenschen, die wij mochten ontvangen van openbare licha men, corporatiën, vereenigingen en particu lieren. Het is welhaast ondoenlijk ieder af zonderlijk te bedanken. Ik moge daarom mondeling aan allen mijne diepgevoelde erkentelijkheid uitspieken. Het is misschien minder formeel, maar het gesproken woord heeft toch altijd het voordeel rechtstreeks van hart tot hart te gaan. Mag ik mij' dan van schriftelijke dank betuiging ontslagen rekenen, dan zou ik nu gaarne aan de arbeid gaan en mijne eco nomische studiën voortzetten over de be langen van Nederland en speciaal zijn over- zeesche gewesten. Anno 1864 Telefoon 2912 SNEEK j vaag erkende beschaving juist in een duisteren tijd, waarin die beschaving, dreigt weg te glijden en onder te gaan in een verwildering, duizendmaal ontzettender en troosteloozer dan de wildernis, het emi nente belang van de bescherming van het dier uit te spreken. In een gesloten gelid, schouder aan schouder met andere geestelijke stroomin- gen in de menschheid, die het goede be trachten, staat de dierenbescherming op de bres, om hddr deel van de waarachtige Beschaving te behouden, dit te beschermen tegen ondermijning en afbrokkeling en uit te breiden, niet alleen, zooals geopperd zou kunnen worden, tot heil van enkel het dier, maar tot heil van geheel de mensch heid tevens! Wat is gemakkelijker, dan om onaange daan voor het leed en het lijden van andere schepselen door het leven te gaan? Wat, evenwel, is bekrompener? Wht baat een dergelijke opvatting van armoedig egoïsme den mensch zelf, de menschheid en, ten slotte, het dier? Wanneer niet hoogere gevoelens dit naargeestig, benepen standpunt komen ver helderen, zal de mensch er waarlijk niet in slagen, boven het dierlijke uit te komen op liet terrein, waar hij feitelijk steeds daarboven zou behooren uit te gaan. Een samenleving, bestaande uit eenhe den van een zoo laag niveau zou niet an ders kunnen voortbrengen dan lage, mise rabele, zelfzuchtige daden. Ruw geweld, vertrapping der zwakkeren, wreed ennoo- deloos kwaad zou geboren moéten wor den uit zoo’n maatschappij met den noodwendigen nasleep van ongeluk, lijden, smart en duisternis..,. I wm.uuu<u»v>vu/ i te doen verkiezen door de alg. vergadering. De bescherming der dieren wil haar doel j C2 bereiken o.m. door het menschelijk ge- rjgebesprekingen "^houden, moed te verzachten en te veredelen. In de herdenking van den sterfdag van een men schen- en dierenvriend van het allergroot ste formaat, Franciscus van Assisi, welke op den 4den October 1226 viel, vindt de internationaal georganiseerde dierenbe scherming aanleiding, op zoo ruim moge lijke schaal de aandacht te vragen voor haar gemeenschappelijk doel. Door even zijn gedachten te laten gaan over dit vraagstuk, moet de gemiddelde mensch die daartoe stellig voldoende in telligentie en beschaving zal blijken te be zitten zéér zeker tot de slotsom komen, dat tégen een gezond, eerlijk en krachtig streven, de dieren tegen mishandeling en lijden te beschermen, niets is aan te voeren en dat het op den weg ligt van ieder mensch, daartoe mee te werken. Het kost geen moeite, even na te gaan of men soms ook zélf onrechtvaardigheden jegens dieren begaat. Het is even zeker, dat het opheffen van die onrechtvaardigheden voor mensch zoo wel als voor dier voldoening inhoudt. Door bewust een houding van welwillende kame raadschap tegenover het dier aan te ne men, wordt het geluk gediend, de Bescha ving bevorderd, het lijden verlicht! Doet Zondag, 4 October Dierendag, Iets, al is het nóg zoo gering, ten gunste van het dier! ren in het jaar 1891. Met betrekking tot dit ontslag worden korporaals niet als on derofficier beschouwd. Zij, die een bewijs van dit ontslag wen- schen te ontvangen, kunnen dit aanvra gen ter secretarie van de gemeente, waar zij wonen of, indien zij aldaar niet in het register van dienstplichtigen ingeschreven staan, van de gemeente, waar zij voor de dienstplicht zijn ingeschreven. Behooren zij als dienstplichtige tot de sterkte van een onderdeel der landmacht of behooren zij tot de sterkte van de zeemacht, dan moet het bewijs van ontslag worden aangevraagd bij1 de daarbij betrokken militaire auto riteit. Welke autoriteit dit is, kunnen be langhebbenden ter gemeente-secretarie ver nemen. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK, SNEEK. In de afgeloopen maand bedroeg aantal, bezoekers 2609; en het aantal uitge- leende banden 4504; aan werkloozen wer den op vertoon van de werkloozenkaart samen uitgeleend 224 banden, waaronder 29 studieboeken. VOLKSONDERWIJS. Dinsdagavond kwam de afd. Sneek van „Volksonderwijs” in de Harmonie in ver gadering bijeen. Nadat de voorzitter, de heer Mr. P. C, Andreae de aanwezigen had verwelkomd, en de secretaris, de heer E. Hazelhoff, de notulen had gelezen, volgde de behandeling van de ingekomen stukken. Hierbij bevond zich een schrijven van Burgemeester en Wethouders van Sneek, waarin de afdeeling gevraagd werd bereid te zijn het initiatief te nemen tot het in 't leven roepen eener commissie, tot taak hebbende de schoolvoeding ter hand te nemen en de daarvoor benoodigde gelden bijeen te brengen. B. en W. achtten ’t n.l. beter dat de schoolvoeding door particulie ren wordt verzorgd dan door de gemeente, maar verklaarden zich bereid een gedeelte der kosten voor rekening der gemeente te laten komen. Aan B. en W. is door Volksonderwijs geantwoord, dat deze bereid is bedoelde taak op zich te nemen; Inmiddels zijn de voorbereidende maatregelen ook reeds ge troffen. De verschillende schoolbesturen, de S.D.A.P., de S.B.B., de Vrijz. Dem. Bond en de Vrijheidsbond zijn reeds uitge- noodigd om deel uit te maken van de Commissie van zeven. Van de S.D.A.P. en de S.B.B. was reeds bericht ingekomen, dat resp. als hun vertegenwoordigers wa ren aangewezen de heeren S. F. Bok en G. Vonk. Van de anderen was nog geen bericht ontvangen. Bij het agendapunt „schoolvoeding” werd nog verder over deze zaak gesproken. Daarna volgde de verkiezing van een bestuurslid in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer v. d. Velde naar Grouw. In diens plaats werd gekozen de heer A. Nijdam, die deze benoeming, zij ’t onder eenige reserve, aannam. Tot afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering van Volksonderwijs, te houden op 7 en 8 Nov. a.s. te Rotterdam, werden aangewezen de heeren E. Hazelhoff en S. Koopmans. De Beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering bevatte een aantal belangrijke punten, o.a. de benoeming van een nieu wen secr.-penningmeester, het voorstel van het H.B. om deze functie te splitsen, en een aparten secretaris en een aparten penning meester te benoemen uit de gekozen hoofd bestuursleden, en het voorstel van de afd. Wageningen om deze(n) functionaris (sen) Bij het volgende punt „schoolvoeding” bewaarschool hier ook bij jngelascht moet worden. Verleden jaar school aan de O. Koei schoolvoeding in aanmerking, geen geld meer beschikbaar stelde mej. van Kruisen de vraag of de worden. Verleden jaar kwamen van de markt 50 kinderen voor schoolvoeding in aanmerking, maar B. en W. berichtten toen, dat daarvoor geen geld meer beschikbaar was. Uit de vergadering gingen krachtige stemmen op om bij de komende schoolvoe ding het voorbereidend onderwijs niet weer uit te schakelen, maar vooral de kleine kin deren van de voeding te doen Het bestuur zegde toe deze overdenking te zullen geven aan de Com missie van zeven, en met de noodige spoed te werk te zullen gaan. De heer G. Vonk bracht nog in 't midden dat z.i. niet veel van het particuliere initia tief in dezen verwacht kan worden, en dat de schoolvoeding door de gemeente ter hand genomen dient te worden. Volks onderwijs, aldus werd besloten, zal pro- vvxnx». WHWVVKA ;e It Sickesz' overheerlijke Slroca's 5 Ct. Sickesz’ Radio Golfjes, Slckesz' Lugono Bonbons, 2 ons voor 1 kwartje Sickesz’ zeer fijn chocolade assortiment, Eerst «aar LINKS, dan naar RECHT «Itkijken vóór oversteekt, en.... •ven uw beurt ak wachten. (Neem lie ver een latere trans dan., de auto van den „Eerste Hulp dienst”.) Amazone’s Room en Advocaat plaatjes Amazone’s RoomhoojntJes Amazone’s Pastilles A Fijn» Fondant Borstplaat per ons 10 Ct. per pond 20 ct. Victoria Jongetje met chocola, per pond 22p<> ct. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiE NIEUWE SNEEKERDOUWT annex SNEEKER OOURART an WYMBRITSERADEEL ralwl ay

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1