annex SNEEKER COURANT (79e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek DE STRIJD OM WEENEN No. 2 Eerste Blad Uitgave KIEZEBRINK Co. Dit No. bestaat uit 2 bladen. Woensdag 7 October 1936 53e Jaargang FEUILLETON I NIEUWSTIJDINGEN. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertem Alle Advertentlën wordex» In beide bladen opgenomen Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting zich jaren ouder geworden. I Wordt vervolgd Nogmaals Wöllersdorf. Op een der laatste dagen van Januari D i n s (I a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneexer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Tcrzool, Abbc^ Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis. Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckcl. Langweer B het kind te kunnen bestudeeren en te weten te komen, waaraan het op bepaald moment behoefte heeft, noo- Een cocaine-affaire. Bij ’n inwoner van Hendrik-Ido-Ambacht vervoegde zich eenigen tijd geleden een ze kere K., wonend in Tuindorp te Rotterdam, die vriendschappelijke betrekkingen onder hield met den Ambachtenaar. Deze Rotter- damsche vriend vroeg bij die gelegenheid of de ander niet wist, waar hij cocaïne kon krijgen; hij wilde wel f210.per ons be talen. De Ambachtenaar knoopte dit terdege in de ooren en toen dan ook enkele dagen iater een onbekende bij hem kwam, die ver telde, dat hij cocaïne te koop had voor den prijs van f 150.per ons, ging hij hier grif op 111, omdat daar een winst van niet minder uan 1 öu.per ons aan zat, terwijl de man die de cocaïne keurde en tot de slotsom kwam, dat het „puike waar'’ was, die hij Roman van HUGO BETTAUER. Nadruk verboden. Proza: Het "Lente-Eiland 1930; Schuim het dezen keer echter bij een waarschuwing gelaten. „Als Uwe Hoogheid morgen weer te snel rijdt, moet ik U bekeuren”, waar op de Prins zijn onderbroken tocht kon voortzetten. en- Asch ’30; Het Verboden Rijk ’33; Het Leven op Aarde ’34. Wijziging van het motor- en rijwielreglement. In Staatsblad no. 578 zijn afgekondigd de wijzigingen van het motor- en rijwiel reglement. Deze zijn o. a.: Voorrang voor het verkeer op dien hoofdweg. Er komen zgn. voorrangswegen. Wie de koop niet kon doorgaan. De onbekende daarop rijdt, heelt bij kruisingen ook voor- vond dit evenwel minder erg: hij nam voor- loopig met de f 350.genoegen en de rest van het geld zou hij dan wel krijgen, wan neer de koop eenmaal tot stand gekomen zou zijn. De Ambachtenaar nam de cocaïne zoo lang onder zijn -hoede en thuis bekeek hij 't kostbare goedje nog eens nader. Toen kwam hij echter tot de onverwachte en on gedachte ontdekking, dat het kostbare goedje niets anders was dan doodgewoon keukenzout. Aangezien hij een prijs van f350 voor 4/2 ons zout een te groote prijs opdrijving vond, gaf hij het zaakje aan bij den veldwachter. De recherche is toen aan ’t werk gegaan en weldra slaagde zij er in den Rotterdam- schen vriend K. aan te houden, evenals den onbekende, die eveneens op den Linker Maasoever woonde. Deze K. K. is geen on bekende der politie. Toen hij van zijn bed gelicht werd, heeft de politie in-één-moeite- door ook de woning maar eens geïnspec teerd en met succes, want er werden boven dien nog eenige honderden boekjes ge smokkeld sigarettenpapier aangetroffen. Beide mannen zijn in het Centraal Bureau te Rotterdam ingesloten als verdacht van oplichting. N. Rt. Ct. De kruiser de Ruyter. De nieuwe kruiser de Ruyter is Zaterdag in dienst gesteld, H. M. de Koningin was daarbij tegenwoordig en hield een rede. J. Slauerhoff. f Een van onze meest begaafde dichters en romanciers jan Jacob Slauerhoff is gisteren te Hilversum op 38-jarigen leeftijd over leden. Zijn heengaan wordt in literaire kringen als een ontzaglijk verlies voor de Nederlandsche literatuur beschouwd. Jan Jacob Slauerhoff is den 15en Septem ber 1898 te Leeuwarden geboren. Hij liep aldaar de H.B.S. af, studeerde medicijnen te Amsterdam en werd na zijn artsexamen scheepsarts bij de Java-China-Japan lijn, de Kon. Holl. Lloyd, de V. N. S., tandarts te Haarlem en arts te Marokko. Van zijn voor naamste werken noemen wij: Gedichten: Archipel 1923; Clair Obscur 26; Oost Azië ’27; Eldorado ’28; Serenade 30; Saturnus ’30; Fleurs de Marécage ’29; Yoeng Poe Tsjoeng ’30; Soleares ’33; Een Eerlijk Zeemansgraf ’36. Tooneel: Jan Pietersz. Coen 1930. igheid rijdt met te groote snel de agent, die de auto aanhield. „Dat is jammer”, antwoordde de Pruis. „Ja, U rijdt 80 K.M. per uur." „Hoeveel boete moet ik daarvoor beta len t" vroeg Prins Bernhard. In Duitschland worden verkeersovertre- ders ter plaatse beboet, hier volgt voorioo- pig slechts een bekeuring. De agent h-eft duidelijk, hoe men zijn plan, had het land en duizenden v ners een grooten dienst te bewijz n, had De arbeiders werden rood van kwaad heid en Demmer balde de vuisten. „Dat zullen we er niet bij laten zitten l Wij verzamelen ons op straat en organ!- seeren een demonstratie voor het parle mentsgebouw. Als het niet anders gaat zul len we Wöllersdorf met geweld in bezit nemen en ten gunste van onze kameraden onteigenen. En dan, meneer O'Flanagan, zullen wij met u door dik en dim gaan en alles doen, wat u wilt en wat u adviseert.” Eenige weken geleden nog zou Ralph er zonder aarzelen in hebben toegestemd den strijd tegen de hebzucht in het hem vreem de land op te nemen. Nu echter was hij niet meer zoo enthousiast en vol jeugdig vuur als toen, hij voelde zich down, gede primeerd door de alom ondervonden te genwerking en teleurstellingen en zoo kwam het, dat hij eenige oogenblikken na dacht vóór hij antwoordde: Wij mogen niet overijld te werk gaan. Vergeet niet, dat ik een vreemdeling ben, die niet het recht heeft onlusten en con flicten in het leven te roepen. Ik moet aan nemen, dat de regjeering tenslotte ook slechts het goede wil en het best lijkt m daarom, den bondskanselier de zaak eens voor te leggen. Er moeten toch wettige middelen zijn om die heeren te dwingen een werk, dat zij zelf niet kunnen of willen, aan andere, hulp- en steunbiedende handen over te laten.” van zelfstandigheid, omdat zonder haar de ontwikkeling der persoonlijkheid on denkbaar is, omdat men eerst volledig mensch is, wanneer men, onafhankelijk van anderen, zijn eigen weg kan gaan en ook alleen dan tot een goed gemeenschapsleven komen kan, wanneer men vrij over zich zelf en zijn vermogens kan beschikken. Het Handeisblad voegt hieraan toe, dat van het Amsterdamsche Montessori-lyceum dit jaar voor het eerst leerlingen het eind examen hebben afgelegd. Het waren er ze ven; zij zijn allen geslaagd. Men verzekert het blad, dat de examens van alle zeven leerlingen zeer goed waren en dat de re sultaten van het zelfstandig werken, waar in ze zich geoefend hadden, duidelijk zijn gebleken. Ongelukken. Terwijl eenige kinderen Zaterdagmiddag te Wezep (gem. Oldebroek) in een zand kuil aan het spelen waren, stortte een g .- gedeelte van den kuil in, waardoor het driejarig zoontje van den grondwerker J. van 't Ende uit Wezep bedolven werd. Nadat door toegeschoten hulp de kleine bevrijd was, bleken de levensgeesten reeds geweken. Gistermorgen is het 2-jarig zoontje van de familie S. te Barneveld door een vracht auto overreden en op slag gedood. Het kind lette niet op de vrachtauto, welke, achteruit rijdende, uit de garage kwam. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alie werkdagen, de navolgende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd op 14 October: Huissleutel Metalen plaatje met op schrift Beursje Damesrijwiel Ro zenkrans. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 14 Oc tober: Beursje met inh., D. van der Ploeg, IJlsterkade 35; Rijwiel, P. Faber, Wijde Noorderhome 23; Glacé handschoen, H. C. Hofmeester, Gijsbert Japikstr. 1R.K. Beeldje, IJ. van Gosliga, Lemmerweg 47; Konijn, J. ten Cate, Priorstraat 47; Vier zak aardappelen, H. Kuipers, W. Noor- derhorne 19Zilveren oorbel, J. Bruinsma, 2e Woudstraat 18; Zakétui, J. van der Meer, Potbuurt 11. Verdronken. Te Roodeschuur onder Augustinusga is gisteren het 7-jarig zoontje van den heer J. van Houten al spelende bij een brug voor de sluisdeuren in de vrij diepe vaart geraakt en verdronken. Zijn broertje, die den ernst van het ongeluk niet besefte, ging inplaats van de omwonenden te waarschuwen, gewoon naar huis en vertelde, dat zijn broertje in de vaart lag. Onmiddellijk schoot men te hulp, doch toen was het te laat. Mededeeling van de drie Nederi. middenstands bonden aan het publiek. Nadat in de afgeloopen dagen de hoofd besturen van de drie Nederlandsche mid denstandsbonden zich tot hun leden hebben gewend met het verzoek medewerking te verleenen bij het tegengaan van prijsop drijving, achten de hoofdbesturen het, in verband met den ingetreden toestand, ge- wenscht, thans eenige nadere mededeelin- gen tot het publiek te richten. Het is in de afgeloopen dagen wel eens voorgekomen, dat het publiek terecht, maar ook veelal ten onrechte, bezwaar heeft ge maakt tegen prijsverhoogingen, welke in winkels hebben plaats gehad. Er is voor de middenstandsbonden uiter aard geen enkele aanleiding om het publiek te vragen, verder niet meer toe te zien op eventueele prijsopdrijving. Wel echter is er alle aanleiding om duidelijk te maken, dat niet elke prijsverhooging prijsopdrijving mag worden genoemd en vervolgens, dat het uitermate gewenscht is, dat het publiek, omdat de goede naam van den winkelier dikwijls op het spel staat, met onderscheid oordeelt. Niet elke prijsverhooging is prijsopdrij- Naar wij van de zijde der politie verne men, was hier sprake van een complot, waarover echter een diep stilzwijgen in acht wordt genomen. De zoogenaamde Baron Morolt bleek niemand anders te zijn dan de aan lager wal geraakte operette- zanger Georg Haller, die handelde in op dracht van den Hongaarschen detective, Lazio Bartos. Beiden zijn, na schriftelijk een volledige bekentenis te hebben afge legd, over de grens gevlucht. Naar men ons mededeelt, heeft de politiepresident tot mej. Hilde W. ven gericht, waarin te worden. Sam, die met de bezorging van den brief en de bloemen was belast, kreeg opdracht antwoord mee te bren gen, wanneer zijn meester Hilde en haar moeder zou kunnen bezoeken. Maar Sam kwam met leege handen terug. Juffrouw Wehningen had hem verzocht meneer O’Flanagan mee te deelen, dat zij hem m den loop van den dag schriftelijk zou ant woorden. Met koortsachtig ongeduld en in de he vigste spanning, het hart vol verlangen naar Hilde, wachtte Ralph. Uur na uur verstreek tot eindelijk laat in den avond een bode hem een brief van Hilde bracht, waarin het heette: „Wanneer je dezen brief ontvangt, ben ik met moeder onderweg naar een dorp in Stiermarken, waar een zuster van m’n over leden vader op eeti klein landgoed woont. Zij heeft vernomen, wat mij overkomen is moeder heeft telegrafisch haar hulp in geroepen en zij heeft ons uitgenoodigd bij haar ons intrek te nemen. Na je lieven brief, Ralph, mag ook ik jou wel zeggen, dat ik je lief heb. Zóó hef, als een vrouw zeker maar eenmaal kan liefhebben. Maar desondanks wil ik je vrouw niet worden. Nog afgezien daar van, dat ikj er niet zeker van ben, of je aan zoek niet voortkomt uit een overstelping van je gevoel, houdt toch ook het bewust zijn van je geweldigen rijkdom mij er van at je vrouw te worden. Wees zoo goed, Ralph, en houd me niet voor een over spannen meisje, dat als romanheldin po seert. Ik weet heel goed, welk een heerlijk leven mij aan jouw zijde zou wachten; ik weet ook, dat ik een groote dwaasheid bega door, arm en op mijzelf aangewezen, mijn jammerlijk leven verder te willen lei den in plaats van me aan jou toe te ver niet reflector is van 1 Januari 1938 af ver plicht. Het witte achterspatbord, waarvoor eenige voorschriften worden gegeven, wordt gehandhaafd. Niet hinderlijk stilstaan. Stilstaan wordt verboden, indien de ver keersveiligheid daardoor in gevaar wordt gebracht, alsmede in tal van nauwkeurig omschreven gevallen. Stilstaande auto’s verlicht. Alleen als auto’s binnen 30 M. van een lantaarn (of op een parkeerterrein) staan, behoeven zij geen licht te voeren. PRINS BERNHARD REED TE HARD. De maximum-snelheid voor voertuigen bedraagt in Amsterdam 40 K.M. Het komt nogal eens voor, dat haastige automobilis ten te hard rijden en de verkeerspolitie stelt nu en dan „vallen” op. Hedenochtend waren het de forensen uit het Gooi, die bij het binnenrijden der stad op den Amstel- dijk gecontroleerd werden. Een der auto mobilisten, die zich met zeer grooten spoed naar zijn werk begaf, was Z. H. Prins Bernhard, aldus vertelt het Friesch Dag blad. „Uwe hooj heid”, zeide 1 De besturen van de drie Nederlandsche middenstandsbonden verzoeken het publiek, .iet een en ander rekening te willen houden. 11-.- 1 1- -ll.’T- x» »-» d r ij v i n g sprake is, brenge men bnmid- het beöordeelen* van prijsverhoogingen ga I direct met een /linke winst kon verkoopen. De onbekende kreeg f 350.voorschot waarmeue inj genoegen nam, aangezien de rest onmiddeliijk betaald zou worden, wan neer de cocaïne eenmaal verkwanseld zou zijn. ue Amoachtenaar en de Rotterdamsche vriend gingen direct daarop naar een dok ter, die toegezegd had, de cocaïne voor 1210.per ons te koopen. Ongelukkiger wijze was de dokter met vacantie, zoodat 10, een zekere mate van vrijheid, noodig voor de leiders om de spontane uitingen van zoo een dig voor het kind, opdat het de liefde voor het werk behoudt en het concentra tievermogen verwerft, dat in het leven zoo belangrijk is, en 20. een groote mate rang boven het van rechts komende ver keer. Borden zullen aangeven, wat een voorrangsweg is en dat men zoo’n weg nadert. ’s Nachts geen geluidssignalen. Tusschen 22 uur en J/2 uur voor zonsop gang zijn geluidssignalen verboden. Men moet dan knipperen met de koplampen. Verlichtingsvoorschriftem. De plaats van de verschillende lantaarns wordt nauwkeurig omschreven. Dimmen zal reeds moeten geschieden als de tegenligger zich in de gerichte licht bundels bevindt. Voor wielrijders is verblindend licht steeds verboden, een rood rijwielachterlicht trouwen. Maar ik geloof dat ik niet anders kan. Als je vrouw zou ik mijzelf steeds als gekocht goed beschouwen; ik zou me niet vrij kunnen maken van de gedachte, dat eenmaal de tijd zou moeten komen, waarop je het zou betreuren geen meisje uit je eigen kringen te hebben getrouwd. Geen vrouw ter wereld zou je aanzoek van de hand hebben gewezen, maar juist daarom moet elke vrouw in jouw oogen „te koop” zijn. Een, twee drie jaar misschien zouden we gelukkig zijn, maar dan zou de dag kunnen komen, waarop je misschien zoudt zeggen: Waarom heb ik in plaats van deze lieve en aardige, maar toch ook zeer een voudige Hilde niet de mooiste, elegantste en charmantste vrouw ter wereld gekocht, die begrijpt hoe ze zichzelf en mij tot ons recht moet laten komen? En nogmaals: ik ben er van overtuigd, dat je niet zeker bent van je gevoelens te genover mij. Je bent nog zoo jong, veel jonger dan je leeftijd zou doen vermoeden; waarom zou je niet van het leven genie ten alvorens je voor goed aan iemand te binden Ik hoop nu eenigen tijd met moeder buiten door te brengen en daar alles, wat den laatsten tijd gebeurd is, te vergeten. Mijn betrekking bij de gebr. Krause wordt voor mij vrij gehouden, zoodat ik me voor de toekomst niet bezorgd behoef te maken. Voor het feit, dat je mij zoo spoedig weer in m’n eer hersteld hebt, betuig ik je m’n oprechten dank. En gaarne geef ik je daarbij de verzekering, dat ik je nooit, nooit in m’n leven zal vergeten.” Toen Ralph den brief Jen einde gelezen had, steunde hij het hoofd in de handen. Het trok om zijn lippen; met moeite drong ving; immers door de waardedaling van de gulden is elke import duurder geworden, hetgeen beteekent, dat de goederen, welke geheel of ten deele uit het buitenland ko men, hier te lande in meerdere of mindere mate in prijs zullen moeten worden ver hoogd. De winkelier zal daarmede rekening heb ben te houden, ook met betrekking tot zijn aanwezigen voorraad. Zou hij den bestaan- den voorraad opruimen tegen de voor hem geldende prijzen, dan komt het in de meeste gevallen hierop neer, dat hij niet voldoende geld ontvangt, om straks tegen de hoogere prijzen een zelfden normalen voorraad aan te koopen. Wil de winkelier verzekerd zijn van den geregelden voortgang van zijn zaak, dan moet hij nu rekening gaan houden met den hooger geworden inkoopprijs, ook wanneer deze eerst straks zijn invloed doet gelden. Een tweede moeilijkheid is deze, dat de prijszetting van den winkelier bijna steeds afhankelijk is van de prijszetting van gros sier of fabrikant. De winkelier timmert ech ter met zijn prijzen aan den weg; de prijzen van grossier en fabrikant zijn voor het pu bliek onzichtbaar. Prijsstijging merkt het publiek alleen in Jen winkel. Het is geneigd, daartegen on- ■liddellijk te protesteeren, want het weet niet, dat de winkelier practisch tot die prijs- verhooging is gedwongen, omdat zijn in koopprijzen zijn verhoogd. e_ -L aiddenstandsbonden verzoeken het publiek, over 4>2 ons beschikte. .iet een en ander rekening te willen houden. De Ambaciitenaar toog met den onbeken- Gevallen waarin kennelijk van prijs o p- de op weg naar den Kotterdamschen vriend, d r ij v i n g sprake is, brenge men onmid- delLjk aan bij de bevoegde autoriteiten. Bij ]ipf hpnnrdnplpn van nriiQVPrhnncrinfypn fra men rustig en met onderscheid te werk, op dat niet direct een blaam worde geworpen op den winkelier. Achteraf zou dan na on derzoek blijken, dat ten onrechte een klacht is ingediend, maar de schade welke de winkelier als gevolg van de ongegronde klacht ondervond, is daarmede niet goed gemaakt. MONTESSORI-ONDERWIJS. In het nummer van Augustus-Septem ber van „Volksonderwijs” schrijft de heer M. H. de Haan over „Middelbaar Mon- tessori-onderwijs”, en deelt daarbij mede, dat er thans vijf scholen met voortgezet Montessori-onderwijs in ons land zijn, waarvan vier middelbare. Het Montessori- onderwijs, aldus schr., geeft de kinderen V. persoonlijk een schrij ven gericht, waarin hij zijn diep leedwezen over het voorgevallene uitspreekt en zijn excuses aanbiedt voor deze weliswaar te verontschuldigen, maar daarom voor het slachtoffer niet minder tragische politio- neele vergissing.” Ralph liet een dag voorbij gaan alvo rens zich met Hilde in verbinding te stel len. Hij wilde niet den schijn wekken, alsof hij naar haar dankbaarheid reflec teerde- en na rijp beraad hield hij het daar om voor beter haar eerst geheel tot kalmte te laten komen. Den volgenden morgen eerst zond hij haar met een bouquet roode rozen een brief, waarin hij haar in de warmste bewoordingen verzocht zijn vrouw het geheele plan te onderscheiden. Den volgenden dag liet hij den arbeider Demmer en twee van diens intelligentste kameraden bij zich komen en maakte hem dat ten doei van zijn bewo- Up een der laatste dagen van Januari werd Ralph een lijvig dossier overhandigd, vervalscht "én in zijn nadeel had uitgewerkt, bevattende het door het Weensche bank consortium in vereeniging met de „A.E.G.” opgemaakte saneeringsplan voor Wöllers dorf. De Amerikaan bracht den ganschen nacht door met de bestudeering van fiit plan, dat hem tenslotte slechts een mede lijdend lachje ontlokte. Wat de heeren hier tezamen en in ver eeniging hadden gebrouwen, was niets an ders dan een plan om met steun van het Amerikaansche geld een onderneming op te bouwen, waaraan de A.E.G. en de bank instellingen later milliarden zouden kunnen verdienen, terwijl hijzelf zoo goed als uit geschakeld werd. De arbeiders zouden, „overeenkomstig den edelen wensch van Mister O’Flanagan” een zeer bescheiden aandeel in een eventueelen netto-winst krij gen, maar een netto-winst zou eerst na de vorming van een groot reserve-fonds, amor tisaties en de oprichting van nieuwe fabrie ken kunnen worden geboekt. En op een in het plan niet nader aangeduiden dag zou tenslotte ook Ralph een deel, maar slechts een zeer gering deel van de dertig millioen dollar, welke hij ter beschikking zou stel len, terugzien. Dat alles werd natuurlijk niet ronduit gezegd, maar droeg een soci- aal-politiek manteltje, was onder phrasen verdoezeld en listig verstopt achter cij fers en tabellen. Maar Ralph had van zijn vadqr voldoenden koopmansgeest geërfd hij zijn tranen terug. En toen hij opstond om tusschen de regels en cijfers door te om naar de slaapkamer te gaan, voelde hij kunnen lezen en de ongelooflijke farce van 1 NIEUWE SNEEKER COURANT 26. GEVONDFN VOORWERPEN. fff» „Och, waren alle menschen wij» (Dat l> heelemaal niet noodig, al» ze Bchter het ituur maar n klein XtHjr beetje beter wilden opletten, dan konden we al hMl tevreden xljn I)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1