annex SNEEKER COURANT (80e Jaargang) Officieel Oman der Gemeente Sneek Dit No. bestaat uit 3 bladen. Uit onze Raadzaal. No. 3 Eerste Blad Uitgave KIEZEBRINK Co. Zaterdag 10 October 1936 53e Jaargang Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad 1 Alle Advertentlën worden In belde bladen opgenomen Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting INGEKOMEN: SNEEK, 6 October 1936. SNEEK, 29 September 1936. VERTROKKEN: SNEEK, 6 October 1936. Aan de Gemeenteraad. LIJST VAN INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN GEDURENDE SEPTEMBER 1936. Artikel 6. Indien een aanslag in deze belasting ten onrechte is V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum. I. onder voorbehoud van de goedkeuring van H. M. de Koningin, vast te stellen de volgende: VERORDENING OP DE HEFFING VAN EEN BEMALINGSBELASTING IN DE GEMEENTE SNEEK. •Doeke Steenhuizen, z. b., van Jachthaven straat 7 naar Dragten, Moleneind Z.Z. 64; Cor nells Hortsing, z. b., van Franekerkade 1 naar Deventer, le Pauwenlandstraat 15; Antje Bok- kinga, dienstbode, van Willem Frederikstraat 14 naar Huizum, Verl. Schrans 81; Cornells Ettel, z. b., van Kleinzand 14 naar Amsterdam, Prins Hendrikkade 189; Augustina Maria Lucia Tromp, z. b., van Leeuwarderweg 34 naar Nij megen, Groesbeekse weg 351; Gretha Rijpkema, z. b., van Leeuwarderweg 45 naar Millingen B 91; Douwe Willem Deinum, z. b., van Rozen straat 20 naar Amsterdam, Binnen Wieringer- straat 19; Bernardus N. J. Doodkorte, z. b., van Willemstraat 16 naar Zeist, St. Jozeph Kweek school, Kroostweg; Anastatius H. J. Doodkorte, z. b., van Willemstraat 16 naar Grave, St. Hen- B. en W. bieden de Raad o. a. de volgende voorstellen aan: Aan de Gemeenteraad. Als gevolg van de gewijzigde monetaire politiek der regering is op 30 September jl. afgekondigd en tegelijk in werking getreden de wet houdende tijdelijke maatrege len tot het tegengaan van prijsopdrijving. Deze wet, welke slechts tot 1 Maart 1937 zal gelden, geeft aan den burgemeester in verschillende gevallen de be voegdheid, goederen zonder enige formaliteit in bezit te nemen. Deze goederen worden, zo bepaalt het 3e lid van art. 5, door den burgemeester zonder verwijl op door hem te bepalen wijze ter beschikking gesteld ten behoeve van de bevolking of bepaalde groepen der bevolking tegen prijzen, welke de normale of de van regeringswege vast te stellen maximum-prijzen niet te boven gaan. Tot de inbezitneming mag slechts worden overgegaan indien de daarvoor door de gemeente te betalen schade loosstelling vooraf is genoten of daarvoor, volgens bij Kon. besluit vast te stellen regelen, vooraf persoonlijke of zake lijke zekerheid is gesteld. De schadeloosstelling wordt geschat door een door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen schatter. Zij bedraagt in geen geval meer dan 90 van de hoogste prijs, waarvoor de goederen ter be schikking kunnen worden gesteld. Ten einde de uitvoering van de in de aanhef genoemde wet mogelijk te maken, zal de burgemeester, ingeval hij aanleiding vindt tot inbezitneming over te gaan, over de nodige geldmiddelen moeten kunnen beschikken. Wij ach ten het daarom gewenst, dat op de gemeentebegroting voor het lopende dienstjaar voor dit doel een bedrag wordt uitgetrokken. Het komt ons voor dat voorlopig met een bedrag van ƒ5000.kan worden volstaan. Tegenover de eventueel te betalen schadeloosstelling kan in ontvangst de opbrengst der in bezit genomen goederen worden ge raamd. No. 1.813.11(2). 'voorstel van Burgemeester en Wethouders tot openbare verpachting van het recht tot inning der gelden voor het gebruik van wateren, kaden en wallen in de gemeente Sneek. Op grond van het bovenstaande lijkt het ons niet juist de besproken rechten te doen vervallen voor de aangeduide categorie doorvarende schippers en wij adviseren U daar om aan het verzoek niet te voldoen. Op 31 December a.s. loopt af de termijn van drie jaren, waarvoor door ons, na gehouden openbare inschrijving, aan L. Tijhuis te Rijssen voor de som van ƒ5353.per jaar is verpacht het recht tot inning der gelden, verschul digd voor het gebruik van wateren, kaden en wallen in deze gemeente. Wij geven U in overweging opnieuw tot openbare ver pachting van dit recht over te gaan voor de tijd van drie jaren. Op grot d van het vorenstaande stellen wij U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 29 September 1936, no. 1.813.11(2); BESLUIT: No. 1.792.2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van verordeningen op de heffing en op de invordering van een bema lingsbelasting. te machtigen tot verkoop van een bouwterrein aan de Oppenhuizer- 1. 2. Staten dezer provincie, zulks ter uitvoering van genoemde overeenkomst, is vastgesteld op ƒ5.07 per H.A. Ten einde tegenover deze verzwaring van lasten voor de gemeente een equivalent te hebben, komen wij bij deze met het voorstel onder de naam van bemalingsbelasting een belasting te heffen van de ongebouwde eigendommen, gelegen in het deel der gemeente, dat van het gebied van het waterschap is afgescheiden. Op grond van de steeds door ons aangehangen mening, dat de gebouwde eigen dommen ongeveer alle geen belang hadden bij de werk zaamheid van het waterschap, is er o. i. thans ook geen motief deze eigendommen in de voorgestelde belasting te betrekken. Evenmin is er o. i. aanleiding bij de berekening van het tarief der belasting rekening te houden met het bedrag der overgenomen schuld, dat voor vaarten is uitgegeven, zulks op grond van de overweging dat, daargelaten de vraag van het recht der gemeente tot heffing, wij de bevoegdheid van het Waterschapsbestuur tot heffing van rechten hebben betwist en bovendien het belang bij de vaargelegenheid voor alle percelen in het aan het water- schapsverband onttrokken gebied practisch nihil is. De uit dezen hoofde-overgenomen schuld bedraagt ƒ2524.53, zodat als grondslag voor de berekening van het tariet der belasting heeft te dienen het totaalbedrag der over genomen schuld ad ƒ20546.86 ƒ2524.53 18068.21. De rente van dit bedrag beloopt bij 5 jaarlijks ƒ903.41. Bij een totale oppervlakte van 61.79.20 H.A. komt dit neer op 14.62 per H.A. Voor het verkrijgen van de per H.A. te vorderen belasting moet dit bedrag nog vermeerderd worden met ƒ5.07 wegens aan het waterschap jaarlijks te betalen maalgeld. Op grond van deze cijfers komt een heffing van ƒ20.per hectare per jaar ons billijk voor. Er nog op wijzende, dat de mogelijkheid van afkoop der belasting tegen het twintigvoud van het jaarlijks ver schuldigd belastingbedrag in de heffingsverordening is opengehouden, stellen wij U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 6 October 1936, no. 1.792.2; BESLUIT: Bij Uw besluit van 27 Mei 1935, no. 9, werden wij gemachtigd mede te werken aan de totstandkoming van een overeenkomst met het bestuur van het waterschap ,,De Sneeker Oudvaart” nopens de onttrekking van een gebiedsdeel aan het verband van genoemd waterschap. Deze overeenkomst is inmiddels gesloten en de op het onttrokken gebiedsdeel rustende schuld ad ƒ20546.86 is door de gemeente van het waterschap overgenomen, terwijl de door de gemeente jaarlijks aan het waterschap voor bemaling te betalen vergoeding door de Gedeputeerde behoudens goedkeuring van de Gedeputeerde Staten, Burgemeester en Wethouders te machtigen tot het ver kopen of tot het uitgeven onder beding van grondrente van het op de bij dit besluit behorende tekening met een blauwe kleur aangegeven gedeelte bouwterrein, groot 450 M2., gelegen ten Zuidwesten van de Oppenhuizerweg en deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C, no. 3136, respectievelijk tegen een verkoopprijs van ƒ6.per M2. of een jaarlijkse grond rente van ƒ0.30 per M2., en verder onder de door hen te stellen voorwaarden. Aldus enz. Artikel 4. Het belastingjaar begint op 1 Januari en eindigt met 31 December. No. 1.777.811(3). Voorste! van Burgemeester en Wethouders om hen gedeelte weg. Aan de Gemeenteraad. Bij raadsbesluit van 21 October 1929, no. 9, goedge keurd door de Gedeputeerde Staten bij besluit van 30 October 1929, no. 5, werden wij gemachtigd tot verkoop of eventueel tot uitgifte onder beding van grondrente van bouwterreinen in het Sperkhem, waarvoor de verkoopprijs, respectievelijk de grondrente, werd vastgesteld op ƒ6. of ƒ0.30 per M2. Thans bereikte ons een verzoek een gedeelte bouwter rein langs de Oppenhuizerweg en ten Zuidoosten van de Amaliastraat onder beding van grondrente te mogen ont vangen. Voor de helft van dit terrein, op de hierbij over gelegde tekening met een blauwe kleur aangegeven, is nog geen verkoopprijs vastgesteld. Wij stellen U voor de prijs voor dit terreingedeelte eveneens vast te stellen op 6. of op een jaarlijkse grondrente van ƒ0.30 per M2. en ons te machtigen tot verkoop of tot uitgifte onder beding van grondrente, door het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 29 September 1936, no. 1.777.811(3); BESLUIT: Artikel 2. De belasting bedraagt per jaar ƒ20.per hectare. Voor de berekening der belasting wordt tot maat staf genomen de grootte, zoals die is aangegeven in de kadastrale leggers bij de aanvang van het belastingjaar. No. X 07.352.11(22). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de gemeentebegroting voor 1936 in verband met de uitvoering der wet houdende tijdelijke maatregelen tot. het tegengaan van prijsopdrijving. Artikel 1. Ten behoeve van de gemeente Sneek wordt onder de naam van bemalingsbelasting een belasting geheven van de ongebouwde eigendommen, gelegen in het deel der gemeente, dat bij besluit der Provinciale Staten van 16 Juli 1935, no. 17, is afgescheiden van het gebied van het waterschap „De Sneeker Oudvaart” als bijdrage in de voor de gemeente uit die afscheiding voortspruitende uitgaven en in de kosten van bemaling van het afgeschei den gebied. •Philip Gokkes, marktkoopman, van Edam naar Amaliastraat 63; Sophia Rebel, echtgen. van Klaas Paesens, z. b., van Huizen naar Prior- straat 12; Antje Visser, echtgen. van IJke Sil- vius, huishoudster, van Woudsend naar Willem de Zwijgerstraat 46; Poppe Stienstra, horloge maker, van Wirdum naar Nauwe Burgstraat 2; IJmkje Petronella Bruinsma, dienstbode, van Leeuwarden naar Lange Veemarktstraat 8; Sie- brig Wijdeveld, echtgen, van Bauke Jonkmans, z. b., van Vries n. Parkstraat 10; Lolle Tigche- iaar, kapper, van Warga naar Leeuwarderweg 61; Sieuwke Roorda, echtgen. van Hielke Por tiek, z. b., van Oudega (W.) naar Fred. Hen drikstraat 54; *Sijtske Galerna, echtgen. van Jo hannes Osinga, z. b., van Oosterend naar Co- lignystraat 7; Hotze Schilstra, smid, van Hee- renveen naar 3e Woudstraat 20; Hendriks Smit, dienstbode, van Ubach over Worms naar Van der Heijbuurt 19; Pieter Wiersma, z. b., van Hilversum naar Koopmansgracht 48; Johanna Maria Voorhuis, liefdezuster, van Maastricht naar Stationsweg 3; Akke Elizabeth Eringa, winkeljuffrouw, van Meppel naar Oosterdijk 19; Antje Postma, dienstbode, van Den Haag naar Kruizebroederstraat 30; Marten Vlas, accoun tant, van Workum naar Frederik Hendrikstraat 26; Hinke Reitsma, wed. van Wiebe Smits, huis houdster, van Workum naar Looxmastraat 11; Geert Sijtema, z. b., van Amsterdam naar Pa rallelweg 37; Afke van Dijk, dienstbode, van Holwerd naar Woudvaartkade 40; Meije Oppen huizen, slager, van Leeuwarden naar Klooster- d warsstraat 3; Fetje led erna, echtgen. van Meije Oppenhuizen, z. b., van Leeuwarden naar Kloos- terdwarsstraat 3; Ragnhild Matak Fontein, z. b., van Amsterdam naar Kanaalstraat 7; Anna Ma ria Secunda van den Berg, onderwijzeres, van Den Bosch naar Geêuwkade 53; Sidonius Heti- drikus Ringnalda, banketbakker, van Leeuwar den naar Oosterdijk 20; Jolle Bouma, zuivel- arbeider, van Naarden naar 3e Woudstraat 41; Bottje Westra, dienstbode, van Offingawier naar Woudvaartkade 18; Pieter Lolcama, steendruk ker, van Gauw naar 3e Woudstraat 26; Eliza beth Schoegje, dienstbode, van Jutrijp naar Lemmerweg 76; Geertje de Haan, wed. van Idske Hottinga, z. b., van Amsterdam naar Ged. Pol 7; Uiltje Bauke Wieringa, werktuigkundig tekenaar, van Groningen naar Napjusstraat 36; Egbert van der Zwaag, transportarbeider, van Joure naar Oosterdijk 37; Zwaantje Bosma, dienstbode, van Heerenveen naar Oude Koe markt 65; Albertje Papjes, echtgen. van Rouke Willem Bruinsma, z. b., van Oudehaske naar Grootzand 75; Jan Smit, z. b., van Ubach over Worms naar 2e Badhuisbuurt 12; *Jan Mulder, barbier, van Groningen naar Ged. Pol 13; Petro nella CorneHa Hooftman, wed. van Jan Boer- sma, z. b., van Schiedam naar Westersingel 30; Petronella Lucia Maria Tromp, z. b., van Amers foort naar Stationsweg 15; Alida Elisabeth Lo- dewijk, z. b., van Amsterdam naar Smidsbuurt 10; Agnes Tecela Pietersma, dienstb., van Den Haag naar Bothniakade 2; Jetske Basstra, echt gen. van Hendrik Huisman, z. b., van Gelder- malsen naar le Selfhelpstraat 1; Tietje Walinga, dienstbode, van Heeg naar Jachthavenstraat 5; Wijtze Groen, slager, van Bolsward naar J. W. Frisostraat 15; Michiel Dirk Gerard Bergsma, tandarts, van Utrecht naar Looxmagracht 5; Catharina Harmina Verhoef, echtgen. van Sijtse de Jong, z. b., van Ede naar Kruizebroederstraat 53; Janke Trijntje Haagsma, z. b., van Amster dam naar Hoogend 12; Jan de Roos, chauffeur, van Garijp naar le Woudstraat 40; *Oene Hok- werda, z. b., van Wijckel naar Stationsstraat 40; Aren Grinwis, z. b., van Den Helder naar Op penhuizerweg 1Dieuwke Boersma, echtgen. van Nicolaas J. Krook, z. b., van Lemmer naar Kleinzand 8. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. I. aan de schippersvereniging „Verbetering is ons streven” te berichten, dat aan het door haar bij adres d.d. 28 September 1935 gedaan verzoek niet zal worden vol daan; II. Burgemeester en Wethouders te machtigen op de door hen vast te stellen voorwaarden opnieuw voor de tijd van drie jaren, ingaande 1 Januari 1937, in het openbaar te verpachten, het recht tot inning der gelden, verschuldigd voor het gebruik van wateren, kaden en wallen in de ge meente Sneek. Aldus enz. Artikel 5. 1. < De belasting wordt niet geheven van eigendommen, waarvan de gemeente krachtens het recht van bezit of enig ander zakelijk recht het genot heeft. 2. De belasting wordt niet of niet langer geheven terzake van percelen, waarvoor ineens in de gemeentekas is gestort het twintigvoud van het in artikel 2 vermelde belastingbedrag. SNEEK, 29 September 1936. Aan de Gemeenteraad. Het vorige jaar richtte de schippersvereniging „Ver betering is ons streven” een adres tot U houdende het verzoek om de Verordening op de heffing van rechten voor het gebruik van wateren, kaden en wallen te wijzigen. In de raadsvergadering van 7 October 1935 werd naar aanleiding hiervan besloten aan adressante te berichten, dat op haar verzoek zal worden gelet, vóór opnieuw tot verpachting van het recht tot inning der gelden, verschul digd voor het gebruik van wateren, kaden en wallen wordt overgegaan. Aangezien de pachttermijn op 31 December a.s. zal verstrijken en dus binnenkort opnieuw verpachting moet plaats hebben, dient thans door U over bedoelde aan gelegenheid een beslissing te worden genomen. In vermeld adres wordt verzocht art. 3, II letter b der bovenaangehaalde Verordening te laten vervallen. Deze bepaling onderwerpt stoom- en zeilschepen, die niet in een vaste beurt varen aan een belasting, berekend naar 1 cent per M8., als zij niet komen om te lossen of te laden, maar op hun doorvaart 12 uur of langer in de gemeente vertoeven. Adressante motiveert haar verzoek met een beroep op de slechte tijdsomstandigheden. Wij achten deze motivering niet doorslaggevend en zien ook overigens geen redenen om aan de in het adres uitgesproken wens te voldoen. De onderhavige belasting toch wordt geheven, omdat het beheren en onderhouden der wateren, kaden en wallen voor de gemeente kosten medebrengt en de Verordening beoogt deze door belanghebbenden mede te doen betalen. Ook de schippers, die worden getroffen door art. 3, 11 letter b behoren hiertoe. Het mindere belang, dat zij bij het onderhoud der vaar ten enz. hebben, dan bv. de schippers der vaste beurt- diensten of van de schepen, die lossen en laden, weer spiegelt zich in het lagere tarief, dat voor hen geldt. De slechte tijdsomstandigheden ondervinden alle onder de betrokken Verordening vallende groepen in meerdere of mindere mate. Artikel 3. 1. Belastingplichtig zijn zij, die krachtens het recht van bezit of enig ander zakelijk recht het genot hebben van de eigendommen bedoeld in artikel 1. 2. Als genothebbende in de zin van het eerste lid worden aangemerkt zij, die bij de aanvang van het belas tingjaar alszodanig in de kadastrale leggers zijn aange wezen, tenzij kan worden aangetoond, dat in de kadastrale leggers een misstelling of onjuiste tenaamstelling heeft plaats gehad, of dat een vóór de aanvang van het belas tingjaar ingetreden wijziging van de belastingplicht daarin met de aanvang van het belastingjaar nog niet was opgenomen in welke gevallen met de gewijzigde toestand rekening wordt gehouden. NIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1