F I 1941 No. 4 Eerste Blad .'I ültnaveKIEZEBRINK Cn B Olücieel Orgaan der Gemeente Gneel CT5.J 53e Jaargang ■F ELKE HUISVROUW ’W SPAART NU GELD Woensdag 14 October 1936. NIEUWSTIJDINGEN. Rechterarm NU ■V\ Vzv'*' BELEGEN WIJNEN - PRIMA GEDISTILLEERD - FIJNE ADVOCAAT I Firma Wed. S. JOUSTRA ZOON '|j; '3 - TELEFOON 2200 SNEEK RECLAME ^KOLOM. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 39 C S 13-092 H I Koop nog k weet U koopt, DINSDAGS Bureau: •X1 K Verschijnt en VRIJDAGSAVONDS KLE1NZAND 5—7 Abonnement: per jaar 2.50, fr. p. post 3.60. Advertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT CONFLICT TUSSCHEN BURGE MEESTER EN „EXCELSIOR”. LEMMER, 9 October. Het tusschen den burgemeester ende muziek- en zang- vereeniging „Excelsior” gerezen conflict scheen zich ook tot ander terrein uit te breiden. De burgemeester had n.l. aanvankelijk verboden, dat „Excelsior” haar medewer king zou mogen verleenen aan den muzi- kalen rondgang' door het dorp, waarbij voor de ziekenauto zou worden gecollec teerd. Naar wij vernemen is de burgemeester op deze beslissing echter teruggekomen daar hem bekend was geworden, dat vele inwoners van plan waren niet aan deze collecte te geven. Ofschoon de burgemeester deze houding onjuist en zeer te laken acht, dreigde toch het door de commissie nagestreefde doel in gevaar te komen. Met het oog hierop heeft hij der commissie toestemming ge geven zich van de muzikale medewerking van „Excelsior” te verzekeren. Dit beteekent echter allerminst, dat de burgemeester zijn houding ten aanzien van „Excelsior” wijzigt. Het betreft hier de handhaving van het gezag en de burge meester is van oordeel, dat een vereeni- ging, welke een standpunt inneemt als schap, hier ervaren. Hij heeft gevoeld, niet geheel buiten het hart der gemeente te nebben gestaan om des Woords wille. God geve U versterkt te worden door de kracht van Zijn Heiligen Geest. Hem zij de heerlijkheid door Jezus Christus tot alle geslachten in alle eeuwigheid. Met het la ten zingen van Psalm 5 besloot spr. deze prediking. Ds. Wolfensberger nam daarop het woord, die zeide het een voorrecht te achten namens velen in en buiten de ge meente ds. Treffers te mogen toespreken. In vele gemeenten hebt gij het Woord mo gen bedienen en vele daaruit hebben deze dienst willen bijwonen. Voor uw prediking hebt gij een groote en durende belangstel ling mogen vinden. In ’t bijzonder zijt gij voor vele zieken tot een vertroosting ge weest. Gij hebt ons een span genoemd, en dat zijn wij geweest om de gemeente naar Jezus Christus te trekken. Wij danken u en uw vrouw voor wat gij beiden in vereeni gingen en in vele huisgezinnen zijt ge weest in hulpverleening. Wij werden hier gesteld om als broeders samen te werken en dat hebben wij gedaan. Gij hebt hier een volle periode gehad, omdat God Zijn werk zal volenden. Ik wensch u een goe den opgang in Woerden en de gemeente vertrage niet in gebed en geloof. Spr. ver zoekt daarop staande te zingen Psalm '27 7. 1 Ds. Treffers dankt daarna voor de har telijke woorden en besluit den dienst met het Onze Vader. Van de gelegenheid persoonlijk afscheid van dominee en mevrouw te nemen, werd druk gebruik gemaakt. BIJBEL EN SOCIALISME. Men schrijft ons: Meermalen wordt het socialisme bestre den met het argument, dat het in strijd is met de waarheden in den bijbel neerge legd. Van socialistische kant wordt wel beweerd, dat bijbel en socialisme niets met elkaar te maken hebben. Noch het een, noch het ander is juist. Niet, dat het socialisme rechtstreeks uit den bijbel at te leiden zou zijn. Het is echter zoo, dat een van de geestelijke stroomingen, die het socialisme in het aanzijn geroepen heeft, ontsprongen is aan den bijbel. Men zou zelfs kunnen beweren> dat het er nog door gevoed wordt. Op zijn minst is dus kennis van den bijbel hoodig, om het socialisme te kun nen begrijpen. Daarnaast is bijbelkennis noodig uit het oogpunt van algemeene ontwikkeling. Op dit laatste wordt wel eens te veel de na druk gelegd, o.a. ook in de discussie over het vraagstuk van den bijbel op de open bare school. Wie belang stelt in de hierboven^ even aangestipte problemen en wat daar ver band mee houdt, bezoeke de lezing, die Dr. H. de Vos a.s. Donderdag voor het Instituut voor Arb.-ontwikkeling houdt. Voor nadere bizonderheden verwijzen we naar de desbetreffende advertentie. Bij inzending van Kwatta-Soldaatjes telt deze uitgeknipte advertentie voor 4 Kwatta-Soldaatjes. natuurlijk overkomt het mij ook wel, dat ik zelf twijfel. Dan spreekt het hier van binnen.” Hoe druk het leven van een minister president is blijkt duidelijk uit de dagin- deeling, die dr. Colijn voorlegde aan zijn interviewer. Reeds om kwart over zeven is het opstaan. Ontbijten. Morgenpost door zién. Half 9: wandeling (bij groote spoed de auto) naar het departement, ongeveer 40 minuten, ’s Avonds 6 uur: weer thuis. Half 7: middagmaaltijd. Kwart over 7: studeervertrek tot 12 uur. Om middernacht naar bed. Van 12 tot 1 lezen in bed. De laatste nachten heeft de minister dit, he laas, door de gebeurtenissen, die hem in beslag namen, moeten overslaan, maar an ders leest hij altijd van 12 tot 1 uur ’s nachts, zonder mankeeren. En kwart over 7 staat hij weer op. Biografieën en geschiedenis blijken lieve lingsboeken van dr. Colijn te zijn. Zoo is hij op het oogenblik bezig aan de levens beschrijving van Balfour en aan de „His tory of Europe”, onlangs in vier deelen verschenen. „En als ik nu eens een extra vermoeien de dag heb gehad,” zeide de minister, „lees ik in dat nachtelijk uur een Engelsch de tectiveverhaal.” De interviewer heeft hem nog gevraagd of hij er bepaalde liefhebberijen op na- HET HOEDJE. Tini had een hoedje gekocht; een dót van een dopje en bijna voor niets. Vol trots was zij met haar nieuwe aanwinst gekomen; dadelijk had zij het hoedje uit den papieren zak gehaald en het voor den gangspiegel nog eens op haar permanent wave geplaatst. Fier was zij de kamer bin nengestapt, waar vader met zijn krantje en moeder met verstelwerk zat. Op haar iet wat uitdagend klinkend dèèddg, had Pa een verstrooid „dag” geantwoord. Man nen merken nu eenmaal niet zoo spoedig de bijzonderheden van een dameshoofd- deksel op, vooral niet als zij met hun krantje zitten, maar Moeder hiad dadelijk haar hoofd geschud en haar traditioneel: Maar kind tochgezegd. Eerlijk gezegd, viel die begroeting wat tegen: Tini had zich er meer van voorge steld. Op haar vraag, of Moeder het hoedje dan niet éénig vond, antwoordde zij, dat de hoed wel aardig was, maar dat hij wat te klein was. Pa, als arbiter opgecomman deerd, bromde dat dat prul natuurlijk veel te klein was, het stond dwaas boven op Tini’s hoofd en het was zonde, voor dien rommel zooveel geld uit te geven. Pruilend verliet Tini de kamer. Voor den gangspiegel bekeek zij zich nog eens nauwkeurig en ja, het was waar, als zij heel goed keek, moest zij toegeven, dat het hoedje toch wel een beetje aan den kleinen kant was. Maar Tini was vindingrijk. Zij stapte naar de keuken, Ichtte een van de groote pannen van de plank en heel voor zichtig trok zij haar hoedje met den bol om de pan, teneinde het dopje op deze wijze wat op te rekken. Als de hoed op die Sunlight Zeep voor 10 ets. per dubbel stuk I Dit 1 is een buitenkansje, dat nog niemand ooit heeft meegemaakt. En bekijkt U het nieuwe stuk eensl Voelt U wel, hoeveel zwaarder het geworden is? Het nieuwe pak geeft U een besparing van 36 hetgeen vooral in deze tijd van dubbele waarde voor U is. Nu is Sunlight Zeep binnen ieders bereik. En.... op elke doos blijft de geschenkenboni heden Sunlight Zeep, dan zeker, dat U het beste ^||||s|| wat U voor Uw geld kunt krijgen. „Excelsior”, haar werkzaamheden niet tot de straat mag uitbreiden. Tooneel- en muziekuitvoeringen binnens huis zullen, als voorheen, plaats kunnen hebben. L. C. HET AANSTAANDE HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD. Den Haag is al haast klaar met de, plannen voor de feestviering bij gelegen heid van het aanstaande huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard, ver moedelijk eind Januari. De voorloopige plannen zijn op een vergadering als volgt uitgestippeld: Waimeer de minister van justitie zich naar het Koninklijk paleis zal hebben be geven, omstreeks n uur in de ochtend, voor de acte van aanteekening, dan zullen carillonspel, klokgelui en artillerieschoten weerklinken. Namens 't comité zal aan Prinses en Prins een penhouder worden aangeboden versierd met de wapens van de beide vorstenhuizen. Vervolgens zullen de vereenigingen in staat worden gesteld handteekeningen te plaatsen in registers van geschept papier. Vereenigingen met banieren, een 400 d 500, zullen de vaan- delgroet brengen en zij zullen met hun vaandels in de stad een rondgang pjaken. Er zal een collecte worden gehouden, en er zullen feesten voor kinderen en ouden van dagen worden gegeven. De school jeugd zal ten getale van 35.000 meedoen. Muziek- en zanguitvoeringen zullen worden gehouden. Niet minder dan 160 algemeene vereenigingen, 52 zang-, 23 muziek-, 35 gymnastiek en sport-, 59 vakvereenigingen, 13 winkeliersvereenigingen en 18 buurt - vereenigingen plus nog een aantal bijzon dere organisaties zullen actief medewer ken. Tooneel- en bioscoopvoorstellingen en een eere-avond zullen worden gehouden. De straatversiering ‘zal zoodanig zijn, dat de residentie één bloementuin zal ge lijken. De illuminatie zal des avonds een bijzonder cachet geven aan de historische gebouwen, pleinen en lanen. Indien de weersomstandigheden daar voor gunstig zijn, dan zullen ook ijsfees- ten worden georganiseerd. Een grootsch vuurwerk zal de feestdag besluiten. DR. COLIJN HEEFT ZWARE DAGEN ACHTER DE RUG. De bewogen devaluatiedagen vormen het onderwerp voor een „onpolitiek interview” met minister-president H. Colijn, dat deze week gepubliceerd wordt in „De Haag- sche Post”. De minister-president vertelt in dit interview van de moeilijke dagen, die hij heeft doorgemaakt. Nachtenlang heeft hij niet meer dan drie uur gesla pen. „Gisteren voelde ik mij wel moe in de Kamer”, zeide dr. Colijn. „De leiding van het kabinet vergt veel en ik ben nog voor zitter van allerlei commissies ook.” En met nadruk gaf dr. Colijn een pluim aan zijn ambtenaren. Woordelijk zei hij: „Maar ik heb aan de departementen voortreffelijke krachten onder mijn ambtenaren. Juwee- len.” De minister blijkt de monetaire gebeur tenissen der laatste dqgen zich persoonlijk sterk te hebben aangetrokken, maar thans is hij er over heen. Hij toonde den inter viewer een plaat uit de „Morning Post”, waarin de teekenaar hem een salto-mortale laat maken. „Die heb ik ook gemaakt,” zeide de mi nister, „moeten maken. Nu zullen we er het beste uit trachten te halen wat mo gelijk is.” Hoe reageert dr. Colijn op critiek? Ook dat heeft de interviewer onderzocht en het bleek hem, dat de minister er over het algemeen ongevoelig voor is, „hoewel als ik merk, dat de critiek uit het hart komt, als ze een zielekreet is, dan houd ik mij er wel mee bezig, dan loop ik er mee rond, om te onderzoeken of ik wel gelijk heb. En houdt. Deze vraag werd door dr. Colijn be groet met een zekere verbazing. De hand met de sigaar ging de hoogte in en de minister zeide: „deze”. Ten slotte deelde dr. Colijn nog mede, dat een uitgever hem kortgeleden reeds verzocht heeft zijn memoires te willen schrijven. „Als ik er ooit toe kom(”, zoo zeide de minister, „dan mogen ze toch niet eerder verschijnen dan na mijn dood.” UIT DE WERELD DER AFBETALINGEN. Zonderlinge dingen gebeuren er in de wereld der afbetalingen Zoo is er nu een vrouw, wonende in de Bestevaerstraat te Amsterdam, die er in geslaagd was bij een winkelier in de 2e Nassaustraat aldaar, niet minder dan tach tig huurkoopcontracten af te sluiten. Van alles kreeg ze geleverd: kachels, meubelen, kleeren, tapijten, enz. De winkelier geloofde en slikte al haar verhalen, die o.a. hierop neerkwamen, dat zij de geleverde goederen bij kennissen wist te slijten. Er waren weken, dat de vrouw een „af betalingstermijn” van f 68 had te voldoen. Natuurlijk liep ten slotte de zaak spaak, er werd niets meer betaald en de gele verde goederen bleken verdwenen. Aangifte bij de politie volgde wegens op lichting, c. q. verduistering van goederen tot een totaal bedrag van pl.m. f 45001 De politie heeft thans de vrouw in verhoor ge nomen en daarna is het woord aan de justitie. I Anno IN 64 telefoon 2912 SNEEK AFSCHEID Ds. JAC. TREFFERS. In de godsdienstoefening van j.L Zon dagavond in de Ned. Herv. kerk nam ds. Treffers, wegens het aannemen van het beroep naar Woerden, afscheid van de gemeente te dezer plaatse. Voorafgegaan door dr. H. de Vos, kwam de Dienaar des Woords en de kerkeraad, gevolgd door zeven predikanten uit d© omgeving, bin nen. Na votum en zegen werd gezongen Psalm 89 1, waarna de 12 artikelen! des geloofs werden gelezen, gevolgd door het zingen van Gez. 3 3. Gelezen werd Psalm 138, waarvan de verzen 7 en 8 tot tekst der prediking dienden. Vóór met de prediking werd aangevan gen, hield spr. eerst eenige toespraken tot personen en colleges. Allereerst werd ds, Wolfensberger toegesproken. Wij waren beiden meer op elkaar aangewezen zei spr. en onze samenwerking is met de dag van mijn intrede begonnen. Wij waren een span, dat wel eens ongelijk heeft ge trokken, omdat onze karakters verschillend waren. Ik ben, zegt spr., dankbaar dat ik met u en naast u deze gemeente heb mo gen dienen. Ook voor de vriendschap in onze gezinnen is spr. dankbaar, omdat daardoor meer waardeering is ontstaan. U zult het nu druk krijgen, maar God sterke u en uw gezin. Make Hij uw weg voorspoedig. Dr. De Vos werd dank gebracht voor de allerhartelijkste omgang. Onze visie was anders en daardoor onze aanraking met elkaar niet zoo veelvuldig. Maar er is nooit ernstig verschil tusschen ons ge weest en spr. hoopt dat God dr. De Vos in zijn werk moge zegenen. Met de ouderlingen en diakenen is spr. in nauwe aanraking geweest. Er was een gelukkige samenwerking, in ’t bijzonder met de ouderlingen. Er heerschte tusschen ons een eensgezindheid, die sterkte en verbaasde en spr. acht zich geroepen te zeggen, dat menige gemeente jaloersch op zulke broeders zou zijn. Spr. zegt har telijk dank voor de vriendschap en het ge bed, hier ervaren. Laat die vriendschap mogen blijven, die door het vertrek niet behoeft te worden verbroken. Heeren Kerkvoogden en Notabelen wordt dank gebracht voor de goede zorgen aan spr. en zijn vrouw bewezen, in 't bij zonder in de verzorging der pastorie. Uw taak is niet gemakkelijk en spr. bidt hen kracht en lust om hun moeilijk werk van het beheer te verrichten. Den koster en diens vrouw wordt dank gezegd voor diens keurige verzorging van kerkgebouw en catechisatielokaal en voor de bereidwilligheid, waarmee beiden spr. ten dienste waren. Het Jeugdkoor en de organist mochten voorts waardeerende woorden voor hun medewerking in deze en andere diensten in ontvangst nemen. Voorts zeide spr. het zeer op prijs te stellen dat verschillende collega’s uit den ring deze dienst wilden bijwonen. In de voorgelezen Psalm zegt spr. is het leven geteekend van een die leeUt te midden van vijanden. Gods rechterhand behoedt hem't is een gevende hand, die nimmer des gevens moe wordt. Zoo lang I die gevende hand voor ons bestaat is er heil. Dat heil leidt tot gehoorzaamheid. In woord en leven is het onze roeping Hem te beleven, want alleen in Hem is heil en zaligheid. Vatten wij nu alles, wat onze bediening van deze 21/2 jaar in deze gemeente betreft samen, dan bidden wij: „Laat niet varen het werk Uwer handen”. God voleindigt Zijn werk; Hij redt niet al leen uit benauwdheid, maar Hij maakt iets van ons en van ons werk. Als een dienaar weggaat, dan is dat werk niet voorbij, maar God zal er iets van maken. Hij is met ons aan 't werk en Hij weet wat het zaï worden. Het moge soms schijnen alsof de arbeid niet af is, maar God gaat door al vertrekt de dienaar. Het Slot van deze psalm is: Laat niet varen het werk Uwer handen. Deze bede geeft zekerheid om te bidden, dat Zijn gevende hand Zijn belofte waar make. In die zekerheid ligt de toekomst der gemeen te. Scheiden moge iets smartelijks zijn, omdat er iets gebroken wordt, maar als het gaat om Gods heerlijkheid, valt het persoonlijke weg. Wel moeten vele banden verbroken, in ’t bijzonder met de zieken, maar God stemt tot dankbaarheid en te vens tot verootmoediging. Onze prediking heeft niets anders willen zijn dan de ver kondiging van Jezus Christus. Onze wegen gaan nu uiteen, maar het is heerlijk te weten dat Christus ons voor gaat en wij Hem volgen. Spr. dankt tenslotte voor alle vriend- manier een nachtje werd gerekt, zou hij wel beter passen, meende zij. Zij zette de pan weer op haar plaats en ging naar de huiskamer om thee te drinken. Nauwelijks was zij in de kamer of een snelle roffel klonk op de trap van de bo venverdieping; Lientje, het meisje, had zich wat verlaat bij het geven van een groote beurt aan de slaapkamer; het werd hoog tijd, dat er aan het middagmaal werd begonnen. Met twee stappen was Lien tje den gang door en de keuken in; met de behendigheid, welke een routine van jaren geeft, draaide zij de kranen van het gasfornuis open en terwijl haar rechter hand den brandenden lucifer bij den bran der hield, tastte haar linker naar de plank, van waar zij een pan greep, die zij snel op het vuur deponeerde. De gevolgen waren ontzettend I Een hooge vlam schoot uit, rondom de pan, een zwarte rookwolk kronkelde omhoog en een vreeselijke stank verspreidde zich door de keuken; van schrik viel Lientje flauw, maar niet voordat zij een ijselijke gil had geslaakt, een gil, welke Vader en Moeder en Tini naar de keuken deed snellen. Toen klonk er een tweede gil: Tini zeeg naast Lientje op den keukenvloer. En verschroei de stukjes vilt en verkoolde rudimenten van wat eens een kwiek staand veertje was geweest dwarrelden als zwarte sneeuwvlok ken door de ruimte Aldus geschiedde dezer dagen in een nette burgerwoning in het Westen van Rotterdam. N. R. Crt. DAAR HEEFT NIEMAND AAN GEDACHT De Autokampioen schrijft: Aan de definities, waarmee het Motor en Rijwielreglement begint, wordt nu o.m. de omschrijving van het begrip „dag” toegevoegd, dit teneinde in de artikelen de lange omschrijving „tusschen i/2 uur voor zonsopgang en i/2 uur na zonsonder gang” te vermijden. Deze uitlegging van het begrip „dag”, welke, gelijk uitdruk kelijk vermeld is, voor het geheele regle ment geldt heeft evenwel ten gevolge, dat degenen, die wegens overtreding van een der bepalingen een zeker aantal dagen hechtenisstraf krijgen eiken avond moeten worden vrijgelaten en eiken ochtend in het huis van bewaring dienen terug te kee- renll Van harte zullen zij dan zingen: „En waarom zullen we treurengevolgd door: „Die Nacht gehórt uns I 11 1OO^' NIEUWE SNEEKER COURANT annex SKEEKER OOURABT m WYMBRITSERADEEL (of uw rechter-richting- aanwijzer) steekt u na tuurlijk altoos tijdig uit, voor u een bocht naar rechts neemt. U weet zeker wel, wat tijdig be teekent? (vóór u de bocht Ingaat I) -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1