annex SNEEKER COURANT (80e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek DE STRIJD OM WEENEN ITALIANO b No. 8 Eerste Blad Dit No. bestaat Hit 2 bladen. Uitgave KIEZEBRINK Co. Woensdag 28 October 1936 53e Jaargang FEUILLETON middenweg” l.i' RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. ITALIANO Alle Advertentiën worde» in belde bladen opgenomen Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting GENEESKRACHTIG EN LEKKER Roman van HUGO BETTAUER Nadruk verboden. MM?? Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe SneeKer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s tl a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. DE BEZUINIGING BIJ DE SPOORWEGEN. Wegens bezuiniging is het station Sta voren teruggebracht tot halte. TEGEN HOEST EN VERKOUDHEID Onderweg is ’t mid den van den weg niet de gulden midden weg, maar juist de „foute middenweg”! (Op wegen met vier rijbanen moet men steeds zooveel moge lijk rechts houden en alleen op de midden- baan komen bij het inhalen. En op de lin- kerweghelft? Daar... nooit!) 33- Een tragi-komisch. intermezzo. BIOSCOOPNIEUWS. In het Amicitia Theater krijgen we in het volgende programma „Merijntje Gijzen’s jeugd”, naar de roman van A. M. de Jong. Wat niet van alle films, welke naar een roman gemaakt zijn, gezegd kan wor den, kan van deze getuigd nl. dat ze uit stekend geslaagd is en zich ook als film al een zelfstandige plaats in de Nederlandsche filmproductie heeft weten te veroveren, nl. een zeer vooraanstaande. Dat is mede te danken aan dien uitstekenden regisseur Kurt Gerron, die deze Loet C. Barnstijn Filmstad-productie eldde. Hoor hem zelf over de spelers, welke hij koos. Hij schrijft: Bij de bezetting van de hoofdrollen voor „Merijntje Gijzen’s Jeugd” heb ik er naar gestreefd om ditmaal met acteurs en actri ces samen te werken, die nog nooit gefilmd hadden. Deze wensch had een tweeledigen grond: ten eerste is het een, helaas, meer bladen met het sensationeele bericht van de aankomst van den echten nabob en er meldden zich bij den portier van hotel Bristol ettelijke reporters om John O’Fla- nagan te interviewen. Deze laatste bleek uiterst joviaal, klopte iedereen kameraad schappelijk op den schouder, deelde bij doosjes tegelijk, Khedive sigaretten uit, die hij dit het hotel had laten aanrukken en sprak met vaderlijke toegenegenheid over zijn armen broer, dien fantast, wien hij slechts een bewijs van zijn broederliefde wilde geven. Eén passage in zijd interview trok den volgenden dag de algemeene aandacht: „Voor zoover ik er‘in de enkele uren die ik hier ben, over kan oordeelen, is het Weensche volk veel te trotsch om zich wat te laten schenken!” Laat in den middag verliet de Ameri kaan met zijn secretaris voor het eerst zijn appartementen om op de gang aan alle leden van het personeel, die hem in den weg traden, bankbiljetten rond te deelen, die hij los in zijn broekzak droeg. Beneden gekomen pakte hij den direc teur bij een knoop van zijn jas, gaf hem vriendschappelijk een stomp in de maag streek en zei: „Dear friend, je hotel bevalt me uitste kend. Maar vertel me nou eens, waar we ons vanavond kunnen amuseeren?” De directeur lachte als de bekende boer met kiespijn eh dacht, zichtbaar ingespan nen, na. „Wacht eens”, kwam hij eindelijk, „als ik het wel heb, is er vanavond een groot bal masqué in het Concertgebouw. Een schitterende gelegenheid om Weenen te leeren kennen! Ik garandeer u, dat u zich daar kostelijk zult vermaken.” Mister John O’Flanagan werd plotseling ernstig. „Ik heb helaas nog geen full dress, wat men bij jullie rok noemt. Ik heb de ge woonte, in elke stad, waar ik kom, alles Van Salzburg ging de reis naar Inns- brück; van daar maakte Ralph onder lei ding van e’én bekenden gids ski-tochten door de Alpen, ontving dagenlang geen post en vergat de heele wereld met al haar ap- en dependenties om zich geheel over te geven aan het gelukzalige gevoel van jeugd, kracht en beweging. Intusschen gebeurde er in Weenen iets, dat zelfs Breitbart’s roem dreigde te ver duisteren. De rijkste man ter wereld arriveerde in de Oostenrijksche hoofdstad. Inderdaad de rijkste man ter wereld. En dat kon natuur lijk niemand anders zijn dan Ralph’s stief broer, wiens onverwacht opduiken, volgens de berichten in de Weensche bladen, aan ’t Groesusbestaan van den dweper en philan- troop een zoo ontijdig einde had gemaakt. Zoo gebeurde het, dat op den morgen van den i/den Februari voor Hotel Bris tol een met twee zware koffers beladen taxi stilhield, waaruit twee heeren stapten, de een groot en sterk, de ander klein en broodmager. De kleine liep onmiddellijk op den por tier toe en fluisterde dezen in goed Duitsch, zjj het dan ook met de noochge teekenen en meer gangbare gewoonte geworden om filmspelers steeds eenzelfde genre rol te laten spelen, waardoor zij langzamerhand met een bepaald type vereenzelvigd wor den; ten tweede is het onderwerp van een film als „Merijntje” zoo totaal verschillend van de tot heden verwerkte filmstof, dat ik voor alles gezocht heb naar vertolkers, die juist omdat zij nog een „onbeschreven blad papier” zijn, zich voor volle honderd procent met het karakter van hun rol ver trouwd zouden kunnen maken. Ik heb reeds vele malen het genoegen gehad om tooneelspelers, bij hun filmdebuut met raad en daad te mogen steunen. Het is mij echter nog maar zelden een zoo groote vreugde geweest, als bij deze film. Men be hoeft niet te gelooven, dat ik dit speciaal uit beleefdheid zeg... het werken met ar- tisten als Mimi Boesnach, Piet Bron, A. M. de Jong en Bill Benders heeft mij waarlijk een zeer groote voldoening geschonken. En dan niet te vergeten: onze kleine Marcel Krols! Menig toeschouwer zal zich afvra gen: hoe heeft dat tienjarige kereltje dit eigenlijk kunnen spelen? Hoe lang zal het geduurd hebben, voordat men hem alles had bijgebracht tot hij de juiste uitdrukking gevonden had? Zoo was het n i e t, waarde lezer. Hier staan wij allen voor.een won der. Dit kind is altijd kind gebleven, speelsch en ondeugend, een echte Brabant- sche dorpsjongen. Maar: Marcel Krols bezit een zeer bijzondere eigenschap: zijn con- centratie-mogelijkheden zijn verbazingwek kend. Hij kon vol overgave achter zijn voet bal aanhollen om een minuut later, in de studio, met evenveel overgave te huilen. Hoe guitig is zijn lachen hoe opwindend zijn vroolijkheid. Wij zullen hem niet vergeten, dezen prachtigen, grooten, kleinen „Merijn tje”. Over A. M. de Jong als filmspeler kan ik niet veel zeggen, omdat mij dan een zekere schroom bekruipt. Maar voor mij staat vast, dat hij in zijn „sterfscène” wellicht onbe wust het hoogste ideaal van den film- artist bereikt, namelijk: geen acteur te zijn. Mimi Boesnach, Piet Bron en Bill Ben ders wensch ik toe, dat hun prestaties naar waarde genoten zullen worden. Zij hebben bij hun werk een fanatieken arbeidslust ge demonstreerd en artistieke hoogten bereikt, waarop zij en de heele Nederlandsche film industrie trotsch mogen zijn. Voor mij heeft de samenwerking met hen reeds voor de première van de film tot een prettig resul taat geleid: wij zijn vrienden geworden 1 nieuw te laten maken. Dat meesleepen van al'dien rommel is me te lastig.” De directeur,' die in den loop der jaren geleerd had zich over niets te verwonde ren, knikte begrijpend. „Zeer practisch, zeer practisch, mis ter O’Flanagan. Altijd alles nieuw, natuurlijk, dat is het verstandigste, wat u doen kunt. Maar u kunt toch gecostumeerd gaan I Ove rigens behoeft u werkelijk niet zooveel om slag te maken. Het zal meneer Altmann, die het bal georganiseerd heeft, een eer zijn u te mogen ontvangen. Dus twee kaar ten, niet waar De directeur haastte zich naar ae te lefoon en bracht den schilder Altmann, die de kunstzinnige reclame in Weenen op een ongekende hoogte gebracht heeft, van een en ander op de hoogte. Deze wreef zich vergenoegd in de handen. Het Concertge bouw uitverkocht, Breitbart op het tooneel en de rijkste man ter wereld in een loge prachtig over dat bal zou men voor- Joopig niet uitgesproken raken. Klokslag tien uur betrad John O’Flana gan met zijn particulier secretaris Fred Plumber het Concertgebouw, dat tjokvol was met dames en heeren in de meest uit- eenloopende kleederdrachten. Het comité van ontvangst beschouwde het als een ty pisch Amerikaansche gewoonte, dat de multi-millionair zelf in een donker colbert met een geruite pantalon verscheen, maar zijn secretaris correct in smoking. In het geoefende kunstenaarsoog van den heer Altmann maakten de beide gevierde gasten een eenigszins grotesken indruk. Hij meen de in de pantalon van den Amerikaan een genaaide winkelhaak en op de smoking van diens secretaris ettelijke vetvlekken te be speuren, maar tenslotte was hij toch zoo verheugd over hun komst, dat hij deze kleine ongerechtigheden spoedig vergat. ÜEVONDFN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alie werkdagen, de navolgende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd op 25 en 26 Oct.: Ijzeren stander Dameshandschoen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 25 en 26 Oct.: Damesrijwiel, Station Spoorwegen; Muts, Joh. Poiesz, Schamestraat 23; Glacé dameshandschoen, v. d. Heide, Kapelstr. 1 Groen kindertaschje, T. IJntema, Ernst Casimirstr. 21; Kanarie, B. Heins, Jacht havenstraat 29; Paar gymnastiekschoenen, J. Abma, IJsbrechtum. DE WERKLOOSHEID TE TILBURG. De werkloosheidscijfers te Tilburg dalen gestadig. Konden wij, schrijft de Msb., de vorige week melden, dat zij in de voor Tilburg voornaamste industrie, de textiel nijverheid, sedert de devaluatie in drie we ken tijds was gedaald met 38 procent, ook deze week valt weer een aanzienlijke ver mindering te constateeren. Van 1046 in de vorige week, daalde het cijfer thans met 257, om alzoo te komen op 789. Vergeleken met het aantal werkloozen in de week voorafgaande aan de devaluatie (23 September j.l.) dat 1697 bedroeg, be- teekent dit derhalve een totale verminde ring van 908 of 53.5 pet. Wat de werkloosheid over de geheele li nie aangaat, liep het cijfer van 23 Septem ber: 4698, terug tot 3638, een procentueele vermindering derhalve van 22.5 pet. OVERVAL OP EEN BEJAARD ECHTPAAR. Vrijdag op Zaterdagnacht te omstreeks één uur is het bejaarde echtpaar V. te Kloosterzand uit zijn slaap opgeschrikt door een in een laken gehuld individu, dat aldus vermomd via een raam de woning was binnengedrongen. Eerst tegen zes uur heeft de oude vrouw aangifte bij den ge meenteveldwachter gedaan van het geval. Wat zich in dien tusschentijd precies in de woning van den 8 4-jarigen landbouwer V. heeft afgespeeld, is nog niet bekend. Bij een ingesteld onderzoek ter plaatse vond men den ouden man zwaar gewond: hij had een schot in de zijde. Het slacht offer van dezen nachtelijken laffen over val is vervoerd naar het ziekenhuis te Gronendijk (gemeente Hontenisse), waar operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. In het huis heerschte een ware chaos. Vrijwel alle kasten en laden waren over hoop gehaald en men vond tusschen de rondgestrooide goederen drie leege hul zen en twee kogels. Tot nog toe worden enkele diamanten en gouden voorwerpen vermist. De dader wist in het nachtelijk duister te ontkomen. Nader wordt gemeld: De 84-jarige landbouwer P. A. Ver- schueren woont met zijn 75-jarige vrouw in een woning in de Lepelstraat. In het holst van den nacht werd er gebeld. De oude lieden deden echter niet open en betrek kelijk korten tijd later sliepen zij weer. De inbreker, die eerst brutaalweg had aange beld, wist echter toch binnen te komen. Aan de achterzijde van de woning for ceerde hij een raam. Langs een ladder, die hij uit het schuurtje had gehaald, klom hij naar binnen. Grondig doorzocht hij het huis; alle laden en kasten werden overhoop gehaald. Een gering bedrag aan geld en eenige sieraden maakte hij buit. De oude vrouw werd echter wakker, opende haar slaapkamerdeur en zag tot haar schrik een man, in een laken gehuld, op haar afkomen. Hij drong de slaapkamer binnen en loste eenige schoten, waarbij de oude man in de zijde werd gewond. De inbreker vluchtte. Pas vele uren later, in den vroegen ochtend, waarschuwde de vrouw de politie. Onmiddellijk is een uit voerig onderzoek ingesteld. oroer van dien armen slokker, die zijn ver diende loon gekregen heeft, omdat hij hier den boel op stelten wilde komen zetten. Een echte Amerikaan weet wel, dat hij in Bristol thuis hoort en niet in dat tweede rangs Balkanpaleis.” Op dit oogenblik ging de huistelefoon. „Ja, meneer de secretaris, met den di recteur. Waarmee kan ik u van dienst zijn Oostenrijksch geld? Ja, de biljetten van tienduizend zijn wel de kleinste, die men hier gebruiken kan. Ja, er wordt hier veel geleden. Desondanks, hahaha! Heel goed, meneer de secretaris! Ik zal u onmiddellijk vijf nïïllioen in biljetten van tien-, vijftig en honderdduizend kronen laten brengen. Zeker, zeker, zijn er ook! Liever direct tien millioen. Zooals u wilt! Ja, ja, u hebt vol komen gelijk.” Stralend keek de directeur den kring rond. „Meneer O’Flanagan verlangt voor tien millioen kleini geld om den eersten dag niet direct in verlegenheid te komen!” Mister John baadde en zijn particulier secretaris baadde; de op de gang luiste rende bediendenschaar hoorde nen snuiven en proesten. Binnen vijf minuten wist het gansche hotel, dat de „echte” O’Flanagan hier zijn intrek had genomen. De toespraak van den directeur bleek haar Uitwerking niet gemist te hebben. Het ontbijt werd op de appartementen van den Amerikaan geserveerd, een schitteren de auto stond steeds te zijner beschikking, tien flesschen wijn en vijf flesschen likeur in reserve, coiffeur, manicure, schoenpoet ser, zeep, parfum, een tailleur die in staat was binnen vier en twintig uur een paar colberts te leveren, enzoovoorts. „Dat is een echte Amerikaan!” meende de directeur en „Dat is een echte Ameri kaan” echode het in den kring van zijn personeel. In den namiddag verschenen de Avond- tering weg KootstermolenRottevalle f 165.312. Sneek: verbetering traverse door Sneek f217.000. Heerenveen: verbetering van den Heerenwal f 44.800 en verbetering van den Badweg en Nieuweburen f 21.300. Plannen, waarvan de bestekken door het Werkfonds zijn goedgekeurd. Rijksweg 43: basculebrug over Ouden weg in de gemeente Doniawerstal f 100.000 en weggedeelte Horseweg-Sneek f 360.000. Heerenveen: verbetering Breedpad en los en laadplaats f 61.300. Vastgelegde gelden. Op de begrooting van de geblokkeerde gelden tot en met 15 September 1936 komt voor Opsterland: verbetering vaneen weg f 23.000. HET WERKFONDS 1934. Negende 3-maandelijksche verslag. Aan het negende drje-maandelijksche verslag van het Werkfonds 1934, loopende van 16 Juni tot en met 15 September, is ontleend: Plannen die reeds zijn uitgevoerd. Workum: twee nieuwe bruggen f 11.600. Gaasterland: walbeschoeiing te Balk f 14.528.40 en bestratingen te Balk f 10.151.3 6. Westdongeradeelbrug te Ter- naard f 2800. Plannen, geheel of gedeeltelijk in uitvoering. Rijksweg no. 43: gedeelte Afsluitdijk Harkezijl, bouw 2 bruggen en 1 viaduct f 98.000 en weggedeelte AfsluitdijkHar kezijl f186.135. Friesche kanalen: vaar geul Bergumermeer f 56.666.67 en kanaal- vak Lange MeerWijde Ee f 140.000. Waterschap De Contributie Zeedijken Oostdongeradeel: verlenging kade f 25.000. Leeuwarderadeel: verbetering Huizumer- laan en Tijnjedijk f 50.085. Waterschap Nes-Buren: verbetering van den zeedijk f 100.960. Franeker: verbetering binnen stad f55.920. Doniawerstal: aanleg weg Langweer f74.000. Achtkarspelen: verbe- van eerbied toe: „Mijn chef, Mister O’Flanagan, wil hier zijn intrek nemen. De beste kamers natuur lijk. Voor hem vier of vijf, voor mij twee.” John O’Flanagan en zijn secretaris kre gen zes kamers op de eerste verdieping, de hoteldirecteur, de heer Fuchs, leidde er zijn gasten persoonlijk heen en toen de zen hun tevredenheid over zijn keuze had den uitgedrukt, stelde de grootste van de twee, die in een geruiten pantalon en een blauw colbert gekleed was, met een eenigs zins Engelsch accent, een vraag, welker beantwoording de directeur reeds op de lippen had gehad. „Well”, vroeg hij, terwijl hij het door de ramen binnenvallend zonlicht liet spelen op een in zijn ring gevatte diamant van onge veer een centimeter doorsnee, „heeft Mis ter Patrick Ralph O’Flanagan hier niet eenigen tijd gewoond? Dat is n.l. mijn broer, die Oostenrijk wou koopen en door mij een arme kerel is geworden. Well, weet u niet waar hij zich ophoudt Ik wil lucky for him een paar millioen dollar schenken, opdat hij mijn naam niet te schande maakt.” De heer Fuchs, die het nog steeds niet verkroppen kon, dat Ralph O’Flanagan destijds in plaats van in Bristol in Imperial was afgestapt, beefde van opwinding, ver zamelde alle kellners, kamermeisjes en schoenpoetsers in zijti kantoor en hield een kernachtige toespraak: „Menschen, nu hebben wij den rijksten man ter wereld en komt het er op aan te toonen, dat die ook alleen in dit hotel thuis hoort. Wij moeten er allen op uit zijn om hem het leven zoo aangenaam mogelijk te maken. En niet hem alleen, maar ook zijn secretaris, want deze hooge heeren zijn geheel afhankelijk van den wü van hun se cretaris. Een van jullie gaat direct naar de „Presse” om te vertellen, dat bij ons de echte mister O’Flanagan is afgestapt, de niet te schande VEEL VISCH IN DE BONIFACIUSBRON TE DOKKUM. Ten behoeve van de zuivering van het bronwater, is de bekende St. Bonifacius- bron te Dokkum met behulp van een mo torpomp en een motorbrandspuit met twee slangen leeggepompt en door gemeente werklieden gereinigd. Doordat het water in het betrekkelijk kleine bronbassin uit 24 wellen krachtig naar boven borrelde moest de brandspuit geregeld doorwerken om het water er uit te houden. Bij het leeg worden van het bronbassin kwam men tot de ver rassende ontdekking, dat zich hierin vrij veel visch bevond. Talrijke palingen, waar bij ehkele zeer groote exemplaren o.a. één van 94 c.M. lengte werden gevan gen, benevens een paar flinke snoeken. Bo vendien was er een groote hoeveelheid witvisch enz. N. v. h. N. 100 JAAR. Zaterdag is de heer Gerrit van der Gang te Ezumarijl bij Anjum 100 jaar geworden. PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD WEER TERUG. Zondag zijn Prinses Juliana en Prins Bemhard van hun bezoek aan Duitsch- land op het Loo teruggekeerd. iNlgTwj NIEUWE SNEEKER COURANT f J T O N N E M A Ci£. SNEEK FABRIKANTEN VAN KING-PEPERMUNT i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1