annex SNEEKER COURANT (80e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Uit onze Raadzaal. Uitgave KIEZEBRINK Co. No. 12 Eerste Blad Woensdag 11 November 1936 Dit No. bestaat uit 2 bladen. 53e Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. I tl Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle Advertentlën worden In belde bladen opgenomen BESLUIT: Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentiebla en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneexer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s (1 a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. g- h. a. c. JAN DEKKER, f De bekende concertzanger Jan Dekker is op 52-jarigen leeftijd overleden. De heer De Groot wijst er op, dat nog niet zo lang ge leden hier een voorstel van Ged. Staten is behandeld betreffende districts-schoolartsen, waarvoor de raad zich in meerderheid uitsprak. Doch als wij nu een schoolarts vast aanstellen en de plannen van Ged. Staten nemen toch nog eens een vastere vorm aan, komen we dan ook in moeilijkheden inzake wacht geld? De Voorzitter heeft van de zaak der districts-school artsen nooit meer iets vernomen, misschien weten de hier zittende leden van de Provinciale Staten er meer van. De Secretaris zegt dat dit niet het geval is, maar de positie van den schoolarts is niet in de atnbtenarenverordening geregeld, zodat hij daaraan geen aanspraak op wachtgeld kan ontlenen. Z. h. s. wordt alsnu conform het voorstel van B. en W. be sloten. Punt IV. Benoeming van een schoolarts, met ingang van 1 Januari 1937, wegens het eindigen van het tijdvak, waar voor Dr. J. W. van der Zijpp alszodanig werd benoemd. Aanbevolen worden: Dr. J. W. van der Zijpp. H. Gerritsma, arts. lo. 2o. (208). Dr. J. W. van der Zijpp wordt met 11 st. benoemd, de heer H. Gerritsma had 2 st., blanco was 1 st. Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het Werkliedenreglement. (Bijlage 91dos- sierno. X 08.17). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. De heer M a s e 1 a n d vraagt hoe in de vacature voorzien zal worden: door oproeping van sollicitanten buiten het bedrijf of door benoeming van iemand uit het bedrijf, met instandhou ding van de huidige personeelssterkte. De Voorzitter: Het D. B. is voornemens, overeenkomstig het advies der commissie voor de bedrijven, het opschuivings- systeem toe te passen. De heer M a s e 1 a n d verklaart zich voldaan. Z. h. s. conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt VI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der instructie voor den hoofdmachinist der gas fabriek en waterleiding. (Bijlage 92; dossierno. II 08.3). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. conform besloten. Punt VII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een geldlening groot 155000.(Bij lage 93; dossierno. X 07. 352.71(34)). Z. h. s. conform besloten. Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan hen enkele bevoegdheden over te dragen. (Bijlage 94; dossierno. X 07.6(5)). B. en W. adviseren: Ter bevordering van een vlotte afdoening van zaken en ter besparing van arbeid, stellen wij U voor aan ons met toepassing van art. 212 der Gemeentewet over te dragen de bevoegdheden, vermeld in het hierna opgenomen ont- werp-besluit. Ten aanzien van de onder I opgesomde bevoegdheden merken wij uitdrukkelijk op, dat zij uitsluitend betrekking hebben op openbare verpachtingen. Wanneer wij in een of ander geval van oordeel mochten zijn dat onderhandse verpachting in het belang der gemeente is, zal de beslis sing daarover, evenals tot dusver, bij U berusten. Wij geven U in overweging het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 3 November 1936, no. X 07.6(5); GEVONDFN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martinipiein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen, de navolgende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd op 710 Novem ber: Rijwielen Belastingmerk in étui. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 710 November: Koperen gewicht, K. Zuidam, Tranendal 21; Vulpotlood, P. Schrigte, Willem de Zwijgerstraat 69; Alpenmuts, J. van der Velde, Geeuwkade 7; Rok, J. Walstra, 2e Stéenklipstraat 49; Zakboekje inh. postzegels, v. d. Pijpekamp, Klein- zand. AANKONDIGING VERGADERINGEN ENZ. Sneeft. Woensdag 11 Nov. 8.15 uur. Vergaderzaal de Boer. Pred. A. Schmutzler over „Redding uit allen wereldnood”. Bols ward. Woensdag 11 Nov. De Doele. St. Maartensbal onder leiding van den heer P. J. Heeringa. Sneeft. Donderdag 12 Nov. Geb. v. Chr. Belangen. 8.15 uur. K.R.O.-Troubadours met Tholen en van Lier. Sneek. Donderdag 12 Nov. 8 uur. Har monie. Soc. Dem. Vrouwenclub. Vrouwen dag. Spr. mevr. T. Toomstrade Hondt. Sneek. Woensdag 18 Nov. Amicitia. Op voering ,,’n Partijtje Poker”. Bal na. BESCHERMING VAN VERPAKTE ARTIKELEN. Teneinde het prijsbederf en geknoei met verpakte artikelen te kunnen tegengaan is namens tal van zaken en organen uit het bedrijfsleven het volgende adres aanmid- denstandsraad en nijVerheidsraad verzon den: Door talrijke organisaties uit het be drijfsleven, zoowel uit kringen der industrie als uit de groot- en kleinhandel, wordt als een tekortkoming in de bestaande wetge ving en in de rechtspraak gevoeld het feit, dat de verpakking van artikelen welke door den fabrikant in de handel worden gebracht met de bedoeling deze in dezelfde toestand in handen van den con sument te doen komen geschonden en identiteitsmerken verwijderd kunnen wor den, zonder dat hiertegen afdoerud ver weer mogelijk is. Deze organisaties en zelfstandige bedrij ven meenen onder de aandacht van uw raad het volgende te mogen brengen: De fabrikant moet de zekerheid hebben, dat aan zijn artikel niets wordt ontnomen. Het moet Wen fabrikant mogelijk gemaakt worden de garantieverplichting, die hij te genover het publiek op zich neemt, ook volledig na te komen. De naleving van deze garantieplicht komt speciaal tot uiting in het verlangen van den fabrikant de ouderdom van zijn artikel, zoodra dit in handen van den con sument is gekomen, te kunnen vaststellen. Op grond van het bovenstaande wen den bedrijven en organisaties zich tot uw raad met het dringend verzoek om daar het verpakte artikel een zeer groote plaats in het volksleven is gaan innemen, te be vorderen, dat dusdanige maatregelen geno men zullen worden, dat de verpakking van eerilg artikel hetzij eenige daarop tot onderscheiding van de verpakking voorko mende aanduiding, teeken, letter of cijfer of een aanduiding als merk, niet bescha digd zal mogen worden en dat eveneens het verwijderen van identiteitsmerken wet- telijk onmogelijk gemaakt zal worden. Als men het venten hier verbiedt zal men het onze mensen elders verbieden, zegt men; doch dat gebeurt nu ook al; in Wymbritseradeel bv. moet men een ventvergunning hebben, maar deze geeft men, als spr. goed is ingelicht, niet voor Oppen- huizen-Uitwellingerga, op hun standpunt volkomen terecht, omdat men daar al genoeg zaken op dit gebied heeft en zo gaat het ook in Ijlst. In de grote steden verstrekt men de venters brandstof en vergoedt men ze de regendagen. Spr. constateert dit feit, niet omdat we het maar zo moeten navolgen, maar omdat blijkt dat men daar van hun nood over tuigd is. Spr. zou echter de mensen zelf liever een faire kans geven hun eigen brood te verdienen, wat ze ook liever willen. Zouden we hun niet iets kunnen tegemoet komen, door bv. op Zaterdag een verbod voor handelaars van buiten uit te vaardigen? De heer Van der Veen zegt dat als het maar enigszins mogelijk was, dat de gemeente deze mensen zou kunnen steu nen, hij daartoe gaarne zou medewerken; sommigen hunner verkeren inderdaad in dezelfde moeilijke omstandigheden als de werklozen. Doch spr. ziet hier geen mogelijkheid tot hulp. Aan het tegengaan van de markthandel zitten consekwenties, welke geen raadslid-zou willen aanvaarden; er zouden tegenmaatrege len van andere gemeenten op volgen en men zou de Snekers moeten verbieden elders te venten. Wat de goedkope groentenverstrekking betreft, hebben wij ervaren, dat enkele groentehandelaren dit zien als een verstrek king, die hun toekomt; die mening is zelfs een soort ziekte bij hen geworden en zij hebben getracht deze distributie in dis- crediet te brengen, door te verkondigen, dat het verstrekte eigenlijk op de asbelt thuis hoorde. Nu dat niet gelukte, probeert men het op deze wijze; er is werkelijk een soort wrok bij enige groentehandelaren tegen deze distributie. Wij hebben echter eens inlichtingen ingewonnen en enige groentehandelaren hebben ons verklaard geen cent schade van aeze distributie te hebben, omdat velen dezer werklozen vroeger geen groenten kochten. Wij hebben wat dit deel van het adres betreft, wer kelijk de indruk dat hier overdreven wordt. De Voorzitter zegt dat de argumenten welke de heer Boeijenga noemde, ook B. en W. geleid hebben tot nun advies. Men moet ook niet vergeten dat in de laatste tijd zich een enorm aantal personen op de groentehandel heeft geworpen, die geen vakkennis en dus ook geen succes hebben. Wrj heDDen destijds gemeend het aanbod van het rijk om deel te nemen aan de goedkope groentendistributie, aan te moeten nemen, en daar door zijn verscheidene personen, die vroeger geen groenten gebruikten, daaraan gewend, men leerde bv. tomaten eten, een voedsel dat goed is voor de mensen. Spr. acht dit zelfs een lichtpuntje in alle misère, welke we thans meemaken., Het ver bieden van de invoer op bepaalde dagen, zou toch ook gevolgen hebben, welke de heer Tromp voor zijn zaak zou betreuren; andere gemeenten zouden dan immers ook muren tegen <fe invoer uit Sneek oprichten. Wij hebben al eens onze aandacht gevestigd op het feit, dat sommige gemeenten maatregelen tegen Sneker venters nemen, doch naar wij menen golden die maat- legelen vooral verkapte bedelarij en leurders. Spr. meent dat ook de vakbladen, evenals de regering, plaatselijk protectionisme afwijzen. De heer Zuider baan zegt dat het advies van B. en W. kort kon zijn, omdat al meerdere malen dergelijke adressen aan de orde zijn geweest, nl. dat van de eierhandelaren en van de vishandelaren. De eerste keer hebben we uitvoerig van advies gediend en we meenden dat niet elke keer behoeven te her halen. De heer Tromp had niet de bedoeling zijn stem te ver heffen tegen de verstrekking van goedkope groenten. Spr. meent dat de heer Van der Veen een tikje overdrijft als hij dit adres in verband brengt met de wrok die de nanaelaren tegen die verstrekking zouden koesteren. Spr. beziet deze zaak op zich zelf en beschikt over enige gegevens, die aantonen, dat vele groentehandelaren in een netelige positie verkeren en dan hebben zij toch zeker het recht op bescheiden wijze daarvan hier te doen blijken. Den Voorzitter merkt spr. op, dat spr. hier niet voor zijn zaak, zijn persoonlijk belang dus, zit, doch voor het algemeen belang. De Voorzitter heeft, toen hij wees op de oelangen van den heer Tromp, natuurlijk ook de Sneker zaken in het alge meen bedoeld. Doet de heer Tromp een voorstel? De heer Tromp vraagt of B. en W. niet willen onderzoeken of er een modus te vinden is waardoor de Zaterdag aneen voor de Sneker handelaren wordt gereserveerd. De Voorzitter weet niet wat de wethouders hiervan denken, doch ziet persoonlijk geen weg adressanten tegemoet te komen. De heer Zuiderbaan zegt dat als men in principe tegen belemmering van de vrije handel is, en spr. meent dat ook de heer Tromp dat is, er geen weg open is iets te verbieden, want dat zou leiden tot tegenmaatregelen van elders. Spr. is voor de vrije handel en kan dus adressanten in dezen niet tegemoet komen. De heer Blok constateert dat het advies van B. en W. nu voldoende gemotiveerd is. De heer Van der Veen antwoordt den heer Tromp nog, dat zijn fractie de eerste maanden der distributie teisens lastig gevallen is, ook door enige bestuurders der adresserende ver eniging, die ons deze verstrekking als een wrok aanrekenden; ze hebben verschillende onzer fractieleden het daarmede lastig gemaakt, en zelfs met enige ophef getracht deze verstrekking in discrediet te brengen. Het spijt spr. dit te moeten constateren, maar hij heeft niet overdreven. De heer Tromp maakt geen voorstel van zijn denkbeeld ei acht zijn poging mislukt. Z. h. s. wordt nu conform het voorstel van B. en W. besloten. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente ontvanger op 2 November 1936. (X 07.352.651). Dit proces-verbaal wordt voor kennisgeving aangenomen. Punt III. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de Verordening op het medisch-hygiënisch schooltoezicht te Sneek. (Bijlage 90; dossierno. 1.851. 09. 1). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. ZES DOODEN BIJ EEN AUTO-ONGELUK. Op den straatweg MilaanBergamo (Italië) is een auto, die in botsing was ge komen met een vrachtwagen, in brand ge raakt door een breuk in de benzineleiding. De zes Inzittenden kwamen in de vlammen om. VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK op MAANDAG 9 NOVEMBER 1936, ’s avonds 7% uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig 14 leden. Afwezig de heer U. Sijtema. Aan de orde is: Punt 1. Notulen van de vergadering van 12 October 1936. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt 11. Ingekomen stukken: a. Staat van door Regenten van het Old burger Wees huis ter verpleging opgenomen wezen op 14 October 1936. (1.842.73). Deze staat wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Adres van de Sneker Bestuurdersbond, houdende verzoek ook op de gemeentebegroting voor 1937 een be drag voor schoolvoeding uit te trekken. (1.851.2.09.2). Dit adres wordt behandeld tegelijk met de gemeente-begroting voor 1937. (Op het door B. en W. samengestelde ontwerp komt een post voor.) c. Adres van T. Wagenaar, houdende verzoek om ver breding van de toegang tot het Balthusstreekje vanaf de Lemmerweg, na afbraak van het pand, eigen aan en be woond door den heer R. Nieveen aldaar, met adhaesie- betuiging van de N.V. Lankhorst Touwfabrieken e. a. (1.811.111.2(20)). B. en W. stellen voor aan adressant te berichten, dat in de gegeven omstandigheden niet aan zijn verzoek kan worden vol daan. Aldus besloten. d. Adres van het Borgstellingsfonds voor Friesland, houdende verzoek om een bijdrage in eens in het door dit fonds te vormen kapitaal en om een jaarlijkse bijdrage ovor de tijd van 5 jaar. (1.824(7)). Dit adres wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. e. Adres van de Vereniging van groentenhandelaren „Ons aller belang”, houdende verzoek aan handelaren in aardappelen, groenten en fruit, die buiten Sneek wonen, te verbieden in Sneek hun waren ten verkoop aan te bieden en om een steunregeling voor groentenhandelaren in het leven te roepen. (1.824.518.24). B. en W. stellen voor dat aan adressant zal worden bericht, dat het verzoek niet voor inwilliging vatbaar is. De heer Boeijenga acht dit advies mager en kort, al zal zakelijk moeilijk een ander antwoord kunnen wordengegeven. Er wordt drieërlei gevraagd: lo. De kwestie der levering van groenten aan werklozen. Te dien opzichte zullen adressanten, hoe jammer het ook is, een veer moeten laten, doch men moet hun nadeel niet overschatten, daar het bekend is, dat de mensen, die deze groenten nu betrekken, vroeger heel wetnlg groenten aten. Daar staat tegenover het voordeel van een sociale voor ziening en als men die belangen afweegt, gaat de laatste voor, hoe jammer het dan ook voor de belanghebbenden is. Wat de gevraagde steunregeling betreft, deze kan van gemeentewege niet worden ingevoerd, dat zou centraal moeten geschieden. Als hier periculum in mora is, zal men uit andere bronnen moeten putten en als die niet vloeien, een beroep moeten doen op de commissie voor bijzondere noden of in laatste instantie op' het Burgerlijk Armbestuur, al zou ook dat te betreuren zijn voor deze mensen; gelukkig wordt particulier nog wel eens iets ge daan. Ten slotte het verbieden van de verkoop door handelaren van buiten; het is wel pijnlijk, doch hier kan de overheid niet ingrijpen, vooral niet van een handelsstad als Sneek, waaruit ’s ochtends tientallen handelaren uitzwermen om hun waren buiten de gemeente te verkopen. Als men de vrijheid elders wil, moet men ze anderen ook hier ter stede laten; iets anders zou een ventverbod zijn, doch dat zou weer de verkapte bede larij in de hand werken. Als spr. het wel heeft, heeft de minister van binnenlandsche zaken nog kort geleden ernstig gewaar schuwd tegen plaatselijk protectionisme; we hebben van het buitenlands protectionisme al genoeg te lijden, zodat we de toestand niet moeten verergeren door plaatselijke bescherming. Ons antwoord kan dus slechts zijn dat we weinig kunnen doen Trouwens het zijn niet alleen de groentehandelaren die van venten te lijden hebben, men denke eens aan het kruideniersvak, en de boekhandel lijdt onder het hand over hand toenemen van het colporteren zelfs door candidaat theologen, onderwijzer- wachtgelders enz. Het is heel moeilijk hier te helpen. Alles roept om orde, doch de ordening is nog in studie; ais die plannen zijn uitgewerkt, zal er misschien iets tegen de sterkste uitwassen kunnen worden gedaan. Hoewel spr. meende een enkel woord aan deze zaak te moeten wijden, is ook zijn conclusie, dat hij niet anders kan doen dan voor het voorstel van B. en W. stemmen. De heer Tromp wil zich beperken tot de zaak zelve en de kwestie niet zo breedvoerig uitmeten als de heer Boeijenga meende te moeten doen. De groentehandelaren lijden schade door de verschaffing van groenten aan de werklozen en door het venten van buiten de stad wonenden, dat zij willen tegen gaan. Persoonlijk meent spr., dat de handel zoveel mogelijk vrij moet zijn en concurrentie maakt sportief en is ook een algemeen belang, doch die vrijheid mag hier zomin als op enig ander terrein, leiden tot ongebondenheid. Tegenwoordig hebben de handelaren al niet meer alleen te kampen met de Dinsdagmartt, doch ook op Zaterdag komt de in de groentehandel beruchte auto voor Leeuwenburg hier al, en wie er zelf niet persoonlijk wil kopen, laat daar wel even druiven tegen dumping-prijzen halen. behoudens goedkeuring van de Gedeputeerde Staten, te bepalen: I. dat Burgemeester en Wethouders zullen besluiten omtrent het in het openbaar verpachten of verhuren van: de sathe „Sperkhem” met bijbehorende landerijen; de sathe „Welgelegen” met bijbehorende landerijen; het oud-tolhuis onder Loënga met bijbehorende landerijen; d. de opbrengst van de tol van de brug over de trek vaart bij „De Dille” met woning, stal, enz.; e. het visrecht in de stadsgrachten; de opbrengst der rechten voor het gebruik van wa teren, kaden en wallen; de opbrengst der bruggelden; de opbrengst der rechten voor het innemen van standplaatsen op het parkeerterrein op het Oud Kerkhof; II. dat Burgemeester en Wethouders zullen besluiten omtrent het verhuren van terreinen, behorende tot de ge meentelijke reinigingsdienst; III. dat door Burgemeester en Wethouders zal worden beoordeeld en beslist of vanwege de gemeente in eerste aanleg, in hoger beroep of in cassatie, een rechtsgeding zal worden gevoerd betreffende de invordering van aan de gemeente verschuldigde gelden voor het betrekken van electrische stroom, gas of water; IV. dat bij de uitoefening van de hiervoren vermelde bevoegdheden de volgende regelen in acht moeten worden genomen: 1. de verhuringen en verpachtingen, bedoeld onder 1 van dit besluit, mogen voor geen langere tijd geschieden dan voor vijf jaren; 2. aan de gemeenteraad wordt ten minste eenmaal per nEM NIEUWE SNEEKER COURANT b. I k pe Iedere automobilist kan u d d vertellen, hoeveel kil imeter ur zijn wagen haalt, maar sle h em gen we en, hoeveel m fe e wel noodiq hebben om r die vaart te stoppen I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1