annex SNEEKER COURANT (80e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Dit No. bestaat uit 2 bladen. Woensdag 18 November 1936 Uitgave KIEZEBRIKK 8 Co. No. 14 Eerste Blad 53e Jaargang Firma JOHs. TROMP, Sneek. NIEUWSTIJDINGEN. •7. Alle Advertentlën worden in belde bladen opgenomen 1 Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting CHOCOLADEFABRIEK HET GEVAAR OP DE WEGEN. Overtreding luchtbeschermingswet. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentiebl. en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitweilingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Tegen fabrieksprijs voor wederkoopers bij De Vrijdenkers Radio-Omroep. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting voor 1937 van het staatsbedrijf der P.T.T., deelt de minister van binnenlandsche zaken mee, dat hij voornemens is de aan den Vrijden- AANKONDIGING VERGADERINGEN ENZ. Sneek. 18, 19 en 20 Nov. Garage,-Knorr. Jubileum Tentoonstelling Pluimveevereen. Sneek en Omstreken. Door zijn eigen auto overreden en gedood. Gistermiddag is te Hattem de 20-jarige G. J. Kamphuis uit Heerde door een vracht auto van zijn oom gedood. Kamphuis reed Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tiras, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbegd Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis. Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum Sneek. Woensdag 18 Nov. Harmonie. 8 uur. S.DA.P. afd. Sneek. Paul Kiès over Spanje. Zang van Morgenrood. Ongeluk bij een militaire oefening. Bij een oefening van de tirailleurcom- pagnie van het 18e regiment infanterie is gistermiddag de dienstplichtige soldaat P. van Vliet, die als uitkijk in een boom zat, gevalleden kort daarop overleden. Sneek. Woensdag 18 Nov. 8.15 uur. Vergaderzaal de Boer. Pred. A. Schmutzler, Leeuwarden: „Gods ultimatum aan de thans levende volken". Vraagt Uw winkelier om inlichtingen tegenpartij. Deze moest met een gebroken been naar het ziekenhuis worden gebracht. Hij verscheen ter zitting als getuige. De jongeman loopt thans geruime tijd na de wedstrijd nog kreupel. De Officier van Justitie hield een scherp requisitoir en zeide, dat spdlers, als deze verd. niet op het voetbalveld thuis hoeren, daar zij een lichamelijk gevaar voor hun tegenpartij vormen. Verd. voerde aan, dat hij niet met opzet had gehandeld en dat het gebeurde aan een ongeluk te wijten was. HET AUTO-ONGELUK TE ELST. Eenige maanden geleden is op den rijks weg NijmegenArnhem bij den z.g. Kou- den Hoek, onder Eist, een ernstig auto- ongeluk gebeurd. Twee mijnwerkers, die van Limburg op de fiets op weg waren naar Drenthe, hadden in den1 nacht plaats genomen op den berm van den weg, om uit te rusten en een boterham te eten, toen zij door een passeerenden auto wer den gegrepen. Een automobilist, die eenige uren later passeerde, hoorde een zwak kers. Een van hen, die in de sloot langs den weg lag, was reeds dood, de ander was zeer ernstig gewond. De automobilist waarschuwde te Eist de politie, die spoedig ter plaatse was, en nog denzelfden nacht stelde ook de substituut- offider van justitie, mr. baron Speyart van Woerden, een onderzoek in. Deze vond in de buurt een afgebroken bermlamp van een auto. Vastgesteld kon worden, dat de auto in groote vaart blijkbaar de bocht in den weg niet had opgemerkt, over den berm had gereden en daar de beide mijn werkers had gegrepen en weggeslingerd. Eerst honderd meter verder was de auto weer op den weg gekomen. Dank zij de gevonden bermlamp, kon worden vastgesteld, dat de auto, welke de aanrijding had veroorzaakt, vermoedelijk groen van kleur was, en toen de officier van justitie des nachts naar Arnhem was teruggekeerd, ontdekte hij op het Velper- plein een groenen auto, die daar gepar keerd stond. De auto was hier en daar beschadigd. Hij werd in beslag genomen en de eigenaar werd spoedig opgespoord. Het bleek te rijn de kolenhandelaar U. uit Apeldoorn, die onmiddellijk werd ge arresteerd. Deze verklaarde, dat hij in derdaad dien nacht van Nijmegen naar Arnhem was gereden, maar van de aanrij ding niets had bemerkt. Bovendien1 had hij niet zelf den auto bestuurd, maar rijn chauffeur B. Laatstgenoemde verklaarde hetzelfde. Uit het verdere onderzoek bleek echter, dat verschillende getuigen op de pont te Nijmegen hadden gezien dat H. zelf achter het stuur zat. Het verdere onderzoek werd zeer be moeilijkt, doordat de chauffeur B. eenige dagen later bij Zwolle opnieuw een ernstig auto-ongeluk had, waarbij hij zelf zwaar gewond werd. Geruimen tijd moest hij in het ziekenhuis worden verpleegd. Naar wij vernemen heeft H. ten slotte, bezwijkend voor de vele aanwijzingen, die konden worden aangevoerd, bekend dat niet zijn chauffeur, maar hij zelf in den bewusten nacht den auto heeft bestuurd. Het verkeer heeft ook in het jaar 1935 weer met onverminderde wreedheid ge leid tot het verlies van menschenlevens. Het „Statistisch overzicht der Verkeers ongevallen” van het Centraal Bureau voor de Statistiek vermeldt: 763 menschen gedood, dat is 23 meer dan in 1934; 14.138 gewond, hetgeen 66 lager is dan in het voorafgaande jaar. Toch is er ook eenige verbetering. Het totaal aantal ongelukken nam af met 1662 en het bedroeg in totaal voor het geheele land 43.043. Dit is een vermindering met 4 pet- Een afneming van het aantal motorrij tuigen van 2 pet. heeft daaraan wellicht medegewerkt. De grootste vermindering van de ongelukken komt voor in de ge meenten van meer dan 100.000 inwoners. Zou in de groote stad de victorie begin nen Dit zal trouwens tijd worden, want de kleinere gemeenten hebben het er (hetgeen evenwel voor de hand ligt), altijd procents- gewijze het beste afgebracht. Groningen geeft nog steeds een slecht voorbeeld: rondom de Martinitoren bedroeg het aan tal 'ongevallen per duizend 14.5 (vorig jaar zelfs 16.1te Amsterdam slechts 10.9 en Emmen was het voorzichtigst of het gelukkigst met een cijfer van slechts 1.1. Kerkrade is op één na het veiligst, ondanks alle hellingen in dit heuvelland, n.l. 1.2 per duizend. De Zondagen zijn het geheele jaar door over het algemeen rustig verloopen. De goeiige Zaterdag daarentegen staat in het geheele land als 't slechtst aangeschreven. Pas op de hoeken moet ons nog maals van het hart. In 17.352 van de 43.043 gevallen botste men op kruispun ten tegen elkaar. Verkeersfouten van bestuurders en van voetgangers waren wederom de voornaam ste oorzaken. Gelukkig nam dit aantal hunner fouten eenigszins af, resp. met 5 en 2 procent. De bestuurders waren van 32.209 ongevallen de oorzaak, de voetgan gers van 3333. Op onbewaakte overwegen daalde het aantal ongevallen van 86 tot 83. Het aan tal doodelijke slachtoffers bleef echter 30 evenals in 1934. Merkwaardig en tevens betreurenswaar- dig is de ontdekking, dat betere wegen vaak een grooter aantal ongevallen veroor zaken. Dit gebeurde o.m. te Beilen en Haar lemmermeer. Gladde autowegen groo- tere snelheid meer botsingen 1 Minneleed op een rangeerterrein. Een zeer onaangenaam avontuur beleefde een paartje, dat op een duisteren herfst avond de stilte had gezocht van de verlaten Spoorhaven te Alphen a. d. Rijn, aldus de N. Rt. Ct. Tijdens de wandeling werd het tweetal nl. overvallen door een stortbui en daar er geen andere schuilplaats in de buurt te be kennen was, vluchtte het in een leege goe derenwagen van de Ned. Spoorwegen. Tot zoover ging het nog, maar het nood lot wilde, dat een plichtsgetrouwe rangeer der, die omstreeks 7 uur de ronde deed, den wagon open vond, en, onbewust van zijn kostbaren inhoud, de deuren dicht schoof en grendelde. Het aldus van de wereld afgezonderde paar heeft uren lang tevergeefs om hulp ge roepen, tot tegen middernacht een geluk bij een ongeluk! eenige arbeiders, die in een keet in de buurt sliepen, door de nood kreten werden gewekt en ’t minnende twee tal uit zijn gevangenschap bevrijdden. De predikant der Ned. Herv. gemeente te Renesse W. J. K. was in hooger beroep ge komen van een vonnis van de Middelburg- sche rechtbank, waarbij hij wegens over treding van de luchtbeschermingswet is ver oordeeld tot een geldboete van f 25 subs, 10 Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen, de navolgende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd op 15 en 16 No vember: Heerenrijwiel Alpenmuts Zwarte dameshandschoen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 15 en 16 November: Vulpotlood, Hendriksma, Jan v. Nassaustraat 12; Paar kinderhandschoe- nen, J. Smink, Prins Hendrikkade 10; Jas, H. Reikersma, Kr. Broederstraat 36; Arm bandje, E. Arema, Geeuwkade 19; Gele hond, T. Stroop, Kloosterhof 31; Streng koralen, Westra, Galigastraat. kers Radio-Omroep verleende voorloopige machtiging tot radio-uitzendingen binnen kort in te trekken. De minister is van mee- ning, dat de V.R.O. binnen het kader van de wettelijke voorschriften krachtens aard en doelstelling practisch geen uitzendingen kan verzorgen, die zij volgens haar statuten beoogt te verzorgen. Het heeft, aldus de minister, geen zin voor dergelijke uitzendin gen aan een afzonderlijke omroepvereeni- ging een, zij het klein, deel van den in zoo beperkte mate beschikbaren zendtijd ter beschikking te stellen. EEN VRIJ GEZELLEN-BELAST ING? Minister Oud heeft Vrijdagmiddag bij zjjn beantwoording van de algemeene be schouwingen over de Rijksbegxooting voor 1937 terloops de mogelijkheid van invoe ring van een Vrijgezellenbelasting aange roerd. Het Hdbl. herinnert er aan, dat een Vrijgezellen-belasting reeds eerder bij de regeering in overweging is geweest. Op grond van ernstige bezwaren, van ver schillenden kant geuit, heeft de regeering indertijd aan haar voornemen geen ge volg gegeven. Thans evenwel is dit denkbeeld ten de- partemente weer in studie genomen. Het is zeker niet onmogelijk, dat een Vrijge zellen-belasting ook nu weer uiteindelijk ter rijde zal worden gelegd. BIOSCOOPNIEUWS. Het Amicitia Theater brengt van Vrij dag a.s. af als première voor het Noor den hier„Oranje Hein", naar het tooneel- stuk van Herman Bouber, met muziek van Louis Davids en Margie Morris. De Tel. schrijft er van: „Er gaat door deze film omi dan met een met de deur in huis te vallen een prachtige creatie: die van Elsensohn. Een figuur, die tot leven komt en het doek met een breede en zwierige verschijning vult een volksche Amsterdammer, waarin ge goede en kwade eigenschappen van het Amsterdamsche volkskarakter gedistilleerd vindt en gepersonifieerd tot een verschij ning vol verve en schilderachtigheid. Een onderlaag van goeden wil en rauwe har telijkheid, waarover de decadentie van den drank en het kroegleven gegaan is. Een temperament van schier Zuidelijke ont vlambaarheid met dien nuchteren inslag van Amsterdamsche gijn, die hem ook in de triestheid en ellende van rijn bestaan is bijgebleven. Een figuur, den Jordaan waardig een rol ook, die opnieuw aan toont, dat men zulk een voortreffelijk ac teur in Elsensohn bezit en een van onze beste filmspelers tevens.” En de N. R. Crt.: Ook Oranje Hein is een verdien stelijke film geworden. De eer daarvoor komt toe aan den regisseur Hans Nosseck, aan den fotograaf Akos Farkas, aan de spelers Elsensohn, Annie Verhuist, Aaf Bouber, Bouber zelf, Sylvain Poons De hoofdbehandeling doet veel levendiger en echter aan. Annie Verhuist vindt in Antje een rol, die zij met groote waarach tigheid tot op den rand van tragiek, breed en eenvoudig, indrukwekkend simpel speelt. Zij is verreweg de beste in de film, waarin nochtans Elsensohn en Aaf Bouber voor treffelijk werk doenEen onderwerp als dat van „Oranje Hein” loopt gauw gevaar van met zooveel smakeloosheid ten on rechte als volksch beschouwde platheid en zouteloosheid behangen te worden, dat men reeds daarom voor de verfilming er van beducht heeft leeren te rijti. Intus- schen is dit gevaar goed en wel verme den Met deze „Volksfilm” staan wij ten min ste niet meer in een slop. Zij opent op haar beurt mogelijheden." Daar staat de „doodstraf” op! Fietsen in het donker zonder reflector en zonder wit achter- spatbord kost ’n paar gulden boete (als de politie u ziet) of... uw leven (als het verkeer u niet zietl) P.S. Wist u, dat alleen „wit” „wit" is.... („smoezelig" of „verroest" is dus niet voldoende 1) Sneek. Donderdag 19 Nov. Harmonie. 8.15 uur. Ver. v. Vrijz. Herv. en Vrijz. Herv. Vrouwen Ver. Lezing prof. dr. L. J. v. Holk, Leiden: „Hoe vieren, wij ónze hulpgeroep ên vond toen beide mijnwer- gedenkdagén”. Zang Vrijzinnig Kerkkoor. met den auto, die een dienst onderhoudt van Heerde op Amsterdam door Hattem, en moest aldaar een pakje bestellen. De wagen stopte, Kamphuis gaf het pakje af en wilde weer instappen. Hierbij gleed hij echter uit en viel onder den reeds rijdenden auto, waarbij hij op slag werd gedood. RUW SPEL OP HET VOETBALVELD. De Officier van Justitie voor de Amster damsche rechtbank requireerde tegen een speler van Amstel Boys (Ouderkerk), die bij een voetbalwedstrijd tegen MTSS (Am sterdam) een speler ernstig had gewond, een gevangenisstraf van zes maanden. De man, een achterspeler, die wegens rijn ruw spel herhaaldelijk was gewaar schuwd, speelde na de rust in de voor hoede. Op zeker oogenblik sprong hij met twee beenen op het been van den back der VLEESCHPR IJZEN IN DUITSCHLAND EN HIER. NEDERLAND IS ZOO DUUR NIET MEER. „De Duitsche mark moge, vooral voor ons in de grensstreek, zoo schrijft men aan het Hdbl. uit Maastricht, in het vrije ver keer al gedevalueerd rijn, in Duitschland zelf behield dit betaalmiddel feitelijk zijn volle waarde. Deze mag men, sinds de muntcorrectie, gelijk stellen met 75 cent. Niet-officieel is de mark, ten opzichte van onzen gulden, echter maar 40 tot 50 cent waard. Men houde dit in het oog, bij de vergelijking van onderstaande prijzen. Dezer dagen heeft de „Regierungsprasi- dent” van Aken de maximumprijzen voor vleeschwaren per halve kg. vastgesteld. Het rijn maximumprijzen; de slagers mogen dus er beneden verkoopen, doch dit zal, gezien zekere schaarschte aan vleesch, in den regel niet geschieden. We noteeren hieronder de prijzen dus herleid in guldens volgens den koers van 75 cent. Tusschen haakjes plaatsen we de prijzen, zooals die gelden te Maastricht, er bij op merkende, dat die in de mijnstreek ge woonlijk iets, tot zelfs 10 pet. hooger zijn. Rundvleesch: braadvleesch 8095 ct. (65); soepvleesch 7080 ct. (3040); rollade 70—90 ct. (50); gehakt 75 ct. (50). Varkensvleeschversche ham, schou derstuk 75 ct. (45); koteletten 80 ct. (45); halskotelet 75 ct. (35); schnitzel 90 ct. (45); gehakt 75 ct. (35); Einstein of wel beenvleesch 60 ct. (30)spek 65—70 ct. (40); spekvet 80 ct. (45); mager spek 8090 ct. (50); gekookte ham f 1.40 (90); rolham f 1.40f 1.50 (90); beenham f 1.40f 1.70 (f 1.schnitzel 90 ct. (50). Kalfsvleeschbout f 1.35 (f 1. koteletten en nierstuk f 1.35 (90); schou derstuk f 1.20 (60); borststuk f 1.10 (50); dit soort betreft vleesch van eerste kwali teit, tweede soort staat in dezelfde ver houding tot de Nederlandsche prijzen; derde kwaliteit: bout f 1.05 (45); borststuk 6570 ct. (30). Worst: bloedworst 3070 ct. (15); leverworst 3070 ct. (30—50); boterhammenworst 60 ct. (40)zwarte worst 90 ct. (50); braadworst 7090 ct. (3540); metworst f 1.05 (40); plok- worst f 1.20 (60); cervelaatworst f 1.35 (9°). f Gelijk men ziet maakt ons land nog zoo’n kwaad figuur niet. Toch zou het on zen handel weinig baten, wanneer de grenshandel vrij gelaten werd, omdat de koopkracht van de mark maar ongeveer 5560 pct. van zijn officieele waarde is. Het mag', in aanmerking nemende boven vermelde hooge vleeschprijzen, wonderlijk heeten, dat het eten in hotels en restau rants in Duitschland zoo goedkoop bleef, ook nu nog.” dagen. Verdachte had nadat vanwege den burgemeester van Renesse was aahge- zegd, dat de ingezetenen tijdens de oefenin gen ter bescherming van aanvallen uit de lucht alle lichten moesten dooven gedu rende die oefeningen, licht op zijn studeer kamer laten branden, hetwelk hij eerst doof de, nadat hem door den veldwachter en ver volgens door den burgemeester was aange zegd, gevolg te geven aan de wettelijke voorschriften. Verdachte heeft evenwel kort daarop we derom licht ontstoken, waarop proces-ver- baal volgde. Verdachte hield een verweer, waarin hij verklaarde zich ten deze slechts door de religieuse wet gebonden te achten, doch de president merkte op dat op verdachte even zeer de legale wetgeving van toepassing is. De advocaat-generaal bij het Hof te Den Haag eischte bevestiging van het vonnis. Arrest 30 November. NIEUWE SNEEKER COURANT I <1. Controle op de oplaag toegestaan. VoUe Melï Hazelnoot Dessert ATTRACTIE I Zendt onfT 3 etiketten van 5 ets. Tioklat reepert 1 etiket van een 10 ets. Tioklat reep 1 etiket van een 25 ets. Tjoklat tablet en gij ontvangt van ons een „prachtige foto* (form. 60 x 46 c.M.), welke vrijwel leder Nederlander(sche), hetzij jong of oud, zeer gaarne zal willen bezitten» GEVONDEN VOORWERPEN. QM7TUX

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1