VERTROUWEN VAN HOUTEN Ruwe handen 3 VERO I Woensdag 25 November 1936. Eerste Blad No. 16 UitgaveKÏEZEBRINK Co cents SIGAREN die véél gevraagd worden TROMP SNEEK TROMP SNEEK Ollicieel Orgaan der Gemeente Sneek. 53e Jaargang INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. KWALITEIT NIEUWSTIJDINGEN. QUEEN MARY (licht) MODJO SNEEUWWIT (pittig) EEN GULDEN 50 Sigaartjes BELEGEN WIJNEN - PRIMA GEDISTILLEERD - FIJNE ADVOCAAT Firma Wed. S. JOUSTRA ZOON Anno 1864 Telefoon 2912 SNEEK SNEEK - TELEFOON 2200 in een product ontstaat, als dit goed blijkt te zijnen het vertrouwen groeit, naarmate beste in zijn soort is. Wanneer nu, gedurende meer dan een eeuw, millioenen in alle deelen der wereld een bepaald merk het beste vinden, kan men onwrikbaar is geworden. En dit is het geval met het merk het derde Doos30-60d Bij Apoitan Drogisten DINSDAGS Bureau: Dat is ook ihet standpunt van Freud en de meeste artsen; Kant, Schopenhauer, Hegel heb ben geen van allen beweerd dat onsterflijkheid bewezen kan worden, Kant heeft onsterflijkheid bij ’t geloof gerangschikt, ze behoort niet tot onze kennis. Maar laat ons eens aannemen, dat de spiritis ten gelijk hadden, dat er geesten waren, hoe zou zóo’n astraal lichaam arbeid kunnen ver richten, waarvoor spierkracht noodig is, zooals bij het verheffen van een tafel enz. Er wordt met het spiritisme dus niets verklaard. Als zich een onbekend feit voordoet vragen wij dus in de eerste plaats: is 't ook een truc, want media exploiteeren dit spiritistisch bijgeloof geweldig, alle groote media zijn in de loop van de tijd als bedrieglijke goochelaars ontmas kerd. Er is geen prestatie van een medium, die een goochelaar niet kan nadoen. Houdini ont maskerde in San Francisco 1000 media! Spr. deelt daarna tal van trucs mede, door Engros in luxe blikje bij de Wederverkoopers van Vooraanstaand adres in Tabaksfabrikaten. Verschijnt en VRIJDAGSAVONDS KLEINZAND 5—7 gedachtestof enz. Geen wijsgeerig materialist zal zich echter bezondigen aan dit grove mate rialisme Wij zeggen de geest is niet tastbaar, de inhoud is wel iets nl. onstoffelijke elementen, gewaarwordingen, immaterieel, met hun voor stellingen, ideeën, begrippen en wil. Dat alles zijn echter geestelijke elementen. Geestelijke werkzaamheden gaan echter altijd met stoffelijke samen. Bv. angst gaat vergezeld van verhoogde bloeddruk, pijn met een wond, abces enz., pijn is dus het subjectieve, wond en abces het objectieve. Alles wat tot de geest be hoort is immaterieel, doch dit alles gaat verge zeld ook van stoffelijke bewegingen enz. Dit is het parallelisme, lichaam en geest zijn niet te scheiden, maar wel te onderscheiden, ongeschei den dus doch onderscheiden (Bolland). Besloten werd deze zaak voorloopig aan te houden, om de werking van dit nieu we instituut af te wachten en eventueel als het noodig mocht blijken in de Februari- vergadering opnieuw aandacht aan deze zaak te schenken. 2 nieuwe leden werden aangenomen. De begrooting werd ingediend met een bedrag aan uitgaven van f1130.ont vangsten f780, tekort f350, dat aan het reservefonds zal worden onttrokken. Het bestuur zal, naar aanleiding van een wensch van den heer Velthuis, overwegen ot het mogelijk zal zijn een ééndaagsche veetentoonstelling in Sept. 1937 te hou den. Op voorstel van den heer H. M. Ger- brandij werd met 24 tegen 14 stemmen het geraamd tekort van de veekeuring van f275 op f 150 gebracht; de uitgaven werden in de begrooting 1937 dus ge bracht op f 1005, zoodat het geraamde be drag dat aan het reservefonds zal worden onttrokken op f225 wordt gebracht. Tot leden der commissie voor het na zien der rekening 1936 werden benoemd de h.h. Zandstra, Timmermans en P. Tier- sma. Voor de vraagpunten werden resp. be noemd tot commissieleden: ie de h.h. v. d. Wier Alberda, J. Hoekstra en G. Heerschap; 2e de h.h. H. Boersma, J. Jansma en H. P. Andela. Tot bestuurslid werd gekozen, na ver schillende stemmingen de heer H. M. Ger- media toegepast. Het publiek wil het echter zoo en als men hocus pocus vraagt is het aanbod nog veel grooter. Het spiritisme is dus bijgeloof gegrond op de levensinstincten, behoefte aan troost en een on juiste opvatting van de verhouding van lichaam en geest. Er blijft echter een aantal feiten, die men niet als bedrog kan beschouwen, doch langs psychologische weg wel verklaren. Er zijn in de wereld der spiritisten dingen die niet op bedrog berusten, het mediamieke schrijven, spreken enz. kan daartoe behooren, doch ®at zijn geen handelingen van geesten buiten de mensch om, doch de geest van levende men- schen handelt hier. Het menschelijk bewustzijn omvat millioenen waarnemingen, doch ’t groot ste deel daarvan wordt verdrongen in ’t onder bewustzijn, waar ze als in een alles bewarend reservoir aanwezig blijven. 5 onzer waar nemingen zijn misschien bewust, 95 onbe wust en de moderne psychologie gaat er dan ook van uit, dat de menschen in de meeste ge vallen onderbewust handelen; de rol van het onderbewuste in ons leven is ontzaglijk groot door de controle der gewoontehandelingen. In droomtoestand, als de rem van het bewustzijn De Dageraad. Zondagmorgen hield de a d. Sneek van „De Dageraad” een openbare Vergadering, waarin als spreker optrad de heer Constandse. In zijn openingswoord protesteerde de voor zitter tegen de voorgenomen opheffing van de zendvergunning van de V.R.O. en tegen de bekende overval op de vergadering te Utrecht, en de rol welke de politie daarbij speelde. De heer Constandse, die spreekt over „Modern bijgeloof en spiritisme”, constateert dat ’t geloof aan geesten, ’t spiritisme, de oudste vorm van bijgeloof is, want het vloeit voort uit de oeroude vooroudervereering, geesten en godenvereering vloeien in elkaar over. Het spi ritisme op zichzelf als geloof aan geesten is niet nieuw dus, doch wel de techniek, de methode, die met feiten dat spiritisme tracht te verdedi gen. Toch zal iemand in deze moderne wereld nooit een bepaald nog onverklaard feit aan geesten toeschrijven als hij niet bij voorbaat gelooft aan geesten, doch er door geprikkeld worden tot wetenschappelijk onderzoek naar de oorzaken van dit feit; is men daarvoor te lui dan is het gemakkelijk dat feit maar toe te schrijven aan een geest, het is dus een soort luiheid, welke tot deze vóórmiddeleeuwsche hou ding leidt. Spr. weet wel dat de spiritisten beweren, dat Flammarion, Oliver Lodge, Crookes, groote geleerden dus, op hun hand zijn, maar dat is altijd zoo geweest; men kan een uitstekend intellectueel vakman zijn op zijn gebied, doch van de rest geen benul hebben, zelfs dom zijn. Als Flammarion uit de sterrenkunde, Crookes uit de natuurkunde konden bewijzen dat er geesten waren, was dat iets waard. Het sterkste instinct in de mensch is levens instinct, het geheele leven is gebaseerd op de strijd tegen de dood, en omdat de mensch niet sterven wil, gelooft hij dat hij niet kan sterven, dus aan geesten. En het zijn juist de meest egoïstische menschén die eeuwig willen blijven leven. Hoezeer zijn dus bij het spiritisme parti culiere en egoïstische wenschen in ’t spel; is men niet egoïstisch, dan werkt die wensch te blijven leven veel minder en is men bereid heen te gaan in ’t bewustzijn individueel onder te gaan om plaats te maken voor een volgende generatie. De spiritisten hechten aan allerlei platte laag-bij-de-grondsche dingen, men laat een tafel bewegen, kloppen, belletjes rinkelen, alles trucs, en hoe banaal is het daarop een levensbeschouwing te willen bouwen, en welk een oneerbiedigheid ook jegens de dooden. En men wil die geesten dan nog raad vragen, dus in eigen dienst stellen! ’t Zoeken van troost, ’t egoïsme is de oorzaak van ’t geloof aan ’t spiritisme. Conan Doyle bv. kwam tot het spi ritisme door de oorlog, toen 10 zijner familie leden o. a. zijn zoon sneuvelden; hij zocht troost daarin inplaats mee te werken te trachten oorlog te voorkomen; ziedaar de reactionnaire tendenz in dit alles. De vrijdenker vindt alleen troost in het ver lies van zijn dierbaren door zich te wijden aan het geluk van anderen, hem zal zijn sociale taak z’n droefheid te boven doen komen, er is geen beter middel om een natuurfeit te aanvaarden, dan zich te wijden aan de levenden. Het geloof aan geesten leidt tot een verwoed onwetenschappelijk materialisme. Men stelt zich de geest nl. voor als iets stoffelijks, dat is een grof materialisme en de parapsychologen doen niet anders, ze praten allen over astrale stof, meer en meer blijkt, dat het product het WINKELSLUITING SINT NICOLAAS. De Commissaris van Politie te Sneek vestigt er de aandacht op, dat alle winkels, uitgezonderd barbiers- en kapperssalons, keuring. Spr. zegt dat de heer H. M. Martens, die de wisselprijs van hetO.B.W. zou uitreiken, tot zijn leedwezen verhin derd is, waarom Regenten spr. venochten dat te doen, maar dit is stellig een teleur stelling voor den heer Lemstra, die nu de wisselprijs van het O.B.W. definitief in z’n bezit krijgt en den heer Sijperda die de door burgemeester Martens uitgeloofde medaille won. De heer Lemstra heeft met z’n inzendingen op de keuringen jarenlang uitgeblonken, hoewel de concurrentie toe nam toen heeren regenten deze mooie wis selprijs beschikbaar stelden. De heer Lem stra heeft van zijn inzending een foto aan het college regenten gezonden welke nu een plaatsje aan de wand heeft gevonden en in dit college spreekt men, met alle waardeering voor de prestaties van an dere,, toch van den heer Lemstra als de fokker. Maar als de heer Lemstra maar altijd wint, zal dat andese inzenders ont moedigen, zoodat het welhaast noodig zal zijn een klasse voor uitmuntendheid in te schakelen, komt het zoover dan wenscht spr. -den heer Lemstra toe dat zijn inzen dingen ook daarin een goede indruk zul len maken. De heer Lemstra dankt voor de prijs en de daarbij gesproken woorden en ver zoekt deze dank wiel te willen overbengen aan regenten. De heer de B oer reikt nu de medaille uitgeloofd door den burgemeester van Wijmbritseradeel uit aan den heer Sijper da. Uiteraard stellen de inwoners van Wijmbritseradeel er prijs op een dergelijke onderscheiding te ontvangen uit de handen van den hoogsten autoriteit in Wijmbritse radeel zelve, doch de heer Martens was absoluut verhinderd. De heer Sijperda heeft deze medaille ook het vorig jaar ge wonnen, de plaats van den heer Sijperda zal dus kunnen worden onderscheiden als de plaats waar de medailles van den bur gemeester hangen. De heer de Boer reikt dan de wissel prijs, uitgeloofd door den heer J. F. Rep- ko, uit aan den heer H. J. Bootsma, die eveneens van hem de wisselprijs van de glucosefabriek „Sas van Gent” ontvangt voor de beste inzending kalveren. Juist deze beste inzending jonge dieren bewijst dat de heer Bootsma straks een zware con current voor den heer Lemstra zal wor den. De heer Lemstra ontvangt dan nog de wisselprijs van de C.A.F., waarna de heer de Boer ook de andere medailles nog uitreikte. stoppen. Doch de bestuurder week uit en reed door. Toen zette de politieman hem na in een auto en bracht hem tot staan. Op het ver zoek, zijn papieren te toonen, kon de man toen ook niet ingaan, omdat hij ze niet (bij zich) had. Het openbaar ministerie declareerde niet voor door u genoten overtredingen f 27, doch specificeerde in drie, drie, tien, twee zes en drie gulden. De kantonrechter vond deze kostenbere kening te gecompliceerd en maakte er zes maal drie gulden van. NIEUWE AMERIKAANSCHE GEZANT TE MOSKOU. Tot opvolger van den gewezen Ame- rikaanschen gezant te Moskou, Bullitt, is de vroegere leider van de federale handels- commissie, Joseph Edwards Davies, be noemd. Davies, die thans 60 jaar oud is, is een vermaard jurist en is in tal van functies op den voorgrond getreden. Hij begat rich reeds vroeg in de politiek. Hij maakte deel uit van verscheiden regeeringscommis- sies en heeft in het bestuur van vele maat schappijen zitting. Davies is multi-million- nairzijn bruiloft, die in 1935 werd ge vierd, moet 100.000 dollar gekost hebben. afvalt, openbaart zich nu|^at onderbewustzijn. En nu kan men een kunstmatige droomtoestand verwekken door hypnose, suggestie en magne tisme. Dan vernauwt zich het bewustzijn en dan is de hypnotiseur in staat iets uit dat onder bewustzijn te halen. Men kan dus niet alles hyp- notiseeren wat men wil, het moet in het onder bewustzijn van de proefpersoon reeds als waar neming aanwezig zijn en zoo komt ook bv. het schrijven van Grieksch en Latijn onder hypnose bij een medium alleen uit het onderbewustzijn als het vroeger eens iets daarvan in ’t onderbe wustzijn heeft opgenomen. Men weet niet wat daar alles wel in dat onderbewustzijn ligt opge tast. Dat onderbewustzijn bevat ook veel wen schen en het geestenzien is te verklaren uit het feit dat men in zijn verbeelding in droomtoe stand zoo iets ziet, dat zijn de wenschdroomen, die ook in wakende toestand kunnen beleefd worden. Bij media is de afwijking nu dat het onderbewustzijn zeer sterk spreekt, zoodat men de fantasie als werkelijkheid beleeft (hysterie of prae-hysterie). De hysterie is de ziekte van de verbeelding. Door deze zenuwafwijkingen ont staat versnelde bloedsomloop enz. en deze per sonen worden daardoor geweldig gevoelig, overgevoelig, waardoor hun opmerkingsgave sterk geprikkeld wofdt en ze dingen opmerken, die wij niet opmerken, al zijn er bij hun associa ties tal van verkeerde. Voor die feiten behoeft men dus niet aan brandy in herstemming met den heer Wind. De voorz. bracht het aftredend niet herkiesbaar bestuurslid, den heer Hila- rides, dank voor hetgeen hij in z’n zeven jarige bestuursperiode voor de Friesche Mij. had gedaan. De heer Hilarides dankte voor deze vriéndelijke woorden. Tot afgevaardigde en plaatsverv. afge vaardigde naar de algemeene vergadering werden resp. benoemd de h.h. Koopmans en I. de Boer. De heer H. de Boer reikte daarna de diverse medailles uit welke behaald wa ren bij de op 21 Sept, gehouden najaars- spiritisme te doen, men kan dit overlaten aan de psychologen. Het geheele spiritisme is energieverspilling en gevaarlijk, want als de menschen opgaan in illusies en fantasie ver- waarloozen ze het eenige waarvoor het de moeite waard is te leven, nl. de aardsche soci ale taak, dat zal de menschheid gelukkiger, het leven rijker maken. Met de bijbel, al zijn we niet erg bijbelsch, zou men dus kunnen zeggen: „Laat de dooden hun dooden begraven”. S. Bootsma. t Zaterdag is te St. Anna Par. na een lang durige ziekte overleden de heer S. Bootsma, hoofd der Chr. school aan ’t Wegje. De heer Bootsma, die den leeftijd van 45 jaar be reikte, is geboren te Hommerts. Hij bezocht de normaallessen te Sneek en was achter eenvolgens werkzaam te Hommerts en met ingang van 1 Januari 1913 te St. Anna Par. KERKNIEUWS. De schorsing von ds. B. Boers. Ds. B. Boers te Roordahuizum, die reeds den pensioengerechtigden leeftijd van 65 jaar bereikt heeft, zal niet bij het provin ciaal kerkbestuur van Friesland in hooger beroep gaan van het schorsingsbesluit van het classicale bestuur van Lfeeuwarden we gens communistische propaganda, maar zal in dat besluit berusten. Spoedig hoopt hij, meldt de N. R. C., zijn emeritaat aan te vragen. HET SPOORWEGONGEVAL BIJ WOERDEN. De vernieuwing van de hoofdsporen, signalen en wissels, welke bij het spoor wegongeluk te Woerden geheel vernield werden, is, naar we in het Utrechtsch Nieuwsblad lezen, j.l. Woensdag volkomen gereed gekomen. Behalve nieuwe hoofdsig nalen rijn ook alle signalen weer geplaatst en in dienst gesteld. De afstand tusschen de herplaatste signalen is echter korter ge worden, terwijl de wissel, waarop het on geluk plaats had, door een zwaarderen, een z.g. Engelschen wissel, is vervangen. Ook de telegraafpalen, die bij het on geluk sneuvelden, rijn door nieuwe ver vangen en het telegraafverkeer is over die lijn geheel hersteld. De seinbrug, die bij het ongeluk werd medegenomen, zal niet meer terugkeeren. Hiervoor zijn nieuwe signalen geplaatst. De schade van het ongeluk wordt door deskundigen op niet minder dan 1 mil- lioen gulden geschat. HET O. M. PRESENTEERT EEN REKENING. „Behandeling gedurende kwartaal 1936 f Een dergelijke rekening kunt gij van een medicus verwachten, wanneer hij eenige malen aan uw bed is geweest, eenigje drankjes en pillen heeft voorgeschreven en tot slot geconstateerd heeft, dat u best weer eens uit kunt. Niet aldus onze staan de magistratuur, aldus schrijft ’t Haarl. Dagbfl. Het parket houdt van orde en net heid en presenteert steeds een gespecifi ceerde nota. De rekening, die een Heem- steedsche garagehouder zich voor het kan tongerecht te Haarlem zag presenteeren, gat wel eenige aanleiding tot vroolijkheid, want zij bevatte niet minder dan zes „pos ten”. Óp de 31ste Augustus had deze verdachte aan zijn, overigens volkomen al coholvrije, feesvreugde uiting gegeven door een ietwat onvolkomen automobiel te bestijgen. Op het Houtplein trok dit voer tuig de aandacht van een agent, die op merkte dat slechts één van de twee koplampen brandde dat de auto twee verschillende nummers droeg; dat één van die nummers met krijt op karton geschreven was, terwijl de voor schriften rijn, dat het autonummer „onuit wisbaar” is; dat achteraan geen rood licht te zien was; dat het nummerbord niet verlicht werd. Dit werd den agent te bar en hij stelde pogingen in het werk om de auto te doen op de werkdagen, vallende in het tijd vak van 25 November tot en met 5 De cember 1936, tot des avonds 11 uur voor het publiek geopend mogen zijn. BELASTING BETALEN. De Ontvanger der Directe Belastingen enz. te Sneek, brengt ter kennis van be langhebbenden, dat vóór 1 December moet zijn betaald: Inkomstenbelasting. Biljetten gedagtee- kend September 1936 minstens 2/t &e‘ deelte. Biljetten, gedagteekend Juni 1936, minstens de helft. Personeele Belasting. Biljetten, gedag teekend September 1936, minstens 2/6 ge deelte. AFD. SNEEK FRIESCHE MIJ. V. LANDBOUW. Deze afdeeling hield Zaterdag een alge meene vergadering in café Knorr. De voorz., de heer S. Kooistra, opent met een woord van welkom, waarna de secretaris, de heer H. de Boer de notu len leest welke worden vastgesteld. Bij de mededeelingen was er eene inzake het overleg betreffende de arbeidsvoor waarden. Men was ter vergadering alge meen van oordeel dat de door de afd. ingestelde commissie zich bepalen moést te streven naar een loonadvies, en niet mee moest werken aan de totstandkoming van een collectief contract, d.w.z. dat men niet verder moest gaan dan wat de wet oplegt. De commissie, bestaande uit de h.h. v. d. Wier Alberda, J. Wind en H. Ger- brandij, zal deze zaak verder afwikkelen, rij krijgt vrij mandaat. Er was ook een ingekomen stuk van het hoofdbestuur betreffende vereenigingen voor bedrijfsvoorlichting welke in bepaal de districten worden opgericht. Het hoofdbestuur achtte geen nieuwe ver. noodig. Er wordt aan voorlichting hier in Friesland reeds veel gedaan; het komt het hoofdbestuur gewenscht voor dat de kwestie der plaatselijke voorlichting en de gewenschtheid van uitbreiding daarvan wordt besproken in de afdeelingen en dat deze advies aan het hoofdbestuur uitbren gen. De voorz. licht toe dat in deze afdee ling de voorlichtingsdienst met assistent Hettinga al eenigszins werkt, de kosten zullen voor de afd. echter niet meer dan f 20 bedragen. Men vreesde uit de verga dering dat deze voorlichting een begin was van de losmaking van de technische dienst van de landbouworganisaties, doch' van andere rijde werd er op gewezen dat de assistent deze technische dienst juist dich ter bij de boeren brengt. zeggen dat het vertrouwen in dit merk Abonnement: per jaar 2.50, fr. p. post 3.60. Advertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT I NIEUWE SNEEKER COURANT annex SHEERER COURANT m WYMBRITSERADEEL

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1