W e r k e 1 ij k 5^5 Pegia Hoeren Rookers Letters genot behoeft niet duur te zijn. Reeds voor een luttel bedrag geniet U van een heerlijke kop Eerste Blad OltoaveKIEZF,BRINK Go T VAN M houtens! V CACAO s 1reep Woensdag 2 December 1936. - onnes SSEEKER COURANT an WYHBRITSERADEEL Firma Jobs. Tromp te Sneek 53e Jaargang Honderden mooie practische Geschenken, waaronder een zeer aparte collectie IHIII ORIGINELE HUH WEENSCHE JUMPERS Een welkom cadeau voor elke dame. Magazijn „BE Bil IF" Fa. VELDMAN No. 18 1 ons Ollltiedl OrgatB ta Gemeede hek. NIEUWSTIJDINGEN. van Houten in voorraad bij Tromp, Sneek waar voor Ouders en Kinde ren, met het oog op St. Nico- laas, een schitterende sortee- ring van alles en nog wat is tentoongesteld, BELEGEN WIJNEN - PRIMA GEDISTILLEERD - FIJNE ADVOCAAT Firma Wed. S. JOUSTRA ZOON Anno 1864 Telefoon 2912 SNEEK INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Rooken. N. Burgstraat 7 Tel. 2183 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Bureau: KLE1NZAND 5—7 SNEEK - TELEFOON 2200 ge- van serie. sagiers verklaarden dat de i ivond KI. socialistische nieuwe sïëëëe e ööürait ternationale zeilwedstrijden heeft deelge nomen. De Deensche Studentenroeiclub verliest ook eenige booten, die juist dit jaar waren aangeschaft voor de Olympi sche Spelen. De schade schat men op 600.000 kronen. worden uitgenoodigd, de ook voor Wederverkoopers inte ressante etalages te bezichti gen bij de bekende waar voor ieders beurs en als altijd in eiken prijs het beste, een prachtcollectie over zichtelijk is tentoongesteld. Eerst naar LINKS, dan naar RECHTC alt kijken vóór a oversteekt, en...» oven uw beurt ai- wachten. (Neem lie ver een latere tram dan., de auto vae den „Eerste Hulp dienst’.) over gezakt en hing op het laatst alleen nog maar aan de veiligheidskabels. De benzine-leidingen werden verbroken. De benzine liep op de gloeiende motor en ge raakte in brand. De piloot heeft getracht deze brand te blusschen, maar nog was de pech niet afgeloopen. De ringen, welke om de motoren zitten zijn losgeraakt en naar achteren geslingerd, waar zij het hoogteroer van het vliegtuig hebben ge raakt en dit beschadigden. De machine was toen bijna niet meer te besturen en de piloot besloot een noodlanding te ma- gezegd bosch- open moet ook gefinancierd worden. De krant is een duur en groot organisme dat een gezonde kapitaalkrachtige grondslag moet hebben, maar het is niet onverschillig wfe die grondslag legt, in verband met het oordeel dat de krant straks moet uitspre ken over allerlei dingen. Abonné’s zijn noodig, maar hun bijdragen kunnen me grondslag niet leggen, de millioenen welke Abonnement: per jaar 2.50, fr. p. post 3.60. Advertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting, Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT beurt bevordert deze gelezen krant weer TERAARDEBESTELLING EM. PASTOOR-DEKEN B. P. VELTHUYSEN. Vrijdagmorgep heeft pastoor-deken G. C. Oostveen, te Apeldoorn, in de Maria- kerk te Apeldoorn voor de uitvaart van den hoogeerwaarden heer B. P. Velthuy- sen, em.-pastoor-deken van Sneek, de H. Requiemmis opgedragen, met assistentie van pastoor Elbersen, van 't Goy (U.) en kapelaan Beckers? van Apeldoorn. Mgr. D. Huurdeman, de vicaris-generaal van het Aartsbisdom Utrecht, verrichtte in de kerk en op het kerkhof de absoute. Tot degenen, die van deze uitvaart ge tuige waren, behoorden eenige oud-kape- laans van den overledene. van Chocolade, onder andere Droste en KOELBLOEDIG PILOOT REDT TWAALF MENSCHEN. Vrijdagmiddag hadden wij, schrijft het Hbl., een onderhoud met de passagiers van het Deensche vliegtuig OY DAL, dat Donderdagavond in Oldenburg (Duitsch- land) met 12 passagiers een noodlanding moest maken en den heer Steinbeck, pi loot van de DDL, die hen (van Hamburg naar Amsterdam heeft gebracht. De ma chine, een J. U. 52, is voor een groot deel vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Nadat de OY DAL van Kopenhagen vertrokken was, zette de piloot Bramsen koers naar Hamburg. Boven Oldenburg gekomen is, waarschijnlijk door een zwak ke plek in het metaal, een deel van het propellerblad afgebroken. Hierdoor ont stonden geweldige trillingen van de mo tor en door deze trillingen zijti een voor een de bouten waarmede de motor beves tigd is, gebroken, De motor is toen voor- DE CRISIS EN ENKELE „WEELDE”-UITGAVEN. In het jongste nummer van De Opbouw gaat drs. J. H. van Zanten den invloed na van de crisis op de uitgaven voor eenige doeleinden, welke min of meer als weelde, althans niet als noodzakelijk voor het le ven zijn te beschouwen, met name rooken, alcoholica, fietsen en personenauto’s. Hij heeft de gegevens hiervoor wederom geput uit de publicaties van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat door de voortdu rende uitbreiding van zijn materiaal steeds meer in staat stelt het oeconomische leven in al zijn geledingen te volgen. Schr. gaat bij zijn overzicht uit van het jaar dat de hoogste cijfers gaf, n.l. 1930, en begint met de opgerookte (of liever gebanderol- leerde, maar dat komt vrijwel overeen) hoeveelheden en de waarde daarvan. Schrijver geeft bij groepen van cijfers een toelichting wat het rooken aangaat: Het rooken van sigaren en tabak ver mindert, dat van sigaretten neemt toe. Ter wijl in het jaar 1932 per hoofd der bevol king 167 en in 1933 171 sigaren werden gerookt, waren dat er in 1934 ook 171, doch in 1935: 1691/2; daarentegen werden in 1932 409 sigaretten per hoofd gerookt, in 1933: 467, in 1934: 47» en in 1935: 476. En wat voorts de uitgaven betreft, daar in kwam een sterke vermindering, die wel in hoofdzaak door de prijsvermindering van het rookmatcrlaal werd veroorzaakt, maar toch ook wel uit het overgaan van duurdere naar goedkoopere soorten of van sigaren naar sigaretten voortspruit, terwijl in 1935 het tabaksverbruik weer iets toe nam. Bedenkt men dat, terwijl het index cijfer van het geheel der kosten van het leven van 1930 tot 1935 met 15.3 pet. )g eenige mede- propagandistische aard, j heer B r a a k s m a, daalde, de uitgaven voor rooken per per soon met 35 pet. achteruitgingen, dan staat de rooker er gunstig voor. Groote daling van het wijn en bierverbruik. Voorts blijkt uit de cijfers een groote daling van het wijn- en bierverbruik. In 1930 dan gaf men voor rooken en alcohol uit 410 millioen gulden en aan be lastingen 859 millioen, dus voor het laatste doel weinig meer dan tweemaal zooveel, in 1935 echter 260 tegen 824 millioen, dus ruim driemaal zooveel. Nu mengen zich de hartstochten in het loopende nieuws. De Grieken waren meer menschen van de idee dan van de daad, tooneel en dergelijke namen in de Griek- sche cultuur dan ook veel meer plaats in dan het actueele nieuws, de ontwikkeling van het laatste zoeken we dus beter bij het volk van dq daad, de Romeinen met hun „quid agis”, (wat doet gij de Ro meinen die 2 maal Italië veroverden, n.l. met ’t zwaard en de ploeg. In zoo’n staat kan het loopende nieuws een typisch ka rakter krijgen; men had er eerst 'het al bum, een groot bord aan de poort van de tempel, men schreef er de consul-namen op, en de belangrijke berichten, ook de verlieslijsten, het was een soort officieele staatscourant. Ook particulieren brachten nu bordjes bij hun woningen aan, er kwamen repor ters, die nieuws opdeden en meedeelden aan anderen, er waren dus particulieren die er kranten op na hielden, en er met elkaar in harrewarden. Later is deze jour nalistiek nog uitgebreid, doch ook de ge sproken krant leeft diep in de middeleeu wen nog voort in troubadours, reizende kooplieden en bestaat nog, of weer, in de radio-nieuwsberichten en wandkranten, een merkwaardig herleven dus van een oud be grip, dat ondanks ontzaglijke ontwikke ling niet verloren is gegaan. Ofschoon door het album en de uitbrei ding daarvan in de acta populi, de Rot mciuschc keizers, in ’t bijzonder Caesar, blijk gaven er voor te zijn dat het volle moest weten wat er gebeurde, is men in -Rome merkwaardiger wijze niet op 't idee gekomen de acta ook voor beïnvloeding van het volk te gebruiken, dat ontbrak, daarom was er geen gedachtenwisseling en daar ligt waarschijnlijk de oorzaak dat bij dit hoog ontwikkelde volk, toch de krant geen verdere technische vooruitgang toon de, dat de boekdrukkunst reeds niet bij de Romeinen is uitgevonden. Toen Italië werd overstroomd door andere opdringende volken verdwenen de acta en bleef slechts de gesproken krant over. Als de boekdrukkunst dan veel later ontstaat begint de naam pers te komen, het gedrukte nieuws. Er komen nu nieuwe mogelijkheden, dank zij ook de toenemen de levendige handel. De groote handel plaatsen krijgen behoefte van elkaar be richten te krijgen over alles wat de handel kan bevorderen en bedreigen, de koop mansbrief ontstaat, de factorijhouder licht zijn patroon per brief in en drukt daar bij nieuwtjes die hij kent. Nu krijgen deze bijlagen van de koopmansbrief gaandeweg de positie van 't voornaamste en wordt de koopmansbrief op de achtergrond ge drongen, de bijlagen krijgen namen als „Waaragtige Tijding, „Nieuwe Waaragtige Tijding”, „Waaragtige, zeer verschrikke lijke Tijding. „Waaragtige, zeer verschrik kelijke, zeer griezelige, Nieuwe. Tijding” enz. De sensatiezucht is dus geen eigen schap van de 20e eeuw. De krant ontwik kelt zich door de toenemende techniek en de verkeersverbetering, en de vorm ont staat zooals we die nu hebben. De over heid was echter niet altijd even vriendelijk, er komen verbodsbepalingen, belasting, censuur, totdat twee krachten zich in het volk ontwikkelen onder de invloed van de door de Fransche revolutie geproclameer de rechten van den mensch, n.l. de vrijheid van drukpers en de afschaffing van de belasting op de pers. Als deze bereikt is, komt daarbij' de verbetering van het onderwijs, de gespro ken krant raakt nu op de achtergrond en de gedrukte op de voorgrond; op haar Fietsen en auto-rijden. Het beeld, dat zich twee jaar geleden vertoonde, heeft zich aanmerkelijk ver scherpt. Toen was er nog geen verminde ring van het aantal, maar een teruggang naar goedkoopere vervoermiddelen of mer ken. Thans loopt de toeneming bij de fietsen en de motorfietsen terug en is er bij de auto’s een afneming, ondanks het goedkooper worden daarvan en het feit, dat in vergelijking met andere landen het aantal bij ons volstrekt nog niet groot is. Uit de voorloopige cijfers van dit jaar, die het Centraal Bureau onlangs publiceerde, blijkt, dat het aantal fietsen sedert verle den jaar met 142.000 is toegenomen, het aantal motorfietsen met 3300, doch dat der personenauto’s weder met ongeveer 2000 is verminderd. GRIEP-EPIDEMIE TE ZEDDAM. Te Zeddam, gemeente Bergh, heerscht op het oogenblik zoozeer de griep, dat bijna de helft der inwoners ziek is. De jongensschool is reeds gesloten en de andere zullen wel spoedig volgen, daar er geen leerlingen meer komen. Er zijn huishoudens waar 9 personen in bed moe ten blijven. Gelukkig hebben zich tot nu toe nog geen sterfgevallen voorgedaan. AUTO IN DE ZUID WILLEMSVAART ONTDEKT. Een sleepboot, die met eenige lichters achter zich, Zaterdagavond op weg van Den Bosch naar Maastricht, door de Zuid- Willemsvaart voer, is onder Schijndel in aanvaring gekomen met een zich onder den waterspiegel bevindenden personen auto. Aanvankelijk 'wist men niet dat het obstakel een auto was. Dit bleek eerst la ter, toen een reservewiel kwam boven drij ven. Men waarschuwde de politie. Eenige uren later slaagde men er in den wagen, waarin zich het lijk bevond* van den der- tigjarigen ongehuwden handelsreiziger G. Knapen uit Tilburg, boven te brengen. De auto moet reeds Vrijdagnacht in het water gereden zijn. I. v. A. O. Voor het I. v. A. O. sprak Vrijdaga’ in het Gerechtsgebouw de heer Too rn st ra over „de pers”. Spr. zegt eerst iets over de ontwikke ling van de courant, het loopend nieuws in het algemeen. In de alleroudste tijd was nieuwsoverbrenging alleen mondeling mo gelijk. Als 2 menschen een nieuwtje heb ben en het elk binnen 12 minuten aan 2 andere meedeelen en elk dezer weer bin nen 12 minuten aan 2 andere menschen, weet binnen 5 uur een bevolking het zoo groot als die der geheele aarde. Als echter Hilversum zoo’n bericht omroept kan het binnen enkele minuten over de geheele aarde verspreid zijn en in het zelfde ge bouw waar de omroep gevestigd is weer uit de luidspreker vernomen worden. Hier dekken uitgangs- en eindpunt elkaar dus volkomen. Tusschen beide nu ligt de ge heele ontwikkeling van de pers besloten. De kern van het begrip courant is het mededeelen van een bericht van de een aan de ander, dat voor die ander nieuws is, het is dus loopend nieuws. De pers is slechts een technisch hulpmiddel, een deel van liaar taak is reeds overgenomen door de radio, toch is dan het begrip krant nog hetzelfde. Wat is nu van ken merkende beteekenis voor de krant; ie haar openbaarheid, 2e dat het nieuws ac tueel moet zijn dus betrekking moet heb ben op iets dat gebeurd is, dat het voor de menschen in 't algemeen dus nieuws is. Dagelijks schrijft de krant historie, maar zoodra iets historie geworden is, is het voor de krant verouderd, behoort het niet meer bij de krant. Een derde kenmerk is, dat er moet zijn een publiek dat in dat nieuws belang stelt, dus bereid is mee werkend voorwerp te zijn. Het merkwaardige is nu dat er altijd in de menschelijke geschiedenis belangstel ling voor nieuws is geweest, al is die be langstelling belangrijk toegenomen, de drang om nieuws te hooren, is er altijd geweest en vindt zijn oorzaak in een ge voel van onveiligheid als men zijn omge- ving niet kent, en de natuurlijke geneigd heid tot gemeenschap, de neiging zijn me delijden, zijn bewondering, zijn vrees, zijn angst, zijn haat, zijn liefde enz., te uiten. De mensch zoekt contact met zijn mede- mensch en vindt dat door die medemensch iets mee te deelen, die daarvoor zijn er varingen ruilt. Deze behoefte openbaar de zich reeds bij het kampvuur der noma den, en later in de Grieksche stads-staten, waar men samen kwam om het nieuws te hooren. Het nieuws krijgt door zijn reizen door de mcnschheid vaak een ander ka rakter dan nieuws, bijv, van literatuur, van geschiedenis, van legende, waarvan mis schien slechts een kern het eigenlijke nieuwsbericht was. De mensch heeft echter ook behoefte van gedachte te wisselen, beïnvloed te worden en te beïnvloeden, en hier zijn wij op een ander gebied dan nieuws, n.l. op politiek gebied, de gedachtenwisseling over de belangen der staatsgemeenschap, de politiek (van polis de Grieksche stadsstaat) die nu ook in het loopende nieuws tot uitdrukking moest komen. hier in de soc. pers zijn gestoken, zijn die der arbeidersklasse zelf in een actie van vele jaren, zoo hebben we onze eigen pers waarvoor we op de bres moeten staan. Als bron van inkomsten heeft de krant ook ad vertenties, doch een scherpe scheiding dient gemaakt tusschen redactioneel en adv. bedrijf; het eene dient onafhankelijk van het andere te zijn en daarvoor wordt bij de soc. pers gezorgd. Niet alleen ma terieel, doch ook geestelijk steunt de soc. pers op de arbeidersbeweging; de krant heeft een algemeen dienende taak als nieuwsblad, ze is, in historische lijn, open baar, moet zich dus wenden tot het geheele publiek, ieder moet er dus iets van zijn ga ding in vinden, ook onze krant moet dus veelzijdig zijn, doch waar vele van haar lezers tot de ongeletterden behooren, een voudig. Er moet voorts zijn snelle- en betrouwbare berichtgeving, en omdat de soc. pers opzettelijk leiding wil geven aan de begripsvorming omtrent het politieke leven heeft zij een politiek cultureele taak, het ordenen van de gedachten van haar le zers naar aanleiding van bepaalde feiten en zij moet dat doen krachtig, overtuigend en waardig omdat er juist op politiek ter rein zooveel belagers van die waardigheid' zijn, inzonderheid in de tijd der verkiezin gen. De groote beteekenis van de vrijheid van drukpers is dat men elkaar als open lijke tegenstanders kan bestrijden, laat ons die vrijheid waardeeren door het op waar dige wijze te doen. Spr. deed vervolgens nog eenige mede deelingen van 1 waarna de voorz., de hem dank zegde voor zijn boeiende cau- Voor de vervulling van de vacature voor deurwaarder bij de Arrondissements Rechtbank en bij het Kantongerecht te Leeuwarden ter standplaats Dokkum, komt als no. 1 op de aanbeveling voor onze vroegere stadgenoot J. van der Wou- de, thans te Leeuwarden. HET IN HET OUDDEEL GEVONDEN SKELET. De officier van justitie te Leeuwarden heeft een communiqué verstrekt over dit gevonden skelet. Dit communiqué luidt aldus: „In verband met het vinden van een skelet in het Ouddeel onder Leeuwarde- radeel en verklaringen van een familielid van Jarig Wenselaar, destijds boekhouder bij de Stadsreiniging van de gemeente Leeuwarden, die sedert 2 November 1922 niet meer is gezien en niets meer van zich heeft doen hooren, heeft Z.E.A. in over leg met den rechter-commissaris in straf zaken een uitgebreid nader onderzoek doen instellen. Door dit onderzoek zijp geenerlei feiten aan het licht gekomen, die er op wijzen dat het verdwijnen van genoemden Wen- selaar aan misdaad moet worden geweten. Integendeel is het zeer waarschijnlijk te achten, dat deze doof ondervonden te leurstellingen gedreven zelf een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Of de gevonden overblijfselen van een menschelijk geraamte behooren tot het stoffelijk overschot van genoemden Wense laar is niet meer uit te maken.” het lezen zelf. De krant moet gelezen wor den en op liaar juistheid beoordeeld wor den, dat alleen kan leiden tot de geeste- lijke activiteit die alleen in staat is het openbare leven te beoordeelen. De krant groot organisme dat een Ik: hoogteroer van het vliegtuig raakt en dit beschadigden, was toen bijna niet meer te besturen en ken. Dit was echter gemakkelijker dan gedaan. Men vlóóg boven een achtige streek. Slechts een klein veldje was voor een noodlanding geschikt. Het vliegtuig verloor steeds meer hoogte. Bramsen draaide het vliegtuig, vloog heel laag over een dorpje en kwam met weinig snelheid boven het noodlandingsterreintje. Plotseling botste het vliegtuig toen met de rechtervleugel tegen een boom, waardoor deze vleugel werd afgerukt. Het toestel maakte een heele slag om. De snelheid was er echter geheel uit en Bramsen zette het vliegtuig op één wiel neer. Het landingsgestel is hierbij vernield, maar de romp bleef intact, hetgeen vol gens Steinbeck te danken was aan de me taalconstructie van de OY DAL, die een Juncker’s JU 52 was. De heer De Jong, vertegenwoordiger der K.L.M. in Kopen hagen, die ook aan boord was, heeft direct de cabine deur opengegooid en zoodoende konden de passagiers, die allen ongedeerd waren, het vliegtuig zoo spoedig mogelijk verlaten. Hij is daarna gaan telefoneeren, zoodat hulp gauw kwam opdagen. De pas sagiers verklaarden dat de piloot en de rest van de bemanning, zich buitengewoon koelbloedig hebben gedragen, waaraan de goede afloop voor een groot deel te dan ken is. Enkele passagiers zijn reeds Don derdag per trein naar hun bestemming vertrokken, terwijl anderen naar het vlieg veld Hamburg zijn gereisd, vanwaar zij Vrijdag eveneens met ’n Deensche machine naar Amsterdam zijn vertrokken. Zij wa ren allen uiterst verheugd, dat er absoluut geen persoonlijke ongelukken zijn voorge komen. EEN WILD-WEST HISTORIE. Drie bandieten verschenen te Gary in den Amerikaanschen staat Indiana in een speelclub, waar zij plotseling tot de spe lers het bevel richtten: „Handen omj- hoog!” De spelers gaven hun bezittingen af, maar verlieten tevens het lokaal, sloten de bandieten op en waarschuwden den veteraan-detective van het stadje AT Lich- tenfeld. Toen de bandieten probeerden met hun buit het huis door een raam aan den achterkant te verlaten, schoot de oude politieman hen alle drie achter elkaar dood. BRAND IN DE JACHTHAVEN TE KOPENHAGEN. Een groote brand heeft Zaterdag ge woed in de jachthaven van Kopenhagen. Het vuur vond zijn oorsprong in een schip, dat op een werf lag en sprong onmïddel- lij’k over op de talrijke zeilbooten, die hier den winter plegen door te brengen. Later bereikte de brand ook het clubhuis van de Deensche Studenten Roeivereeni- ging, dat volkomen in de asch gelegd werd, fien enorm brandweermatenaal had 4 uur werk om het vuur meester te wor den. De gebouwen in den omtrek en 70 zeilbooten waren toen vernietigd. Daar onder bevindt zich de Rita V, het jaicht van den koning, dat aan verscheidene in-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1