Officieel Orgaan der Gemeente Sneek No. 19 Eerste Blad Uitgave KIEZEBRINK Co. Zaterdag 5 December 1936 53e Jaargang Dit No. bestaat uit 2 bladen. De begroeting der Gemeente Sneek voor 1937. NIEUWSTIJDINGEN. f Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER CCfURANT is een Advertentiebl;-- Alle Advertentiën wordeu In belde bladen opgenomen Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting eveneens voor 116388.87 75092.58 lende uit de ge- Dinsdags te-Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbreclitum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER CCfURANT is een Advertentiebl;.- en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneexer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawisr, Terzool, Abbega Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis. Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum Wanneer niet spoedig verbetering in de conjunctuur intreedt, en de financiële toe stand der gemeente daarvan in betekenende mate de gunstige gevolgen ondervindt, moet rekening worden gehouden met de mogelijk heid dat binnen afzienbare tijd bij de rege ring om steun uit de rijksmiddelen moet worden aangeklopt. Op hulp in een of an dere vorm zal dan waarschijnlijk niet kun nen worden gerekend, zolang niet gemid deld 200 opcenten op de personele belasting worden geheven en zolang overigens niet het belastinggebied der gemeente geheel is uitgebuit. Behalve een verhoging van de opcenten op de personele belasting, stellen wij als dekkingsmaatregel voor, het putten van een bedrag van 72000.uit het algemeen ge meentelijk reservefonds. Wij betreuren het dat dit fonds daardoor in die mate zal wor den verzwakt, dat het voorlopig niet meer kan worden ingeschakeld bij de bestrijding van kapitaalsuitgaven. Doch door de nood der tijden is de functie, welke het fonds te vervullen heeft bij het verkrijgen van slui tende begrotingen, op de voorgrond geko men. Zo ooit dan is er in de huidige benarde omstandigheden aanleiding, om niet te spre ken van noodzaak, om de middelen van het fonds, verkregen uit gewone inkomsten der gemeente, aan te wenden tot voorkoming van begrotingstekorten op de gewone dienst. Een andere weg om het tekort te overbruggen zien wij trouwens niet. Door het schiappen of verlagen van verschillende onverplichte uitgaven zou een waardevol stuk sociale- en culturele zorg te loor gaan, zonder dat de daardoor verkregen bezuini gingen ook maar enigszins zouden opwegen tegen het aanwezige tekort, zelfs niet indien tot heffing van 200 opcenten op de perso nele belasting werd overgegaan. De stand van het reservefonds zal bij het einde van het dienstjaar 1937 nadat een bedrag van ƒ72000.ten bate van de ge wone dienst zal zijn aangewend vermoe delijk als volgt zijn: Onmiddellijk beschikbaar waarin begrepen een bedrag, verkregen door het G.E.B. en dat naar de opvatting der Ge deputeerde Staten niet ten bate van de gewone dienst mag wor den aangewend, ad Aan de Memorie van Toelichting van B. en W. op de gemeentebegrooting voor 1937 ontleenen wij het volgende: Zoals U zal blijken uit de ontwerp-begro- ting voor 1937, welke wij U hierbij inge volge art. 238 der Gemeentewet ter vaststel ling aanbieden, is de financiële positie der gemeente sedert het opmaken der begroting voor het lopende jaar nog slechter gewor den. Kon toen het evenwicht tussen inkom sten en uitgaven worden hersteld door een bedrag van ƒ27000.uit het algemeen ge meentelijk reservefonds te putten, voor 1937 is het ondanks enige verhoging van de opcenten op de hoofdsom der personele be lasting slechts gelukt ’t begrotingstekort te overbruggen door van de vroeger ge vormde reserves ƒ72000.ten goede te doen komen aan de gewone dienst. De om standigheden welke het beduidend hoger tekort voornamelijk hebben veroorzaakt, zullen wij in het kort aanstippen. In de eer ste plaats was er natuurlijk het feit, dat voor 1936 ter voorkoming van een begro tingstekort een beroep moest worden ge daan op ’t reservefonds. Met het toen aan wezige verschil tussen de normale inkom sten der gemeente en de uitgaven hadden wij ook nu weer te kampen. Feitelijk werd, in verband met de het vorig jaar aanvaarde dekkingsmaatregel, bij het opmaken der be groting voor 1937 begonnen met een te kort van ƒ27000.Het batig saldo van de gewone dienst 1935 was 10000. lager dan dat over 1934. Aan de dienst 1937 vloeit dientengevolge 10000.minder toe dan aan het lopende dienstjaar. Een andere tegenvaller was de gezamenlijke winst der beide productiebedrijven. Uit dien hoofde moest 1700.minder worden begroot. Als gevolg van wettelijke regelingen wordt een bedrag van 17300.ingeboet (uitke ring ingevolge de financiële verhoudingswet 10000.bijdrage in de kosten van werk lozenzorg ƒ4300.bijdragen van buiten gemeenten in de kosten van het gymnasium ƒ3000.De hogere raming van ƒ4000. wegens kosten van ’t middelbaar onderwijs is mede aan een wijziging van wettelijke regelingen toe te schrijven. Een lagere ra ming van de opbrengst van verschillende retributies (schoolgelden, marktgelden, ka de-, haven- en walgelden) deed het tekort nog met 5000.stijgen. De uitgaven voor steun aan behoeftigen en werklozen geven weer enige toeneming te zien. Voor dit doel drukt ƒ3500.meer op de begroting. Wegens aflossing van geldleningen wordt de dienst 1937 rond ƒ3000.hoger belast. Ten slotte is voor het verstrekken van voe ding aan schoolgaande kinderen thans ƒ1500.uitgetrokken. Bij toepassing van het geldend tarief voor de heffing van opcenten op de hoofdsom der personele belasting, zou het tekort nog 15500.hoger zijn dan thans het geval is. Bovendien zal het, indien een verhoging wordt nagelaten, op grond van art. 283 der Gemeentewet, niet mogelijk zijn de heffing Bliksem in het Paviljoen ingeslagen. Bij het onweer, dat Dinsdag op Woens dagnacht, tijdens de hevige storm woedde, is de bliksem ingeslagen in het Paviljoen aan het Sneeker Meer, waar eenige auto maten doorsloegen enz., doch gelukkig geen groote schade werd aangericht, hoewel het angstige oogenblikken voor de familie De Vries zijn geweest. In het transformatorhuisje bij Gauwster- zijl sloeg een aantal zekeringen door, even als in dat bij Boschma, dus bij de nieuwe weg naar het Paviljoen, terwijl daar de kop pen van 4 palen werden versplinterd. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen, de navolgende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd op x4 Decem ber: Leesboek Rijwiel Dameshoed Beursje. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer- Controle Water schapsontvangers. Gedep. Staten hebben het volgende aan de besturen der waterschappen en veenpol ders geschreven: Nu door de opheffing van het contröle- bureau van den Frieschen waterschapsbond de kans, dat alle waterschappen en veen polders in Friesland zouden samenwerken tot de vorming van één centraal contröle- orgaan, waarbij alle waterschappen en veenpolders zouden zijn aangesloten, voor het oogenblik althans niet groot schijnt te zijn en tal van waterschappen reeds op eigen gelegenheid een deskundige voor de controle van de boeken en kas van hun waterschap hebben aangewezen, schijnt het ons goed toe, Uw aandacht te vragen voor het volgende: Het komt meermalen voor, dat één per soon ontvanger is van meer dan één water schap en dus meer dan één waterschapskas onder zich heeft. Zou nu elk van die water schappen een anderen persoon als deskun dige aanwijzen, dan zou dat niet alleen oneconomisch zijn, maar bovendien ieder die eenig begrip heeft van controle zal dit beamen biedt een dergeljjke controle lang niet dien waarborg van deugdelijkheid als een controle, die zich uitstrekt over alle onder één ontvanger berusten de waterschapskassen tegel ij k op hetze 1 f d e t ij d s t i p. Dit laatste, contröle van alle onder één ontvanger be rustende waterschapskassen tegelijk op het zelfde tijdstip, kan in de meeste gevallen slechts dan op doelmatige en economische wijze bereikt worden, als alle waterschap pen, die denzelfden persoon als ontvanger hebben, tezamen ook éénzelfden persoon als controleur aanwijzen. Wij geven U dringend in overweging, zooveel mogelijk in die richting werkzaam te zijn. GROOTE BRAND ONDER PIETERSBIERUM. Gisternacht is de groep huizen „Roosje- stein” onder behoor van Pietersbierum to taal a’gebrand. Hierdoor zijn vier gezin nen dakloos geworden. Roosjestein is een oude boerenhofstede, waarin thans vier gezinnen woonden, n.l. de familie Miedema, man, vrouw en drie kinderen en de drie families van der Zee, twee broers en een neef, ieder met hun gezin. Vermoedelijk is de brand ontstaan in den schoorsteen van een der woningen. In minder dan geen tijd stond ’t geheele complex in lichte laaie. Met de grootste moeite konden de bewoners worden ge wekt. Aangezien de huizengroep niet in de bebouwde kom ligt, waren de bewoners den eersten tijd op zichzelf aangewezen en ging de redding met veel moeite gepaard. Vele bewoners moesten in nachtgewaad vluchten. Men mag van geluk spreken, dat alle 22 bewoners, onder wie kleine kinde ren en een zieke vrouw, ongedeerd zijn ge bleven. Van de woningen met huisraad is niets overgebleven. Bovendien vonden veertien koeien, eenig kleinvee en een paard den dood in de vlammen. Naar wij vernemen, wordt de vSiade door verzekering gedekt. De motorspuit uit Sexbierum was spoe dig ter plaatse, maar aan blusschen viel niet te denken. L. C. DE MANGKOE NAGORO VII IN ONS LAND. Met den trein uit Genua is Woensdag ochtend in den Haag aangekomen Pange- ran Adipati Ario Mangkoe Nagoro VII en zijn gezelschap, die in verband met het meentefondsbelasting voor het belastingjaar 1937/1938 te handhaven. Dit aantal opcen ten mag volgens het aangehaalde wetsarti kel in verband met art. 6 der wet van 4 Maart 1935, S. 76, slechts worden geheven, indien de gemeente, hoewel zij geen opcen ten volgens een progressief .tarief heft, en hoewel de overige heffingen tot redelijke bedragen zijn opgevoerd, er niet in slaagt de begroting sluitend te maken. Volgens de opvatting der regering is aan. de eis dat de heffingen tot redelijke bedragen moeten zijn opgevoerd voldaan, indien worden geheven het maximum-aantal opcenten op de grond belasting en de vermogensbelasting en ge middeld 150 opcenten op de personele be lasting en indien de gemeente voor de hef fing der gemeentefondsbelasting is gerang schikt in de 3e klasse. Bij handhaving van het bestaande tarief voor de heffing van opcenten op de personele belasting kan voor 1937 worden gerekend op een op brengst van 72000.Daar wegens hoofd som wordt verwacht ongeveer ƒ50000. zou een gemiddelde heffing van 150 opcen ten niet worden bereikt. In deze omstandigheid en in het belang rijke begrotingstekort hebben wij aanleiding gevonden, U vóór te stellen de heffing van opcenten op de hoofdsom der personele be lasting te verhogen. Bij het nemen van onze beslissing hebben wij nog de volgende om standigheid overwogen. pen, als gevonden aangegeven op i4 December: Gebit, Gem. Reiniging, Lem merweg; Zakken meel, Couperus, Klein- zand 46; Rozenkrans, F. Wijma, 3e Nieu we Selfhelpstraat 8; Belas tingmerk, R. Poiesz, Fred. Hendrikstraat 75; Beurs met inh., J. v. d. Werf, 3e Woudstr. 52; Vaar boom, G. Gerritsen, Geeuwkade 49; Spons, F. de Boer, Oude Koemarkt 16a; Pakje met inh., U. Bergsma, J. v. Nassaustr. 19; Beurs met inh., W. Schaap, Bourbonstr. 30; Loupe, G. Dijkstra, Oud Kerkhof 9; Ceintuur, S. Jorna, 2e Steenklipstr. 34; Regenjas, J. de Ree, 2e Steenklipstr. 24; Bruine alpinomuts, P. Bakker, ie v. d. Heijbuurt 5Gedeelte bril, A. Blauw, Ubbo Emmiusstraat 72. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de heer J. Tichelman, inspec teur der Directe Belastingen te Dokkum, verplaatst naar Sneek, en aangewezen als hoofd van de Inspectie der Directe belastin gen aldaar. Prinsden Duitscher over, doch voor dat deze metde papieren de grens had bereikt, verdenking den diefstal te hebben ge pleegd, gearresteerd. Hij bekende, doch zeide op aansporing van H. te hebben gehandeld. De Duitscher werd daarop aangehouden. Op 19 November stonden beiden de rechtbank te Breda terecht. Op gronden, aan het algemeen belang ontleend, werd de zaak met gesloten deu ren behandeld. B., die een volledige beken tenis aflegde, hoorde twee jaar gevangenis straf wegens diefstal tegen zich eischen. H. ontkende de hem ten laste gelegde aan sporing tot diefstal. B. had volgens hem de echtgenoote van den huisbewaarder hebben moeten aanspo ren om de documenten te ontvreemden. Tegen hem werd een jaar gevangenisstraf geëischt. Thans veroordeelde de rechtbank B. tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis, terwijl de Duitscher H. van het hem ten laste gelegde werd vrijgesproken. DE MOORD TE HEEZE. Voor de rechtbank te 's Hertogenbosch is behandeld de strafzaak tegen den 41- jarigen arbeider J. E. van M. te Leende, die zich te verantwoorden had wegens moord op J. Dobelmann, op 13 Septem ber j.l. te Heeze gepleegd. Met een groot dolkmes had hij Dobelmann steken in oorst en rug toegebracht ten gevolge waarvan deze, kort daarop, is overleden. Subsi diair was van M. doodslag en meer sub sidiair mishandeling, den dood ten gevolge hebbend, ten laste gelegd. Verdachte ontkende de bedoeling te heb ben gehad, D. te dooden. Hij beweerde uit zelfverdediging te hebben gehandeld. Een aantal getuigen verklaarde echter gezien "te hebben, dat van M. met een ge opend dolkmes Dobelmann opwachtte, hem tal van malen stak en daarna het lichaam in een sloot heeft geworpen. Dr. Mettrop te ’s Hertogenbosch, die de sectie op het lijk had verricht, had elf messteken geconstateerd. Dr. Janssens, ge- neesheer-directeur van „Voorburg”, die een psychiatrisch onderzoek op verdachte had ingesteld, verklaarde, dat deze nau welijks toerekenbaar is. De officier van justitie, mr. Dubois, stel de, ondanks deze verklaring, den verdachte aansprakelijk voor de gruwelijke daad. De tenlastelegging van maord wilde hij laten vallen, maar die van doodslag achtte hij wettig en overtuigend bewezen. Hij eischte een gevangenisstraf van tien jaar met ter beschikkingstelling van de regeering. De verdedigster, mr. M. A. Lion, drong er op aan den verdachte ter beschikking- te stellen van de regeering en hem een kleine straf op te leggen, door te brengen in een bizondere strafgevangenis. Uitspraak over veertien dagen. FRAUDE BIJ DEN BIJZONDEREN VRIJWILL1GEN LANDSTORM TE ALKMAAR. Sedert geruimen tijd liepen te Alkmaar geruchten, dat er geknoeid zou zijn met de kas van het verband Alkmaar van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm. Eeni ge maanden geleden werd den vijftigjari- gen propagandist en secretaris-pennmg- meester P. J. O. ontslag verleend en is de justitie in de zaak gemengd. Deze stelde een uitvoerig onderzoek in. Verdacht van verduistering, oplichting en valschheid in geschrifte, meermalen ge pleegd, is Woensdagavond de voormalige secretaris-penningmeester gearresteerd. Hij zal dezer dagen ter beschikking van den officier van justitie worden gesteld. Het verduisterde bedrag, waarnaar het onderzoek nog in vollen gang is, schijnt in de duizenden te loopen. 146940.74 Ten opzichte van één punt moesten wij bij het opmaken der begroting nog ons stand punt bepalen. Op verschillende uit de ge meentekas verleende subsidies is. voor de jaren 1934, 1935 en 1936 een tijdelijke kor ting toegepast. Zoals U blijkt uit ons bij de begroting te behandelen voorstel geven wij U in overweging de tijdelijke kortingen om te zetten in een definitieve verlaging. Een minderheid in ons college kan zich niet geheel verenigen met de voorgestelde dekkingsmaatregelen. Naar haar mening moet nu reeds zoveel mogelijk worden ge- werkt in de richting van dekking van het van'75 opcenten ‘op "de hoofdsom- der ge° begrotingstekort door schrapping of verla- --gjng van njef verplichte uitgaven der ge meente en door het toepassen van een kor ting op de lonen van het gemeentepersoneel. Blijft 41296.29 Uit het fonds bij wijze van lening voor dekking van kapi taalsuitgaven verstrekte en nog niet teruggeboekte gelden - 105644.45 huwelijk van Prinses Juliana en 1 Bernhard naar Nederland zijn gekomen. ji De Mangkoe Nagoro, hoofd van het werd de 'diefstal ontdekt. B. werd, onder Mangkoenagorosche huis, is kolonel van het Ned. Indische leger, en adjudant in buitengewonen dienst van de Koningin. Zijne Hoogheid was vergezeld van zijn gemalin, Ratoe Timoer, zuster van den sultan van Djocjakarta, zijn dochter, Ra den Adjeng Siti Noeroei Roesoemo-War- dham en zijn secretaris, den bekenden Ja- vaanschen dichter Raden Mas No to Soe- roto. Aan een redacteur van het A. N. P. ver telde de Mangkoe Nagoro hoe hij als jonge man van huis wegliep, niet tevre den met de opvoeding, welke hij kreeg. Zijn oom, vorst Mangkoe Nagoro VI, die den vader van den huldigen vorst op volgde, wilde den ondememenden jongen niet op de H. B. S. laten studeeren. Heel Java trok de jongen rond en na veel ont beringen kreeg hij een baantje in bestuurs dienst en later als translateur. Met zijn spaarpenningen vertrok hij in 1913 naar Nederland om college te gaan volgen in de semietische talen te Leiden. In den oor log bood de toenmalige Raden Mas Ario Soerio Soeparto zich als vrijwilliger bij het leger aan. Hij begon als gemeen soldaat en bracht het tot luitenant van de grenadiers. „Ja, ik heb nog wachtdiensten gedaan voor het paleis Noordeinde, het huis Ten Bosch en het paleis van de Koningin- Moeder. Nooit zal ik een kouden winter nacht vergeten, toen ik de wacht had aan den achterkant van het paleis Noordeinde. Ik dacht, dat ik bevriezen zou. En weet u wat mijn dochter nu zoo aardig vindt? Dat zij straks de schildwachthuisjes zal zien, waar haar vader op post heeft ge staan,” zegt de Prins en hij lacht er harte lijk om. In Mei 1915 is Mangkoe Nagoro, die door de abdicatie van zijn oom, den Mangkoenagoroschen troon ging bestijgen naar Indië teruggekeerd, nadat de Konin gin hem, den voormaligen schildwacht, audiëntie had verleend. SALARISREGELING VAN LEERLING-VERPLEGENDEN. In het staatsblad is afgekondigd een Kon. besluit in zake de salarisregeling van leerling-verplegenden. Hieraan wordt het volgende ontleend: De jaarlijksche bezoldiging, van de leer ling-verplegenden bij de rijksverplegings- inrichting bedraagt: a. bij de ziekenhui zen: bij aanvang f 700, bij toelating tot het tweede gedeelte van den opleidingscursus f 750, bij toelating tot het laatste gedeelte van den opleidingscursus f850; b. bij de krankzinnigengestichten: bij aanvang f 850, bij toelating’ tot het tweede gedeelte van den opleidingscursus f 850, bij toelating tot het laatste gedeelte van den opleidings cursus f 900. De jaarlijksche bezoldiging van de leerlingverplegenden, die het wet telijk beschermd diploma, hetzij voor de gewone ziekenverpleging (diploma a), het zij voor de verpleging van zenuwzieken en krankzinnigen (diploma b), hebben ver worven, bedraagt, zoolang zij nog niet tot verpleger(ster) zijn benoemd, in beide soorten inrichtingen f 900. Op vorengenoemde bedragen wordt voor het genot van kost en inwoning een kor ting toegepast van f 500 per jaar. Aan leerling-verplegenden, die op 31 December 1936 in dienst zijn en wier netto-bezoldiging onder de werking van dit besluit met meer dan 15 ten honderd zou dalen, wordt, zoolang zij onafgebroken als leerling-verplegende in dienst blijven, bij Wijze van overgangsmaatregel een per soonlijke toelage toegekend tot een zoo danig bedrag, dat de vermindering der netto-bezoldiging beperkt blijft tot 15 ten honderd van de netto-bezoldiging, welke zij volgens de op genoemden datum gel dende regeling zouden ontvangen. SPIONNAGE. De rechtbank te Breda heeft uitspraak gedaan in een spionnagezaak, waarbij op 17 September j.l. op het bureau van den commandant van het eerste genie-comman- dement militaire documenten zijn gestolen. De 41-jarige, in opdracht van den Duit- schen geheimen dienst handelende Duit- sche spion G. A. H., had bij den 38-jari- gen C. F. B., gedomicilieerd te Princenhage, doch tijdelijk verblijvende te Amsterdam, er op aangedrongen, dat hij vriendschap zou sluiten met de huisbewaarders van het perceel, waar de geniebureelen zijn gevestigd. Aldus geschiedde en bij een van zijn bezoeken zag B. kans de bureelen binnen te dringen en er eenige geheime documenten weg te halen. Hij gaf deze aan NOwio SrBjr NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (80e Jaargang) Eerst naar LINKS, dan naar RECHTr uitkijken vóór oversteekt, en.... •ven uw beurt af wachten. (Neem lie ver een latere tram dan.de auto van den „Eerste Hulp dienst'.) GEVONDFN VOORWERPEN.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1