annex SNEEKER COURANT (SOe Jaargang) Uit onze Raadzaal. No. 20 Eerste Bled Uitgave KIBZEBRINK Co. Woensdag 9 December 1936 Oit No. bestaat uit 2 bladen. S3e Jaargang INGEKOMEN: SNEEK, 17 November 1936. Aan de Gemeenteraad, A. SNEEK, 7 November 1936. VERTROKKEN: I heeft te bewijzen voor een perceel met een hoge huur- belasting 0.25 per week of gedeelte daarvan, indien de SNEEK, 1 December 1936. Aan de Gemeenteraad. LIJST VAN INGEKOMENEN VERTROKKEN PERSONEN OVER NOVEMBER 1936. No. VI 07.352.1(1). Rapport van de Commissie voor rekenin gen en begrotingen betreffende een plan tot af- en overschrijving op de begroting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1935. SNEEK, 7 November 1936. Aan de Gemeenteraad. De commissie voor het Onderzoeken van rekeningen en begrotingen ontving om advies een voorstel tot af- en overschrijving van diverse posten betreffende de begroting 1935 van het Burgerlijk Armbestuur. In totaal moeten verschillende posten worden verhoogd met ƒ7926.waartegenover de post „Bedeling in geld' met eenzelfde bedrag kan worden verlaagd. De commissie adviseert tot goedkeuring. Namens de Commissie: D. ZUIDERBAAN, Voorzitter. A. H. VIS, Rapporteur. B. en W. bieden de Raad o. a. de volgende voorst „en aan: No. 1.842.973(2). Voorstel van Burgemeester en Wethouders nopens het verlenen van een bijslag op uit keringen uit werklozenkassen. Namens de Commissie, D. ZUIDERBAAN, Voorzitter. A. H. VIS, Rapporteur. Namens de Commissie: D. ZUIDERBAAN, Voorzitter. A. H. VIS, Rapporteur. waarde omvangrijker zijn dan die, welke zij voor een perceel met een geringe huurwaarde heeft te verrichten. Het zal wel niet mogelijk blijken nauwkeurig vast te stellen in welke mate voor elk perceel diensten worden bewezen; de onderlinge verhouding is dus evenmin precies te bepalen. Er zal derhalve van een fixum moeten worden uitgegaan. En, dit in aanmerking nemende, achten wij oe gekozen maatstaf niet onbevredigend. De draagkracht- factor is daarbij overigens niet geheel uitgeschakeld. In de eerste plaats houdt weer in het algemeen gesproken de huurwaarde enig verband met de financiële draag kracht van den belastingplichtige en in de tweede plaats zal, volgens artikel 2, 2e lid, der ontworpen regeling, de belasting niet worden geheven van personen, die uit hoofde van hun gering inkomen, niet in de gemeentefondsbelasting Huurwaarde van het perceel of perceelsgedeelte -400.— -350.— -300.— -250.— -200— No. VI 07.352.1(1). Rapport van de Commissie voor rekenin gen en begrotingen inzake onderzoek der rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1935. Arend Kors, wegwerker N. S., van Muntstraat 4 naar Stadskanaal H 226; Wessel Klaas Borg man, kantoorbediende, van Julianapark 2 naar Haarlem, Zaanenstraat 73; Afke Rijpkema, lief dezuster, van Leeuwarderweg 32 naar ’s Her- togenbosch, Postelstraat 8; Gerardus Voulon, stoffeerder, van Singel 8 naar Bolsward, Kleine Dijlakker 5; Johannes Hendrikus Petrus West- hof, bakker, van Kloosterstraat 28 naar Wasse naar, Kasstraat 1Loikje van Seijen, dienstbode, van Grootzand 61 naar Lippenhuizen 205; Hiltje Dijkstra, lerares, van Kloosterdwarsstraat 33 n. Bakke veen, Allardsoog 220; Zwaantje Bosma, dienstbode, van Oude Koemarkt 65 naar Hee- renveen, Parallelweg 23; Johannes Wier,da, chauffeur, van lepenlaan 30 naar Voorburg, Rembrandtlaan 45; Wiepke Holthuis, verpleeg ster, van Maria Louisestraat 29 naar Haren, Onnerweg 3; Julia Heemstra, hulp in de huish., van Overweg 2a naar Huizum, Schrans 143; Eibert de Boer, koopman, van Singel 33 naar Bolsward, le Hollandiastraat 5; *Wigle van der Meer, timmerman, van Bothniakade 15 naar Oudemirdum 153a; *Age Bloemsma, timmer man, van Willem de Zwijgerstraat 76 n. Oude mirdum 153a; Geeske Dijkstra, echtgen. van Sijtze Ulbe de Boer, z. b., van Stationsstraat 18 naar Deventer, Boxbergerweg 88; Pieter Stene- kes, schipper, van Boschgracht 7 naar Amsten- - rade, Weijnberg 193; Johan Jorritsma, slager, van Galigastraat 10 naar Heeg; Willem Blom, kuiper, van Potbuurt 5 naar Harderwijk, Molen straat 9; Akke Graafsma, dienstbode, van Frede- rik Hendrikstraat 58 naar Heerenveen, Dracht 7; Trijntje Spannenburg, echtgen. van Eize Hofstra, huishoudster, van le Oosterkade 33 naar Leeu warden, Saskiastraat 15; *Jacobus Jillings, koop man, van Geeuwkade 27 naar Hilversum, Hoog straat 20; Leonardos Petrus de Jong, houthan del, van Suupmarkt 3 naar Amsterdam, Utrecht- sestraat 41Maria Cornelia de Jong, hulp in de huish., van Suupmarkt 3 naar Amsterdam, Her culesstraat 25a(I); Joukje Anna Maria de Jong, z. b., van Willemstraat 7 naar Harlingen, St. Anna Pensionaat; Baukje Visser, verpleegster, van Franekerkade 3 naar Harderwijk, Leuve- numseweg 91; *Cornelia Brandsma, echtgen. van Wabe Wilhelm Schaper, z. b., van 2e Steen- klipstraat 45 naar Balk 135; Anna Margaretha Catharina van Maris, liefdezuster, van Stations weg 3. n Den Haag, Princessegracht 8; Helena Catharina Maria Emmink, liefdezuster, van Sta tionsweg 3 naar Maastricht, St Servaasklooster 14; Douwe Pot, handelsemployé, van le Ooster kade 21 naar Batavia; Jaartje Broersma, hulp in de huish., van Colignystraat 1 naar Leeuwarden, Gijsbert Japiksstraat 9; Arte Stallinga, machine bankwerker, van Parkbuurt 30 naar Zuilen, Ge- Aan de Gemeenteraad. De commissie voor het onderzoeken van rekeningen en begrotingen ontving om advies een gewijzigde begroting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1936. Aan de hand van de cijfers over de eerste 8 maanden van dit jaar moeten verschillende ramingen der uitgaven worden verhoogd, in totaal met ƒ5000.-, waardoor het subsidie uit de gemeentekas zal moeten worden gebracht van ƒ89165— op ƒ94165— Onder verwijzing naar de bijgevoegde memorie van toelichting adviseert de commissie U de begroting goed te keuren. No. VI 07.352.1(1). Rapport van de Commissie voor rekenin gen en begrotingen inzake onderzoek van een wijziging der begroting van het Burger lijk Armbestuur voor 1936. Sedert 1 Januari 1934 wordt krachtens Uw besluit van 27 December 1933, no. 166, in deze gemeente onder de naam „reinigingsbelasting” een belasting geheven voor het gebruik maken van diensten van de gemeentelijke reini gingsdienst. De heffing der belasting geschiedt volgens een degressief tarief, dat rekening houdt met de draag kracht van den belastingplichtige. Het bedrag der belas ting wordt daarin afhankelijk gesteld van de belastbare som, waarnaar de belastingplichtige is aangeslagen in de Rijksinkomstenbelasting. Het maximum belastingbedrag ad 10.per jaar is verschuldigd bij een inkomen van 4000.In de laagste klasse vallen zij, die niet in de rijksinkomstenbelasting, doch wel in de gemeentefonds belasting zijn aangeslagen. Voor deze groep bedraagt de belasting 1.50 per jaar. Niet belastingschuldig zijn ge bruikers van percelen, die in de rijksinkomstenbelasting noch in de gemeentefondsbelasting zijn aangeslagen. De jaarlijkse opbrengst der belasting, geregeld in 2 der ver ordening, bedraagt ongeveer ƒ11000. Voor het regelen van de aanslagen in de reinigings belasting volgens de thans geldende verordening is het aoodzakelijk, dat aan de gemeente gegevens ten dienste staan omtrent de bedragen, waarnaar de belastingplich tigen zijn aangeslagen in de rijksinkomstenbelasting. De rijksbelastingadministratie, welke uiteraard over deze ge gevens beschikt, mag deze volgens de bestaande voor schriften niet meer aan de gemeentebesturen verstrekken ten behoeve van de heffing van retributies. Er blijft dus voor de gemeente, indien men het inkomen als basis van aanslag zou willen behouden, geen andere weg over dan de benodigde gegevens zelfstandig te verzamelen. Het behoeft geen betoog, dat de daaraan verbonden werkzaamheden zeer omvangrijk zijn en niet evenredig aan het in totaal aan belasting te ontvangen bedrag. Bovendien zijn aan een der gelijk stelsel van aanslagregeling tal van niet te onder schatten moeilijkheden verbonden. Wij zijn tot de overtui ging gekomen, dat het bestaande stelsel niet is te hand haven. Wij hebben gezocht naar een andere bevrediging schen kende grondslag voor de heffing der onderhavige belasting en menen deze te hebben gevonden in de huurwaarde der percelen waarvoor diensten worden bewezen, volgens de wet op de personele belasting. Een wijziging in de grond slagen ener belasting zal wel steeds een min of meer sterke verschuiving van belastingdruk tengevolge hebben. Ook in dit geval doet zich deze omstandigheid voor; doch welke andere grondslag ook mag worden gekozen, dit euvel zal niet te vermijden zijn. Een oplossing, welke meer bevredi ging schenkt dan die, welke wij hierbij aan Uw oordeel onderwerpen, hebben wij niet kunnen vinden. Opgemerkt mag worden, dat de reinigingsbelasting al is deze factor in 1933 ingeschakeld naar haar aard geen draagkracht- belasting is. De heffing van retributies zo bepaalt arti kel 287 der Gemeentewet moet zich richten naar het gebruik, dat van de gemeentelijke werken of inrichtingen wordt gemaakt. Aan deze eis wordt naar onze mening door het voorgestelde tarief in ’t algemeen voldaan. Aan te nemen valt, dat de diensten welke de gemeente-reiniglng Bedrag der belasting No. III 07.353.8(6). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de verordening op de hef fing van een reinigingsbelasting. 1150 10— 8.50 7— 5.50 4— 2.50 1.50 -350— -300— ■250— -200— -150— 150.of minder No. 1.842.973(2). Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van de Sneeker Bestuurders- bond, houdende verzoek aan de ondersteunde en bij de werkverschaffing geplaatste werk lozen een brandstoffenbijslag tot het toege- stane maximum te verlenen. SNEEK, 7 November 1936. Aan de Gemeenteraad. De rekening van inkomsten en uitgaven van het Bur gerlijk Armbestuur over het dienstjaar 1935 werd in handen gesteld der commissie voor het onderzoeken van rekeningen en begrotingen om advies. De commissie heeft geen op- of aanmerkingen en advi seert tot goedkeuring. 2. Zij, die uit hoofde van hun inkomen niet in de ge meentefondsbelasting zijn aangeslagen voor het bij de aanvang van het kalenderjaar lopende belastingjaar, zijn echter niet belastingschuldig. Artikel 3. 1. Voor de toepassing van artikel 2 wordt als huur waarde aangemerkt de belastbare huurwaarde, welke voor het perceel of perceelsgedeelte, ten behoeve waarvan dien sten worden bewezen, met inachtneming van het bepaalde in artikel 11, 2 en 3 der wet op de Personele belasting 1896 en van het bepaalde in de op artikel 31 duodecies 2, 2e lid dier wet steunende gemeenteverordeningen, is vastgesteld voor de heffing der personele belasting op het tijdstip, waarop de aanslag ten kohiere wordt gebracht. 2. Is voor een perceel of perceelsgedeelte, bij denzelf- den belastingplichtige in gebruik, meer dan één belastbare huurwaarde vastgesteld, dan wordt de belasting geheven naar de hoogste dier huurwaarden. 3. Indien voor een perceel of perceelsgedeelte geen belastbare huurwaarde is vastgesteld krachtens de wet op de personele belasting 1896, wordt de huurwaarde voor de berekening der belasting geschat door burgemeester en wethouders met inachtneming, voor zoveel mogelijk, van de bepalingen dier wet. 4. Wanneer na het opleggen van een aanslag in de reinigingsbelasting de belastbare huurwaarde van het perceel of perceelsgedeelte voor de heffing der personele belasting nader wordt vastgesteld, wordt de aanslag, voor zover nodig, in overeenstemming gebracht met de herziene huurwaarde. 5. Burgemeester en wethouders kunnen gehele of ge deeltelijke vrijstelling van de betaling der belasting ver lenen op grond van tijdelijk onvermogen, ontstaan door ziekte, werkloosheid of andere bijzondere omstandigheden. Artikel 4. In afwijking van het bepaalde in artikel 2 bedraagt de De Minister van Sociale Zaken heeft ons bij circulaire van 9 October jl. medegedeeld, dat in het tijdvak van 1 November 1936 tot en met 3 April 1937 evenals de vorige zjjn aangeslagen, winter is geschied, aan ondersteunde en bij de werkver schaffing geplaatste werklozen een brandstoffenbijslag van ten hoogste ƒ7.per week mag worden verstrekt. Wij hebben, naar aanleiding hiervan, besloten met ingang van 1 November jl. voorlopig 1 H.L. cokes ter beschikking te stellen, ons voornemende om, zodra de temperatuur enigszins beduidend mocht dalen ,tot aan vulling van deze bijslag over te gaan. Wij hebben, niet tegenstaande Uw beslissing van 11 November 1935, no. 15 (Raadsverslag blz. 152), gemeend, evenals andere jareu deze beslissing te moeten nemen, omdat wij daarbij het meest blijven in de lijn van de bedoeling, in de aange haalde circulaire weergegeven, nl. om niet meer te geven, dan voor een arbeidersgezin bepaald noodzakelijk moet worden geacht. In de achter ons liggende jaren is steeds behalve in het vorige jaar op grond van Uw aangehaald besluit begonnen met de verstrekking van 1 H.L. cokes en verder in de loop van het winterseizoen, als de daling der temperatuur daartoe aanleiding gaf, tot verhoging overgegaan. Klachten, dat dit onvoldoende zou zijn, heb ben ons niet bereikt. Wij weten zeer goed, dat een werk loze een bijslag in geld, boven de te verstrekken H.L. cokes, voor het gewone levensonderhoud uitnemend kan gebruiken, maar daarvoor wordt geen „brandstoffen bijslag” gegeven en daarvoor moge wij haar derhalve ook niet bestemmen. Er komt bij, dat het ons practisch van belang schijn dat de mogelijkheid bestaat om, indien de koude toeneemt, de bijslag te verhogen. Stellen wij zo de zaak, dan komt het ons voor, dat er geen aanleiding bestaat op het verzoek van de Sneeker Bestuurdersbond in te gaan. Wij adviseren U derhalve op dit verzoek afwijzend te beschikken. meer dan 450. - 400.doch niet meer dan 450. Josèphus Wilhelmus Stockmann, koopman, van Wolvega naar Kruizebroederstraat 93; Pietje Hoogma, echtgenote van Jan Johannes Postma, z. b., van Oosterwierum naar Lemmer weg 16; Geerlruidla Mous, z. b., van Bolsward naar le Woudstraat 47; Roelof Jasper Boonstra, winkelbediende, van Groningen naar Leliestraat 14; Hendrika Catharina Grootjans, echtgenote van Kornelis van den Heuvell, z.b., van Vlaar- dingen naar Bothniakade 1*Albert Koopmans, machinist N.T.M., van Leeuwarden naar Kloos terstraat 21Martha van der Veen, z. b., van Groningen naar Kleinzand 9; Anna Brouwer, dienstbode, van Nijland naar Grootzand 61; Jan de Boer, belastingadviseur, van Leeuwarden naar 3e Selfhelpstraat 10; *Sieuwke Katharinus van der Meer, verzekeringsagent, van West- hem naar Priorstraat 45; Leendert Gerrit Sies- üng, winkelbediende, van Utrecht naar Lelie straat 14; Siebe Veenstra, arbeider, van Drach ten naar 3e Frittemahovenstraat 5; Esther Maria Margaretha de Vries, verpleegster, van Rotter dam naar Kleinzand 40; Jetske de Groot, zie kenverzorgster, van Bloemendaal naar Leeu warderweg 6; Beitsche de Jong, dienstbode, van Leeuwarden n. 4e Frittemahovenstraat 4; Aga tha Maria Wortelboer, dienstbode, van Ootmar- sum n. Stationsweg 3; Trijntje Bruinsma, echt- genoote van Taede Huitema, van Scharnegou- tum naar Lemmerweg 34; Cornells Hendrikus K Martinus Tijburg, pakhuisknecht, van Purmer- end naar 2e Selfhelpstraat 6; *Hantje Nooitge- dagt, fabrikant, van Amsterdam naar Bothnia kade 39; Jan Johannes Postma, vrachtrijder, van Bolsward naar Lemmerweg 16; Hams Engelsma, monteur, van Oosterend naar Prins Hendrik kade 21; Durkje Corneliske Schotanus, dienst bode, van WoudSend naar Julianapark 17; Klaaske Hibma, weduwe van Meindert Wijbrens Hoogterp, z. b., van Leeuwarden naar Tjotter- straat 21; Luitjen Mulder, z. b., van Follega naar Leliestraat 6; Martha Koldijk, dienstbode, van Joure naar Grootzand 54; Marius Ridderikhof, z. b., van Amsterdam naar Scharnestraat 7; Antje Veltman, weduwe van Ane Donia, z. b., van Dronrijp naar Prins Hendrikkade 32; Har?- manna Raspe, winkeljuffrouw, van Sappemeer naar Westersingel 33; *Egbert Bouma, horloge maker, van Buitenpost naar le Steenklipstraat 46; Pieter Johan van Leeuwen, hulpprediker, van ’s Gravenhage naar Schoolstraat 30; Akke van dier Zee, dagdienstbode, van Andijk naar Lijn- baansbuurt 9; Rieuwert Kuiper, monteur, van Oldeholtpa naar Grootzand 40; Andries Schepel, onderwijzer in stenografie, van Marum naar Julianapark 17; *IJme de Groot, conducteur N. T.M., van Harlingen naar Korte Veemarktstraat 11; Alambertus Eibert Lammertsma, los werk man, van Hoensbroek n. IJlsterkade 59; Grietje Hoomans, dienstbode, van Leeuwarden naar Galigastraat 16; Maria Andrea Fraats, liefde zuster, van Zwolle naar Stationsweg 3. De in het ontwerp-besluit opgenomen bepalingen behoe ven nagenoeg geen toelichting; zij spreken voor zichzelf. Alleen de grondslag welke voor de berekening der belas ting zal worden toegepast is gewijzigd, overigens is de regeling in hoofdzaak onveranderd gebleven. Op twee punten wensen wij nog te wijzen. Ingevolge d wet op de personele belasting wordt voor perceelsgedeel- ten, welke uitsluitend voor bepaalde doeleinden worden gebruikt, zoals voor winkel, logement en voor verhuur van gemeubelde woningen, een afzonderlijke (tot i/3 of Vs ver minderde) huurwaarde vastgesteld. De heffing voor per celen, waartoe die gedeelten behoren, kan op tweeërle wijze geschieden. In de eerste plaats kunnen de huurwaar den worden samengeteld en in de tweede plaats kan één der huurwaarden tot basis voor de vaststelling van de aanslag worden genomen. Ten einde de belastingplich tigen, welke tot deze groep behoren, niet te zwaar te drukken, geven wij aan laatstbedoelde oplossing de voor keur (zie art. 3, 2e lid) Krachtens een in 1935 in de heffingsverordening aan gebrachte wijziging is thans voor kerken en zieken- en armhuizen de helft der belasting verschuldigd. In het ont werp is voor deze gebouwen een algehele vrijstelling op genomen. Onder mededeling tenslotte, dat de opbrengst der belas ting volgens het nieuwe tarief, voorzoveel betreft de hef fing voor het verstrekken en verwisselen van privaattonnen en het ophalen van huisvuil, op ongeveer 11000.per jaar wordt becijferd, stellen wij U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 1 December 1936, no. Ill 07.353.8(6); BESLUIT: behoudens Koninklijke goedkeuring de VERORDENING OP DE HEFFING VAN EEN REINIGINGSBELASTING IN DE GEMEENTE SNEEK in die zin te wijzigen, dat 2 wordt gelezen alsvolgt: 2. Verstrekken en verwisselen van privaattonnen en ophalen van huisvuil. Artikel 2. 1. Voor het regelmatig verstrekken en verwisselen van privaattonnen en/of voor het op vaste tijdstippen ophalen van haardas, keukenafval en ander huisvuil, per keer een hoeveelheid van één hectoliter niet te boven gaande, is voor elk perceel of perceelsgedeelte ten behoeve waarvan de diensten worden bewezen, per jaar een belasting verschul digd als aangegeven in onderstaande tabel. SNEEK, 17 November 1936. Aan de Gemeenteraad. In Uw vergadering van 9 December 1935 werd onder no. 9 besloten, „dat gedurende het nog resterende gedeelte van de winterperiode 1935/36 aan kastrekkenden die aan kasuitkering minder ontvangen dan hetgeen zij aan steun en brandstoffenbijslag gezamenlijk zouden genieten, indien zij onder de steunregeling vielen, zal worden uitbetaald het verschil tussen beide bedragen.” De overwegingen, welke tot het nemen van dit besluit hebben geleid, gelden thans nog in even sterke mate, zodat wij U voorstellen de indertijd getroffen regeling te con tinueren. De kosten, welke daaruit voortvloeien, kunnen in de huidige omstandigheden worden gesteld op pl.m. ƒ400. per jaar. Daarin wordt de gewone bijdrage uit het Werk- loosheidssubsidiefonds ontvangen. Voor 1936 is deze bij drage geraamd op 67 Daar ook na 1 April 1936 reeds in enkele gevallen een bijslag is verleend op de voet van Uw in de aanhef vermeld besluit, geven wij U in overweging aan Uw besluit waarvan wij het ontwerp hierbij ter vaststelling aanbieden tot die datum terugwerkende kracht te verlenen. De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 17 November 1936, no. 1.842.973(2); BESLUIT: te bepalen dat, te rekenen van 1 April 1936 af, aan kas- trekkende werklozen, die aan uitkering uit een werklozen kas minder ontvangen dan zij zouden genieten aan steun, eventueel vermeerderd met brandstoffenbijslag, indien op hen de steunregeling voor werklozen van toepassing zou zijn, uit de gemeentekas een bijslag zal worden uitgekeerd ten bedrage van het verschil tussen de hiervoor bedoelde bedragen. Aldus enz. NIEUWE SNEEKER COURANT 1 ff ff ff ff ff ff ff ff

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1