annex SNEEKER COURANT (80e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek WELKOM THUIS 'I Uitgave KÏEZEBRINI Co. Woensdag 16 December 1936 Ho. 22 torste Blad 63e Jaargang Dit No. bestaat uit 2 bladen. FUEILLETON NIEUWS! UDINGEN. Alle Advertentlfin worde» in beide bladen opgenomen Hegelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Nadruk verboden. Wordt vervolgd. D i n s <1 a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbreclitum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe SneeKer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum inzake Stolzenberg Eduard, fabrikant, Ber- NATUURKUNDIG GENOOTSCHAP. In de 2e lezing Vrijdag a.s. in hotel Hanenburg te houden treedt op prof. ir. G. B. v. d. Werfhorst, Vugt, met het on derwerp: Licht en Kleur (met lichtbeelden en demonstratie). met de leeftijd van verd., een jaar gevange nisstraf. Mr. W. de Rijke pleitte vrijspraak, subs. clementie. 9 De rechtbank zal op 24 December uit spraak doen. De wonderlijke belevenissen van dr. Kaiserlien door WILL AMBERG het aanrij- RADIOREDE VAN PRINSES JULIANA. Gisteravond heeft Prinses Juliana de volgende toespraak via de beide Neder- landsche radiozenders gehouden bij den aanvang van den propaganda-avond van het Nationale Fonds voor Bijzondere Noo- den: Gaarne wil ik op dezen propaganda- avond voor het Nationale Fonds voor Bij zondere Nooden een enkel woord van war- we aanbeveling spreken voor deze nood zakelijke actie, die een voortzetting is van een zoo belangrijk onderdeel van het werk, dat tot voor kort door het Nationale Cri- sis-comité werd verricht. Moge het steeds J RIJKSWEG No. 43- De Rijkswaterstaat heeft heden aanbe steed het maken van 4 bruggen van ge wapend beton onder de gemeenten Wijm- britseradeel en Doniawerstal in het ge deelte JoureSneek van den aan te leg gen weg no. 43 van het rijkswegenplan (werkverruiming Laagste inschrijver was P. Walta te Franeker voor f118.700. DE MOORD OP EEN NEDERLANDER IN BELG IE. Een echtpaar gearresteerd. In verband met den moord met roof te Calmthout, tusschen Antwerpen en de Ne- derlandsche grens, op den 41-jarigen Ne derlander C. Maas, uit Wouw, hooihande- delaar van beroep, meldt de N. R. Crt., dat de vrachtauto van het slachtoffer in de Antwerpsche voorstad Deume is te ruggevonden. De auto vertoonde bloed sporen, zoodat de veronderstelling, zoude Maas aan het stuur zijn neergeschoten, als waarschijnlijk kan worden geacht. Voorts was de auto beschadigd aan de spatborden, vermoedelijk door het aanrij den van een boom op den Calmthoutschen straatweg. Het parket te Antwerpen is overgegaan tot de arrestatie van een man en een vrouw, die als de vermoedelijke da ders worden beschouwd. Het zijn de 26- jarige G. D. en zijn echtgenoote, wonendë te Wommelgem, bij Antwerpen. G. D. heeft vroeger te Wouw gewoond en heeft er Maas gekend. Hij moet ook herhaalde lijk met Maas zijn meegereden. Hij is ten huize van een zuster, die te Deurne woont, gearresteerd. Hij. was bezig met kaartspe-* len met enkele andere personen. D. be weert, niets met den moord te hebben uit staan en het verhaal uit de kranten te weten. In zijn woning te Wommelgem en ook te Deurne is een revolver in beslag genomen. G. D. en zijn echtgenoote zijn naar Antwerpen overgebracht en aldaar opgesloten. „De civiele Kamer van de Arrondis sementsrechtbank Berlijn III, uitspraak doende drie weken dat de werkverschaffing wordt stopgezet zoo het geen onwerkbaar weer is, voortzetting van het werk wenschen, bestaat daartegen geen bezwaar. Boven het loon, dat de arbeiders in deze drie weken verdienen, mag geen toeslag, in welken vorm ook, worden gegeven, ook niet de feestdagvergoeding. De schatkist opgelicht Ruim zes jaar geleden, in de zomer van 1930, brandde te Lisse een suikerpakhuis van den thans 66-jarigen grossier V.- af, waarbij een partij suiker verloren ging. Eenige tijd na de brand vernam V., dat de voor deze suiker betaalde accijns door de schatkist gerestitueerd zou worden. Hij zond toen aan den ontvanger een opgaaf, volgens welke op de dag van de brand 5000 K.G. suiker in het pakhuis opgeslagen zou zijn geweest. De accijns, welke hij hiervoor be taald had, ontving hij terug. Eenige tijd geleden ontving de politie een brief van den vroegeren boekhouder van V., (die wegens een verduistering was ontsla gen), waarin deze mededeelde, dat V. zich aan oplichting had schuldig gemaakt, aan gezien de opgaaf van de verbrande partij suiker veel te hoog was geweest. De staat zou daardoor voor een niet onbelangrijk bedrag benadeeld zijn geworden. Het onderzoek van de politie wees inder daad uit, dat vlak voor de brand een groote partij suiker aan een winkeliers-vereeniging te Hoofddorp was afgeleverd. Het boek, waarin deze verkoop genoteerd was, bleek verdwenen te zijn. In verband met deze zaak stond V. voor de Haarlemsche rechtbank terecht. De belangrijkste getuige was de gewezen boekhouder, die de zaak aan het licht had gebracht. Hij verklaarde, dat hem, toen hij nog in dienst bij verdachte was, een aandeel in de zaak beloofd was. Nadat hij een ver duistering had gepleegd, werd hij echter ontslagen. In 1934 verkeerde hij in moeilijke financieele omstandigheden en verzocht hij verd. weer in dienst te mogen komen. Op dit verzoek ontving hij echter geen antwoord. Hij schreef toen een brief, waar in hij onmiddellijk uitbetaling van ƒ2000 eischte, daar hij anders eenige onthullingen over de brand zou doen. Toen ook hierna/ een antwoord uitbleef is hij naar de politie gegaan. Ook verklaarde hij, dat verd. voor de ver zekering een valsche balans had opgemaakt, waarop als waarde van de aanwezige goe deren 73000 stond aangegeven, hoewel de werkelijke waarde ƒ53000 was. Verdachte ontkende. De officier van justitie, mr. W. M. Paar- dekooper Overman, achtte het ten laste ge legde bewezen en eischte, rekening houdend N.S.B.-ers aangehouden. Gistermiddag zijn te Utrecht door de po litie 20 N.S.B.-ers aangehouden, toen zij de Domtoren wilden verlaten, omdat zij van de tweede omloop af een N.S.B.-vlag had den uitgestoken ter gelegenheid van het vijf jarig bestaan der beweging. Onder de arrestanten bevonden zich twee dames. Onder het zingen van hun strijdliederen is het gezelschap per politieauto naar het politiebureau vervoerd. De politie heeft de N.S.B.-vlaggen in be slag genomen. een, die schuldig wordt verklaard, pleegt te beweren, dat hem onrecht is aangedaan. „Tja, maar als u zichzelf voor onschuldig hield, waarom hebt u zich dan niet tegen den executorialen verkoop verzet Het heeft immers in verschillende kranten ge staan, dat uw villa publiek zou worden verkocht 1” „Ik heb het niet in de krant gelezen!” Weckerle vindt dat niet zeer waarschijn lijk. Naar zijn meening moest Kaiserlien toch van de dreigende publieke verkoo- ping op de hoogte zijn gebracht, ook al zou hem de daaraan gegeven publiciteit zijn ontgaan. Want het was toch moeilijk denkbaar, dat ook Kaiserlien niet door een der vele kanalen, waarlangs Jobstijdingen den betrokkene pNgen te bereiken, van den stand van zaken kennis zou hebben ge nomen. „Ik vertoefde buitenslands”, zegt Kai serlien. „Maar ook in het buitenland is men toch niet geheel en al van de wereld af gesloten? U hebt toch waarschijnlijk ge noeg vrienden en kennissen in Duitsch- land, die toch een dergelijke belangrijke mededeeling niet voor zich zouden hebben gehouden?”, meent Weckerle. „Misschien niet, wanneer hun mijn adres in het buitenland bekend was geweest”. Weckerle behoort reeds sinds eenige tientallen jaren tot de gezeten burgers van Starnberg. De „on dit’s” dringen ook door in zijn kantoor en nu herinnert hij zich ook wel te hebben gehoord, dat dr. Kaiser lien, de scheikundige in die villa beneden aan het meer, op zekeren dag plotseling verdwenen was. contra Kaiserlien, dr. Heinz, doctor in de chemi, wis- en natuurkunde, Berlijn Charlottenburg, Kantstraat honderd- twee-en-dertig, gedaagde, in rechten ver tegenwoordigd door dr. Vogt, advocaat te Berlijn, recht doende terzake van den inge- stelden eisch, spreekt het navolgende vonnis!" De notaris maakt een korte pauze en werpt Kaiserlien van onder zijn borstelige wenkbrauwen een onderzoekenden blik toe. Deze kijkt echter vrij onverschillig voor zich. Zoo ongeveer had hij zich het begin van het vonnis voorgestêïd. Het schijnt nu eenmaal zijn noodlot te zijn, dat de heer Eduard Stolzenberg en dr. Kaiser lien II voortdurend zijn weg kruisen. De notaris vervolgt: „Het volgende von nis: I. Gedaagde heeft aan eischer R. M. 85000, zegge vijfentachtigduizend rijks- mark te betalen. II. Gedaagde wordt veroordeeld in de kosten van het geding.” „Hoeveel?” informeert Kaiserlien be langstellend. „Vijfentachtigduizend mark”, herhaalt de notaris onbarmhartig. „Is dat bedrag nieuw voor u?” „Voor mij is zoo ongeveer alles nieuw in deze merkwaardige aangelegenheid”, ant woordt Kaiserlien. „En nu zou ik nog wel graag willen weten, waarom meneer Eduard Stolzenberg vijfentachtigduizend mark van mij moet hebben.” „De motiveering van het vonnis is zeer kort; ik zal het u voorlezen”. En wederom begint hij met zijn monotone stem: „Gedaagde Kaiserlien heeft als schei kundige in December 1923 te Starnberg een villa met laboratorium laten bou wen. Daar, tengevolge van de deflatie, zijn geldmiddelen niet toereikend waren, verzocht hij den met hem bevrienden eischer hem 100.000 rijksmark te leenen. Als tegenprestatie zegde dr. Kaiserlien eischer de helft der hem voor een che mische uitvinding toekomende licenties toe. Op deze toezegging leende eischer aan dr. Kaiserlien het verlangde bedrag van 100.000 rijksmark, dat echter, naar is komen vast te staan, in den loop van het daarop volgende jaar is terugbe taald. Tot dusver weigerde gedaagde evenwel aan eischer diens aandeel in de licenties uit te betalen, omdat deze over eenkomst niet schriftelijk zou zijn vast gelegd en hier bovendien van een onge oorloofde woekerwinst sprake zou zijn, daar door eischer profijt zou zijn getrok ken van den ongunstigen finantieelen toestand, waarin gedaagde tijdelijk ver keerde. Dat de helft van het, de licenties omvattende bedrag 35000 rijksmark zou bedragen, wordt door dr. Kaiserlien niet bestreden. Kaiserlien’s motieven tot niet-betaling zijn door de rechtbank niet steekhou dend bevonden. Een schriftelijke vorm voor de overeenkomst, zooals die door partijen is aangegaan, schrijft de wet niet voor. Voor woeker ontbreken vol doende vermoedens en andere aanwijzin gen uit den om vang van het bedrag der toegezegde licenties kan bezwaarlijk wor den afgeleid, dat hier van een irreëele zaak sprake is. Kaiserlien is derhalve verplicht eischer 85000 rijksmark uit te betalen „In ieder geval zou ik u vriendelijk wil len verzoeken mij het vonnis voor te lezen, als u zich niet verantwoord acht het mij vijf minuten ter hand te stellen.” Weckerle doet een poging beleefd te zijn: „Van wantrouwen jegens u is na tuurlijk geen sprake, maar zonder toe stemming van den president van de Ar rondissementsrechtbank mag ik documen ten als deze niet uit handen geven. Wan neer u niet belanghebbende was, dan zou ik u niet eens van den inhoud van het von nis op de hoogte mogen stellen.” „Zoo, ja zegt Kaiserlien kwasi- emstig, terwijl hij Ina Heldt een knip oogje geeft, „dan is het toch nog voor iets goeds, dat ik in deze kwestie belangheb bende ben. Doet u mij dus een genoegen en leest u mij het vonnis even voor!” Weckerle zucht en begint te lezen. Voor recitator heeft hij geen aanleg. Monotoon en gespeend van elke variatie, dreunt hij de zinnen op. uw warme belangstelling hebben en moge de steun en de sympathie, die gij ook aan het Nationale Crisis-comité hebt geschon ken, thans op het fonds overgaan. Het fonds biedt u gelegenheid om bij voortdu ring uw landgenooten, die door de zware omstandigheden van onzen tijd getroffen zijn, metterdaad te helpen. en moet in de kosten van het proces worden veroordeeld. (w.g.) Geisel, Wunder, Hirth”. Kaiserlien heeft geruimen tijd noodig om te verwerken, wat de notaris hem daar heeft voorgelezen. En ook al begrijpt hij tenslotte dan wel den inhoud van het von nis, de overwegingen, welke daartoe heb ben geleid, vermag hij toch niet onmiddel lijk te doorgronden. Hij weet nu slechts, en Ina Heldt mèt hem, dat zijn naam op snoo- de en misdadige wijze is misbruikt. Hij heeft nog nooit in zijn leven honderddui zend mark geleend en zeker wel aller minst van een zekeren meneer Stolzen berg, die hem ten eenenmale onbekend is; hij heeft nog nooit iemand de helft van de opbrengst zijner licenties beloofd en evenmin verklaard, dat dit een bedrag van vijfentachtigduizend mark zou omvatten. Dat was trouwens belachelijk: hij zou blij geweest zijn als zijn licenties hem jaar lijks een vierde deel van dit bedrag op brachten Wie was Eduard Stolzenberg? En wie was die andere Heinz Kaiserlien, die daar in Berlijn op naam van zijn Starnberger naamgenoot schulden maakte en deze op diens kosten betaalde? „Men heeft schandelijk misbruik ge maakt van iffijn naam”, valt Kaiserlien uit. „Van dat geheele vonnis is geen woord waar”. „Waarom bent u dan niet in beroep ge gaan?” vraagt de notaris. „Ik kende dat vonnis immers absoluut niet.” „Maar men heeft het u toch doen toe komen!” „Men heeft het niet mij doen toekomen, maar iemand, die wederrechtelijk van mijn naam gebruik heeft gemaakt.” Weckerle is nog niet direct overtuigd van de waarheid van deze bewering. Ieder- lijnHalensee, Kurfürstendamm 140, eischer, in rechten vertegenwoordigd door dr. Amheimer, advocaat en pro cureur, Berlijn DE WET O.P DE UITVERKOOPEN. De kamer van koophandel en fabrieken voor Friesland, gevestigd te Leeuwarden, gezien artikel 12 lid 3 van de Wet van 13 September 1935 houdende regeling be treffende het uitverkoopen en opruimen in het winkelbedrijf (Staatsblad no. 564), heeft besloten: in verband met het aanstaande huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en de fees telijkheden, welke ter gelegenheid van dit huwelijk zullen plaats hebben, als tijdvak, waarin een verkoop als be doeld in het ie lid van art. 12 mag wor den aangekondigd, aan te wijzen in plaats van 1 Januari tot en met 31 Januari voor het geheele gebied der Kamer 11 Januari tot en met 10 Februari 1937 en wel voor de volgende groepen van winkelneringen: gouden en zilveren werken, bijouterieën en aanverwante artikelen; glas-, porselein- en aardewerk, uurwer ken, huishoudelijke- en luxe artikelen, voorwerpen van kunst, galanterieën, op tiek, muziekinstrumenten, speelgoederen, alles in den ruimsten zin; textielwaren, waaronder heeren-, dames-, kinder-, boven- en onderkleeding, hoe den en mode-artikelen in den ruimsten zin; boek- en papierhandel, muziek, behang selpapieren, kantoorbehoeften, foto-artike- len en aanverwante artikelen; meubels, tapijten, gordijnen, bedden met toebehooren verwarmings- en verlichtingsartikelen, waterleidingsartikelen, sanitair met toebe hooren, alles in den ruimsten zin; sportartikelen, schoenen, lederwaren en aanverwante artikelen ijzerwaren, gereedschappen, rijwielen en toebehooren parfumerieën eh toiletartikelen; naaimachines en kinderwagens. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen, de navolgende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd op 1115 Dec.: Kinderwant Twee sleutels; Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op n 15 Dec.: Kruisje, R. Jaasma, 3e Zomerrak- buurt 6; Hondje, G. de Vries, Harinxma- kade 23; Polsmof, Bleeker, ie Steenklip- straat 102; Kinderhandschoen, D. Boer- sma, Woudvaartkade; Hazevel, W. Reen, Stationsweg 1. TIJDELIJKE STOPZETTING DER WERKVERSCHAFFING. Van 21 December tot .9 Jan. a.s. Namens den Minister van Sociale Zaken is aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat het wenschelijk is, gedurende het tijd vak van 21 Dec. 1936 tot en met 9 Jan. 1937 de werkverschaffing tijdelijk stop te zetten, dus gedurende 3 weken. De rede nen, welke tot dit besluit hebben geleid, zijn, dat in den loop der jaren is gebleken, dat juist in die weken mede door de weers omstandigheden zich verschillende moei lijkheden voordoen. Bovendien vallen in genoemde periode verschillende feestda gen, welke een beletsel vormen voor een ononderbroken gang van het werk, terwijl de werkverschaffing ook op 7 Jan. in ver band met het Vorstelijk huwelijk zal stil staan. Gedurende de drie weken, dat de werkverschaffing stilstaat, kunnen dewerk- loozen, die anders in die weken in de werk verschaffing zouden zijn opgenomen, over eenkomstig de bepalingen van de steun regeling worden geholpen. Aan diegenen, die in deze drie weken een uitkeering ontvangen uit een werk- loozenkas, kan aanvullende hulp worden verleend, indien die ui’Veering lager is dan wat zij krachtens de steunregeling zouden ontvangen. De zoogenaamde „vorst”-steunregeling wordt ingetrokken. Gedurende de week, waarin de Kerstda gen vallen, mag een bijslag worden ver leend van 25 pct. van het netto-steunbe- drag. Zelfstandigen zijn van bovengenoem de regeling uitgesloten. Aan dezen wordt als steunuitkeering toe gekend 80 pct. van 45 keer van het door den minister voor de gemeenten vastgestel de basis-uurloon. Deze vergoeding mag slechts worden toegekend over de week c.q. weken, waarin de betrokkene zou zijn tewerkgesteld, indien de werkverschaffing niet zou zijn stopgezet. De hiervoren genoemde Kerstgave geldt niet voor de z.g. „zelfstandigen”. Aan de zelfstandigen, aan wie de bovenbedoelde vergoeding van 80 pet. wordt verstrekt, mag over dezelfde week (weken) de brandstoffentoeslag worden toegekend. Indien aannemers van werkverschaffin gen op grond van bestekbepalingen in de AANKONDIGING vergaderingen enz. Sneek. Woensdag 16 Dec. 8.15 uur. Zaal De Boer. Pred. A. Schmutzler over: „Christus en de Wet: twee verbonden”. Sneek. Donderdag 17 Dec. 8 uur. Onder de Linden. S.Z.C. Eerste Cursusavond. Sneek. Donderdag 17 Dec. 8.15 uur. Amicitia bioscoop. S.D.A.P.S.B.B. Film avond. Hoofdfilm: De koning der ver doemden, met Conrad Veith. Sneek. Donderdag t7 Dec. 8.15 uur. Onder de Linden. Kerstavond afd. Sneek Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Sneek. Vrijdag 18 Dec. 8.15 uur. Bo venzaal Hanenburg. Natuurkundig Genoot schap. Spreker: prof. ir. G. B. van de Werfhorst, Vugt, over Licht en Kleur. Sneek. Zondag 27 Dec. Krite Snits, NIEUWE SNEEKER COURANT LgU-- GEVONDFN VOORWERPEN. fffn «Och, waren alle menschen wij» (Dat Is heelemaal niet noodig, als gNfojpi) z« achter het stuur maar n klein beetje beter wilden opletten, dan konden we al héél tevreden zijn I)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1