annex SNEEKER COURANT (80e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Uit onze Raadzaal. WELKOM THUIS Uitgave KÏUZUBRfflK Co. Woensdag 30 December 1936 Ifo. 25 Eerste Blad Dit No. bestaat uit 2 bladen. FEUILLETON I 53e Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad Alle Advertentlën worden in belde bladen opgenomen Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting dat V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega Oosthem. Deersum, SchaTnegoutum, Roodhuis. Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum RAADS VERSLAG WIJMBRITSERADEEL. Dit raadsverslag wordt opgenomen in ons volgend nr. I De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneexer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Opperluizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. na- Kaiserlien en Stolzenberg hier hebben igemeld.” ,Dat zal toch wel niet zoo gemakke lijk gaan.” „Waarom niet? Welke bezwaren zou den daaraan verbonden kunnen zijn Denkt u, dat mevrouw Reinhardt van haar huur ders eischt, dat zjj zich legitimeeren wien de wezen niet behoeven op te zien als „mijnheer de regent”, doch iemand die uit hun eigen kring voortkomt. Spr. verwacht niet dat nu een voorstel van hem bijval zal vinden, doch beveelt het door hem gesprokene regenten ter overweging aan. De Voorzitter: Dit is een aanbeveling, U is dus vrij te stemmen v ie U wil. Benoemd wordt de heer W. R. Casparie met 12 st.; de heer B. H. Lampe had 2 st; blanco 1 st. Punt IV. Benoeming van een Armvoogd, ter voorziening in de vacature, ontstaande door de periodieke aftreding van den heer A. Zandstra. (Dossierno. VI 07.58). Door Burgemeester en Wethouders worden aanbevolen: le. Anne Zandstra, winkelier, 2e Oppenhuizerdwars- straat 1; 2e. Sjirk de Boer, winkelier, Oosterdijk 64. Benoemd wordt de heer A. Zandstra, met 15 st. Punt V. Benoeming van 2 leden van het college van Cu ratoren van het Gymnasium. (Dossierno. 1.851.33.02.7). Door Curatoren worden aanbevolen: in de vacature-J. van Galkom: le. deken J. van Galkom; 2e. kapelaan A; G. L. Golbach. Benoemd wordt de heer J. van Galkom met 14 st.; de heer A. G. L. Golbach had 1 st. in de vacature-Mr. T. K. Dorama: le. Mr. K. S. van Andringa, Stationsstraat 9; 2e. Mr. J. P. Winsemius, Marktstraat 16. De heer van Andringa had 5 st, de heer Winsemius 3, dr. H. de Vos 6 st. Bij de 2e vrije stemming wordt dr. H. de Vos met 8 st. be noemd; de heer van Andringa had 4 st, de heer Winsemius had 3 st Punt VI. Benoeming van 2 leden der Commissie van toe zicht op het Middelbaar Onderwijs. (Dossierno. 1.851.3. 02.7). Door Burgemeester en Wethouders worden aanbevolen: in de .acature-F. Matak Fontein: le. F. Matak Fontein, bankdirecteur; 2e. R. Meursinge Reijnders, hypotheekbewaarder. De heer F. Matak Fontein wordt met 15 st. benoemd. in de vacature-J. S. Koopmans: le. R. Meursinge Reijnders, hypotheekbewaarder; 2e. H. M. Martens, burgemeester van Wymbritsera- deel. De heer R. Meursinge Reijnders wordt benoemd met 14 st; de heer H. M. Martens had 1 st. Punt Vil. Benoeming van 3 leden der Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. (Dossierno. 1.851.2.02.7). Door Burgemeester en Wethouders worden aanbevolen: in de vacature-W. Pot (2e categorie: ouders van leer lingen van bijzondere lagere scholen): le. W. Pot, le Oosterkade 21; 2e. J. Blok, Anjelierstraat 1. De heer W. Pot wordt benoemd met 15 st. in de vacature-F. de Wit (3e categorie: meerderjarige onderwijzers aan openbare lagere scholen): le. F. de Wit, Marktstraat 10; 2e. W. Meindersma, Schoolstraat 36. De heer F. de Wit wordt benoemd met 15 st. in de vacature-J. S. Koopmans (5e categorie: overige meerderjarige inwoners): Mr. A. W. HAAN GEDEPUTEERDE. De Provinciale Staten verkozen heden in de vacature-Oostwoud (a.r.) tot gedepu teerde nar. A. W. Haan (a.r.) alhier. De nieuwe Gedeputeerde, wieps vader de heer R. L. Haan te Groningen is (hij is o.m. uitgever van het A. R. Dagblad te Groningen „De Nieuwe Prov. Groninger Courant”) werd geboren te Groningen op 27 September 1896. Na de lagere school en het Willem Lodewijk Gymnasium te hebben doorloopen werd hij na met goea AANKONDIGING VERGADERINGEN ENZ. Vrijdag 1 Jan. Foyer Amicitia. Hee- ringa’s Nieuwjaarsbal. Dinsdag 5 Jan. Bruidsuikerdag, zie adv. Zondag 10 Jan. Feestavond voetbalver. Sneek in samenwerking met de Supporters- vereeniging. „Mevrouw Reinhardt waarschijnlijk niet, maar de politie 1” „Die verlangt alleen legitimatie in geval len, dat zij verdenking jegens iemand koes- tert^ Als regel berust het verhuisbiljet bij het Bevolkmgsbureau, waar niemand er verder naar omkijkt. Neen, van de politie hadden de heeren wel het minst te duch ten. Bovendien hadden zij ruimschoots ge legenheid om hun slag te slaan. U moet niet vergeten, dat u meer dan anderhalf jaar in het buitenland bent geweest en eerst nu, in de laatste maanden, hebben zij den beslissenden stap gewaagd. Aanvan kelijk hebben zij als solide ingezetenen een paar maanden bij Calvari en Reinhardt gewoond. Was een of ander ambtenaar van het Bevolkmgsbureau achter de on juiste aangifte gekomen, dan hadden zij eenvoudig een studentengrap of iets der gelijks voorgewend en dan zouden zij er hoogstens met een kleine boete zijn af gekomen in geen geval zou men hun heb ben kunnen bewijzen, dat zij een. of andere misdaad in den zin hadden. Pas toen zij zich, na een verblijf van ettelijke maanden, volkomen veilig waanden en nadat zij vrij algemeen dus diet alleen bij him ver huurders, maar bijvoorbeeld ook bij de post, die hun correspondentie bezorgde, bij de winkeliers, die de boodschappen aan huis afleverden en bij ambachtslieden, die verschillende karweitjes voor hen opknap ten de overtuiging hadden gevestigd, dat de namen Kaiserlien en Stolzenberg hun werkelijke namen waren, zijn zij met het schijnproces begonnen.” „Kunt u alles, wat u daar beweert, nu ook bewijzen?” vraagt Kaiserlien, die nog lang niet overtuigd schijnt te zijn, droog. Ina Heldt lacht eenigszins geheimzinnig. „U bent op 12 November 1901 geboren, nietwaar Edoch, hij was nu eenmaal vast besloten zonder politie de zaak tot een goed einde te brengen; dat moest zij goed begrijpen zonder zich onmiddellijk verongelijkt te voelen. „Misschien is het niet ongewenscht de advocaten Vogt en Amheimer eens op te zoeken”, zegt hij eindelijk op goed geluk en eigenlijk slechts met het doel haar tot een antwoord te dwingen. „Daarmee bereikt u niets 1” antwoordt zij kort. „Zij zouden in ieder geval een beschrij ving van die beide kerels kunnen geven en daarmee waren wij dan al een heel stuk verder. Bovendien zou ik wel eens ophel dering willen hebben over dit punt: Hoe komt het, dat die beide advocaten niet be merkt hebben, dat hun cliënten een val- schen naam hadden aangenomen? Zou hier misschien ook van een samenwerking tusschen die heeren sprake zijn?” „Stelt u zich nu eens voor, dat u een da- vocaat noodig zoudt hebben om uw be langen te behartigen”, meent Ina Heldt hem opnieuw te moeten onderwijzen, „en u zou zich bij hem onder den naam Muller of Meier laten aandienen. Dacht u dan heusch, dat die man eerst eens ging onder zoeken, of uw naam wel juist is En zou u zoo’n onderzoek van hem verlangen? Als u in zoo’n geval een verkeerden naam opgeeft, dan is dat gewoonlijk in uw eigen nadeel en niet in dat van den advocaat. Ik ben er van overtuigd, dat die beide ad vocaten zelfs op dit oogenblik nog niet weten, dat hun vroegere cliënten Stolzen berg en Kaiserlien onder een valschen naam optraden.” Kaiserlien moet toegeven, dat zij zoo geen streep verder komen. Nochtans dient er toch iets te worden gedaan. Er moet toch ergens een draad zijn, welke hem le. H. A. Banning, notaris, Leeuwarderweg 60; 2e. E. Elema, notaris, Marktstraat 18. De heer H. A. Banning wordt benoemd met 12 st.; de heer E. Elema had 2 st. Punt VIII. Benoeming van 3 leden der Commissie voor lichamelijke opvoeding. (Dossierno. 1.855.3). Door Burgemeester en Wethouders worden aanbevolen: in de vacature-M. Wierstra: le. M. Wierstra; 2e. H. Jongkind. in de vacature-Dr. H. Klein: le. Dr. H. Klein; 2e. Dr. A. J. Kingma. in de vacature-F. Brinkman: 1. F. Brinkman; 2e. J. H. de Jong. De nummers 1 worden benoemd alle met 15 st. Punt IX. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrotingen betreffende een plan tot af- en overschrijving op de begroting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1935- (Bijlage 101; dossierno. VI 07.352.1). Z. h. s. conform besloten. Punt X. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrotingen inzake onderzoek der rekening van het Bur gerlijk Armbestuur over 1935. (Bijlage 102; dossierno. VI 07.352.1). Z. h. s. conform besloten. Punt XI. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrotingen inzake onderzoek van een wijziging der be groting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1936. (Bijlage 103; dossierno. VI 07.352.1). Z. h. s. conform besloten. Punt XII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders nopens het verlenen van een bijslag op uitkeringen uit werklozenkassen. (Bijlage 104; dossierno. 1.842.973). Het voorstel van B. en W. vindt men in een onzer vorige nrs. Z. h s. conform besloten. Punt XIII. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van de Sneeker Bestuurdersbond, houdende ver zoek aan de ondersteunde en bij de werkverschaffing ge plaatste werklozen een brandstoffenbijslag tot het toege- stane maximum te verlenen. (Bijlage 105; dossierno. 1.842. 973). Het voorstel van B. en W. vindt men in een onzer vorige nrs. De heer Van der Veen is teleurgesteld dat na het raads besluit van ’t vorig jaar, toen op voorstel der s.-d. fractie werd besloten de maximum bijslag te verlenen, B. en W. nu niet direct zelf de volle toeslag verlenen. Spr. stelt daarom voor het verzoek van de S.B.B. in te willigen, ook omdat 1 H.L. cokes absoluut onvoldoende is. B. en W. willen niet meer geven dan bepaald nodig is voor een arbeidersgezin, de bestuurdersbond vraagt ook niet meer, maar een feit blijft het dat men een kachel niet alleen met cokes kan aanmaken en aanhouden. Het ver wondert spr. niet al te zeer dat bij B. en W. geen klachten zijn binnen gekomen; we hopen niet dat we de toestanden van 40 of 50 jaar geleden terugkrijgen, toen ontevredenen gezamenlijk naar B. en W. optrokken om klachten te berde te brengen. Nu komen die klachten binnen bij de organisaties en die trachten dan verbetering te verkrijgen. Bij de grootste organisatie alhier, de S. B. B., zijn wel degelijk veel klachten ontvangen. Voor het aanzetten van de kachels is minstens 25 ct. per week nodig. Spr. vermoedt dat B. en W. niet veel routine hebben in ’t aan- FEESTVIERING 7 JAN. Op voorstel van B. en W. heeft de raad dezer gemeente gisteravond f 500 subsidie gevoteerd voor deze feestviering. Notaris H. A. Banning verkocht he denmiddag finaal in het café „Onder de Linden" een woonhuis, met boomgaard en erf en perceelen weiland aan den Lemmer weg te Sneek, samen groot 4.69.70 H.A., in gebruik bij den eigenaar J. Koopmans. De toewijzing had als volgt plaats: Perceel I: Huis met erf en boomgaard groot 53 Are en 40 Centiare aan den heer S. Feenstra q.q. te Sneek voor een som van f3550. Perceel II: Een stuk weiland, aange legd als boomgaard, groot 4 pondemaat, aan den heer S. Heeres te Bolsward voor een som van f 669 per pdm. Perceel III: Een stuk weiland liggende ten zuidwesten van perc. II, groot 71/4 pdm., aan den heer H. Abrna te Sneek voor een som van f 656 per pdm. Perceel IV: Een stuk weiland, ooste lijk van de Lemmerweg, bij de eerste brug, groot x#/10 pdm., aan den heer R. Seven- sma te Sneek voor een som van f 586 per pdm. VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK op MAANDAG 28 DECEMBER 1936, ’s nam. 2 uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig alle (15) leden. Aan de orde is: Punt I. Notulen van de vergadering van 9 November 1936. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld Punt 11. Ingekomen stukken: a. Verslag van de gem. Arbeidsbeurs over 1935. (1. 839.6). Dit verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Verslag van de werkzaamheden der woningstichting „Patrimonium” met winst- en verliesrekening over het annuïteitsjaar 1935/36 en balans per 5 November 1936. (1.778.532.1(12)). Alsvoren. c. Schrijven van Mr. T. K. Dorama, houdende mede deling, dat hij ontslag neemt als lid van het College van Curatoren van het Gymnasium. (1.851.33.02.7). Dit schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. Den heer Dorama wordt dank betuigd voor de langdurige diensten de gemeente als curator bewezen. De heer Dorama is sedert Januari 1900 curator en het grootste deel van die tijd secretaris geweest. d. Schrijven van J. S. Koopmans, houdende mededeling, dat hij wegens vertrek ontslag neemt als lid der Commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs. (1.851.3.02.7). Voor kennisgeving aangenomen. e. Alsvoren als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs. (1.851.2.02.7). Alsvoren. Rekening en verantwoording van het beheer en on derhoud van de mac-adamweg Sneek-Bolsward over 1935. (1.811.111). Deze rekening wordt voor kennisgeving aangenomen. g. Adres van L. Tijhuis te Rijssen, houdende verzoek om vrijstelling van de betaling van een gedeelte der pacht som voor de walgelden voor 1936. (1.813.11). Op voorstel van B. en W. wordt z. h. s. afwijzend op het verzoek beschikt. Punt III. Benoeming, ter voorziening in de vacature, ont staande door de periodieke aftreding van den heer W. R. Casparie, van een Regent van het Old Burger Weeshuis. (Dossierno. 1.842.73). Door Regenten worden aanbevolen: lo. W. R. Casparie, leraar R.H.B.S.; 2e. B. H. Lampe Fzn., fabrikant. De heer Greidanus heeft reeds eerder betoogd dat hij het gewenst acht dat ook eens een arbeider wordt benoemd tot regent, al heeft spr. op de personen van de regenten niets tegen, doch zij staan door hun positie te ver af van de wezen. Is dit een erebaantje, waarin geen arbeidersgezicht past of acht men een arbeider niet geschikt te oordelen over de toekomst der wezen? Moet men dan per sé bankdirecteur of fabrikant zijn voor deze positie? Wij menen van niet en menen dat het ten goede zal komen aan de wezen als er iemand regent is tegen Kaiserlien ontgaat dat of hij doet, alsof het hem ontgaat, omdat hij Ach nu een maal door niets van zijn besluit wil laten afbrengen. Hij is optimistisch gestemd en steekt dat niet onder stoelen of banken: „Zóó moeilijk zal het toch wel niet zijn om die heeren te vinden; het aantal Kaiser- lien’s is maar zeer gering en zoo heel veel Stolzenberg’s zullen er ook wel niet rond- loopen.” Ina Heldt buigt zich met een ruk over de tafel en haar oogen schitteren opge wonden, als zij hem, verbijsterd door zoo veel naïviteit, toevoegt: gelooft toch, hoop ik, niet dat Kaiserlien en Stolzenberg de ware namen van die beide oplichters zijn?” Kaiserlien is minstens even verbaasd. Daaraan heeft hij tot dusver nog in ’t ge heel niet gedacht. „Denkt u van niet?” „Ik wil u wel garandeeren, dat dit duis tere tweetal in werkelijkheid heel anders heet en dat zij zich slechts onder de men aanp „Dat klopt”, moet Kaiserlien verwon derd toegeven. „Dan heb ik het bewijs al!” zegt zij met een triomfantelijk lachje. „Ik ben namelijk vanmorgen ook op het Bevolkmgsbureau geweest. De dr. Kaiserlien, die zich ander half jaar geleden als huurder bij mevrouw Reinhardt aanmeldde, heeft opgegeven, dat hij op 12 November 1901 geboren isl Wilt u een nog duidelijker bewijs, dat de man niet werkelijk dr. Kaiserlien heet, doch zich slechts tijdelijk dien naam heeft toegeëigend „U schijnt vanochtend al heel wat ge presteerd te hebben”, zegt Kaiserlien met iets van waardeering in zijn stem. En dit ontwijkende antwoord op de zakelijke me- dedeeling van zijn secretaresse bewijst, dat hij zich bij haar argumenten neerlegt. „Ja”, antwoordt zij kort, en met dezelfde koppigheid als die van haar chef tot haar eigen advies terugkeerend, laat zij er op volgen: „De politie zou zooiets echter nog gemakkehjker kunnen vaststellen dan u en ik.” Een tijdlang zwijgen zij. Aan de nabu rige tafeltjes klinkt het gerinkel van gla zen; er wordt gelachen en gepraat. Dit is niet de geschiktste omgeving om met zijn gedachten alleen te zijn; Kaiserlien ver langt naar het halfduister van zijn stu deerkamer in de villa aan het meer, waar hij rustig, zonder gestoord te worden, op en af zou kunnen loopen, zijn aandacht geheel concentreerend op de zaak, die hem bezighoudtMaar dat was voor- loopig voorbij. Hij fixeert Ina Heldt, doch deze staart peinzend naar buiten, naar het troostelooze front van het Anhalter station aan de over zijde van het Askanische plein. Zij voelde zich blijkbaar gekrenkt, om dat hij weigerde op haar advies in te gaan. Si De wonderlijke belevenissen van dr. Kaiserlien door WILL AMBERG op het spoor brengt van de verdwenen oplichters. Men verdwijnt nu eenmaal niet zonder meer. Het kwam er slechts op aan een of andere list te vinden, waar tegen zij niet zouden zijn opgewassen. Detectiveromans bevatten gewoonlijk duizend mogelijkheden om op het spoor van een misdadiger te komen; een handig opgestelde advertentie in een van de bla den of een zorgvuldige bewaking van de grensstations, welke gepasseerd kunnen zijn. Bij dat laatste kwam het er alleen maar op aan, dat men er eenig idéé van had welk grensstation bij oplichters de voorkeur geniet. Hij zou ook bij de expedi teurs kunnen informeeren, of zij wellicht koffers uit de perceelen Kantstraat 132 en Kurfürstendamm 140 hadden vervoerd en waarheen.... Alles kleine karweitjes.... maar kleine karweitjes, die intusschen heel wat geld zouden kosten. Gelddat wekt herinneringen op aan de prozaïsche dingen van dit leven. Hij neust behoedzaam in zijn portefeuille. Honderd mark en wat klein geld heeft hij nog bij zich, dat is niet veel. En daar mee zullen geen geweldige resultaten te be reiken zijnMaar gelukkig speelt ook nu voor hem het geld nog geen rol Hij heeft nog altijd zijn welvoorziene bank rekening Hij zou dus iets moeten o menEn dat kon hij betey van< doen dan tnorgen. „Het beste dunkt het me, dat ik on middellijk bij de bank wat geld ga halen”, zegt hij luid. Ina Heldt kijkt hem opmerkzaam, bijha medelijdend aan. „Wilt u nu naar de bank?” „Ja. Als ik me haast, zal het loket nog wel open zijn.” NIEUWE SNEEKER COURANT ie- ig i 10.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1