MaoM Jaaroverzicht NEERLANDS GLORIE. Firma JÖHs. W Sneek Uitgave KIÏZEBBINK Co. No. .26 Eerste Blad annex SNEEKER COURANT (SOe Jaargang) KREYKAMP’S TABAK WELKOM THUIS Vrijdag 1 Januari 1937 sinds 1841 FEUILLETON is en blijft KWALITEIT Fa. Wed. S. JOÜSTRA ZOON, Ruwe hanaea ■BW Ruwt huid, Schrale lippen IUROL. verlacht tn genceat Doos 30 en 60 ct. Bi] Apothekers en Drogisten 33® Jaargang Y RECLAME KOLOM. ^an-VALKENBURG'S DRAIS e NIEUWSTIJDINGEN. ■i Voor ’n Advocaat van Prima substantie Biedt het merk „Friesche Kip” U volle garantie. Prijs per flesch f 1.50. Wed. 8. JOÜSTRA ZOON. Pijnlijke voeten? JOH. VAN AKKEREN dan morgen even Wordt vervolgd. TELEF. 2912 Oranje Bootz p. flesch I 4.30 - Oranje Hellebrekers p. liter f 3.00 Patriot Likeur, zonder alcohol, per flesch f 1.— NIEUWE SNEEKER COURANT Niet mee -wachten, die kwaal verergert steeds. Zij kan en dient verholpen. Dèèrvoor naar Pédicure - -- Lid v.h. Ned. Genootschap tot Bevordering der Voetverzorging. Schapenplein 4, Sneek Tel. 2326 Seriemerk van 68 en 10 cent van prima kwaliteit, iedere Sigaar geringd met de afbeelding van PRINS en PRINSES, speciaal ge schikt voor deze dagen Verkrijgbaar bij laatst aan die, welke het zoo menigmaal Zwaar beproefde Scheveningen weer trof fen en aan die, welke met het neerstor ten van het Lijster-vliegtuig van de K.L.M. een groot aantal personen het leven deed verhezen. Wij denken ook aan verhezen, die in dit jaar werden geleden: een groot man, wellicht een der grootsten onder ons, als Snouck Hurgronje, ging van ons heen; de sociaal democraten verloren een teeke- nende figuur als Wibaut en de roomsch- katholieken een gezaghebbende persoon lijkheid als Ruys de Beerenbrouck. Het jaar 1936 zag de heerschappij van Sir Henri Deterding over de Koninklijke een einde nemen, nadat kort tevoren zijn/osten verjaardag op hartelijke wijze was gevierd. Er zijn verschillende goede dingen in dit jaar aan te teekenen. Wij denken aan het voortzetten van den wegenbouw, aan het tot stand komen van de groote brug gen over de Waal te Nijmegen en over het Hollandsch Diep bij Moerdijk. Wij denken aan de met geestdrift gevierde 300- jarige universiteitsf eesten te Utrecht; aan een tentoonstelling als die te Enschedé; aan exposities van Engelsche en oud-Hol- landsche kunst als te Amsterdam georga niseerd. Wij denken‘oök aan de eerbiedige hulde, die het nageslacht in. dit jaar aan den grooren Erasmus M.cwou». Maal daar tegenover staan ram pén van grooter en kleiner omvang, en wij denken niet het £HT VAN SMAAK “PRUS 70 ct De keeren, dat hij in zijn leven het bankgebouw betreden heeft, zijn te tellen. Uit den aard der zaak was het toch al won derlijk, dat hij, dje in Starnberg woonde, in Berlijn zijn bankrekening had en zijn effecten deponeerde, maar ook deze tegen strijdigheid kwam voort uit eerbied voor de daden van zijn overleden vader, die zijn geheele leven met deze Berlijnsche bankinstelling zaken had gedaan. Toen Kaiserlien daarop Ina Heldt als secretaresse had aangenomen, bleek al spoedig, dat er toch ook een voordeeligen kant zat aan de wijze, waarop hij zijn kapitaal beheerde, want nu kon Ina Heldt, die slechts van tijd tot tijd eenige weken in Stamberg vertoefde vanuit Berlijn zijn bankzaken zeer gemakkelijk regelen. Als Kaiserlien zich aan een der vele lo ketten vervoegt, wijst de klok in de hall juist eenige minuten voor 1. De kassier achter het raampje ontvangt hem met een vijandigen blik, waarmee hij ongetwijfeld te kenneh wil geven, dat hij een antipathie heeft tegen menschen, die altijd op het laatste nippertje komen en daardoor het lunchuurtje van een ander noodeloos be korten. Kaiserlien noemt zijn naam en vraagt dan argeloos„Kunt u mij ook zeggen, hoe het met mijn rekening staat Ik zou graag willen weten over welk bedrag ik onmid dellijk kan beschikken.” De man achter het loket schrijft op een stukje papier den naam dr. Kaiserlien met daarachter een vraagteeken. Dat wil zeggen: deze cliënt verlangt onmiddellijk opgave van den stand van zijn rekening. Het briefje wordt doorgegeven aan een juffrouw, die achter het loket aan een schrijftafel werkt, deze geeft het aan een heer met een imposante bril, die het op zijn beurt ter hand stelt aan een jong- mensch, dat er tenslotte mee in een ander vertrek verdwijnt. Na een minuut komt het stukje papier langs denzelfden weg weer terug; vlugheid is tijd, tijd is geld en geld is het artikel der bankinstellingen. Kaiserlien weet het tempo, waarin de ver langde inlichtingen te zijner kennis worden gebracht, te waardeeren. Hij treedt weer voor het loket, een potlood en een notitie boekje in de hand om het bedrag te no- teeren. De man voor hem werpt een vluch- tigen blik op het stukje papier, dat hij ip de hand houdt en glimlacht medelijdend als hij ziet, welke voorbereidingen Kai serlien bereids heeft getroffen. „Uw reke ning is afgeloopen”, zegt hij kort. „Afgeloopen vraagt dr. Kaiserlien wantrouwend, terwijl hij zich reeds pre pareert op een nieuwe verrassing. „Wat wilt u daarmee zeggen afgeloopen?” „Wel, dat u bij ons op het oogenblik niets meer te goed hebt.” „Dat is dat is neen maar dat stamelt dr. Kaiserlien, maar spoedig weet hij zich te beheerschen. ,Dat, moet een vergissing zijn. Ik moet zelfs een belangrijk te goed hebben.” „Het spijt me”, glimlacht verontschul digend de ander. „Hoe kan dat dan?” vraagt Kaiserlien. „Hoewel ik het bedrag niet precies kan het gewenschte resultaat te hebben. Kai serlien is niet weg te krijgen. „Doet u mij een genoegen en dient u mij even aan bij zijn vooral de kleine Staten, die belang hebben bij een rustige ontwikkeling der internationale betrekkingen. Moge die ont wikkeling in 1937 een zijn van kalmer aard dan wij haar in het afgeloopen jaar heb ben gekend, en moge dit nieuwe jaar, wan neer het aan zijn einde gekomen is, een rustiger brandende fakkel aan zijn opvol ger kunnen overdragen dan nu het gevai is l De belangrijkste gebeurtenissen welke na de vorstelijke verloving waarover elders in 1936 voor Nederland valt te vermelden is wel de losmaking van de gul den van het goud. Het opgeven van den geheel gaven gul den werd in September een feit. Niet on der binnenlandschen invloed is de regee ring-Cohjn, die de devaluatie steeds heeft bestreden, daartoe overgegaan. Zelfs nadat men in Frankrijk tot devaluatie had be sloten, gold hier te lande nog het wacht woord om aan den gouden gulden geheel vast te houden. Toen dienzelfden dag bleek, dat Zwitserland, met Nederland het eenige land in Europa, dat nog op oen geheel gave valuta mocht wijzen, eveneens tot devaluatie overging, kon men in Ne derland niet anders doen dan dit voorbeeld volgen. Het is in het licht der thans plaats gehad hebbende gebeurtenissen gemakke lijk de vraag te stellen of het niet, zoowel van de zijde van de regeering als van de Nederlandsche Bank aanbeveling had ver diend om wat minder forsche woorden te gebruiken ten opzichte van devaluatie el ders. Hoe het zij, het Nederlandsche volk Leeft, óp slechts enkele, niet te vermelden uitzonderingen na, de noodzakelijkheid van de opgeving van -tien gouden standaard begrepen, en haar opgevangen met een kalmte en een rust, die inderdaad voor beeldig mochten worden genoemd. Bijkans ongestoord is het economisch leven verder gegaan; of al dan niet de devaluatie zooals we het nu maar zullen noemen verbetering brengt, valt thans, na slechts een paa» maanden, niet gemakkelijk vast te stellen. Volkomen waar is het, dat de koersen op de beurs zoowel ten onzent als elders schijnen te wijzen op eenige verbete- deeld, dat hem een nieuwe Jobstijding te wachten staat.- Eindelijk keert de man bij hem terug: „Uw effecten liggen niet meer bij ons. Ze zijn gisterochtend tegen een ontvangbewijs aan uw advocaat overhandigd.” „Mijn advocaat Wat heeft mijn advo caat daarmee te maken?” eischt Kaiserlien opheldering. De kassier werpt voor de derde maal een blik op de klok en meent, dat hij nu langzamerhand wel eens wat minder beleefd kan worden. Om zijn lippen ligt onmiskenbaar een spottend lachje .gis hij antwoordt: „Dat zult u zelf wel het beste weten I” Maar ook deze opmerking blijkt niet ring van den toestand. Maar dit is meer een financieele dan een economische baro meter. Wanneer men ziet, dat het voorne men om in 1939 te Amsterdam.een wereld tentoonstelling te houden, hetzij bij de re geering, hetzij bij de betrokken belangheb bende kringen zoo weinig aanhang vindt, dat men op grond van niet voldoenden fi- nancieelen steun dit voornemen moet laten varen, krijgt men den indruk, dat het ver trouwen in de toekomst niet zoo groot is als dit wellicht behoorde te zijn. De regee ring heeft, gedurende het geheele jaar, haar politiek van economisch aanpassings beleid voortgezet; zij heeft getracht de noodige kracht te ontwikkelen zonder aan de parlementaire en democratische vrij heden, die Nederland terecht als een be langrijke instelling beschouwt, te tornen. Zij heeft ten deele de industrialisatie ter hand genomen, al is door de wijze van aan kondiging van deze industrialisatie zeker grooter verwachting gewekt dan tot nu toe is verwezenlijkt. Een gelukkig verschijnsel mag het heeten, dat men op de aanvanke lijke gedachte om de verdere drooglegging van de Zuiderzee, die bovendien aan zoo veel handen werk verschaft, te staken, is teruggekomen. Integendeel, met het be staan van Urk als eiland zal het spoedig zijn gedaan; reeds gedurende enkele maan den zijn de baggermolens in de onmiddel lijke omgeving, teneinde de verbinding met het vasteland te leggen, die een begin zul len vormen van dezen Noordoosterpolder. Een groot deel van het thans levend ge slacht zal ongetwijfeld niet beleven, dat de Zuiderzee door de IJselmeer wordt ver vangen, maar zij zullen den voortgang van dit ook in het buitenland met zooveel be langstelling gadegeslagen werk, toch met vreugde aanschouwen. Gemakkelijk is de taak van het Ministe rie onder leiding van den heer Colijn ook dit jaar niet geweest. Te minder gemakke lijk omdat de verkiezingen die in 1937 zul len plaats hebben, reeds op den voorgrond beginnen te dringen en de partijen zich, ondanks economische en andere toestan den, opmaken om zich daarbij een gunstige positie te verschaffen. Deze verkiezingen zullen in zoover een dubbel karakter heb ben, wijl zij tevens moeten dienen ter‘vol doening aan het vereischte tot Kameront binding in verband met de voorgenomen Grondwetsherziening. De daarvoor inge stelde Staatscommissie, die haar voorstel len grootendeels door de Regeering heeft overgenomen gezien, heeft zich inderdaad gehouden aan het uitgegeven wachtwoord om de voorgestede wijzigingen tot het hoog noodige te beperken. Zoodoende is deze Grondwetsherziening er niet een van overwegend belang, en culmineert de be langstelling, die daarvoor gewekt is, in het tweetal punten, dat uitsluiting van be- 1 paalde anti-wettelijk ingestelde partijen tot de volksvertegenwoordiging belet, en dat de volledige vrijheid vam spreken enschrij-. ven, die in Nederland bestaat, eenigszins aan banden legt. Het is begrijpelijk dat juist dit laatste punt tot cöntroversen aan leiding geefter zijn er, die het behoud van de orde, met opoffering van wat ook, het hoogste stellener zijn e^, .die meenen, dat deze orde gehandhaafd kan worden ook met behoud van rechten, die zoozeer wor telen in de Nederlandsche traditie. Aan den anderen kant is in den loop van dit jaar, tegenover het algemeen oorlogsge vaar in Europa wel gebl^kfen, dat meer overeenstemming dan tevoren is verkregen op het gebied van de defensie; de klanken, die dienaangaande ook uit zeer vooruitstre vende kringen worden vemomeh, wijzen er op, dat men de noodzake'ijkheid van versterking der defensie -zowel hier te lande als in Indië, met nadruk gevoelt. zeggen, weet ik toch heel zeker Hij maakt den zin niet af, want plotseling schiet hem iets te binnen. Ja, dat zou kun- hen zijn; dat ware dan tevens zijn laatste hoop. Misschien heeft Ina Heldt, wie hij een volmacht gegeven heeft, het nog be schikbare bedrag opgenomen om het te beleggen. Dan moest zijn deposito ver hoogd zijn. „Kan ik een opgave krijgen van de effecten, die ik bij u gedeponeerd heb?” De kassier werpt een wanhopigen blik op de klok. Achter hem worden boeken dichtgeklapt, inktpotten gesloten en stoe len verschoven. Dat is het sein voor de middagpauze. „Komt u terug”, verzoekt hij. „Neen, er is haast bij!” antwoordt Kai serlien kort. „Ik moet onmiddellijk zeker heid hebben.” Er ligt een vastberadenheid in zijn toon, die elke tegenspraak uitsluit. „Dan verzoek ik u nog een paar minu ten geduld te hebben”, zegt de man aan het loket met wat geforceerde vriendelijk heid. Hij keert zich om en zegt een paar woorden tegen de juffrouw/ die zooeven nog aan de schrijftafel zat en nu reeds haar mantel aanheeft. Deze trekt een ge zicht, alsof zij schandelijk beleedigd is, maar tenslotte ontdoet zij zich *coch weer van haar mantel om vervolgens achter een deur met het opschrift „Naar de safe” te verdwijnen. Ditmaal duurt het langer voor er ant woord komt. Ongeveer vijf minuten gaan voorbij eer zij weer verschijnt. Op fluiste renden toon zegt zij iets tegen den man aan het loket, deze vraagt eveneens fluis terend iets terug, waarop de juffrouw haar smalle schoudertjes ophaalt; een volgende dringende vraag van den kassier heeft het zelfde resultaat. En dan begrijpt Kaiser lien ook zonder dat; hem zulks is medege- BELASTING BETALEN. De Ontvanger der Directe Belastingen te Sneek, brengt ter kennis van belangheb benden, dat vóór 6 Januari 1937 moet zijn betaald; Inkomstenbelasting 1930—’37. Óp de biljetten gedagteekend Juli minstens 6/9 gedeelte. Op de biljetten gedagteekend October minstens y3 gedeelte. Personeel# belasting 1936. Op de bil jetten gedagteekend October minstens 2/6 gedeelte. De biljetten, gedagteekend April en Mei moeten geheel worden voldaan. Grondbelasting 1936. Alle aanslagen moeten geheel worden voldaan. Verder worden houders van tabaksver gunningen er aan herinnerd, dat zij het vergunningsrecht voor 1937 moeten beta len vóór 20 Jan. a.s. BIOSCOOPNIEUWS. In het nieuwe programma van het Ami- citia Theater fungeert als hoofdnummer „Slotaccoord”, een levensdrama op ’t the ma van de moederliefde met o.a. Lil Dagover, Willy Birgel, Maria v. Tasnady enz. Het Rotterdamsch Nieuwsblad noemt deze film foutloos en sterk, het Dagblad v. Rotterdam spreekt van een film, welke onder de. beste gerekend mag worden, mét prt-riïtig i-pel. Do r? rata!®- illustratie bestaat o.m. uit een feitlooze uitvoering van de negende symphonie van Beethoven door het volledig orkest der Berlijnsche Staasopera met groot koor en solisten, er zijn ook gedeelten van Handel’s „Judas Maccabeus” en van Tschaikofsky’s „No tenkraker Suite”. De Vereeniging van „Vrienden van de Sovjet Unie" geeft Woensdag 6 Januari in het Amicitia Theater de Russische speel film „Liefde en Haat”, de Russische titel van deze film is „Vrouwen vechten om Ma- zoerka”. Mazoerka is de naam van een dorp in het kolengebied van de Don, dat de stof leverde voor het -drama dat hier op het witte doek komt. Dat drama speelt midden in den feilen strijd tusschen rood en wit in het jaar 1919, toen ook de vrou wen daaraan deelnamen; van de tragiek daarvan vertelt deze film. Voorts gaat „Een maand korting in het land der Sovjet’s”, de verfilming van de belevenissen van een arbeidersgedelegeer- de in de Sovjet Unie, een reisfilm dus. De wonderlijke belevenissen van dr. Kaiserlien door WILL AMBERG 11. Dat helpt. Meer nog dan tegen de fis cus, hebben juweliers en bankiers een anti pathie tegen misdadigers en oplichters. Voor iemand, die op het punt staat een geraffineerde misdaad op te helderen, is een bankdirecteur steeds te spreken, ook al wacht buiten zijn chauffeur met den acht-cylinder. Directeur Rodmer aarzelt dus geen mo ment Kaiserlien te ontvangen. Hij kent hem nog niet persoonlijk, daar hij eerst sinds twee jaar bij de bank werkzaam is, maar diens naam is hem toch niet geheel vreemd. In de eerste plaats al niet in ver band met het respectabele bedrag van zijn rekening-courant en de al even respecta bele waarde der gedeponeerde effecten en in de tweede plaats door den geweldigen omvang van het gisteren opgenomen be drag. En dat laatste zoo veronderstelt de heer Rodmer zou wel de reden zijn, waarom deze cliënt zich thans liet aan- dipnen; met die misdaad zou het zoo’n vaart wel niet loopen. Waarschijnlijk had hij berouw over de betoonde noblesse. Kaiserlien voelt zich min of meer onbe haaglijk. Hij houdt niet van ontvangsa- lons als die, waarin men hem thans heeft gelaten, reeds daarom niet, wijl hun over daad aan meubels en tapijten een soort intieme sfeer trachten te scheppen, welke hier nooit op haar plaats zal zijn. Club fauteuils, schilderijen, zijden behang, Per zische tapijten en rooktafels dat alles vormt niet de juiste inrichting van de ont vangkamer van een bankdirecteur. „Mijn kassier deelde mij mede, dat u mij dringend wenscht te spreken”, aldus leidt Rodmer het onderhoud in. Indië veranderde, gelijk te voorzien viel, van Gouverneur-Generaal. De heer de Jonge ging heen en liet zijn plaats aan den heer Tjarda van Starkenborg Stachou- wer, die reeds als Commissaris der Konin gin in Groningen en als Gezant te Brus sel heeft bewezen epn man van gezag en doorzettingsvermogen te zijn. Zonder te willen beweren, dat in Indië de betere tij den reeds zijn aangebroken, kan niet wor den ontkend, dat Indië, hetwelk de politiek van aanpassing zooveel gemakkelijker kon doorvoeren dan in het zuiver parlementair geregeerde Nederland mogelijk is, de erg ste stormen van de crisis schijnt te hebben doorstaan. Er zijn cultures, die op den goeden weg zijn; er zijn andere, in het bij zonder de suiker, die nog met zorg moe ten worden beschermd. Maar toch, men is over het laagste punt heen; men ziet de toekomst met eenig vertrouwen tegemoet en in dat opzicht spreken de verbeterde beurskoersen boekdeelen. Het zijn voor den afgetreden Gouverneur-Generaal moei lijke en zorgvolle jaren geweest, die hij aan het hoofd van ons Indisch Rijk heeft door gebracht. In het bijzonder is ook de in ternationale positie van Nederlandsch-In dië een moeilijke en ze wordt nog moei- lijker al naarmate de volken aan den Oost- Aziatischen horizont zich vermeerderen. Van verschillende zijden wordt op open legging van Nieuw-Guinea aangedrongen, opdat tot ofis niet het verwijt kan wor den gericht, dat wii een belangrijk stuk grondgebied volkomen braak laten liggen; van meer dan een zijde wordt gewezen op de beteekenis, die het eventueel door Amerika geheel opgeven van de Philip- pijnen voor onzen Archipel kan hebben; in meer dan een kring, vroeger daarvoor niet vatbaar, besefj mende noodzakelijkheid, dat Nederland en Indië meer één zullen zijn. De wijze waarop de regeering in dat opzicht economisch ten bate van de Java- suiker in Nederland is opgetreden, is on getwijfeld een voorbeeld in de goede rich ting. Het is van kleinen omvang, maar het spreekt. Zoo behoort dan 1936 met al zijn vele wederwaardigheden tot het verleden. Ne derland bleef, ondanks de stormen, waar aan deze in het bijzonder was blootgesteld, trouw aan den Volkenbond. Wat begrij pelijk is, omdat ondanks alle teleurstel lingen, die door het falen op verschillende punten van den Volkenbond zijln gewekt, geen onzer blind zal zijn voor de noodzake lijkheid om de Volken bcndsgedach te in het internationale leven door te voeren. Het de directie!” „Nu „Onmiddellijk, ja!” „Het spijt me, maar dat is onmogelijk. De directeur zal u op het oogenblik zeker niet kunnen ontvangen. Hij heeft om half twee een belangrijke conferentie.” Maar Kaiserlien laat zich ook door die conferentie niet afschrikken. Belangrijke conferenties dienen gewoonlijk als uitvlucht en als ze werkelijk gehouden worden, kun nen ze wel een kwartier uitstel lijden. „Ik moet den directeur onmiddellijk spreken.” De kassier aarzelt nog steeds. Hij weet, dat er een uitbrander opzit, als hij om dezen tijd iemand bij zijn chef aandient. Kaiserlien, die de besluiteloosheid bij den ander bemerkt, gooit er nog een schepje op: „Zegt u maar tegen uw directeur, dat het hier een geraffineerde oplichterij be treft, waarin alleen hij opheldering zal kunnen geven!” De keeren, dat hij in zijn leven Uit den aard der zaak was het toch al won-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1