annex SNEEKER COURANT (80e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Uit onze Raadzaal. I Uitgave KIÏZMHK Co. Dit No. bestaat uit 2 bladen. 1 lo. 27 Eerste Blad Woensdag 6 Januari 1937 33e Jaargang I 162. NIEUWSTIJDINGEN. 147. 1 ISti 138. 59. ineek illlltt lllllË Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle Advertentlën worden in beide bladen opgenomen e 153. IJF N i’s ek )ba” ek n De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieb).'' en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe SneeKer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawisr, Terzool, Abbega Oosthem. Deersum, Scharnegoutum. Roodhuis. Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum Punt XXVla. Volgno. 289. Voorstel van Burgemeester en W et houders tot nadere vaststelling van het bedrag van een aantal uit ae gemeentekas toegekende subsidies. (Bij lage 107; dossierno. X 07.85). De diverse subsidies, waarvan het voorstel reeds in een onzer vorige nummers is opgenomen, worden z. h. s. vastgesteld. mdel den 158. rde; irij aji eek te ir. .v. 49 D i 1! s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechium, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen- Inng, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegeataan. teek- I i— Schoolvoeding. De le sectie rapporteert: Volgno. 493. Een lid zou gaarne willen vernemen, welke maatstaf thans wordt aangelegd bij de beoordeling van de vraag of kinderen tot de schoolvoeding kunnen worden toegelaten. Aan school 1 zijn voor 49 leerlingen aanvragen ingediend; 25 zijn toegelaten en 24 afgewezen. Sommige Dansvergunningen. De 2e sectie rapporteert: Hoofdstuk UI- Een lid der sectie merkte op, dat door den burgemeester geregeld dansvergunningen worden ver leend aan de inrichting „Amicitia”. Aan andere gelegen heden worden dergelijke vergunningen evenwel dikwijls geweigerd. Wat is hiervan de reden, vroeg dit lid. B. en W. antwoorden: Met betrekking tot he't verlenen van dansvergunningen hebben wij generlei bevoegdheid. Krachtens art. 56 der Drankwet 1931, S. 476, beoordeelt de burgemeester of dergelijke vergunningen zullen worden verleend. Hij is te dien aanzien aan de Raad geen verantwoording schuldig. De heer Smeding heeft zeker waardering voor de prachtige Amicitia, doch men moet toch anderen ook eens tegemoet komen. De Voorzitter: Er zijn gelegenheden waarvoor het niet goed is vergunningen te verlenen; die beoordeling houd ik aan mij zelf. De heer Smeding kan zich niet voorstellen dat enkele gevallen geweigerd zijn. De Voorzitter: Dat is aan mij. Urinoirs. De le sectie rapporteert: Volgno. 337. Een lid wenste de aandacht te vestigen op de ondragelijke stank, welke vooral des zomers de publieke urinoirs verspreiden. Hij zou het op prijs stellen indien burgemeester en wethouders doen onderzoeken of daarin geen verbetering is te brengen. B. en W. antwoorden: Volgno. 337. Het gevraagde onderzoek zal worden in gesteld. De heer V i s dankt voor deze toezegging, doch wijst er op, dat op de drie Zondagen achter elkaar het urinoir bij de brug aan dt Prins Hendrikkade voortdurend over stroomde; het was vreeselijk onsmakelijk. zondere scholen zullen ongetwijfeld worden bezocht door kinderen, waarvoor geen of slechts een zeer gering school geld kan worden gevorderd, maar verhoudingsgewijs zal dat niet in die mate het geval zijn als bij de gemeentelijke school. Deze feiten rechtvaardigen naar onze meening reeds dat er een bepaald verschil wordt gemaakt met be trekking tot het bekostigen van het openbaar en het bij zonder onderwijs uit de gemeentekas (Memorie van ant woord, bijlage 164 raadsverslag 1933, blz. 484 en 485). Deze woorden zijn zo duidelijk dat wij geen behoefte gevoelen er iets aan toe te voegen. XXXI.g XI. XXX. X-X.XX. XXX.X.. xxx-xxx to - legenheid van het prinselijk huwelijk. Voor - dienst, en voor zover nodig onder die van den Commis saris van politie brengen. Met alle waardering voor het advies van de le sectie omtrent de naamsverandering van de Stationsstraat, acht ons college algemeen thans nog niet de tijd gekomen om een straat te noemen naar den tegenwoordigen burge meester dezer gemeente. De heer K r a c h t is verheugd daat B. en W. wat voelen voor de bestrating bij de brug bij de Overweg. Het is een belangrijke uitgaaf waaraan echter op den duur niet te ontkomen is. Als B. en W. de middelen zouden kunnen vinden tot uitvoering .over te gaan, zou spr. dit zeer op prijs stellen. Punt XXVIb. Volgno. 489. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de verordening op he< verlenen van subsidie aan bijzondere scholen voor voor bereidend lager onderwijs in de gemeente Sneek, (Bijlage 108; dossierno. 1.851.11 B (1)). De le sectie rapporteert: Volgno. $89. Een lid heeft op principiële gronden be zwaar tegen de definitieve vermindering van het subsidie ten behoeve van het bijzonder voorbereidend lager onder wijs. Met een verlenging van de geldigheidsduur van het kortingsbesluit met bv. 3 jaar kan dit lid zich verenigen. Van hem is een voorstel in die geest te verwachten. Toen indertijd tot tijdelijke vermindering van het subsidie per leerling werd besloten, is geen evenredige bezuiniging op het openbaar bewaarschoolonderwijs toe gepast, omdat de uitgaven der gemeente voor dat doel van die aard zijn, dat moeilijk tot een tijdelijke verlaging kah worden overgegaan. Indien het subsidie definitief wordt verlaagd, vervalt de reden welke indertijd heeft weer houden van een vermindering van de uitgaven voor het openbaar onderwijs. De billijkheid brengt mee dat dan ook de gemeentelijke uitgaven voor ’t openbaar bewaarschool onderwijs worden ingekrompen. De voorstanders van het openbaar onderwijs zouden bv. de jaarwedde van een leer kracht voor hun rekening kunnen nemen. Een ander lid heeft geen bezwaar tegen een definitieve vaststelling van het jaarlijks subsidie voor het bijzonder bewaarschoolonderwijs op ƒ20.— per leerling. Het Pro testants onderwijs heeft zich reeds aan de gewijzigde omstandigheden aangepast. Tegen afschaffing van het bewaarschoolonderwijs zal dit lid zich moeten verzetten. Principieel vervult dit onderwijs een taak, welke bij de ouders behoort. Op grond van deze overweging heeft hij indertijd, toen deze tak van onderwijs in Sneek nog in haar kinderschoenen stond, de afschaffing van het openbaar bewaarschoolonderwijs bepleit. Nu dit onderwijs zowel het openbaar als het bijzonder is uitgegroeid en nieuwe scholen zijn gesticht, kan hij er niet meer aan medewerken dat de gemeente zich vrijwillig van dit terrein terugtrekt. B. en W. antwoorden: Volgno. 489. Het betoog van het lid der le sectie, dat op principiële gronden bezwaar heeft tegen de definitieve vermindering van het subsidie ten behoeve van het bijzon der voorbereidend lager onderwijs is o.i. niet juist. Van de zijde van burgemeester en wethouders is, toen indertijd de financiële omstandigheden tot een verlaging van het jaarlijks subsidie noopten, met geen woord gerept over de mogelijkheid of onmogelijkheid om ook op de kosten van het openbaar voorbereidend onderwijs een zeker percen tage te bezuinigen. Wij mogen het lid, dat deze kwestie aansneed, in herinnering brengen de volgende uitlatingen van burgemeester en wethouders. „Wordt dit voorstel1) door U aangenomen, dan ligt het voor de hand, dat gedurende de tijd, waarvoor deze kor ting geldt, het openbaar voorbereidend lager onderwijs geen uitbreiding zal mogen ondergaan” (M. v. T. begro ting 1934, blz. II). „De gemeente heeft op het gebied van het bewaarschool onderwijs sedert een lange reeks van jaren een nuttige taak vervuld. Verschillende groepen zijn later om voor hen doorslaggevende redenen overgegaan tot de stichting van eigen scholen. Dat feit legt op zich zelf naar onze meening aan de gemeente niet de plicht op, de bijzondere scholen financiëel op gelijke voet te behandelen als de door haar in stand gehouden school. Sedert tot oprichting van bijzondere bewaarscholen werd overgegaan, is van de gemeentelijke school steeds meer het element verdwenen, waarvan met recht een be hoorlijk schoolgeld kan worden geheven. Een groot aantal leerlingen dat de school thans bezoekt, is afkomstig uit gezinnen, waarvan ook de vrouw elke gelegenheid moet aangrijpen om buitenshuis iets te verdienen. Ook de bij- DE STADSVERSIERING. We hebben elders in dit blad) op eenige straten gewezen waar de versiering al ge reed is, maar het gaat ook elders snel, zoo mogen we nog de aandacht vestigen op loopen. Als hoofdnummer gaat dan „Katharina de Kleine” met Francisca Gaal. AANKONDIGING VERGADERINGEN ENZ. Woensdag 6 Jan. 8.30—9.30 uur. Wij- dingsdienst in de Ned. Herv. Kerk ter ge- gangers: dr. H. de Vos en ds. J. R. Wol- fensberger. Woensdag 6 Jan. 8 uur. Bioscoop Ami citia. Ver. Vrienden v. d. Sovjet Unie. Films: „Liefde en Haat" en „Een maand koning in het land der Sovjets”. Woensdag 6 Jan. 8.15 uur. De Boer’s 9 Het voorstel tot tijdelijke verlaging van de subsidie. De h.h. Maseland en Tromp hebben ’t volgende amen dement ingediend: De ondergetekenden stellen voor, de verordening op het ver lenen van subsidie aan bijzondere scholen voor voorbereidend lager onderwijs in de gemeente Sneek, met ingang van 1 Januari 1937 in die zin te wijzigen, dat in het laatste nd van artikel 12 de jarén 1934, 1935 en 1936 worden vervangen door: de jaren 1934 tot en met 1939. De heer Maseland verdedigt dit amendement; hij heeft als wethouder meegewerkt aan deze tijdelijke korting in de overweging, dat ook op dit gebied iets bezuinigd moest en dat wij daardoor toonden bereid te zijn offers te brengen in ’t alge meen belang als ’t gemeentebelang dit eiste. Er is toen een ter mijn van drie jaar gesteld, omdat men hoopte dat de slechte toestand nadien wel verbeterd zou zijn. Wij zijn daarin zeer teleurgesteld, doch hebben bezwaar de korting nu definitief te maken, pmdat ze ook enigszins verband houdt met ’t openbaar onderwijs. Er is ons zeer veel aan gelegen het tijdelijk karakter van deze korting nog te handhaven om daarop t. z. t. nog terug te kunnen komen. Spr. meent dat er geen enkel bezwaar kan zijn, het tijdelijk karakter althans van deze korting voor lopig intact te houden. De heer Zuiderbaan zegt dat dit college niet het stand punt deelt dat ’t openbaar en ’t bijzonder voorbereidend onder wijs gelijk moeten gesubsidieerd, nu aan het openbaar onderwijs elementen worden onttrokken, die voor de inkomsten van ’t openbaar onderwijs van bijzonder belang zijn. Het kan niet ontkend worden, dat ’t openbaar onderwijs wordt bezocht door Kinderen van bijna alleen minvermogenden, wat bij het bijzonder onderwijs enigszins anders is. Daarom hebben B. en W. ge meend nu te moeten voorstellen de korting op het subsidie voor net bijzonder onderwijs blijvend te maken. De heer Kracht kan het voorstel van de h.h. Tromp en Maseland waarderen, maar in de praktijk maakt het weinig verschil, gezien de financiële toestand. Bovendien hebben de bij zondere scholen zich aangepast. Spr. zal meegaan met het voor stel van B. en W. De heer Maseland zegt dat de redenering van den heer Zuiderbaan toch onbillijkheden inhoudt voor de principiële voor standers van bijzonder onderwijs. Zij hebben alle kinderen op hun scholen geplaatst, doch in de laatste tijd heeft zich een groep opgeworpen, die principiëel voorstander van openbaar onderwijs, uit opportuniteitsoverwegingen zich op ’t bijzonder onderwijs geworpen heeft en ’t openbaar onderwijs leegpompt /an leerlingen, die draagkrachtige ouders hebben. En dat wordt min of meer afgewenteld of gewroken op de principiële voor standers van bijzonder onderwijs. De heer Boeijenga kan net zo gemakkelijk voor- als tegen het amendement stemmen. Practisch acht spr. 120.voldoende enj hij ziet in de toekomst nog dat het totaalbedrag verlaagd zal worden, daarom zou spr. tegen kunnen stemmen, doch als hij ’t principiëel ziet, zou spr. neiging hebben voor te stemmen omdat het hier een kwestie van recht en gelijkstelling betreft en daarom inderdaad heeft spr. neiging voor dit amendement te stemmen. De heer S ij t e m a zal om practische redenen voorstemmen. Het subsidie is van f25.op f20.gebracht in verband met de financiële omstandigheden, die een tijdelijk karakter dragen. Wat is er dan tegen de tijdelijkheid van deze korting nog te handhaven en na drie jaren de kwestie nog eens te bezien. tijdelijkheid van de crisis maakt het mogelijk, dat we ook de korting tijdelijk zien. De heer Zuiderbaan zegt dat het geen principiële voor standers van openbaar onderwijs zijn, die uittraden, doch tegen standers, anders zouden ze niet uitgetreden zijn. De heer Vis: Als we aannemen, dat hier de helft der ouders bijzonder onderwijs, de andere helft openbaar onderwijs ver langt en dat nu voor het openbaar voorbereidend onderwijs f 7000.—, voor ’t bijzonder f 8300 wordt beschikbaar gesteld, en toen een hoger subsidie gold ’t openbaar onderwijs f7500, ’t bijzonder f6600.vergde, zien wij dat ’t bijzonder onder wijs f1700.meer is gaan kosten en op ’t openbaar f500. is bezuinigd. Spr. heeft bovendien uit goede bron vernomen, dat met f 20.per leerling dit bijzonder onderwijs zich kan bedruipen, zodat er tegen het ontnemen van het tijdelijk karakter aan de korting geen enkel bezwaar is. De heer Blok zegt dat waar „definitief” toch niet „altijd durend” is, we het best zo kunnen laten; als we bepaalde jaren noemen dat de korting nog zal gelden, zijn we veel meer gebonden dan door het woordje „definitief”. Het amendement-Maseland-Tromp wordt alsnu met 105 st. aangenomen. Voor stemmen de leden Greidanus, Sijtema, De Groot, Boeijenga, Oppenhuizen, Maseland, Dokkum en Tromp. Tegen stemmen de leden Vis, Blok, Hogeveen, Zuiderbaan en Kracht. Straatverlichting. De 2e sectie rapporteert: Volgno. 286. Volgens een lid der sectie is voor auto mobilisten, komende uit de richting Leeuwarden, de straatverlichting langs de Leeuwarderweg zeer verblin dend. Verbetering ware misschien te verkrijgen door de lichtbron iets te maskeren. B. en W. antwoorden: Volgno. 286. Straten. De le sectie rapporteert: Volgno. 328. De sectie geeft aan burgemeester en wet houders in overweging te bevorderen, dat de straatnaam Stationsstraat wordt vervangen door „P. J. de Hoop- straat”. Een lid vestigde, onder mededeling van tal van voor beelden, de aandacht op de vernieling van materialen (tegels, stenen, rioolbuizen) bij de verbetering van straten door de straatjeugd. Is daaraan geen paal en perk te stellen, zo vroeg hij, door de materialen op te slaan op een behoorlijk afgerasterde plaats? Hetzelfde lid heeft de indruk, dat soms wel eens te lang gewacht wordt met het herstellen van straten. Dit bevordert het opbreken van de straat door de jeugd. Aan de Badhuisgracht treedt regel matig een verzakking in de straat op. Is daar niets tegen te doen? Wanneer straatgedeelten in het Sperkhem worden geasphalteerd, ontfermt de straatjeugd zich spoedig over het grint. Is geen werkwijze mogelijk, zo werd gevraagd, waarbij dit bezwaar wordt ondervangen? De 2e sectie rapporteert: Volgno. 328. Een lid drong aan op bestrating van het gedeelte van de Kerkhofslaan tussen de brug bij de over weg en de begraafplaats. B. en W. antwoorden: Volgno. 328. Ook onzerzijds wordt gevoeld voor een bestrating van het gedeelte van de Kerkhofslaan tussen de brug bij de overweg en de begraafplaats. Daarmee zal echter een bedrag van 1500.a 1800.gemoeid zijn. Wij zullen t. z. t. overwegen of de stand van het budget deze uitgaaf toelaat. De in de le sectie bij deze post gemaakte opmerkingen zullen wij onder de aandacht van het betrokken hoofd van (NIEUWE SNEEKER COURANT vergaderzaal. Lezing pred. A. Schmutzler. er. Donderdag 7 Jan. 8 uur. Dancing-Ami- citia. Oranjebal onder leiding van den heer straat 69; Blauw koord, Wuring, Singel 22; Bruin kinderschoentje, T. Bosma, Kloos terhof 25; Damestaschje, J. de Jong, Over weg 3; Blauwe ceintuur, U. Weissenbach, Westersingel 52; Kindertaschje, S. de Jong, W. Lodewijkstraat 65. BIOSCOOPNIEUWS. In het Amicitia Theater draait van Vrij- Klachten over een verblindende werking van de straatverlichting aan de Leeuwarderweg hebben ons nimmer bereikt. Wij zijn echter bereid een onderzoek te doen instellen. De heer Tromp dankt voor deze toezegging en wijst nog op de gebrekkige verlichting van de hulpbrug. Ze is al verbeterd, doch voor slecht weer is aan de Badhuisgracht stellig nog dag a.s. af reeds de officieele geluidsfilm enige verbetering noodzakelijk. van het Vorstelijk huwelijk. Dat zal storm De heer Maseland: De verlichting en bebording aan de kant van de Parkstraat is nog niet voldoende, vooral bij een donkere avond. De Voorzitter zal op deze zaak nog eens de aandacht vestigen. P. Heeringa. Vrijdag 8 Jan. 8. 9 en 10 uur. Gebouw Chr. Belangen. Film van het vorstelijk hu welijk. Zondag 10 Jan. 8 uur. Harmonie. Voet- balvereen. Sneek en Supp.vereen. Popu laire avond. Tooneel, voordrachten, zang enz. Bal na. Woensdag 13 Jan. Harmonie. Jaarlijk- sche uitvoering Sneeker Gymnastiekvereen. Bal na. EEN VLAG- EN LIED-INCIDENT. Ook een groot volk kan klein zijn! Dat blijkt weer eens uit het feit dat de Duitsche regeering aanstoot heeft genomen aan het feit dat ter gelegenheid van de feestelijk heden in verband met het vorstelijk huwe lijk hier in Nederland niet de officieele Duitsche vlag doch de Lippische vlag wordt gebruikt en niet het „Deutschland über alles” en Horst Wessellied wordt ge speeld doch het Lippe Detmold-lied. Drie Duitsche bruidsmeisjes waren bijna de dupe geworden van de verstoordheid ,^n höchster Stelle”, Berlijn hield haar pas sen in, doch na een schrijven van Prins Bernhard aan Hitler waarin uiteengezet werd dat al de berichten der Duitsche bladen overdreven waren, zijn die passen toch verstrekt. Er is zelfs een diplomatieke j Peperstraat en Kleinzand. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen, de navolgende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd op 31 Dec. 1936— 4 Jan. 1937Benzinedop Want Glacé handschoen Rijwielen Nagelvijltje Glacé handschoen Beursje Snel binder Jasje Paar dames handschoe nen Rood wollen kinderwantje. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, pnderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 31 Dec. 19364 Jan. 1937: Theelepeltje, Gem. Reiniging, Lemmerweg; 4 zegels, J. Paques, Kleinzand 29Handbeschenner en I Zakkam, Wed. Wesselius, Bloemstraat 26; Sjaal, H. v. d. Berg Bourbonstraat 32; VOORTGEZETTE VERGADERING van de RAAD der ge meente SNEEK op MAANDAG 28 DECEMBER 1936, ’s avonds 7 uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig alle (15) leden. Na de algemeene beschouwingen worden de diverse posten behandeld, waarvan we alleen die vermelden waarover gedis cussieerd werd. Vulpen^, Postkantoor, Leeuwenburg; Rij wiel, Hanns, Peperstraat; Blauwe kinder- want, IJ van Gosliga, Lemmerweg 47; Ceintuur, J. Dantuma, ie Zomerrakbuurt 16; Kinderbeursje, M. Hoekstra, Alb. Ag- nesstraat; Nappa handschoen, R. Martens, Öosterdijk 29; Wieldop van auto, IJ. v. d. Werf, Salverdastraat 4; Zakmes, v. d. Pij- pekamp, Kleinzand 2Bruin hondje en Ro zenkrans, P. Kingma, Ernst Casimirstr. 5; Kwitanties, P. Broodwinder, Salverdastr. 5; Beursje, Boot, ie Oppenhuizerdwars- straat 8; Paar kinderhandschoenen, R. Huisman, Grootzand 71Glacé hand schoen, S. Jorna, ie Steenkhpstraat 87; Wollen trui, A. de Jong, Lemmerweg 72; Boodschaptasch, Schrichte, W. de Zwijger-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1