DE IN DE PIJP. Eerste Blad KREYKAMP’S TABAK Ollicieil Orgaan der taeeo'i Sneek. Zaterdag 9 Januari 1937. No. 28 UitgaveKIEZEBRINK Co NIETS* GEZ/E/N sinds 1841 is en blijft KWALITEIT 53e Jaargang (D-E) MAAd.... SNEEK - TELEFOON 2200 RECLAME KOLOM. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN. NIEUWSTIJDINGEN. F7J (in 1936 gemiddeld 25 pet.), de der levensmiddelen dalen (in 1936 ■D van Oouwe Egberts Echte friesche Heeren-Baai Baai -TabakNederlands geurigste pijptabak. LIKDOORNS 't Is beter geholpen dan te klagen. Er pijnloos af te zijn, DAT geeft eerst baat Dèèrvoor naar JOH. VAN AKKEREN 11 Pédicure r Lid v.h. Ned. Genootschap tot Bevordering der Voetverzorging. Schapenplein 4, Sneek Tel. 2326 Abonnement; per jaar 2.50, fr. p. post 3.60. Advertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT BRUIDSUIKERDAG. De opbrengst van de bruidsuikerdag ten bate van de 4 plaatselijke t.b.c.-ver. was bruto f 289.13. UITVOERING THUSNELDA. De Gymnastiek Vereeniging „Thusnel- da”, met haar onderafdeeling „Lytse Pier”, zal op Woensdag 20 Januari in „Amicitia” baar jaarlijksche uitvoering geven. Sinds de restauratie van het gebouw is dit de eerste gymnastiek uitvoering die er zal worden gegeven. 'Dat „Thusnelda” haar beste beentje heeft voorgezet om deze eerste uitvoering in die zaal te doen sla gen behoeft geen betoog. Een keur van schitterende nummers staan op het programma. Behalve de mooie adspiranten-nummers, waarmede zij in Utrecht in beide afdeelingen de tweede prijs behaalden, worden er nog gegeven een fhythmische dansfantasie op de mu ziek van Bal-Herinneringen, een potpourri van Carl Robrecht, verder een parasoldans en een dansje voor meisjes, alles in kleu rige aankleeding. De kleinere jongens- en meisjes-afdeelin- gen willen echter niet onderdoen voor hun oudere broers en zusters. Zoo als wij dat de laatste jaren van „Thusnelda” gewoon zijn wordt dit weer een uitvoering die U vooral niet moet verzuimen bij te wonen. Wij raden U daar om aan de in dit blad voorkomende ad vertenties goed te lezen. VER. VRIENDEN VAN DE SOVJET UNIE. De afd. Sneek van de V. V. S. U. gaf Woensdag een filmavond in het Amicitia Theater, welke goed bezocht was. Vertoond werd: als vóór-nummer „Een maand koriing in de Sovjet Unie”, een film welke liet zien wat de arbeidersgedelegeer- den op een reis in 1935 in Rusland hebben gezien, de geweldige fabrieken, de 1 Mei- demonstratie op het Roode Plein, scholen, vacantieverblijven in het sub-tropische ge deelte van Ruslané, de petroleum-industrie bij Bakoe enz. Deze film was hier trouwens reeds eerder gedraaid. Het hoofdnummer was „Liefde en Haat”, een beeld van de tragiek van den burgeroorlog in 1919, toen ook de vrou- Leven onze dooden? De eerste serie-lezing, welke in dit nieuwe jaar door den heer A. Schmutzler in het ver gaderlokaal De Boer werd gehouden op jl. Woensdagavond, had bovenstaande titel tot onderwerp. Na opening met gebed ving spr. aan met de vraag, of als iemand ge storven is, deze dan dood is, of dat bij de overgang van dit leven er een ander leven aanvangt. De dood is elks vijand, maar een geluk is, dat deze vijand onpartijdig is en geen enkel onderscheid maakt tusschen rijken en armen, ouden en jongen, schoon of leelijk. Per dag sterven 130.000 men- schen; als de voortplanting zou ophouden, zou de aarde in vijftig jaren uitgestorven zijn. Rang of stand valt weg; in het graf zijn allen gelijk. Dag aan dag worden wij op den voet gevolgd door dezen vijand; het woord der Schrift is volkomen waar: „het leven is een damp”. Wij weten het uur van ons verscheiden niet; eens zal het oogen- blik aanbreken, waarop gezegd kan worden: „alles is voorbij”. Is dan alles voorbij? De bezoldiging der zonde is de dood; hij is dus een straf voor onze overtreding van Gotis gebod. Dat is niet de bedoeling van God met Zijn schepping geweest; wij gelooven, dat eens de tijd zal aanbreken, waarop Gods bedoeling zal ten uitvoer worden gebracht; dan zal er geen dood meer heerschen. De gedachte wordt geuit, dat dood niet dood is, doch een overgang naar heerlijker leven. Men stelt zich dan voor, dat ’t stoffe lijke wegvalt en de geestelijke mensch tot volle ontplooiing komt. Als dit zoo zou zijn, kan de dood geen straf zijn. Dan is het een proces, waarnaar verlangd zou kunnen worden, als men de zekerheid had, dat door deze overgang de schoonheid van ’t andere leven zou komen. Hoe gaat het in de natuur? Thans lijkt alles afgestorven, doch straks worden de velden met een nieuw tapijt getooid; die heeft geen mensch uitgevonden, het is een wijze beschikking Gods. De vraag komt met klem op, of de dooden leven en zoo ja, waar zijn ze? Het boek Job stelt eveneens deze vraag. Hierop worden talrijke antwoorden gegeven, verschillend naarmate de beschouwingen onderscheiden zijn. Prof. Bavinck zegt, dat de theologie meer waarde heeft gehecht aan de philosophic van Plato dan aan het woord Gods. Zoo sprak ook ds. Knap dat de leer over ’t hier namaals van heidenschen oorsprong is,.Im mers in heel de bijbel vindt men geen enkele aanduiding betreffende het hiernamaals; wel vinden wij uitdrukkingen als: de toe komende eeuw. De hemel is dus geen plaats der dooden, maar van levenden. Gods Woord geeft ons antwoord op de gestelde vraag, nl. de mensch sterft en totdat de he melen voorbij zijn gegaan, zal hij niet uit zijn slaap opwaken. Men gaat dus niet direct bij het sterven naar de plaats der heerlijkheid. Waar is dan de ziel? Vele hei denen en christenen gelooven, dat de on sterfelijke ziel uit het lichaam uitgaat; de bijbel weet van geen onsterfelijke ziel. De mensch zal den dood sterven; de ziel valt derhalve ook onder dit oordeel. Gods Woord maakt onderscheid tusschen ziel, geest en lichaam; de onjuiste voorstellingen zijn ont staan doordat de Westersche geleerdheid zich heeft willen indringen in de Oostersche gedachtenwereld. Het Grieksche woord psy che wordt door vijf verschillende Nederland- sche woorden weergegeven. Men voelt dat de weg tot verwisseling van beteekenis hier mee gebaand is. Nu is het opmerkelijk, dat het woord ziel 1700 maal in de bijbel voor komt, doch geen enkele maal leest men van onsterfelijke ziel. Er zijn integendeel teksten aan te halen, waarin duidelijk sprake is van een ziel, die sterft. Voorts lezen wij in Gods Woord: „De dood is verslonden tot overwinning”. Dat is nu niet te merken; eerst als de nieuwe hemel en de nieuwe aarde zijn gekomen, zal de dood zijn macht verloren hebben, en zullen wij van God het nieuwe leven ontvangen. Bij de schepping heeft God de mensch tot een levende ziel gemaakt; wij lezen op onder scheidene plaatsen van zielen, in de betee kenis van .personen, zooals wij bv. weten uit de uitdrukking, wanneer ’t aantal personen eener stad wordt opgegeven. Van een on sterfelijke ziel kan derhalve niet gesproken worden. De mensch is in het graf neerge daald en alles is uit; hij heeft geen bewust bestaan meer. Is dan alles voorbij en geeft de bijbel dan geen troost aan ons? Als de ziel na net ster- van naar den hemel zou zijn gegaan, hoe zou er dan sprake kunnen zijn van opstan ding? Wij leeren van de wederopstanding des vleesches; deze toekomst geeft troost en moed in dit leven op God vertrouwend voort te gaan. Luther sprak van een slapen der ziel; ook de Schrift getuigt hiervan. Nu heeft men de opstanding der dooden onmo gelijk willen voorstellen door te wijzen op de verdronkenen, verbranden, enz., waarbij dus het vleesch ontbonden is. Doch de we tenschap heeft geleerd, dat wat ontbonden is, weer gebonden kan worden. De schei- TWEE KNAAPJES ONDER ZAND BEDOLVEN. Dinsdagmiddag waren twee knaapjes, de vijfjarige G. en de zevenjarige J. van E. aan het spelen bij een zandafgraving bij de betonfabriek aan de Engweg bij Lanteren, waar zand in kipkarretjes werd geladen. Plotseling begon het zand te werken en gleed in enorme massa naar beneden. Bei de knaapjes werden onder het neerstor tende zand bedolven. De arbeider H., wiens schop bij de aardstorting eveneens bedol ven was, moest hulp in de fabriek gaan ha len. Met man en macht toog men aan het werk en spoedig had men beide knaapjes gevonden. De doktoren pasten gedurende kunde geeft daaromtrent duidelijke bewij zen. De mensch bestaat uit 17 verschillende stoffen, die ook in de aarde gevonden wor den. De opstanding der dooden is dus zeer natuurlijk te verklaren, omdat de mensch uit de aarde is voortgekomen. Zonder op standing is Christus niet opgestaan, zegt Paulus, en is ons geloof ijdel en zijn ver loren de zielen dergenen, die in Christus ontslapen zijn. Deze zijn dus niet in den hemel, want daaruit keeren zij niet weder, doch zij zijn in het graf en zij slapen. Er is een wederzien van onze dooden; deze troost leert ons de bijbel. En al zijn er die zeggen, dat het ons niet baat te weten waar onze dooden zijn, de Schrift leert ons deze dingen te onderzoeken. Hoe de opstan ding zal zijn en hoedanig ons lichaam zal wezen, leert de Corinthenbrief. Dan zullen wij de onverderfelijkheid aandoen, en de heerlijkheid zal daar onverbrekelijk en on verwoestbaar zijn, omdat de zonde is over wonnen en de dood geen macht meer heeft. Jezus Christus staat te komen; Zijn weder komst is aanstaande. Spr. sluit met een ern stige waarschuwing deze dingen niet achte loos voorbij te gaan en eindigt met dank gebed. ELKEN OCHTEND VERSTIJFDE VINGERS. Hulpbehoevend door rheumatische pijn. „Mijn rheumatische pijn was zoo erg, dat ik een stok moest gebruiken om te kunnen loopen en 's ochtends bij het op- staan waren mijn vingers steeds verstijfd. Voordat ik echter de tweede flacon Kru- schen Salts op had, was mijn rheumatische pijn volkomen verdwenen”. Dit schrijft de heer R. G, S. Rheumatische pijnen en kwalen als spit, ischias, jicht, ontstaan maar al te dikwijls door een te groote hoeveelheid urinezuur in het lichaam. De zes minerale zouten in Kruschen Salts zorgen er echter voor dat alle gevaarlijke afvalstoffen zacht en vol komen uit het lichaam worden verwijderd, zoodat de oorzaak van rheumatische pij nen wordt opgeheven. Kruschen salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten h f 0.40, f 0.75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Han dels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. (Adv.). AANVAL VAN EEN KRANKZINNIGE. In den D-trein Weenen-München heeft een van de reizigers een plotselingen aan val van krankzinnigheid gekregen. Hij ver brijzelde de vensters, wierp zich op zijh medereizigers en trok aan de noodrem. Slechts met veel inspanning is men er in geslaagd hem meester te worden en te boeien. In Linz stond bij de aankomst van den trein reeds een ziekenauto klaar, waarmee de krankzinnige naar het ziekenhuis werd overgebracht. Des nachts slaagde hij er echter op onverklaarbare wijze in te. ont snappen, en gewapend met een mes snelde hij door de straten en wondde twaalf per sonen, van wie drie ernstig. Met veel moei te wist men den waanzinnige tenslotte te vatten en op te sluiten. DE GRIEP IN ENGELAND. De griepepidemie, die sinds eenigen tijd in Engeland heerscht heeft in de afgeloo- pen week te Londen en de andere groote steden van Engeland en Wales 325 sterfge vallen veroorzaakt. De voorafgaande week 97. Te Londen zijn de vorige week 128 personen overleden aan griep. 119 aan bronchitus en 215 aan longontsteking. DOOR CYCLOON OVERVALLEN. Een groep van 100 Indianen, die in de nabijheid van Canton, in Arizona (Ver. Staten) naar twee meisjes aan het zoeken waren, is door een cycloon overvallen en niet teruggekeerd. Men vreest, dat allen om het leven zijn gekomen. DE GIFTIGE METHYL-ALCOHOL. Veertien personen te Boedapest zijn bij de viering van het Nieuwjaarsfeest door methyl-alcohol vergiftigd. Zij waren in de particuliere woning van een caféhouder bijeengekomen, waarbij on gelukkiger wijze een flesch likeur verwis seld werd voor een andere, die methyl alcohol bevatte. Twee personen zijn reeds overleden en alle anderen zijn stervende. Zwart als de Nacht! geen drie meter zicht en dan nog zonder achterlicht? wen meestreden enstierven. Filmisch was dit alles uitstekend vertolkt. Dr. Frenny de GraaJ was de spreekster, die er op wees dat nu het fas cisme steeds brutaler optreedt, hetgeen de ItaliaanschAbessijnsche oorlog en de op stand in Spanje demonstreeren, het nog belangrijker is dat over Vs der wereld de Sovjets regeeren, daar zijn alle cultuurwaar den der vooruitstrevende menschheid ver- eenigd tegenover het alles vernielende fas cisme. 1936 is een buitengewoon belangrijk jaar voor de Sovjet Unie geweest, was vroeger Rusland een agrarisch land, nu neemt de landbouw er nog slechts 20 pet. der productie in en is 80 pct. van die pro ductie voortbrengsel der industrie, die reeds 8 maal zoo groot is als in 1913; alleen de toeneming der productie in 1936 vergele ken bij 1935 was even groot als de totale industrieele productie van 1913, en dat alles gaat zonder uitbuiting, want er wordt niet meer geproduceerd om winst, ook niet in de landbouw waarvan reeds 90 pet. ge collectiviseerd is in de kolchozen. Het was natuurlijk niet zoo gemakkelijk voor de zoo van het land gerecruteerde arbeiders de nieuwste industrieele technieken meester te worden, dus de ingewikkelde machines te bedienen, men heeft daarvoor eerst heel wat leergeld moeten betalen, doch nu gaat men ook daarin sterk vooruit, per arbeider was de productie in 1936 reeds 25 pet. hooger dan in 1935. In de landbouw wor den de combines zelfs al met grooter pro ductiviteit gebruikt dan in Amerika. En hebben nu de boeren en arbeiders zelf van dit alles geprofiteerd, 't Is een feit dat de woningtoestanden nog veel te wenschen overlaten, er is woonruimte te weinig, de kleeding is nog niet luxueus, doch wel goed en degelijk. Maar al deze dingen worden geleidelijk verbeterd. Er is de kortste werkdag 7 uur de loonen stijgen prijzen 15 tot 40 pet.), de Sovjetburger betaalt inderdaad nog meer voor voeding en klee ding dan de Nederlander, doch hij heeft gratis dokter, en geen ziekenfonds- of an dere sociale verzekering te betalen, het on derwijs is ook geheel gratis, zelfs op de universkeit. Ook de huishuur en belasting is minder, hij houdt meer voor theater bezoek en in ’t algemeen luxe uitgaven over dan de Ned. arbeider. Het is een feit dat ook de tegenstanders begrijpen dat daar het leven snel vooruitgaat, er komt steeds meer welvaart en meer cultuur. De Sovjet Unie heeft geen verlangen andere landen te veroveren, omdat het niet pro duceert om de winst. Het wil den oorlog niet, maar andere landen sluiten overeen komsten welke tegen frisland gericht zijn; ook hier in West-Europa zijn landen die den vrede willen, doch zij wijken steeds terug voor de fascistische landen, en daar om gaat Rusland steeds belangrijker rol in de politiek voor den vrede spelen. De V.V.S.U. vormt geen politieke ver eeniging, doch zij wil de waarheid omtrent de Sovjet Unie verspreiden, opdat men leere begrijpen aan welke zijde men moet staan. Spr. wekt daarom de aanwezigen op zich aan te sluiten. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Bureau: KLEINZAND 5—7 ben namelijk medepassagiers verklaard, dat Wenner al een uiterst nerveuze» indruk maakte, toen hij in het toestel stapte. Hij heeft tijdens de vlucht een heelen tijd zit ten schrijven. Daarna begaf hij zich naar het toilet, dat ook verbinding heeft met den uitgang. Een kwartier later hoorden de passa giers een harden klap, en het toestel maak te een kleine schommelende beweging. Men begreep toen, wat er was gebeurd. Wenner stond in de streek waar hij woonde bekend als een ietwat zonderling man. Hij was een uitmuntend vlieger. Tijdens den oorlog had hij bij de luchtmacht ge diend en in 1915 was hij eens met zijn toestel neergestort. Juli j.l. was zijn vrouw gestorven en sindsdien was hij zeer gedeprimeerd ge weest. Voorts hebben bij deze gelegenheid de veroordeelden wegens de muiterij aan boord van „De Zeven Provinciën”, voor- zoover deze hun straf nog niet ondergaan hadden, óf kwijtschelding gekregen van het nog onvervuld gedeelte hunner vrij heidsstraf, óf een zoodanigen afslag, dat de mogelijkheid geschapen is, hen voorwaar delijk m vrijheid te stellen. De maatregelen daartoe te geraken, worden spoedig ge troffen. JEF LAST HET SPREKEN VERBODEN. Dinsdagavond had het comité Hulp aan Spanje in het gebouw van den Protestan tenbond te Haarlem een bijeenkomst be legd, waarin Jef Last zijn indrukken zou weergeven van zijn verblijf in Spanje. Na dat de heer Last het spreekgestoelte had betreden, deelde hij echter mede, dat hem door de politie verboden was te spreken. Daarna ontstond een groot tumult in de stampvolle zaal, doch nadat de voorzitter, de heer Post, en een inspecteur van poli tie de aanwezigen tot kalmte hadden aan gemaand, keerde de rust weer. De secretaris van Jef Last, de heer A. Walter, heeft daarna, gebruik makend van <le aanteekeningen van den heer Last, een lezing gehouden, waaruit o.a. bleek dat Jef Last in Spanje aan de zijde van de re- geering had gestreden. Bij informatie bij den commissaris van politie te Haarlem, deelde deze mede, dat Jef Last het houden van zijn rede was ver boden, omdat hij niet meer als Nederlan der wordt beschouwd, zoodat hij zich van elke politieke activiteit moet onthouden. Hij heeft n.l. in Spanje meegevochten en daardoor zijn Nederlanderschap verloren. DE INBRAKEN TE DOETINCHEM. Omtrent de inbraak bij de firma L. L. de Wolff te Doetinchem, waar voor eenige duizenden guldens aan bontvellen is ge stolen, vernemen wij dat in totaal verduis terd zijn 100 bunzingvellen, 1000 mollen - vellen en een partij paardenhaar. De die ven moeten bekend zijn geweest of goed geïnformeerd zijn geweest, daar zij alleen de afdeeling waar het dure goed Lag op- geslagen hebben bezocht. Bovendien wa ren het vaklui, want zij hebben den tijd I genomen om den voorraad te doorzoeken. Zoo hebben zij alleen de dure vellen mee genomen en minderwaardige huiden laten Eggen. Zij hebben intusschen een voor sprong van ruim een dag, daar de poUtie door de feestelijkheden ter eere van tiet prinselijk huwehjk geheel in beslag werd genomen. N. R. Crt. TOCH FEESTELIJKHEDEN TE KRABBEND IJKE. Naar aanleiding van het door loco-bur- gemeester S. de Kok (st. ger.) te Krabben- dijke uitgevaardigde verbod van openbare feesten ter gelegenheid van het Prinselijk huwelijk heeft de commissaris der Konin gin ingegrepen. Na een onderhoud tus schen den commissaris en den loco-burge- meester, waarbij ook de heer J. Freher, voorzitter van de Oranjevereeniging tegen woordig was, werd toestemming gegeven voor een optocht overdag en een Lcht- stoet in de avonduren, waarbij slechts na tionale Eederen ten gehoore mochten wor den gebracht. Treiler vergaan. De uit Huil afkomstige Engelsche treiler Admiraal Collingwood die 30 December te Hull had moeten terugkeeren en van welke sinds 14 dagen niets is vernomen, blijkt aan de Noorsche kust met man en muis te zijn vergaan. Er zijn gisteren bij Bergen een omgeslagen reddingboot en diverse andere wrakstukken aangespoeld die geen twijfel over het lot van het schip meer overlaten. Het schip stond onder bevel van kapitein Denton en het had 17 man equipage aan boord. Doodskoppen per postpakket De directeur der posterijen te Rangoon, de hoofdstad van Burma, heeft den in landers verzocht, om voortaan geen hoofden van vijanden, die uit wraak vermoord zijn, per postpakket naar hun vijanden te sturen. Zeer beleefd en in hoffelijke termen er kent de directeur van de posterijen, dat dit weliswaar een oud gebruik was, maar in ’t vervolg zal P.T.T. van Burma deze zendin gen niet meer^anvaarden. Een hittegolf in Japan. Van het Zuiden van den Stillen Oceaan uit is een hittegolf naar Japan getrokken, zoodat daar een midzomersche temperatuur is ontstaan. Velen trekken uit de stad naar buiten om zich te verlustigen in de schoon heid der bloesems. Het meteorologisch ob servatorium voorspelt evenwel, dat deze hittegolf zeer spoedig plaats zal maken voor een felle koude, zoodat gevaar bestaat voor het uitbreken van een griep-epidemie. Woensdagmiddag stond het kwik in de thermometer op 20'/2 graad Celsius, 15 gra den hooger dan normaal. LUCHTDRAMA BOVEN HET MAASDAL. De 49-jarige Engelschman Max Wen ner, die in een Engelsch vEegtuig van Keu len naar Londen vloog is boven het Bel gische Maasgebied uit het toestel gespron gen en te pletter gevallen. Aanvankelijk dacht men, dat men hier te doen had met een noodlottige vergissing, doch volgens een bericht in de Telegraaf blijkt, dat de heer Wenner moedwillig zijn wanhoops daad verrichtte. Na de aankomst van het vEegtuig heb- een uur kunstmatige ademhaEng toe, doch slaagden er niet in de levensgeesten op te wekken. KWIJTSCHELDING EN VERMINDERING VAN STRAF. De regeeringspersdienst meldt: Bij gelegenheid van het huwehjk H. K. H. de Prinses der Nederlanden met Z. D. H. Prins Bemhard van Lippe-Bies- terfeld is, zooals ook vroeger bij dergelijke heugelijke feiten geschied is, aan onder scheidene veroordeelden gratie verleend. Meerendeels betreft dit veroordeeEngen tot in den regel geringe, geldboeten. Daarnaast is, op den voet van den jaar- lijkschen af- en ontslag aan een aantal tot vrijheidsstraf veroordeelden afslag of kwijt schelding van straf gegeven. 1 f Is 'n poging tot zelfmoord om zonder achterlicht te rijden (om van stilstaan heelemaal niet te spreken!) Alleen reeds het transport naar een ziekenhuis is heel wat duurder dan de aan schaffing van een veilig achter licht I NIEUWE SNEEKER COURANT ■nnex 6HEEKER OOURABT m WYMBRITSERADEEL

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1