i D PUROL Voor den dokter ben ik niet ziek genoeg en zóó door- loopen kan ook niet, en daarom kies ik uit onderstaande sorteering een heilzaam en goedkoop middel tegen verkoudheid en griep. UitgaveKIEZEBRINK Co Eerste Blad No. 29 Im Woensdag 13MaituarS 1937. Firma JOHs. TROMP, Sneek. initieel Orgaan der Gemeente Sneek. Ruwe k handen I Ziek van verkoudheid! I I hollandschIV ZWITSERSCHE SB 53e Jnargang NATUREL NIEUWSTIJDINGEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. t t r 3 CHOCOLADEFABRIEK ampO daar lucht je van opl Tegen fabrieksprijs voor wederkoopers bij I genezen vlug met HET PAUKEN PAARD VOOR DEN ENGELSCHEN KRONINGSSTOET. DINSDAGS Bureau: i SNEEK - TELEFOON 2200 f F I 'C i I g voor. fe gemeente Den vd de let te te- ir- an LO PRODUCT V/D W 1 :r. LC ie it- et d- n- rd 1< n- ;n ’g lit th n- ne it- el nj ijn :e- Dampo in de neus en Datnpo inademen. I Pot SO. Dooi 30 ct. Bij Apotb. en Drogisten. NIEUWE SWElOOURffl annex SNEEKER COURANT m WYMBRITSERADEEL DE GOUDVOORRAAD VAN DE ZWITSERSCHE NATIONALE BANK. Reuter bericht uit Bern, dat de goud reserve van de Zwitsersche nationale bank, ongeveer 2700 millioen frank (1134 mil- lioen gulden), die tot dusver was opge slagen in de kelders van de bank te Bern, naar onbekende bestemming zijn gevoerd. Zij zijn naar veilige plaatsen in de ber gen gebracht. Waarschijnlijk hangt deze overbrenging samen met de defensie-poli- tiek van de Zwitsersche regeering. Naar het schijnt vreest deze, aldus Reuter, dat de schat de begeerten van een of anderen machtigen nabuur zou kunnen prikkelen. Verschijnt en VRIJDAGSAVONDS KLEINZAND 5—7 Abonnement: per jaar 2.50, fr. p. post 3.60. idvertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentie worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT DE LAATSTE FRIESCHE ZOUAAF OVERLEDEN. Men schrijft aan de N. R. Crt.: In den ouderdom van 88 jaar is te Woudsend in Friesland, de heer Folkert Rijnja, overleden, de laatste Friesche zou- aaf. Hij ging, toen hij 18 jaar was, naar Rome om den Paus te dienen. De gebrui kelijke twee jaar diensttijd waren nog niet om, toen hij terug ging, ten einde zich voor den Nederlandschen militairen dienst te melden. Hem werd te Leeuwarden echter medegedeeld, dat hij zijn Nederlander schap had verloren, omdat hij zonder ver lof in vreemden krijgsdienst was gegaan. Nadat hoogere instanties zich er mede had den bemoeid, kon hij alsnog als soldaat in het Nederlandsche leger worden opgeno men. Nog menigmaal is zijn Nederlander schap in twijfel getrokken. Zoo stond hij nu eens wel, dan weer niet op de kiezers lijst. Zooals de heer Rijnja zelf meende te hebben opgemerkt, kwam hij onder Uberale ministeries op de lijst voor, onder conser vatieve en latere kerkelijke regeeringen, tot wier aanhangers hij overigens behoorde, niet. Ook zijn ouderdomsrente werd inge trokken, toen men van de escapade in zijn jeugd hoorde. Later is dat weer ongedaan gemaakt. En daarna weer ingetrokken. Tenslotte, onder het ministerie-Colijn, is deze blijvend verleend. De heer Rijnja is aannemer van beroep geweest. Hij heeft tot enkele jaren gele den veel te Bussum bij familie vertoefd en was in Friesche en bouwondememerskrin- gen een bekende figuur. TH. M. TH. VAN WELDEREN BARON RENGERS. Het oud-lid van de Eerste Kamer Th. M. Th. van Welderen baron Rengers te ’s Gravenhage is Zaterdag 70 jaar gewor den. Een groot aantal bloemstukken en verscheidene telegrammen' en brieven van gelukwensch werden hem op dezen dag toegezonden. Des namiddags werd te zij nen huize een receptie gehouden, welke zeer druk werd bezocht. Daar verschenen o.a. de commissaris der Koningin in Zuid- Holland, minister van staat jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, en de buitengewone ge zant mr. R. J. H. Patijn. De minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. de Graeff, die het voornemen had, den heer Rengers 1-1- 1--- verhinderd, daaraan heeft den jubilaris schriftelijk meegedeeld, x»30-60cLBrjApo th. en Drogisten een bezoek te brengen, was wegens griep gevolg te geven, doch chriftelijk meegedeeld, dat het de Koningin behaagd had, den heer Rengers te bevorderen tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. GOEDE VANGST. De heer J. A. Vledder, te Nijetrijne, wist met den hengel een dikken snoek van 14 pond te bemachtigen, die een lengte had van 92 c.M. Het eigenaardige van het geval is wel, dat de heer Vledder het vorig jaar op denzelfden dag ook zoo’n kanjer ving. Toen was de oudvader 98 c.M. lang en woog ruim 14 pond. Dan rijdt, aldus het blad, aan den ach terkant van het paleis een gewone wa gen voor. De Prins en Prinses stappen in. Zij bukken zich eenigszins en hullen het ge zicht in hun jassen als zij door den Haag rijden. Zij moeten bij een stopstreep wach ten. Niemand merkt hen op want niemand kijkt naar het Bruidspaar, dat men reeds ver in den vfeemde waant. Buiten Den Haag op een eenzame plek staat een an dere auto. Hierin stappen zij over. Zoo gaat het in snelle vaart naar de Belgische grens. Maatregelen zijn getroffen om, mochten de Prinses en Prins herkend wor den en gevolgd, onmiddellijk de bruggen, die zij passeer en, te openen, zoo dat het verkeer achter hen gestagneerd blijft. Maar het is niet noodag. Zij rijden van Den Haag naar Rotterdam. Van Rotterdam naar Dordrecht, hier op de pont komt de eerste groote moeilijkheid. Zij staan er te midden van andere wagens. Niemand her kent hen. Alleeneen der pontwachters. Doch het blijft de glorie van ’s mans leven, dat hij de situatie begreep en zweeg. De pontwachter te Dordrecht is een man met het hart <j*p de juiste plaats. Met diplomatieke passen is de grensover gang naar België gauw geregeld, en Brus- Het hotel waar het Bruidspaar vertoeft, lijkt een sprookjespa- leis. „Toen ik besloot zelf een hotel te bou wen, heb ik getracht dit tot een combina tie te maken van alle goede factoren en elementen, die ik op mijn tournée over heel de wereld had verzameld”. Deze woorden sprak Jan Kiepura, de uit vele films be kende zanger, tot een redacteur van het A. N. P., die voor eenigen tijd met hem over den verbouw van het „Patria”-hotel te Krynica sprak. Het hotel, waar Prinses Juliana en Prins Bernhard thans vertoe ven, aldus de Crt. het N. v. d. D. Inderdaad is „Patria" het voorbeeld van de meest verfijnde, luxueuze en moderne hotelarchitectuur en -techniek. Beneden is alles van rossig marmer: de hall, de eet zaal, de danszaal zij doen den bezoeker zich afvragen, of men in een sprookjes- paleis is aangekomen. Er zijn five-o’clock teas, gala-soirees, een romantische cock tail-bar, een jazzband, tot laat in den nacht. Men vergeet de ruige vlakten van Polen, men vergeet de betrekkelijk armoedige om standigheden, waarin men in Polen leeft, men vergeet de bescheiden eischen, welke men hier aan hotels en pensions moet stel len, men vergeet de arme Galicische bevol king, evenals het armelijke stationnetje van Krynica. „Das kan ja so in Paris stehen”, had iemand ons verteld, toen wij over „Patria” spraken. En inderdaad, „Patria” detoneert eigenlijk in Krynica. Het is eigenlijk: „Pa rijs” in de Poolsche verlatenheid. De Poolsche zanger Jan Kiepura is de man, die Krynica in den laatsten tijd ver maard heeft gemaakt. Jan Kiepura’s ouders woonden in Kry nica en Voerden er een bescheiden hotel letje. Hun zoon werd een zanger van we- reldreputatie en verdiende een reusachtig vermogen. Wat moest hij' met zijn geld doen? Een zanger kan niet altijd blijven zingen, eens komt het moment, dat hij zat constateeren, zijn roem overleefd te heb ben en dat zijn naam niet meer die magi sche kracht heeft van weleer. Jan Kiepura heeft dit begrepen en ge zocht naar een object, waarin hij zijn ver mogen kon beleggen. Hij werd hotelier en maandenlang sprak de wereld over de zonderlinge combinatie zanger-hotelier. Jan Kiepura is populair, niet alleen in Krynica, doch in geheel Polen. Hij is LOOP DER BEVOLKING IN WIJMBRITSERADEEL IN 1936. Op 1 Januari 1936 bestond de bevolking uit 5972 mannen en 5796 vrouwen, totaal 11768 inwoners. Zij vermeerderde door geboorte met 136 mannen en 140 vrouwen; door vestiging met 226 mannen en 266 vrouwen; totale vermeerdering 362 mannen en 406 vrou wen of 768 inwoners. Zij verminderde door overlijden met 50 mannen en 54 vrouwen; door vertrek met 294 mannen en 341 vrouwen; totale ver mindering 354 mannen en 395 vrouwen of 749 inwoners. Op 1 Januari 1937 bestond de bevolking uit 5980 mannen en 5807 vrouwen, totaal 11787 inwoners. De bevolking vermeerderde met 8 man nen en 11 vrouwen, totaal 19 personen. Aantal huwelijken 87. Er werden geen echtscheidingen inge schreven. Levenloos aangegeven 6 mannelijke en 3 vrouwelijke, totaal 9. ENKELE CIJFERS, DIE VOOR ZICHZELF SPREKEN. Het is een feit, de Handel Maatschappij C. de Ruiter te Amsterdam, die de exploi tatie van de tribunes langs den bruidsweg op zich had genomen, bereidt aanvrage van surseance van betali De pachtsom, die aan Haag moet worden voldaan bedraagt f 82.800. Het tekort bedraagt circa f 200.000. Er was voor de tribuneplaatsen totaal geen belangstelling. Tot 28 December heeft men de oor spronkelijke prijzen gehandhaafd, maar toen er vijjwel niets verkocht bleek te zijn, is het besluit genomen van alle winst af te zien en de prijzen te brengen op 6, 8 en 10 gulden. Hierin zat 25 pet. verlies berekend. Men besloot tevens geen ver dere prijsverlaging door te voeren, maar ook dat heeft niets geholpen. Er is ook nog geïnformeerd naar de bestorming door het publiek der tribunes aan het Alexanderveld. Het blijkt dat hiervan geen sprake is. Toen tegen 12 uur het grootste deel der plaatsen nog onbezet was hebben de ex ploitanten besloten het publiek, dat voor de tribune stond, gratis daarop toe te laten, sel wordt bereikt,°aan het gare' du Nord Deze afspraak was gemaakt in overleg met de politie-autoriteiten. HET PRINSELIJK PAAR IN DE POOLSCHE KARPATHEN. De Poolsche regeeringspersdienst meldt dat in den nacht van Zaterdag op Zondag Prinses Juliana en haar gemaal in het toe ristenoord Krynica in de Poolsche Karpa then zijn aangekomen. Zij hebben hunintrek genomen in het hotel „Patria", waarvan de' eigenaars Jan Kiepura en zijn vrouw Mar tha Eggerth zijn. De Crt. het N. v. d. D. vertelt hoe Prin ses Juliana en Prins Bernhard aan de nieuwsgierigheid van het publiek ontsnapt zijn. Daarvoor had de secretaris van den Prins, jhr. W. G. Roëll een zeer slimme organisatie bedacht. Een aantal kamers werden voor het paar te Iglis in Oostenrijk gehuurd, koffers werden naar de Maat schappij Zeeland gezonden om het ver moeden te wekken dat de huwelijksreis ging naar Oostenrijk of Engeland. Maar het plan om op aanbeveling van prinses Armgard naar Krynica in Polen te gaan, stond al lang vast. Toen Donderdag om half vijf aan de achterzijde van het Paleis Noordeinde een auto voorreed, dacht men algemeen dat het Bruidspaar den Haag ging verlaten, het steeg inderdaad in ooch het heeft de terreinen van het paleis niet verlaten, want de wagen zwenkte eensklaps de groote ko ninklijke garage binnen en het Bruidspaar bleef daar tot de gasten weg waren, toen zij weer naar het Paleis gingen waar zij tot Vrijdagmiddag 5 uur bleven. TJ. TJERKSTRA. f In de Zondagmorgen gehouden dienst in de Gerëf. Pelikaankerk te Leeuwarden, waarin de wijkpredikant ds. J. Mulder voorging, is één der kerkgangers, de heer Tj. Tjerkstra, wonende in de Fonteinstraat aldaar, plotseling overleden. De dienst was nog maar nauwelijks aan gevangen of de heer Tjerkstra werd onwel en overleed eenige oogenblikken daarna aan hartverlamming. De heer Tjerkstra was jarenlang een be kend zakenman in Sneek. Hij bereikte de leeftijd van 65 jaar. Benoemd is tot agent van politie al hier de heer H. van Dalfsen, marechaussee te Leeuwarden. Geslaagd voor het examen Franscne handelscorrespondentie van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen, den heer W. E. v. d. Veen alhier. Onze stadgenoot de heer F. de Vlas behaalde bij de reciteerwedstrijd te Oos- terlittens de publieksprijs, een lauwerkrans, met ,,’t Geitsje”. Kerknieuws. Ned. Herv. kerk. In de Zondagavond gehouden godsdienstoefening deelde ds. J. R. Wolfensberger mee, dat hij bedankt had voor het beroep naar Leeuwarden. POPULAIRE FEESTAVOND Voetbalvereen. Sneek en Supportersvereen. In samenwerking met de Supportersver. had Zondag jd. de voetbalver. Sneek in de Harmonie een populaire feestavond geor ganiseerd, die in tegenstelling met voor gaande, deze maal slechts matige belang stelling trok. De heerschende griep en de vertooning van de film van de trouwplech tigheden van het prinselijk paar zullen hier wel de oorzaak van zijn geweest. Evenals altijd heerschte er een prettige stemming. Te ongeveer half negen sprak de voorz. van de v.v. Sneek, de heer L. Ringma, een kort openingswoord. In opdracht van den hertog van Kent hebben majoor Abel Smith en lady May Abel Smith, nicht van Koningin Wilhel mina, een bezoek gebracht aan Groningen, ten einde daar een paard te koopen. De hooge bezoekers waren vergezeld van de heeren W. graaf van Limburg Stirum, baron Rengers en jhr. de Beaufort. De aankoop betrof een bont paard, dat bestemd is om in den kroningsstoet van Koning George VI, op 12 Mei, de pauken te dragen. Er werd een voorloopige koop gesloten met den Groningschen paarden- handelaar, den heer D. Bolt. Van het ge kozen paard is een foto genomen, welke zal worden doorgezonden aan den Koning van Engeland. Deze zal dan over den de- finitieven aankoop beslissen. Na het be zoek bij den heer Bolt, die de hooge gasten met koffie en Groninger koek ontving, ge bruikte het gezelschap de lunch in het ho tel De Doelen. Om drie uur keerde men naar de resi dentie terug. DE BISAMRAT. Van de bisamrat, die zooals men weet, groote schade kan aanbrengen aan oevers en dijken is in 1935 een verspreidingshaard in België ontdekt. Het is te verwachten dat deze haard zich spoedig tot ons land zal uitbreiden. In verband hiermede geeft de Planten- ziektenkundige Dienst te Wageningen in mededeeling no. 85 een verhandeling over de levenswijze van het dier en de maatre gelen, die genomen moeten worden om de schade te keeren. Als belangrijkste bestrijdingsmaatregelen worden aanbevolen: het bekleeden met be ton van oevers en dijktaluds en het weg nemen van het hoofdvoedsel van de bi samrat, dat uit wortelstokken en bladbases van moerasplanten bestaat, door het re gelmatig schoonmaken van de wateren. ’n soort monument van nationalen trots en iédere Pool praat graag over hem, vertelt u anecdotes over hem en wijst op zijn verdiensten. Over Krynica zelf schrijft het A.N.P.: In Krynica is de natuur niet grootsch, doch wel liefelijk. Zoowel in den zomer als in den winter vertoeven talrijke Fool- sche families hier. Het ligt op ruim 500 meter hoogte, in een dal, afgesloten naar het Noorden, Oosten en Westen. Naar het Zuiden is het open, zoodat de zoele Zui denwinden ongehinderd kunnen binnenko men. Beschut tegen koude bergewinden door met loofbosschen bedekte hoogten, heeft Krynica een zeer mild en zonnig klimaat. Een bijzonder ozon-rijke lucht, en een groot aantal geneeskrachtige bronnen ma ken, dat Krynica een zeer gezocht oord is voor personen, die rust behoeven na een inspannenden tijd of die voor een kwaal genezing zoeken. Zooals West-Europa naar Vichy, naar Spa, naar Bad Nauheim, haar Pyrmont trekt, zoo trekt Polen en de naaste om geving naar Krynica. Als men in Krynica aankomt, kan men geen taxi nemen naar zijn hotel. Is het in den zomer, dan kan men den rit per fiacre maken, doch in den winter is het eenige vervoermiddel: de slede. Alles gaat per slede. Twee, soms zelfs vier paarden trek ken u met een flink vaartje door de be sneeuwde, bevroren straten van het stadje. De koetsier, natuurlijk in een voor onze begrippen kostbaren pels gehuld, stopt u onder een warme vacht envoort gaat het. 1 I I I l I i I Er zijn enkele goede hotels en een groot aantal pensions, waar men goed en niet te duur kan verblijven. Tegen een berghel ling, op behoorlijken afstand van den weg, met afdalende terrassen, ligt hotel „Pa tria”. Aan de frontzijde heeft men een heerlijk uitzicht over de bosschen, de ach terzijde geeft een blik op het bergland schap- I I I J 11 I Spr. heette allen welkom. In het bizon- der gold dit de vertegenwoordigers van het trainingsfonds. Spr. had gehoopt het eer ste elftal te kunnen feliciteeren, doch de goede eindspurt liet nog op zich wachten, maar spr. hoopte dat hiermede nu de vol gende maal een aanvang zou worden ge maakt, al is het waar dat men er het vo rige jaar veel minder voor stond dan nu, tenminste wat het puntenaantal betreft. Tot sprekers groote vreugde toonden de spe lers zich nogal optimistisch en was er van treurige gezichten geen sprake. Hij wilde tevens aan de geruchten een eind maken dat de voetbalver. Sneek een terrein aan de Lemmerweg zou hebben ge kocht. Niets was minder waar. Voorts deel de spr. mede dat er in de pauze een verlo ting zou plaats hebben ten bate van het trainingsfonds. Met de wensch dat allen een zeer prettige avond zouden hebben, verklaarde hij de bijeenkomst geopend. Toen werd een aanvang gemaakt met een zeer gevarieerd programma. Een twee tal één-acters n.l. „Meneer de inspecteur” en „Alles op afbetaling", vormden de hoofdschotel. Voorts waren er eenige voor drachten, welke afgewisseld werden met muzieknummers van het Sneeker Jazz-trio Dijkstra c.s. Een en ander werd knap naar voren gebracht en werd rijkelijk beloond met applaus. Het kap- en grimeerwerk werd verzorgd door den heer J. Lijcklema. Voordat de zaal werd ontruimd voor het bal bracht de voorz. de opvoerenden dank voor het vele dat men gedaan heeft in het belang van de voetbalver. Sneek. De da mes ontvingen als stoffelijk blijk van waar- deering een flacon eau de cologne. Het bal dat onder leiding stond van den heer P. v. d. Baan, duurde tot onge veer half drie. herkent niemand het jonge paar dat voor de kiosken de kranten ziet met de eigen portretten en tijdschriften kocht. Slechts één man aan wien de Crt. het N. v. d. D. dit verhaal dankt heeft hen herkend. Het is een Brusselsche per ronchef. Ook aan dezen een woord van hulde, dat hij niet een der tallooze Brus selsche kranten heeft opgebeld, maar de behoefte van een jong paar aan rust hoo ger schatte dan eigen zucht om iets ge wichtigs mede te kunnen deelen. De Prins en Prinses liepen op het perron heen en weer. Toen kwam de trein binnen. Zij stap ten in, niemand herkende hen. De conduc teur van den slaapwagen was juist bezig een erg drukdoenden meneer met zijn kof fers naar binnen te helpen en had weinig oog voor die twee jonge menschen, die ook een slaapwagen hadden besteld. Tot Berlijn. Andermaal een list. De Boekarest- Express gaat ratelend door België, Herstal, Aken, dan door Duitschland, Keulen, Ber lijn. Hier laat de Prins terstond zijn biljet voor de verdere reis zien. De nacht wordt dag. De Boekarest-Express ratelt verder. BerlijnBreslau. De wijde vlakten van Po len worden zichtbaar. BreslauKartowits, Krakau. Zaterdag is het inmiddels al. De Boekarest-Express gaat verder. Bij het stationnetje Tarnow, te mid den van de bergen die in het wit gehuld zijn, stappen twee jonge menschen uit den coupé van den slaapwagen. Niemand heeft hen nog herkend. De conducteurs niet, het personeel van den restauratiewagen niet, waar zij aten en dronken en rookten. De grensbeambten niet'. Bij het oponthoud in Berlijn zijn zij niet herkend. In Tarnow zijn zij niet herkend. Evenmin als in het kleine spoortje, dat hen dwars door de serene stilte van de Karpathen naar Kry nica voert. De romantische vlucht is ge lukt. Anijs Tabletten 5 ct. per stuk Anijsblokjes 10 ct. per pakje Tonnema’s Italiano 16 ct. per ons Prima Zoute Jujubes 14 ct per ons Eeste Pijpdrop 15 ct. per stuk Van Melle’s Wintermelange 10 ct. per ons Verkade's Oto drop-toffee 1 kwartje per half pond Prima zoute Griotjes 16 ct. per ons Polkabrokken 10 ct. per ons Tonnema’s Winterkoninkjes 16 ct. per ons J S T Hoestpastilles 16 ct. per ons King Pepermunt 18 ct. per ons 10 ct. per rol Milanodrop 10 ct. per ons enz. enz. Firma JOHs. MP Sneek. ■hjglw]

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1