THANS firiua JOHs. TROMP Sneek. I Een BRIL? i Brand Firma JOHs. MP Sneek Hoe lang nog kan het slagwoord HOFSTEDE, GROOTZAND 18 Solide Reparatie-Inrichting MAGG briü/!LL0 L r 1 •k 1 No. 31 Eerste Blad Woensdag 20 Januari 1037. Oitgave KIEZEBRINR ft fn 53e Jaargang Ollideel Orgaan der Gemeente Sneek. SNEEK - TELEFOON 2200 RECLAME KOLOM. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Dat was een knap 3. 4. 4. NIEUWSTIJDINGEN. enz. enz. Let op oranje band en Bayerkruia buisjes van 20 tabl. - 70 cent zakjes van 2 tabL - 10 cent 1. 2. 3. IN KWALITEIT ONVERANDERD 5. 6. 7. 8. helpt snel en zeker ASPIRIN Ook het vertrouwde adres voor Breukbanden, Buikgordels, Elastieken Kousen enz. Droevig ongeluk op het goederen-emplacetnent te Arnhem. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op het goederen-emplacement in het Arn- hemsche Broek een ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan den leerling- machinist W. Hesse, 40 jaar oud en vader van zes kinderen. De goederentrein, waarmede het ongeluk gebeurde, reed achteruit en juist op dat moment had de voorman-rangeerder Van Zoest het ongeluk te struikelen, waardoor hij tusschen de locomotief en de door deze machine voortgeduwde wagens geraakte. Van Zoest bleef hangen aan de baanschui- vers van de locomotief. De leerling-machi- nist Hesse zag het ongeluk gebeuren en sprong van de locomotief af om te trachten Van Zoest uit zijn netelige positie te bevrij den. Wat er toen precies geschied is, staat nog niet geheel vast. Waarschijnlijk heeft Hesse den machinist toegeroepen de machine vooruit te rijden. Toen de locomotief echter in beweging kwam, reed deze achteruit, met het gevolg, dat Hesse gegrepen werd. Een der wielen van de locomotief ging hem over het hoofd. Het slachtoffer werd op slag ge dood. Van Zoest bleek een ernstige snijwonde Ongeluk in een fabrieksiift. Zaterdagavond omstreeks 9% uur ge beurde in Koopmans’ Meelfabrieken aan de Tijnjeweg te Leeuwarden een ongeval met doodelijken afloop. De 17-jarige fabrieks arbeider Koopmans uit de Sacramentstraat was spelenderwijze op de lift in de fabriek geklommen en liet zich zoo mee naar be neden gaan. Nadat de liftjongen Koopmans had gewaarschuwd, ging de lift weer om hoog. De liftjongen wist niet beter dan dat bedoelde arbeider weer van de lift was ge sprongen. Hij bevond zich echter nog op het dak van de lift en keek over den rand naar beneden, waardoor hij met zijn hoofd be kneld geraakte tusschen het dak van de lift en een ijzeren dwarsbalk. Zijn voorhoofd kleur model ringetje verpakking en kwaliteit alles is in orde en dan voor 4 et. Dit wonder heet Spatram. Heeren Rookers neemt proef. Ziet onze Etalage. HET adres voor den Handel in Tabaksfabrikaten. P.S. Nieuwe Courante Sigaretten ontvangen. Abonnement: per jaar 2.50, fr. p. post 3.60. ACtvertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst h. de SNEEKER COURANT 2 ons voor 1 kwartje worden gehandhaafd Boerenjongensbonbons de Heer, IJschocolade, Montecarlobonbons de Heer, Verkade’s Oranjekeps, Hopjes van Melle, Tonnema’s Rocco’s Verpakte Napolitain’s de Heer. Rumboonen Kwatta, De Heer s Chocolade licht in gewicht, aan het hoofd te hebben opgeloopen. Zijn toestand is evenwel niet levensgevaarlijk, v'an Zoest, zoowel als de machinist, die een zenuwtoeval kreeg, toen hij zag wat er ge schied was, is per ziekenauto naar het ge- meente-ziekenhuis overgebracht. De machi nist kon in den loop van den dag naar huis terugkeeren. Van Zoest daarentegen is ter verpleging opgenomen. DE KONINGIN TE IGLS AANGEKOMEN. Naar het A.N.P. uit Weenen meldt is de Koningin Zaterdag met haar gevolg aan gekomen te Igls nabij Innsbruck in Tirol, alwaar zij eënige weken zal verblijven. ZIJDETEELT IN NEDERLAND. Blijkens de thans aan de leden van de Ned. Bond voor Zijdecultuur toegezonden circulaire, die uitvoerig de stand der zijde- cultuur in Nederland aangeeft, zal de Bond in 1937 een groote activiteit ontwik kelen. Het Huizer secretariaat stelt reeds nu de aanschaffing van eitjes en moerbei- struiken open; planttijd van de laatste Febr.Maart. Voor beginnenden wordt de kleincultuur, 300 rupsen en 60-drie-jarige struiken, aanbevolen. Na de meerdere be kendheid van de bondsarbeid door een stand ter Jaarbeurs te Utrecht vermeldt de circulaire nog: Een 46 gemeenten zijn reeds lid van de Gooische Zijdeteeltvereeniging. Enkele hiervan hebben het coconkweeken daad werkelijk ter hand genomen, hetgeen blijkt uit die door hen gedane bestellingen. In Duitschland en Frankrijk zijn kwee kers, die het met weinig hulp tot een teelt van zestig tot tachtig duizend rupsen bren- was verbrijzeld, zoodat hij onmiddellijk dood moet zijn geweest. De groei van Leeuwarden. Nog maar een paar jaar is het geleden dat Leeuwarden zijn 50.000ste inwoner mocht inschrijven Thans blijkt dat de stad 25706 mannen en 27620 vrouwen telt samen 53326 zielen. Er werden 920 geboden, 2300 vestigden zich van buiten, zoodat de totale toename 4220 zielen bedraagt. Er overleden 467 en er vertrokken 2948 zielen. De totale toe name is dit jaar dus 805 zielen. gedurende eenigen tijd gestremd, doch de commissaris van politie te Ede, de heer Hulsman, die kort nadat hef ongeluk ge beurd was, toevallig passeerde, nam de noodige maatregelen, om den weg zoo spoe dig mogelijk weer vrij te krijgen. Distributie van vet. Naar Het Volk verneemt, zal zeer waar schijnlijk Maandag 25 Januari met de dis tributie van bak- en braadvet worden be gonnen. De Kamerverkiezingen. De Centrale Commissie van Stemopne ming van de Vrijz. Dem. Bond heeft de uitslag van het referendum voor de eerste acht plaatsen van de candidatenlijst voor de Tweede Kamer vastgesteld. Mr. P. J. Oud. Mr. A. M. Joekes. Mevr. mr. B. BakkerNort. (Voor de kieskringen Amsterdam, Zuid-Holland en Utrecht.) F. E. H. Ebels (voor de overige kies kringen.) F. E. H. Ebels (voor kieskringen Am sterdam, Z.-Holland en Utrecht.) Mevr. mr. B. BakkerNort (voor de overige kieskringen.) J. Schilthuis, M. M. Cohen. Mr. K. Bijlsma. Dr. H. H. Zwijnenberg. DE OPBRENGST DER RIJKS- MIDDELEN 1936. De Rijksmiddelen brachten in 1936 op f37°-925-387 (raming f 371.525.000) te gen f366,409.757 in 1935. Wat de kohierbelastingen betreft is in totaal f 102.383.819 op kohier gebracht (raming f 113.100.000) tegen f 99.435.800 in 1935- DE GRIEP IN DE HOOFDSTAD OP DE AFTOCHT. ,De griep is duidelijk aan het afne- aldus deelde de heer L. Heijer- NAAR Gesteund door onze jarenlange ervaring garandeeren wij PRIMA pasvorm en kwaliteit. EERVOL ONTSLAG AAN DEN BURGEMEESTER f VERLEEND. Bij Kon. besluit van 14 Januari is aan den heer P. J. de Hoop op zijn verzoek met ingang van 15 Februari a.s. eervol ontslag verleend als burgemeester van Sneek, met dankbetuiging voor de lang durige diensten door hem als burgemeester bewezen. Loop van de bevolking der gemeente Sneek in 1936. Boven 16.000 inwoners. De bevolking dezer gemeente bestond op 1 Januari 1936 uit: 7765 m. en 8210 v., totaal 15.975 inwoners. Zij vermeerderde door geboorte met 153 m. en 176 v.; door vestiging met 336 m. en 484 v.; samen met 489 m. en 660 v., is 1149 personen in totaal. Zij verminderde door overlijden met 80 m. en 78 v., door vertrek met 364 m. en 477 v., samen met 444 m. en 555 v., is 999 personen in totaal. De bevolking vermeerderde in 1936 dus met 45 m. en 105 v., totaal 150 personen, zodat het aantal inwoners op 1 Januari 1937 bestond uit: 7810 m. en 8315 v., totaal 16.125 inwoners. Het aantal voltrokken huwelijken bedroeg 101; het aantal ingeschreven echtscheidin gen 3. Het aantal levenloos aangegeven kinde ren bedroeg 26. STEUN IN DEN STRIJD. De Arbeiders muziekver. „Steun in den Strijd” gaf Zondagavond haar jaarlijksche uitvoering voor donateurs in de Harmonie. Griep of geen griep, de uitvoeringen van „Steun in den Strijd” zijn steeds zeer goed bezocht, zoodat ook ditmaal de voor- zittej, de heer Lantinga een groot pu bliek kon welkom heeten op dezen derden Zondag in Januari, de tracÊtloneele avond van „Steun in den Strijd", waarop de vrienden der vereeniging bijeenkomen om van een genotvolle en kunstzinnige avond te genieten. Spr. geeft ditmaal geen over zicht van de lotgevallen der ver. in het af- geloopen jaar, doch constateert alleen dat de ver. ondanks de crisis nog in staat is haar donateurs een avond als deze aan te bieden. Met eenige woorden van hartelijk welkom ook tot Barend, Martsje en kinde ren, die nu onder de naam „Lyts Frysk Toaniel” optreden, opent spr. de bijeen komst, die te voren reeds was vergast op een door het corps vlot gespeelde Plan- marsch. De tijd voor de pauze was gewijd aan het muzikale gedeelte van den avond, en met groote waardeering heeft het publiek geluisterd naar de prestaties van het corps, dat na de Plan-marsch de Zampa ouver ture ten beste gaf, waarna een succesnum mertje van vele programma’s: Mozart’s „Tooverfluit” werd gespeeld. Brahms Hon- gaarsche dansen 5 en 6 volgden. Ook de uitvoering van de Donausagenwals mocht er zijn, maar natuurlijk was het publiek enthousiast over Ciere’s populaire pot pourri „Beter dan best”, waarbij vaak uit volle borst werd meegezongen; met de Florentiner-marsch van Fucik werd een programma besloten dat voor het corps een evengroot succes was als voor zijn direc teur, den heer G. v. Hardeveld, die z’n corps daarna nog de Internationale liet aanheffen. Na een verloting, waarbij als zeer mooie hoofdprijs een schemerlamp fungeerde, kwam it Lyts Frysk Toaniel aan de beurt, dat in de eerste plaats gaf „Wigle en Rei na”, of de Verdwaalde Jonkvrouw. Een sprookje, eigenlijk voor jongeren bestemd, dat dus in dit programma minder op z’n plaats was, maar waarvoor het publiek toch heel wat waardeering toonde, het was trouwens in z’n soort knap van opzet. Maar „De Hongerproef”, een tooneelstukje in SPORTVLIEGTUIG VERONGELUKT BIJ NOOTDORP. De twee instructeurs van het Neder- landsch Instituut voor Zweefvliegen,de heeren J. K. Hoekstra en P. Bosch, vlogen Zaterdagmiddag in het motorvliegtuig van het instituut ,het Pander-vliegtuig PH-AIT. Het schijnt, dat omstreeks half vier bo ven Nootdorp, nadat de bestuurder het vliegtuig op ongeveer 800 meter hoogte in een zgn. vrille had gebracht, dit niet meer er uit gehaald kon worden. Het vliegtuig is daarbij afgegleden en werd geheel ver nield. De heer Bosch werd zeer ernstig ge wond, de heer Hoekstra bleek een been te hebben gebroken. Beiden werden naar net ziekenhuis St. Antoniushoeve te Voorburg vervoerd, waar de heer Bosch kort na aan komst is overleden. De toestand van den heer Hoekstra is naar omstandigheden re delijk wel. Auto tegen een boom gereden en in brand gêvlogen. Een vreeselijk ongeluk is Zondag op den weg tusschen Arnhem en Ede gebeurd. Een personenauto is in zeer snelle vaart geslipt, tegen een boom gereden en in brand ge vlogen. Een inzittende dame kwam in de vlammen om. Twee inzittende heeren liepen zeer ernstige kwetsuren op, aldus de Crt. het N. v. d. D. De auto, afkomstig uit Zeist, had te onge veer elf uur Ede gepasseerd en reed in de richting Arnhem. Aan het stuur zat de heer Kehrer uit Zeist. Op het verraderlijke punt tusschen de uitspanning „De Ginkel” en de uitspanning ,,’t Planken Wambuis”, waar het gladde wegdek reeds zoovele ongeluk ken heeft veroorzaakt, bemerkte de bestuur der niet, dat de weg met ijzel overdekt was. De wagen, die met een snelheid van 80 a 90 K.M. reed, begon plotseling te slingeren, vloog over het fietspad en over een droge greppel heen het bosch in, waar hij met een geweldigen slag tegen een boom botste en onmiddellijk in lichtelaaie stond. De heer Kehrer, de bestuurder, zat links; zijn vrouw was naast hem gezeten. Het is niet meer gelukt mevrouw Kehrer uit den brandenden wagen te bevrijden. Waar schijnlijk is zij reeds bij de botsing gedood, of althans bewusteloos geworden. Een oogenblik nadat het ongeluk ge schied was, passeerde de heer Renes uit Ede met zijn wagen. Hij snelde onmiddel lijk te hulp en het gelukte hem zoowel den bestuurder als den achter in den auto geze ten heer Van den Heuvel, die uit Mühlheim a.d. Ruhr afkomstig is, uit den fel branden den wagen te trekken. Beide heeren hadden gecompliceerde beenfracturen opgeloopen. Ook andere automobilisten schoten toe de weg waarop het ongeluk geschiedde, is zeer druk zoodat in een oogenblik zeer veel helpers ter plaatse waren. Men trachtte nog den auto, die als een fakkel brandde, met zand te blusschen, doch een oogenblik later sprong de benzinetank en toen was aan blusschen geen denken meer. Toen ’t wrak uitgebrand was, haalde men uit de puinhoopen de stoffelijke resten van mevrouw Kehrer. Zij werden overgebracht naar het fijkenhuisje van het Julianazieken- huis te Ede. Mevrouw Kehrer, die 43 jaar oud was, was moeder van eenige kinderen. Nadat de beide gewonde heeren met twee ziekenauto’s naar het gemeenteziekenhuis te Arnhem waren overgebracht, werden maat regelen getroffen, om het wrak van den auto weg te sleepen. Het is naar Ede over gebracht, waar het in verband met het po- litioneele onderzoek in beslag is genomen. Het autoverkeer was op den drukken weg gen; sommigen gaan zelfs tot een hooger getal. WIE MAAKT IN ZUID-AFRIKA NOG EEN KANS De Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Vereeniging brengt ter kennis van belang hebbenden, dat -hoewel tot nu toe alle in de laatste tijd vertrokken timmerlieden ge plaatst zijn, momenteel toch de arbeids markt in Johannesburg verzadigd schijnt. In de andere centra is dit althans tot op heden niet het geval. Vanzelfsprekend is echter het zoeken naar werk, gaande van plaats tot plaats, belangrijk riskanter dan volgens de tot dusver gebruikelijke methode: recht doorgaan naar het cen trum der bedrijvigheid: Johannesburg. Hoewel de vereeniging dus momenteel niet afwijzend staat tegenover aanvragen van timmerlieden, dient deze categorie immi granten zich wel terdege rekenschap te geven van bovengenoemde omstandigheid. De werkgelegenheid voor metselaars, te-, gelzetters en in mindere mate ook stuca- doors, loodgieters, machinale houtbewer kers en bij uitzondering ook schilders, is over het Aügemeen goed te noemen. Electriciens ondervinden in Johannes burg moeite de vereischte licentie, of zelfs maar een tijdelijke licentie te verkrijgen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Bureau: KLEINZAND 5—7 fers. In de week van 2026 December over leden ten gevolge van griep (influenza) 24 personen, daarvan waren er 10 beneden de 60 jaar; het sterftecijfer aan pheumonie (longontsteking) was 17, waarvan 7 be neden 60 jaar (drie kinderen beneden 4 jaar). In de daarop volgende week, n.l. van 27 December2 Januari, steeg het aan tal doodelijke gevallen van griep tot 42, waarvan 10 beneden 60 jaar, terwijl het sterftecijfer aan longontsteking steeg tot 27, waarvan 9 beneden 60 jaar. Daarna komt de meest ernstige week (39 Januari) met 58 overledenen aan griep, waarvan 17 beneden 60 jaar en 26 overledenen aan longontsteking, waar van 10 beneden 60 jaar. Merkwaardig is ook, dat in deze drie weken het aantal sterfgevallen aan hart ziekten, vooral bij oudere menschen, even eens is toegenomen, waarop ongetwijfeld de griep van invloed is geweest. Dit had het volgende verloop: 30-28-40. Uit de cijfers over de vorige week, tot dusver birinengekomen, blijkt, dat het aan tal sterfgevallen belangrijk minder is. In Amsterdam is, aldus dokter Heijermans, thans de griep aan het verminderen, al is het niet zeker, dat dit zoo blijft. Uit de vele rapporten las de heer Heijer mans ’t volgende voor: bij de bedrijven is de griep aan het luwen, bij de patiënten der armenartsen eveneens. Het aantal ern stige griepgevallen, opgenomen in de zie kenhuizen, vermindert. Er is duidelijk een daling te bespeuren. 2 bedrijven, bracht toch eerst de talenten van Barend en Martsje en spruiten weer tot volle ontplooiing. Dat was een knap stukje Friesche volkskunst, zeer knap ge speeld ook, dat onder het publiek uitbun dige vroolijkheid wekte. De voorz., de heer Lantinga, heeft tenslotte het corps hartelijk bedankt voor het ten beste gegevene, dat naar duidelijk is gebleken, door het publiek zoo zeer is gewaardeerd. En wat het Lyts Frysk Toa niel betreft, het is thans voor de derde maai bij „Steun in den Strijd” opgetreden, doch spr. geeft de verzekering dat het niet de laatste maal is geweest. Zich tot het publiek richtende, deelt spr. mede dat het doel der verloting is bereikt, terwijl hij het dankt voor’ de warme belangstelling, zon der welke een ver. niet kan bestaan. PROTESTMARSCH 1937.- Zaterdagmiddag arriveerde hier d^ groep „Vrienden van de dienstweigeraars”, die als een symbolisch protest teg^n de behandeling der dienstweigeraars een marsch door Nederland op Veenhuizen ge richt, maakt. De demonstratie kon, daar hiervoor geen toestemming was gevraagd, niet doorgaan, inplaats daarvan werd des avonds een openbare vergadering gehou den. De 27 deelnemers aan de marsch werden bij geestverwanten ondergebracht, en ze vertrokken Zondagmiddag weer per tram naar Joure, om vandaar naar Nije- home te marcheeren. GESCHENKEN AAN PRINSES JULIANA. Ter gelegenheid van het huwelijk van de Prinses, zond mevrouw E. de Jongde Jong, Kerkhoflaan no. 10 alhier, een door haar vervaardigd schemerlamp-kleed, uit gevoerd als oud. Friesche kunst en in de grond-kleuren van Oranje en Lippe, als huwelijksgeschenk Aan Prinses en Prins. Thans ontving mevrouw De Jong in een hartelijk schrijven een dankbetuiging voor het fraaie geschenk. Mej. Sjoukje v. d. Werf, verpleegde in het St. Antonius Ziekenhuis alhier, had een aardig kleedje gehaakt en dit als ge schenk gezonden aan H.K.H. Prinses Juli ana. Tot haar groote verrassing en blijd schap ontving zij dezer dagen een antwoord van dank namens de Prinses. Geslaagd voor het Mercurius-diplo ma Engelsche Handelscorrespondentiemej. J. Zeijl alhier. Bij de jaarlijksche gehouden wed strijden te Franeker van de K.N.S.C., be- haalden de dames van de R.K. Gymn. Vereeniging „Vlug en Lenig” van Sneek, een eerste prijs. Bioscoop bij de Waag. Deze bioscoop is wegens bijzondere om standigheden morgen, dus Woensdag- en Donderdagavond gesloten. FILMAVOND. Uitgaande van de Afd. der Vereeniging voor de verpleging van Lijders aan val lende ziekte zal a.s. Dinsdag 26 Jan. in het Gebouw v. Chr. Belangen te Woudsend de Haarlem en HeemstedefiLm worden ver toond, voorafgegaan door een Oranjefilm van de verloving en het huwelijk der Prin ses. Des middags wordt er een speciale kin derfilm van het werk vertoond, eveneens door de Oranjefilm voorafgegaan. De pers zegt van de H. en H.film, dat tijd noch moeite gespaard is om in deze het beste te bereiken en dat men een „kijk” krijgt op het leven en werken op de ter reinen, waar de ziekte wordt bestreden en de zieken verzorgd. Met smaak, met liefde en met diepe kennis van zaken is de film opgezet en vervaardigd. Men zal zeker dien avond niet over gebrek aan belangstelling te klagen heb ben. Truffels Kwatta, Tonnema’s Croquante Melange, Pare s Hoest-, Cocos- en Roomcaramels, Van Melle s Cellomints, Gesorteerde Chocolade melk en vanille, men,” aldus deelde de heer L. Heijer mans, directeur van de Amsterdamsche G.G.D. aan de Tel. mede en hij staafde zijn oordeel met eenige interessante cij- I NIEUWE SNEEKER COURANT annex S MEEKER COURANT m WYMBRITSERADEEL n

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1