Heeft: U cLz STER TABAK PUZZLE a£ opcjetart Eerste Blad 1 VAN No. 34 VAN W Fijne PUNCH van Citroen en Rum per fleseh f 3.60 - f 3.10 - f 2.85 ARAC PUNCH per fleseh WED. S. JOUSTRA ZOON Ollicieel Orgaan der Gemeente Sneek. SSe Jaargang SnipverkoudenT ^^OüTE^^CACA0 '•pJJALYTtïT VAN (JltnaveRUMBRÏNK S Co Zaterdag 30 Jannarl 1037. TROMP Sneek annex SHEERER COURANT M WYMBRITSERADEEL Bureau: KLEINZAND 5—7 t SNEEK - TELEFOON 2200 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. hc'X Paradijs weer te NIEUWSTIJDINGEN. r t een werk ónmogelijk in alleen muntschennis een strafbaar feit is, doch dat art. 211 van het Wetboek van Strafrecht zelfs strafbaar stelt: Het opzet- Amsterdamsclie Mixed (biscuits) en Gebak-sorteerinn (banket) in keurige hygiënische mica- verpakking van een half pond voor een kwartje verdienen alle aanbeveling. Vraagt Uw winkelier. Engros TROMP, Sneek BELGISCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. Het vliegtuig van de BelgiëCongolijn, dat zich van Congo op weg naar Brussel bevond, is Dinsdagmiddag i o km. bezuiden O ran gevallen en in vlammen opgegaan. De 12 inzittenden (vier leden van de be manning en 8 passagiers J werden gedood. Het vliegtuig werd bestuurd door den Belgischen vlieger August Closset, tweede piloot was Marcel Liedts. De gezagvoerder van het vliegtuig had juist laten seinen, dat het Vliegveld te Oran alles in gereedheid moest brengen voor zijn landing. Op tot dusver onopge helderde wijze is het vliegtuig echter om laag gestort. DE KOUDE IN POLEN. Nadat op het platteland de meeste scho len reeds gesloten waren, heeft de koude thans ook te Warschau genoopt tot het sluiten van twee gymnasia en verscheidene volksscholen. Het aantal griepgevallen te Warschau wordt op 120.000 geraamd. In Oost-Polen beginnen de wolven zich steeds dichter in de buurt van de bewoonde wereld te wagen. In de buurt van Stanislau hebben zij Dinsdagnacht een boer, die op weg naar huis was, aangevallen en hem en zijn beide paarden verscheurd. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS zal uitgaan en onze kandelaar wegge nomen worden. 'Wie met God wil leven zal een overwinnend leven leiden, doch deze overwinning eischt een offer van ons en daartoe zijn wij helaas ^.niet voldoende be reid. Onze eerste ouderi hebben den strijd verloren, omdat zij niet tot het offer bereid waren. Zesduizend jaren jzijn gegeven ons de gesloten poort van htï Paradijs weer te ontsluiten. Die ooren hemt om te hooren, die hoore en luistere na'ar de boodschap, die Christus in de wereld gebracht heeft. Abonnement: per jaar 2.50, fr. p. post 3.60. Advertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT en in de tweede helft der vorige week arri veerde hij in ’t mijnwerkersdorp Streiffeld, gemeente Merkstein, dicht bij de Limburg- sche grens gelegen, op bezoek bij familie. De Haagsche politie had er blijkbaar de lucht van gekregen, dat de vrouw van den voortvluchtige met haar man correspon deerde en een brief voor hem had verzon den, poste-restante naar het postkantoor te Herzogenrath, in de onmiddellijke na bijheid van Kerkrade gelegen. Maandag vervoegde zich een Haagsch rechercheur bij de gemeente-politie van Herzogenrath. Vergezeld door den Polizei-Hauptwacht- meister Krings begaf de Haagsche politie man zich naar het postkantoor om den dief té wachten. Na korten tijd kwam hij inder daad den brief in ontvangst nemen. Hij werd onmiddellijk gearresteerd en* is nog denzelfden dag in de gevangenis in Aken opgesloten. De too gulden en 1200 marken, die nog op den dief werden gevonden, zijn in be slag genomen. aiTipO daar lucht Je van op! geven van muntspeciën waarvan de schen nis hem, toen hij ze ontving, bekend was en deze, met het oogmerk om ze als onge schonden uit te geven of te doen uitgeven, in voorraad hebben enz. Laat dus ieder medewerken door uit drukkelijk te weigeren een dergelijk ge schonden stuk in betaling aan te nemen. üedere goede. optoSter orvbnuxyt een pryS ^xoLrortcLzr £.5000 ololh aannemelijk, dat de en zijn en wellicht uter de bijen Een tijd van Abraham; men noemt dat dan maan-djaren. Het eene breidt men dus uit, het andere krimpt men in. Op zoo’n ma nier komt alles echter op losse schroeven «taan. GESCHONDEN 21/ï-CENTSTUKKEN. Zijn niet geldig. 's Rijks betaalmeester schrijft ons: Eind November 1935 is reeds gewezen op het in vrij groot aantal voorkomen van 21/2-centstukken voorzien van een inkee- ping. Deze stukken, als opzettelijk geschonden, hebben opgehouden wettig betaalmiddel te zijn en zijn dus waardeloos geworden. Er zijn sedertdien uitgebreide en kost bare maatregelen genomen om de circuia- tia van deze stukken te zuiveren en er kan zonder boek verschijnen. In dit boek zul len, verzorgd door den bekwamen letter- teekenaar J. Van Krimpen, en gedrukt bij Enschedé te Haarlem, de toespraken opgenomen worden, die ds. Welter en prof. Obbink bij het huwelijk van de Prinses hebben gehouden. Het boek zal in slechts tien exemplaren worden gedrukt en wor den gebonden in dezelfde stof als waar van het bruidskleed van de Prinses was gemaakt. De tien exemplaren zullen voor een lief- dadig doel worden verkocht. Zij zullen duizend gulden per stuk kosten. BOUW VAN ROTTERDAMS TUNNEL GEGUND. De Raad van Rotterdam heeft besloten tot opdracht van de bouw van een tunnel voor tweebanig autoverkeer (rijvloer ter breedte van 8 meter) en voor verkeer van wielrijders en voetgangers (nuttige breedte van 6 meter) onder de Nieuwe Maas te 1 Rotterdam aan een combinatie van aanne mers bestaande uit M. J. van Hattums Havenwerken N.V., W. Blankevoort Czn. Aannemings Mij. N.V., de N.V. Ned. Aannemings Mij. voorh. H. F. Boersma, de JLV. Christian! en Nielsen’s Gewapend Beton Mij. en N.V. Int. Gewapende Beton Bouwt De prijs zal, onder goedkeuring van den Minister van Waterstaat, nader tusschen B. en W. en genoemde aannemerscombina- tie moeten worden vastgesteld op de basis' van de aanbiedingen, welke bij de op 3 September 1936 gehouden openbare aan- j besteding zijn gedaan door de eerstgenoem- de drie inschrijfsters voor uitvoering vol- gens bestek no. 841 (kleine plan) en door de laatstgenoemde twee voor uitvoering 1 volgens bestek no. 840 (groote plan') en voorts op de voorwaarden welke B. en W. geraden zullen voorkomen, waarbij de ge- noemde bestekken no. 84a en 841 richt snoer zullen zijn. DE NOODLOTTIGE POSTE-RESTANTE BRIEF. Op den yden Januari verdween een in woner uit Den Haag met eeli som van 2800 gulden, die hij uit de brandkast van De eerste brief is aan de gemeente van Efeze. Deze stad was gelegen in Klein- Azië; Paulus had daar de strijd tegen de dienst van Diana. Van deze gemeente nu wordt gezegd, dat zij rein is. Zij geloofde en in haar werken toonde zij Gods werk te doen. Niet alleen het geloof behoudtde duivelen gelooven ook, doch zij ’ridderen. Jezus Christus heeft altijd gewerkt; de apostelen schrijven, dat de nood hen op gelegd is. Als nu Jezus zegt, dat de dienst knecht niet meerder is dan de Meester en Deze gewerkt heeft zoolang het dag was, is het toch begrijpelijk, dat ook de volgelin gen hebben te werken. En wat komt daar van bij velen terecht Zijn zij lichten, boog lampen, brandende door de liefde van en voor Christus om anderen té trekken tot hun grooten Opdrachtgever De geschie denis van Annanias en Saffira is een af schrikwekkend voorbeeld, ook voor den tegenwoordigen tijd. God straft niet uit lust tot plagen, maar ons overkomen zulke dingen, omdat wij ons Zijn vermaningen, uit liefde gegeven, niet ter harte nemen. De apostel Johannes schrijft aan de Efe- ziërs, dat zij hun eerste liefde hadden ver geten. Dat is een vreeselijk oordeel, omdat de eerste liefde een gevolg is van de we dergeboorte, de herschepping van-den zon daar. Deze liefde is offervaardig en als wij deze verlaten, dan ztervan wij, on» licht Wie nu deze drie boeken: Mozes, Daniël, Openbaring niet verstaat, verstaat Gods heilsplan niet. Er zijn parallelle plaatsen uit Genesis en Openbaring aan te wijzen; in Genesis worden deze woorden bedoeld voor deze bedeeling, in Openbaring slaan zij op het nieuwe leven, als de satan en de zonde uitgedreven zullen zijn. Het ge heel is een zeer schoon constructief werk; als een groote brug, gespannen van eeuwigheid tot eeuwigheid, gedragen door de pijlers, die God in Zijn Woord heeft daar gesteld. -Gods volk zal verlost worden, zes dui zend jaar is gegeven, om het goddelijk heilsplan ten uitvoer te brengen. Het is de spanning, reikende van het begin tot het einde. Wat is nu de verlossing Dat wij leeren Gods wil te doen en niet onzen eigen wil. Ik ben de Alfa en de Omega, zegt Christus, daarmee alle wijsheid om vattende. Zonder Hem is er geen ken nis tot zaligheid. Zeker, buiten Goa is er een massa kennis en wetenschap, doch deze kan ons geen zaligheid geven. Deze kennis is gericht op de dingen van dit le ven, doch de hoofdzaak van ons leven is niet de vraag: Wat zullen wij eten of drin ken, doch: Hoe word ik met God .ver zoend. Slaan wij nu de Openbaring open, dan lezen wij, dat Johannes op den dag des Heeren was op het eiland Patmos. Er is verschil over de uitdrukking: de dag des Heeren; er zijn theologen, die meenen, dat hiermee de Zondag bedoeld wordt. Doch spr. refereert zich aan een woord van Pe trus, die schrijft, dat de dag des Heeren zal komen als een dief in den nacht. Als nu dit wooijd zoo overgezet wordt, is het aannemelijk, dat «in de Openbaring be doelt! wordt, dat, Johannes zich op Patmos bezig hield met de toekomst des Heeren, de aanstaande verschijning van Jezus Christus. Johannes nu krijgt daar opdracht te schrijven aan de zeven gemeenten, die in waarheid één gemeente waren. Zij leefden onder het oordeel der wereld; hun houding was van veel wijder strekking, dan zij zelf zich wellicht bewust waren. Zeven scheppingsdagen waren er om de aarde te doen zijn; zeven brieven worden er geschreven als symboliek van de zeven tijdperken, die zouden komen voor en aleer het einde komt. Telkens vinden we het ge tal zeven in dit boek, omdat het uitdruk king geeft aan het besluit Gods, dat vol maakt is, waaraan dus niets meer zal wor den toegevoegd,- maar waarvan ook niets afgenomen wordt. REDDINGSMIDDELEN. Oppenhuizerweg 2 (Zomerrak). Kastje met 2 lijnen en dreg. Ladder en korte haak in schuur. Kalkovens Feenstra. Kastje met 2 lijnen en dreg. Ladder, korte- en lange haak in schuur. Woudvaartskade. Kastje met 1 lijn en dreg. Korte haak en ladder in schuur. Prinsengracht. Kastje met 2 lijnen en dreg. Haak en ladder op achtererf. Waterpoort. Kastje met lijn en dreg. Korte haak en dubbele ladder in toren. H.B.S. Kastje met 2 lijnen en dreg. Haak en ladder aan muur. Badhuisgracht. Kastje met 2 lijnen en dreg. Haak en ladder bij Niemendal. Molen de Monnik. Kastje met 2 lijnen en dreg. Haak en ladder aan schiphuis. Electrische brug. Lange haak, dreg met lijn bij brugwachter. Fa. ter Horst, Geeuwkade. Haak, dubbele ladder en dreg met 2 lijnen in open loods. School lil Kerkgracht). Groote haak aan hek. Ladder, lijn, dreg en korte haak bij concierge. Koninginnebrug. Dreg met lijn bij brug wachter. Laatste Stuiverbrug. 1 groote haak bij brugwachter. F. R. Bantema, le Steenklipstraat 114. Kastje met dreg en 2 lijnen. Haak en ladder aan muur. Eierbrug. Lange haak aan brugleuning. Station N.S. Korte haak, ladder en dreg met 2 lijnen. Politiebureau. Dreggen etc. Oosterpoortsbrug. Dreg, haken en ladders in de stal bij Knorr (eigendom Fr. Ijsbond). zijn patroon, een advocaat, met een sleutel, j| dien hij in zijn bezit had weten te verkrij gen, had genomen. De dief vluchtte naar Duitschland en was bij Emmerich de Duit- 1 telijk als ongeschonden muntspeciën uit- sche grens gepasseerd. ■Hij bezocht o.a. Hannover en München j Spr. sloot met dankzegging. Predikbeurten Advent Gemeente. Predikbeurten: Zaterdags van 3 tot 4 uu Gebouw: Tempelierenhuis. 62 JAAR DOET MEE AAN VOLKSDANS. Oude dame verklapt het geheim van haar levenskracht. „Kruschen Salts werd mij aanbevolen door een dame van 62 jaar, die nog aan volksdansen meedoet als een jong meisje, en wanneer men vraagt naar de oorzaak van haar lenigheid, antwoordt ze altijd „Kruschen”. Zij adviseerde mij Kruschen Salts om van de hevige hoofdpijnen, waar aan ik leed en de rheumatische pijnen in mijn beide schouders af te komen. Kru schen volbracht het kunststuk: mijn hoofd pijn verdween, evenals mijn rheumatische pijnen.” Mevr. F. B. W. Kruschen Salts is een combinatie van 6 natuur-zoüten, welke Uw lever, nieren en spijsverteringsorganen aansporen tót ge zonde werking. De „dagelijksche dosis” zorgt voor een geregelde inwendige schoonmaak en houdt Uw bloed zuiver. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten f 0.40, f 0.75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de fleseh, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Han dels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. (Adv.). CREMATIE ZUSTER A. OLY. Directrice Herstellingsoord te Lujiteren. Onder zeer veel belangstelling heeft Dinsdagmiddag in het crematorium op Westerveld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van zus ter A. Oly, in leven directrice van het Herstellingsoord voor onderwijzers teLun- teren, overleden te 'Amsterdam. Ds. W. Mesdag, Doopsgezind predikant te Sneek, las eenige verzen van Psalm 145 en zeide daarna: Uit de volheid van haar werk, dat haar zoo hef was, is zuster Oly weggenomen. Zij leefde ten volle en legde heel haar hart in haar werk. Er ging een zonnige blijdschap van haar uit en in haar werk heeft zij God gezien. Trouw was zij tot het laatste toe. Spreker besloot met het uitspreken van een gebed. De heer R. Schoemacher sprak als voor zitter der commissie van beheer van het Herstellingsoord. Spreker zeide, dat de overledene moeilijk te vervangen zal zijn. De samenwerking tusschen de overledene en de commissie was voortreffelijk. Groot was haar beide voor de patiënten. Haar heengaan heeft de patiënten en ook tal van oud-patienten zeer getroffen. De heer H. J. Borr te Amsterdam, voor zitter van het Nederl. Onderwijzers Ge nootschap, sprak als voorzitter van den raad van commissarissen van het Herstel lingsoord. Spreker zeide, dat de commis sarissen groote achting hadden voor de liefde en toewijding, door zuster Oly aan de patiënten betoond. Ds. H. Schuurmans, thans em.-predikant te 's Gravenhage, tot 1933 predikant der Doopsgezinde gemeente te Sneek, herdacht de 20-jarige vriendschap met de overle dene. Die vriendschap ontstond en bloeide onder auspiciën der Doopsgezinde gemeen te van Sneek en bleef ook na spreker’s ver trek, omdat spreker voor haar bleef de voorganger van haar geliefde Doopsge zinde gemeente te Sneek. Spreker mocht vaak een blik slaan in haar vroom gemoed en bewonderen haar stille kracht. Wij wil len niet klagen, zeide ^preker, want zij zal op haar ziekbed heböen verstaan het fluisteren der Evangeliewoorden: „Kom, gij getrouwe dienstmaagd, gaat in in de vreugde uws Heeren.” Een oud-patient herdacht wat zuster Oly geweest was voor de vele honderden pa tiënten in Lunteren, hoe zij een gewijde sfeer wist te scheppen met Kerstmis en een gastvrouw te zijn in de gezellige sfeer der winter-avonden. Moeder-overste was haar bijnaam en eerenaam van de patiënten. In eerbied en dankbaarheid zullen alle patiënten haar gedenken. De heer S. N. Posthumus te Amsterdam, oud-voorzitter van den Bond van Ned. Onderwijzers herdacht een jarenlange sa menwerking, als lid der commissie van be heer, met zuster Oly. Spreker zeide, steeds getroffen geweest te zijn door haar even wichtigheid, kalmte en gevoeligheid. De heer P. W. Akkerman uit den Haag sprak een woord van dank namens het per soneel van het Herstellingsoord. Dr. F. Gerritsen sprak een woord van dank en bewondering voor alles, wat de overledene voor de patiënten was. Daarna daalde de kist, onder het spe len van het gezang „Beveel gerust uw we gen”, van Paul Gerhard, dat het lievelings lied van de overledene was en dat daarna door Ds. Mesdag werd gezegd, die ver volgens namens de familie dankte voor de belangstelling. L. C. EEN BIJZONDER BOEK. Naar de „N. Rt. Crt.” verneemt, zal ter herinnering aan het’ huwelijk van Prinses Juliana «n Prins Bernhard een ZAftr bij- 3.85 SNEEK VAN PARADIJS TOT PARADIJS. In de zaal-De Boer sprak Woensdag avond de heer A. Schmutzler over boven staand onderwerp. Na de gebruikelijke opening wees spr. op de opmerkelijke duisternis, die bij velen heerscht omtrent het boek der Openbaring. Het is een duister boek zeggen zij; er zijn slechts weinig theologen, die zich op dit boek hebben geworpen om dat te verkla ren. Doch er zijn eveneens velen, die, om dat zij dit boek niet begrijpen, zich liever met andere boeken van den bijbel bezig houden. Ds. Kersten schreef 10 jaren ge leden, dat zonder de drie formulieren de bijbel niet te verstaan is. Nu mogen de formulieren van groote waardij zijn, in den loop der tijden is er toch nog wel iets veranderd, waarmee de formulieren geen rekening konden houden. Neen, de bijbel moet met zichzelf vergele ken worden en daarvoor zijn er drie be paalde gedeelten, die ons daarbij behulp zaam kunnen zijn, n.l. de boeken van Mo zes, het boek Daniël en de Openbaring. Willen wij nu het contact tusschen deze gedeelten begrijpen, dan moet er contact zijn tusschen God en ons. Zoo min een electrische tram kan rijden, die niet door de beugel de stroom ontvangt, zoo min kan er voor ons verbinding zijn, als wij niet door ons geloof met God verbon den zijn. Een 25 jaar geleden 'heeft de bijbelcritiek getracht alles op losse schroe ven te zetten, doch haar poging is mis lukt. Wij lezen, dat de wijzen en verstan- digen deze dingen zullen verstaan. Nu moeten wij oppassen, hierin niet te zoeken alleen die menschen, welke door studie ontwikkeling hebben verkregen; het zijn in tegendeel diegenen die door Gods Heiligen Geest in Zijn waarheid geleid worden. Er zullen er echter zijn, die de opmerking maken, dat de verborgen dingen voor God zijn en de geopenbaarde voor. ons. Doch God, Die door Zijn Geest den bijbel heeft doen schrijven, zal ook door dienzelfden Geest ons onderrichten wat tot onze zaligheid dienstig is. Men heeft in meerdere kringen bezwaar tegen het scheppingsverhaal, omdat dergelijk enorm stuk 1 'j zes dagen zou kunnen tot stand gebracht. Doch de natuur leert ons, dat planten le ven door de dieren; om een voorbeeld te noemen wijst spr. op de bijen, die be vruchtend inwerken op de planten, die zij bezoeken. Is het nu planten eerst geschape tienduizenden jaren lal ander bezwaar heeft men o.a. tegen de leef- i dan ook met voldoening van een zeer |j merkbare verbetering te dien opzichte wor- den gesproken. Toch komen nog immer verspreide exemplaren in den omloop voor. Om ook deze laatste stukken te verwijderen, wordt - nogmaals naar voren gebracht, dat niet DIKWIJLS V E R O 50 Sigaartjes in een luxe blikje voor een gulden, omdat dit artikel zit aan den rand van wat mogelijk is onder de t606DWOOrdiUC omstandigheden. 1 I i t 8 I I tan MIe zijn ze en dén is ’t GOED! Dampo in beide neusgaten en de ge- neeskrachtige dampen diep inademen. JM Pot 50, Doos 30 ct. Bij Apotb. en Drogisten. riEUfrsimmffl vraagt men ons, wordt dit of dat duurder? Ons antwoord daarop is altijd gereser veerd, omdat men weten moet wat men zegt, en ieder dat zelf behoort aan te voelen. Bij 011Z611 inkoop doen wij dat óók. Als er evenwel iets duurder wordt, dan zal dat bijvoorbeeld onmiddellijk van toe passing zijn (een kind begrijpt dat] op Een goed verstaander heeft aan een half woord genoeg Voor den Handel bij het speciaal adres in Tabaksfabrikaten waar nieuwe zéér courante Sigaretten zijn aangekomen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1