Een BRIL? HOFSTEDE, Eerste Blad UitgaveKIEZEBRINK Co 1 Woensdag 3 Februari 1937. No. 35 NI. Breukbanden, BuiKgordels, Firma JOHs. TROMP, Sneek. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. 53e Jaargang ZWITSERSCHE SNEEKER COURANT m WVMBRITSERADEEL W W SMAKEN VERKRIJGBAAR isl i Volle Melk Chocolade 9 Hazelnoot NIEUWSTIJDINGEN. Restanten extra lage prijzen. Bureau: KLEINZAND 5—7 SNEEK - TELEFOON 2200 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a- te ver- f 21 26 4’ 33 Ijsvermaak geeft ruwe huid PU ROL Ook het vertrouwde adres voor Elastieken Kousen enz. 4- 7- 8. 9- 13- 14. 1.5- 18. 19- Afscheid Burgemeester. Het ligt in de bedoeling van den burge meester der gemeente Sneek in een op Dinsdag 9 Februari a.s., des avonds 7!4 uur te houden vergadering afscheid te nemen van de gemeenteraad. Op Vrijdag d.a.v., des namiddags van 2 tot 4 uur zal in het stadhuis voor corporaties en burgerij gelegenheid zijn om afscheid te nemen, ter wijl daartoe des Zaterdagsnamiddags van 2 tot 4 uur gelegenheid zal worden gegeven aan het gemeentepersoneel. Tegen fabrieksprijs voor wederkoopers bij 102-JARIGE OVERLEDEN. Zaterdagmiddag is te Soest de oudste inwoner, de heer J. Geijtenbeek, na slechts twee dagen ziek te zijn geweest, in den ouderdom van 102 jaar en .negen dagen overleden. Zooals we reeds mededeelden werden onder de koppels sprints verreden. Win naars hiervan werden ie sprint: 2 bonnen voor vleeschwaren Theun Otten en J. Nieuwenhuis. 2e sprint: 2 doozen sigaretten: H. Greij- ritten. Wimke Regeling als no. laatst van de RECHTEN WARENWET 1936. De Gemeenteontvanger van Sneek ves tigt er de aandacht op, dat de aanslagen i.z. rechten ing. de Warenwet, dienst 1936, dezer dagen voor vervolging in aanmerking zuhen komen. OUDE VROUW VERBRAND. De 80-jarige echtgenoote van den heer D. Vonk te Brandwijk kwam Zaterdagmid dag met haar kleeren te dicht bij xde kachel waardoor deze vlam vatten. Zelf heeft ze nog getracht met dekens de vlam men te dooven. Haar huisgenooten vonden haar even later met ernstige brandwonden. Geneeskundige hulp mocht niet meer ba ten in den nacht van Zaterdag op Zondag is zij aan de bekomen verwondingen over leden. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS NAAR Solide Reparatie-Inrichting Gesteund door onze jarenlange ervaring garandeeren wij PRIMA pasvorm en kwaliteit. Abonnement: per jaar 2.50, fr. p. post 3.60. ACtvertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT HOLLANDSCH WP CHOCOLADEFABRIEK Voor extra geleverde prestaties besloot het bestuur alsnog prijzen, toe te kennen aan Piet Tichelaar, J. v. d. Werf en Pier Tichelaar. te voren in Stiens uitstekend had gereden, werd in twee ritten geslagen door Houkje v. d. Meer van IJum. Pietje Feitsma van Hempens had wei nig moeite met Dirkje Huitema van Wom- mels. Laatstgenoemde werd eveneens in twee ritten geklopt. No. 9 en io van de lijst waren Sietske Pasveer van Akkrum de ie prijswin naar te Stiens op Zondag 31 Jan. en Corrie de Boer van Arum. Met mooie for- sche streken reed Sietske haar partner in de eerste rit kansloos er af, doch kwam in de 2e rit in het midden yan de baan te vallen, zoodat toen Corrie het eerst de eindstreep passeerde. Sietske was door de val op het ijs druipnat geworden, zoodat zij zich eerst bij familie te dezer stede van droge kleeding moest voorzien. Er verliep dus nogal eenige tijd eer ze weer op de baan verscheen. Bij het starten voor de derde rit bleef Corrie staan en won Sietske zonder strijd deze rit. zijn bestuursleden allen daarvoor hartelijk dank. Het waren de firma’s P. B. Schaatsenfa- briek te Heerenveen, S. Kuipers, Gebr. Bervoets, C. en A. Brenninkmeijer, W. L. Kroon, J. H. Roosenstein, Jac. de Wilde, J. Walta, Fa. Schaap en Vrolijk, Geert de Haan en N.V. „De Horna”. Vermelden we tenslotte nog dat het „Sneeker Blaasensembie” de wedstrijden opluisterde. IJSCLUB „FRISO”. Op de ijsbaan aan de Leeuwarderweg alhier had de Ijsclub „Friso” gisteren een hardrijderij van vrouwen uitgeschre ven, waarvoor zich 15 dames hadden laten inschrijven. Ondanks de minder gunstige weervoor spellingen bleek Maandagmorgen de baan in uitstekende conditie, waarom het be stuur besloot de wedstrijd zoo mogelijk te doen laten doorgaan. Ondertusschen was de dooi echter sterk toegenomen, zoodat toen om pl.m. 1 uur werd begonnen, ge vreesd werd dat het toch nog wel eens mis zou kunnen loopen, daar ex steeds meer water op het ijs kwam. De wedstrijd: Allereerst kwamen in de baan Lieske Hibma van Sneek en Djoeke Domna van Offingawier. Djoeke wa= ver voor toen ze kwam te vallen en Lieske als eerste de streep passeerde. In de 2e rit won Djoeke met flink verschil en ook de derde rit was voor de Offingawierster, zoodat deze zich üi de 2e omloop plaatste. Geertje Douma, een jongere zuster van Djoeke plaatste zich op de volgende lijst doordat Trijntje Hemminga afwezig bleef Clara Huitema van Workum, die daags De afvallers van de koppel wedstrijd wer den ingedeeld in 2 klassen. In klasse A werden winnaars: H. Greij- danus, ie prijs, een paar schaatsen; Tom mie v. d. Werf, 2e prijs, een nikkelen pols horloge; M. v. d. Werf, 3e prijs, sjaal en B. Ferwerda, 4e prijs, portefeuille. In klasse B vielen de prijzen ten deel aan: F. de Groot, ie prijs, paar schaat sen; Theun Otten, 2e prijs, nikkelen pols horloge; Abe Lok, 3e prijs, sjaal en 'J. naga, 4e prijs, portefeuille. past. De slachtoffertjes zijn de drie oudste kinderen van den jachtopziener Cuper. De deelneming met het diepgetroffen gezin, dat nog slechts drie kinderen heeft mo gen behouden, is vanzelfsprekend zeer groot. Op een toegevroren poel nabij Beek on der Princenhage, waren Zondagmiddag te half vijf vier kinderen aan het schaatsen rijden, toen het ijs plotseling bezweek en twee kinderen, een zoontje en een dochter tje van den heer A. Peemen, resp. elf en tien jaar oud, onder water verdwenen. De twee andere kinderen zijn onmiddellijk hulp gaan halen. Met behulp van een ladder hebben omwonenden de twee kinderen na ongeveer tien minuten op het droge gebracht. De levensgeesten waren toen ge weken. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Het stoffelijk overschot der kinderen is naar de ouderlijke woning over gebracht. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Zondagmiddag omstreeks 12 uur verlie ten de heer en mevrouw Meijer hun wo ning aan de Zijlkappersstraat te Rotter dam. Op dien tijd lag hun 18-jarige zoon L. E. Meijer nog in bed. In de kamer stond een potkacheltje, waarin eierkolen brandden, terwijl op het kacheltje een em mer water was geplaatst. Het kacheltje bleek niet goed te f unctioneerende klep sloot niet, de schoorsteen trok niet al te best en ook de emmer paste niet precies op het gat. Vermoedelijk heeft het kacheltje dan ook de kolendampen niet kunnen ver werken, zoodat deze in de kamer gekomen zijn. Toen de familie omstreeks 9 uur des avonds thuis kwam, vonden zij hun zoon dood op bed liggen. Een onmiddellijk ont boden geneesheer kon slechts den dood constateeren en tevens vaststellen, dat de levensgeesten waren geweken ten gevolge van kolendampvergiftiging. Corrie van Gooi van Hommerts bood de goed getrainde Sietske Hielkema van Oudehaske kranig partij, doch sneuvelde met weinig verschil in twee ritten. Rinske Jongsma van Balk won gemak kelijk van Elske Otten van Sneek in twee WIELRIJDSTER OP SLAG GEDOOD. Vrijdagavond is op de Oostzanerdijk nabij de grens der gemeente Zaandam, op Amsterdamsch grondgebied een aanrijding met doodelijk gevo±g voorgevallen. Een 19-jarig meisje uit Tuindorp óostzaan reed op deze dijk, toen zij werd ingehaald door een uit de richting Zaandam komende per sonenauto. Uit de richting Amsterdam na derde een vrachtauto, welker bestuurder zijn groote lichten niet voor zijn tegen ligger doofde, waardoor deze werd ver blind. De chauffeur van de personenauto gaf dit door knipperen met zijn lampen aan den man op de vrachtauto te kennen. Toen deze op zijn stadslampen had overge schakeld, zag de bestuurder der personen auto plotseling de wielrijdster voor zijn wagen. Onmiddellijk remde hij sterk, doch het was reeds te laat. Het rijwiel werd gegrepen en de berijdster smakte naast de auto tegen de weg. De slag werd op vrij groote afstand gehoord. Dr. Bijlsma constateerde de dood van het meisje. De vrachtauto is doorgereden. Het num mer is niet bekend geworden. DE TENTOONSTELLING DER HUWELIJKSGESCHENKEN. De tentoonstelling der huwelijksgeschen ken in het paleis aan den Kneuterdijk is door ongeveer 19000 personen bezocht. De opbrengst heeft pl.m. f 5000.bedragen, waarvan de helft wordt afgedragen aan het Nationaal Fonds voor Bijzondere Noo- den en de andere helft aan het Weduwen en Weezenfonds van het personeel der Ko ninklijke hofhouding. DOOR HET IJS GEZAKT. Zondagmorgen hebben een drietal stad- genooten een hachelijk moment beleefd. D. de R., J. W. en J. G. hadden met zijn drieën een tochtje per schaats gemaakt over de Brekken. Hierbij is laatstgenoemde in een wak gereden, en het heeft eerst- genoemden heel wat moeite gekost om G. uit zijn benarde positie te bevrijden. Tel kens brokkelde het ijs af. Tenslotte zijn de R. en W. plat op het ijs gaan liggen en na veel moeite mocht het hun eindenjk gelukken G. van een wissen dood te red den. Op de plaats waar het ongeval ge beurde stond meer dan 5 meter water. Greij danus. 6e sprint: 2 ijstruien: H. Bok en H. Hofman. winnende koppels kwamen uit in de demi- finale, terwijl de afvallers in de afvalwed- strijden hun geluk opnieuw mochten be proeven. Voorts werden in de koppelwed- strijden sprints verreden. Winnaars van de ie omloop werden de koppels 4, 5, 8, 9, 11, 13, 18 en 19. In de demi-finale plaatsten zich daarna de koppels 4, 5, 11 en 18. De ie prijs, elk een zilv. polshorloge, werd tenslotte gewonnen door het kopper no. 4 Hendrik Ferwerda en Marten Cas- telein. Laatstgenoemde is een spruit uit de bekende hardrijdersfamilie Castelein en is naar „pake Marten” genoemd. De 2e prijs, eik een paar schaatsen, ver wierf het koppel no. 18, H. Bok en H. Hofman. De 3e prijs, elk een nikkelen polshor loge, was voor het koppel ma en B. v. d. Akker. De 4e prijs, elk een plusfour, viel ten deel aan het koppel no. 11, G. Wuring en Th. IJ dema. De snelste rit werd gemaakt door H. Ferwerda, die de baan 400 M. aflegde in 47.3 sec. en daarvoor 2 worsten in ont vangst had te nemen. danus en J. Greij danus. 3e sprint: 2 bonnen voor taarten: A. Banker en F. de Groot. 4e sprint: 2 zaklantaarns: H. Bok en H. Hofman. 5e sprint: 2 dassen: H. Greijdanus en J. Geslaagd aan de Rijks Universiteit te Groningen voor het doet, examen ge neeskunde de heer B. van der Heide, van hier. IJSVEREENIGING „DE FR1ESCHE JEUGD”. Met een voor onze plaats geheel nieuwe rijderij een koppel-, afval- en sprintwed- strijd van jongens leeftijd 13, 14 en 15 jaar heeft zaterdag j.l. de Ijsver. „De Fnesche Jeugd” het jammer genoeg niet al te best getroffen. Een koude noordooster met opjagende sneeuw, maakte een bezoek aan de ijsbaan aan de Leeuwarderweg verre van aangenaam en dies was het be zoek aan bovengenoemde rijderij dan ook zeer gering. De deelname was ondanks de korte tijd van voorbereiding bevredigend te noemen, want ruim 40 jongens hadden zich laten inschrijven. Het bestuur besloot daarom ondanks het minder geschikte weer toch de wedstrijd te laten doorgaan. Het heeft zich met zijn staf van mede helpers kranig geweerd, want heusch het is geen pretje om onder dergelijke slechte weersomstandigheden een wedstrijd te moe ten regelen. We willen dan ook niet nala ten deze heeren een compliment te maken voor de wijze waarop zij zich van hun taak hebben gekweten. Na een kleine optocht vanaf hotel Te Strake werd om pl.m. 1 uur een aan vang gemaakt. De lijst zag er als volgt uit: Pier Tichelaar en Corn. Faber. Pieter Tichelaar en Thomas Venema. Geert Nieuwenhuis, Jan Nieuwenhuis. Hendrik Ferwerda, Marten Castelein. S. Venema, B. v. d. Akker. B. Ferwerda, B. Voulon. S. Kamstra, J. Zuidema. H. Greidanus, J. Greidanus. Th. v. d. Werf, M. v. d. Werf. E. Brandsma, J. v. Wieren. Gerard Wuring, Theo IJdema. K. Poelman, J. Groenland. A. Bakker, F. de Groot. Abe Lok, Anton v. Dalen. J. Steiginga, G. Kroon. G. Poiesz, A. Poiesz. J. Haga, J. de Jong. Hessel Bok, Hans Hofman. Jan v. d. Werf, Jeep Plantinga,. Tjeerd Brinksma, A. Ooms. Theun Otten. Eenige inschrijvers bleven absent. Begonnen werd met de koppelwedstrijd 5 koppels van 2 rijders in de baan, w**xv*n telken» 3 koppels afvielen. De no. 5, S. Vene- lijst had twee vrije ritten. Ondertusschen was de baan onberijdbaar geworden en op verzoek van de rijdsters werd besloten de wedstrijd te staken, ter wijl ér een bevredigende overeenkomst tus- schen haar en ’t bestuur werd getroffen. Alle rijdsters zegden haar medewerking toe om, wanneer de Ijsclub „Friso” nog maals een rijderij voor vrouwen uitschreef, allen weer present te zijn. Het bestuur van Friso deelde ons mede dat dit de eerste maal is in de 66 jaar van het bestaan der club dat men een wed strijd omi de slechte toestand van de baan heeft moeten aflasten. RESTAURATIE WATERPOORT SNEEK. Gedeputeerde Staten van Friesland stel len voor om 20 pet. in de kosten van de restauratie van de Waterpoort te Sneek, die op f17.110 worden geraamd, bij te dragen. Thans is over dit voorstel het rapport binnengekomen van de afdeelingen. Hieruit blijkt dat allen overtuigd zijn dat het hier geldt een monument van groote historische waarde. Verschillende leden meenden dat de draagkracht van de gemeente wel in reke ning moet worden gebracht en ze vragen of Sneek niet voldoende draagkrachtig is, en of er nu gesteund moet worden. Ande ren wargn bang voor tegenvallers en wil den niet meer dan l/b van genoemde som geven, als maximum. Weer anderen wilden de door Sneek gevraagde 25 pet. toestaan en verder bij tegenvallers hiervan ook nog 25 pet. Ze meenden dat de Provincie de gemeente niet in de steek mag laten. Gevraagd werd verder of voortaan 20 0/0 het minimum is waarmee de provincie wil steunen. De commissie van rapporteurs geeft in overweging een maximum van 20 pet., toe te staan. SLACHTOFFERS VAN 't IJS. In de buurtschap Herculo der gemeen- Zwollerkerspel zijn Zondagmorgen om streeks elf uur drie zoontjes van de fa milie Cuper aldaar, resp. elf, negen en acht jaar, door het ijs gezakt en dronken. De kinderen hadden zich op een der kolken achter den IJsseldijk gewaagd. Ten gevolge van de dooi was het ijs daar echter reeds te broos geworden om hun gewicht te dragen, met het gevolg dat zij er door zakten en alle drie om het leven zijn ge komen. De drie kinderen bevonden zich op het ijs van de kolk, waar des zomers het kristal-bad is gevestigd. Zij vermaakten zich met het vangen van waterhoentjes. Plotseling brak het ijs op de plek, waar de elfjarige Johan en de negenjarige Hendrik stonden. Toen de achtjarige Marinus zag wat er gebeurde, schoot hij zijn broertjes te hulp, doch dezen trokken in hun angst Marinus het water in. Op den walkant stond een vierde broertje en een jongetje van zes jaar, dat onmiddellijk hulp ging halen. Hij liep naar buren, die er na drie kwartier in slaagden de kinderen op te ha len. De levensgeesten waren op dat mo ment evenwel reeds geweken. Niettemin heeft een ontboden geneesheer nog gerui- men tijd kunstmatige ademhaling toege- 1 Dessert Naturel (Biltere) Te ongeveer half zes had in hotei’ Te Straxe de prijsuitdeeiing plaats. De voorz. de heer Sj. uppenhuizen voer de daarbij het woord. Spr. bracht dank aan allen die het hun ne er toe hadden bijgedragen om deze voor Sneek geheel nieuwe rijderij zoo schitte rend mogelijk te doen s±agen. Den jongens bracht spr. dank voor hun durf, ejaar ze, ondanks de slechte weers gesteldheid toch waren gestart. Ze hadden getoond spoedig met de finesses van deze wedstrijd op de hoogte te zijn. Mooie koppels waren geformeerd en hij hoopte dat wanneer zijn vereeniging weer eens een dergelijke wedstrijd organiseert, men weer op hun medewerking zal mogen reke nen. Een groot aandeel in het welslagen van deze wedstrijd kwam zeker ook voor rexernng van de heer W. A. Stijger, die het bestuur geheel belangeloos zijn hulp had aangeboden. Evenals den heer Stijger, bracht spr. ook zijn medebestuursleden dank voor de voortreffelijke organisatie. Ook de verleden jaar afgetreden secretaris, de heer E. Toonstra, die bij deze wedstrijd zoo spon taan zijn medewerking had verleend, had van de voorz. een pluim' in ontvangst te nemen. Spr. sprak voorts er zijn voldoening over uit dat vele Sneeker zakenfirma’s naast de door de Ijsver, beschikbaar ge stelde prijzen, tal van cadeaux hadden aan geboden. Dit beteekende ongetwijfeld dat men de werkwijze van de vereeniging weet te waardeeren. Spr. bracht mede namens Te Millingen is Zaterdagmiddag om twee uur de 12-jarige zoon van den heer O. bij het schaatsenrijden door het ijs ge zakt en verdronken. Na een half uur dreg gen is het lijk opgehaald. Zaterdagmiddag zijn twee meisjes en een jongen, die op een dichtgevroren ven nabij Boxtel aan het schaatsenrijden wa ren, door het ijs gezakt. Een der meisjes en de jongen konden door handreiking worden gered. De zestienjarige S. S. werd eerst na tien minuten boven water ge bracht. Kunstmatige ademhaling kon niet meer baten. Het lijk is naar de ouder lijke woning vervoerd. Zondagmiddag waren twee kinderen van den landbouwer K. van Orsouw te Oyen (N.Br.j, de negenjarige Carolina en haar veertienjarig broertje Martien, gaan schaat senrijden. 'loen de schemer inviel, wilde de vader zich op de hoogte stellen waar zijn kinderen zich bevonden. Hij zocht de om liggende bevroren wateren af, doch ver geefs. Ongerust geworden, waarschuwde hij de andere leden uit het talrijke gezin en wel dra toog men er in alle richtingen op uit. Ook vele inwoners van Oyen sloten zich bij hen aan. Eerst laat in den avond tegen negen uur, werd van de vermissing aan- git te gedaan bij den gemeente-veld wachter. Na urenlang zoeken, te ongeveer half twee, ontdekte men aan den Hemelrijk- schen Waard langs een afgesloten gedeelte van de Maas, dat was bevroren, afdrukken van kindervoetstapjes in de sneeuw. Hier zag men al gauw een wak en na korten tijd 1 dreggen werden de lijkjes van de vermiste kinderen opgehaald. Ze hadden de schaat sen nog onder. De deernis met het zoo zwaar getroffen gezin van Orsouw is groot. LET OP«DEN ORANJE-BAND! 10 43 32 4» 5i 76 1. 3- 5- 6. 10. 11. 12. 16. 17. 20. 21. B. GROOTZAND 18 PRODUCT V/D W NIEUWE SNEEKER COURANT B BAYER E

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1