annex SNEEKER COURANT (80e Jaargang) der Gemeente Sneek Officieel Orgaan Uit onze Raadzaal. Zaterdag 6 Februari 1937 Uitgave KÏEZEBRINK Co. 53e Jaargang No. 36 Eerste Blad Dit No. bestaat uit 3 bladen. t) t) Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle Advertentiën worde*» in beide bladen opgenomen NIEUWSTIJDINGEN. SNEEK, 5 Januari 1937. Aan de Gemeenteraad. BESLUIT: L I. SNEEK, 5 Januari 1937. Aldus enz. B. V. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe SneeKer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), ij^brechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis. Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum No. X 07.352.71(18). Voorstel van Burgemeester en Wethouders nopens verlaging van de rentevoet van de 4‘/2 geldlening 193011. B. en W. bieden de Raad o. a. de volgende voorstA.en aan: Onder overlegging van de met de Algemeene Friesche Levensverzekering-Maatschappij te Leeuwarden gevoerde correspondentie betreffende verlaging van de rentevoet van de in 1930 gesloten 4/2 geldlening, stellen wij U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 5 Januari 1937, no. X 07.352.71(18); No. 1.851.2.09.2(1). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van het verslag betreffende de verstrekking van voeding aan school gaande kinderen in 1936. Aan de Gemeenteraad. Wij stellen U voor, ingevolge artikel 11 van het Konink lijk besluit van 19 November 1900, S. 202, aan de Gede puteerde Staten dezer provincie het volgende verslag uit te brengen aangaande de wijze, waarop het op de ge- No. II 07.353.8(3e). Voorstel van Burgemeester en Wethouders a. ie m n- II Cr m behoudens goedkeuring van de Gedeputeerde Staten, tot het sluiten ener overeenkomst met de Algemene Frie sche Levensverzekering-Maatschappij te Leeuwarden, waarbij de jaarlijkse rente van de geldlening 1930 II, aan gegaan met vorengenoemde instelling krachtens raads besluit van 13 October 1930, no. 10, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten bij besluit van 15 October 1930, no. 62, oorspronkelijk groot ƒ200.000.-, thans nog 179.000.- en rentende 4% per jaar, met ingang van 1 Juli 1937 wordt verlaagd tot 4 en waarbij de voorwaarden, opge nomen onder 2e en 3e van de in 1930 gesloten geldlenings- overeenkomst worden vervangen door de volgende: 2. tot 1 Juli 1942 heeft de gemeente het recht met in achtneming van een opzeggingstermijn van 3 maanden, meer dan de overeengekomen jaarlijkse bedragen af te lossen, of wel tot gehele aflossing over te gaan, doch zij moet, wanneer van dit recht gebruik wordt gemaakt, over en tegelijk met hetgeen boven de overeengekomen bedra gen wordt afgelost, 1 extra betalen. 3. op of na de onder 2 genoemde datum is het de ge meente geoorloofd, met inachtneming van een opzeggings termijn van 3 maanden, het restant der lening geheel of gedeeltelijk af te lossen, zonder betaling van een vergoe ding voor deze vervroegde aflossing. Aldus enz. 27 Januari 1936 t/m 25 April d.a.v. Deelgenomen is door leerlingen van alle openbare scholen voor gewoon lager onderwijs t.w. de scholen 1, 2, j en 4, de school voor het centrale 7e en 8e leerjaar en de schippersschool, zomede door kinderen die de R.K. Jongensschool en de R.K. Meis jesschool bezochten. Voor de verstrekking van voeding kwamen in aanmerking kinderen van werklozen en daar mede gelijk te stellen bevolkingsgroepen. De beoordeling hierover berustte bij burgemeester en wethouders. Van de voeding werd door gemiddeld 206 leerlingen gebruik ge maakt, die alsvolgt over de verschillende weken verdeeld waren: 27 Januari1 Februari 182, 38 Februari 182, 10—15 Februari 205, 17—22 Februari 216, 24—29 Febru ari 215, 2—7 Maart 220, 9—14 Maart 216, 16—21 Maart 214, 23 Maart—4 April 215, 6—11 April 212, 13—18 April 186 (Paasvacantie R.K. Jongensschool), 20—25 April 211. Gedurende de vier eerstaangegeven weken werd op 6 dagen per week voeding verstrekt, in de week 2429 Februari op 4 dagen en daarna telkens op 5 dagen per week. In totaal werden ongeveer 13630 maaltijden verstrekt. Aan de R.K. Jongensschool werd op 10 Februari begonnen met de voeding en aan de R.K. Meisjesschool op 24 Februari. Het bestuur van laatstgenoemde school regelde zelf de voeding en ontving hiervoor van de gemeente een vergoe ding per leerling berekend naar ƒ0.50 per 6 maaltijden. Deze vergoeding was gebaseerd op de kosten welke met de verstrekking van gemeentewege gemoeid waren. Aan vermeld schoolbestuur werd in totaal uitgekeerd ƒ57.40. De van gemeentewege verstrekte voeding bestond uit boterhammen met kaas en pap. Per kind werd dagelijks gemiddeld verbruikt: 5 sneetjes brood (wittebrood in 12 en tarwebrood in 10 plakjes gesneden); V« ons boter (Blue Band); Vs Liter pap (gort, havermout, rijst); V« ons kaas 40+ (2 plakjbs). Het brood, de boter en de kaas werden betrokken van alhier wonende bakkers en winkeliers, terwijl de zuivel fabriek „Normandia” en de Kon. Ned. Mij. van Kaas- en Roomboterfabrieken de pap leverden. In totaal waren nodig 2711 melkbroden, 2786 tarwe broden, 422 pond boter, 4554 liter pap en 395'/2 pond kaas. Hiervoor werd ƒ1132.62 uitgegeven. Borden, lepels, messen en dergelijke benodigdheden werden voor rekening der gemeente aangeschaft. Hier mede ging gemoeid een bedrag van ƒ56.35. Na afloop der voeding zijn deze voorwerpen in de verschillende scholen opgeborgen, behalve die, gebruikt in de beide bijzondere scholen, welke bewaard worden in de O. L. school no. 4. Aan de scholen 1, 2 en 4 en de school voor het centrale 7e en 8e leerjaar werd de voeding vóór, aan de andere scholen na schooltijd verstrekt. Het personeel der scholen 2 en 4 (gecombineerd) en van de school voor het centrale 7e en 8e leerjaar belastte zich met het smeren der boter hammen en verschillende andere werkzaamheden. In de andere scholen geschiedde dit door vrouwen, die zich belangeloos beschikbaar hadden gesteld. De borden wer den afgewassen door de concierges, aan wie een vergoe ding voor gas, water, zeep enz. werd uitgekeerd. De totale uitgaven hebben bedragen 1291.85. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 1—4 Februari: Dameshandschoen Een paar autosleutel tjes Belastingmerk Handschoen Gymnastiekschoen Dameshandschoen Groote slede Slinger van slijpsteen Kinderhandschoen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 13 Fe bruari: Jongenshandschoen, M. de Jong, H. Casimirstraat 4; Sjaal, B. v. d. veen, Gijsbert Japikstraat ix; Dames onderjurk, Twijnstra, Ged. Pol; Boodschappentasch, Talsma, Grootzand; Sjaal, J. de Leeuw, LooxmastraatKinderhandschoen, T. Plan- tinga; Sjaal, Troost, Salverdastr. 7; Beurs je met inhoud, S. Dijkstra, ie Woudstr. 50; Gummi bretels, M. Hengst, ie Zomerrak- buurt 19; Beurs met inhoud, F. Wie- linga, Zuidend 1Een paar kinderlaarsjes, L. Brandenburgh J. W. Frisostr. 29; Zil veren potlood, Tj. Vellinga,2e Ooster - kade (schipper)Ceintuur, R. Heemstra, ie Frittemahovenstr. 1; Beursje met in houd, A. Stilma, W. Lodewijkstraat 23; Ceintuur, B. de Vries, Prinsengracht 14; Belastingmerk, J. Nauta, 2e Zomerrak- buurt 6; Beursje met inh. en wollen hand schoen, J. W. Thijsen, Swerissteeg 3. wat mee gedaan, zoodat we spoedig niet met één, maar met twee corpsen door de stad zullen kunnen trekken, en als wij met meer kunnen, jonge muzikanten gereed staan onze plaatsen in te nemen. Hulde brengt spr. aan de dames die de vereen, hielpen bij het houden van de bazar, waarna hij de wensch uitsprekende dat het aantal kunstlievende leden nog zal groeien, allen een genoeglijke avond toewenschte. Nu, een genoeglijke avond is. het ge worden, want onder de uitstekende leiding van den directeur, den heer H. B. te Stra ke, werd een programma uitgevoerd dat tal van knap uitgevoerde nummers bevatte, en dank zij de opstelling op het tooneel en de aankleeding daarvan was het geluid van juist voldoende omvang dat het prettig was er naar te luisteren, dikwijls is immers die omvang te sterk voor een diergelijke om geving. Na de marsch „Through night to light” van Laukien volgde de knap gespeelde ouverture uit Tancrède; Rossini’s muziek boeit dan toch nog maar altijd, het bleek niet minder bij zijn „Cujus Animam”, waar in de solo voor trombone uitgevoerd werd door R. Silvius. Na de pauze was er nog een solist van het eigen corps, n.l. van Winden met de piston-polka „Nouvelle Etoile” van An- drieu. Het is een goede gedachte geweest van den dirigent zijn corpsleden gaande weg eens als solisten te laten optreden, dat kweekt zelfvertrouwen, en 't blijkt dat JAARLIJKSCHE ZAALUITVOERING SNEEKER MUZIEKCORPS. Deze zaaluitvoering had gisteravond in Amicitia plaats. Ze ving aan met een marschje, geslagen door eenige jonge tamboers van het jeugdcorps. De voorzitter der vereeniging, de heer Bouma riep daarna allen het wel kom toe, in het bijzonder den burgemees ter der gemeente, den heer P. J. de Hoop, die ons straks gaat verlaten, deze uitvoe ringen bijna steeds met zijn tegenwoordig heid heeft vereerd en het corps ook steeds met raad en daad heeft bijgestaan. Toen deze burgemeester hier kwam, vond hij er naast een corps ook een muziekschool, die muzikanten opkweekte. Later is die school verdwenen, doch wij hebben steeds moedig volgehouden en thans zijn we weer bezig een muziekschool te stichten, de 5 tamboer- tjes, die deze uitvoering openden, getuigen daar reeds van. Het doet spr. dan ook genoegen dat als deze burgemeester ons straks gaat verlaten hij nog getuige zal kunnen zijn van het feit, dat er aan het corps weer een muziekschool verbonden is, dus de toestand hersteld is die hij hier bij zijn komst aantrof. Spr. gedenkt dan met dankbaarheid de offervaardigheid van de burgerij vooi het Sneeker Muziekcorps, de gehouden bazar had een schitterend resul taat, er werd f481.netto overgehouden, wel niet toereikend om het jeugdcorps geheel uit te rusten, maar er is toch heel SNEEK, 18 Januari 1937. Aan de Gemeenteraad. Tengevolge van een wijziging in de stroomleverings- overeenkomst tussen de provincie en deze gemeente is het mogelijk enige verlaging tot stand te brengen in de tarieven voor de levering van electrische stroom door het gemeentelijk electriciteitsbedrijf. Blijkens het hierbij over gelegde advies van den directeur der gemeentebedrijven betekent bovenbedoelde wijziging van de stroomleverings- overeenkomst een netto-bate voor het gemeentelijk electri citeitsbedrijf van ƒ3335.per jaar. Deze bafe, welke volgens het voorstel tot herziening van de stroomleveringsovereenkomst voornamelijk moet wor den aangewend tot stroomprijsverlaging, laat toe: le. dat de stroomprijs, bij toepassing van het Algemeen lichttarief, wordt verlaagd van 21 cent tot 20 cent per k.W.h.; 2e. dat het vastrecht, verschuldigd bij het betrekken van stroom volgens tarief R voor huishoudelijke doelein den, wordt verlaagd van 1.08 tot ƒ0.96 per eenheid per jaar. Na de invoering van deze verlagingen zal het voor vele afnemers, die thans stroom betrekken volgens het vast recht tarief naar het aantal lichtpunten, voordeliger zijn zich aan het Algemeen licht-tarief te onderwerpen. Genoemd lichtpunten-tarief, waaraan overeenkomstig Uw besluit van 7 October 1936, no. 4, toch geen uitbreiding meer wordt gegeven, zal daardoor zijn waarde grotendeels verliezen en kan mitsdien zonder bezwaar worden inge trokken. Gerekend over een vol jaar, zal met de ontworpen tariefsherziening, welke de instemming van de commissie voor de bedrijven heeft, een bedrag van 2530.— gemoeid zijn. Onder overlegging van de op deze aangelegenheid betrekking hebbende stukken stellen wij U voor het vol gende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 18 Januari 1937, no. II 07.353.8(3e) BESLUIT: onder voorbehoud van de goedkeuring der Gedeputeerde Staten: de VERORDENING, REGELENDE DE VOORWAARDEN VOOR DE LEVERING VAN ELECTRISCHE STROOM DOOR HET GEMEENTELIJK ELECTRICITEITS BEDRIJF te wijzigen in die zin, dat: a. in artikel 9 onder I, A. Algemeen tarief, in plaats van „21 cent per k.W.h.” wordt gelezen: „20 cent per k.W.h.”; b. het in artikel 9 onder I, B. opgenomen „Vastrecht- tarief, naar het aantal lichtpunten” vervalt; c. in artikel 9 onder IV, C, 8e lid, letter d, in plaats van „ƒ1.08 per jaar” wordt gelezen „ƒ0.96 per jaar”; II. te bepalen, dat de wijzigingen, bedoeld onder I, letters a. en c. in werking zullen treden op 1 Maart 1937 en die, bedoeld onder I, letter b. op 1 Januari 1938. Aldus enz. ge- -. - ge tuigen van de gaven van den leider ook als produceerend kunstenaar. Over zijn leiding van het corps zelve alle lof. Er werd tenslotte nog een verloting ten bate van het corps gehouden, waarna een bal volgde. meentebegroting voor 1936 toegestane bedrag voor het verstrekken van voeding en kleding aan schoolgaande J kinderen is besteed: (tot wijziging van de verordening, -regelende „De schoolvoeding werd verstrekt gedurende het tijdvak i de voorwaarden voor de levering van elec trische stroom door het gemeentelijk elec triciteitsbedrijf. men ook mede hierdoor zelf best .een avond tot genoegen van het publiek kan vullen. Een succesnummertje was „Walzer- traum” van O. Strauss, maar vooral „Kommt ein Vogel geflogen”, in de stijl van diverse componisten; Jakma’s „Overste Barendsen-marsch” opende het tweede ge deelte van het programma, waarop nog yoorkwamen de ouverture uit Offenbach’s operette „Orphée aux Enters”, vrij moei lijke maar melodieuze muziek vol rhyth- mische bekoring, Brahms’ Hongaarsche dansen nr. 5 en 6 en Bizet’s l'Arlésienne. Met opzet bewaarden we twee marschen tot het einde dezer bespreking omdat ze van de hand van den dirigent zelve zijn. Voor dat de eerste dier marschen, „S.M.C.- marsch”, werd uitgevoerd, nam de heer Bouma nog even 't woord om verheugd te getuigen van het feit dat eigen werk van den dirigent zou worden uitgevoerd; als bewijs van erkentelijkheid bood hij na mens het corps den heer te Strake een dirigeerstok aan. Deze marsch, zoowel als die aan het slot, de „Frisia-marsch”, werden door het corps natuurlijk met bijzónder élan speeld, het zijn vlotte marschen, die „DE VREEMDELING” DOOR HET NIEUW SCHOUWTOONEEL. In ons nummer van 30 Januari hebben wij de inhoud van het nieuwe tooneelspel van Antoon Coolen, „De Vreemdeling", dat Woensdagavond voor de Kunstkring in Amicitia ging, reeds vermeld, zóodat wij ons thans ontslagen achten van de taak daarop terug te komen. Dat er geen beden kingen tegen de opzet van dit stuk zouden zijn aan te voeren, zouden we niet gaarne beweren. Dit eenvoudig smidsmilieu, waar de menschen in zoo vlotte taal van hun ge voelens getuigen, brengt ons al wat buiten de sfeer van de werkelijkheid, het stuk is hier en daar ook stellig wat erg aangezoet, elders niet vrij van melodrama en ook is ons wat kras dat schot van. dien fieren, nobelen en zachtzinnigen smid, zoo maar voor zijn huisdeur weg op „de Vreemde ling” die er met zijn dochter van door wil gaan, waarmee deze smid zich op één lijn plaatst met dien Vreemdeling, die 8 jaar heeft „opgeknapt” omdat hij in een groote-stads-bar in een roes een student heeft gedood. Maar Antoon Coolen is niet de eerste de beste, hij weet „tooneel” te maken, zoodat er ondanks die bezwaren een zeer speelbaar stuk is ontstaan dat de aandacht van het publiek strak gespannen heeft gehouden tot het gelukkige slot. Natuurlijk was dat niet alleen aan het stuk te danken, maar vooral bok aan het uit stekende spel, Ko van Dijk was wel zeer acceptabel als de ruige, nobele figuur van den smid die alles voor het behoud van zijn gezin inzet, geen huistiran maar toch wat opdringerig in zijn vaderlijke liefde, zoodat het niet verbaast dat zijn dochter Agnes eigenlijk niet onafhankelijk durft zijn in haar keus tusschen vader en vreem deling, en het maar aan „vader wil overla ten’ deze moeilijke rol van Agnes werd goed gespeeld door Dogi Ruganj. Geheel anders dan de vaderfiguur is de moeder, beide wel vol zorg voor 't gezin, maar terwijl de liefde van de eerste voor dat gezin aan doet als ’n wat verbijsterende waterval, stroomt die van de laatste stil aan, zonder veel gerucht, maar steeds door, en het is juist deze gestaag vloeiende maar niet te kee- ren liefde welke, al is het dan door de mond van de vader, het verlossende woord spreekt. Mooie, ook natuurlijke, figuur, deze moeder, overtuigend in toch al haar bescheidenheid en beheerschtheid gespeeld door Jetty van Dijk. Een zware rol had Jacques Snoek als de Vreemdeling, we hadden hem om zijn ver dienste eigenlijk wel eerst mogen noemen, want dat was werkelijk uitstekend. En dan gaat er door het heele stuk een school meester, door Ferd. Koolbergen knap ge speeld, een schoolmeester, zeer kunstig wat caricaturaal aangedikt, want het is natuur lijk weer de meester die de klappen krijgt, nietwaar? In „Kjnderen van ons volk” van Coolen, was de meester ook al een ca- ricatuur, hier is hij gemeen en zielig er bij, nog versch in ’t geheugen liggen een paar caricaturen van leeraren in Meisjes-Iyceum maar de zaal lacht een generatie wreekt zich op haar opvoeder I WEKENLANG MET RHEUMATISCHE RUGPIJN IN BED. In zeer korten tijd weer op de been. „Vorig jaar had ik vreeselijke rheuma- tische pijnen in mijn rug en ik was drie weken lang volkomen hulpeloos. Toen schreef mijn moeder mij, dat ik beslist Kruschen Salts moest probeeren. Ik kocht dadelijk een flacon en kan naar waarheid verklaren, dat ik binnen twee weken weer op de been was.” Dit schreef ons Mevr. A. G. Wanneer Uw afvoerorganen niet behoor lijk werken, zullen bepaalde afvalstoffen het lichaam verontreinigen en klachten ver oorzaken, als rheumatische pijnen, hoofd pijnen etc. Kruschen Salts is een onover troffen middel om lever, nieren en inge wanden aan te sporen tot gezonde, gere gelde werking. De „dagelijksche dosis” Kruschen houdt U frisch en opgewekt als nooit tevoren. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten h f 0.40, f 0.75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Han dels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. (Adv.). NIEUWE SNEEKER COURANT 1 GEVONDEN VOORWERPEN. 1 t 12 ijl m et

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1