De fijnproever gebruikt glJPE UfiAK CACAO PINDAS firma JöHs. TROMP, Sneek I Firma JOHs. TROMP, Sneek waar alle Verkade’s Artikelen tegen fabrieksprijs voor wederverkoopers, steeds versch, voorradig zijn. ZT VAN 1 HOUTENS 0PHETP4K No. 37 Eerste Blad OïtnaveKÏMRRINK Co Woensdag 10 Februari 1937. d t l am. ilent t tlng> itratie». miicieel Orgaan der Gemeente Sneek. SN.f A jek en !S. sen VERKADE’s 53e Jtaargang I dinsdags KLEINZAND 5—7 Bureau: - TELEFOON 2200 SNEEK INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. NIEUWSTIJDINGEN. op l ct. telen eeds EEK 3 Tel. 8 ct. I ct. i is altijd Er zijn ien- een 16 i STE van be- de goedkoopste en populairste versnapering, lekker, voedzaam en gezond vooral nu (van de nieuwe oogst), dagelijks versch gebrand in eigen electrisch be drijf afgeleverd als ’t ware nog warm bij 064 iu al ct. oud- De zon rijst en de lucht is blauw. Het wordt warm in de cabine en we openen een klein eindje een van de raampjes. De lucht is ijskoud en de aarde onder ons bedekt met sneeuw. Om tien uur zijn we in Pittsburgh. De wolkenkrabbers stralen in de zon, de stad leeft, de straten en avenue’s vol met auto’s, beweging, drukte, leven. Er is zooveel te zien, dat ik niet gemerkt heb, dat we al boven de luchthaven zijn, we dalen en bij de eerste aanraking met de aarde springt het toestel luchtig omhoog, en dan taxiën we naar het restaurant. Het is druk. Er zijn veel passagiers voor de groote luchtlijnen, veel voor de rondvluchten boven het overstroomde gebied. Er heerscht een zenuwachtige stemming, passagiers voor Chicago wordt vriendelijk verzocht zich naar hun toestel te begeven, de stewardess staat al bij de deur, boys dragen de luxe koffers, plaids en tasschen. Een klein jongetje doet wanhopige pogingen zijn miniatuur foxter- rier voor de volgende etappe van de reis te overreden, ’t diertje schijnt er echter genoeg van te hebben, heeft waarschijnlijk al te véél gevlogen. Mijn gastheer staat op. „Let’s go”. Buiten is de grond hard en de wind nog koud, ondanks de zon. We klimmen weer in het toestel en tien minuten later cirkelen we op 500 meter. Dan begint de eigenlijke tocht. oor- 3.50, oed- :ent i en jwe, rtels s. Verschijnt en VRIJDAGSAVONDS I ct Ct, la, me >p- Abonnement: per jaar 2.50, fr. p. post 3.60. Advertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge- 'plaatst in de SNEEKER COURANT Plotseling sterfgeval. Tijdens een feestmaaltijd die te Arnhem werd gegeven ter gelegenheid van het 35- jarig bestaan van de afd. Gelderland van de Ned. Banketbakkersvereeniging, is de voorzitter, de heer J. H. W. Veenendaal, plotseling ongesteld geworden en binnen zeer korte tijd overleden. De heer Veenen daal was 52 jaar oud. Hij was een zeer geziene figuur in de banketbakkerswerela en genoot o. a. de eer voor H. M. de Ko ningin een demonstratie te mogen geven van marsepeinwerk. Hij was o. a. diaken van de Ned. Herv. gemeente te Arnhem. Reclasseering. Als onderdeel van de afdeeling Sneek der Ned. Ver. t. Afsch. van Alcoholhoudende Dranken, door Z. Exc. den Minister van Justitie als Keclasscerings-instelling erkend, is aihier een reclasseerings-commissie in ’t leven geroepen, die als volgt is samenge steld: 1. Schaafsma, gem.-ontvanger van Wym- britseradeel, voorzitter; Mr. Dr. N. Hofstee, kantonrechter; Dr. H. de Vos, Ned. Herv. Predikant; J. Fontein Sr., Assuradeur en B. Brinksma, typist-verslaggever, secretaris. Het correspondentie-adres is: B. Brink sma, Oosterdijk 14, telef. 2020, Sneek. Men schrijft ons: Het Instituut voor Arb.-Ontw. geeft Don derdag a.s. een lezing met lichtbeelden ge titeld „Worsteling der Vrijheid”, toegelicht door A. Terpstra. Hierin zullen de groote figuren en de groote gebeurtenissen in de geschiedenis der democratie door het lichtbeeld worden gebracht. De democratie is oud zoo oud als de mensch, omdat zij de droom is van ieder bewust menschenkind. Toch is ze ook jong, omdat men pas sinds korten tijd probeert de gelijkheid van de menschen tot grond-» slag van het staatsbestel te maken. Soms werd het beginsel der democratie vernietigd, maar steeds tot schade van be schaving en vooruitgang. Steeds dook het beginsel weer op, telkens weer gedragen door stoutmoedige en heldhaftige geesten, Inschrijving slachting zware varkens. Naar het Hbl. verneemt, heeft de Vee- jouderijcentrale, met goedkeuring van mi nster Deckers, het lossen, slachten, keuren, .jurkoeleu en laden van uit de markt te cmen e'n in te vriezen zware varkens ge- cei opgedragen aan den laagsten inschrij ver voor 19/2 cent per 10Ü kno geslacht ge wicht, plus 20 cents njkskeurloon. l ot dusver werd voor dit werk een ver goeding toegekend van 1.75 plus 20 cents keurloon! De eigenlijke verwerkingskosten zijn dus thans gedaald van 1.75 op 19'/2 cent, dus tot één negende deel van vroeger. Het plan is, om gedurende drie maanden 2000 varkens per week in te vriezen, dus in totaal 26.000 varkens of circa 3‘/z millioen kilo geslacht gewicht. Door thans te laten inschrijven, inplaats van een door een crisis-accountantsdienst berekende vergoe ding te geven, bespaart de Veehouderijcen- trale dus een bedrag van pl.m. 54.000 in drie maanden tijd! Wie deze laagste inschrijver is, is nog niet bekend, doch het moet uit den aard der zaak een zeer groote fabriek zijn, die in het verleden extravagante winsten heeft gemaakt, want een inschrijving van 19’/2 ct. plus keurloon, dus totaal 39/2 cent, ligt be neden den kostprijs; deze ligt in de buurt van 80 cents plus keurloon, dus in totaal een gulden tegenover de vroegere „ver goeding van 1.75 plus keurloon, dus 1.95. Nogmaals wijst het blad er op, dat er op deze wijze de vroegere bacon-contract- winsten door dezen inschrijver worden ge bruikt, om nu het contract verdwenen is de kleinere ondernemingen dood te drukken. Slechts het Landbouwcrisis fonds spint hierbij garen. Gerekend naar den kostprijs heeft de Centrale vroeger ƒ35.000 te veel betaald voor een zelfde kwantum, als zij thans wil gaan invriezen. INBRAKEN. Door de politie zijn aihier aangehou den een ix-jarige en een 16-jarige jongen, die inoraakjes hebben gepleegd in de Ju- lianaschooi, de Noorderaerk en tweemaal oij een grossier alhier, in welke gebouwen zij door inidimming zich de toegang ver- schaiten. In de Kerk heoben zij ue otxer- ousseii geopend en bij den grossier heb- Den zij zelfs een poging gedaan om de brandkast te forceeren, waarin zij natuur lijk met gesxaagd zijn. De Justitie zal verder moeten oordeelen wat met deze veel belovende jongelui zal moeten geschie den. HEEG. J.l. Vrijdag had men in het lo kaal der Herv. Gemeente een filmavond van „Het Hoogeland Eerst voor de schooljeugd en rnter een voor de groote- ren. De oelangstexling was groot, zoodat helaas velen tevergeefs bij het gebouw kwamen, daar ze er niet meer in konden. Leider was ds. G. M. van Kermes. Deze sprak een kort openingswoord, waarna tie film van het werk der vereeniging „Door de Branding”, benevens die van de ver loving van den Prins en Prinses en 'be langrijke beziens- en hoorenswaardige bij- films vertoond werden. Dit viel zeer bij het publiek in de smaak; kortom met ge noegen ziet men terug op dezen leerza- men avond. VIJF EN TWINTIG JAAR ELECTRISCH LICHT. WOUDSEND, 5 Februari. Hedenavond hield de Coöperatieve Exectrische Centrale alhier hare 25ste leden-jaarvergadermg on der voorzitterschap van den neer L. iNjj- dam. In zijn openingswoord gaf de voorzitter te kermen, dat het ondanks de prijsverla- gmg van den lichtstroom, zijnde 10 pet., voor de vereemgmg een gunsug jaar was geweest. Voorts meende hij, uat men Dij een mijlpaax ais deze terug moest Diikken en in veroand daarmede werden de oud- Destuursleden herdacht. Van de oprichters was niemand meer in het dorp. In het bi- zonder, meende de voorzitter, had meester Bakker voor de vereeniging zijn beste krachten gegeven en verzocht daarom een oogenolik state voor de nagedachtenis van dat overleden Destuurslid. Ve^schiüende van de oprichters waren nog in leven, doch ook de dood had zijn slachtoffers geeischt. Vit het jaarverslag meek, dat er aan lichtstroom 36.638 K.W.U. was afgeieverd, dus meer dan het vorige jaar, waarvoor f7176.20 was ontvangen; aan kracht- stroöm was 8004 K.W.U. afgeleverd, iets minder dan het vorige jaar, waarvoor f 1047.95 was ontvangen; voor de straat verlichting was 2236 K.W.U. afgegeven, waarvoor het vaste bedrag van f 020 was ontvangen. Het stroomverlies bedroeg pl.m. 10 pet. De gemiddelde prijs voor acht bedroeg 22 cent, vorig jaar 24 cent; de ge middelde prijs voor kracht bedroeg 13 cent, vorig jaar 11 x/2 cent. De stroomprijs voor kracht wordt ver laagd voor de kleine verDruikers en ge bracht van 16 op 15 cent, terwijl voor de andere krachtstroomverbruikers de prijs eveneens zal worden herzien. Aan meterhuur werd een bedrag van f979.10 ontvangen. Er is f 1000 atgelost van de’ schuld, zijnde f 15.255, terwijl f 500 in het reservefonds is gestort, hetgeen thans f2678.04 bedraagt. ter plaatse. Dr. van Dijk kon slechts den dood bij de beide jonge mannen constatee- ren. Het lijk van N. de H. is naar de ouder lijke woning vervoerd, dat van C. H. naar het lijkenhuisje op de Algemeene Begraaf plaats te Hillegersberg. Een aanvaring. Het Nederlandsche stoomschip „Kerto- sono” van de Rott. Lloyd is Zaterdagavond in dichte mist aan de kust van Portugal in aanvaring geweest met het Britsche slag schip Malaya; beide schepen zijn bescha digd, doch er zijn geen persoonlijke onge lukken. Opmerkelijk is het slechte gesternte waaronder de Malaya vaart. Dit schip, dat 40 millioen gulden kostte, is een geschenk van de vereenigde Maleische Staten aan Groot Brittanië; het was in den aanvang van den grooten oorlog gereed en streed mee in het Skagerrak; in 1931 werd het bij oefeningen door een torpedo getroffen, in 32 kwam het in aanvaring met het slag schip Warspite, in 1934 werd ’t vernieuwd wat een 8 millioen gulden kostte. Deze ver nieuwing kwam vorige week gereed, het vertrok daarop naar zijn station in de Mid- dellandsche Zee, doch op weg daarheen kwam het nu in botsing met de Kertosono en gaat terug naar Portsmouth voor repa ratie. De overstroomingen in Amerika. Van een Nederlander, die boven ’t over stroomde gebied der Ver. Staten een vlucht heeft gemaakt, ontvangt de Crt. Het N. v. d. D., de volgende beschrijving: Het is precies tien minuten voor acht als we het vliegveld van Elmira (New York) verlaten. De lucht is grijsblauw, een waterig winterzonnetje aan den horizon. Misschien een prachtige dag. Ons toestel brengt ons gauw op 200 meter. Diep beneden ons: het stadje, de fabrieken, de rivier en de heuvels, die nog hier en daar wit zijn. Even cirkelden we boven de kom, de radio dreunt een mor- genfoxtrot met veel reclame er voor en veel reclame er na. Dan zwaaien we plotseling naar het Zuidwesten en klimmen langzaam omhoog. Op 800 meter blijven we liggen. De machine zoemt met een rustig gelijkmatig geluid. Mijn gastvrouw zoekt op de lange golf: Cincinnati vraagt om hulp; een dokter is ergens heel erg noodig. „Stuur een motor boot, stuur een motorboot, stuur een mo to brandt een benzinetank, het vuur is op het water, een gevaar voor de huizen in den omtrek, in den omtrek, daar het vuur zich langzaam verplaatst2347 West 15e straat vraagt hulp, een klein meisje is ern stig ziek. Het water rijst nog steeds, de stand is Cincinnati zwijgt plotseling onverwacht, er zijn alleen knarsen, een paar storingen en dan volkomen rust. Maar even later komen van een ander station stemmen om hulp, dringend en ernstig. EvansviLe, New Madrid, Paducah en Lawrenceburgh. nieuwe ERIC A-wafels lekker croquant, 20 stuks in 1 ons, per ons 14 cent. Bijzonder aanbevolen: per half pond 17'4 20 22>/2 22'/2 25 25 25 28 30 30 per ons 14 per ons 22 12 We zijn boven de Alleghany-river en we zien de eerste geelgroene drabbige massa’s. Van deze hoogte gezien kronkelt de rivier lui en traag door het land, voortkruipend tusschen de heuvels tot ver achter den hori zon. Nu dalen we weer en met toenemende walging zien we het land, dat geen land is maar een bronsachtige brijpap, uitgespreid over de velden, tot in de huizen en wonin gen, dertig, veertig centimeter en hooger. Een uur later zijn we boven Portsmouth. De kleur van het water is hier lichter, geel bruin en van onze 200 meter hoogte zien we de stad bijna geheel onder water. We vlie gen laag en zien auto’s waarvan’ alleen de kap zichtbaar is. De vloeistof beweegt lang zaam door de straten. Er zijn vrijwel geen menschen, slechts hier en daar een roeiboot. We glijden vlug tot op 100 nieter en zijn terug bij de rivier, die we nu verder volgen. Het water heeft hier een breedte van bijna 16 K.M., een groot bruin dooden-meer. De woest kolkende stroom is in het midden, onheilspellend en dreigend, alles meesleu rend wat hij in zijn niets-ontziende kracht kan bemachtigen. De kranten geven berich ten van huizen, die in hun geheel door de rivier zijn meegenomen, toen geloofde ik het niet, maar nu Om kwart voor twaalf naderen we Cincin nati. De stad komt vliegenvlug op ons af. We kunnen alles niet zoo gauw in ons op nemen, we kunnen het nog niet gelooven, hoewel het toch allemaal heel erg duidelijk onder onze oogen voorbijglijdt. Daar is het, de grootste ellende, de ergste ramp. Mis schien ook is de tegenstelling met dezen dag te groot: de zon, de stralende winterdag en dat andere. De stad ligt daar, ondergedom peld tot de eerste en tweede verdieping in ’t drabbige, vuile water. Het beeld is troos teloos, oneindig ellendig, als uit een langen, angstigen droom. Als ik loodrect naar beneden kijk, zie ik de daken van de huizen in het water, als vroeger de blokjes van een groote puzzle op het groene saai van de speeltafel. De straten zijn recht en de daken van verschil lende kleur. Nu kunnen we ook het ijs in het, water zien, grijze schollen, die langzaam bewegen; en er is natte sneeuw op de huizen en op de takken van de boomen. De stad is daar als een stervende. De fabriekscom plexen zijn verlaten, de schoorsteenen gapen in de lucht, de spooremplacementen zijn dood, en ook de parken en zakenwijken. Het beeld blijft troosteloos, maar ’t ergst wordt het als we tegen halfeen boven Louis? ville zijn. Het water is hier hooger, bruiner en gemeener. Ook hier zijn de kanalen tus schen de huizen verlaten en eenzaam. Een motorboot haast zich langs een van de avenues. Wacht er een zieke, een ster vende op hulp? De huizen staan geduldig, strak en koud. Grooter is hier de verwoesting, grooter de ellende. In de buitenwijken zien we alleen de daken. De woningen zijn verder heele- maal onder water. De kranten spreken van „City of the Dead” en terecht. Het leven staat stil, over de heele lijn; fabrieken, over heid en particulieren, allen hebben hun werk moeten opgeven. Een sportvliegtuig links van ons maakt filmopnamen. Het duikelt en klimt, het zwaait links en rechts en is een gevaarlijke buur. Het is één uur en we keeren terug. Gelijkmatig en langzaam stijgen we, 400, 500, 600, tot 2000 meter. Ver beneden ons blijft het water en zijn vernielende werking. De radio vraagt nog steeds om hulp, geeft gegevens: 750.000 menschen dakloos; 300 miljoen dollar schade; 225.000 huizen onder water; 100 tot 200 dooden; het water stijgt, het water daalt, het stijgt, stijgt Ernstige aanrijding te Hillegersberg. Vrijdag op Zaterdagnacht om ongeveer uur ging een gezelschap, bestaande uit vier jongemannen en een meisje, naar huis in het Molenlaankwartier te Hillegersberg. De vijf jongemenschen hadden den feest avond van de R.K. Tooneelvereeniging in Lommerrijk bijgewoond. Toen zij op den Grindweg waren, onge veer nabij de woning van den heer A. J. Breedveld, reed hen uit de richting Rotter dam een motorrijwiel in vliegende vaart achterop. De jongelieden schonken er niet veel aandacht aan, want zij liepen, zooals later ook- getuigen verklaarden, rechts op den weg. Links van het gezelschap liep de 21-ja- rige Nicolas de Haan, uit de Molenlaan. De motorfiets heeft onverhoeds dezen jongeman aangereden, ’t 20-jarige meisje werd daarna geraakt, zoodat zij viel. On geveer 10 M. verder sloeg daarna ook het motorrijwiel om, den berijder meesleepend. De 21-jarige De Haan was terstond dood. Bij de motorfiets lag de berijder, de 26-jarige melkslijter C. Houweling, uit Bergschenhoek. Ook hij was dood. Het meisje had eenige schaafwonden op- geloopen. Spoedig waren politie en medische' hulp BONTE AVOND. Zondagavond hield de Cultureele Raad een z.g.m nonte avond in de Harmonie, waaraan medewerking werd verleend door de aro. muzxekver. „Steun in den Strijd' aro. zang ver. „Morgenrood’, „ApoLo”, A.J.C., in.A.S.B. en een spreekkoor. Voer de verrichtingen van al deze onderdeeien der moderne arbeidersbeweging was de aaam bonte avond dus wel toepasselijk. „Steun in den Strijd” opende het pro gramma met een pittig gespeeld Pian-lied, dat direct door de vele oezoekers werd, meegezongen. Daarna werden uitgevoerd Czardas opera, Hongaarsche dansen 5 en 6 en de marsch „ihe Great litUe Army”, vooral de beide laatste nummers waren goed. Het spreekkoor vervolgde het program ma met gezamenlijke decxamatie van een plan-jeugaspex, waaraan ook de A.J.C. op zeer loitenjice wijze medewerking verleende in de vorm van declamatie, zang en dans, 't een nog aardiger dan het andere. Het spreekkoor behandelde de werkloosheid onder en het doeLoos slenteren van de jeugdige aroeiders, die hun arbeidskracht tevergeefs te koop aanoieden. Om hun ontwikkeling en pntspamung te brengen organiseert de A.J.C., aldus vertelde de heer B. Blesma, hare actie voor Zon en Vrijheid, met ’t doel geiden te verzame len voor het inrichten en in stand houden van kamphuizen en kampeerterreinen. b<- A.J.C. Dezit reeds een viertal kamphuizen, n.l. op de Vexuwe de Paaschheuvel en he. Koode Valkennest (een geschenk van Wi- baut), in Drente het Meenthuis en het Hunehuis, en kampeerterreinen in Gel derland, Drenthe, Overijssel, Brabant en Limourg. De A.J.C.’ers voerden ook nog met suc ces een feekenspex op, een geestige satire op het uniformverood, waarin een troep A.J.C.'ers wordt bekeurd wegens het zin gen van het Bedje „Een vreemde arme snuiter” en de leider-fxuitist, een school jog, tot gevangenisstraf wordt veroordeeld wegens het zuigen van een opruiend lied met een bepaalde staatkundige strekking. Daarna declameerde het spreekkoor het slot van 't mooie spel. Het tweede gedeelte van het programma werd na de pauze door „Apollo” geopend met het Eed „Broeders, Verheft u ten vrijheid”, dat door de aanwezigen werd meegezongen. Daarna voerden ze een sym phonic en een menuet van Haydn, en tot slot de Internationaxe uit. Het laatste num mer werd staande meegezongen. De N.A.S.B., onder leiding van den heer Kan, vertoonde eerst een paar fraaie stan den, waarna de dames-leden een symboli sche dans uitvoerden, waarin de arbeiders beweging vóór, tijdens en na de crisis en de uiteindelijke zege van de arbeiders klasse, door uitvoering van het Plan van de Arbeid, werden uitgebeeld. Deze dans werd heel goed uitgevoerd, in 't bijzonder de solodansen. „Morgenrood” zorgde voor een uitste kend slot, dat bestond in het ten gehoore brengen van „Sé, dou wiide Sé”, met een alt-soxo, gezongen door mevr. A. v. d. Veen—Leeninga, de „Morgenzang” en de „Jubelzang wexke laatste nummers bege leid werden door het met een cello ver sterkte „ApoLo”, het geheel onder leiding van den heer K. Molenaar. Dit was een van de mooiste nummers van het bonte programma. Knappertjes Demi Lune Ping Pong (Kermesse) Ajour Crêmeroosjes Crescendo Gemengde Biscuits Hovano Batons Chobisco Parijsche Wafels Pakjes lange Beschuit Wat van Verkade komt is goed! als het ideaal van een omhoogstrevende cultuur. HET BESTE de vijand van goed en beter. veel goede vulpennen, maar de j es te koopt U toch nog altijd bij Boek- m Vulpenhandel G. v. d. P1JPEKAMP, .■Jeinzand 2, Sneek. Vulpen reparatie-in- .ichting. Adv. VOETBALVEREEN. SNEEK EEN EIGEN VELD. In de gehouden ledenvergadering de voetbalver. Sneek is in principe sloten het terrein aan de Lemmerweg te koopen. Het ligt in de bedoeling daarop 2 voetbalvelden te stichten, een tribune met het vereischte comfort en een box met 4 kleedgelegenheden. Men hoopt een en ander voor het vol gende seizoen gereed te hebben. Als bestuursleden werden herkozen de heeren H. S. de Jong, F. van -der Zee en L. Nijdam. In de vacature van mr. van Andringa werd de heer W. J. van der Wal gekozen. In de commissie van toezicht werd de heer L. Bruinsma herkozen. In verband met het 25-jarig bestaan van de vereeniging is besloten dn jubileum- eenigs- zins feestelijk te herdenken. Den 2en Maart, den datum van oprichting, zal een tentoonstelling van electrische artikelen worden gehouden en een feestavond, ter wijl men dezen zomer tijdens de feeste lijkheden, wegens het huwelijk van onze rrinses, een lichtweek hoopt te houden. L. C. Veerdienst EnkhuizenStavoren hervat. De veerdienst EnkhuizenStavoren is gisteren volledig hervat. De moord (e Meppel. De rechtbank te Assen heeft jl. Vrijdag de dienstbode Eike V. uit Meppel wegens moord op mevrouw Stern te Meppel ver oordeeld tot drie jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regeering. De xziiicier van Justitie had acht jaar gevan genisstraf geëischt. De Uiticier heeft hooger beroep aange- teekend tegen het vonnis van de rechtbank. hangt van uw remmen af! ct. j op. iter- >lad. 5-l5ch PER HALF ONS 25-75chPEP HALF POND OUD x en. tlbiü, •t 19 NIEUWE SNEEKEH COURANT annex SHEERER COURANT en WYHBRITSERADEEL I. v. A. O. Café Noir I - Hun leven en het uwe evenzeerl - kan misschien morgen al behouden blij ven dank zij uw remmen I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1