No. 38 Eerste Blad Uitgave KIEZEBRINK Co. annex SNEEKER COURANT (80e Jaargang) Onicieel Orgaan der Gemeente Sneek o Zaterdag 13 Februari 1937 Dit No. bestaat uit 3 bladen. 53e Jaargang Po middenweg1 Het minste tandbederf en de schoonste tanden, indien U poetst met de antiseptische tandpasta IVOROL Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. NIEUWSTIJDINGEN. Alle Advertentiën wordeu in belde bladen opgenomen Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting t: Onderweg Is ’t mid den van den weg niet de gulden midden weg, maar juist de „foute middenweg”! (Op wegen met vier rijbanen moet men steeds zooveel moge lijk rechts houden en alleen op de midden- baan komen bij het Inhalen. En op de lin- kerweghelft? Daar™ nooit!) Vulpotlood, A. Deden, 3e Woudstraat 46; Kinderhandschoen, P. Cnossen, ie Bad- huisbuurt 5; Actetasch, P. Bruining, 3e Zomerrakb. 43; Sjaal, F. v. d. Land, Fra- nekervaart 25; Heerenrijwiel, H. Ring- nalda, Oosterdijk 20. Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen- jiirg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Uontrole op de oplaag toegestaan. de reciteerwedstrijd te Ech- eerste prijs met „De rjucht- De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT ia een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe SneeKer Courant en'bovendien huis-aan-huis verspreid: Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzooi, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis. Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum. De rijksweg AfsluitdijkSneekHeerenveen. Het viaduct over de Dijksvaart. Door den Rijkswaterstaat te 's Graveri- hage zal, zooals de bladen berichten, den 2en Maart a.s. worden aanbesteed de bouw van een viaduct van gewapend beton over de Dijksvaart en den daarlangs gelegen weg nabij den Afsluitdijk ten behoeve van het in aanleg zijnde gedeelte van den Rijks- planweg no. 43 Zurich (Afsluitdijk)-Sneek- Heerenveen. Daarmede zal aansluiting worden verkre gen van den in aanleg zijnaen weg met den Afsluitdijk, terwijl daarbij de weg langs de voet van den voormaligen Zuiderzeedijk van Harlingen naar Workum ongelijkvloers zal worden gekruist. De doorgang van dezen weg in het viaduct is 8 M. breed en 4 M. hoog, terwijl de doorgang van de Dijksvaart eveneens 8 M. breed is. De rijbaan over het viaduct verkrijgt een breedte van 12 M. en is verkant, in verband met een flauwe bocht in de wegaansluiting. Aan weerszijden van de rijbaan is een verhoogd trottoir ontwor pen, respectievelijk breed 2.6 M. en 0.5 M., welk laatste gedeelte meer als schramp- strook is bedoeld. Het geheele werk zal in begin 1938 moeten zijn voltooid. onderling geïsoleerde zilvervlekjes, die elk met een dun caesiumlaagje bedekt zijn. Deze elementj es zijn f o t o-e 1 e c t r i s c h, d.w.z. zoodra er licht op valt, zenden ze electronen op. Valt er veel licht op, dan ver laten veel electronen zoo’n elementje, valt er weinig licht op, dan vliegen er ook maar weinig electronen weg. De werking van de iconoscoop is nu de volgendeHet electronenkanon levert een bundeltje electronen, dat door de afwij- kingsplaten achtereenvolgens alle lijnen van de lichtgevoelige plaat bombardeert, te be ginnen in de linkerbovenhoek, eerst de bo venste lijn, dan de 2e lijn enz., tot ze de rechter benedenhoek bereikt. Daarna springt de straal terug en dit proces her haalt zich voortdurend. Valt er nu licht op de plaat, dan ontsnappen aan een lichtge voelig elementje een aantal electronen even redig met de verlichting. Strijkt de bundel van het kanon nu de volgende maal weer over hetzelfde elementje, dan wordt hèt weer in de oorspronkelijke toestand terug gebracht. De bundel voegt er dus een aantal electronen aan toe evenredig met de hoe veelheid licht, die er op gevallen was. Wij krijgen dus een variatie in de elec- trische stroom van het kanon en deze kun nen we versterken en aan de zender toe voegen om op de radiogolf te worden gemo duleerd. De sterkte van de uitgezonden radiogolf is dus achtereenvolgens evenredig met alle punten van het beeld, te beginnen met de punten van de bovenste rij van links naar rechts, daarna met de punten van de 2e rij, enz. We seinen dus op deze wijze inderdaad achtereenvolgens de helderheid van alle punten van het beeld over. Aan de ontvangzijde moeten nu deze signalen weer zichtbaar gemaakt worden. Dat geschiedt met een zgn. kathodestraal- buis. Deze bestaat evenals de icinoscoop uit een electronenkanon en uitwijkingsplaten, doch in de plaats van de foto-electrische plaat vindt men hier een fluoresceerende plaat, d. i. een plaat bedekt met een stof, die, wanneer de electronenbundel er op valt, gaat lichten. Men zorgt er nu voor, dat in deze buis de electronenbundel precies synchroon met die in de iconoscoop be weegt, d. w. z. dat hij steeds op dat vakje van het fluoresceerende scherm valt, dat overeenkomt met het vakje op het icono- scoop-scherm, dat daar gelijktijdig door de bundel getroffen wordt. De kathodestraal- buis bevat nu een extra electrode, die er voor zorgt, dat de stroomsterkte in de elec tronenbundel groot is, wanneer de radiogolf sterk is, en omgekeerd, zoodat men dan veel resp. weinig licht krijgt. Op deze wijze lich ten de verschillende punten van het scherm achtereenvolgens met helderheden, even redig met die van de correspondeerende punten aan de zendkant. Zoo ontstaat het beeld. Hiermede is de televisie technisch opge lost. Men kan draaglijk goede beelden zen den over afstanden, waarover men de radio golf, die 67 meter golflengte had, kan waarnemen. Deze afstanden zijn nog niet zeer groot, omdat deze golven niet ’t aard oppervlak volgen, doch zich bij eenige bena dering als lichtstralen voortplanten. Zoo komt men bij antennehoogten van 200 meter op afstanden van ongeveer 40 K.M. Een zeer groote moeilijkheid, die de tele visie zal moeten overwinnen, is het beden ken van programma’s, die voldoende inte ressant zijn om de ^toeschouwers te bevredi gen. Aan de voordracht sloot zich een leven dige discussie. Aanwezig aan het bureau van politie, Martimplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 10 en n Fe bruari: Handschoen Huissleutel Paar kinder-gymnastiekschoenen Heerenrij wiel. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande -voorwer pen, als gevonden aangegeven op 10 en 11 Februari: Koperen passer, A. Flameling, Eenheid 5; Rijw.belastingmerk, A. Walin- ga, Prinsengracht 21Glacé dameshand- schoen, H. Schuil, 2e Óppenh.dw.straat 21; Beursje met inhoud, F. Westra, Singel 65; Televisie. Voor ’t Natuurkundig Genootschap sprak Dinsdag in café Leeuwen prof, d r. J. Holst uit Aalst over „Televisie”. In verband met het feit, dat tegelijkertijd het afscheid van den burgemèester van den gemeenteraad plaats had, waren wij verhin derd deze vierde bijeenkomst van bovenge noemd genootschap bij te wonen, doch prof, dr. Holst was zoo vriendelijk ons een uit treksel uit zijn rede te verstrekken, zoodat we toch een verslag op kunnen nemen. We laten dus nu den spreker aan het woord: Het doel van de televisie is op afstanden, waarop men een bepaald gebeuren niet meer direct kan waarnemen, een beeld er van te doen ontstaan. Men doet dat door middel van radiogolven, waarvan de intensiteit zoodanig gevarieerd wordt, dat zich aan de ontvangkant daaruit weer een beeld op laat bouwen. In principe kan men aan de zend kant een beeld ontwerpen van de scène, die men over wil seinen. Dit beeld kan men in vakjes verdeelen, zooals een schaakbord en nu signalen geven, die voor elk vakje aan geven hoeveel licht er op valt. Spreken we nu af, dat we boven links beginnende, de helderheid opgeven van alle vakjes van de bovenste rij, daarna weer van links naar rechts gaande de helderheid van alle vakjes van de tweede rij, enz., dan behoeven we er slechts voor te zorgen, dat aan de ontvang kant op een dergelijk schaakbord-patroon aan elk vakje dezelfde helderheid gegeven wordt als aan het correspondeerende vakje aan de zendkant, om een beeld te krijgen dat identiek is met het origineel aan de zendkant. Heeft men met bewegende voor werpen te doen, dan moet men, opdat geen flikkerend beeld ontstaat, 30—50 beeldjes per seconde ovefseinen. Wil men een detail rijk beeld verkrijgen, dan moet men een groot aantal vakjes nemen. Het is gebleken, dat 400 vakjes in de hoogterichting van het beeld, het minimum is, waarmede men zich tevreden kan stellen. In de breedterichting neemt men dan ongeveer 500 vakjes, zoodat men per beeldje van 200.000 vakjes de hel derheid moet overseinen. In totaal zou men dus ongeveer 6 tot 10 millioen gegevens per seconde moeten overmaken. Door nu afwis selend alle oneven en daarna alle even hori zontale lijnen over te seinen, kan men mei de helft van dit aantal volstaan zonder dat flikkeren optreedt. Om dit te doen zijn toe stellen noodig, die een zeer hooge frequentie kunnen geven van 1.52.5 millioen. Men moet met deze signalen nu een radiogolf moduleeren op dezelfde wijze -als bij de om roep de radiogolven door het geluid worden gemoduleerd. Waar daar frequenties van hoogstens 10.000 per seconde gebruikt wor den, heeft men hier met enkele millioenen te doen; daarom kan men niet de lange om- roepgolven gebruiken, doch slechts zulke met een golflengte van 67 meter. Het interessantste onderdeel van de tele- visie-zender is nu het apparaat, waarin achtereenvolgens van alle punten op de bo venste horizontale lijn, daarna van de 2e lijn, enz., de helderheid van het beeld be paald wordt. Het bestaat uit een camera, ongeveer als een fotografie-toestel, met een lens en een lichtgevoelige plaat. De lens beeldt de op te nemen scène op deze plaat af. Deze plaat bevindt zich in een lucht ledige buis van speciale constructie, die door den uitvinder Iworikyn, icono scoop is genoemd. Deze iconoscoop bestaat uit 3 verschil lende deelen, die elk een aparte functie hebben: 1. het electronenkanon, een inrich ting, die in staat is een zeer fijn bundeltje electronen (dat zijn negatief geladen elec- trische deeltjes) te geven; 2. de afwijkings- platen, dat zijn 2 stel onderling loodrecht geplaatste plaatjes, die men electrisch kan laden en met behulp waarvan men het elec- tronenbundeltje zijn richting kan doen ver anderen. Het eene stel is links en rechts van de bundel geplaatst, het andere onder en boven. Maakt men nu de rechtsche plaat positief, dan trekt deze de electronenbundel aan en de straal wijkt naar rechts uit. Door geschikt gekozen spanningsvariaties op de afwijkingsplaten kan men nu het electronen- bundeltje eerst de bovenste lijn, dan de 2e lijn op de lichtgevoelige plaat laten door- loopen, zoodat hij achtereenvolgens alle punten van de plaat overstrijkt. Nu komen we tot 3. de lichtgevoelige plaat. Deze be staat uit een mica-plaat, die aan de van de kant is bedekt met een zeer groot aantal, fens afgerichte zijde verzilverd is. De voor- INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. Voor dit instituut werd gisterenavond in het Gerechtsgebouw een lezing gehouden door den heer A. Terpstra oiver het onderwerp „Worsteling der Vrijheid”, een serie lichtbeelden lichtte het gesprokene toe. Men kan bij het woord „vrijheid”, al dus de heer Terpstra, denken aan vrij’heid ten opzichte van het individu, de vrijheid tegenover zijn eigen begeerten, neigingen; mensch is hier door het socialisme ge bracht. In politiek opzicht wordt de hoog ste top der vrijheid bereikt door de invoe ring van het algemeen kiesrecht. Doch we moeten ook weten hoe het el ders was. Engeland kreeg in 1215 ai zijn Magna Charta, de vrijheid van den burger belichaamd in het: „ieder baas over eigen lijf en goed". In 1688 werd die vrijheid be kroond met de Bill of Rights, nu nog) de basis van de Engelsche grondwet. Daar in Engeland is de democratische gezind heid zeer sterk en zij zal steeds weer streven de opkomende drang die vrijheid te beknotten. Dan de Ver. Staten. Het verlangen naar vrijheid der Calvinisten deed hen vanuit Europa daarheen trekken, en datzelfde vrijheidsverlangen deed hen de wapens op vatten tegen het moederland, en zich onaf hankelijk verklaren van Engeland, terwijl ze de „rechten van den mensch” afkon digden. Dan brengen de jonge Vereenigde Staten deze „rechten van den mensch” over naar Frankrijk en in 1789 volgt daar de revolutie, de vrijheid wordt ook daar geplant en die vrijheid is daar gebleven in politiek opzicht. Maar daarmede is ook het belangrijkste in de worsteling der vrijheid gezegd. Het Duitsche volk bleef oncjer overheersching van vorst en kerk tot na de wereldoorlog, toen de grondwet van Weimar de vrijheid bracht, doch het plantje kon niet groeien, het verdrag van Versailles drukte het. Mis schien zal het lang duren voor het weer opbloeit, maar die tijd zal eenmaal komen. In Rusland was tot 1917 geen spoor van vrijheiddan komt de verwoede uitbar sting, het bolsjewisme belooft de socialis tische vrijheid, doch voorloopig is het nog niet zoo en sluimert het plantje der vrij heid er nog. Ook in Spanje overheersching van vorst en kerk, onbewust leeft de Spanjaard voort tot nu eindelijk de vrijheidsstrijd is losge broken. Oostenrijk en Italië zijn, te vergelijken met Duitschland. Na dit overzicht ging spr. over tot de vertooning van een groote serie lichtbeel den en gaf daarbjj nog een toelichting. Met groote aandacht hebben de aanwezi gen alles gevolgd, de heer Bok vertolkte hun dank. SNEEKER BILJART CLUB. Wedstrijd WiemersBrandsma. Dinsdagavond organiseerde bovenge noemde ver. een propaganda-wedstrijd in haar clublokaal „Ónder de Linden”, tus- schen den bekenden biljartspeler J. Wie mers van Dokkum en den heer M. Brand sma, de sterkste speler van de S.B.C. Er was een groot aantal leden en genoodig- den aanwezig, uit Heerenveen, Bolsward en Witmarsum waren zelfs biljartliefheb- bers gekomen om getuige te zijn van deze prachtige wedstrijd. Door den heer Wje- mers moesten worden gespeeld 500 pun ten cadre, door den heer Brandsma 250. Laatstgenoemde maakte in 22 beurten 197 punten, met een gemiddelde van 8.95. De heer Wiemers won de partij door in 22 beurten 500 punten te halen, met een ge middelde van 22.73. hoogste serie van Wiemers was 67, van Brandsma 32. Na afloop demonstreerde de heer Wie- I mers nog eenige kunststooten, welke aller bewondering opwekten. Voor het bestuur van de S.B.C. was deze avond een succes en wij zullen gaarne den heer Wiemers nog eens in Sneek zien voor zijn verrichtingen op het groene laken. Benoemd tot klerk bij de Intercom munale Waterleiding gebied Leeuwarden te Leeuwarden de heer K. Talsma (te Scharnegoutum. Onze stadgenoot de heer F. de Vlas behaalde op tenerbrug de spraek”. daartegen heeft hij steeds gestreden, die innerlijke vrijheid zal er steeds blijven. Dit onderwerp behoort echter tot het gebied der wijsbegeerte en spr. zal het daarover niet hebben. Er is ook de vrijheid ten opzichte van den medeburger; ook deze is overal gelijk en ook dit onderwerp zal spr. niet aanroeren. Doch dan is er de so ciale vrijheid die in de loop der tijden zeer verschillend is geweest en in de verschil lende landen ook nu nog zeer uiteenloopt. Over deze en de politieke vrijheid, waar mee het evenzoo is gesteld, zal spr. het hebben. Het gaat dus om de worsteling om de economische en de politieke vrijheid. Vrij heid is een instinct, wortelend in iedere ziel, en het hangt af van de uiterlijke om standigheden, of deze vrijheid zal op bloeien of in de kiem worden verstikt. Neem’ Duitschland b.v. De vrijheidsdrang kan daar thans geen groeikracht vinden, van de individueele vrijheid van den mensch kan men daar dus niet spreken. Bij ons verkeert ze daarentegen in buiten gewoon gunstige omstandigheden, zooals er misschien elders in de wereld niet zijn. In Nederland is onder alle landen van Europa de vrijheid ten allen tijde het meest hooggehouden, waarom wij een ge slacht vormen in de vrijheid geboren en opgegroeid. Vandaar het zielkundig ver schil tusschen een Duitscher en een Ne derlander; de laatste zal zielkundig een geheel ander mensch zijn dan de eerste. Dit wat de politieke vrijheid betreft; ook de economische vrijheid is pas in de laatste 50, 60 jaar bereikt en heeft van de massa der menschheid geheel andere men- schen gemaakt. De arbeider is een ander mensch geworden, omdat hij de vrijheid heeft geproefd. Vrijheid is een prachtig iets, haast het hoogste goed, doch als we die vrijheid opeischen, nemen we een niet gemakkelijk te dragen last op ons; want bij vrijheid behoort verantwoordelijkheid, een last echter die de mensch graag draagt, omdat hij hem mensch maakt in dé volle zin des woords. Maar bij deze gezindheid en gunstige uiterlijke omstandigheden behoort nog iets, dat is „het weten”. Hart en verstand moe ten hier samen gaan, het gevoel dus met de kennis. Van onze voorouders erfden wij de vrijheid, maar deze moeten- wij ons in nerlijk toch nog veroveren. Spr. gaat nu ter toelichting van de groote serie licht beelden, welke zal worden vertoond, even in vogelvlucht de geschiedenis van ons land en een aantal andere landen na. Hier genoten eerst de Bataafsche boeren alge- meène vrijheid en gelijkheid, door de heerschzucht en grootere macht van enke len komt er dan een adel op met daar aan ondergeschikte onvrijen. Dan strijden de onvrijen om dé herwinning der vrij heid, en ze vestigen zich daarvoor in de steden, de burgerij ontstaat. In de loop van 2 h 3 eeuwen ontworstelt die zich aan de adel, boven beide stond de vorst, doch daarnaast ook de machtige kerk. De bur ger doet moeite ook van deze beide vrij te komen, een krachtige steun daarbij is de hervorming. Hier kozen onze voorouders daarom de kant van Calvijn en niet van Luther, de laatste predikte gehoorzaam heid aan God en berusting in het aardsche lot. Calvijn is echter de groote democraat, die de godsdienst wil uitbreiden al gaaf het tegen den vorst in en desnoods ook met de wapenen; Cromwell laat daarom in de volle verzekerdheid van zijn geloof den koning van Engeland onthoofden en het spreekt dat ook in Nederland het Calvi nisme ingang vond; het is hier eeuwen lang de bron van gewetensvrijheid geweest en spr. is overtuigd dat krachtens historie en godsdienst het Calvinisme ons daarom een machtige steun zal zijn tegen het fas cisme. We ontmoeten in de strijd tegen Spanje de prachtige figuur van Willem v. Oranje, in daad en geschrift getuigt hij van een vrijheidszin, zooals men van een edel man van die tijd bijna niet kan verwachten. De vrijheid schijtit dan veroverd, doch de groote regenten worden de heerschers in de steden, er is weer een onderliggende partij, de kleine burgerij, en zij strijdt weer om de vrijheid; de Fransche revolutie breekt uit, hier in Nederland komen de Franschen als bevrijders, dat was de Over winning der burgerij. Ook deze echter mis bruikte de gewonnen vrijheid, de moderne industrie had, in haar handen, een ver schrikkelijke invloed op- de vierde stand. Deze moest wel tot opstand komen, Karl Marx komt, het socialisme doet zijn in trede. Het is nog jong, maar maakte aan de politieke en economische slavernij reeds een einde. De strijd voor de volwaardige BIOSCOOPNIEUWS. Het Amicltia Theater geeft tot en met Maandag a.s. als hoofdnummer „Hofcon- zert”, een oud-Duitsche idylle, met Martha Eggerth en Johan Heesters. De bladen geven zeer gunstige recensies. Wij vermelden: Nw. Rotterd. Crt.: ....„Haar zingen is in deze film bijzonder fraai en ze maakt van het zoekende zangeresje af en toe iets heel aandoénlijks. Johan Heesters, de Ne- derlandsche tenor, die men in déze film met genoegen in een beschaafd gespeelde rol ziet, is de officier. Hij secundeert Mar tha Eggerth goed en zingt eveneens een fraai lied Rott. Nieuwsblad„Hofkonzert is behalve een genoegelijke muziek- en za$g- film, ook een geestige speelfilm, één van de charmantste producten, die de Ufa den laatsten tijd aan de markt bracht Treszier is als filmacteur meesterlijk Iets bijzonders maakt ook Abel van een gelegenheidsschilderDetlef Sierck heeft getoond, dat hij behalve een voor treffelijk metteur en scene, een regisseur is, die carrière zal makenEdmund Nick, de muzikale medewerker, heeft goed werk geleverd Alg. Handelsblad: ....„de gemoede lijkheid is er en de melodieën, die de hoorders hun „Walzerglückseligkeit” be zorgen, zijn er ook. Van begin tot eind blijft Hofkonzert een gemoedelijke film met welluidende muziekMartha Eg gerth is ditmaal wel bijzonder charmant De film heeft charme en zal deswege bij het publiek in den smaak vallen NIEUWE SNEEKER COURANT GEVONDEN VOORWERPEN.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1