No. 40 Eerste Blafl Uitgave KIEZEBRINK Co. annex SNEEKER COURANT (80e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Uit onze Raadzaal. Zaterdag 20 Februari 1937 S3e Jaargang Dit No. bestaat Bit 3 bladen. I NIEUWSTIJDINGEN. 2 Alle Advertentlën worden In belde bladen opgenomen Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting izwaarschrift te be- D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), ijsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum. VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK op DINSDAG 16 FEBRUARI 1937, ’s avonds 7% uur. Voorzitter de heer F. Blok, loco-burgemeester. Secretaris de 'heer P. Sikkes. Aanwezig alle (15) leden. Voor met de behandeling der agenda wordt aangevangen vraagt en verkrijgt de heer Oppenhuizen verlof om aan het einde der vergadering een vraag tot B. en W. te richten in zake gemeentelijke woningbouw. Aan de orde is: Punt I. Notulen van de vergadering van 9 Februari 1937. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt II. Ingekomen stukken: a. Verslag van de Commissie tot wering van school verzuim over 1936. (1.851.2.04.6). Dit verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Schrijven van het bestuur van de Chr. Besturenbond, waarbij deze bezwaren inbrengt tegen deafwijzende be schikking van B, en W. op zijn verzoek om vrijstelling van betaling van vermakelijkheidsbelasting voor de gehouden feestavond op 4 Januari 1937. (1.714.35). B. en W. stellen voor afwijzend op het bezwaarschrift te be schikken, overeenkomstig 'het bij de stukken gevoegde ontwerp besluit. De heer Boeijenga zegt dat de gemeenteraad niet zo vaak in aanraking komt met de uitvoering en toepassing van ver ordeningen; dat is alleen het geval als er moeilijkheden zijn als nu. Spr. kan niet aan de indruk ontkomen, dat het hier misschien een grensgeval betreft; het is niet gemakkelijk be paalde begrippen, welke de betrekkelijke verordening noemt, te ontleden, doch spr. meent, dat er toch alleszins reden is het adres in overweging te nemen. Hier werd eenvoudig een her denkingsavond gehouden ter gelegenheid van het 20-jarig be staan en wie op dit gebied bekend is, weet dat zo’n avond een propagandistisch karakter heeft en evenzeer, dat deze vereni ging een maatschappelijk karakter heeft. Zeker, er was ook muziek en declamatie, doch de hoofdschotel was de propaganda- rede. Spr. zou zich niet alleen, als adressanten doen, voor vrij stelling op art. 1 beroepen, doch ook op het artikel dat op deze vrijstellingen zelf betrekking heeft. Spr. leidt uit de redactie daarvan af, dat deze herdenkingsavond van een sociale vereni ging, waar propaganda de hoofdzaak was, vrijgesteld is ook ai was er dan muziek en declamatie bij, wat uitdrukkelijk volgens dat art. toegestaan is. Spr. meent ook, dat 'hier van besloten gezelschap kon worden gesproken, ook al waren de vrouwen der leden er bij. De verordening is hier dus wel zeer streng toegepast en spr. meent, dat zij in dergelijke gevallen juist soepel toegepast dient te worden. Wordt de verordening altijd zo streng toegepast? De Voorzitter zegt, dat men dit inderdaad doet, fitén houdt zeer streng vast aan de normen gesteld voor een besloten vergadering, omdat men anders een soort besloten vergaderingen krijgt feitelijk alleen om de belasting te ontduiken. En daarom is beslist dat men onder „besloten vergadering” alleen moet verstaan een vergadering van uitsluitend leden. Er waren hier echter ook andere genodigden en de bijeenkomst had een be paald feestelijk karakter. Bovendien waren er bijeenkomsten van andere verenigingen geweest, die in hetzelfde geval wel waren belast, en daarom was het ook een geval van „gelijke monniken, gelijke kappen”. De heer Boeijenga is niet overtuigd dat B. en W. hier de verordening juist hebben toegepast; men moet zo’n vergadering hebben bijgewoond om het karakter te kunnen beoordelen. Spr. vindt deze beslissing ook niet in overeenstemming met de geest der verordening, en meent dat deze belasting niet van dergelijke vergaderingen dient geheven. De Secretaris zegt dat als men ervaring van de toepas sing dezer verordening heeft, men weet dat een soepele toepas sing bijna niet mogelijk is; het is immer een strijd tussen de ondernemers van feestelijkheden, die aan de belasting trachten te ontkomen en de secretarie, die daaraan grenzen tracht te stellen. Wat is nu een besloten gezelschap? Een bepaïld cri terium is er daarvoor niet, zodat men moet uitgaan van bepaalde normen. Deze kwestie heeft zich toegespitst bij bijeenkomsten van ’t Nut, waarvan men beweerde, dat het een besloten gezel schap betrof. Toen zijn normen vastgesteld en heeft men ge vraagd, welke rechten tot introductie geeft het reglement, en vastgesteld, dat van een besloten bijeenkomst alleen dan sprake is als er tussen de ver. en de personen die toegang hebben een bepaalde band is. Dat was nu niet het geval met de bijeenkomst, waarover het hier gaat, waar men 150 a 200 mensen toeliet. Daar de redactie van het artikel herhaaldelijk tot interpretatieve moeilijkheden aanleiding gaf, moet men nu aan de eenmaal vast gestelde norm streng vasthouden. Wat het karakter van een bijeenkomst betreft, zij opgemerkt, dat als vast staat dat een lezing er inderdaad de hoofdzaak is, deze dat karakter kan bepalen; er kan dan toch wel iets van feestelijkheid bijkomen zonder dat belasting behoeft te worden betaald. Maar als het een fees t-avond geldt, waar o. a. ook een herdenkingsrede wordt gehouden, valt zo’n .bijeenkomst wel degelijk onder de belastingverordening. Ook de heer De heer Oppenhuizen krijgt alsnu gelegenheid zijn vraag over de gemeentelijke woningbouw te stellen. Spr. zegt, dat in December, in de begrotingsvergadering, de heer v. d. Veen de wenselijkheid besproken heeft het perceel achter de v. d. Heijbuurt te bebouwen met geschikte woningen. Spr. wil deze wenselijkheid nu onderstrepen, nu hem als lid der woning- commissie blijkt dat er gebrek aan arbeiderswoningen is. Particulieren bouwen wel, maar alleen om te verkopen; Spr. verzoekt B. en W. in dezen eens’ een plan te overwegen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. hedenmiddag op de hoogte zijn gesteld van een voorlopig plan dat particuliere'bou wers dit terrein zouden bebouwen met dergelijke woningen. Den heer Smeding doet het genoegen dat de heer Oppen huizen nu ook aandringt op woningbouw; er is werkelijk be hoefte aan niet te dure arbeiderswoningen. Overigens krijgen we nog altijd een rapport van B. en W. over de woningtoestand hier. De heer S ij t e m a kan zich niet indenken dat de heer Oppen huizen tevreden is met het antwoord van den Voorzitter; de heer O. zeide immers al dat particulieren slechts voor de ver koop bouwen, dat zal dus ook weer het geval zijn met de wo ningen waarvan de heer Blok sprak. Daarmede is dus de vraag van den heer Oppenhuizen niet afgedaan. De heer Maseland: „Indirect in ontkennende zin wel!” De heer S ij te m a: „Dat is ook mijn opvatting; het gaat de he.r O. echter vermoedelijk niet om dit terrein maar om woning bouw in het algemeen”. De V o o r z. zegt, dat hij gelooft dat het de bedoelde bouwers ook niet gaat om de woningen te verkopen, doch te verhuren en wel tegen huren die nog enigszins kunnen worden betaald. Deze heren zien blijkbaar kans dergelijke woningen te bouwen, onze directeur van gemeentewerken zag, zoals we de raad reeds meedeelden, voor de gemeente daartoe de kans niet. De heer Tromp vraagt of de Voorz. ook een kijk er op heeft welke huren deze bouwers zullen vragen als ze gaan bou wen en als ze gaan verhuren. De Voorz.: Dat is moeilijk te zéggen, omdat zij zelf de exploitatie nog moeten berekenen. Eerst als de plannen werkelijk bij ons inkomen, kunnen wij over nadere gegevens beschikken. De in de voorlopige bespre king genoemde cijfers liggen binnen het bereik van goed gesitu eerde arbeiders. De heer Zuider baan zegt, dat de directeur van gemeente werken hedenmiddag slechts een voorlopige bespreking met de aanvragers heeft gehouden, doch alles verkeert nog in een der gelijk stadium van voorbereiding, dat nog geen nadere inlichtin gen kunnen worden verstrekt. B. en W. zullen er echter op letten dat deze terreinen alleen uitgegeven worden voor arbei derswoningbouw. De heer v. d. Veen vraagt of nu nog een rapport is te wachten over het resultaat van het onderzoek naar de woning toestand hier, dat in December is toegezegd. De Voorz.: Daarvan is niet veel meer te zeggen, we heb ben de mededeling van den directeur dat hij geen woningbouw, die geen tekorten oplevert, mogelijk acht. De heer S ij t e m a: „Maar dat was ons in December toch al meegedeeld!” De heer Smeding: Dat is toch geen rapport over woningen, huren en lonen, zoals we moeten hebben. Overigens prefereert spr. gemeente-exploitatie en begrijpt hij niet dat anderen goedkoper kunnen bouwen dan de gemeente, als men zich aan de verordening moet houden. De heer Tromp zegt, dat vooral de leden der commissie voor de gemeentewoningen belangstelling hebben voor deze zaak. Spr. beseft dat de besprekingen met de particuliere bou wers maar zeer, zeer voorlopig zijn. Zo zachtjes aan groeit hier echter de overtuiging dat er gebrek komt aan populaire wonin gen en het lijkt van sociaal standpunt gezien ook voor dtze gemeente nodig maatregelen daaromtrent te treffen. Als men echter van particuliere zijde iets kan en wil doen, wil spr. het natuurlijk niet op haren en snaren zetten dat de gemeente het moet ter hand nemen. De toezegging, destijds den heer Van der Veen gedaan, betreffende een onderzoek, is echter niet afge daan met de mededeling dat onze directeur van gemeente werken geen kans ziet gemeentewoningen zonder tekort te bou wen; Spr. meent dat, mede in verband met deze particuliere aanvrage, de raad nog een rapport dient te bereiken hoe de toestand hier is. Spr. vertrouwt in dezen op de welwillendheid van B. en W. Dé Voorz. zegt, dat het daaraan niet zal ontbreken. Spr. zal deze zaak in het college brengen. Hierna sluiting. AFDEELING SNEEK EN OMSTR. NEDERL. REISVEREEN. Woensdagavond hield bovengenoemde afdeeling der N.R.V. haar jaarlijksche al- gemeene ledenvergadering in hotel Poel man. In zijn openingswoord heette de voor zitter, de heer v. d. Pijpekamp, alle aan wezigen hartelijk welkom en releveerde de flinke bloei waarvan 1936 getuige was. Hij bracht een woord van hulde aan zijn medebestuursleden en aan de Propaganda- en Wandelcommissie die een massa werk verzet hadden om deze bloei te bevorde ren. Hierna las de heer Hartshalt de notu len, welke onveranderd worden goedge keurd. Uit het jaarverslag nemen we over dat het ledental steeg van 161 op 1 Jan. 1936 tot 191 op 31 Dec. en dat het nieu we vereenigingsjaar aanvangt met een le dental van 171Er zijn 5 afdeelingstochten uitgeschreven waarvan er 3 werden uitge voerd, n.m.l. naar Groningen-Drente, Am sterdam-Schiphol (bij welke tocht een 15- tal deelnemers hebben gevlogen) en een naar den Helder. Bovendien werden 14 wandeltochten in den omtrek van Sneek georganiseerd waaraan totaal 176 deel nemers. Mej. Tjallema bracht een financieel ver slag uit. Bij een beginsaldo van f63.91 met een ontvangst van f278 en uitgaven van f 254.23 sloot de kas met een voor- deelig saldo van f 87.68. Namens de kascommissie brengt de heer Schurink verslag uit. Alle uitgaven zijn door kwitanties gedekt en hij stelt voor de Penningmeesteresse voor het gevoerde accurate beheer te dechargeeren, hetgeen geschiedt. De beide aftredende bestuursle den, mej. Tjallema en de heer H. F. Dor- beweegt. Als de voorzitter van het hoofdbestuur een propa- gandarede komt houden, dan bepaalt dat het karakter van de avond. Spr. blijft dus van mening, dat deze avond had moeten worden vrijgesteld. De heer Maseland kan zich op zuiver objectieve gronden verenigen met het voorstel van B. en W. Spr. heeft zelf mee gewerkt aan de totstandkoming en interpretatie van deze ver ordening en weet dat ze steeds wordt toegepast als nu geschied is. De heer Boeijenga zegt, dat B. en W. niet het karakter van de avond kunnen beoordelen, maar hoe zouden zij anders kunnen handelen. Zij kunnen toch niet overal aanwezig zijn? Boven dien, als we anders handelen dan nu is geschied, begeven we ons op zeer gevaarlijk terrein, nl. in de strijd tussen fiscus en publiek; spr. heeft in zijn dagelijks werk enige ervaring op dit gebied en weet hoe gevaarlijk het is van de zijde van de fiscus souplesse te betrachten, zelfs maar in een enkel geval waarin men het gaarne wil; deed men dit echter dan zou direct het hek van de dam zijn en zeer veel onder de vrijstellingen terecht komen. Er wordt alsnu gestemd over het voorstel van B. en W. Voor stemmen de leden: Tromp, Hogeveen, Greidanus, Mase land, Dokkum, Smeding, Vis, Blok, v. d. Veen, Oppenhuizen, Sijtema, Zuiderbaan en de Groot. Tegen stemmen de leden: Kracht en Boeijenga. Met 132 stemmen is dus conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt III. Advies van Burgemeester en Wethouders op de verzoeken van de besturen van bijzondere lagere scho len om toekenning van een voorschot op de vergoedingen, bedoeld in art. 101 en de bijdrage bedoeld in art. 102 der Lager-onderwijswet 1920, voor het dienstjaar 1937. (Bij lage 5; dossierno. 1.851.2.07-2 B). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. conform besloten. Punt IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot: a. buitengewone aflossing van de 4/2 geldlening 1934I, de 4% geldlening 1934 II, de 4!/s geldlening 1934 IV en de 4/2 geldlening 1935 III; b. het aangaan van drie geldleningen, respectievelijk groot 195500.—, f177500.— en 147500—. Z. h. s. conform besloten. Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop 'aan de Staat der Nederlanden van gedeelten grond ten behoeve van de aanleg van de weg Heerenveen- Afsluitdijk. (Bijlage 7; dossierno. X 07.351.12(97)). B. en W. adviseren: Bij raadsbesluit van 11 November 1935, no. 19, goed gekeurd door de Gedeputeerde Staten op 20 November 1935, onder no. 4, werd besloten aan de Staat der Neder landen ten behoeve van de aanleg van de rijksweg no. 43 (gedeelte HeerenveenAfsluitdijk) enkele stroken grond te verkopen met een totale oppervlakte van 2.50.83 H.A. voor de prijs van ƒ6813.82, waarin was begrepen de afkoop van zakelijke rechten en vergoeding van schade. Thans blijkt het in verband met de waterschapsbelangen gewenst, dat het rijk nog de beschikking krijgt over een strook gronds, groot pl.m. 304 M.2, gelegen ten zuidwesten van de trambaan, deel uitmakende van de kadastrale pe‘r- celen, sectie C, nos. 3132, 1195 en 1196, op de hierbij over gelegde tekening nader aangeduid. Blijkens een bij de stukken gevoegde brief van den ingenieur van de rijks waterstaat, district nieuwe wegen, afdeling Leeuwarden, is het rijk genegen voor de benodigde' grond dezelfde prijs te betalen als in 1935 werd bedongen, nl. voor het gedeelte van perceeel no. 3132 ƒ0.27 per M.2, voor het gedeelte van perceel no. 1195 ƒ0.20 per M.’ en voor het gedeelte van perceel no. 1196 ƒ0.19 per M2. Daar de geboden prijs ons billijk voorkomt stellen wij U voor Uw medewerking aan de overdracht te verlenen en daartoe het volgend besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 13 Februari 1937, no. X 07.351.12(97); BESLUIT: behoudens goedkeuring van de Gedeputeerde Staten te verkopen aan de Staat der Nederlanden: a. voor de som van ƒ0.27 per M2. een gedeelte weiland, groot ongeveer 148 M2., deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie C, no. 3132; b. voor de som van 0.20 per M2. een gedeelte weiland, groot ongeveer 169 M2., deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie C, no. 1195; c. voor de som van 0.19 per M.2. een gedeelte weiland, groot ongeveer 97 M2., deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie C, no. 1196; onder de volgende voorwaarden: 1. De verkoop heeft plaats onder vrijwaring als rech tens. Voor zoveel nodig met uitbreiding van deze bepaling, is de gemeente gehouden tot vergoeding van alle schade, welke het Rijk mocht lijden, wanneer te eniger tijd mocht blijken, dat op het verkochte goed nog andere lasten rusten dan die, welke daarop volgens de bijzondere voorwaarden gevestigd mochten zijn. De gemeente is verplicht het verkochte te leveren vrij van alle hypothecaire inschrijvingen, rechten en lasten, ook die van huur, met uitzondering van die erfdienstbaar heden, welke naar goedvinden van den koper er op geves tigd zullen kunnen zijn of blijven, en die in de bijzondere voorwaarden vermeld zijn. Ten bewijze, dat het verkochte vrij is van hypothecaire inschrijvingen en van beslagen, zal binnen 14 dagen na de ondertekening van de akte een getuigschrift moeten worden overgelegd van den Bewaarder van de hypotheken, gedagtekend op of na de dag van de overschrijving van de akte in de openbare registers. De gemeente zal den koper schriftelijk in kennis stellen met de dag, waarop de betreffende akte van doorhaling ten betrokken kantore der hypotheken is ingediend. 2. De koper verkrijgt de bevoegdheid de eigendom van het gekochte door overschrijving dezer akte in de openbare registers op het Rijk te doen overgaan. De gemeente is verplicht den koper binnen veertien dagen na het ondertekenen van deze akte het vrije bezit fë leveren. 3. Alle kosten waartoe deze akte aanleiding geeft, komen ten laste van het Rijk. 4. De grondbelasting en waterschapslasten komen tot het einde van het jaar, waarin de koopakte wordt afge sloten, ten laste van de gemeente. 5. De betaalbaarstelling van de koopprijs zal geschie den binnen vier weken, nadat de akte in de openbare registers is overgeschreven en nadat door de gemeente aan koper een declaratie in tweevoud in goede orde is inge leverd, ingericht volgens te verstrekken model en ver gezeld van de nodige bescheiden, waaronder het bewijs van onbezwaardheid, bedoeld onder 1. Z. h. s. conform besloten. Boeijenga zou, als hij in de praktijk van de kant der secrétarie de verordening moest toepassen, ondanks de soepelheid welke ook hem kenmerkt, niet anders hebben kunnen handelen dan thans is geschied. De heer Boeijenga weet dat op de secretarie de ver ordeningen objectief worden toegepast, doch het gaat hier over het karakter van de vergadering en dat was hier van propagan distische aard en wel voor een ver., die zich op sociaal gebied SHAKESPEARE-AVOND. Voor het Nut trad Woensdagavond in de Harmonie op Eduard Verkade met fragmenten uit Romeo en Julia, Hamlet en Macbeth. Onze beste Shakespeare-vertolker, die blijkens zijn toelichting de meening dat Bacon of Devere de schrijver is van de geniale werken welke aan Shakespeare worden toegeschreven, als een legende verwerpt, en wel degelijk de man van Stratford, zij het soms in samenwerking met anderen, als de auteur beschouwt, droeg voor in de voor hem door Jacobus van Looy gemaakte vertaling. Een verta ling van grooter dichterlijke pracht zeker dan de schoolsche van Burgersdijk, maar als men er onvoorbereid voor geplaatst wordt, zonder de stukken eens een paar keer gelezen te hebben, in de finesses soms wel eens moeilijk te volgen, speciaal in Romeo en Julia waar Verkadei, van het blad voordroeg. In zijn volle kracht als Shakespeare-voordrager leerden we echter Verkade waardeeren in Hamlet en. Mac beth, waar hij ons met zijn schitterend talent als declamator en acteur een voor treffelijk geleider was langs de zoo duis tere wegen van de menschelijke psyche, die Shakespeare al wist te volgen in zijn figuren, daardoor typen scheppende, zoo algemeen menschelijk dat zijn werk voor alle tijden zijn waarde behoudt, omdat we in deze typen ook den mensch van alle tijden terugvinden. Hetgeen niet wil zeg gen dat het met al die menschen zoó bloederig afloopt als in deze treurspelen, waarin Shakespeare toch de jmensch van zijn tijd bleef, die voor zijn publiek schreef; het slot van Hamlet munt uit in bloederigheid en bekend is het Engelsche mopje van een abattoir- directeur die ver klaarde zich in de schouwburg nooit meer „thuis” te gevoelen dan bij dat slot. Maar dat neemt niet weg dat het hier parels der wereldliteratuur betreft, waarvan Verkade ons de schoonste gedeelten prachtig heeft vertolkt, zoodat alle aanwezigen zich stel lig konden vereenigen met de woorden van dank welke de voorzitter, de heer F. W. C. de Haas, tot den kunstenaar heeft ge richt. Bij de aanvang had de heer de Haas gewezen op het feit dat deze avond kon worden gehouden dank zij de .samenwer king van de departementen Sneek, Bols- ward en Sloten, de hoop uitsprekende dat deze samenwerking verder moge worden voortgezet, eventueel uitgebreid! tot an dere departementen, waardoor meerdere dergelijke avonden kunnen worden gege ven. 1 NIEUWE SNEEKER COURANT I I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1