KLEEDING NAAR MAAT ZALM Fa. H. WESTERHOF VAN 1 HOUTENS CACAO R. MARTENS No. 42 Eerste Blad UltnaveKIEZEBRINK Co milcleel Orgaan lier Gemeente Sneek. iiui ^ÏAAP 18 weer tusti9en U VV ÜDHlil Uw zenuwen worden gekalmeerd en gesterkt door het gebruik van Mijnhardt’s Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Zaterdag 27 Februari 1937. NIEUWSTIJDINGEN. RECLAME KOLOM. pe de WAT IS ER TE DOEN IN SNEEK en O. 53e Jaargang N-l-E-T-N-A-A-S-T-E-bK-A-A-R INGEZONDEN MEDEDEELINGFN. Costuum naar Maat vanaf f 37.00 Onze omzet stijgt regelmatig, omreden wij prima en goed passende kleeding leveren tegen zeer lage prijzen Verkouden Kinderen? Abonnement: per jaar 2.50, fr. p, post 3.60. Pijnlijke voeten? JOH. VAN AKKEREN DINSDAGS Bureau KLEINZAND 5—7 SNEER - TELEFOON 2200 en der Voetverzorging. Schapenplein 4, Sneek Tel. 2326 ZONNEDIENST EN CHRISTENDOM. Woensdagavond sprak de heer A. staand onderwerp. Na gebed wees spr. op het eerste bij belboek, waarin de schepping van al het bestaande wordt beschreven, waarvan spr. thans in ’t bijzonder de aandacht vraagt voor de schepping van zon, maan en ster ren, die in de hand van den Grooten Ma ker waren als kostbare instrumenten. Ook de mensch geniet nu nog van de heer lijkheid van deze voortbrengselen van Gods macht; helaas kwam in deze heerlijkheid de zonde, zoodat de kennis van den ver heven Schepper verloren ging. Toch kan f'iEERENKLEEDING U SNEEK W. BURGSTRAAT 6 Indien Uw kinderen hoesten of verkouden zijn, wrijf dan 's avonds keel, rug en borstje in met DAMPO, dan zijn ze weer spoedig beter. Doos 30, Pot 50 ct. Bij Apoth. en Drogisten. beheer- uit de Verschijnt en VRIJDAGSAVONDS Advertentlën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT door vermeerdering van den invoer uit Duitschland, of door vermindering van den uitvoer naar dat land. Zooals men, weet heeft de regeering zich bij de instel ling van de clearing uitgesproken voor een rigoureuse beperking van den uitvoer. Deze situatie is onhoudbaar. In het be lang van zeer riskante en ongemotiveerde leeningen aan Duitsche burgers en instel lingen gegeven tusschen 1925 en 1930 wordt nu onze exportproductie en in het bijzonder de 'boeren- en tuindersstand op geofferd. Wij moeten nu de productie van die goederen beperken, waarvan in Duitschland een tekort bestaat. Gevolgen zijn eenerzijds bij ons vernietiging van welvaart, anderzijds in Duitschland stre ven naar autarkie, welk streven tot verla ging van levenspeil moet leiden en nimmer behoorlijk kan slagen. Bovendien hebben wij te rekenen met de mededinging van andere exportlanden (Denemarken, Zwe den, Finland, Estland, Polen, Lithauen, enz.), die hun handel met Duitschland niet inkrimpen, doch uitbreiden en daarbij onze exportproductie verdringen. Noodig is derhalve een volledige schul denherziening, waarbij veel zal afhangen van den goeden wil van Amerika en de andere ex-geallieerden. Het Plan-Deterding wil nu niet anders dan in de geweldige spanningen, die door de bovengeschetste wanverhoudingen zijn ontstaan, ontspanning brengen en daarbij den weg wijzen naar betere toestanden, die alleen door Westersche samenwerking kun nen worden verkregen. Men zegt, 'dat deze daad niet econo- de den Volkenbond de gegevens omtrent dit Schmutzler in de zaal De Boer over boven plan van spr. heeft opgevraagd, men had eerst uit de toelichting van spr. dit plan leeren zien in het licht van verbetering der internationale verhoudingen. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Een daarvan was wat er naar des sprekers verwachting gebeurd zou zijn als bijv, de teelt van bloembollen eens niet beperkt was. Spr. gaf toe dat ook dan de toestand zich niet gunstig zou hebben ontwikkeld, doch waarschijnlijk zou het productie-over- schot toch kunnen zijn uitgevoerd naar de de mensch niet buiten het geloof aan een hoogere macht en bij gebreke aan kennis van den Schepper, begon men zich te buigen voor het geschapene. De oude Babyloniërs, de Chaldeeën, waren de eer ste zonne-aanbiddersAbraham krijgt van God opdracht dit land te verlaten om een vader te zijn van degenen, die één God aanbaden. Maar in Palestina komt voornaamste afnemende landen, die de in voer niet gecontingenteerd hadden. In het algemeen wil spr. dit zeggen dat als er geen internationale samenwerking komt, ieder land zijn eigen economische oorlog met volle kracht moet vechten, spr. heeft echter de indruk dat men hier reeds terug trekt voor het tot vechten komt, de menta liteit van een oververzadigd volk. Van andere zijde meende men echter dat dit laatste zeker niet juist was, getuige thans weer onze handelsmissie naar Zuid- Amerika, de resultaten daar reeds door de Maatschappij voor Industrialisatie bereikt enz. Deze vrager wees er voorts op dat het gebeurde met onze groente-export juist aantoont, dat het, als men niet beperkt, spaak loopt. De inleider beschouwde de door dezen vrager aangevoerde symptomen van nog bestaande Oud-Hollandsche geestkracht slechts als sporadisch voorkomend. Wat de groente-export betreft heeft vrager ge lijk, maar die export is dan ook zeer be langrijk vergroot in de jaren dat Duitsch land maar steeds leeningen uit het bui tenland aantrok. Men moet zich overigens niet te bang maken voor het Duitsche 4 jaren-plan, en dat Duitschland daarna nog zeer weinig zou invoerenals het voor veevoeder houtsuiker uit hout wil maken, zal het geen hout voor planken en pa pier meer genoeg hebben en dus toch hout moeten invoeren en zoo is het op velerlei gebied. Een andere vrager zag het Plan-Deter - ding als een incident, slechts als het voort durend herhaald zou kunnen worden, zou misch is! Wel, van het andpunt van den gever is dit inderdaad niet het geval. Maar de economische beteekenis voor Duitsch land en bovenal voor Nederland is niet in geld uit te drukken. Door de overheve ling van de overschotten kan in Nederland een belangrijk deel van het agrarische pro ductieapparaat behouden blijven, hetwelk wij noodig zullen hebben voor de toe komst. Spreker demonstreert dit aan de hand van de beperking van den melkveestapel, die hij rampzalig noemt. Hij toont aan, hoe de beperkingspolitiek achter de markt aanloopende, de veehoudeïij verzwakt en nu verhindert, dat deze groote groep van de bevolking van de komende hoogcon junctuur in voldoende mate kan profitee- ren. Voorts gaat hij in op enkele bezwaren, die tegen het Plan-Deterding zijn op ge worpen. De bewering, dat Duitschland nu minder eieren uit andere landen zou koo- pen, is reeds weerlegd door de cijfers over Januari. Behalve de 17 millioen eieren, die onder het Plan-Deterding zijn ingevoerd, heeft Duitschland bovendien nog 58 mil lioen eieren uit andere landen extra in gevoerd. De Nederlandsche consument wordt door het Plan eer bevoordeeld dan benadeeld, omdat de beperking nu be perkt kan worden en derhalve in de toe komst meer goederen kunnen worden voortgebracht, wat ten goede komt aan de consumenten. Wanneer men nu zegt, dat het Plan-De terding geen duurzame resultaten zal kun nen hebben, dan is dit onjuist, omdat het voorkomen van verdere beperking in de toekomst een zeer belangrijke uitwerking moet hebben, maar vooral is deze mee- ning verkeerd, omdat juist door het Plan- Deterding de vinger is gelegd op de wonde plek in onze nationale samenleving. Het plan geeft een stoot in de goede richting aan de voor Europa en voor ons land zoo noodzakelijke Westersche samenwer king. Het zal van de wijze, waarop de bes ten uit ons volk op het initiatief-Deterding zullen reageeren, afhangen, of wij door, misverstand en haat zullen ondergaan of door samenwerking en naastenliefde tot nieuwen bloei zullen geraken. Dr. Deter ding heeft door een offer het voorbeeld gegeven. Spr. verheugde zich er over dat het plan ook internationaal reeds eenige belangstel ling heeft gewekt, getuige het feit dat de financieele en economische commissie uit Probeert U ook eens ons „Juweeltje” een mooie fijne Zijden Dameskous a f 0.85 in alle mode kleuren. Andere soorten vanaf f 0 55-1.45 Voor een uiterst sterke Dameskous raden wij U onze Zijde geplatteerd f 1.10 aan, in rustige en modekleuren, U zal buitengewoon tevreden zijn. Sterke en mooie geplatt. Zijden Backfisch kousen, pracht kleuren. Nieuwe Z ij d e n Sjaals, aparte dessins. OOSTEN DIJK 29 Zeker, er zijn tal van uitspraken aan te halen waaruit blijkt, dat de kopstukken het niet eens zijn met de thans bestaande toe stand, doch men schijnt geen kracht ger noeg te bezitten, finaal te breken met de onjuiste toestanden. Er is nog altijd strijd tusschen zonne dienst en christendom. Aan Gods gebod Hem te eeren, wordt niet voldaan, het is een eeren met de lippen en niet met het hart. Daarna projecteerde spr. een aantal lichtbeelden, betrekking hebbend op de zonnedienst in het oude Babel, in Egypte, in Israël, in Griekenland, waarbij o.a. een afbeelding van de godin der vrucht baarheid, de Diana der Efeziërs; de My- thra in Rome; voorts beelden uit Japan, Indië, een menschenoffer in Mexico, de dienst in St. Juan en afbeeldingen van zonnetempels bij de Germaansche volken. Met dankgebed eindigde spr. Advent-Gemeente. Vergaderzaal De Boer. Zaterdag 3.00—3.30. Bijbelbespreking. 3.304.30. Prediking. blik voor 55 3/2 blik voor 45 2/4 blik voor 25 HARING in Tom. Sauce 22 HEILBOT p. blik 35 RUBRIEK van VERGADERINGEN, UITVOERINGEN, - LEZINGEN en BIJEENKOMSTEN enz. opgemaakt door de Administratie N. Sn. Crt. en Sn. Crt. in samenwerking met het inlichtingen bureau V. V. V. en N. R. V., Kleinzand 2. 26 Febr.: Jutrijp. Muziekuitvoering „Eere zij God”. Leider ds. Wijmenga. 26 Februari: Maggi-film. 28 Februari. Prop.-feestavond afd. Sneek Centr. Bond v. Transportarbeiders. 28 Februari. Dageraad. Spr. J. Hoving. 2 Maart: Vergadering Fotoclub „De Fil ter”. 2 Maart: Jaarvergadering Pluimvee- Konijnenfokkersver. „Sneek en Omstr.” 2 Maart: Vergadering Sportschool. 3 Maart: Feestavond Volksonderwijs afd. Sneek. 4 Maart: Bedrijfsfilm Bataafsche Petro leum Mij. 5 Maart: Muziekavond Nut. 8 Maart: Ned. Reisvereen. K.L.M.-avond. 9 Maart: Kookmiddag Ned. Veg. Bond. 10 Maart: Lou Bandy. 15 Maart: Jeugdconcert Nut. 16 Maart: Vergadering Ned. Chr. Vr. Bond. 18 Maart: Openbare vergadering N.S.B. 21 Maart: Propaganda-avond I.O.G.T. 21 Maart: Propaganda-avond N. R. V. 4 April: Thusnelda Kleutermiddag. het hier de exportmoeilijkheden vermin deren. De inleider stelde hier tegenover dat nu er gebrek aan allerlei grondstoffen enz. komt en de conjunctuur zich in opgaande lijn ontwikkelt, het Plan-Deterding te rech ter tijd kwam om oude voorraden op te ruimen. Spr. betreurt het dat juist nu de lijn weer omhoog gaat ook wat de zuivel producten betreft, we door de beperken de maatregelen een veestapel hebben die onharmonisch is samengesteld. Een nieuwe vrager betoogde dat men toch niet meer naar Duitschland kan uit voeren als men geen zekerheid van betalen heeft; voorts vroeg deze vrager wie het eerst met de beperkingen van de invoer begon, Duitschland of Nederland. De spreker heeft niet willen beweren dat Nederland niet voldoende crediet aan Duitschland heeft verleend, maar het fou tieve van alles is dat Nederland geen beta ling wilde, misschien ook niet kon, aan vaarden in de vorm van goederen. Er is nu een deel der rente van onze Neder landsche vorderingen op Duitschland vei lig gesteld ten nadeele van de export en spr. acht dat een teeken van decadentie, we hebben zelfs 80 millioen aflossing van onze Duitsche vorderingen weten te ver krijgen door onze uitvoer naar Duitsch land met dat bedrag bewust te vermin deren. Duitschland is inderdaad met invoer beperking begonnen, maar wij hadden moe ten zeggen: laat onze uitvoer toe, we zul len onze vorderingen wel wat uitstellen. Gelukkig is er overigens thans een der gelijke verandering in de toestand dat we iets meer optimistisch over onze handel kunnen zijn. Op voorstel van den heer A. ten Cate zal een brief aan Sir Henry Deterding worden gezonden, getuigend van de waar- deering der vergadering voor zijn plan. De v o o r z. dankte tenslotte den heer ir. Dijt voor zijn duidelijke uiteenzettingen. NIEUWE SNEEKER OOUEffl annex SHEERER OOURAHT on WVMBRITSERHDEEL Uiterst hinderlijk en vol ge varen Is het, wanneer meer dan twee fietsers naast elkaar rijden. (Op smalle wegen *R paden is zelfs twee nog le veel hongersnood; Abraham trekt naar Egypte^ waar de dienst van Osiris wees op def geestelijke duisternis, die daar heerschte. Het Israëlietische volk komt door Jozef in Egypte; eerst een geëerd volk, wordt het Langzamerhand onderworpen en in sla vernij geslagen. Zoo is het te verklaren, dat ook bij de jiakomelingen van Abra ham duisternis de geesten ging schen. Doch God verlost het volk hand van Farao; veertig jaar zwerft het om in de woestijn om verlost te worden! van de aanbidding van vreemde góden. Toch bleek het nog noodig een, verbod te geven betreffende de aanbidding van zon, maan en sterren, zooals in Deuterono- mium te vinden is. Niettegenstaande de Goddelijke Paedagoog met groote lank moedigheid het volk verdroeg, hield het toch in zijn hart vast aan het Egypte, waar het in slavernij had geleefd, en maakte het een gouden kalf. Bovendien kwamen dq Israëlieten er toe, de Dierenriem te aan bidden. Met veel moeite en inspanning had Mozes hen uit Egypte weten vrij te ma ken, doch de geest was nog steeds gebon den en in hun herinnering "bleven de Is raëlieten voortdurend in Egypte met zijn góden hangen. Ook in de latere geschiedenis vinden wij telkens de terugkeer tot de Baals der heidenen. De dienst van den eenigen God en die van Baal en Moloch, was uiterlijk bijna gelijk; toch was er evenwel een groot verschil, n.l. de offerdienst van Is raël Vroeg dierenoffers; de dienst van Moloch eischte echter menschenoffers; de aanbidders moesten hun zonen en dochters in het vuur werpen. Ook bij de Mexicanen vond men in de middeleeuwen de menschenoffers; in één jaar werden 60.000 mannen, die daarvoor speciaal waren voorbereid, op gruwelijke wijze geofferd. Ezechiël waarschuwde tegen de gruwe lijke gebeurtenissen, die in Israël waren ingeslopen en profeteert dat de hoogten verstoord en de drekgoden verbroken zou den worden. De wegvoering naar Babylon, waar de Joden 70 jaar moesten verblijven, was een openbare straf voor het verlaten van Gods geboden. De vraag rijst nu, of ook in het chris tendom de zonnedienst is ingeslopen. Spr. herinnert aan de bespreking van de brief aan de gemeente van Efeze. Wat was de oorzaak dat deze -gemeente voornamelijk door de Romeinen vervolgd werd De voornaamste Godsdienst der Romeinen was de Perzische zonnedienst, en in de 2e eeuw na Christus noemde keizer Marcus Aurelius zich de zonnekeizer. In deze om geving staat de gemeente van Efeze. Het is licht te begrijpen, dat het christendom in conflict kwam met het Romeinsche ge loof. Deze strijd duurde tot 323, toen Con- stantijn aan de regeering kwam en de heidensche gebruiken in de christelijke eeredienst werden opgenomen. Toch wa ren er ook meerderen, die zich met deze gang van zaken niet konden vereenigen en zich verzetten, doch de staatsmacht dwong hen te doen zooals de staat eischte. In de Openbaring schrijft de apostel Johannes met bijzondere nadruk een waar schuwing tegen de aanbidding van het merkteeken van het beest. Er is in de kerk ingeslopen een aanbidding van dat merk teeken, die in absoluten strijd is met Gods Woord. De bijbel leert wel, dat men zich wachten zal zich niet te laten verleiden, doch er is een overschatting van de macht van het beest, met gevolg, dat andere stroomingen deze aanbidding helpen be vestigen en zich er als 't ware zelf onder buigen. Spr. citeert onderscheidene uitspraken, waaruit blijkt, dat bovenstaande bewering grond heeft. De vraag wordt nu gesteld of deze Mat ste aanhangers dan niet het kwaad zien, dat zij 'door hun houding bestendigen? Niet mee wachten, die kwaal verergert steeds. Zij kan en dient verholpen. Daarvoor naar Pédicure Lid v.h. Ned. Genootschap tot Bevordering HET PLAN-DETERDING. Voor het dept. Sneek van de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel trad Woensdagavond in de foyer van Amidtia op dr. ir. M. Dijt uit Haarlem met een uiteenzetting over het Plan-Deterding. De voorzitter, de heer N. J. Wou- da, kon een talrijk bezoek welkom heeten, waarbij hij in ’t bijzonder eenige woorden richtte tot den spreker en tot den vice- voorzitter van de Kamer van Koophandel, den heer Weima. De heer i r. D ij t kreeg daarna het woord voor zijn voordracht, waarvan hij ’t volgende resumé aan de pers verstrekte. Om de strekking van het Plan-Deter ding te kunnen beoordeelen, wordt eerst een overzicht gegeven van de ontwikkeling van het nationale en internationale han dels- en kapitaalverkeer in de laatste eeuw en in het bijzonder na den wereldoorlog. Hieruit blijkt, dat èn handel èn crediet niet alleen absoluut, doch ook relatief een veel grootere plaats gaan innemen in het eco nomische leven. Behalve, dat mede hier door de productie zich sterk kon speciali- seeren en differentieeren en het algemeen levenspeil belangrijk kon worden verhoogd, is door deze ontwikkeling de samenleving, hoe langer hoe onevenwichtiger geworden, hoe langer hoe gevoeliger voor prijsschom- melingen. Het internationale betalingsverkeer ver loopt in hoofdzaak via de goederen en voor een klein deel via het goud. De nor male, voor den oorlog gegroeide structuur gaf eenerzijds crediteurstaten en ander zijds debiteurstaten te zien, waarvan de eersten een passieve hanclelsbalans kregen in verband met het ontvangen van rente en de laatste een- actieve in verband met het betalen op de kapitaalverplichtmgen. Hoe labiel deze structuur reeds voor de crisis van 1929 was, blijkt, wanneer men het internationale betalingsverkeer met de agrarische grondstoffenlanden (Canada, Australië, Nieuw Zeeland, Zuid-Afrika, Ar gentinië en Britsch Indië), die tevens de biteurstaten zijn, beschouwt. Van 1925 tot 1929 liep de activiteit der handelsbalans door de daling der grondstoffenprijzen te rug, de balans van rente en dividend Rep op, wat gepaard ging met het verstrekken van nieuwe credieten. Na 1929 werd de verhouding nog ongunstiger, wat een ver lies van goud door de debiteur-staten en ten slotte een werkelijke calamiteit veroor zaakte. Waar door de prijsdalingen na 1925 en bovenal door die na 1929 de normale debiteurstaten reeds in de onmogelijkheid kwamen aan hun verplichtingen te vol doen en het klinkt paradoxaal, doch het is niet minder waar, dat ook de crediteur staten niet meer in staat waren de te vor deren rente in goederen te ontvangen, dus hun verplichting als crediteurstaten ook niet meer konden nakomen, moet het nie mand verwonderen, dat de situatie van Duitschland nog veel moeilijker yerd. Duitschland was n.l. voor den oorlog crediteurstaat met een daarbij passende economische structuur en dus een passieve handelsbalans. Door den oorlog verander de deze situatie grondig, wat door spre ker met cijfers wordt toegelicht. De han delsbalans bleef na den oorlog passief I De scheeve situatie werd eerst gecamou fleerd door de inflatieperiode, na de sta bilisatie van de mark door groote bui- tenlandsche investeeringen. Ook zonder al- gemeene prijsdaling moest deze situatie eenmaal tot een catastrophe leiden. Aan de andere zijde zien we de Vereenigde Sta ten van Amerika met een actieve handels balans en een financieele structuur van de- biteurstaat voor den oorlog en crediteur staat na den oorlog. Amerika’s handelsba lans bleef actief en als behoorlijk crediteur zou het betaling met goedejen door het buitenland hebben moeten toestaan. Om echter het eigen productie-apparaat te be hoeden kon het de grenzen niet open stel len. Er ontstond dus een onoverbrugbare kloof tusschen Amerika als crediteurstaat en als exportstaat, evenals er in Duitsch land een dergelijke situatie ontstond tus schen dat land als debiteurstaat en als importstaat. Spreker demonstreert in ver band hiermee het verloop van de handels balans van Duitschland in de laatste jaren. Nederland moest van deze situatie door zijn ligging en door zijn zeer belangrijken handel met Duitschland in ernstige mate de gevolgen ondervinden. Wanneer Duitschland aan zijn financieele verplich tingen zou willen voldoen, moest zijn im port (dus onze export) sterk worden be perkt en zijn uitvoer worden vermeerderd. Het laatste was door de algemeene de pressie onmogelijk, het eerste leidde tot autarkie en tot vernietiging van onze ex- port-productie. Doch wanneer Nederland er op stond de door zijn burgers te vorde ren rente te innen, moest dit geschieden of

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1