annex SNEEKER COURANT (80e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek WELKOM THUIS No. 43 Eerste Blad Uitgave KIEZEBRINK Co. Woensdag 3 Maart 1937 Dit No. bestaat uit 2 bladen. FEUILLETON »3e jaargang ken* kies, ligt rende NIEUWSTIJDINGEN. IJ Alle Advertentiën wordeu in beide bladen opgenomen Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke hortin 9 Oud Md, deze! Kleindierenteelt AN, 31. Huur gelieve men zicb onmiddellijk tot ons bureau te wenden. i n s tl a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen mug, Poppingawier, Warns, Rauwerd Dontrole op de oplaag toegestaan. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneexer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. gelieve men zich onmiddellijk tot ons bureau te wenden. Geslaagd aan de Theologische school te Kampen voor het propaedeutisch examen de heer W. Feenstra te Sneek. SNEEK, 27 Februari. Hedenmiddag is opgericht de Friesche Bond van Vereenigin- gen op het gebied van Kleindierenteelt, aan gesloten bij den Raad van Beheer en Toe- zich in Nederland, omvattende de geheele provincie Friesland. AAN ABONNEES OP Dg „NIEUWE «SNEEKER COURANT”! Met klachten over het niet geregeld ontvan gen van de NIEUWE SNEEKER COURANT AAN ADVERTEERDERS. De advertenties in de NIEUWE SNEEKER COURANT opgenomen, worden kosteloos overgenomen Ir de SNEEKER COURANT welk blad gratis bij niet-abonné’s op de „Nieuwe Sneeker Courant” aan huis wordt bezorgd. Wij garandeeren dus een huis-aan-huis-verspreiding van alle advertenties voor deze bladen opge geven. Wij verzoeken beleefd doch dringend vroeg- tijdige inzending van advertenties. DE UITGEVERS. noge. )ntin-| n, die haar ever- IANO Man- abrieli. Ipapier (ERG- d. Te tr. 11. RREN teru? lerhan uurt I R Dl LeveJ z2 on ilageri .str. e bo- volgt erken aan- De wonderlijke belevenissen van dr. Kaiserlien door WILL AMBERG ’illijk, moe- e be moei sr op J van cwt. „Rak- HEEG. Op het drietal voor beheerder der coöperatieve stoomzuivelfabriek „Con cordia” te Birdaard zijn geplaatst de heeren v. d. Herberg te Warga, directeur der melk inrichting „Frico” aldaar; de Vries, direc teur der zuivelfabriek te Hollum (A.) en Struikmans, assistent-directeur aan de coöperatieve zuivelfabriek te Heeg. L. C. HET BERGINGSVAARTUIG VAN DE LUTINE. Het bekende bergingsvaartuig Friesland van de Gebrs. Lolkema uit HarUngen, dat dienst deed als schelpen- en zandzuiger en sedert 1934 in de Harlinger haven oplag, is thans voor sloop naar Kinderdijk ver kocht. Het schip, dat reeds 55 jaar oud is en een roemrijke historie achter den rug heeft, was in vroegere tijden geruimen tijd werkzaam bij het bergen van het goud der Lutine, waarvoor het behalve door Ne- derlandsche firma’s, ook door de Engel- sche regeering werd gehuurd. In de wintermaanden lag de Friesland in de haven van Terschelling gereed om op het eerste sein in nood verkeerende of aan den grond geloopen schepen te hulp te komen, wat in vroegere tijden, toen de kustverlichting nog niet zoo per fect was als tegenwoordig, veelvuldig voor - en S. Post te St. Nicolaasga. L. C. GEVONDFN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martimplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 26—28 Febr. Brillendoos Zwarte handschoen Een paar gymnastiekschoenen Nummerbord (motorrijtuig) Kinderhandschoen Glacé handschoen Grijze handschoen Handschoen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 2528 Februari: Hamer, N. Silvius, Ged. Poorte- zijlen 3; Jekker, Sj. Jaasma, Franekervaart 14a; Briefje 1000 kronen, J. de Vries, 3e Zomerrakbuurt 36; Bankbiljet, H. Speel man, Rozenstraat 12; Polshorloge, L. Bak ker, Singel 44; Schortje, A. Plantinga, Oppenhuizerweg 118; Armband, O. Silvius, Paardesteeg 1Armbandhorloge, F. v. d. Heide, Kruizebroederstraat 31; Rijwielbe- lastingmerk, O. Silvius, Paardesteeg 1 Zilveren armband, F. Dantuma, Waling Dijkstrastr. 35; Streng koralen m. kruisje, S. v. d. Wal, Bothniakade 23; Sleuteltje, Wed. Frankena, Koopmansgracht 74. dat een dame zoo juist georienteerd bleek te zijn ten aanzien van zijn plannen? Hoe was die -dame daar achter gekomen?.... En plotseling moest hij aan Hammer den ken, hoe deze, achter zijn schrijftafel troo- nend, zijn donkere steno-typiste een veel zeggenden blik had toegeworpen. En nu herinnerde hij zich 0-0k, hoe dat meisje hem loerend, van onder haar half geslo ten oogleden had Qpgenomen, alsof zij bij zichzelf dacht: „Dus zóó zie je er uit, brave Kaiserlien.” Dat hij daar niet eerder op gekomen was. Die begrijpende en toch terughou dende,-nieuwsgierige blik had hem al veel eerder iets moeten zeggen. Nu scheen het wel vast te staan, dat hij hiermee de twee de schakel in de ketting had ontdekt. „Ik moet onmiddellijk terug naar Duitschland”, denkt Kaiserlien. Nu ben ik zoo vér, dat ik iets zon kunnen aani pakken. Ik maak me sterk, dat de draad nu ook verder te ontwarren is. Dat die el lendige commissie nog .maar steeds niet kwam- opdagen. Moest hij hier nu maar werkloos toezien en wachten tot het dien heeren eindelijk beliefde te komen? Dat was onder deze omstandigheden niet lan ger uit te houden En plotseling besloot Kaiserlien iets te doen. Hij zou, overeenkomstig het advies van professor Cinon, een telegram sta ren. Eenvoudig Hammer er van in kennis stellen, dat hij niet van plan was ten eeuwigen dage hier op die commissie te blijven wachten. Vijf minuten later was Kaiserlien op weg naar de stad, waar hij een telegram verzond naar Berlijn. En tevens maakte hij van de gelegenheid gebruik om bij het reisbureau te informeeren, wanneer de eerstvolgende boot vertrok, hetzij' naar Ge nua of Triëst. kwam. EEN DROEF BERICHT. De familie v. d. Wal te Rottum bij Heerenveen heeft bericht ontvangen, dat de 19-jarige zoon Jan te Hesvingsien in Duitschland, waar hij als melkknecht werk zaam was, door den stroom van een elec- trische hoogspanningskabel is getroffen en op slag gedood. De ouders van den jonge man zijn bij het vernemen van de; droeve tijding zoo hevig geschrokken, dat dok-, tershulp noodzakelijk was. Bij den vader in het bijzonder liet de toestand zich niet gunstig aanzien. De jongeman was naar Duitschland vertrokken, omdat hij daar een goede betrekking kon krijgen, waar-, door het hem mogelijk was zijn ouders) te steunen. Hij was nog maar 5 maanden in Duitschland werkzaamzijn patroon was uit Nederland afkomstig. heeren. De bende scheen gevoel voor sym metrie te hebben. Nora Tilden, of zooals zij zichzelf noemde: Not je, met Syndicus als paar één, de Professor en Rakker paar twee, nu ja, dan bleef slechts de Baron voor Spiona en Spiona voor den Baron over. Dat de bende uit minstens vier perso nen moest bestaan, had ik allang op mijn tien vingers kunnen natellen, piekert Kai serlien verder. In de eerste plaats de pseu do Kaiserlien, ten tweede de omineuze meneer Stolzenberg, ten derde Edith Wis- muth en ten vierde de vrouwelijke getuige bij de huwelijksvoltrekking, die onder den naam Ina Heldt was opgetreden. Dat er bij deze vier nog twee kwamen, deed niets af aan zijn berekening, want Nora Tilden was zoo te zeggen „employée voor den buitendienst” en syndicus, de minister van justitie van het syndicaat, scheen de expe dities van den troep slechts van achter zijn schrijftafel te dlrigeeren zonder per soonlijk in te grijpen. Hoe de rolverdeeling precies geweest was, viel moeilijk uit te maken. Wie had den pseudo Kaiserlien gespeeld? De pro fessor of de baron? En wie had de rol van Edith Wismuth op zich genomen Rakker of Spiona Wat een naam eigenlijk, Spiona’t Klonk niet be paald sympathiek. Baron, Syndicus en Professor, dat ging nog. Maar Spiona.1 Toen Kaiserlien zoover met zijn over peinzingen was gekomen, ging hem plot seling een licht op. Wacht eens dat leek er op, of hij een draad in handen had ge kregen. Spiona als spionDat klopte immers geheel met den inhoud van den brief. Spiona had de overige leden van de bende gewaarschuwd, dat hij eerder uit Palestina zou terugkeeren dan aanvan kelijk het plan was. Hoe was het mogehjk, Rijkssteun aan Vreemdelingenverkeer. Naar het Hdbl. van welingelichte zijde verneemt zou het de bedoeling der regeering zijn de Algemeene Nederlandsche Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer indien de Kamers zich daarmede vereenigen te steunen met een bedrag van f 50.000, op voorwaarde, dat gemelde vereeniging zich op effectieve wijze reorganiseert. De regeering zou zelfs bereid zijn, deze bijdrage tot maximaal f 100.000 te verhoo- gen, indien door middel van het particulier initiatief een gelijk bedrag wordt bijeenge bracht. Een dezer dagen heeft een vergadering voor ’t bespreken van reorganisatieplannen plaats van het bestuur van de A.N.V.V. en dr. W. L. Groeneveld Meijer, regeerings- commissaris voor het Vreemdelingenverkeer. BRUTAAL. Te Haarlem is Zondag ingebroken in een winkel in de Groote Houtstraat en wel op klaarlichten dag; f 1200 werd meege nomen; de winkel staat precies tegenover een politiepost. zijn en niet ajn laatste, dat er met dien professor Cinon wel eens iets niet in den haak kon rijn. Die man was er door rijn handig optreden inderdaad in geslaagd hem om den tuin te leiden. Ineens doorzag Kaiserlien de geheele situatie. Deze man, die zijn weg zoo opvallend tot twee maal toe gekruist had, die zelf beweerde, dat hij in familiebetrekking stond tot Nora 'Til den, deze man, die rich ook in het parti culiere leven van den professor-titel be diende en die nu zoo overhaast vertrokken was vormde hij niet de derde schakel in de ketting? Het werd hem nu ook duidelijk, waar om Cinon eensklaps verdwenen was. Hij kende natuurlijk het handschrift van Nora Tilden en had vanmiddag ontdekt, dat hij, Kaiserlien, Nora Tilden’s brief in handen had gekregen. Daarop had hij er de voor keur aan gegeven zoo spoedig mogelijk te verdwijnen, teneinde zichzelf en de overige leden van het syndicaat in veiligheid te brengen. „Overmorgen keer ik naar Duitschland terug”, besloot Kaiserlien. „Hammer mag seinen, wat hij wil!” Hammer brak zich niet al te zeer het hoofd over het antwoord-telegram, dat van hem verlangd werd. Kaiserlien had ge seind: „Commissiebezoek dient uitgesteld. Mijn aanwezigheid elders vereischt.” Nu, hèm was het goed: als Kaiserlien zich op kosten van het Sulfide-syndicaat niet een paar ^orgelooze weken gunde, moest hij dat zelf weten. Derhalve telegrafeerde hij terug: „Commissiebezoek voorloopig uit gesteld. Syndicaat laat je geheel vrij.” Dienzelfden avond vertrok er een, zoo werd hem meegedeeld. De volgende over morgen. Kaiserlien was voldaan. Vandaag zou hij natuurlijk niet kunnen vertrekken, maar overmorgen kon Hammer’s antwoord hem bereikt hebben. Met een gevoel van tevredenheid aan vaardde hij den terugtocht naar het hotel. Hij had nu tenminste iets gedaan. Baron, Rakker, Professor, Spiona, dan sten de namen in rijn hoofd. Hij ko|n er zich met den besten wil niet van losmaken. Aan den ingang van het hotel stotnid Achmed, die hem ontving met de woor den: „Ik moet u de groeten doen van den professor, doctor!” Kaiserlien staarde den jongen verbaasd aan. Professor, professor, wat wist die knaap van de personen en namen, waar mee hij zich de laatste uren zoo inten sief bezig hield? Achmed meende uit Kaiserlien’s hou ding te mogen opmaken, dat deze hem niet begrepen had. Derhalve herhaalde hij zijn boodschap, doch ditmaal wat uitvoeri ger. „Ik moet u de groeten doen van pro fessor Cinon; hij kwam plotseling, tot het besluit om vandaag nog te vertrekken.” Ah zoo, professor Cinon bedoelde de jongen. Een merkwaardig misverstand. Hij had natuurlijk in de eerste plaats aan den professor in het oplichters-syndicaat gedacht. Zoo dus de professor was plotseling vertrokken - nog vlugger dan hij aanvankelijk van plan was! Wat die er wel van zou zeggen, als hij hoorde met welke obscure zaakjes rijn nicht zich bezig hield? En op dat o ogenblik deed dr. Kaiserlien plotseling een nieuwe ontdekking, waar van hij zelf vond, dat rij vrij laat kwam. Het had zijn eerste gedachte behooren te rich tus- ische itaire tpx'of leren, varen tplof- arne' n tot Le de of. n te :plof- ver acht- weg r «riek drie Twee iging leren zijn Ver haar .sver- com- >ijn «ten. in er het erste rëede ,‘jeen twee- Om ruim 3'/2 uur opende de voorzitter deze vergadering en sprak zijn genoegen er over uit, dat op één na alle vereenigingen een afgevaardigde hadden gezonden. Verschillende vereenigingen traden on middellijk toe tot den Bond, enkelen moes- ten nog overleg plegen met hunne leden, terwijl enkelen voorloopig nog niet wensch- ten toe te treden. Overgegaan werd toen tot vaststelling van- statuten en huishoudelijk reglement, welke waren opgenomen in het Friesch Pluimveeblad van 26 November. Na nog enkele kleine wijzigingen werd het vastgesteld. Art. 3 en 4: De Bond stelt zich ten doel de bevordering der teelt van pluimveegedierte en andere kleindierenteelt (o. a. die van kippen, konijnen, duiven, wa tervogels, zang- en siervogels, cavia’s en kleurmuizen). Hij tracht dit doel te bereiken door: a. Het regelend optreden bij en het steu nen van tentoonstellingen.. b. Het bevorderen der belangen van de pluimvee-, konijnen-, cavia’s- en vogellief hebbers enz. in het algemeen en in het bij zonder in het werkterrein van den Bond niét alle wettige middelen, in overeenstemming met het gestelde doel der vereeniging. c. Door alle wettige en geoorloofde hem ten dienste staande middelen. Zoo mogelijk zal, indien een vereeniging zulks verzoekt, b.v. bij jubilea of iets van dien aard, een groote Bondstentoonstelling worden gehouden. Als bestuursleden werden benoemd de heeren J. de Jong te Huizum, voorzitter, A. I I H JJLLZILD Daar was in de eerste plaats de man, die naar den titel „Syndicus” luisterde, Zeer waarschijnlijk de spiritus rector; voorts waren daar dan nog „de baron”, „de professor” en, behalve „Notje”, ker”, „Spiona” en Edith W. Edith W. beteekende natuurlijk niets anders dan Edith Wismuth. Dus die maak te ook deel uit van het complot. Het deed pijn dat te moeten erkennen. Dat was zelfs nog erger dan beschamend; dat was gru welijk. Maar behoorde zij werkelijk tot de on derneming? Zeker, zij werd in den brief genoemd, maar bij nadere beschouwing toch in een anderen toon dan dé overige personen, die daarin geciteerd werden. Professor, Baron, Rakker, Spiona, dat al les waren bijnamen, welke de leden vaiï de bende elkaar blijkbaar hadden gegeven. Edith W. werd bij haar eigen naaml ge noemd. Daaruit zou men dus mogen con- dudeeren, dat zij niet tot dien kring be hoorde Als het maar niet zoo ontzettend warm was. Het was zoo moeilijk bij die ondraag lijke hitte logisch te denken Wanneer Edith Wismuth er niet toe behoorde, bestond „het syndicaat” dus uit minstens zes personen. Drie dames en drie Standplaats Oosterdijk f 155.Eierbrug f 125.Ged. Pol f 65.Oud Kerkhof f 130.—. Theater A. Mullens Jr. f 125. Golfbaan Roels, Bergen op Zoom f91. Oefentent idem f25.50. Vliegbommensport Slieker, Groningen. Oud Kerkhof f 80.Oefenspel idem f 76. Miniatuur Rijwielbaan A. v. d. Veen, Schaapmarktplein f 100.Martiniplein f 75.Ged. Pol f 50.Waggelkamer van denzelfde, Martiniplein f40. Flesschenwerptent Sipkema, Assen f37. Knikkersport Sipkema, Groningen, f 35. Luchtschommels Chr. Rose, Martiniplein f 115.Vliegbommensport f45. Zweefcaroussel Krekel, Apeldoorn. Mar tiniplein f 163.Golfbaan f80. Beignetkraam Visser, Groningen. Mar tiniplein f 93. Poffertjeskraam P. de Bruin, Huizum. Martiniplein f 165. Autoskooter J. Sipkema en De Vries f 750. Autoracebaan f 650.Bij gunning beide plaatsen wordt het bod verhoogd met f200.Totaal dus f1600. Nougatkraam Kallenkoot, Groningen. Oud Kerkhof f 154.Schapenplein (t.o. V en D) f 141. Cakewalk Timmer, Groningen, f 123. Galanteriekraam J. Huizinga, Leeuwen burg f30.Ged. Pol f 15. Pof fertj essalon C. Bos, Martiniplein f 165.Oliebollen- en Wafelkraam van denzelfden eigenaar. Standpl. Oud Kerkhof f 140.60, Oosterdijk-Ged. Pol f 110.—, Ged. Pol bij draaimolen f61.50. G. Bon, Amsterdam, Zuurkraam f 15. (Brouwer alhier, secretaris-penningmeester Nougatkraam R. Kooistra, Leeuwarden. Schaapmarktplein f 128.Ged. Pol f 84. aan te wijzen plaats f 36. Derbyrennen H. W. Buntenbach. f 106. Variëté-theater J. Boltinie, Breda, f 50. Nougat- en Suikerkraam S. Kooistra, Harlingen. Schapenplein f 118.Martini plein f 163.Ged. Pol bij Oosterdijk f 56.—. Steilwandmotorsport H. Corinie, Amster dam. f 75. Autoskooter A. en N. Hommerson, Martini plein f1600.Ged. Pol. f 1400.—, Ben- zine-autoskooter f1110.Rupscaroussel f320.Toelichting: Benzine-auto’s loopen op eigen kracht. 7 Kermis 1937. Gistermiddag had ten stadhuize alhier de verpachting plaats van de standplaatsen voor de kermis op 1418 Augustus a.s. Ingeschreven was als volgt: Hengelsport R. B. Kallenkoot, Groningen, f 67.Martiniplein. Gebakkraam Nico Koopal, Leeuwarden. Voor standplaats op Schaapmarktplein, zonder concurrentie, f 154.idem met con currentie f 72.Oud Kerkhof f 125. Ged. Polhoek Oosterdijk f 125.Ged. Pol bij draaimolen f 65.50. Vliegbommensport enz. Vale, Bergen op Zoom f 275. Oliebollenkraam Fa. wed. P. Ozinga, Harlingen, Oud Kerkhof f 102.50, Leeuwen burg f75. Holl. Gebakkraam M. Sipkema, Gronin gen: bij de Eierbrug, zonder concurrentie f 156.Met concurrentie f91. Kerkhof f 118. Salon Caroussel wed. G. Sipkema, Gro ningen. f 355. Oliebollen- en Wafelkraam Andela, Oos- terlittens. Standplaats Ged. Pol-hoek Oos terdijk f 146.bij de draaimolen f 82. Oud Kerkhof f 146.Eierbrug f 146. Nougat- en Suikerkraam Arjaans, Leeu warden. Oud Kerkhof f 142.Leeuwen burg f 85.50, Schapenplein (t.o. V en D) f 130.Ged. Pol (vooraan) f65.Ged. Pol (midden) f 20. Gebakkraam C. Denies, Apeldoorn. Eier brug. f 130. Balgooien enz. B. van Slooten, Zwolle, f 20.—. Schiettent A. Brumelaar, Zwolle, f 101. Schiettent H. Krekel, Apeldoorn. Oud Kerkhof of Martiniplein f25. Draaimolen F. Meijer, Usquert. Martini plein f77.77. Hoeplatent R. Meijer, Almelo, f 35.—. Suiker- en Nougatkraam S. Kooistra, Leeuwarden. Oud Kerkhof f 165.50, Scha penplein (t.o. V en D) f 116.Ged. Pol f 76.Aan te wijzen plaats f 36. Kijktent A. Bevelt, Amsterdam, f 80. Schiettent Boersma. Martiniplein f 102. Rijwielbaan idem, Schaapmarktplein f 126, Martiniplein f 120.Voor deze laatstge noemde inrichting was er nog een bericht binnengekomen dat het bod was verhoogd op f 161.—. Electro Caroussel E. v. d. Veen, f 130. Electr. Draaimolen A. v. d. Veen, f 60. Draaimolen A. Akkerman, Groningen, Oud Kerkhof f52. Oliebollen- en Wafelkraam Joost Koopal. AAN NIET-ABONNEES. Met klachten over het niet geregeld ontvangen van de SNEEKER COURANT NIEUWE SNEEKER COURANT STOEL 27. IV. AT 31' dezet 1 S 12M KWOL nti el SB Gu euwei’ i hel s ge- zoorra- peciul I com- Juni ureau GO® ij i O. TRI* n de nail* :m lid, i|en- Eerst naar LINKS, dan naar Rt C uit kijken vóór oversteekt, en..,, •ven uw beurt af wachten. (Neem lie ver een latere tram dan., de auto van den „Eerste Hulp dienst”.)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1