T VAN 51 Werkelijk s Heerlijke KOEK W VOLIJK H. BRENNINKMEIJER ZONEN SNEEK HOUTENS 1 V CACAO 3 genot behoeft niet duur te zijn. Reeds voor een luttel bedrag geniet U van een heerlijke kop No. 47 Eerste Blad 01 tqaveRIEZEBRINR A Ce Woensdag 17 Maart 1937. OH:reel Orgaan der Cemeenle Sneek. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ wr I P1SCM NOG NIEUWE GORDIJNEN SE 15 ct. 20 ct. I 53e Jaargang Nagemaakte Deventer Onovertroffen Kruidkoek Groninger Koek 9 ct. „TOSCANET” lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ DINSDAGS Bureau: KLEINZAND 5—7 SNEEK - TELEFOON 2200 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. de vereemging „Hulp ia Stand der voorschotten f60105.53. In loo- RECLAME KOLOM. pende rekening f 49160.00. Tot lid van het Een door menschen die geen verstand 17 Maart de dag dus van NIEUWSTIJDINGEN. CJ.O.’er. WAT IS EK TE DOEN IN SNkEK en O. Het programma werd direct uitstekend in gezet door het tamboer- en pijpercorps on stekend zien hoe ’t wel kan. In de knotsoefeningen van de vrouwen Jonge ressen De afd. voor Bestuur Pluimv^evereen. „Sneek en Omstreken” ander, maar dat neemt niet weg, dat vele dames toch knap werk leverden. Wij voor ons achten brugwerk voor dames niet zoo bijster geschikt. Heeren werken daarin on tegenzeggelijk beter en gemakkelijker. Het volgende nummer was getiteld „En nu Wij”. Hierin kwamen de kleine jongens en meisjes op het podium, waar ze op bij zonder leuke wijze eenige spelletjes deden en oefeningetjes uitvoerden, zeer tot genoe gen van het aanwezige publiek, in 't bijzon der natuurlijk van de ouders der spruiten. Bij het werken der mannen aan de ringen was werkelijk veel goeds te constateeren, al zullen leider en leden vanzelfsprekend het direct met ons eens zijn, dat er nog wel wat Verschijnt en VRIJDAGSAVONDS werd door alle leden met genomen, doch daar vele kippen nog geen lid zijn Abonnement: per jaar 2.50, ff. p. post 3.60, Advertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT van Beroep uitspraak gedaan, waarbij het besluit van den burgemeester van Soest men werd gerehabiliteerd. GOEDKOUPE AVONDRETOURS BIJ DE SPOURWEGEN. Naar wordt gemeld, zijn de Nederland- sche spoorwegen voornemens, over het ge- heele net goedaoope bijzondere dagretours verkrijgbaar te stellen, geldig voor treinen na iö uur en bovendien op de lijn Am sterdamRotterdam tusschen bepaalde stations des morgens en des middags in enkele andere treinen. De prijs van deze bijzondere dagretours zal belangrijk lager zijn dan die van de ge wone jlpgretours en slechts iets hooger dan de -normale prijs voor een enkele reis. Tevens bestaat het voornemen om de veertien dagen bij wijze van proef goed- koope extra-treinen naar het Westen van het land in te leggen, tegen een tarief, niet hooger dan dat van de bijzondere dagre tours en over afstanden van ten minste ioo K.M. Deze maatregelen zijn aan den minister van waterstaat ter goedkeuring voorgelegd. ONGELUKKEN. Zaterdagavond omstreeks half negen is op den Rijnsburgerweg te Leiden de 54- jar.ge gehuwde amanuensis, de heer L. D. Kouw, die, op weg naar Leiden, per rij wiel van den Warmonderweg te Oegstgeest kwam, aangereden door een auto, bestuurd door den heer A. H. de V. uit Haarlem. Hij werd zoodanig gewond, dat hij gedu rende het vervoer naar het Academische z.eaenhuis te Beiden is overleden. Vrijdagochtend >werd de 74-jarige heer G. Vvynen te borneren in stervenden toe stand in zijn woning gevonden, met een schot boven in zijn hoofd. Eenigen tijd Uitvoering N.A.S.B. De jaarlijksche uitvoering van de afd. Sneek van den Ned. Arb. Sportbond werd Zondagavond onder groote belangstelling in de Harmonie gehouden. Het uitvoerige programma bevatte 18 nummers, die heel wat tijd in beslag namen. Daarom was het verkeerd bij deze gymnas- tieknummers nog het optreden van De Vro lijke Musici in te lasschen. Op zichzelf bood dit optreden, voornamelijk wat het mond- harmonicaspel betreft, veel aardigs, maar het nam veel te veel tijd in beslag. Dat was oorzaak, dat de uitvoering pas tegen halfeen beëindigd werd, veel te laat, vooral omdat de kleintjes van de N.A.S.B. ook mede werkten. Waarom voor die laatsten niet een aparte middag genomen? der leiding van den heer H. B. Wempe, dat de opmarsch met tromgeroffel, hoornge schal en fluitspel aankondigde en deze even later begeleidde. Evenals altijd bood de opmarsch ook nu weer een prettige, fleurige aanblik, waarbij ook het vrij groote ledental opviel. Het tooneel was van een los voor stuk voorzien, maar nog werd het aldus ver- groote podium geheel door de gymnasten in beslag genomen. Onder het spelen van het mooie lied „Broeders verheft U ten vrijheid” werd de Vaandelgroet gebracht. Na de opmarsch sprak de heer C. Kan, leider en voorzitter, ’n kort openingswoord, waarin hij in ’t bijzonder de afgevaardigden van de SID.A.P. en den S.B.B., alsmede die van de zusterverenigingen, en de Vak- bondsjeugd verwelkomde, welke laatste op dezen avond debuteerde. Verder bracht hij den heer Wempe dank voor diens werk als leider van het tamboer- en pijpercorps. Over de uitvoering van de diverse num mers kunnen we, over ’t algemeen genomen, veel goeds zeggen. Natuurlijk was niet alles vlekkeloos, maar dat kan ook niet direct verwacht worden, vooral van de jongere leden niet. Een vergelijking met andere ver- eenigingen kan moeilijk gemaakt worden, voornamelijk omdat de N.A.S.B. zich meer toelegt op massa-sport en het individueele optreden niet bevordert Het zal ook daarom zijn, dat de heer Kan met zijn N.A.S.B.’ers niet zoo heel hoog grijpt, wat op zichzelf ook al weer prijzenswaardig is, omdat men beter eenvoudige nummers goed, dan moei lijke onvoldoende kan uitvoeren. Als men dat alles voorop stelt, kan geconstateerd worden, dat deze uitvoering uitstekend is geslaagd, en dat het gebodene op een be hoorlijk peil stond en van goede leiding en oefening getuigde. Het eerste nummer, Wien bleibt Wien, vrije oefeningen van de meisjes-adspiranten vormde een mooi begin, daar dit zeer goed werd uitgevoerd. De volgende oefening, die van de jongens aan de ringen, was, behou dens eenige minder gelukkige grepen, een goed geslaagd nummer, dat veel moois bood. Van de vrije oefening der meisjes kan hetzelfde gezegd worden: keurig, maar met enkele kleine foutjes. Aan het .brugturnen van de vrouwen en adsp. meisjes mankeerde nog al het een en meer eieren voor dit doel te wiiien afstaan. Degene die dus géén houder 'is van kippen wordt verzocht zich nu reeds van eieren te wiiien voorzien. Ook nemen we natuurlijk gaarne jbonnen in ontvangst waarop het aantal eieren welke op kosten van den verstrekker der bon kun nen worden ingewisseld bij den daarbij opgegeven winkeder, als ook geldelijke bij dragen waarvoor dan eieren zullen worden gekocht. Zie hier in ’t kort het doel van onze „eierdag”. Wij vertrouwen dat het een groot succes mag worden, opdat bovenge noemde vereenigingpn een zoo groot moge lijk aantal eieren kunnen afdragen aan de daarvoor bestemde gezinnen. Mochten we onverhoopt iemand overslaan, de bestuurs leden zijn na bericht steeds bereid ze alsnog af te halen. Woensdag 17 Maart de dag dus van „S. en O.” doel, ons streven, ons program van actie. Laat men zich zelf overtuigen van dq loyauteit van onze actie, van onze houding tx>.v. de bestaande organisaties en van dq algemeenheid van onze beweging. Uit onze mond zal men nooit horen, dat men de bestaande organisatie’s moet verlaten. We willen juist naar werk voocc ons activeren en we wijzen de bij ons aan geslotenen naar haar terug. Zeg niet direct; ’t geeft toch niets. Al had ’t maar dit ene gevolg, dat men wist hoe slecht de toestand bij ons wel is, dan, zouden we al een heel eind op- weg zijn. Komt op onze volgende vergadering, die waarschijnlijk Zaterdag na Pasen gehou den zal worden. Kom daar met 'Uw be zwaren. Laat daar de stem van meer dan, 100 werkloze onderwijzers en ondeirwiji- zeressen uit Sneek en Omstreken gehoord worden. Onderwijzers en Onderwijze- van Sneek en Omstreken. Sneek van ’t C.J.O. (Comité Jonge Onderw.(essen)) is opgericht. Reeds velen sloten zich bij ons aan, een voorlopig bestuur is gevormd. Onze actie moet beginnen en zal be ginnen. Onze stem zal kb'nken j^por de oren van het lezend publiek, zal gehoord, worden binnen de muren van de admi nistratie gebouwen van onze ondexwijs- verenigingen en in de zalen van het Bin nenhof. Daartoe moet ieder, die lotgenoot is, zich achter ons scharen, opdat dat geluid aan zal zwellen als één roep uit meer dan 12000 kelen. Er zijn er, die zich, nog wat onwennig, nog niet bij ons aansloten. Maar laat men dan in elk geval kennis nemen van ons Heerlijke 3 voor 2S ct. BIJ NEEMT EENS PROEF maar daarna liep alles op rolletjes, - Dat van de kabouters en elfjes in hun ele ment werd een groot succes, ook door de leuke costuumpjes en de feeërieke belich ting. Met het optreden van ’t mondharmonica- orkestje van de Vakbondsjeugd, onder lei- ding van den heer G. Faber, dat verdienste lijk debuteerde, maar de uitgevoerde num mers beter in twee gedeelten had kunnen uitvoeren omdat het nu wel wat lang duur de, werd het eerste deel van het programma afgesloten. Na de pauze vervolgden de heeren met oefeningen aan den rekstok, knap werk. De vrije oefeningen van de vrouwen verdienen een eervolle vermelding, daar mankeerde vrijwel niets aan. Maar toch vonden we die van de meisjes-adspiranten nog beter. Die werkten vrijwel onberispelijk, waarvoor hulde! Het volgende nummer, dat van de man nen en de vrouwen aan de hooge brug was goed, met het optreden van den leider zelf als hoogtepunt. De jongens zorgden in hun behendig heidsoefeningen weer voor een alleraardigst intermezzo. Wat ze presteerden bood stol tot daverende lachsalvo’s maar ook voor veel waardeering. Op verzoek was het volgend nummer ge wijd aan den dans. De vrouwen gaven nl. een herhaling van de symbolische dans, waarin de strijd van de arbeidersklasse tegen de crisis en de overwinning met be hulp van het Plan van den Arbeid op fraaie wijze wordt uitgebeeld. In de solo-dans v n de zwarte figuur, die de crisis uitbeeldde, trof ons de goed doorvoelde uitbeelding, waarvoor deze dame een extra pluimpje verdient. Het geheel was een heel mooi nummer. Vóór het slotnummer kwam, sprak de heer Wempe mevr. Kan met eenige waar- deerende woorden toe, en bood hij haar als klein blijk van waardeering voor hare nooit tevergeefs gevraagde medewerking een bos witte seringen aan. Ook op deze avond maakte mevr. Kan zich met het begeleiden van de oefeningen op de piano zeer verdienstelijk. Het optreden van de N.A.S.B. werd be sloten met „Het huis van Jan Vlug”, waarin I de heeren op vermakelijke wijze allerlei be hendigheids- en leningheidsoefeningen uit voerden, die zeer in den smaak vielen en waarom onophoudelijk gelachen werd. Met 't tooneelstukje „Jongens gevraagd”, opgevoerd door de Vakbonds-jeugdgroep, kwam het einde van het programma. Het stuk zelf is niet slecht, maar de opvoering liet te wenschen over. Vooraf werd wel clementie ingeroepen, maar toch moet ons de opmerking van ’t hart, dat de Vakbonds jeugd zich o. i. beter bij haar mondharmo nica kan houden. De heer Kan dankte aan ’t eind van den avond al de medewerkers voor wat ze ge beden hadden, en beloofde, dat het de vol jende maal een uur vroeger zal eindigen. We gelooven dat dit inderdaad zeer ge- wenscht zal zijn. HEBBEN TOONT U HET NIEUWSTE! verrassende sorteering in Vitrage- en Overgordijnstoffen g stelt ons in staat U in ALLE opzichten te doen slagen. Kent U ons nieuw artikel E= reeds voor vitrage-gordijnen EE In diverse dessins en kleuren houden wij deze NOUVEAUTÉ voorradig. Een uit gebreide stalen-collectie zenden wij U gaarne op aanvraag. flrootzand 50—56 Leeuwenburg 28 Telefoon voor belde zaken 2130 Zaterdagavond is een 35-jarige inwoner uit Hilversum, toen hij op zijn fiets op den Soestdijkerstraatweg te De Bildt in de richting Baarn reed, door een uit tegen overgestelde richting komende auto aan gereden en gedood. HET HART BUITEN HET LICHAAM. Te St. Louis in Missouri is een levend, meisje geboren bij wie het hart buiten het lichaam ligt en niet door ander weefsel 14 bedekt; het hart klopt en is met het bloed vaatstelsel verbonden. Het kindje wordt in een broedstoof in het leven gehouden, zoo lang het duurt. Zulke gevallen zijn meer voorgekomen, doch uiterst zeldzaam. VIJF JODEN IN PALESTINA VERMOORD. Vijf joden uit het district Galilea zijn doodgeschoten door tegenstanders, die zich in de bergen in hinderlaag hadden gelegd. Onder de gedooden bevinden zich drie Joodsche kolonisten van de kolonie Bait- vegan die op den terugweg waren van een vergadering. Sistds de staking onder de Arabieren of ficieel is bijgelegd, zijn in totaal zeventien Joden vermoord. De Joodsche pers klaagt er over, dat de autoriteiten te weinig vast beradenheid toonen om de wanordelijkhe den onder de Arabieren met kracht te on derdrukken. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Helpt allen! De sterken voor de zwakken. Helpt veell In verband met het 25-jarig bestaan der Pluimveevereeniging „S. en O.” werd op de laatst gehouden alge.m. vergadering besloten tot het houden van een „eierinza- meidag”. De bedoeling hiervan is dat de leden van bovengenoemde vereeniging een dag- of weekproductie van hun kippen be schikbaar stellen voor genoemde inzame ling, om dan deze eieren af te staan aan de hier ter stede bestaande „T.B.C.”-ver- eeniging en Nood”. Dit besluit enthousiasme spaargelden, houders van van „S. en O.” en toch dit streven willen steunen, werd besloten (behoudens goed- strekt f 0596.22, terug ontvangen f 6969.14 keuring van B. en W. der gemeente Sneek) Stand der voorschotten f60105.53. In loo-1 Oln op Woensdag 17 Maart a.s. een wagen pende rekening ontvangen f 214152.65. door de stad te Laten rijden, waardoor Uitgegeven f200672.56, te goed in loo-1 ieder hetzij houder of niet-houder van pende rekening f ^330304.60. Schuld in loo- kippen de gelegenheid zal krijgen één of bestuur werd herkozen S. H. Bruinsma, tot lid van de Kaad van Toezicht W. A. Frankena. De rente voor 193/ is voorloo- pig vastgesteld: spaargelden alle dagen opvorderbaar 274 pet. Voorschotten en ioo- pende rekening debet 41/4 pet. Boopejiide RUBRIEK vati VERGADERINGEN, UITVOERINGEN, - LEZINGEN en BIJEENKOMSTEN enz. opgemaakt door de Administrate N. Sn. Crt en Sn. Crt in samenwerking met het inlichtingen bureau V. V. V. en N. R. V., Kleinzand 2. 17 Maart: Modeshow Corsets Magazijn De Zon. 17 Maart: Lezing Pred. Schmutzler. 18 Maart e. v. dagen: Modetentoonstel- ling Hooghuis. 18 Maart: Openbare vergadering N.S.B. 18 Maart: Propaganda-avond N. R. V. 18 Maart: Vergadering N.V, Jachthaven. 18 Maart: Jaarvergadering „Jong Leven” van de Pluimveever. „Sneek en O. 19 Maart: Vergadering N.V. „Sportpark”. 20 Maart: Lezing Kon. Zeilver. „Sneek”. 21 Maart: Propaganda-avond LO.G.T. 22 Maart: Vergadering Fotoclub „De Fil ter”. 22 Maart: Alg. Ledenvergadering Open bare Leeszaal. 22 Maart: Ledenverg. Kaatsver. Sneek. 22 Maart: Heeg. Uitvoering Chr, Zang- vereen. „Looft den Heere". 23 Maart: Alg. Vergadering V.V.V. 24 Maarl: Krite Snits. Toanieljoun. 28 Maart: S.G.V. Jubileum Uitvoering. 31 Maart: Jaarvergadering Sneeker On- derl. Brandwaarborgvereen. 1 April: Populaire Avond. Accordeonclub „Excelsior”. 4 April: Thusnelda Kleutermiddag. 6 April: Chr.-Dem. Unie. Spr. v. Houten. 12 April: Jaarvergadering Sneeker Jeugd- herbergstichting. 8e JEUGDCONCERT VAN 'T NUT. Het achtste Jeugdconcert, georganiseerd door het Departement Sneek van de Mij. tot Nut van ’t Algemeen, werd Maandag- middag onder groote belangstelling in de J Harmonie gehouden. De voorzitter, de heer F. W. C. de Haas sprak z’n groote voldoening over de groote opkomst uit, en deelde mede dat het bestuur ook in 't volgend jaar met deze jeugdconcerten zal doorgaan. Verder verwelkomde hij de medewerkers aan het concert, de heeren Harry van Oss z o j en Felix de Nobel, die een volksiiederen- aan verbeterd kan worden. De heer Kan liet middag gaven. Vooraf hield de heer van in het nummertje dat hij ten beste gaf uit- °ss «en korte inleiding waarin hij vertelde, stekend zien hoe ’t wel kan. j dat de volksliederen ontstaan zijn uit het In de knotsoefeningen van de vrouwen volk. Zij worden niet gemaakt door be- gebeurde in ’t begin een klein ongelukje, roeps-musici of beroeps-dichters, maar maar daarna liep alles op rolletjes, waar- i door menschen die geen verstand van mu- door drt nummer bijzonder goed slaagde. zi-ek hebbep maar op een zeker moment in hun leven behoefte gevoelen ©en lied te maken. Hunne namen zijn onbekend, maar rekening credit 21/4 pet. ue winst werd ge voegd bij de reserve, waardoor deze stijgt tot f 18348.58. HOOFDAGENT VAN POLITIE TE SOEST GEREHABILITEERD. De Centrale Kaad van Beroep te Utrecht heelt in hoogste instantie behan deld het twistgeding tussenen den burge meester van Soest, en den door dezen ont slagen hooidagent van politie. ue uitspraax. van deze zaak, welke met gespten deuren werd behandeld, was be paald op Donderdag iö Maart a.s. of zooveel eerder als mogelijk. Zaterdagmorgen heeft de Centrale Raad musicologen trachten zooveel mogelijk hun liederen te verzamelen. 1 T. De volksliederen zijn nimmer van eenwerd vernietigd en üe hooidagent volko- begeleiding voorziendie van de heden middag te zingen liederen zijn van Felix de Nobel; de teksten zijn dezelfde gebleven en reeds eeuwen oud. Hierna nam het concert een aanvang met een tweetal WaalschFransche lied jes. Daar de tekst van de liederen niet op het programma was afgedrukt werd deze vóór ieder nummer door den heer van Oss voorgelezen en vertaald. Over het door de beide kunstenaars ge- presteerde kunnen we heel kort zijn. Dat was n.l. voortreffelijk, zoowel de zang en de voordracht van den heer van Oss, als het piano-accompagnement van den heer de Nobel. Het programma bestond uit Fransche, Engelsche, Nederlandsche, Jid dische, Duitsche en Negerliederen, die stuk voor stuk uitgevoerd werden op een wijze die van werkelijk kunstenaarschap getuig de. Het is zeer moeilijk enkele liederen a£- zonderlijk te vermelden, omdat alles even mooi was, maar -het teere „Dans der maeg- cjekens", de Jiddische en de Negerliederen vooral de negerspirituals waren toch wel bijzonder mooi. Het langdurig applaus na ieder trimmer was dan ook volkomen verdiend, en de lieer de Haas sprak zeker namens .alle bezoekers, toen hij de beide kunstenaars dank bracht en hun een hartelijk tot weer ziens toeriep. AMBACHTSSCHOOL SNEEK. Men bericht ons dat de reorganisatie van het Nijverheidsonderwijs thans zijn vol tooiing nadert. Inplaats van de 3-jarige cursus is ge komen een twee-jarige opleiding waarin alleen de grondslag voor een der hoofd- amb?.chten wordt gelegd. Daarna komt de knaap in de practijk, waar zich alras de 1 later is hij overleden. Het voorloopige on behoefte zal doen gevoelen voor verdere derzoek heeft uitgewezen, dat den heer opleiding of specialiseering. Wynen, die een hartstochtelijk jager .is, bij De houtbewerker zal zich wenschen te het schoonmaken van zijn jacnfgeweer het bekwamen in één of meer onderdeden van vermelde ongeluk is overkomen, het timmeren of meubelmaken of wel in1 de machinale houtbewerking, met een of ander bepaald doel. De ijzerbewerkers zullen kunnen kiezen tusschen smid, machine-bankwerker, ias- scher, electricien, autohersteller, machinist. De schilders tusschen huis- en decoratie schilder, bizondere technieken, diploma ge zel enz. Deze kort© cursussen zullen gegeven worden op tijden die voor de deelnemers het geschiktst zijn. Het onderwijs in die vakken wordt aan gepast aan de nader te stellen vestigings- eischen. Hoever dus de jonge vakman zich in de toekomst zal bekwamen, hangt geheel en al van hem zelf af. Voordracht voor onderwijzeres te Oosterhaule: 1. mej. S. Jellema, tijdelijk onderwijzeres te Oosterhaule; 2. mej. A. F. Posthumus te Sneek; 3. mej. K. Tijm- stra te Oosterwolde; 4. mej. M. Wadman te 'Koudum. GEWETENSGELD. Bij den Inspecteur der directe belas tingen te SneeK werd ontvangen f 290.61 gewetensgeld wegens vroeger te weinig be taalde belastingen. KERKNIEUWS. Geref. Kerk. Tweetal te Uithuizen ds. P. H. Wolfert te Marienberg en ds. A. W. Wijmenga te JutrijpHommerts. ZANGKOOR „LOOFT DEN HEER”, HEEG. HEEG. Het Chr. Zangkoor „Looft den Heer” alhier is voornemens bmueukiotrt rju uitvoering te geven. Daar dit koor reeds meerdere prestaties op zanggebied, heeft verricht, kunt U zeker zijn van een avond vol kunstgenot. Daarom, zanglief- hebbers in Heeg e.o., leest de annonce in dit bmd en houdt die avond vrij. HEEG. De Coop. Boerenleenbank alhier hield haar 32e jaarvergadering in het café van Joh. Visser. Te omstreeks 10 uur opent de voorzitter, S. P. de Jong de vergade ring, waarna de kassier de notulen leest en verslag uitbrengt van het jaar 1936. Aan, de hand van clit verslag ontleenen wij de volgende cijfers. Aan spaargelden was ontvangen f 188201.19. lerugbetaald f 140321,40. Stand der i_ f365267.04. Er waren 692 spaarbankboek jes in omloop. Aan voorschotten was ver- KS NIEUWE MEEKER CÖÜESÏT ■nnex SHEERER OOURAHT m WYHBRITSERADEEL 1 _1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1