s SCHAAP 4 VROLIJK PORTUGEESJES bij ons gekocht en U blijft onze klant. 3 ct. Overheerlijk! Boerenjongens- bonbons van de Heer 2 ons voor 1 kwartje. IJscola's en Tjoklatreepen 3 ct. No. 49 Eerste Blafi IIIImI Orgaan der Gemeente tak. Verschijnt en VRIJDAGSAVONDS UitgaveKIEZEBRIHK S Co Woensdag 24 Maart 1037. mmmx MEEKER OOURART m WMBRITSERADEEL 53e Jaargang DAMES EN HEEREN! Buikbanden en Corsetten is een voortdurend succes. Gesteund door onze jarenlange ervaring garandeeren wij pasvorm en kwaliteit. - Komt U maar eens kijken Mj HOFSTEDE, Grootzand 18. DINSDAGS INÜEZONÜKN MEDEDEELINÜEN. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. „WAAROM ROOK JIJ ALTIJD STERTABAK? NIEUWSTIJDINGEN. vrij goed bezochte vergadering. KLEINZAND 7 - TELEFOON 220® Geen hcoge prijzen Gratis advies Bureau: SNEEK NIEMEUERk STER TABAK VAN 5TOT15 Ct R HALF ONE Maatwerk desgewenscht binnen 24 uur. f67.350; Gravenhag® f66.700; Gronin gen f13.000; Friesland f7.204.45; Drente f6.337.70; Overijssel f 16.954.29; Gelder land f 33.989.91; Utrecht f 28.237.16; Noord-Holland f 61.077.67; Zuid-Holland f44.260; Zeeland f 12.467.04; Noord-Bra- bant f26.747.16; Limburg f 12.129.91. Bij den algemeenen penningmeester zijn ook rechtstreeks van particulieren in Ne derland en in het buitenland remises inge- komen welke inclusief de tot dusverre ge kweekte rente in totaal f 24.055.94 be- loopen. Voorts zijn voor bovengenoemd doel af zonderlijke inzamelingen gehouden door, resp. bijdragen ontvangen van: het comi té vrouwen van Amsterdam f 9580; het Su- rinaamsche comité f2500; het Curasao- sche comité f 10.000; het comité van de Nederlandsche schooljeugd f38.000; het staatsbedrijf der P.T.T. f 4.885.38; de orde van vrijmetselaren onder het groot-oosten der Nederlanden f 2000; de Coöperatieve centrale Raiffeisenbank en verschillende harer boerenleenbanken f2000; de Haag- sche Post f 15.185.06. Aan deze bijdragen zullen ten deele bij zondere bestemmingen worden gegeven. De bijdrage van het Comité vrouwen van Am sterdam is bestemd voor een gedeelte van de inrichting van de ontvangkamer van het paleis Soestdijk. De bijdrage van het Su- rinaamsche comité is bestemd voor een schouw in de ontvangkamer. De bijdrage van het Cura^aosche comité is bestemd voor een wandkleed en bijpassend ameu blement in de eetkamer. De bijdrage van. het staatsbedrijf der P.T.T. is bestemd voor de huistelefooninrichting van Soest dijk. Ook voor enkele andere o.m. uit het buitenland afkomstige bijdragen zullen overeenkomstig de daartoe uitgesproken wenschen, speciale bestemmingen worden gekozen. Tenslotte is voornoemd bedrag, bijeen gebracht door de Nederlandsche school jeugd, bestemd voor de inrichting van de bibliotheek te Soestdijk, voor den aanleg van sport- en tennisvelden en den bouw van een daarbij behoorend paviljoen. Voor het prinselijke jacht is voorts nog] een aantal speciale geschenken ontvangen, welke buiten deze opgave vallen. Het Algemeen Comité wenscht bij het bekend maken van het in totaal door het Nederlandsche volk voor het Nationale hu welijksgeschenk bijeengebrachte bedrag, zijn grooten dank te betuigen aan allen, die door hun arbeid en hun bijdragen aan het zoo bij uitstek bevredigende resultaat en het volledig slagen van het plan heb ben medegewerkt. DE SPOORWEGEN EN DE MILITAIREN. Naar wordt gemeld zullen de Neder landsche Spoorwegen met ingang van 25 Maart een speciaal tarief voor het ver voer van militairen beneden den rang van officier invoeren. Dit tarief is van toepassing voor het vervoer van niet in het belang vatk’s rijks dienst in uniform reizende militairen be néden den rang van officier van ’s rijks land- en zeemacht, daaronder begrepen de Koninklijke marechaussee. Verkrijgbaar gesteld worden enkele reis kaarten voor de tweede en derde klasse tegen den hal ven prijs van een gewone enkele reiskaart. POPULAIRE AVOND. Men schrijft ons: Donderdag 1 April hoopt de Accordeon- club „Excelsior” een populaire avond te 2 Christelijk-Historische», t.w. dr. Lo- vink en baron van Boetzelaer van Dub beldam en 1 Vrijzinnig-democraat, de heer Kooi man. Met zekerheid dus reeds 20 van de 100 zittende leden, terwijl mr. Westerman als politiek daklooze waarschijnlijk evenmin zal terugkeeren. Van de overige eenlingen wordt de zetel van de heeren Lingbeek, Vervoorn en Arts wankel geacht. Alles tezaam genomen, kan worden ver wacht, dat in de nieuwe Kamer een kleine dertig nieuwelingen hun intree zullen doen. ERNSTIGE POLITIONEELE MISGREEP. Aan de Haagsche Post ontleenen wij: „Een knaap van 14 jaar was bij een slager te Hilversum in betrekking. Hij bracht vleesch aan de klanten en zoo ook, op een goeden, of kwaden morgen, stond hij in de gang bij paej. S. op den Laarder? weg. Deze juffrouw miste kort na het ver trek van den slagersjongen een beursje^ met eenige dubbeltjes en centen er in, en haastte zich naar dén winkel. De jongen zei van niets te weten en hield zjjn on schuld vol jegens zijn patroon, tegenover de juffrouw zelf en tegenover zijn ouders( Doch de politie werd in de zaak ge mengd en nu werd de jongen door agenten onderworpen aan een verhoor, dat eenige uren duurde. Aan het eind bekende hij. Doch nauwelijks buiten de deur, verklaar de hij aan zijn ouders, zijn patroon en ieder, die hem sprak, dat hij pas na twee uren „ja, ik heb het gedaan”, had ge zegd, omdat de agenten hadden gedreigd met opsluiting in een arrestantenhok en opzending naar een verbeteringsgesticht als hij koppig bleef. Hij had toen uit angst be kend. De ouders van den jongen wisten niet, wat zij doen moesten. Een bezoek van de moeder aan het politiebureau had geen enkel resultaat. Daar werd haar gezegd: „dat de zaak p.u tot klaarheid was geko men, dat men nu met zekerheid wist, wie de dader was”. Ook de tusschenkomst van een reclasseeringsambtenaar hielp niet. Toen kwam een paar dagen later' de ont- knooping. Een bakker bracht de porte- monnaie aan juffrouw S., die ook zijn klant is, met de mededeeling, dat hij het ding den morgen van den „diefstal” in zijn broodmand gevonden had en niet had ge weten aan wien het behoorde en hoe het er in kwam, maar nu begreep, dat ze hAAr eigendom zijn moest. De 14-jarige jongen, die „bekend had”, is dus gerehabiliteerd, doch met welke psychische nawerking op zijn heele volgende leven Men vraagt zich af, of niet in Nederland te vaak po litie zich begeeft op het gebied van jus titie, en de dreigende vuist de plaats ver-j vangt van het ontoereikende verstand?’ Een gezonde slaper. Bij het aanbreken van den dag trof Zater dag een politie-agent te Slough (Engeland) in William Street een auto, waarin een man zat te slapen. De agent trachtte den auto mobilist te wekken, maar toen hij hem niet wakker kon krijgen haalde hij een dokter. Tien minuten lang mishandelden de dokter en de agent den slaper op alle mogelijke manieren, zonder hem wakker te kunnen krijgen. Men was het er over eens, dat de man naar een ziekenhuis gebracht moest worden. De agent ging een ziekenwagen halen en de dokter ging naar bed. Toen hij met rust was gelaten, werd de automobilist wakker en de agent kwam net op tijd terug om het roode licht van uen 3uto om den hoek te zien verdwijnen. "omdat RIJPE TABAK MIJN GEZONDHEID NIET SCHAADT T om in dezen steunend, op te tremen. De voorzitter was 't met den heer de Wolf eens, dat er van alle zijden medewer- ding moet komen wil het sportpark behou den blijven. Aan den Raad van Commissa rissen zal het niet liggen, maar noodig is vermeerdering van inkomsten en samen werking van en met de verschillende clubs. Met den wensch dat dit alles tot stand moge komen, sloot hij om pl.m. elf uur de KON. ZEILVER. „SNEEK”. Lezing ir. J. C, van Hoolwerff. Zaterdagavond hield de heer ir. J. G. van Hoolwerff, voorzitter van de Kon. Z. R. en M. V. „De Kaag”, voor de Kon, Zeilvereeniging „Sneek” en hare intro-» ducé’s in de Harmonie een lezing over wedstrijd-techniek en wedstrijd-tactiek. Hiervoor bestond een behoorlijke be langstelling, niet alleen uit de Sneeker wa- tersportwereld, maar ook uit verschillende zustervereenigingen uit Leeuwarden en an dere plaatsen. De bestuursleden van deze vereenigingen werden door den voorzitter, den heer A. ten Cate, in 't bijzonder ver welkomd. Daarna begroette hij den heer van Hoolwerff, voor Sneek geen onbeken de meer, die zijn onderwerp op een zeer interessante en aangename wijze behandel de, met talrijke voorbeelden uit zijn zei- lerspraktijk toegelicht. Achtereenvolgens behandelde hij het on derwaterschip, de drang op het roer in verband met de loefgierigheid van het schip, de vorm van de zeilen, de behande ling van de zeilen, de druppelvorm, den schijnbaren wind, de bemanning, het star ten en de wedstrijd-tactiek. Over het onderwaterschip zeide spr. dat dit zoo glad mogelijk dient te zijn, daar oneffenheden draaikolken en onrustig wa ter veroorzaken. Het schip moet zoo goed mogelijk uitgebalanceerd, maar toch even loefgierig zijn. In dit verband waarschuwde hij tegen het zetten van meer zeil op het voorschip, daar daardoor het schip gaat duiken en de loefgierigheid wordt verer gerd. De plaats van de bemanning op een loefgierig schip is eveneens van groote beteekenis. Ook de zeilen moeten zoo glad mogelijk zijn, met horizontale banen en dienen na den wedstrijd direct van gaffel en giek los gemaakt te worden. De zeilen dienen voor al niet te sterk gerekt te worden; vele zeilen worden daardoor spoedig bedorven. Proefnemingen in den windtunnel heb ben bewezen dat hooge, smalle tuigen het beste zijn, torentuigen bijv. De oude Frie zen van honderd en meer jaren geleden wisten dat al uit ervaring; zij voerden op hun jachten n.l. hooge smalle tuigen met kleine gaffels en korte wieken. Voor stil weer dient men dun doek te gebruiken, bij harden wind zwaarder doek. Het beste is, dat een race-jacht een behoorlijk aantal reserve-zeilen aan boord heeft: zeilen voor stil weer harden wind enz. Een voornaam ding is de schijnbare wind, bij welk onder deel spr. lang stilstaat, en waarvan hij tal van bijzonderheden vertelt, oa. dat een langzaam varend schip, een tjalk bijv, schraler kan zeilen dan een snel jacht, dat door- zijn eigen snelheid veel meer tegen wind veroorzaakt. Verder stond hij nog stil bij de taak van de bemanning, die op alles op de stand der zeilen en op de concur renten enz. dient te letten. De stuurman kan dat niet doen, die moet alleen sturen. Verder dient op allerlei, schijnbaar klei nigheden, te worden gejet: reserve-sluitin- gen, gereedschappen, mes enz. welke klei nigheden een race kunnen doen winnen of verliezen, zooals spr. zelf heeft onder vonden. Tenslotte beval hij nog aan den wedstrijdbaan een uur voor het starten te verkennen, terwijl hij tot slot nog betoogde, dat men z'n tegenstanders op een fatsoen lijke wijze om den tuin moet trachten te leiden. DE TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is uiteengegaan en zal voor de sluitingsvergadering niet meer worden bijeengeroepen, tenzij voor een of andere urgente aangelegenheid. Hoeveel zittende leden na de verkiezing niet zullen terugkeeren, is niet van te voren te voorspellen. In sommige par tijen is de aanwijzing van de candidaten trouwens nog niet geëindigd en behalve door verdringing van hooger geplaatste partijgenooten, zullen verscheidene leden door nieuwelingen van andere staatkundige kleur vervangen worden. Zal de stembus hierover zekerheid brengen, thans reeds staat vast, dat de volgende leden niet zul len terugkeeren: 8 Sociaal-democraten, t.w. mej. Groene weg en de heeren ds. van der Heide, van Zadelhoff, Vliegen, Hiemstra, ir. Cramer, K. ter Laan en mr. Duys. 5 Roomsch-katbolieken, t.w. mej. Meijer, en de heeren van Koeverden, van Voorst tot Voorst, Engels en Kampschöer. 4 Anti-revolutionairen, t.w. mr. van Ba ren, Wielinga, mr. Schwartz en mr. van Dobben de Bruyn. Abonnement: per jaar 2.50, fr. p. post 3.60. Advertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT BELASTING BETALEN. De Ontvanger der Directe Belastingen te Sneek brengt ter kennis van belangheb benden, dat vóór 1 April a.s. betaald moet worden op de aanslagen: Inkomstenbelasting, gedagteckend Ja nuari 1937 gedeelte. De aanslagen, waarop dit gedeelte nog niet is voldaan, zullen Binnenkort worden vervolgd. N.V. SPORTPARK SNEEK. De N.V. tot Oprichting en Inatanidhou- ding van het sportpark „Sneek” liield Vrij dagavond haar jaarlijksche algemeene ver gadering van aandeelhouders in hotel Poel man onder leiding van den heer D. Zui der baan. De periodiek aftredende commissaris, de heer J. F. Repko,- werd herkozen. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer H. J. Haytrnk ontleenen we, dal de voetbalterreinen in liet afgeloopen jaar wederom aan de v.v. „Sneek” en „LSC” werden verhuurd, en dat ook de beide tennisbanen verhuurd waren. De opbrengst van de reclameschutting om het groote ter rein gaat achteruit. Tenslotte werd nog de goede samenwerking met den nieuwen pachter van het restaurant, den heer F. Meijer, gereleveerd, en beval de secretaris het sportpark in de belangstelling van de Sneeker burgerij aan. De commissie tot het nazien van de boeken, bestaande uit de heeren Vis, Vro lijk en de Vries, bracht bij monde van eerstgenoemde een gunstig rapport uit,! waarna den penningmeester, den heer T. Ferwerda décharge werd verleend. De verlies- en winstrekening sloot met een nadeelig saldo van f 432.12. Tot leden van de contróle-commissie voor 1937 werden aangewezen de heeren Fortuin, Posthuma en de Vries. De rondvraag nam geruimen tijd in be slag, daar zeer uitvoerig werd gediscus sieerd over de verhuring van de voetbal velden, en de toestand van de terreinen en de kleedkamers. De vertegenwoordiger van de v.v. Sneek vond het onbillijk dat afwij zend beschikt was op haar verzoek om eens per week op het terrein achter de verste goal van het groote speelveld te oefenen. Spr. achtte deze afwijzing onbillijk, en maakte verder nog een opmerking over de onvoldoende waterafvoer vanaf de tribune, wat mede oorzaak is geweest van de min der gunstige toestand van het kleine speel terrein. Namens de R. van Beheer ant woordde de voorzitter, dat niet voldaan kon worden aan het verzoek om achter de goal te oefenen. Bedoeld terrein wordt 's zomers aan de gymnastiekvereenigingen verhuurd. Het is niet gedraineerd, en zou door de oefeningen van de voetbalvereen. Sneek in slechte conditie gekomen- zijn. De Raad van Beheer meende daarmee in het belang van het Sportpark te hande len. De slechte toestand van het "kleine terrein en de overstroomingder goten van de tribune weet spr. hoofdzakelijk aan de buitengewoon ongunstige weersomstandig heden in den afgeloopen winter, waarin abnormaal veel water is gevallen. De vertegenwoordiger van „Sneek” stel de voorts nog een vraag aangaande de plannen tot verbetering van de waschge- legenheden, waarop de voorzitter ant woordde dat de Raad van Beheer er niets voor gevoelt de daarmee gepaard gaande belangrijke uitgave te besteden, nu er groote kans schijnt te bestaan dat de v.v. Sneek het sportpark gaat verlaten. Indien de beide voetbalvereenigingen echter als nog bereid zijn de door den Raad van Be heer gevraagde garantie van f 4°-P®1" jaar en per vereeniging te geven, dan is de Raad van Belleer nog bereid de gez vraagde verbeteringen aan te brengen. De zeer uitvoerige besprekingen over dit punt waren niet voor publicatie geschikt. Alleen vermelden we nog, dat de heer H. W. Bos aandrong op een intensiever sa? menwerking tusschen de voetbalvereenigin- gen en den Raad van Beheer omdat een gespannen verhouding niet in 't belang van het sportpark is. Spr. wekte de voetbalver- eenigingen alsnog op te pogen de benoo- digde gelden voor de verbetering bijeen te geven. Daar bovengenoemde club nog niet zeer bekend is in onze plaats heeft zij besloten een avond te geven, waaraan ieder bezoeker met veel genoegen zal terug den ken, en uitziet naar een volgende. De clpb treedt op met eigen decor, het welk een heel mooi geheel vormt. Verder zullen er nog verschillende attracties zijn o.a. accordeonsolo enz. Als humorist-conferencier heeft men een gelukkige keus gedaan door de bekende radio-artist Frans Nienhuis uit te noodig-en, die het publiek van vroolijke humor en ernst zal laten genieten. De avond zal wor den besloten met een gezellig bal onder lei ding van den heer Heeringa, terwijl de mu ziek verzorgd wordt door de Hot Air Opti mists. Men lette op de volgende advertentie en verdere reclame. PYGMALION. Naar wij vernemen heeft de directie van het Amicitia Theater alhier de vertoonings- rechten verworven van deze nieuwste Hol- landsche film, die zulk een opmerkelijk succes boekt in de groote steden. Reeds binnenkort kunnen de vertoonin- gen alhier worden tegemoetgezien. SCHARNEGOUTUM, 22 Maart. Vol gens uitgebracht verslag in de algemeene vergadering van de Coöperatieve Boeren leenbank alhier waren de in 1936 bereikte; resultaten als volgt: Ontvangen spaargel den f 174.040.54,uitgegeven f211.278.27, totaal der spaargelden op 1 Januari j.l. f 416.790.31. Voorschotten werden ver leend tot een bedrag van f 18.925.en terug ontvangen f 12.705.45, totaal uit staande voorschotten f 150.724.79. In lo opende rekening werd ontvangen f 432.175.10, uitgegeven f390.047.89, to taal te goed f 341.866.08 en totaal schuld in loopende rekening f 81.487.65. De winst bedroeg f3150.30. De heer O. K. Hofman werd als be stuurslid en de heer Joh. Koopmans als lid van de raad van toezicht herkozen, De heer J. Huistra werd weder als plaats? vervangend bestuurslid herkozen. HET NATIONALE HUWELIJKSGESCHENK. Hert Algemeene comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk be richt, dat in totaal is ontvangen ten be hoeve van de huwelijksgeschenken aan hert Prinselijke bruidspaar een bedrag van f 664.661.67. Bijeengebracht is door de comité’s voor de groote steden en de provinciale comi té’s: Amsterdam f 160.000; Rotterdam Onze afdeeling brengen, b(jv. door het apelen van speciale wedstrijden daarvoor. Door een der aandeelhouders werd ge vraagd of de v.v. Sneek alsnog bereid is met liet sportpark samen te werken. Als 't echter waar is, dat deze vereeniging liet sportpark gaat verlaten, hadden al de dis c ussi.es over de wascligielegenlieden niet gevoerd behoeven te worden. De voorzitter antwoordde hem, dat de Raad v. Beheer aan de v.v. Sneek gevraagd heeft of 't waar is, dat deze het sportpark gaat ver laten. Deze kon daarop echter nog geen definitief antwoord geven. De secretaris van de v.v. Sneek, de heer D. Bijlsma, deelde duidelijkheidshalve nog mede, dat de K.N.V.B. verandering van .de terreinom- standigheden eischt, en niet meer toestaat dat 4 elftallen op één terrein wedstrijden spelen. Van eenige tegenwerking van de kant van „Sneek” is dus geen sprake. De heer H. W. Bos gaf de vertegenwoordigers van „Sneek” hierna in overweging toe gevende dat het sportpark geen voldoende gelegenheid tot ontplooiing aan de voetbal- vereenigingen biedt om haar oefenter reinen buiten het sportpark te zoeken, maar haar wedstrijden op het sportpark te blijven spelen, wat in 't belang is van de vereeniging Sneek zelve, van,liet sportpark en van sportlievend Sneek. Ook pleitte de heer Bos nog voor het instellen van een contact-commissie uit de voetbalvereenigin- gen, om tot een beter en geregelder samen werking met de R. v. B. te komen. De voorzitter voegde hieraan no£ toe, dat de Raad van Beheer steeds bereid is iederedn en eventueel ook een contact-commissie te ontvangen, en alle mogelijke verzoeken, indien dat mogelijk is, te overwegen en in te willigen. De hper S. de Wolf wees tenslotte nog op het groote belang dat de gemeente Snoek bij het voortbestaan van het sport park heeft, en betoogde in verband daar mee, dat de gemeente haar financieele me dewerking moet blijven verkenen, om het sportpark in stand te houden. Spr. deed tochtelijk beroep op het gemeentebestuur' aandacht werden gevolgd, en met hartelijk ‘ezen steunend op te treden. aPPlaus beloond. 1 De voorzitter sprak dan ook zeker na- mens alle aanwezigen, toen hij den heer -TT--1-ff 1--- de aangename avond die hij hun had be zorgd. Na de pauze vertoonde spreker een aan tal films: eerst twee technische filmpjes, vw daarna opnamen van de Sncek-Week 1935 daarom vanaf deze plaats een ernstig liarts? 1 en v’an de laatste zeilweek, die met groote a a tn H a r* n nrorrlnn I rrn zm mni H r» Fe» 1 n li- applaus beloond. J De voorzitter sprak dan ook zeker van Hoolwerff hartelijk dank bracht voor King Paparmunt di Monte Carlo bonbons van de Heer 2 ons voor 1 kwartje. 18 ct. per ons 10 ct. per rol Onze Pindas zijn verscb en lekker! In verschillende smaken Verkade's Oto Toffee, per half pond 1 kwartje. Alle soorten koffie en thee van Niemeijer. Firma JOHs. TROMP Srt Opgericht 1901. mm sim courant tochtelijl of uw llnker-rlchtlngaan- wijzer steekt u rk^ürlijk altoos tijdig uit, voor u 'n bocht naar links neemt Weet u, dat zoo’n teeken geen tooverstaf Is? En., dat u dus uw beurt moet afwachtej

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1