1 (lave, zachte en blanke handen bij dagelijksch werk zijn alleen moge- njk wanneer U zich tot gewoonte maakt Uw handen geregeld met PU ROL in te wrijven. Boerenjongens- Firma JOWs. TROMP Sneek H. BRENNINKMEIJER ZONEN GROOTZAND DE No. BO lente Nad Zaterdag 27 Maart 1937. UitgaveKIEZEBRINH Co NIEUWE SEIZOEN llficieel Orgaan der Gemeente Sneek. VOORJAARS MANTELS g JAPONNEN g COMPLETS DOUWE EGBERTS I 53e ’anrgnng RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. een pracht- collectie in gllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll f Voorjaar 19371 SNEEK g iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH Bureau: KLEINZAND 5—7 SNEEK - TELEFOON 2200 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Pinkstermaandag, M UITPLANT LOEMADJANG (JAVA) opent het met i^ Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Abonnement: per jaar 2.50, fr. p. post 3.60. idvcrtentiCn: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT Onze Pindas zijn versch en lekker! Met de opmerking van den heer Oppen huizen, dat er vast iets komt op Pinkster maandag, worden de discussies over dit onderwerp beëindigd. De heer Groenhof klaagt over de lang: zame vordering van de bruggenbouw bij de Noorderpoort. Is 't mogelijk bij1 B. en W. op meer spoed aan te dringen? De voorzitter zegt dat het bestuur gaar ne bereid is een brief naar Bi en W. ta sturen waarby op een zqo vlug mogelijke beëindiging van het werk wordt aange drongen. Maar volgens spr. zal de aanne mer ook wel zoo hard mogelijk willen op: schieten. De heer S. de Wolf licht deze zaak; op deskundige wijze toe, waarbij Ijij oa. mededeelt dat de directie hard achter den aannemer aanzit, temeer omdat het tijd stip waarop de brug over het Kleinzand klaar moet zijn ook al in 't verschiet komt. De heer J. Bakker wil er bij B. en W. op aandringen bij de komende groote wer ken aan bruggen en hoofdverkeerswegen Oppenhuizerbrug, Prins Hendrikkade, brug over het Kleinzand enz. vlugger te doen werken en met dubbele ploegen ar beiders, wat volgens de Arbeidswet is ge oorloofd. De heer J. Stoffer deelt mede, dat deze zaak ook al in het bestuur van „Midden stand" is besproken. V.V.V. kan hier op de voile medewerking van Middenstand reke nen. Spr. is het met den heer Bakker eens, dat het nuttig kan werken als door d'e vereenigingen uit de burgerij een behoor lijke drang wordt uitgeoefend om de ko mende werken met de grootst mogelijke drang uit te voeren. De voorzitter zegt toe, dat het D.’B. van de gemeente van de gevoelens van deze vergadering op de hoogte gesteld zal wor den, en het bestuur zal e.e.a. naar bevind van zaken zoo spoedig mogelijk uitvoe ren. Volgens den heer S. de Wolf heeft het geschrijf van Snitser in de Leeuwarder Courant niet de onverdeelde instemming van de burgerij. Spr. zag gaarne dat V.V.V. daaraan aandacht schonk. De voorzitter antwoordt, dat in ’t be wuste artikel ook heel veel goeds stond, maar ook hij was 't er niet in alle op*: zichten mee eens. Volgens den heer de Wolf kan Snitsei* die zaak beter hier op de vergadering bert spreken of in de Sneeker Courant. De Leeuwarder Courant acht hij daarvoor niet het aangewezen blad. De voorzitter betoogt nog, dat Snitser ook critiek heeft uitgeoefend op het ge.-< meentebestuur van Sneek, maar-spr. stelt er prijs op te verklaren dat V.V.V. altijd de meest mogelijke medewerking van het ge meentebestuur heeft ondervonden. Spr. wijst in dit verband op het beschikbaar stellen van de balsteenen voor de wallen bij het paviljoen en op het feit, dat het tweede gedeelte van de weg naar het pavil joen ook de volle aandacht van het ge meentebestuur heeft. De heer J. Bakker wijst er op, dat in de Winkelsluitingswet 21 dagen opgenomen zijn voor het langer openstellen van de winkels, waarvan Groningen gebruik maakt. Kunnen wij ’t niet gedaan krijgen, aldus spr., dat de winkeliers die zulks willen hier op Zaterdagavond tot elf uur open blijven. Van verschillende kanten werd dit denk beeld bestreden; o.a. werd opgemerkt dat de middenstanders er zelf niet veel voor gevoelen. Besloten werd tenslotte dat het bestuur deze zaak onder de aandacht van de Ver. Middenstand zal brengen. De heer J. Stoffer brengt de N.O.polder ter tafel. De boeren, die daarin komen te wonen, zijn voor hun vee aangewezen op twee groote veemarkten: Zwolle en Sneek. Zou ’t ook op de weg van V.V.V. ligge» V. V. V. De Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer alhier, hield Dins dagavond haar jaarlijksche algemeene le denvergadering in de bovenzaal van café Onder de Linden. De voorzitter, de heer A. H. Vis, ver heugde er zich over ondanks de concur rentie door de lezing van mr. Krijger over de N.O.polder toch nog een 25-tal leden welkom te kunnen heeten. Hierna vraagt spreker goedkeuring van een eigenmachtige daad van het bestuur. Op 15 Febr. j.l. ter gelegenheid van het afscheid van burgemeester de Hoop hpeft het bestuur gemeend in den geest van de leden te handelen den scheidenden bur gemeester het eere-lidmaatschap- aan *te bieden. Van die daad vraagt het bestuur thans de goedkeuring van de leden, die on-, der applaus met aller instemming wordt verleend. De heer Vis releveert verder het sym pathieke speechje waarmede de burge meester het eere-lidmaatschap aanvaard heeft, wat hij doet met 't oog op het leden tal van V.V.V. Gelukkig is dat dit jaar niet meer teruggekropen en vertoont het zelfs weer een stijgende lijn,, maar spr. betoogt, dat een vereeniging als deze recht heeft op de sympathie en medewerking van de burgerij en dat practisch ieder die lid van de vereeniging kan zijit, daarvan in 't belang van onze stad lid moet zijn. Door het bestuur is een ledenwerfactie in gezet, waarvoor aan een groot aantal per sonen een circulaire die ook op de ver gadering werd uitgereikt is gezonden. Met deze propaganda is het bestuur ruim een week bezig, waarvan het resultaat is 10 nieuwe leden. Te veel beschouwt men de Ver. voor V. V. als een sigarenwinkel of postkantoor; men wil direct zien dat men iets voor z’n geld terug krijgt. Dat is niet zoo, maar ’t geld komt indirect aan de gemeenschap ten goeds. Als, evenals bij de A.N.W.B., ieder lid één nieuw lid aanbrengt, dan zou, aldus de voorzitter, deze openingsrede al weer vruchtdragend geweest zijn. Nadat de notulen waren gelezen en goedgekeurd volgde Rekening en verantwoording van den penningmeester. Voor V.V.V. bedroegen de inkomsten, tnet inbegrip van een saldo ad. f156.94 op 1 Januari 1936, f732.05, de uitgaven, f491.78, het batig saldo f240.27. De Paviljoen-exploitatie leverde op: aan inkomsten f2275, 3311 uitgaven f2248.60, voordeelig saldo f 26.40. Namens de kas-commissie, bestaande uit de heeren L. IJpes en H. Schurink, bracht eerstgenoemde verslag uit. De commissie heeft alles in de beste orde bevonden; de financiéele positie van de vereeniging is een voordeelig saldo van f 138.13. Het nadeelig exploitatie-saldo van het Pavil joen bedraagt f 480.96. Spr. stelt voor den penningmeester on der dankzegging voor zijn keurig beheer te déchargeeren en vraagt verder of 't noo- De voorzitter bedankt de afgetreden be-, stuursleden voor wat zij, d,e ©ene langer,, de ander korter, voor V.V.V., hebben ge daan. De heer Goodijk was bestuurslid sinds 1929, de heer Schaap sinds 1932 en de heer Verwer sinds 1935. De stemmingen hadden tot resultaat, dat de heer G. A. Posthuma werd herkozen en dat gekozen werden: in de vacature-Schaap de heer H. A. Tromp; in de vacature-Ver- wer de heer J. A. Maseland en in de va cature Goodijk-de heer K. Edel. Mededeelingen van het bestuur. De voorzitter doet vervolgens de vol gende mededeelingen: Getracht zal worden tijdens de Sneek week 1937 een watersporttentoonstelling te organiseeren. 100 pet. zeker dat deze kan doorgaan is er nog niet, maar een spe ciale commissie uit het bestuur is bezig met. de voorbereidingen die in een zoo danig stadium zijn gekomen, dat er groote kans van slagen is. Op 10, 11 of 12 Augustus krijgt Sneek bezoek van een 500-tal buitenlandsche pad vinders, deelnemers aan de Wereldjambo ree te Vogelenzang. Het is de bedoeling hen met een paar De nieuwste MODETINTF.N en MODELLEN vindt U bij ons in RUIME KEUZE terwijl wij steeds trachten HET BESTE TE LEVEREN voor g DE LAAGSTE PRIJS Uw vrijblijvend bezoek zien wij gaarne tegemoet. dig js dat een commissie de boeken naziet nu er ieder jaar een accountantsrapport wordt uitgebracht. Nadat den penningmeester décharge is verleend, antwoordt de voorzitter op de vraag van de eontróle-commissie dat het bestuur statuair verplicht is jaarlijks een commissie aan te wijzen. De commissie uit de leden is de officieele commissie, die het voorstel kan doen den penningmeester te déchargeeren. Het accountantsrapport is een gevolg van onze relaties met het O.B.W. dat een verslag van een commissie uit de leden niet voldoende acht. Tot leden van de kas-commissie voor 1937 werden benoemd de heeren H. P. Bakker, S. de Wolf en J. Stoffer. Jaarverslag secretaris. In z’n jaarverslag wijst de secretaris,, de heer G. v. d. Pijpekamp, er op, dat het bestuur in het afgeloopen jaar werkzaam is geweest om te trachten het schip van V.V.V. dat door de tijdsomstandigheden leelijk uit de koers geslagen was, weer in rechte banen terug te brengen, en gecon stateerd mag worden dat de moeilijkheden thans te overzien ?ijn en zeker geen aan leiding tot onrust meer behoeven te geven. Wat betreft het 2e gedeelte van den weg, Paviljoen Sneekermeer, bracht ook 1936 nog niet de verwachte resultaten, doch thans is de hoop van het bestuur gevestigd op het komende seizoen, en het meent te mogen veronderstellen dat ook deze har- tewensch van iedere natuurminnaar straks een voldongen feit zal worden. De financieele toestand van het Hotel- Paviljoen werd zeer ongunstig beïnvloed doof de zeer slechte en regenachtige zomer van 1936 en dit was een der punten die het bestuur veel hoofdbrekens en zorg heeft gekost. Het aantal vreemdelingen dat Sneek in 1936 bezocht was zeker zoo groot als in een der voorgaande jaren en niettegen staande onze geldmiddelen ons geen groote uitgaven voor een breed opgezette recla- me-campagne toelaten, aldus de secreta ris, hebben wij met de ons ten dienste staande middelen gewoekerd enmet succes. Meer en meer wordt ons stadje bekend om de prachtige zeilgelegenheid en als middelpunt van het mooie Friesche landschap. Steeds meer vreemdelingen brengen hun vacantie op of om de Frie sche meren door en krijgen we een naam. die wijd en zijd een goede klank heeft. Ze ker mag in dit verband het opmerkelijke feit worden gememoreerd, dat de alge meene indruk van de vreemdelingen is, dat men in Friesland en vooral in Sneek, zoo billijk' terecht kan. Dit is een niet te onder schatten eer die we moeten trachten te handhaven en waarvoor we de hoteliers en winkeliers in Sneek niet dankbaar genoeg kunnen zijn dat zij meehelpen deze uit spraak te bevorderen. Een groote steun bij de propaganda was ook de in 1936 door de firma Kiezebrink, en Co. weer uitgegeven Paviljoengids, waarvoor ook voor dit jaar alweer de toe zegging is gekregen dat de uitgave zal doorgaan. Van de sluitregels werd ruim gebruik gemaakt; er zijn nog beschikbaar voor hen die hun voorraad gratis willen aanvullen. Met de Prov. Ver. voor Vreemdelingen verkeer in Friesland is het bestuur nog niet verder gekomen. Nog steeds is V.V.V. geen Ud van deze vereeniging niettegen- I Goodijk als zoodanig”bedankt? De jieër minder wordende, samenwerking 'bestaat. De aansluiting daarbij jal toch opnieuw de aandacht vragen en de benoodigde fi nanciën daarvoor moeten gevonden wor den. JMet verheuging wordt medegedeeld, dat het in het afgeloopen seizoen gelukt is, dank zij de groote steun van het gemeen tebestuur van Sneek en anderen een ge deeltelijke openstelling van enkele toevoer- wegen naar Sneek te krijgen voor autobus sen, grooter dan voor die wegen gebrui kelijk is, en ook voor dit jaar heeft deze zaak weer de aandacht van het bestuur. Bovendien zal het tot vreugde stemmen dat in regeeringskringen men eindelijk het zeer groote belang van een welgeordend vreemdelingenverkeer is gaan inzien. en men eindelijk zoover is dat officieel een belangrijk bedrag beschikbaar wordt ge steld voor dit doel. In hoeverre Sneek hiervan zal profiteeren is nog niet met eenige zekerheid te zeggen, maar vast staat, dat als de buitenlanders naar Nederland komen, deze naar alle waarschijnlijkheid de afsluitdijk, zullen willen zien en dat de kans op een bezoek aan Friesland en een bezoek aan Sneek niet denkbeeldig behoeft te worden geacht. V.V.V. zal dus zelf alle zeilen moeten bijzetten hiervan tijdig te profiteeren en aan deze zaak haar aan dacht moeten besteden. Veel gelegenheid om in het afgeloopen jaar naar buiten op te treden was er niet. Groote tentoonstellingen werden niet gehouden en V.V.V. kon slechts haar me dewerking verleenen bij het bezoek van het Londensche Muziekcorps van het Leger des Heils, het verstrekken van medailles aan diverse vereenigingen die vreemdelin gen naar Sneek brachten en bij de viering en voorbereiding van het Vorstelijk Huwe lijk. Aan de walbeschoeiïng van het land aan ’t Sneekermeer is groote aandacht besteed en met dank wordt het feit vermeld, dat de gemeente Sneek gratis een groote hoe veelheid balsteenen ter beschikking van V.V.V. heeft gesteld, welke het bestuur aan de oever heeft doen storten en wat thans gebleken is, een succes te rijh'. Op het gedeelte waar deze steenen werden aangebracht, is dit jaar geen schade gele den. Door het gemeentebestuur van Wijm- britseradeel werd het bestuur er in den afgeloopen zomer op gewezen dat steeds meer het dragen van onwelvoegelijke klee- ding op het water gebruikelijk wordt. Het bestuur heeft de verzekering gegeven dat het alles in het werk zal stellen dit tegen te gaan voorzoover dit aan het Paviljoen in zijn vermogen en bovendien heeft de pachter, de heer de Vries, op eigens kosten de door genoemde gemeente ge wenschte verbeteringen in de hoeveelheid badhokjes als anderszins, geheel naar ge noegen in orde doen brengen. Zeker mag deze kwestie de aandacht vragen^ aldus het verslag, niet alleen van onze vereeni ging, maar ook van alle Sneeker inwoners, daar hiermede op den duur een groot deel van de vrijheid die men thans toestaat, in gevaar zou kunnen komen. 1 In ’t slot van het verslag wordt ver meld dat V.V.V. ook in het afgeloopen jaar steeds weer op de Pers kon rekenen die haar altijd welwillend gezind is, terwijl het wordt gesloten met den wensch, dat steeds meerderen zich willen geven voor het werk van Vreemdelingenverkeer. De scheidende burgemeester heeft het zoo treffend gezegd toen het dag. bestuur afscheid van hem nam en hem daarbij het eere-lidmaatschap van V.V.V. aanbood: Het werk van Uw. vereeniging is ten dienste van Sneek ge weest en was steeds in het belang van Sneek. Het uitvoerige jaarverslag werd onder dank aan den samensteller goedgekeurd. Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden zijn de hee ren E. W. Schaap en G. A. Posthuma-, Eerstgenoemde heeft zich niet weer be schikbaar gesteld, daar er volgens hem. een tijd is van komen en van gaan. Verder hebben de bestuursleden A. Verwer en A. geen na van aeze vereemging niettegen-1 Goodijk als zoodanig bedankt. De Jroer I staande er nog wel, zij het dan 00,^ steeds Verwer wegens huiselijke omstandigheden, - a Goodijk wegens tijdsgebrek. Pijnlijke voeten? Niet mee wachten, die kwaal verergert steeds. Zij kan en dient verholpen. Daarvoor naar JOH. VAN AKKEREN booten naar het Sneekermeer te brengen, en het bestuur zag gaarne dat Sneek hen in de gelegenheid stelde een zeiltochtje, resp. een tochtje met een motorboot, naar het meer te maken. Nadere publicaties zul len hierover nog volgen. De Gron. Lemmer Stoomboot Mij. zal naar alle waarschijnlijkheid weer een gere gelde bootdienst op het Paviljoen onder houden. Het 2e gedeelte van den weg naar het Paviljoen heeft nog steeds de aandacht van het bestuur, dat met betrekking tot het ge reedkomen van dit deel in 1937 optimis tisch gestemd is. Het bestuur heeft getracht in de Sneek week eenige kampioenswedstrijden ifc de 30. M2. klasse of 16 M2. klasse te latèn verzeilen, maar van de “S.Z.C. is antwoord ontvangen, dat zulks niet moge lijk is. Om zeiltechnische redenen zijn de wedstrijden aan Grouw toegewezen, zoodat de S.Z.C. geen gebruik kon maken van de door V.V.V. aangeboden medailles, w.o. een gouden medaille voor den stuurman. Het bestuur is ook bezig geweest om verbetering te krijgen in de slechte aan sluiting van autobussen op den afsluitdijk. De Bolswarderweg is een 3e klas weg, maar ook dit jaar wordt in samenwerking met de gemeentebesturen van Sneek en Bolsward getracht daarin verbetering te brengen. De heer Groenhof gaf het bestuur in zake deze materie eenige inlichtingen en adviezen, waarvan z.rri. gebruik zal wor den gemaakt. Rondvraag. De rondvraag eischte het grootste deel van den tijd op, daar hierbij onderschei dene onderwerpen werden behandeld. De heer D. Oppenhuizen vraagt inlich tingen over het schrijven van de S.Z.C., welke door den secretaris worden ver strekt. Daarna betoogt de heer Oppenhui zen dat op de S.Z.C. meermalen een stem ming naar voren is gekomen op Pinkster maandag zeilwedstrijden op het Sneeker meer te houden. Veel bijval ondervindt dat nog wel niet, maar toch komen er steeds meer voorstanders. Spr. toont aan, dat Grouw alleen met behulp van Sneek en andere vreemdelingen kan zeilen. Verle den jaar bijv, bevatte de lijst van de zeil wedstrijd op Pinkstermaandag te Grouw 110 schepen, waarvan slechts 9 uit Grouw. Ligt het misschien op de weg van het bestuur van V.V.V. om aan de S.Z.C. te verzoeken op Pinkstermaandag onderlinge wedstrijden te houden? De secretaris antwoordt, dat hij reeds in verschillende jaarverslagen gewezen heeft op de verlatenheid van het Sneeker meer op Pinkstermaandag, waardoor vreemdelingen die dagen naar Grouw trek- 1 ken en Sneek in 't gedrang komt. Van de toen aanwezige zeilers heeft het bestuur in- dertijd toezegging gekregen te probeeren op Pinkstermaandag in Sneek ook iets te doen, o.a. van den heer v. d. Meer. Ook heeft V.V.V. indertijd aan de S.Z.C, aangeboden medailles beschikbaar te stel len, maar eerst verleden jaar heeft de S.Z.C. dat aanbod aanvaard. Volgens den voorzitter kan V.V.V. nim mer het initiatief tot zooiets nemen. Dan komen we op het terrein van de Water: sportvereenigingen. Maar als hier iets op Pinkstermaandag wordt georganiseerd, kan men op V.V.V. rekenen, want wij wenschen niets liever dan een zoo goed mogelijke samenwerking met de zeilvereenigingen, omdat onze belangen voor een groot deel samengaan. De heer Oppenhuizen merkt nog op, hoop te hebben dat hier op Pinkstermaan dag onderlinge wedstrijden zullen worden gehouden wat hij een algemeen belang voor Sneek acht. Spr. acht het verkeerd dat de Sneekers naar Grouw trekken. De heer L. Biandenburgh merkt op, dat deze zaak hier nie/ aan de orde is. V.V.V. kan nimmer een zeilwedstrijd organisee ren, maar er is in ’t bestuur een streven om in vast contact met de zeilvereenigin- gen te komen. Laat men dat afwachten. Van de S.Z.C. is al bericht ontvangen dat die tot medewerking bereid is. 120 Met groote behendigheid planten bruine handen de teere tabaksplantjes van de zaadbédden, waar ze gedu rende 3 weken opgekweekt zijn, over in de kweekbedden. De uiterste zorg wordt aan het uitplanten besteed, - drie maanden lang is men bezig, ieder plantje zijn beste kans te geven! &//<FRIESCHE HEEREN BAAI A91755 King Pepermunt NIEUWE SNEEKER COURANT annex SHEERER OOURAHT an WVMBRIT6ERADEEL bonbon» van de Heer 2 ons voor 1 kwartje. Mscola’s en Tjoklatreepen 5 ct Monte Carlo bonbons van de Heer 2 ons voor 1 kwartje. 18 ct. per ons 10 ct. per rol In verschillende smaken Verkade’s Oto Toffee, per half pond 1 kwartj®. Alle soorten koffie en thee van Niemeijer. Opgericht 1901. Pédicure Lid v.h. Ned. Genootschap tot Bevordering der Voetverzorging. Schapenplein 4, Sneek Tel. 2326

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1