DOUWE üft 3 juutten Md TWEE No. 51 Eerste Blad (D-E) VAN houtens CACAO 3M' „HET HOOGHUIS” Officieel Orgaan ile1. Gemeente Sneek Woensdag 31 Maart 1937. Ultnavc KIFMR’NK en er va# MODENIEUWTJES 1755 cacao maar C I T I A” 53e Xanrgong Er is goedkoopere is duurdere «cao, te gee» betere da» Bureau KLEINZAND 5—7 SNEE - TELEFOON 2200 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. er in t teken van NIEUWSTIJDINGEN. ly v"' ANNO WIT IS ER TE DOEN IN SNEEK en O. Een tweede „BEN HUR”. Een wereldsucces zonder weerga! noodige aandacht aan geschonken; volstaan we er mede te vermelden, dat alle groepen der ver. weer met een of andere oefening voor den dag kwamen, en dat gesloten werd met een rhythmische dans der dames. De leider, de heer A. Postma en mej. Griet Postma zijn zoowel door de adspiranten als door de leden gehuldigd met fruit en bloe men, en de v o o r z. heeft ook die beiden nog eens betrokken in 0e dank, welke hij naar vele zijden bracht \|oor de ontvangen medewerking. Een bijzonder woord van hulde viel, zeer terecht, ten deel aan de leden van D. O. S„; elk hunner ontving als aan denken aan deze belanglooze en zoo uiter mate geslaagde medewerking een water- poortlepel. Provinciale Bondsdag N. J. V. Gelijk vorige jaren werd ook dit jaar op Paasch-Maandag een groote gewestelijke toogdag gehouden van de afdeelingen van het Ned. Jongelings-Verbond en het Ned. verbond van Chr. Meisjesvereenigingen. ’s Morgens werd een wijdingsdienst in de Groote Kerk gehouden, geleid door ds. J. R. Wohensberger alhier, ’s Middags werd in diezelfde kerk een samenkomst gehouden, waar een deel der opgekomenen was samen gestroomd om te luisteren naar een vijftal .prekers, terwijl in het Gebouw voor Chr. Belangen een ander deel de opvoering van het stuk „Incognito” bijwoonde. Na afloop der samenkomsten werd op het Martiniplein een optocht geformeerd, die, opgevröolijkt door pittige marschmuziek van eenige muziekcorpsen, een wandeling door de straten onzer stad maakte. Te ongeveer 2 uur opende de heer T i. de Boer van Marrum, voorzitter van de Provinciale Commissie, de samenkomst in de Groote Kerk door het laten zingen van Psalm 119 3, het lezen van 1 Cor. 15 19- 27 en gebed. Wij worden van alle kanten gedrongen positie te kiezen, zoo ving spr. zijn ope ningswoord aan. Er zijn er velen, die niet weten wat ze moeten doen. Er is veel ver warring in de geesten, en de vraag rijst vooral bij de jongeren, hoe ze hun houding moeten bepalen. Laat het hun een troost zijn, dat vele ouderen met dezelfde vragen zitten. Spr. verheugt er zich over, dat nu de ver houding van de C. J. M. V. en de kerk dezen middag van vier zijden zal worden belicht, een kwestie, naar welker behandeling reeds lang in Friesland is uitgezien. Moge het dan zijn, dat ten opzichte van tal van vragen nog geen positie is genomen, in verband met de belangrijke boodschap, die de kerk brengt, zal men er wel van overtuigd moeten zijn, hoe de houding van ons moet zijn ten jongeren voor vol willen aangezien worden, moeten ze beseffen, dat zij de kerk zijn. Er wordt hier in Friesland vaak heel laat belij denis gedaan; dat wijst op een gebrek aan verantwoordelijkheid; maar voor de kritiek staat men al heel spoedig klaar. Zal de toestand goed worden, dan zullen we ons open moeten stellen voor de kritiek van Jezus Christus, dan zullen we milder worden in de kritiek op anderen en in onze zelfkritiek onze fouten leeren kennen. D s. G. D. A. Oskamp van Harlingen sprak over: Waarom is de C. J. V. niet ker kelijk? Spr. verheugt zich over dit onder werp, niet omdat hij zijn kerk niet lief heeft, maar juist omdat hij haar lief heeft. Na de wereldconferentie der kerken in Stockholm in 1925 zeide de Luthersche bisschop van die stad, dat hij zich nu nog meer Luthersch voelde dan ooit te voren. Naarmate de Heide tot Christus grooter wordt, des te meer zal men anderen kunnen naderen, ge lijk de spaken van een wiel elkaar dichter naderen naarmate zij dichter bij de as ko men. Spr. denkt wel eens: Zou het Hoogepries terlijk gebed in vervulling gaan: „Och, dat zij allen één zijn.” Toch zien we, dat hoe sterk het streven naar eenheid ook is, de verscheuring hoe langer hoe verder gaat Het ideaal van de eenheid van alle Christ- geloovigen laten wij ons echter niet ontroo- ven. En zoo verwonderen wij ons dus niet over het feit, dat het N. J. V. niet kerkelijk is. Als vrucht van het Reveil vroeg men niet allereerst naar een kerk, maar om de jeugd te brengen onder de beademing van ’t evan gelie van Jezus Christus. Wel zijn er pogin gen gedaan het'N. J. V. in kerkelijke of poli tieke banen te leiden, maar deze pogingen zijn beslist afgewezen. Het ontzaglijk ge vaar en de nood der tijden moet gelegenheid geven met ieder saam te werken, die ver betering daarin wil brengen en die wil strij den tegen die nood Dat is goed gezien Het i'.z.._. nog eenheid mogelijk is, die wijst naar den I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Abonnement: per jaar 2.50, fr. p. post 3.60. Advertentiën; 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT Zoo gaat het den N.J.V.er om God en Zijn I Woord, om Christus en Zijn evangelie. Een oudere zegt het vaak eenvoudiger, omdat hij het zoeken heeft overwonnen, bij de jonge ren zitten de vormen hen nog dwars. Op de catechisaties wordt vaak weinig geleerd en degenen, die het minst leeren, hebben den grootsten mond, dat zij niets leeren. De ouderen met hun broodgeloof, hun onderscheid in rijken en armen, de vechte rijen om de zuiverheid, mogen zich wel eens hun positie duidelijk maken. Dan de predikant, zoo’n uitstekend punt, dat je alles kunt doen opknappen; maar die man heeft een boodschap, zóó geweldig, dat we er klein onder worden. Voorts is er de kritiek op het Woord Gods, maar daartegen loopt men te pletter ols men er zich niet voor buigt. Christus’ kritiek in ons leven zal ons tot het geloof brengen en in Hem zullen we ue Paaschblijdschap deelachtig worden. Ds. van Veen van Workum sprak over de kritiek van de kerk op de jeugd. Het is veel aangenamer kritiek uit te brengen dan aan te hooren. De vraag is allereerst: Wie en wat is de kerk? Men kan zeggen: de Heilige, Algemeene, Christelijke Kerk. Maar die is boven alle kritiek verheven. De kritiek geldt dus die van ’t glazen huisje, de zicht bare kerk. Nu is bij jonge menschen te weinig kerk besef, ze zijn te veel ego-centrisch; ze mee nen dat de wereld met hen begint. Oude menschen hebben de onhebbelijkheid te mee nen, dat met hen de wereld stérft. Zoo heb ben de jonge menschen dezelfde onhebbe lijkheid ten opzichte van hun intreden in de gemeenschap. In die gemeenschap zijn ze geschakeld; ze is verre van volmaakt, maar de jongeren moeten zich meer geven en doorgeven. De jeugd heeft te weinig zin voor dog matiek, dat komt door gebrek aan kennis en inzicht. Dogmatiek is gekristalliseerde christelijke belijdenis; het is alles gebrekkig, maar als men ze secuur wil bekijken, ont dekt men er geronnen bloed aan. Wie neemt de moeite die geschriften te onderzoeken; is het wel bekend, dat de Nederl. Geloofs belijdenis van Guido de Brés in het duister van de gevangenis met het schavot in het gezicht is tot stand gekomen? Dan is er het gebrek aan eerbied voor de liturgie. Men gaat om wat te krijgen, liefst wat moois. Maar niet alleen om te ontvan gen moet men in de kerk komen, ook om te geven, veel te geven. De jeugd heeft te wei nig eerbied in de kerk en voor de kerk. Men bedenke dat het Gods huis is. De jeugd heeft verder te weinig verant woordelijkheidsgevoel voor de kerk. Wie is de kerk? Sommigen meenen de dominee, an deren meenen de kerkeraad. Maar als de opzichte van de Paaschboodschap; zeer velen komen niet verder dan tot Goede Vrij dag en missen dus de blijdschap van het Paasch-evangelie: De Heer is waarlijk op gestaan. Spr. uit de wensch, dat ieder, die hier aanwezig is, zich de zekerheid van het persoonlijk deel hebben aan deze boodschap bewust zal zijn of worden. Spr. leest dan de Apostolische Geloofs belijdenis, waarna gezongen wordt Gezang 52 13. Ds. Wolfensberger spreekt dan over de kritiek van de jeugd op de kerk. Dit is het eerste van de vier onderwerpen, die in verband staan met de C. J. M. V. en de Kerk. Als er een goede verhouding is, is er ook kritiek, het goede gaat men van het kwade scheiden. Als dienaar van de kerk moge spr.’s onderwerp vervelend zijn, als medevechter met de jeugd is het daaren tegen aanlokkelijk. Er is vaak geen, maar ook is er meer malen felle kritiek. Dat is niet zoo slecht, want als men niets heeft, kan er geen kri tiek zijn. Als alles zoo maar wordt aange nomen, blijkt dat alles waardeloos is. Het gewone leven moge men zoo maar aanvaar den, de kerk kan men dat niet zoo. Er zijn er, die geen kritiek over de kerk hebben, omdat ze er geen belangstelling voor heb ben. De C. J. V. is voor hen alles; de kerk jS goed voor anderen. Nu is de kritiek vaak zoo los; er zit geen lijn in. De vraag rijst, of het nu maar niet eens uit moet zijn met dat gesabbel en ge zeur over wat de jeugd moet hebben. We zijn er, en willen voor vol worden aangezien. De kritiek begint al bij hetgeen de man op de kansel zegt. Hoe ouder men wordt, hoe minder men de prediking verstaat. La ten de predikanten zich maar eens bezin nen, dat hun prediking meer het karakter van jeugddienst verkrijgt. Dan is er de koe- en koophandel in de 'm!< iii verband met de zitplaatsen; maar vooral het ontbreken van wijding in de dien sten in de keiken. Er is vooral op de gale en vaak weinig stichting. principiëele, maar ook practische overwe gingen handhaaft het N. J. V. zijn niet-ker- kelijk karakter. Hoevelen zijn er in de tegen woordige tijd niet uit de rails geslagen en hoe zal men nu dezulken spreken over de kerk, die in zulk een discredit bij hen is gekomen. Moeten wij ons dan schamen voor onze kerk, voor Christus behoeft niemand zich te schamen. Van Hem kunnen wij ge tuigen. Ons N. J. V. moge dat doen om te redden en te behouden. Als ze tot Christus gekomen zijn, zullen ze tot de kerk komen, want daarbuiten kunnen ze niet, omdat deze de eeuwen heeft doorstaan. Het N. J, V. kweeke daarom aan leden, die de eene, hei lige, algemeene kerk dienen. D s. C. J. Laarman van Huizum sprak aver: C. J. M. V. èn Kerk. Spr. is van oor deel dat over dit onderwerp het eigenlijk in Friesland niet noodig is te spreken. De fout is echter, dat men niet spreekt van C. J. M. V. en kerk, maar in of naast of onder de kerk. Maar men moet niet met methoden de Heilige Geest verhinderen door te breken. Ook moet men als C. J. M. V. niet boven de kerk gaan staan, waar men als vroom clubje zoo heerlijk samen kan komen. Met Jezus Christus wordt men alleen vereenigd als men met Hem der zonde sterft. Dan wordt men geen lid van Christus, want dat bestaat niet. Het is een mobiel maken om met Chris tus den strijd te strijden. De C. J. M. V. wil haar leden tot mannen opvoeden, die niet slechts een christelijke kuur doormaken, maar die in Christus gesterkt en gestaald worden, die met Hem willen leven en als het moet met Hem lijden. Er is voor u allen een heerlijke kans als ge straks weer naar huis gaat, om menschen, die bevooroordeeld zijn, den weg naar Christus te wijzen. Als dat het doel is en dat doel wordt nagestreefd, zal de kerk blij zijn en zal de predikant gaarne eere-voorzitter of voorzitter zijn, of zal de kerkeiaad meer dan de consistorie voor u afstaan. De jeugd snakt naar een sterke hand, en als ge zoo leeft, zult ge voelen, dat ge de kerk niet missen kunt. Dan zullen C. J. M. V. en kerk elkaar altijd vinden, om dat ze samen vereenigd worden rondom den bijbel. Jezus Christus is de Koning van de kerk en van de C. J. M. V. en in Hem zullen ze samen kunnen werken. D s. A. W. F e e n t r a van Ruigelollum sprak een samenvattend woord en ging dan voor in dankgebed. De Chr. Zangvereeniging uit Nijland zong onder leiding van haar directeur, de heer S. Hoekstra, eenige liederen, terwijl de ver gadering bij de wisseling der sprekers zong Ps. 25 2 en Gez. 3 4 en 6. In de avondsamenkomst in het Gebouw had de heer T. Dijkstra, voorzitter van de afd. Sneek van het N.J.V., de leiding. Hij heette de aanwezigen hartelijk welkom, liet zingen lied 109 2 uit den bundel van het N.J.V., en ging voor in gebed. Hierna werd opgevoerd een alleraardigst stuk: „Incognito”. Dat de vertolking daar van wel in den smaak viel, bewees het meer malen opklinkend hartelijk gelach. Na afloop van dit vlot gespeelde stuk richtte de voorzitter woorden van dank tot de aanwezigen, de Provinciale Commissie, spelers en schrijver, en deelde voorts mede, dat Donderdagavond een herhaling van de opvoering zal worden gegeven. Gesloten werd met lied 113 2 en dank- gêbed. AVONDSCHOOL VOOR LAGER THEOR. N.OV SNEEK. Op Donderdag 25 Maart had de jaar- t lijksche bevordering en uitreiking van ge- N. J. V. staat daar als een getuige, dat er 1 tuigschriften plaats. nog eenheid mogelijk is, die wijst naar den Bevorderd werden tot de ze klasse: Eenigen Redder, Die redt uit allen nood. Om j R. Snijder, Ijlst; J. ds Vri&a, Weudwad; OP DE öounv lAÜOHtOH turners van D. O. S. te Amsterdam bijzon dere luister heeft bijgezet. Maar eerst waren er speeches. De v o o r z de heer J. Spoelstra, I sprak een woord van welkom, in het bijzon der tot de oprichters en den oud-directeur, den heer M. Wierstra, voorts tot de h.h. J. Olij, B. Jonkmans, Kan, tot vertegenwoordi gers van zusterorganisaties, tot den heer Zandstra, voorz. van de Turnkring Leeu warden, en den heer Vis, die de commissie voor lichamelijke opvoeding vertegenwoor digde, zooals de heer Terwisga het ’t bu- reau voor de medische sportkeuring deed. Er zijn, aldus de heer Spoelstra, ups en downs geweest in het 40-jarig bestaan der S. G. V., doch het hechte fundament van goede geest en kameraadschap, door 0e oud-leden en oud-directeur gelegd, hebbèn de ver. in staat gesteld alle moeilijkheden te overwinnen, zoodat de vereeniging thans na 40 jaar een bloeiend bestaan geniet en naar spr. hoopt, nog lang zal mogen bijdragen tot de lichamelijke opvoeding van de Snee- ker burgerij, Opdat het mens sana in corpore sano hier geen ijdele klank wordt. Spr. dankt dan voor d.e ontvangen felici taties en bloemstukken, de laatste van: Turnkring Leeuwarden, afd. Sneek N.A. S.B., Thusnelda Sneek, Advendo Sneek, it n rie_>, Ijlst, Gymnastiekver, Leeuwar- Ln, Lycurgus-Wilhelmina, Bolsward, een juntal oud-leden, supportersver. Sneek, Dames Veteranen S. G. V., Hengelclub De Vriendschap. Het oud-iid de heer F. v. d. M e e r, is de eerste die nu het woord voert; namens oud- leden sprekend constateert hij dat de Snee- ker Q. V. nu de grootste gymnastiekver. hier ter plaatse is, zoodat de oprichters trots op hun ver. kunnen zijn, wat te danken is aan dit bestuurden de leden. Bij de oprich ting en de uitvoeringen daarna hebben wij vroeger veel steun van den oud-directeur, den heer M. Wierstra, genoten, daarvoor nog gaarne onze hulde. Mede aan hem is het te danken, dat nu dit hoogtepunt is be- 1. Spr. wenscht de vereeniging groei en bioei tot in lengte v^n dagen. De heer B. Jonkmans, oud-voorzitter, I feliciteert het bestuur eveneens. Ook inder- njd was er in deze vereeniging steeds mak kerschap, daarvan getuigt wel de aanwe zigheid van tal van oud-leden, die in ge- eiiigen kring bijeen zitten. Dat wijst op een goede geest in het vereenigingsleven van (1. V., moge die er steeds blijven heer- schen. De heer Th. Zandstra, voorz. van de 1 nnkring Leeuwarden, feliciteert namens die kring, waarin de ver. in Sneek echter leebF kort zijn opgenomen, daarom spreekt spr. hier liever als oud-voorzitter van de turiiA.iiig Sneek, die hoopt dat in de toe- ko:de turnkring Leeuwarden op dezelfde w van de medewerking van S. G. V. zal gen profiteeren als de Turnkring Sneek edaan heeft. Op technisch én admi nistratief gebied was dat nl. steeds voortref- clijk. Daarna ook als oud-voorz. van S.G.V. het woord voerende, zegt spr. dat scheiden wel eens „een beetje sterven” wordt ge noemd, men gaat wel eens heen met de ge dachte, dat men moeilijk gemist kan wor den, doch als spr. dan hier het groot aantal i leden op het tooneel geschaard ziet, ont- 1 waart hij een ongekende bloei der ver., welke aan ’t tegenwoordig bestuur te dan ken is. De heer V i s, namens de commissie voor lichamelijke opvoeding het woord voerende, zegt dat de oprichters veel lauwheid en vooroordeel hebben moeten overwinnen, onze voorgangers hebben bij plaatselijke en landeli ke autoriteiten voor het goed recht en de waarde der gymnastiek hard moeten strijden, nu is dat anders en wordt algemeen erkend, dat inzonderheid de gymnastiek het ideale middel voor een harmonische licha melijke opvoeding is, en in die erkenning ziet pr. een hechte basis voor de toekom stige ontwikkeling der ver. De voorz. van D. O. S„ die, nadat de 'mer Spoelstra de Amsterdammers hartelijk had welkom geheeten, komt gelukwenschen danken voor de geboden gelegenheid om s te toonen hoever men net in Amster dam heeft gebracht, biedt S. G. V. een her- neringsmedaille aan. En hierna werd met de uitvoering aange- ngen, waarin afwisselend de turnsters en turners van D. O. S. en de leden van S. G. V. optraden. Het spreekt dat er tusschen beider prestaties een groote afstand was; wat de dames en heeren van D. O. S. bv. aan hoogrek en hooge brug te zien gaven was fenomenaal, en hun individueele presta ties in vrije oefeningen waren eveneens van de bovenste plank, maar we hadden hier dan ook met een keurtroepje te doen, zooals er maar weinige in Nederland zijn. Het bestuur der jubileerende ver. heeft een goed ding gedaan deze Amsterdammers .eens hier te brengen, al vielen naast hetgeen door hen gegeven werd, de prestaties der eigen leden en adspiranten dan natuurlijk wat in de schaduw. We zullen hierbij echter thans niet uitvoerig stilstaan, trouwens, de ver. heeft nog kort geleden haar gewone jaarlijksche uitvoering gegeven en we hebben er toen de presente, n V (1JUAG a.s. DE GROOTSTE F LMttEBEURTENIS VAN DIT SEIZOEN RUBRIEK van VERGADERINGEN, UITVOERINGEN, - LEZINGEN en BIJEENKOMSTEN enz. opgemaakt door de Administrate N. Sn. Crt. en Sn. Crt. in samenwerking met het inlichtingen bureau V. V. V. en N. R. V., Kleinzand 2. 3/ Maart. Jaarvergadering Sneeker On- derl. Brandwaarborgvereen. 1 April: Populaire Avond. Accordeonclub „Excelsior”. April: Opvoering van „Incognito”. 2 April: Vergadering Hulp in Nood. 4 April: Thusnelda Kleutermiddag. j April: Chr.-Dem. Unie. Spr. v. Houten. 8 April: H e e g: Chr. Dem. Unie. Spreker Mathijs de Visser. 9 April: C. P. N. Spreker Roestam b'fendi. 2 April Jaarvergadering S.ieeker Jeugd- be m lichting, iliaavond Fotoclub „De Filter”. EEN NIEUWE ONDERWIJS INRICHTING TE SNEEK. Hier ter stede is opgericht „de Sneeker Muziekschool”. Zij is gevestigd Stations straat 14 en stelt zich ten doel de muzikale ontwikkeling van zoo breed mogelijke la gen der bevolking van Sneek en omgeving. Zij meent haar bestaansrecht te mogen ontleenen aan de groeiende belangstelling voor muziek in alle kringen en aan het feit dat alle aan de school verbonden leerkrachten in het bezit zijti van staats- diploma’s. Muziekonderwijs concerten cursus sen en lezingen en andere middelen die tot het beoogde doel kunnen leiden staan op haar werkprogramma. Onderwijs, zoowel persoonlijk als klas sikaal wordt gegeven in de volgende vak ken: piano solfège strijkinstrumen ten de theoretische vakken muziek geschiedenis solozang. Tévens opleiding voor de staatsexamens: piano viool violoncel solo- en koorzang. Aan de school zijn verbonden de heeren Jac. N. D. Hoogslag, K. Kueter, H. B. te Strake, D. C. P. Blom en mevr. H. LandstraBender Jubi’eumuitvoering S. G. V. Het oude S. G. V. vaandel, dat na de op- marsch Zondagavond voor het tooneel in de goedbezette Harmoniezaal prijkte, herin nerde met zijn vele medailles en zilveren kransen aan menige overwinning door S. G. V. of hare leden in het 40-jarig bestaan behaald, een jubileum dat dien avond ge vierd werd met een uitvoering, waaraan de medewe king van de keurturnsters en keur- De voorjaarsmode staat kantWist U dat Niet alleen kant garneringen in japonnen, maar ook gehele kant japon, blouses en casaques. Kant passen op mantels en kant mouwen. Het is een flatteuse mode. Vraagt bij Uwe stoffen kantgarneringen I Wy knippen gratis voor U I H Fa. CARL STOCKMANN 3. on e i w w asuof EGBERTS CLARK GABLE TOHE NIEUWE SNEEKER COURANT annex SBEEKER OOURABT en WYMBRITSERAOEEL

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1