Io. 53 Kente Blafl annex SNEEKER COURANT (80e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek C&üet van. PRÊSTO Wave KRZIBRIIIK 4 Co. Dit No. bestaat uit 2 bladen. Oen. Woensdag 7 April 1937 S3e Jaargang FEUILLETON RONALD STANDISH middenwejf” VOOR DE SCHOONMAAK I Alle AdvertentlCn worden In belde bladen opgenomen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. NIEUWSTIJDINGEN. doeld heeft, omdat de 4- Wordt vervolgd. CTS NU i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum. Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe SneeKer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis. Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum door SAPPER Vertaling van Mevrouw L. J. A. M. Berkhout-Willemse KIEVITSEIEREN. Aan de markt alhier werden heden pl.m. 3000 kievitseieren aangevoerd; prijs 15 ct. per stuk. van heeft gedaan om de van Óss te halen auto onder op en Eet 1 helt diner te hebben medegedeeld. Kort daarna kwam Aanwezig aan het bureau van politie. Martimplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 25 April: Paar glacé handschoenen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer- feit dat per etmaal door het gemaal 30.000 kg. kolen wordt verbruikt. Enkele cijfers waaruit het groote be lang van dit stoomgemaal voor Friesland moge blijken. De nummers loopen van één tot twaalf, en den avond te voren maakte mijin huis knecht Wilkinson die pen bijna even groot Lefhebber is als ik er mij toeval lig op attenf, dat no. twaalf te zien was, wat beteekent dat er nog maar één plaat over was. Dit was ik totaal vergeten, tot ik in Comber Ness aankwam. ^Maar één opname was toch genoeg,” zeide Ronald. „Zeer zeker, als ik maar niet twee ver schillende punten had willen fotografeeren. Het is,, zooals u bekend zal zijn een van de beroemdste plekjes in Engeland, en ik had aan een van m’n Amerikaansche vrien den 2 fóto’s beloofd van geheel verschil lende punten opgenomen. En ik had maar één plaat. Er bleef mij dus niets anders over dan het toestel te gebruiken als een gewone camera„ door één lens met mijin pet te bedekken en één opname op de halve plaat te maken; daarna de andere lens te bedekken en de tweede opname op de andere helft van de plaat te maken. Maar natuurlijk uit een oogpunt van stereoscoop-fotografie was alles bedor ven. Toch kan ik met genoegen zeggen, dat de beide opnamen goed geslaagd zijn. Ik liet ze dien dag ontwikkelen en ze wer den mij vanmiddag toegezondenmet de andere elf opnamen.” Terwijl hij eenige foto’s bekeek, kwatn zijn pupil de hall binnen. Lieve deugd, oom John,” riep zij uit, „dit is toch heusch geen tijd om foto’s te bekijken.” „Het spijt mij, lieve,” zeide hij berouw vol. „De foto’s kwamen ter sprake gedu rende het gesprek met Mr. Standish. Dit was n.l. het toestel^ dat ik dien „dag td Comber Ness gebruikt heb.” „En als er geen verf aan kleeft?” vroeg de ander met zeer merkbaar sarcasme. „Er zhl verf aan kleven,” antwoordde Ronald rustig. „Kan U mij nog iets anders in overwe ging geven?” „Zeker, maar ik denk niet, dat gij het doen zult.” „Wat is het dan?” „Laat dien ongelukkigen man Daynton vrij.” „Daynton vrijlaten?” hijgde de ander. „Waarom niet Want ik kan U verzeke ren dat hij even weinig uit te staan heeft met den moord op Bernard Power als gij of ik.” „Wie heeft het dhn gedaan?" „Ik beloof U, dat gij het zoo gauw mo gelijk zult weten,” zeide Ronald. „Wel, tot zoolang blijft Daynton achter slot en grendel,” grinnikte de ander. Ronald was zeer stil toen wij naar het huis terugwandelden^ en ik kende hem te jjoed om zijn gedachtengang te storen. „Wat ik zeggen wilde, Bob," zeide hij plotseling toen wij bij de deur gekomen waren. „Vertel er niemand iets van 1 pen, als gevonden aangegeven op 25 April: Blauw mutsje, H. Doevendans, Sin gel 11Polshorloge, J. Faber, 2e Zomer- rakbuurt 25; Ceintuur, A. Klein, Bosch - straat 19; Kinderarmband, J. Cnossen, J. W. Frisostraat 30; Lederen riem, R. Doze- man, Prins Hendrikkade 26; Beursje met inh., B. Wielenga, Looxmagracht 22. „Misschien wel,” stemde Ronald toe. „Zooals u zegt, het is jammept, dat U zoo vroeg uitging.” „Ja, ik wilde tegen twaalf uur te Com ber Ness zijn, en dat is een rit van bijna vier uur. Ik weet niet? of mijin pupil het U verteld heeft,” vervolgde hij met een Jichte glimlach., „maar ik ben een zeer enthousiast fotograaf. En ik heb juist een nieuw stuk speelgoed op dat gebied aan gekocht. Zou mijn nieuwe camera u mis schien interesseeren „Ten zeerste,” antwoordde Standish. „Ik doe er zelf zoo’n beetje aan.” „Gaat u dan mee om iets bij ons te ge bruiken en ik zal u het toestel laten zien.” Hij leidde ons het huis binnen. „Dit is een sftreoscoop-camera,” legde hij uit, terwijl hij het toestel van een tafel in de hall nam. „En u weet natuurlijk hoe zij wérkt. De beide lenzen zijn evenver van elkaar verwijderd als onze oogep, en bij elke foto worden twee negatieven geno men. Dan maakt men er positieven van en als men ze daarna in een van die kijktoe- stelletjes houdt, die u nog wel uit uw jeugd zult kennen,, ziet men het geheelle beeld zooals het werkelijk is.” „En u ging werkelijk naar Comber Ness om daar een opname te maken,,'” zeide Ronald. „Juist,” zeide de ander, en lachte spij tig. „En het is mij niet gelukt op den koop toe, tenminste niet wat ik wilde nemen. Ik heb het toestel pas ontvangen. Het was zelfs mijn eerste pak platen. Nu zult u bij pader onderzoek op het chassis een klein nummer zien. Telkens als men een plaat verwisselt na het nemen van een foto, verspringt het nummer, zoodat ge altijd weet, hoeveel platen er nog over zijn. tegen de viaduct te Nijmegen te pletter te laten loopen, maar dat plan was tenge volge van de situatie aldaar onuitvoerbaar gebleken. Tenslotte had de monteur de auto tegen een boom gejaagd aan de Smil- dervaart bij de Havelter brug. Na het getuigenverhoor, dat eenige uren vorderde, verklaarde de officier van jus titie niet te durven afgaan op de verkla ringen van de drie getuigen charge en vroeg vrijspraak wegens gebrek aan bewijs en onmiddellijke in hechtenisneming den expediteur J. M., die het voorstel L de trein te zetten, ten einde een onderzoek in te stellen naar de juiste toedracht van de feiten, die bij dit verhoor aan het licht waren gekomen. De verdediger zag na dit requisitoir van het houden van een pleidooi af. De rechtbank, direct uitspraak doende, sprak verdachte vrij, omdat ook zij liet be wijs niet geleverd achtte. De expediteur J. M. werd hierna gear resteerd. Bij een boezemwaterstand van 30 c.M. boven Friesch zomerpeil komt het gemaal in bedrijf, doch als de regenval overvloe dig is, zooals het afgeloopen winterhalfjaar meermalen is voorgekomen, dan kan het gebeuren dat het water ondanks het in werking zijn van het stoomgemaal steeds stijgt en soms verschillende landerijen z.g. „butlannen” en polders onderloopen. Ook als alle dagen de tallooze gemalen, wind- motoren en molens het polderwater loozen op den Frieschen boezem kan het gebeuren dat het water steeds stijgt. Maar als de neerslag niet boven het normale stijgt dan heeft het gemaal het water spoedig onder de knie en als het binnen de vaarten en kanalen is teruggebracht daalt de boezem per etmaal ongeveer 5 c.M. Is het gemaal in bedrijf dan vinden hier 23 man los personeel uit Lemmer gedurende de maalperiode werk en wordt in 3 ploegen gewerkt. Daarnaast hebben verschillende werkloozen dan nog een dag huur in het lossen van kolenschepen en dat dit nog iets beteekent moge blijken uit het HOE VERZEKERINGSMAAT SCHAPPIJEN WORDEN OPGELICHT. Voor de rechtbank te Groningen werd behandeld een zaak tegen den autohande laar R. F. te Veendam, die terecht stond ter zake van twee feiten van oplichting. Uit het getuigenverhoor kwam uit, hoe sommige menschen uit louter winstbejag het leven van anderen in de waagschaal durven stellen om de verzekeringspennin- gen machtig te worden, waarvoor zij oude auto’s hebben verzekerd. De verdachte had een Dodge bij Finster- wolde tegen een boom gejaagd met het gevolg, dat het vehikel met een truck moest worden weggesleept. De vernieling was hem blijkbaar nog niet voldoende, zoodat hij eenige honderden meters verder weer een verkeerde wending gaf, tengevol ge waarvan het touw waarmee de auto vastzat, afknapte en de auto in de sloot terecht kwam. Volgens verklaring van ver- dachtes monteur en twee expediteurs uit Winschoten, met wie hij dikwijls zaken deed, had hij eenige dagen te voren ge zegd, dat hij om van die rotauto af te ko men, deze wel even tegen een boom zou jagen. Verdachte ontkende dit pertinent. De verdediger, mr. R. Watjer, wees er de rechtbank op, dat, indien verdachte dit inderdaad gezegd had, hij het ironisch be doeld heeft, omdat de drie getuigen zelf herhaaldelijk zulke dingen deden, althans daarvan ernstig worden verdacht. Drie en een half jaar geleden hebben zij te Rosma len onder verdachte omstandigheden een oude auto tegen een boom gereden en in het laatst van Oct. heeft een der expedi teurs, toen hij met een Mercedes te Oss was, den monteur van verdachte opgebeld met het verzoek om onmiddellijk van Veen dam naar Oss te komen voor noodige reparatie aan de auto en voor de terug brenging van deze auto naar Veendam. Hij heeft den monteur toen het voorstel ge daan de auto onder de trein te laten ver morzelen; doch deze durfde dit niet te doen. Daarop werd besloten het rijtuig DE ZIEKTEGEVALLEN TE BUITENPOST. Men is er thans in geslaagd de aard der ziekte, waardoor vijf leden van het gezin van den arbeider H. Oldenburger te Bui tenpost werden aangetast, vast te stellen. Drie kinderen zijn, zooals bekend, naar het R.K. ziekenhuis te Groningen overge bracht, waar één van hen is overleden. De behandelende geneesheeren stonden aan vankelijk voor een raadsel. Na ernstig on derzoek is thans gebleken, dat vergiftiging uitgesloten moet worden geacht. De kin derarts, dr. J. van der Velde, heeft gecon stateerd, dat men hier te doen heeft met een geval van dysenterie. Of de ziekte het gevoeg is van het drin ken van besmet putwater moet door onder zoek alsnog worden uitgewezen. De toestand van de beide kinderen, die thans nog verpleegd worden, is momenteel gunstig. HET PROVINCIAAL STOOMGEMAAL BIJ LEMMER. Het provinciaal stoomgemaal bij Lem mer is Zaterdagmiddag stopgezet. Het was nu sinds 19 Januari in werking geweest, nadat het toen ook maar enkele dagen had stil gestaan. Nog nimmer is het gemaal zooveel dagen achtereen in bedrijf geweest als in dit voorjaar en het gemiddelde aan tal maaldagen per jaar is in 1936 verre overschreden. Het gemiddelde aantal maaldagen be draagt per jaar circa 5060 dagen, doch dit voorjaar was het reeds 67 dagen in be drijf', terwijl het ook in het najaar van 1936 bijna onafgebroken in werking is ge weest. Een geweldige hoeveelheid water is in dien tijd naar zee gestuwd, een hoeveel heid zoo groot dat men een vergelijking zou moeten maken, omdat het aantal ku bieke Meters den lezer weinig of niets zou zeggen. Per etmaal haalt dit gemaal 7 millioen kubieke meter water van den Frieschen boezem, zoodat men zich een voorstelling van de geweldige hoeveelheid kan ma ken als men dit over de 67 maaldagen re kent. PRINS BERNHARD IN DEN RAAD VAN STATE. Naar gemeld wordt, zal pp Donderdag 8 dezer de Raad van State in buitengewone vergadering bijeenkomen, waarin Prins Bernhard, wien, zooals men zich zal her inneren, in het college zitting is verleend, zal worden geïnstalleerd. JUBILEUM IN DE I.O.G.T. Zondag herdacht Loge „Steunt de Zwak ke” no. 74 van de Internationale Orde van Goede Tempelieren haar 20-jarig bestaan op feestelijke wijze. In de bovenzaal van café Ozinga aan den Lemmerweg werd nJL een feestmiddag gehouden, waarbij naast de leden van de jubileerende loge een groot aantal afgevaardigden van zuster- loges uit Leeuwarden, Heerenveen en Wol- vega, alsmede van de Districtsloge „De Poolster” te Leeuwarden, de H. Dist.Loge Sneek V, en vertegenwoordigers van de zustervereenigingen N.C.G.O.V. en N.V. aanwezig waren. Al deze gasten werden door den voor zitter, den heer G. Fritsma, in zijn ope ningswoord in 't bijzonder welkom gehee- ten. De jubileerende loge, de oudste in Fries land, werd natuurlijk van alle zijden gefe liciteerd, en haar werden heel wat bloemen en andere cadeautjes aangeboden. Nadat de Blauwe Jeugd-Club een paar nummertjes ten beste had gegeven en de Loge de groet had gebracht, gaf de heer W. van Nus een kort historisch overzicht over „Steunt de Zwakke”, die op 1 April 1917 werd gesticht, en in haar 2 o-iarig be staan reeds heel wat strijd tegen het alco holisme heeft gevoerd. Na een tweetal voordrachten van den heer Piersma sprak de heer W. van Nus de leden, die het langst bij de loge zijn aangesloten op waardeerende wijze toe, en overhandigde hij dezen als waardeering voor hun toewijding en trouw een fraaie oorkonde, waarvoor de heer H. de Vries namens deze oudste leden dankte. Ook werden de „oudjes” nog toegesproken door den heer Veltman, secretaris van de Hulp Distr. Loge. De middag werd verder nog op loffelijke wijze opgeluisterd door de Jeugdclub, die het tooneelspel „Vredesgedachte” zeer tot genoegen van de aanwezigen uitvoerde. De firma Erven J. Meijer alhier schonk gratis haar nieuwe limonade „Sina”, een heerlijk smakende onthoudersdrank, welke vriendelijkheid zeer op prijs werd gesteld. Het scheen haar te spijten, dat zij zich zoo scherp had uitgelaten. Haar hand op zijn schouder leggend, zeide zij: ,,’t Is in orde, oudje. Dit is nu het nieuwe speel goed? Mogen wij de foto’s eens zien?” „Ik moet eerst de afdrukken maken,” antwoordde hij. „Dit zijn de negatieven.” „Ik begrijp er nu niets meer van. Ik had gedacht, dat de foto’s veel grooter zouden zijn. Ze lijken mij even groot toe als die van het oude toestel.” „Goed gezien. Deze camera neemt twee gelijke beelden op iedere plaat die elk even groot zijn als die van mijn kleine ca mera.” „En wanneer heeft u deze bijzonder goede opnamen van den tuin hier geno men?” vroeg Standish. „Laat eens zien! Ik geloof, dat ik ze nam op den dag voor ik naar Comber Ness ging." „Een prachtig apparaat," riep Ronald uit. „Wat zijn die 'foto’s scherp. En deze twee verschillende opnamen van Comber Ness. Prachtig! Prachtig! Ik zou er bijzon der graag een afdruk van hebben*, als u zoo vriendelijk wilt zijn.” „Zeker,” antwoordde onze gastheer. „Heel graag. En nu veronderstel ik, dat gij beiden uw kamers wel zult willen op- zoeken.” Hij ging ons voor de trap ons alleen,, na ons het uur van 1 Ronald mijn kamer ingeloopen en zette zich op het bed. „Wat denk jij er van, Bob?" vroeg hij. zelfs niet aan Miss Moody dat wij ge- looven dat Daynton onschuldig is. Het mocht den bedienden eens ter oore ko men." Wij ontmoetten heit jonge meisje in de oprijlaan en naast haar liep een man van ongeveer vijf en veertig jaar» van wien wij terecht veronderstelden, oat hij haar voogd was, Mr. Playfair. „En,” riep zij uit, na ons aan haafl voogd te hebben voorgesteld, „wat is het resultaat Ronald schudde het hoofd. „Het is nog te vroeg, Miss Moody,” zeide hij ernstig. „Ik heb den inspecteur ontmoet en ik moet wél bekennen, dat de zaak zich niet zoo goed laat aanzien.” „Ik gevoel mij zelf zeer schuldig,” zei haar voogd, „maar zelfs in mijn stoutste verbeelding had ik niet kunnen droomen, dat er zulk een drama zou kunnen gebeu ren." „Waarom beschuldigt U zich zalf, Mr. Playfair vroeg Ronald. „Omdat ik dien morgen zoo, vroeg ben uitgegaan. Ik had moeten wachten en bij het onderhoud tegenwoordig zijn. Hubert is zoo’n heethoofdI” „Maar, oom John, hij heeft het toch niet gedaan,” riep het meisje uit. „Ik wilde, dat ik zulks ook kon dien,- ken, lieve,” zeide de ander treurig. „En la,- ten wij lappen, dat Mr. Standish er in zal slagen het te bewijzen. Eerlijk gezegd,,’’ ging hij voor^ nadat zij ons verlaten had, „wilde ik maar, dat zij zich niet tot U gewend had. U moet mij goed begrijpen: de zaak is zoo pijnlijk duidelijk;, dat ik vrees, dat zelfs U er geen goed aan kunt doen. En hoe vlugger dat tot haar door dringt, hoe beter.” NIEUWE SNEEKER COURANT Regelprija 9 eent. Abonnementen belangrijke korting d M»lM i GFVOMbFS VOORWERPEN. ^kYANKEE '*5'. - -.< Onderweg is *t mid den van den weg niet de gulden midden weg, maar Juist de „foute middenweg”! (Op wegen met vier rij banen moet men steeds zooveel moge lijk rechts houden en alleen op de midden- baan komen bij het Inhalen. En op de lln- kerweg helft? Daar— nooit!)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1