jer oouiuurr m wyhbritseraoeej. 1937 V o o R J A A R Fa. H. HENSTR A HOOGEND - Tel. 8186 Firma JOBs. W Sneek Sichsz Melk-Reey blééf bestaan! DOUWE EGBERTS 0n3 futnien No. 64 We Biafl UitgaveKIEZEBRINK Co Veel soorten zijn gekomen Zaterdag 10 April 1037. anmm SHE MOBREMAs SPORTPALACE LEEUWARDEN. PINDAS (D-E) 1753 H. BRENNINKMEIJER ZONEN Oflleietl Orgaan dar Semeeolt Snaak. 53e Jaargang Sickesz 5 ets. Melkrepen is nog nimmer overtroffen Vetwormpjes huidonzuiverheden en puistjes lUROL doet ze verdwijnen! Gébruikt bij gelaatsverzorging witte PuroL Poos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Jrinfnjg f DAMES I RECLAME KOLOM. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. I NIEUWSTIJDINGEN. de a.s. PRACHTIGE MODELLEN MODERNE CONFECTIE VINDT U BIJ 3 ANNO Bureau; KLEINZAND 5-7 8NEEK - TELEFOON 2200 Veel soorten zijn L gegaan NOG NOOIT KOCHT U ZO'N VOORDELIGE MANTEL ZIET ONZE OPENINGS-ETALAGE S N JE E K GROOTZAND 50-66 z7 Kies een racket uit ambtenaarsfunctie gelegenheid zijn krachten te ontplooien,, vooral in een werk stad als Zaandam. Pijnlijke voeten 7 Niet mee wachten, die kwaal verergert steeds. Zij kan en dient verholpen. DA&rvoor naar JOH. VAN AKKEREN Pédicure - Lid v.h. Ned. Genootschap tot Bevordering der Voetverzorging. Schapenplein 4. Sneek Tel. 2326 PASTOOR OVERMEER. De vorige week Donderdag,, bij de plech tige inwijding van het nieuweklooster te Drachten, werd mededeeling gedaan, dat de ZeerEerw. Pastoor Overmeer te Heeg, door ernstige ziekte verhinderd was, deze plechtigheid bij te wonen. Ons Noorden deelt thans mede, dat hij weer aan de beterende hand is en over 3 h 4 [Weken weer geheel hersteld zal zijn. Intusschen zal de pastoor een deel van zijn arbeid moeten afstaan. Zoo heeft hij reeds op de jongste algemeene vergadering van den Frieschen Bond in Heerenveen meegedeeld, dat hij zich uit dezen zeer drukken werkkring zal moeten terugtrek ken. Op algemeen verzoek heeft pastoor Overmeer zich toen nog bereid verklaard, de komende verkiezingscampagne te lei den. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS doende Zondagsrust en wordt de hand aan de 8-urendag op geen stukken na ge houden. Verder willen wij geen arbeid voor de gehuwde vrouw, wanneer do man een vol waardig bestaan heeft, otf benoeming van gepenslonneerden in allerlei betrekkingen. Wij willen, dat de arbeid zooveel mogelijk zal worden gedistribueerd onder degenen, die daaraan behoefte hebben. Wij hebben natuurlijk meer pijlen op on zen boog dan alleen de oplossing van het werkloozenvraagstuk. Er is een kleine op leving in dé industrie te bespeuren en deze - willen wij krachtig versterken. len daartoe allereerst de belasting- Van R.K. en S.D, zijde zijn plannen sa mengesteld, waarin 'goede elementen zitten. Hier is te veel dood kapitaal, en inplaats van dat aan te wenden, houdt men het ach terwege, zoodat men niet heerscht over het geld, maar integendeel het geld over ons de baas is. Elke vijf gulden meer aan een werklooze, geeft meer omzet. Voorts kan de 8-urendag worden ingevoerd in die bedrijven, waar dat nog niet is gebeurd. Koevele groots kantoren laten geregeld overwerken, terwijl voor de verlichte ra men tal van werkloozen loopen. Bij het staatsbedrijf der P.T.T. bestaat geen vol- opleving Wij will< sproken over de cumulatie, wat niemand anders deed. Terugziende op wat geleverd is en dit toetsend aan de christelijke beginselen, wij zen wij deze regeering al. Er is in Neder land werkgelegenheid genoeg. De regee ring kan goedkoop leenen of doen zooals in België, waar uit de winst van het goud, door de Revaluatie verkregen, werkgele genheid is geschapen, waardoor het werk- loozencijfer sterk is teruggeloopen. Maar hier zijn wij in een toestand, dat wij al blij zijn, dat dat cijfer niet zoo sterk meer toe neemt. de goedkoopste en populairste versnapering, lekker, voedzaam en gezond, vooral nu (van de nieuwe oogst), dagelijks versch gebrand in eigen electrisch be drijf, afgeleverd als 't ware nog warm, bij Abonnement: per jaar 2.50, fr. p. post 3.60. kCtvertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT Maar De kwaliteit van waartoe spreker behoort de facto een ein de is gemaakt, hetgeen naar spreker's meening aan een gezonde en rustige ont wikkeling van de politieke verhoudin gen in ons land slechts ten goede kan ko men. Met groote waardeering dacht spr. daar bij aan de prettige en breed-menschelijke wijze waarop de minister van binnenland- sche zaken deze aangelegenheid heeft be handeld. In de tweede plaats verheugde het hem, de opvolger te zijn van den heer K. ter Laan, die, zooals bij het afscheid is ge bleken, een plaats in de harten van de ge meentenaren had veroverd. In de derde plaats was spr. verblijd, omdat door deze benoeming zijn liefste wensch in vervulling was gegaan. Het bur- EN VOORAL ONGEKEND' LAGE PRIJZEN V ter, maar men bedoelt hetzelfde. Achter deze bewapeningswedloop staat de wereld oorlog met zijn verschrikkingen, en daar uit zal de wereldrevolutie werden gebo ren. Straks zullen we moeten beslissen, wat het vorig jaar ten opzichte van de de fensie is ingevoerd en ais de regeerin|g versterkt uit den verkiezingsstrijd te voor schijn komt, zal er elk ja<ar 83 millioen meer voor bewapening worden uitgegeven. En dan is er natuurlijk geen geld voor staatspensioen. Dat geld moet contant wor den betaald, want de wapenfabrikanten geven geen crediet. Minister Colijn wil daarvoor niet leenen en hij wil het ook niet van de kapitaalkrachtigen halen. Het moet dus komen uit de zakken van de minst-draagkrachtigen, wat dus nog meer ellende zal brengen. Wijzen wij deze politiek al reeds om sociale redenen af, ook om godsdienstige redenen zijn wij hier beslist tegen, God moet uitmaken wat mag en wat niet mag. Een massale oorlog met zijn gruwelijke slachting, zijn gereglementeerde ontucht, zijn geperfectionneerde leugen, lacht om God. Het militairisme lacht om God en jaagt naar succes. Het geeft aan het chris tendom een moratorium. Dahrom zeggen wij, dat wij alles moeten stellen in dienst van God en in de sfeer van Zijn Woord en Wet. Principieel houden wij aan ons ontwapeningsbegrip vast. Niet Hitler in Berlijn of Stalin in Moskou moet uitmaken wat mag en wat niet mag, maar Gcjd., De C.D.U. is de eenige christelijke par tij, die voor de vredesbeweging werkt en daarom is het noodig dat wij straks ver sterkt in de Kamer terug keeren. Wij wil len het geweld niet aanbidden, maar met Jezus 'wandelen, als het moet door de diepte en de ellende, maar met de zekerheid, daj wij aan Zijn hand gaan. Voor den ge- loovige is het een troost straks met Hem veroenigd te worden in het rijk van vrede en gerechtigheid. Zoo willen ook wij in de politiek door de diepta gaan,, als wij ge sterkt worden door het bewustzijn dat wij Gods gebod volgen. Wie 'dat ook wil, zal verstaan,, dat de Cl.D.U. het kruis wil dra gen. Wij roepen christelijk Nederland toe: Gij kunt een christelijke partij steunen, die in waarheid Gods geboden wil uitleven. Steunt dan onze strijd, opdat wij sterker uit de stembus te voorschijn komen. De heer van Bekkem sloot daarna met dankgebed. Ds. D. A. van Krevelen, voorzitter van den Bond voor Staatspensiomicering, uit Deinum, hield in de Dierentuinzaal de openingsrede waarin hij gewaagde van dankbaarheid en blijdschap om de gewel dige belangstelling voor dit congres, een demonstratie van de populariteit van het staatspensioen. Spr. wees er op, dat dit Congres niet is een opzettelijke propaganda voor bepaalde politieke of niet-politieke groepen of par tijen, maar alleen propaganda voor de groote gedachte, voor welke nu meer dan 35 jaar wordt gestreden. Maar één ding staat in het centrum der belangstelling en d. i. het Staatspensioen. Vroeger, aldus spr. werden wij in onzen strijd om het Staatspensioen vooral be stookt met beginselbezwaren, die doen nog altijd opgeld, maar het kostenbezwaar weegt tegenwoordig wel het zwaarst. Wie zegt: „er is geen geld", laat die er drie woorden aan toevoegen en laat hij zeggen: „er is geen geld voor de oudjes” dan is hij eerlijk. Het hoofdbestuur heeft de laatste paar jaar getracht nieuwe wegen te banen voor het Staatspensioen, wat ten deele is ge lukt. Spr. eindigde met aller medewerking in te roepen tot het welslagen van het con gres. CHRISTELIJK DEMOCRATISCHE UNIE. Dinsdagavond sprak het Tweede Ka merlid de heer H. S. van Houten in de Harmonie over: „De C.D.U. en verkiezingen". De heer B. G. v. Bekkem opende de verga dering met gebed, het lezen van 2 Cor. J8 716 en een welkomstwoord tot ^pre ker en gehoor, waarna hij het woord ver leende aan den heer van Houten. Op 26 Mei zullen de kiezers van Neder land worden opgeroepen om te stemmen, zoo ving spr. aan. Zij moeten tjan een keuze doen. Zijn ze over het beleid van de tegenwoordige regeering tevreden en gaan zij daarmede dus accoord, zoodat zij zeg gen Het was goed, dan stemmen zij op die candidaten, die de regeering steunen. Is men echter niet tevreden met de gang van zaken, zegt men dus: Het was niet goed, dan stemt men de regeeringspartijcii niet en verklaart men zich derhalve tegen haar. Wie de C.D.U. stemt geeft aan zijn on tevredenheid uiting en daarmede te kennen dat hij wil dat naar het programma dier partij geregeerd zal worden. Hoe is de politiek van het titans zittend kabinet geweest Kan dat de goedkeuring wegdragen, ja of neen? Dr. Colijln heeft te kennen gegeven, dat hij bereid is om, zij het wellicht met een gewijzigde samen stelling, weer een vierjarige periode als minister in te gaan. In 19201924 bedroegen de belastin gen uit inkomen en vermogen 245 mil- lioen gulden, uit de verteringsbelastingen werd 206 millioen gehaald. Dat was een goede verhouding tegenover het buiten land. Sinds die tijd hebben we vier maal een belastingverlaging van de inkomsten gehad. De opbrengst van die belasting was in 1935 136 millioen, terwijl de be lastingen uit de verteringen 307 millioen opbrachten, waarbij dan nog komt de hef fing voor het landbouwcrisisfonds. Wij zien dus, dat er een belangrijke daling uit de inkomsten en vermogens’was, terwijl de an dere belastingen bijna verdubbelden. De ujjgaven bleven vrijwel gelijk. De belastingen moesten dus verhoogd en waar de inkomens en vermogens, naar het oor deel der regeering, niet zwaarder konden worden belast, want dan vluchtte het ka pitaal naar het buitenland, daar moesten dus de verteringen maar zwaarder worden belast. Dat nu willen wij niet. Wat beslist noo- dig is, moet vrij van belasting zijn, wat luxe is, moet zwaarder belast. In de provincie Groningen bestaat het schoolartseninstituut. Uit het rayon Win schoten is een uitstekend rapport gekomen. In totaal werden onderzocht 2037 kin deren, waarvan meer dan de helft onvol doende gevoed bleek. Hoe is het mogelijk, dat terwijl er voor allen rijke voeding mo gelijk is, zoovelen gebrek lijden? Bij deze kinderen ontbrak een voldoende voeding om tegen ziekte bestand te zijn. O zeker, veen-aardappelen en rapen kan ieder nog wel krijgen, maar vet ontbreekt. Prof. Gerbrandy uit Amsterdam heeft in een paar woorden een krachtige teekening van onze tijd gegeven. Ten eerste wordt veel te veel de vraag gesteld: Ben ik mijns broeders hoeder, en ten tweede heeft het geld veel te veel macht. Is deze schilde ring niet droevig juist? Hoevelen echter stemmen hiermee in, die evenwel niet dur ven te protesteeren, uit vrees, dat zij hun functie m den kerkeraad of in het school bestuur kwijt zullen raken. God zegt, dat wij onze broeders hoeder zijn en gij moet protesteeren. Spr. heeft tweemaal in de Kamer geprotestaerd tegen de onbewogen- heid van de Troonrede met het lot van duizenden werkloozen en armen. Doch het geld regeert. Als er gevraagd wordt om staatspensioen, dan is het allereerste ant woord: Er is geen geld. Spr. heeft gezegd, bereid te zijn Dr. Colijn te steunen, als deze niet beneden een ethisch minimum wou gaan. Maar Dr. Colijn wist niet wat een ethisch minimum was. De bedrijven’ moesten gesteund, want er moest winst ge maakt worden. De politiek van deze regeering is be neden de maat gebleven. Smeenk schreef in Patrimonium, dat het groote overschot aan werkloozen kwam, doordat er alle jaren een groote aanwas door geboorten was. Maar dat is toch te dwaas! Hoe rij ker een volk aan kinderen is, hoe grooter arbeidsgelegenheid er komt. De steun aan de werkloozen werd steeds lager. Zelfs wilde de regeering de loonen in de particuliere bedrijven drukken, wat gelukkig kon worden voorkomen. Voorts is er de verlaging van de uitkeeringen tenge volge van de sociale wetten. Het was steeds maar aanpassen. Een dergelijke politiek kunnen wij niet steunen. Wie steunen haar dan. welr Het Handelsblad, De Telegraaf, De Nw. Rot- terd. Courant, bankiers enz. De machts positie van de A.R. steunt steeds meer op de liberalen. De C.D.U. heeft nu 1 zetel, wij hopen straks terug te keeren met drie; Kersten, Lingbeek, Prof. Visscher, zij1 allen nemen een grooter of kleiner liap van het a.-r.-kiezersvolk. En deze gaten moe ten worden aangevuld met liberalen, want de machtspositie van de a.-r. blijft vrijwel gelijk. Mr. Wendelaar sprak op de vergadering van de Liberale Staatspartij te Zwolle zijn uitbundige tevredenheid uit over Dr. Colijn. Wie zoo gehuldigd wordt, lean niet de man van de kleine luijtfen, zijn. Wij waren in Nederland te duur voor de wereldmarkt. Devaluatie wilde men niet. Deflatie is wat ingewikkelder en toen is men met de aanpassing gekomen. De steun, de loonen en de pensioenen hoeft men naar beneden gebracht. Maar aan do pachten en de rente mocht men niet ko men, want het crediet is een te teer© juf frouw, dan dat de regeering daaraan k^.n komen. Het deel dat de arbeiders kunnen besteden, werd steeds lager, waardoor de middenstand in de knel kwam en ook de industrie daarvan de nadeelen ondervond. Elke werklooze sleurt een verlaging van koopkracht mee. Ons economisch leven verkeerde in een toestand van bloedarmoede. En zoo min men een patiënt, lijdende aan die ziekte, geneest door hongerkuren, zoo min kan men dat het bedrijfsleven. De regeering paste evenwel Verhongering toe, en dus moest deze politiek mislukken. Die poli tiek is nameloos hard geweest voor alle kleine luiden. Toen spr. Dr. Colijn daarop wees, zeide deze: „Het moge hard klinken, maar dit proces moet uitzieken; wat zwak is, moet sterven, dan blijft het gezonde over". Dat wijst er op, dat men meer eco nomisch dan liefdevol is. De regeering is met groote beloften op- getreden. Maar wat is daarvan terecht ge komen? O zeker; het gezag is stevig, maar onze revolutionaire partijen zijn hier, ziende op wat in het buitenland geschiedt, erg mak. Wat is er van het herstel van de ontred derde financiën terecht gekomen De schuld is enorm toegenomen; de storting in het invaliditeitsfonds is al jaren stop gezet, en de begroetingen kunnen zelfs op papier niet sluitend worden gemaakt. De werkloosheid nam ieder jaar toe; de be drijf stoestand schreit ten hemel; de deva luatie moest komen. Op 26 Mei zijn wij overtuigd, dat gij niet op de regeering kunt stemmen. Doet gij Jiet wel, dan moet gij ook niejt mop peren. En dat men in a.-r. kringen voelt, dat men daar niet tevreden is, bewjjst wel het streven om aan de werkloozen het kiesrecht te ontnemen. Minister de Wilde wilde de kleine partijen uit de Kamer we ren, want zij waren als ie horzels, die om de hoofden van de paarden van de groote partijen gonzen en deze zenuwach tig maken. Wij zoemen voortdurend om hun hoofd. De christelijke partijen zijn doodverlegen met het staatspensioen. Wij hebben ge- ZAAN DAM’s NIEUWE BURGEMEESTER. De nieuwe burgemeester van Zaandam, mr. dr. J. in 't Veld, is Dinsdag onder groote belangstelling geïnstalleerd. Vooraf ging een défilé van vereenigin- gen van allerlei politieke en godsdienstige richting. Bij de plechtige installatie gaf de nieu we burgemeester allereerst uiting aan zijn gevoelens van dank tot de Koningin, die hem in dit ambt had waardig gekeurd, zoomede tot hare raadslieden en al de genen, die tot deze benoeming hadden medegewerkt. Spr. legde er de nadruk op, dat dit dankwoord meer dan formeele beteekenis had. Deze benoeming vervulde hem met een gevoel van groote en oprechte voldoening. Vooreerst omdat door dit benoemingsbe sluit en de wijze waarop het is ontvangen, aan de uitzonderingspositie van de partij, druk billijker doen verdeelen. Morgen zal er een groote demonstratie voor staatspensioen in Den Haag worden gehouden, waar spr. voor 5000 h 6000 menschen drie vier mahl zal moeten spreken. In verband daarmee kunnen wij ditmaal geen gelegenheid voor debat ge ven, maar wij zijn bereid met wie ook en wanneer men wil, een debatavond te hou den met gelijke spreektijd. De kwestie van het staatspensioen ligt ons hoog, omdat het een correctie voor den weerlooze beteekent. Het staatspen sioen is niet uit den booze. Er is niemand op tegen om het zelf te ontvangen. Minis ter De Wilde heeft in de Kamer een zoo vurig pleidooi gehouden voor staatspen sioen, dat men er verbaasd van stond. Maar dat was voor minister?, die Ka merlid werden. Wij hebben toen gezegd, dat die het dan niet noodig hadden. Als het staatspensioen uit den booze was, dan stond het ^r in Nederland treurig voor. De .gemeenschap draagt nu ook de lasten van de ouden van dagen. En als iemanid de eerste 15 jaar van zijn leven door de gemeenschap wordt onderhouden, en dan 50 jaar werkt, mag hij de laatste 15 jaar ook door die gemeenschap worden onder houden. De maatschappij blijft echter in gebreke dat te doen, en daarom moet die staat ingrijpen en daarvoor zorgen. Dan zijn er de sociale verzekeringen. De kleine patroons moeten nu betalen voor hun per soneel, terwijl ze zelf straks wellicht doo/ de diaconie of armenzorg moeten worden onderhouden, terwijl de rijke buurman geen cent betaalt voor die sociale lasten, die zwaar drukken, maar die wij toch niet weg zouden willen hebben. De regeering moet dus ook hier zorgen voor een bil lijker verdeeling der lasten. Wij doen niet mee aan de bewapenings wedloop. Mén zegt dat er geen geld is voor verzorging van de ouden van dagen, want kanonnen en vliegmachines zijn beter. Men zegt het hier in Nederland wat fat soenlijkér dan Göring, die zeide dat ka nonnen en vliegmachines beter zijn dan bo- HET CONGRES VOOR STAATSPENSIONNEERING. Woensdag is te Den Haag het vijfde congres van den Bond voor Staatspen- sionneering gehouden. Met het oog op de groote deelneming werd het congres over twee zalen verdeeld. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling zulks als gevolg van een besluit der al gemeene vergadering te Amsterdam op 2 Juni 1936 om in 1937 een z.g. poli tiek demonstratief congres te houdem doch deze opzet kon niet worden gehandhaafd door de afwijzende houding van sommige politieke partijen. Daarom werd de richting van een sociaal-economisch congres geko zen, met als sprekers de heeren W. Drop, lid van de Tweede Kamer; mr. L. G. van Dam (Rotterdam)J. Smid (Voorburg), oud-referendaris, adviseur van Landbouw en Maatschappij; mr. A. P. G. Peters (Den Haag), voorzitter r.k. Volkspartij; H. D. Louwes (Ulrum), lid van de Tweede Ka mer en voorzitter Groninger Mij. van Land- bouw; mr. M. S. Kalma (Assen) en H. S. gemeesterschap biedt meer dan in een van Houten v(Groningen), lid van de Tweede Kamer en voorzitter van den Chr. Bond voor Staatspensionneering. a 11 ui I IIRÜWE SIEEKERmffl DE)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1