Uit onze Raadzaal. Eerste Blad UitgaveKIEZEBRINK Co Ollicieel Orgaan der Gemeente Sneek. 53e Jaargang No. 60 Zaterdag 1 Mei 1937. NIEUWSTIJDINGEN. DINSDAGS Bureau: KLE1NZAND 5—7 SNEEK - TELEFOON 2200 SNEEK, 6 April 1937. Aan de Gemeenteraad. BESLUIT: behoudens Koninklijke goedkeuring de 1. 1 I Aldus enz. SNEEK, 30 Maart 1937. BESLUIT: SNEEK, 27 April 1937. No. IX 07.353.8(3). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling en wijziging van de verorde ning op het heffen van rechten in het open baar slachthuis. SNEEK, 23 Maart 1937. Aan de Gemeenteraad Ingevolge artikel 3, sub III, onder c van de verordening op het heffen van rechten in het openbaar slachthuis, bedraagt het slacht-, keur- en koelrecht voor een varken, wegende geslacht meer dan 60 K.G., ƒ5.Voor zover de zgn. huisslachtingen betreft, moet dit recht, naar het bestuur, van de Sneker Slagersvereniging ons mededeelde, te hoog geacht worden. De leden dier vereniging kunnen nl. tengevolge van het genoemde recht, hun buiten de gemeente gevestigde clientèle op dit punt niet zo voordelig oedienen als de dorpsslagers. Op zichzelf beschouwd moet het hieruit voor de Sneker slagers voortvloeiende nadeel niet zo hoog worden aangeslagen, maar als met de huis- dachting tevens de klant verloren gaat wat in de praktijk schijnt voor te komen dient dit bezwaar o. i. voor de betrokkenen niet te licht geacht te worden. Naar het ons voorkomt is er dan ook voldoende reden voor om de alhier gevestigde slagers in deze tegemoet te komen door voor de huisslachtingen een speciaal tarief in het leven te roepen. Een slacht- en keurrecht van 3. per varken moet voldoende geacht worden om de loon- slachtingen niet aan de Sneker slagers te doen ontgaan. Waar bovendien hierdoor de belangen van het slachthuis- bedrijf niet noemenswaard worden geschaad, geven wij U dan ook in overweging een wijziging in de aangegeven zin van de verordening op het heffen van rechten in het openbaar slachthuis te bewerkstelligen. BRANDSTOFFENBIJSLAG AAN WERKLOZEN. No. 1.842.973(2). Advies van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van het voorstel van het lid van de Raad, den heer J. Greidanus, om den Minister van Sociale Zaken te verzoeken de brandstoffenbijslag aan werklozen om te zetten in een duurtetoeslag. VERORDENING OP HET HEFFEN VAN RECHTEN IN HET OPENBAAR SLACHT HUIS TE SNEEK, AANVULLING POLITIEVERORDENING. No. 1.75(1). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging en aanvulling van de Algemene politieverordening der gemeente Sneek. advies onze handen gesteld een adres van het bestuur der afdeling Sneek van de bond van Friese venters en marktkooplieden „Ons Belang”, houdende het verzoek om een steunregeling in het leven te roepen voor venters en marktkooplieden. Naar aanleiding hiervan brengen wij het volgende onder Uw aandacht. Venters en marktkooplieden komen niet voor ondersteu ning ingevolge de Rijkssteunregeling in aanmerking, aan gezien deze alleen van toepassing is op personen, die in loondienst zijn. Om deze groep, buiten instellingen van weldadigheid om, te kunnen ondersteunen, zou het dus nodig zijn voor hen, voorzover dit wettelijk geoorloofd zou zijn, een ge meentelijke steunregeling vast te stellen. Wij hebben ons voor het verkrijgen van inlichtingen omtrent deze aan gelegenheid gewend tot het bureau der Vereniging van Nederlandse Gemeenten en ontvingen naar aanleiding daarvan van dat bureau een schrijven met bijlagen, dat te Uwer kennisneming bij de stukken is overgelegd. Uit dit schrijven blijkt, dat aan vermeld bureau geen enkele gemeente bekend is, die een afzonderlijke steunregeling voor genoemde categorie heeft in het leven geroepen. Wij menen, dat ook in onze gemeente niet tot invoering moet worden overgegaan. De toestand der gemeente-financiën, het ontbreken van voldoende waarborgen, dat de te treffen regeling behoor lijk zal worden nageleefd, alsmede de consequenties aan inwilliging van het verzoek der adresserende vereniging verbonden, zijn evenzoveel argumenten voor ons om ter zake een afwijzend standpunt in te nemen. Wat het eerste punt betreft het volgende. Het staat voor ons vast, dat de invoering der verlangde steunrege ling voor de gemeente niet onbelangrijke financiële offers zal meebrengen. Weliswaar zou door deze regeling het Burgerlijk Armbestuur enigszins worden ontlast, doch deze vermindering zal o. i. verre worden overtroffen door de uitgaven, welke de gemeente zich voor vermeld doel zou hebben te getroosten. Lettende op de zorgelijke toestand waarin de financiën onzer gemeente thans verkeren, achten wij het, anders dan in gevallen van uiterste noodzaak, niet verantwoord de geldelijke verplichtingen der gemeente nog te verzwaren. In het onderhavige geval kunnen wij geen vrijheid vinden over het financiële bezwaar heen te stappen. Maar zelfs indien dit argument minder klemde zouden wij niet voet stoots bereid zijn U voor te stellen terzake medewerking te verlenen. Immers, wordt een steunregeling in het leven geroepen, dan moeten er ook behoorlijke waarborgen zijn, dat een redelijke naleving van de daarin vervatte voorschriften verzekerd is. Die waarborgen zijn bij een steunregeling voor meergenoemde groep, naar onze mening, niet vol doende aanwezig. Wordt nl. voor venters en marktkooplieden een regeling getroffen, dan zullen daarin o. a. ook bepalingen moeten voorkomen omtrent de vermindering van het steunbedrag, in verband met eigen inkomsten der ondersteunden, terwijl in het geheel geen uitkeringen zullen mogen worden ge daan, indien de verdiensten boven het steunbedrag zouden uitreiken. Zijn deze inkomsten met enige nauwkeurigheid te con troleren? Wij menen van niet. Voor loontrekkenden, die onder de Rijkssteunregeling vallen, is dit soms reeds uitermate moeilijk. Contröle op de verdiensten van venters en marktkooplieden, die niet alleen in de gemeente, maar ook daarbuiten hun brood verdienen, is o. i. uitgesloten, zodat de naleving van een eventueel voor hen vast te stellen steunregeling in dat opzicht niet is te verzekeren. Schatting der inkomsten zou leiden tot totale willekeur. Behalve de geschetste moeillijkheid is er nog een andere, nl. de bepaling van een grondbedrag voor de steunuitkering. De verdiensten van venters en marktkoop lieden zullen stellig zeer uiteenlopen, als gevolg van de verschillende omstandigheden waaronder ieder van hen moet werken en van de ongelijke individuele prestaties. De invloed dezer factoren op het inkomen is, naar het ons toelijkt, bij bedoelde personen veel groter dan bij hen die in loondienst zijn. Een algemene regeling voor meer genoemde categorie komt ons daarom misplaatst voor. Ieder geval dient hier op zichzelf te worden beoordeeld. Ondersteuning ingevolge de bepalingen der Armenwet en dus zo nodig via het Burgerlijk Armbestuur, is voor deze personen de enige weg voor hulpverlening. Wij kunnen ons voorstellen, dat aan velen de gang naar deze instelling zwaar valt. Doch deze wetenschap mag niet leiden tot het nemen van onjuiste beslissingen. Als derde argument voor ons afwijzend standpunt noemden wij de consequenties verbonden aan inwilliging van adressants verzoek. Wordt voor venters en marktkooplieden een steun regeling getroffen, dan is er geen enkele reden waarom ook niet andere groepen in ongunstige economische omstandigheden verkerende, een beroep op U zouden kunnen doen om ook voor hen een bijzondere wijze van hulpverlening in het leven te roepen. De gemeente kan deze weg niet bewandelen. Haar middelen veroorloven zulks niet. Op grond van het vorenstaande adviseren wij U op het gedane verzoek afwijzend te beschikken. onder voorbehoud van de goedkeuring der Gedeputeerde Staten Burgemeester en Wethouders te machtigen aan de Silamit-Indugas, gaswerkofenbau Gesellschaft m. b. H. te Krefeld-Linn a/Rhein, onderhands op te dragen het leveren en het aanbrengen van een derde kameroven in de ge- meente-gasfabriek volgens de offerte van 11 Februari 1937, aangevuld bij schrijven van 17 Maart 1937, voor de prijs van ƒ23700. Aldus enz. STEUNREGELING VENTERS ENZ. No. 1.842.95(9). Advies van Burgemeester en Wethouders naar, aanleiding van een adres van het bestuur der afdeling Sneek van de bond van Friese venters en marktkooplieden „Ons Belang” om een steunregeling voor venters en marktkooplieden in het leven te roepen. SNEEK, 30 Maart 1937. Aan de Gemeenteraad. In Uw vergadering van 9 Februari jl. werd om prae- Bij Uw besluit van 16 Januari 1933, no. 18, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten van Friesland bij besluit van 25 Januari 1933, no. 53, werden wij o. m. gemachtigd onderhands het leveren en aanbrengen van een tweetal kamerovens in de gemeente-gasfabriek op te dragen. Aan het voorstel, dat tot het nemen van dit besluit heeft geleid, vervat in bijlage 15 tot het raadsverslag 1933, was als bijlage toegevoegd een schrijven van de Commissie voor de gemeentebedrijven, d.d. 9 Januari 1933, waarin werd uiteengezet, dat voorlopig met het bouwen van twee kamerovens kon worden volstaan. Naar gelang van de behoefte kon dit aantal later worden uitgebreid. Deze behoefte doet zich thans gevoelen. Wel zijn de toen gebouwde kamerovens in staat om het benodigde gas te produceren, maar de nodige reserve om deze ovens, die inmiddels al weer 3 a 4 jaar hebben dienst gedaan, bij eventuele herstellingen op behoorlijke wijze te vervangen is niet aanwezig. Deze toestand mag natuurlijk uit een oogpunt van bedrijfszekerheid niet worden bestendigd. Om deze reden heeft de directeur van de bedrijven dan ook bij een aantal firma’s prijsopgaaf gevraagd voor het bouwen van een derde kamerovep. Het oordeel, dat de Commissie voor de gemeentebedrijven zich omtrent deze offertes heeft gevormd, vindt U neergelegd in haar tot ons gericht uitvoerig schrijven van 26 Maart jl. no. 216, dat U bij de stukken aantreft. Wij kunnen ons met de' strekking van dit schrijven ge heel verenigen. Ook ons komt het voor, dat gelet op de uitstekende ervaring met de twee in bedrijf zijnde kamer ovens opgedaan en op de door de Silamit-Indugas Gas werkofenbau Gesellschaft m. b. H. gemaakte offerte, deze vennootschap bij de opdracht van een derde kameroven, waar haar offerte billijk is, de voorkeur verdient. Dat met het maken van deze oven een niet onaanzienlijk hoger bedrag gemoeid is, dan aanvankelijk was begroot, vindt, zoals in het bovenaangehaald schrijven is aangegeven, zijn oorzaak in het wegnemen van de goudbasis aan de gulden en de sterke stijging van de materiaalprijzen. De hieruit voortvloeiende nadelen, bestaande in een iets hogere jaarlijkse rentelast en een enigszins hogere af schrijving, worden echter ruimschoots goedgemaakt dóór de voordelen, die door het gebruik van een kameroven ter vervanging van een retortoven worden verkregen. Wij mogen dus veilig zeggen dat door deze vervanging ver mindering van de rentabiliteit van het bedrijf in geen geval is te duchten. Op grond van het vorenstaande en onder uitdrukkelijke verwijzing naar het schrijven der Commissie voor de gemeentebedrijven van 26 Maart 1937, no. 216, stellen wij U dan ook voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 6 April 1937, no. II 07.354(lg); Het totstandkomen van een dergelijke wijziging brengt met zich mee, dat noodzakelijk enige aanvullingen en wijzigingen in de Vee- en vleesverordening moeten worden aangebracht. Een voorstel daartoe zullen wij, aangezien wijziging der bovengenoemde heffingsverordening toch de Koninklijke goedkeuring behoeft, in een volgende Ver gadering bij U ter tafel brengen. Wij maken van deze gelegenheid tevens gebruik Uw aandacht er op te vestigen, dat het tarief voor het gebruik maken van het slachthuis voor het slachten van vee, dat bestemd is om na slachting te worden verwerkt in vlees- warenfabrieken, niet in zijn volle omvang meer voldoet. Volgens dit tarief, vermeld in artikel 3, sub IV van de verordening op het heffen van rechten in het openbaar slachthuis, bedraagt het slacht- en keurloon voor een nuchter kalf ƒ0.60. Bij een heffing van dit bedrag is het vrijwel uitgesloten, dat voor het slachten van nuchtere kalveren voor vleeswarenfabrieken van het slachthuis, alhier,, gebruik wordt gemaakt. Een verlaging van ƒ0.60 tot 0.30 is volgens den directeur van het openbaar slacht huis noodzakelijk om deze slachtingen hier weer geregeld te doen plaats hebben. Wij vinden hierin aanleiding U in overweging te geven, tot een daartoe strekkende wijziging van de desbetreffende verordening te besluiten. De door ons voorgestelde wijzigingen zijn in het onder staande ontwerp-besluit belichaamd. De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 23 Maart 1937, no. IX 07.353.8(3); B. en W. bieden de Raad o. a. de volgende voorsteen aan: B. en W. bieden de raad de volgende voorstellen aan: DERDE KAMEROVEN IN DE GASFABRIEK. No. II 07.354(1 g). Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen tot onderhands? op dracht van het leveren en aanbrengen van een derde kameroven in de gemeente-gas fabriek. Verschijnt en VRIJDAGSAVONDS Abonnement: per jaar 2.50, ff, p. post 3.60. Advertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT V VEREENIGING TOT ZIEKENVERPLEGING. Bovengenoemde vereeniging hield Dins dagavond, onder presidium van den heer G. H. ter Horst, hare algemeene ledenver gadering in de bovenzaal van café Onder de Linden. Nadat de notulen waren gelezen en vast gesteld, volgde voorlezing van het jaar verslag. Hierin vermeldde de secretaris, de heer S. H. v. d. Meulen, dat de teruggang van contributies, die in het vorig verslag geconstateerd werd, zich in het afgeloopen jaar niet verder heeft afgeteekend. Desniet temin is het nadeelig saldo van de exploita- tie-rekening grooter dan het vorig jaar, en bedraagt over 1936 f334.36. Al wordt dit tekort uit andere bronnen van inkomsten, waarover de vereeniging kan beschikken, gedekt, zakelijk behooren de onkosten der exploitatie te worden ge dekt uit de contributies en bijdragen van de donateurs, leden en contribuanten. Het bestuur doet dan - ook een beroep op alle ingezetenen van Sneek om zijn werk te steunen, door te trachten in eigen kring nieuwe leden of contribuanten te werven, opdat het nuttige werk door de vereeni ging verricht op peil kan worden gehou- In 1936 werden door de zusters 9625 bezoeken gebracht aan gezinnen, terwijl in 355 gevallen hulpverleening in het Wijk- verplegingsmate- schillende gezin- Aan de Gemeenteraad. Wij doen U hierbij het voorstel de Algemene politie verordening voor deze gemeente op een drietal punten aan te vullen en te wijzigen. Deze punten raken: 1. het verbod van aanplakken, kalken enz. op of aan de openbare straat en het vervoer van de daarvoor nodige grondstoffen; 2. het verbod van opslag enz. van afval en dergelijke binnen de bebouwde kom, zonder inachtneming van maat regelen, waardoor de omwonenden behoorlijk beschermd worden; aan te vullen en te wijzigen in die zin, dat: a. in artikel 3 achter III wordt ingevoegd: 111 a. Voor een varken, waarvan het vlees bestemd is uitsluitend voor huiselijk gebruik in het gezin van den- gene, die het varken ter keuring aanbiedt of doet aan bieden, voor zover deze buiten de gemeente woont en mits geen der leden van het gezin werkzaam is in het slagers- bedrijf, in het bedrijf der verduurzaming of bereiding van vlees en vleeswaren, is voor het gebruikmaken van de slachthallen, de darmenwasserij en de hangruimte en voor het keuren vóór en na het slachten ƒ3.verschuldigd. b. in artikel 3, onder IV sub c „ƒ0.60” wordt vervan gen door „ƒ0.30”. II. te bepalen, dat de onder I genoemde aanvulling en wijziging in werking zullen treden op een door Burge meester en Wethouders te bepalen dag. gebouw plaats vond. Door uitleening van 1 riaal konden voorts versi nen geholpen worden. Namens de oontróle-commissie rappor teerde de heer N. Lofvers, die voorstekte den penningmeester, den heer G. Veen, dé charge te verleenen, waartoe werd besloten. Aan contr. werd ontvangen f 3924.25, totaal der ontvangsten f 4034.76. De uitga ven bedroegen: aan salarissen f4171.80, verband en verplegingsmiddelen f 197.32, totaal f4369.12. Nadeelig saldo f 334-36- Tot leden van de commissie tot het na zien der rekening 1937 werden benoemd de heeren ds. W. Mesdag en dr. R. Ub- bens, tot plaatsvervangers de heeren H. A. Banning en T. Posthuma. De heer S. H. v. d. Meulen, die perio diek aftrad, werd met groote meerderheid van stemmen herkozen en nam deze be noeming wederom aan. De begroeting 1937 werd vastgesteld als volgt: ontvangsten: contributies f3400. verpleeggelden f 400.totaal f 3800. uitgaven: salarissen f 4200.verplegings- artikelen f 100.drukwerken f 30. verzekering f215.totaal f4545.na werden verschillende Jen bespraken. deelig saldo f745.—. Bij de tondvraag w interne aangelegenhedi De voorzitter deelde aan het slot van de vergadering nog mede, dat de con cierge de Jong voor zijn functie heeft be dankt. Het bestuur heeft van hem en zijn echtgenoote afscheid genomen, en hun, onder overhandiging van een enveloppe met inhoud, dank gebracht voor het vele werk dat zij voor de vereeniging hebben verricht. In hun plaats zijn benoemd de heer F. Westra en echtgenoote, die hun functie met ingang van 1 Mei a.s. zullen aanvaar den. Daarna werd de vergadering met dank aan de aanwezigen voor hun opkomst, door den voorzitter gesloten. VEREENIGING VAN RECHTZINNIG HERVORMDEN. Dinsdagavond hield bovengenoemde ver eeniging in het Gebouw v. Chr. Belangen haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer W. Nauta, liet zingen Psalm 8ói 6, las Psalm 73 en ging voor in gebed. De notulen en het jaarverslag werden door den waarnemend secretaris, den heer H. Halte, gelezen, welke werden goedge keurd. In het jaarverslag werd stilgestaan bij de verkiezingen voor 12 gemachtigden in' het kiescollege en 8 notabelen, welke verkiezingen beide ten gunste der rechtzin- nigen uitvielen. Gememoreerd werden de beide beroepen op ds. Wolfensberger, die voor beide bedankte, en het vertrek van ds. Treffers en de werkzaamheid van candidaat van Leeuwen. De commissie voor het nazien der reke ning van den penningmeester, bracht bij monde van den heer E. Piersma. rapport uit. De commissie had alle bescheiden keu rig in orde bevonden en stelde voor den penningmeester te dechargeeren. Aldus ge schiedde. Uit het jaarverslag van den penning meester, den heer H. v. d. Meer, bleek, dat er een klein batig saldo was. Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature-R. Jellema gekozen de heer F. Hoekema; de secretaris, de heer J. Haan- stra, werd herkozen, terwijl in de vacature- J. H. Wilmink gekozen werd de heer Tj. Kampman. De voorzitter dankte de scheidende be stuursleden hartelijk voor hetgeen zij in hun functie voor de vereeniging hadden gedaan. Hierna hield de heer W. Nauta een in leiding over Art. 27 der Ned. Geloofsbe lijdenis, waarover eenige gedachtenwisse ling werd gevoerd. Bij de rondvraag werd gevraagd of der gelijke inleidingen niet vaker konden wor den gehouden, wat het bestuur onder oogen zal zien. Ook zag men gaarne, dat bij even- tueele verdere behandeling van deze onder werpen andere vereenigingen werden uit- Aan de Gemeenteraad. Wij leggen hierbij aan U over een voorstel van Uw medelid, den heer J. Greidanus, om aan den Minister van Sociale Zaken te verzoeken de brandstoffenbijslag aan werklozen om te zetten in een blijvende duurtetoeslag. Hij motiveert zijn voorstel met een verwijzing naar de prijsstijgingen der eerste levensbehoeften, ingetreden ten gevolge van de devaluatie. Wij vestigen er Uw aandacht op, dat het lid der Tweede Kamer, de heer De Visser, enige tijd geleden in bedoelde prijsverhogingen aanleiding heeft gevonden aan voor melden bewindsman een viertal vragen te stellen, waarin o. m. ook de wens tot het in het leven roepen van een duurtetoeslag als door den heer Greidanus bedoeld, tot uiting kwam. Deze vragen, die wij te Uwer kennisneming bij de stuk ken overleggen, hadden voorts betrekking op verhoging van de steunuitkeringen aan werklozen en de lonen in de werkverschaffingen en het nemen van maatregelen in ver band met het gebrek aan kleding, dekking en schoeisel in gezinnen van langdurig werklozen. Het door meergenoemden Minister op de vragen van den heer De Visser gegeven antwoord, is mede bij de stukken overgelegd. Daaruit blijkt, dat de Minister afwij zend staat tegenover de wensen, door den heer De Visser geuit. Het komt ons voor, dat er, afgezien nog van de vraag of er overigens voor de Gemeenteraad aanleiding zou zijn om een verzoek te doen, als door den heer Greidanus gewenst, onder deze omstandigheden geen reden is het gedane voorstel aan te nemen, aangezien dit, gelet op de houding der Regering terzake, tot geen enkel resultaat zou voeren. Wij adviseeren U daarom het ingediende voorstel te verwerpen. charge te verleenen, waartoe werd besloten. totaal der ontvangsten f 40^4.76. De uitg; ven bedroegen: aan salarissen f4171.81 verband en verplegingsmiddelen f 197.32, Tot leden van de commissie tot het na- Hl NIEUWE SNEEKER COURANT annex SHEERER OOURAHT M WVHBRITSERADEEL

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1