annex SNEEKER COURANT (80e Jaargang) Uit onze Raadzaal. No. 61 Eerste Blad Woensdag 5 Mei 1937 Uitgave KIEZBBRINK Co. 53e Jaargang Dit No. bestaat uit 3 bladen. NIEUWSTIJDINGEN. op rente en j hun kameraadjes. Achten B. en W. ’t niet gewenst, dat stappen gedaan worden om tot zo’n klas te komen? Ook vroeger is hierover wel gesproken, maar tot een daad kwam men niet; spr. is enigszins gerust gesteld door de mededeling, dat B. en W. al een onderzoek naar het aantal van die kinderen hebben ingesteld en spr. hoopt, dat dit mag leiden tot het vormen van Punt IV .Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de begroting van baten en lasten van het reinigingsbedrijf voor het jaar 1936. (Bijlage 22; dossier- no. Ill 07.352.11.) Z. h. s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen tot onderhandse opdracht van het leveren en aanbrengen van een derde kameroven in de gemeente- gasfabriek. (Bijlage 23; dossierno. II 07.354(lg.)) Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. De heer Dokku m zegt dat deze leverantie aan een buiten landse onderneming wordt opgedragen, terwijl er ook binnen landse aanbiedingen waren, doch de directeur en de bedrijfs- commissie achtten deze offerte de gunstigste. Er was echter een binnenlandse firma, die lager offreerde, doch men maakte daarop nogal aanmerkingen. Nu is de directeur naar het buiten land geweest om daar met de nu aangewezen leverancier de zaak te bespreken, maar blijkbaar heeft hij niet nog eens over legd met de binnenlandse firma. Spr. vindt het jammer, in ver band met de algemene toestand enz., dat in dezen niet nader met die firma is overlegd. Spr. meent dat een vorige keer consent van den minister nodig was, voor men de opdracht aan een buitenlandse firma mocht geven. B. en W. hebben die toestemming nu blijkbaar niet meer nodig; hebben ze echter de argumenten, die voor gunning aan een Nederlandse firma pleitten, grondig overwogen? De heer Zuiderbaan is niet verrast over deze vraag. Er zijn 4 inschrijvingen geweest, waaronder dan deze van de Silamit te Crefeld, met een Nederlandse vertegenwoordiger in Rotterdam en nog 3 andere, een daarvan stond echter ook in verbinding met een buitenlandse onderneming, nl. een Franse, de twee andere met Duitse ondernemingen. Dus alle inschrij vingen zijn, wat dat betreft, eigenlijk gelijk, het materiaal moet toch uit het buitenland komen, men trekt dus hier geen buiten landse firma voor boven een binnenlandse; deze laatste moet toch ook uit ’t buitenland betrekken. Met de Silamit heeft men buitengewoon goede ervaringen opgedaan. Ook met de binnen landse firma is wel degelijk overleg gepleegd, doch de directeur kon toch niet adviseren deze dr opdracht te geven. De firma, die hier nu levert, is zeer gun; t:,: bekend, en met haar hebben we reeds prettige ervaringen opgedaan. Óverigens wordt bijna alle werk door Nederlands personeel gedaan, een enkele voor man moet uit ’t buitenland komen, doch dat zou opk het geval zijn als een ander de opdracht gekregen had. De directeur is van oordeel, dat aan de genoemde firma de opdracht dient gegeven. De Voorzitter zegt, dat ovenbouw een zaak van groot vertrouwen is; als de directeur dus meent, dat een bepaalde firma deze ovenbouw moet verrichten, meent spr., dat de raad daarachter dient te %taan, afwijkingen van technische adviezen op dit gebied hebben elders maai’ al te vaak tot teleurstellende ervaringen geleid. Met de bouw van onze vorige kamerovens hebben we zeer gunstige ervaringen opgedaan, zodat het onge twijfeld van belang is, dat deze firma ook deze oven uitvoert. Z. h. s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Punt VI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling en wijziging van de Verordening op het heffen van rechten in het openbaar slachthuis. (Bijlage 24; dos sierno. IX 07.353.8.) Het voorstel vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Punt VII. Advies van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van het voorstel van het lid van de Raad, den heer J. Greidanus, om den Minister van Sociale Zaken te verzoeken de brandstoffenbijslag aan werklozen om te zetten in een duurtetoeslag. (Bijlage 25; dossierno. 1.842. 973.) Het advies van B. en W. vindt men in ons vorig nr. De heer Greidanus zegt dat zijn voorstel niet-volledig is; niet alleen werklozen, ook de nog werkenden ondervinden de gevolgen van de prijsstijging; men zou dus eigenlijk een algemeene loons- en steunverhoging nodig hebben. Spr. beperkt zich echter tot de steun, waarvan, nadat de franje er afgeknipt is, absoluut niets meer af kan. Spr. vraagt waarom in het advies alleen de heer De Visser wordt aangehaald. Spr. is daar dank baar voor, want het bewijst de activiteit der communistische partij, doch ook van de zijde van het N.V.V. en ook van katho lieke zijde, is dit punt aan gesneden. Ook in andere gemeenten ijverden andere partijen voor deze zaak. Door alleen de heer Visser naar voren te brengen, als het advies doet, wekken B. en W. de indruk dat deze actie alleen door de communisten is opgezet en dat is niet waar. Spr. hoopt dat hier het voor beeld van andere gemeenten zal worden gevolgd en men den minister op deze zaak zal willen wijzen. De Voorzitter zegt, dat het juist is, dat ook andere organisaties deze zaak ter hand namen en inderdaad is er een verhoging van de levensstandaard, doch wij achten het niet gewenst, dat elke gemeente op zich zelf adressen over deze materie tot den minister richt; het is organisatorisch juister, dat men dat doet via de ver. van Ned. Gemeenten of de afdeling Friesland. De stem van Sneek is toch die van een roepende in de woestijn; we zullen voor zo’n actie aansluiting moeten zoeken. Dat is spr.’s persoonlijk standpunt; overigens komt het in verband met de opmerking van den heer Greidanus er maar op aan wat de minister geantwoord heeft, niet wie de vraag stelde, of dat de heer De Visser was of een ander, doet er niet toe. In ieder geval blijkt wel uit het advies, dat het op het ogenblik niet mogelijk is op dit gebied iets te bereiken. De heer Van derVeen zegt dat inderdaad ook het N.V.V. begin April uitvoerig aan den minister schreef en om een duurte toeslag vroeg. Van September 1936 tot begin 1937 was er een stijging van het levensonderhoud met 1.6 na dien tijd zijn de levensmiddelen, die vooral door werklozen afgenomen worden, nog meer gestegen, en kwam men reeds tot een stijging van de eerste dagelijkse levensbehoeften met 4.8 Nu kan men wel onderstrepen wat de minister zeide, doch spr. wil het tegendeel, temeer waar er alweer een verdere prijsverhoging is te constateren. Er is wel een antwoord van den minister op de vraag van den heer De Visser, doch nog geen ontvangen op het adres van het N.V.V., en dus is een nieuw adres gezon den. Spr. steunt het voorstel-Greidanus, en vindt dat als de grote gemeenten vragen, ook de kleine zich wel eens mogen laten horen. Er zijn gemeenten, die 5 steunverhoging vragen. Er is ook nog een andere reden, om dat te vragen; de minister president, dr. Colijn, hee'ft immers in een rede gezegd, dat de toestand wat beter is, en er in hetlekwartaal 3 millioen minder aan steun behoefde uitgekeerd dan in het eerste kwartaal 1936, terwijl hij een climax in de afname constateerde, nl. met een half millioen gulden in Januari, een millioen gulden in Februari en in Maart 1 /2 millioen gulden. Er is dus mogelijkheid iets te vragen. Spr. steunt daarom het voorstel-Greidanus gaarne. Het voorstel-Greidanus, gesteund door den heer Van der Veen, komt in stemming en wordt verworpen met 95 st. Tegen stemmen ue leden Vis, Maseland, Tromp, Zuiderbaan, Dokkum, Blok, Hogewan, jppenhuizen en Kracht DE OXFORD-GROEP. In de Harmonie werd gisteravond de aangekondigde vergadering van de Oxford- Groep gehouden^ waarvoor groote belang stelling bleek te bestaan. Te ruim 8 uur ving de samenkomst aan. Er waren onderscheidene sprekers en spreeksters en bij den aanvang gaf een dezer een korte uiteenzetting van wat de Groepbeweging wil. Spr. wees er op, dat als men straks weer naar huis gaat, men niet moet mee nep, dat men nu weet wat de Oxford- Groep is. Deze samenkomst is als een boek, dat men oven in handen heeft ge kregen, zoodat men niet kan weten ^.t de inhoud daarvan is. Om goed te weten wat deze beweging wil en hoe zij haar doel tracht te bereiken is het noodig een House- Party bij te wonen, waar men elkaar door de intiemere samenwerking beter leert ver staan. Hoe is het nu in onze wereld? In deze verkiezingstijd zien we al zeer duidelijk dat het mis gaat. Elke partij weet een VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK MAANDAG 3 MEI 1937, ’s avonds 7% uur. Voorzitter de heer L. Poppinga, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes; Aanwezig 14 leden. Afwezig de heer F. Boeijenga wegens ziekte. Na opening zegt de Voorzitter zich de tolk van de ver gadering te achten als hij de wens uitspreekt, dat de heer Boeijenga spoedig hersteld moge zijn en in staat zijn werk te hervatten. De heer Kracht vraagt en verkrijgt verlof om na behande ling der agenda een vraag tot B. en W. te richten inzake speel plaatsen voor de jeugd; de heer Tromp voor enige vragen over de stank van het water in de grachten, terwijl de Voor zitter als burgemeester zich bereid verklaart alsdan een vraag van den heer S ij t e m a te beantwoorden inzake het verlenen van dansvergunningen op Zondag. Aan de orde is: Punt I. Notulen van de vergaderingen van 22 Maart 1937 en 1 April 1937. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt II. Ingekomen stukken: a. Verslag over de toestand van het gymnasium over 1936. (1.851.33.02.98). Dit verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Verslag van de Vereniging „Sneker Ambachts school” over 1936. (1.851.36.02.98). Alsvoren. c. Verslag van den schoolarts over 1936. (1.851.09.1). De heer S ij t e m a vestigt de aandacht op een paar punten in dit verslag; de schoolarts zegt, dat de schoolvoeding aan haar doel beantwoordt en dat de voedingstoestand beter is dan 1J/2 jaar geleden; dit kan tot voldoening strekken van hen, die in en buiten de raad aan de totstandkoming van de school voeding hebben medegewerkt. Dan deelt de schoolarts mede, dat een aantal achterlijke kin deren de school bezoekt. Spr. weet niet hoeveel dit zijn, want dat hangt af van de grens, die men trekt, doch op de openbare scholen, misschien samen met de katholieke, schat spr. minstens 12; dit aantal zou wel een aparte klas wettigen, waarin die kinderen dan kunnen worden ondergebracht, want nu remmen ze de klassen, waarin ze zitten, bij het onderwijs, terwijl ze ’Uitgaven: afdracht hoofdbestuur f235, contribution f 55, sprekers f 200, verga- jsnss he,iaee den f20, huishoudschool f 10, clubwerk f35, ontwikkelingswerk f40 en diversen f 10. De begroeting sluit in ontvangst en uitgaaf met f910. Twee posten op deze begrooting werden te* onderwijs; aUich, „J he, rijk ioeb veen. Het is nog niet bekend, hoe dit het volgend jaar zal gaan; gehoopt wordt ech ter óp meer samenwerking met de ge meente. Wat het clubwerk betreft, dit is thans als Nutswerk ondergebracht en daar om is hiervoor 3 5 gulden op de begrooting gebracht. Het voornemen bestaat, dat mej. Bos een cursus zal geven aan de leiders van het clubwerk. Na deze toelichting wordt de begrooting goedgekeurd. Behandeling van de punten van beschrij ving voor de algemeene vergadering. De leden hebben van deze punten reeds ken nis kunnen nemen. O.m. komt een voorstel aan de orde, om het subsidie voor Bakke- veen van 5000 op 4000 gulden te brengen en de vrijkomende 1000 gulden te gebrui ken voor de DorpsNutshuizen. Voor de voorzitter de algemeene rond vraag opent, wordt de vraag geopperd, of men ook speciale wenschen heeft voor lezingen in het komende seizoen. De heer Pijpker vraagt, of het ook op1 de weg van het Nut ligt, films te geven op het gebied van de kennis der natuur. De voorzitter wijst er op, dat dit op de weg ligt van het Natuurkundig Genootschap, welk genoot schap vennoedclijk zal komen met een film over Artis. De heer Hoogslag beveelt avonden aan, zooals die van Verkade in het afgeloopen seizoen. De heer Mendelson meent, dat dergelijke avonden wat te eenzijdig zijn. De voorzitter merkt op, dat zulke avon den mogelijk iets korter kunnen worden gehouden. De heer Pijpker vraagt nog, of avonden als voorheen met den heer Alt, niet in den smaak zouden vallen. De voorz. antwoordt hem, dat deze avonden ook in Sneek reeds werden gegeven, maar dat in den laatsten tijd de Belangstelling niet meer voldoende was. Aangezien in de algemeene rondvraag niemand meer het woord verlangt, sluit de voorz. de vergadering. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN ’T ALGEMEEN. Maandagavond j.l. hield de afd. Sneek van het Nut haar algem. ledenvergadering in de Openbare Leeszaal alhier. De voorz., de heer F. W. O,. de Haas, opende de vergadering, waarna de secr., de heer dr. Oosterhms de notulen las, welke onveranderd werden vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was een opgave van twee dubbeltallen voor lid van het hoofdbestuur. Voorgesteld wordt de twee eerstvoorkomenden van deze dubbel tallen over te nemen, nl. mej. Aa Löhnia en de heer D. J. Koopmans, voorz. van het Dept. Leeuwarden. Voorts komt de agenda van de Districtsvergadering ter tafel, wel ke vergadering zal worden gehouden te Drachten en. waarop als hoofdschotel, een bezoek aan Bakkeveen. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering wordt gekozen de heer F. W. iC,. de Haas; tot plaatsvervanger de heer R. Posthumus. Tot afgevaardigden naar de districts- vergadering te Drachten worden gekozen de heeren dr. Oosterhuis en H. Vrolijk, tot plaatsvervangers de heeren Dorrenboom en Pijpker. Bestuursverkiezing, periodiek aftredend is de heer F. W. 'C. de Haas, die herkozen wordt. Tot leden en plaatverv. leden van de comm. tot het nazien der rekening en het bezit van het Departement worden resp. gekozen de heeren Jac. N. D'. Hoogslag, R. Posthumus, Pijpker en Dorrenboom. Begrooting 1936—’37. Ontvangsten: Contributie f 525, f 375, entrée’s f 10. ook daarvoor wel een leerkracht betalen, zo niet, dan zou het de gemeente nog maar hoogstens de jaarwedde kunnen kosten plus de inrichting der klasse. De heer Maseland had naar aanleiding van dit punt ook het woord willen voeren, doch na de uitvoerige toelichting van den heer Sijtema, acht spr. het alleen nodig deze te onder strepen; er dient iets in dezen gedaan, deze kinderen zijn al misdeeld en als ze het gewone onderwijs moeten volgen, blijven ze ten laste der gemeenschap; als ze buitengewoon onderwijs kunnen volgen is het zeer goed mogelijk, .ze nog tot nuttige leden der maatschappij te maken, zodat zij en de gemeenschap beide daarmede gediend zijn. De Voorzitter zegt, dat deze zaak reeds de aandacht heeft van B. en W. en in hun volgende vergadering opnieuw ter sprake zal worden gebracht. Het verslag wordt alsnu voor kennisgeving aangenomen. d. Verslagen van de in 1936 aan de o. 1. scholen ge houden schoolvergaderingen. (1.851.2.02.91 A). Deze verslagen worden voor kennisgeving aangenomen. e. Verslag van de gemeentebedrijven over 1936. (II.) Dit verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. Verslag van den directeur van het openbaar slacht huis, als bedoeld in art. 12, 2e lid, zijner instructie, over 1936. (IX 07.355.1.) De heer S ij t e m a zegt dat uit het keuringsverslag wel blijkt, dat gemeente en O.B.W. goed werk deden, door middelen te beramen tot een betere melkvoorziening te geraken. Zo lang zamerhand neemt ’t aantal veehouders, dat beschikt over t.b.c.- vrije beslagen elk jaar toe. Er zijn echter ook bedrijven, waar de toestand maar matig is en ook nog waar tal van reagerende dieren voorkomen. Is het op den duur verantwoord het publiek onkundig te houden van de namen der veehouders, die melk aan den man brengen van t.b.c.-reagerend vee? Moeten ge meente en O.B.W. niet geleidelijk maatregelen treffen, dat het publiek weet hoe het staat met het vee, waarvan het melk koopt, of moeten alle veehouders langzamerhand verplicht wor den alleen t.b.c.-vrij vee op stal te houden. De Voorzitter: De maatregel, die de heer Sijtema wil, is zeer ingrijpend; zo staande de vergadering kan hierover niet gediscussieerd worden, maar spr. wil wel toezeggen, deze kwestie ook eens in B. en W. te zullen bespreken. De heer S ij t e m a gelooft, dat wat hier nu gezegd is, ook al preventief zal werken. De heer Zuiderbaan meent, dat er een afspraak is tussen de gemeente en het O.B.W., dat binnen bepaalde tijd de vee houders een t.b.c.-vrij beslag moeten hebben. Er wordt geregeld voeling met de huurders en regenten gehouden. De heer Tromp zegt dat deze zaak net uitvoerig besproken is in de raad van Wymbritseradeel, en door mensen, die ter zake kundig waren, spr. is dat niet. De Voorzitter kan ten deze misschien zijn licht opsteken bij zijn collega van Wymbritsera deel. Het verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. g. Verslag van de Vereniging „Openbare leeszaal bibliotheek” over 1936. (1.852.11.) Dit verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. h. Verslag van de Prov. Friese Vereniging „Het Groene Kruis” over 1936. (1.842.1.) Alsvoren. i. Verslag van de N.V. Centr. Ammoniakfabriek over 1936. (II 07.353.8.) Alsvoren. j. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente ontvanger op 23 April 1937. (X 07.352.651.) Dit proces-verbaal wordt voor kennisgeving aangenomen. Punt III. Benoeming van een commissaris van de Mac- adam-weg SneekBolsward. (Door Burgemeester en Wethouders wordt aanbevolen de heer L. Poppinga, burgemeester.) (Dossierno. 1.811.111.) Benoemd wordt met alg. (14 st.) de heer L. Poppinga. Wat het voorgestelde betreft zou spr. de verkoop van alcohol houdende dranken ook aan de vooravond van de mobilisatie willen zien verboden, dus de dag van de afkondiging, dan is het misschien nog meer nodig dan op de dag zelf. De Voorz. acht het moeilijk om deze wijziging nu voetstoots aan te brengen, dergelijke voorstellen moeten te Voor stemmen de leden Greidanus, De Groot, Van der Veen, Smeding en Sijtema. Punt Vlll. Advies van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres van het bestuur der afd. Sneek van de bond van Friese venters en marktkooplieden „Ons Belang”, om een steunregeling voor venters en marktkooplieden in het leven te roepen. (Bijlage 26; dos sierno. 1.842.95.) Het voorstel vindt men in ons vorig nr. De heer Tromp heeft destijds een lans gebroken voor de mensen, die hier adresseren. B. en W. hebben toen een onder zoek toegezegd en hebben nu uitvoerige en klemmende argu menten voor hun standpunt geleverd; spr. moet toegeven dat hier een klemmend verweer is geleverd. Er zijn tegen inwilliging van het verzoek werkelijk ernstige bezwaren. Er waar de zaak zó staat, had spr. gaarne gezien, dat men niet zo geschermd had met de financiële bezwaren; voor spr. zijn dat niet bezwaren in eerste instantie, doch in tweede. De heer Kracht erkent dat hier inderdaad moeilijkheden zijn voor inwilliging van het verzoek. Deze categorie mensen kan echter met recht zeggen, dat tot nog toe van hogerhand niets voor haar gedaan is. Spr. kotat in zijn werk nog al eens in aanraking met deze mensen en hij weet, dat in een lange winter, met veel slecht weer, de venters er inderdaad slecht aan toe zijn. Als er iets gedaan kan worden voor hen, zou spr. dat van harte toejuichen. De heer Van der Veen zegt dat wij allen weten dat ver schillende venters er slechter voorstaan dan de gesteunde werk lozen. De laatste jaren is het aantal venters zo toegenomen, dat er voor hen niets meer te verdienen is. Sneek kan die zaak echter niet oplossen zolang de regering in deze niet ingrijpt. Er is echter iets, dat de aandacht verdient, de minister stelt zich nl. op het standpunt dat venters, die vroeger als loontrekkende in de steunregeling opgenomen zijn geweest, daarin weer kunnen worden opgenomen; zij moeten dan echter voor de keus gesteld worden óf te venten óf dit werk op te geven en in de steunregeling opgenomen te worden. Dat gaat dus om vroegere arbeiders, dus niet beroepsventers. Spr. vestigt de aandacht hierop, opdat de betrokkenen zelf eens kunnen overwegen of hun onzekere inkomen van nu opweegt tegen dat wat ze in de steun zouden genieten. De heer Greidanus zegt dat het bekend is dat ook de kleine zelfstandige kooplieden zeer lijden door de crisis, en het is toe te juichen dat ze zich georganiseerd hebben en trachten verbetering in hun positie te brengen. Spr. meent echter, dat ze via de arbeidsbeurs op regendagen, als ze niet naar buiten gaan, kunnen stempelen, ómdat er dan controle mogelijk is. Spr. zou dit gaarne zien onderzocht, opdat deze mensen iïlet naar het Armbestuur gestuurd worden. De Voorzitter zegt dat de vorige spreker het punt aan snijdt waarom het gaat, het is de grote moeilijkheid, de inkom sten van deze mensen na te gaan; als dit wel te controleren was, ware er over te denken of men ze zou kunnen beschouwen als steuntrekkenden. Doch het gaat er ook om of de betrok kenen een beroep willen maken van het venten of in de steun blijven; ze moeten nl. een van beide, een andere oplossing is niet mogelijk. Anders is de enige weg die naar het Burgerlijk Armbestuur. De heer Greidanus: Maar de arbeiders worden toch ook niet voor die keus gesteld. De Voorzitter: Bij de venters gaat het om een principe, men moet hen wel voor de keus stellen. Ons voorstel spreekt voor zich zelf, er is eenvoudig geen mogelijkheid ze te helpen. De financiële bezwaren dit tot den heer Tromp zijn ook genoemd, doch B. en W. hebben de bedoeling niet gehad op deze in de eerste plaats de aandacht te vestigen, we hebben het langst stilgestaan bij de practische onmogelijkheid en de oncontroleerbaarheid der inkomens; overigens delen wij het gevoelen van de raad, dat als het kon hier geholpen moest worden; doch de venters delen ten deze het lot van zovele andere kleine zelfstandigen. De heer Tromp wil voor niemand onderdoen in belang- steling voor deze mensen, doch wil fair blijven tegenover B. en W. en constateren, dat er geen mazen, zijn in de regeling om hier te helpen. De heer Van der Veen wees echter op de mogelijkheid, dat de venters een keus' konden doen, maar spr. gelooft dat deze mensen zo vrijheidlievend zijn, dat ze liever „eigen man blijven”, er zit koopmansbloed in hen. Maar kunnen ze in de koude winterperiode niet consekwent bij de steunregeling aansluiten, en zomers zelfstandig blijven? De heer Van der Veen: „Dus halfbloeden!” De heer Tromp: Zij zouden er dus ’s winters hun venter- schap aan moéten geven, ’s zomers redden zij zich gemakke lijker. Spr. weet niet of deze regeling technisch mogelijk is. De heer Van der Veen zou het toejuichen als B. en W. een duwtje wilden geven om de venters die vroeger in de steunregeling waren, er weer in te brengen; het aantal venters wordt dan ook kleiner en dan krijgt dit kleiner aantal ook weer wat grooter kans. De Voorzitter wil graag al deze dingen eens rustig door B. en W. doen overwegen. De heer Greidanus zegt dat als een aantal dezer mensen in de steun kwam, ze uit hun bond moesten treden, men brak dan de organisatie af. De heer Zuiderbaan zegt, dat het absoluut onmogelijk is de venters als zodanig onder de steunregeling te brengen. Een ander denkbeeld is dat sommige werklozen die, om zich zelf te redden, venter werden, nu weer in de steunregeling teruggebracht kunnen worden als zij ’t venten opgeven. De Voorzitter twijfelt aan de mogelijkheid van het denk- beeld-Tromp; er is een criterium om voor steun in aanmerking te komen, nl. dat men een poos als loontrekkende in het vrije bedrijf moet werkzaam zijn geweest. Spr. zegt echter namens B. en W. toe, dat de kwestie nog eens zal worden besproken, al betwijfelt hij sterk of er voor deze mensen iets kan gedaan; anders was daarop ook nu al in ons advies gewezen. Z. h. s. conform het advies van B. en W. besloten. Punt IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging en aanvulling van de Algemene Politieverorde ning der gemeente Sneek. (Bijlage 27; dossierno. 1.75.) Het voorstel vindt men in ons vorig nr. De Voorzitter doet mededeling van een nog door B. en W. voorgestelde redactionele wijziging in art. 79 a. De heer Van der Veen vraagt zich af waarom B. en W. nu van deze gelegenheid geen gebruik maken om ook de mest- pramen uit de stad te verwijderen. -Daartegen dient toch ein delijk eens iets gedaan. De Voorzitter: Er ontbreekt aan "Me politieverordening nog veel, strikt genomen moet U zich echter nu houden aan het voorgestelde. De heer Van der Veen meent dat er nu toch een ge schikte gelegenheid is om ook andere dingen ter sprake te brengen, het is ook een ergernis bv. waar het zand wordt opgeslagen als straatherstel enz. nodig is. NIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1