Ho. 68 Eerste Blad Uitgave KIEZEBRHK Co. annex SNEEKER COURANT (SOe Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek J3/oemen en Zaterdag 29 Mei 1987 58e Jaargang Dit No. bestaat uit 3 bladen. f. 4.95 f. 4.95 Alle Advertentlën wordpu in belde bladen opgenomen Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting vuur deelde zich al dadelijk aan de gor- NIEUWSTIJDINGEN. Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. worden vlaggen. ver be- Biemans in een hachelijke positie begonnen te verkeeren. De vrouw van den heer Bie- mans, die als steenhouwer is verbonden als ziX alle Swift-Zomerschoenties Een brand te Rotterdam. Gisteravond heeft te Rotterdam in een huis aan de Zijdewindestraat ’n felle brand gewoed, waarbij een man ernstig is ge wond. Een kind, dat uit de tweede verdie ping op straat werd geworpen, is opgevan gen en ongedeerd gebleven. Twee étages zijn nagenoeg geheel uitgebrand. Pand 13 aan de Zijdewindestraat aldaar bevat in het geheel drie woningen. Het be nedenhuis staat leeg; de eerste étage is verhuurd aan de familie Homan en de tweede verdieping aan de familie Biemans. Omstreeks kwart over tien is in de keuken van de familie Homan brand uitgebroken door het omvallen van een spiritusstel. Hei dijnen mee en weldra stond deze verdieping aan de achterzijde in lichter laaie. De heer Homan is dadelijk de trap afge rend, om de brandweer te waarschuwen, terwijl zijn vrouw hun drie en een half jarig dochtertje uit het bed haalde om zich met het kind in veiligheid te stellen. Al heel spoedig hadden de vlammen ’t trapportaal bereikt, waardoor de leden van het gezin Swift-zomerschoentjes zijn als bloemen.. Even mooi, even kleurig en volmaakt. Men tracht de succesvolle Swift-creaties dan ook na te bootsen. Maar zoomin als 'n nagemaakte bloem het kan halen bij een echte, evenmin kan 'n nagemaakte Swift de echte Swift-schoentjes nabij komen. Alleen SWIFT geeft U blijvende voldoening. Eischt daarom dat Uw schoenwinkelier U Swift geeft, als U van mooie schoentjes houdt. Het merk staat in de zool. SER IEWED STRIJDEN KON. ZEIL VER. SNEEK. Deze serie-wedstrijden voor Regenbogen, i6 M2. en Olympia Jollen van leden, wor den ‘gehouden op 5, 12 en 19 Juni en 10 Juli. De prijzen zijn uitgeloofd door de N.V. Lankhorst Touwfabrieken. Men zie voor aangifte de adv. Een mooie gezonde huid De huidzuiverende, huidgenezende en huid- voedende kracht van Purol, maakt de huid niet alleen mooi, gezond en fluweelzacht, maar verwijdert teven» vetwormpjes, pukkels en uitslag. Gebruik voor ^elaatsverzorglng witte Purol. Deze is na inwrijving onzichtbaar op de huid en daarom ook zeer geschikt voor gebruik overdag. DE HEER P. SIKKES LID DER EERSTE KAMER. Tot lid der Eerste Kamer voor de S.D.A.P. is gisteren o.a. gekozen de heer P. Sikkes, secretaris onzer gemeente. De heer Sikkes werd 28 Dec. 1878 te Hindeioopen geboren en opgeleid in de gemeente-administratie. Op 15 Februari 1915 werd hij benoemd tot secretaris der gemeente Sneek. Hij neemt een vooraan staande plaats in bij de opleiding voor de gemeente-administratie-examensin 1931 werd hij lid der Provinciale Staten van Friesland waar hij door zijn groote staats rechtelijke en administratiefrechtelijke ken nis spoedig een vooraanstaande positie ver wierf. Hij is voorzitter der sóc.-dem. Star ten-fractie. DE VLAG VAN HET KONINKRIJK. Een wetsontwerp is ingediend, houdende bepalingen omtrent de vlag van het Ko ninkrijk der Nederlanden. Art. 1 van dit wetsontwerp luidt als volgt: „De vlag van het Koninkrijk der Ne derlanden is een vlag, bestaande uit drie liggende banen, waarvan de bovenste rood, de middelste wit en de onderste blauw is. De vlag heeft den vorm van een recht hoek, waarvan de lengte zich verhoudt tot de hoogte als drie tot twee. De drie banen zijn van gelijke breedte. Bij algemeenen maatregel van bestuur worden voorzieningen getroffen tot nadere •- ten op een regeling, getroffen krachtens ar tikel 3, zullen niet mogen worden ge voerd of in het openbaar vertoond. Deze bepaling keert zich met name tegen natio nale vlaggen, welke door toevoegingen of opschriften worden ontsierd. De bedreigde geldboete bedraagt ten hoogste f 150. Zij is ontleend aan artikel 435 van het Wetboek van Strafrecht. Het lijkt althans voorshands niet noodig om op de hier bedoelde overtredingen tevens principale hechtenisstraf te stellen. Ver beurdverklaring daarentegen kan, vooral wanneer "een gevoerde verboden vlag een aanstootelijk karakter heeft, nuttig werken. De in het ontwerp geregelde materie betreft niet alleen het rijk in Europa, doch het geheele koninkrijk der Nederlanden. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 2527 Mei: Damesrijwiel Handschoen Blauw jasje. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 2527 Mei: Schoen, J. Wiersma, O. Koemarkt 39; Parapluie, A. Muller, Kruizebroeder- straat 4; Gummispons, J. Akkerman, Nau we Noorderhorne 22; Bril, huissleutel en doosje, Concierge Stadhuis, Marktstraat; Handschoen, IJ. Achter, Boschgracht 6; Brillendoos en sleutel, Stembureau 3, Kerk- gracht; Heerenrijwiel, C. Kuipers, con cierge) Gymnasium; Rijwielbelastingmerk, H. Zijlstra, ie Oosterkade 30; Paar muts spelden, H. Lammers, Jousterkade 1. BIOSCOOPNIEUWS. De naam „Ouïda” is bijna al een ver- getene, toch was de Engelsche roman schrijfster die zich achter dat pseudoniem verborg, eenmaal een der meest gelezene ter wereld. Een haar bekendste romans was „Onder Twee Vlaggen” en de geschiedenis daarin verhaald, op moderne leest ge schoeid, is nu het onderwerp van een film geworden, welke thans in het Amicitia The ater gaat. Als we nog vertellen dat het gaat om een liefdesgeschiedenis met het Fransche Vreemdelingenlegioen en zijn strijd tegen de Marokkanen op de achter grond begrijpt men wel dat het er roman tisch en boeiend toegaat. Ronald Colman, Claudette Colbert, Victor MacLaglen en Rosalind Russell hebben de hoofdrollen, tienduizend figuranten werkten mee, een grootsch opgezette film is het dus ook. In het bijprogramma o.a. de Hinden- burgramp. DE KAMERVOORZITTERS EN DE VICE-PRESIDENT VAN DEN RAAD VAN STATE BIJ DE KONINGIN. De Koningin heeft gisteren op het Huis ten Bosch de voorzitters van de beide Ka mers der Staten-Generaal en den vice- president van den Raad van State ter con ferentie ontvangen. Heden zijn eenige fractie-voorzitters ont vangen. schouwd worden als twee schillende vlaggen. Zij moeten schouwd worden als variëteiten van een zelfde vlag, die als Princevlag werd aan geduid. Het verschil in kleuren maakte geen verschil in beteekenis uit. Langzamer hand is het rood het oranje meer en meer gaan verdringen. Sedert ongeveer 1630 krijgt het rood bepaaldelijk de overhand, niet lang daarna is het oranje geheel ver dwenen. Wat van dit verschijnsel de oor zaak is geweest, is onzeker. Waarschijnlijk is, dat het plaats had om zuiver practioche redenen. Bepaaldelijk onhoudbaar is de theorie gebleken, dat de verdwijning van het oranje in de vlag een gevolg zou zijn geweest van anti-stadhouderlijke gezind heid. Hiervan is geen sprake. Daarom is het ook niet juist, dat het herstel van het oranje de beteekenis zou kunnen hebben van een bijzonder blijk van aanhankelijk heid jegens ons Vorstenhuis. Van doorslag gevend belang jjchter acht de regeering, dat, wat er zij van den oorsprong der vlag en haar aanvankelijk wisselvallige kleuren, het rood, wit en blauw gedurende ongeveer 300 jaren practisch de nationale vlag is geweest en bovendien de vlag der traditie van de thans levende generatie. Bij dezen stand van zaken ziet de regee ring geenerlei aanleiding om voor te stel len de Nederlandsche vlag te veranderen. Vlaggen, welke van de nationale vlag afwijken, doch vallen onder de omschrij ving van artikel 1, eerste lid, en niet berus- bepaling van de juiste kleuren en omtrent de duurzame vastlegging daarvan.” Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Als kleuren worden genoemd rood, wit en blauw. De regeering heeft in de omstan digheid, dat een aantal landgenooten de voorkeur zou geven aan de kleuren oranje/ wit en eventueel lichter blauw, en van oor deel is, dat het van juist inzicht zou ge tuigen, zoo men een vlag van die kleuren combinatie tot de nationale zou verklaren, allerminst aanleiding kunnen vinden tot het doen van een voorstel van die strek king. De doop de voorstanders van het Oranje-blanje-bleu aangevoerde argumen ten acht zij niet steekhoudend. Trouwens de voorkeur voor het oranje-blanje-bleu is reeds, toen rij in de zestiger jaren van de vorige eeuw voor het eerst van rich deed hooren, al dadelijk van zeer gezaghebbende zijde bestreden. Het historisch onderzoek omtrent het ontstaan van de Nederlandsche vlag heeft tot dusver nog niet in alle opzichten tot volkomen zekere resultaten geleid. Wat echter wel vaststaat, is het navolgende: De driekleur is in ieder geval als nati onale vlag gebezigd sedert den opstand der Nederlanden tegen het Spaansche be wind. Aanvankelijk vertoonde zij de kleu ren oranje, wit en blauw, doch zeer waar schijnlijk al dadelijk daarnaast ook rood, wit en blauw. De oranje-blanje-bleu en de rood-wit-blauwe vlag kunnen niet be- aan de begraafplaats, ligt in het zieken huis. De heer B. was thuis met zijn vijf kinde ren. Op het hulpgeroep hebben omwonen den een soort van ketting langs de trap gevormd, hoewel het trapgat al vol rook stond. Met groote moeite en met gevaar voor eigen leven slaagde men er in, vier kinderen, door deze aan elkaar door te geven, op straat en in veiligheid te krijgen, maar toen was het de hoogste tijd, dat de redders aan eigen veiligheid gingen denken en zij moesten wijken. Op dat moment be vonden de heer Biemans en zijn 9-jarige dochtertje zich nog boven, aldus de N. R. Crt. Het vuur had de trap bereikt en zeer vlug breidde de brand zich naar boven uit, waar door ook de weg naar de zolderverdieping afgesneden raakte. De heer Biemans heeft daarop ’t raam’aan de straatzijde geopend en zijn dochterje op straat geworpen. Be neden hadden zich vele buurtgenooten op gesteld, die jassen en dekens klaar hielden, om het kind op te vangen. Hierin zijn zij prachtig geslaagd en het kind bleek onge deerd te zijn. De heer Biemans is daarop aan de ven sterbank gaan hangen, waarna hij zich liet vallen. Hij kwam op den rug van een der omstanders terecht, hetgeen zijn val heeft gebroken. Merkwaardigerwijs heeft degeen, die den heer B. op zich kreeg, geen letsel opgeloopen, maar de heer B. is langs den rug van den ander afglijdend met beide voeten op de straat gesmakt en daarbij heeft hij een compressie van beide hiel- beentjes opgeloopen. De wijkarts, dr. W. Akkersdijk, die spoedig ter plaatse was, heeft den heer Biemans de eerste genees kundige hulp verleend, waarna de heer B. per auto van den G.G.D. naar het zieken huis aan den Coolsingel is vervoerd, waar hij is opgenomen. Inmiddels had de brandweer de blus- sching krachtig ter hand genomen. Gasten van de slangenwagens 56 en 28 hebben in totaal met 3 stralen op de waterleiding het vuur gebluscht, daarbij geassisteerd door personeel van de afdeeling brandblusch- middelen, dat onder leiding van den heer De Keijzer, opzichter van deze afdeeling met rookmaskers heeft gewerkt. Slangen wagen 31 is in reserve gehouden. Mede aanwezig waren de slangenwagens 32 en 27, benevens autospuit no. II en de reservemotorwagen no. I. Van den genees kundigen dienst waren er twee auto’s ter plaatse. De leiding van ’t blusschingswerk berustte achtereenvolgens bij onderbrand- meester Borst, brandmeester Den Ouden en hoofdman Bakker. De kinderen van het ge zin Biemans zijn bij buren opgenomen. De eerste verdieping is geheel en de tweede verdieping grootendeels uitgebrand. VERKIEZINGSVARIA. Een jonge dame te Bussum, die juist ge trouwd was, maakte voor het eerst van haar kiesrecht gebruik. Zij bleef onnatuur lijk lang in het stemhokje. Een dienstdoend agent ging eens kijken en hoorde van haar de benauwde vraag, hoelang rij nog in het hokje moest wachten tot haar naam zou worden afgeroepen 1 Een aantal kiezers, die gestemd hebben in de stembureaux aan het Frans Halsplein en de Anthony Muysstraat te Schiedam, hebben protest aangeteekend tegen de wijze van stemmen, omdat h.i. de stemhokjes te groot waren en het schrijfblad te klein in verhouding tot de grootte van het stem- NIEUWE SNEEKER COURANT jwift Doos 30 en 60 ct. Tube 45 ct. Bi] Apoth. en Drogisten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1