No. 69 Eerste Blad Uitgave KIEZEBRINN Co. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Woensdag 2 Juni 1937 S3e Jaargang Dit No. bestaat uit 2 bladen. FEUILLETON RONALD STANDISH door SAPPER NIEUWSTIJDINGEN. Alle Advertentlën worden In beide bladen opgenomen Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Deze toen D i 11 s tl a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneexer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis. Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum. dochtertje van de familie Posthumus bij het oversteken van de weg overreden door een vrachtauto van den heer De Boer. Het kind overleed eenige oogenblikken na het onge luk. Vertaling van Mevrouw L. J. A. M. Berkhout-Willemse De Koningin geeft Dr. Colijn opdracht tot kabinetsformatie. De regeeringspersdienst meldde gisteren: Hedenmorgen heeft H. M. de Koningin Dr. H. Colijn, Minister van Staat, ontvan gen en hem opdracht gegeven tot vorming van een kabinet. Dr. Colijn heeft verzocht die opdracht In beraad te mogen houden. Naar aanleiding van de mededeeling, dat H. M. de Koningin Dr. Colijn opdracht heeft gegeven tot vorming van een kabinet heeft het A.N.P. zich tot Dr. Colijn gewend met de vraag wat de formule, waarin de opdracht is vervat, beteekent. De formule aldus Dr. Colijn komt overeen, als ik mij goed herinner, met de formule, waarin in 1918 de opdracht aan den heer Nolens was vervat, in 1923 de opdracht aan den heer Kooien en in 1925 de opdracht aan mijzelf. Uit den aard der zaak laat die formule aan den formateur de vrijheid om in verschillende richtingen naar een oplossing te zoeken, wat intus- schen niet wegneemt, dat ik uiteraard be gin met te zoeken naar een oplossing, waarbij redelijkerwijze mag worden ver wacht, dat een te vormen kabinet door de personen, die het bevat en door zijn werk program in de Staten-Generaal, voldoen den steun zal vinden. Kindje overreden en gedood. Zaterdagavond is te Nijland het twee-jarig Friesland over 7218 dagen Groningen over 429 dagen Drente over 1079 dagen Het personeel heeft met een groote toewijding zijn dikwijls moeilijke taak ver vuld. Besloten werd de verpleegprijs voor de patiënten van de Raden van Arbeid van f 4 terug te brengen op f3.75, van welke be slissing mededeeling is gedaan aan de Ge neeskundige Commissie uit de Raden van Arbeid te Utrecht. Op 31 Dec. '36 bedroeg het aantal pa tiënten 51 mannen, 48 vrouwen, 26 kinde ren, totaal 125. Het aantal verpleegdagen bedroeg in 1936 totaal 46162. Van de in 1936 ingekomen patiënten waren er 45 uit Friesland, 24 uit Groningen, 17 uit Drente, 3 uit Overijsel, 1 uit Utrecht. Ned. Herv. waren er 49, geref. 15, doopsgezind 1, baptist 1, vrij evangelisch 1, geen of on bekende richting 23. Van de vertrokken patiënten die voldoend lange rustkuur had- ilen gehad waren practisch hersteld 21, verbeterd 40, niet verbeterd 11. 20 waren geheel geschikt tot werken, 6 ten deele, 43 niet. Het verslag bevat voorts de finan- cieele bescheiden. Tasch met gouden dukaten opgebaggerd. Uit Grouw meldt men aan het L. N,: Drie arbeiders uit de gemeente Smallin- gerland, die alhier bezig zijn bij het slatten en uitbaggeren der Geeuw (de doorvaart vanaf de Graft naar de Oude Venen), kre gen in hun beugel een eigenaardige vondst. Men haalde n.l. een leeren tasch boven, welke vol zat met gouden ducaten (oude munten) ter waarde van ongeveer f3000. Aanvankelijk zou deze vondst niet be kend zijn geworden, hadden de drie man nen bij de verdeeling geen ongenoegen ge kregen. Hierdoor kwam de zaak uit, en naar wij vernemen, moest het goudgeld aan de bevoegde autoriteiten worden over gegeven. Het is een raadsel, hoe deze kostbare som op zulk een plaats terecht is gekomen. TE ROTTERDAM EEN DRIELING GEBOREN. Vrijdag is te Rotterdam een drieling geboren; een meisje en twee jongens. Het zijn de eerste kinderen, waarmee het in 193 5 gesloten huwelijk van den timmerman J. Struyk, die in de Rösener Manzstraat woont, wordt gezegend. De moeder, me vrouw M. M. Struyk-Otten is thans 26 jaar oud. De pater familias van dezen zoo rijke vrucht dragenden struik is 28. Moe der Struyk maakt het wel, de kleine Struykjes zijn welvarend en vader Struyk js al weer wat van den schrik bekomen Blijkens statistieken komen tweelingen eens op de 87 bevallingen voor; drielin gen zijn veel zeldzamer: de statistici heb ben vastgesteld, dat een drieling eens op de 7569 geboorten voorkomt. Gemiddeld komt eens op de 658.503 geboorten een vierling voor en vijflingen eens op de 57.000.000. Voor zoover bekend, komt het niet voor, dat de ooievaar zich nog uitbundiger van zijn opdracht kwijt. U verbrandt in de <zon? Als de huid van Uw gelaat, hals en armen door de zon pijnlijk verbrand is, of dat gij U bij het fietsen hebt doorgezeten, doe er dan onmiddellijk Purol op. Dit verzacht en geneest spoedig. Purol (wit en geel) beide in doozen van 30 en 60 ct., tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Meer wilde hij niet zeggen, hoewel wij vergingen van nieuwsgierigheid. Wij1 speel den dien middag golf en den volgenden dag eveneens twee ronden, maar geen en kele maal maakte hij eenige toespeling op de zaak. En toen kwam den volgenden morgen het antwoord van Scotland Yard. „Niets,” zeide Ronald na lezing van den brief. „Er is niets bekend omtrent Mrs. Hamilton, en dit verwachtte ik al. Maar nu is de kwestie hoe wij de zaak zullen aan pakken.” „Wij moeten iets doen,” riep het meisje. „Als zij werkelijk misdadigers zijn, kunnen wij hen niet in onze mooie pastorie laten blijven.” „Als u mij een middel aan de hand kan doen om ze er uit te zetten,” lachte Ronald, „dan wil ik het direct te baat nemen. Wij hebben geen atoom van bewijs, en als wij het zouden klaarspelen het huis in te ko-‘ men om er naar te zoeken, dan, zijn wij de misdadigers. Neen, Miss Millington, ik vrees dat er voor het oogenblik niet veel aan te doen is. Daarom denk ik terug te gaan naar Londen om verdere onderzoe kingen te doen; ik zal Bob, als u hem tenminste velen kan hier laten om de sterkte aan dezen kant bezet te houden.” „Wij zullen het zeer gezellig vinden als Mr. Miller blijft,” zeide zij, maar ik kon hooren, dat zij teleurgesteld was. „Houd je oogen goed open, Bob,” zei Ronald, „en zie zonder gezien te worden, en vooral laat hen geen achterdocht krij gen.” Dit alles was goed en flink gezegd door Ronald. Maar hoe ter wereld kon ik „zien zonder gezien te worden?” Ik kon niet aan het voorhek gaan staan, nóch kon ik er uren lang voor heen en weer loepen. De honden maakten het onmogelijk, dat ik mij op het vijandelijk terrein verdekt kon opstellen, In de vergadering van 27 November werd als tweede gediplomeerde hoofdver pleegster beno,emd zuster S. van Wijk te Endegeest. Een gevolg van de toename van de kin derverpleging is de noodzakelijkheid om onderwijs te gaan geven, want ffiet alleen blijven die kinderen in geestelijke ontwik keling belangrijk achter bij hun gezonde leeftijdsgenooten, zoodat wij duidelijk voel den dat dit moest gecompenseerd worden, maar ook hebben die kinderen te veel tijd, vervelen ze zich, zijn onrustig en kuren daardoor niet goed. Begin September is dan ook aan de stichting een onderwijzeres met volledige bevoegdheid Lager Onder wijs en handenarbeid verbonden en geven wij nu dagelijks aan alle kinderen die hier voor in aanmerking komen alleen de zware zieken en koortsende blijven hier buiten onderwijs, ten deele klassicaal, ten deele privaat-onderwijs, en dan krijgen ze overdag nog eenig schoolwerk te doen. Van geneeskundig standpunt gezien heeft dit direct tot gevolg, dat de afdeeling ge heel rustig is, er wordt goed gekuurd. De economische algemeene toestand is nog steeds moeilijk en dit spiegelt zich ook duidelijk af in de verpleging van onze zie ken, want het is dikwijls moeilijk om een noodzakelijk geachte langere verpleging be kostigd te krijgen. Enkele malen mopsten we weer ervaren hoe, niettegenstaande de groote inspanning van de uitzendende ver zorgers, het hun niet gelukte voldoende geld bijeen te krijgen om de gevraagde verlenging te bekostigen. De verpleegprijs bedraagt voor patiën ten uit Friesland en yoc* patiënten uit Ge meenten buiten Friesland die ons subsidi- eeren f 2.50 per dag, geneeskundige en operatieve behandeling, medicamenten, eventueele bestraling en röntgenopiiamen, verband, bewassching inbegrepen. Voor pa tiënten buiten Friesland uit Gemeenten die ons niet subsidieeren is de vei'pleeg- prijs f 2.70 per dag. De verpleegprijs voor de kinderafdeeling bedraagt f 2.— per dag, eveneens alles inbegrepen. De leeftijdsgrens bij opname voor de kinderafdeeling is 16 jaar. Voor een beperkt aantal behoeftige pa tiënten kan op verzoek uit ons Verplegings- fonds een toeslag op den verpleegprijs ge geven worden. Dit fonds is bijeen gebracht uit alle sinds de oprichting te Joure in 1910 tot nu toe ontvangen erfstellingen, legaten, giften, schenkingen en het aandeel van de opbrengst Emmabloemcollecte, dat wij jaarlijks van de N.C.V. ontvangen. De 'rente van dit fonds wordt aangewend voor bovengenoemde toeslag. Dit jaar is een be drag uitgegeven van f3733.05 en wel: voor patiënten uit: GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 2731 Mei: Fietssleutel Broche Kussen (grijs fluweel) Rijw.belastingmerk Alpino- muts. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 2731 Mei: Actetasch, S. Dijkstra, Marktstraat 3; Rijwielbelastingmerk, H. P. Wiersma, Oost hem; Beursje met inh.j J. Spoelstra, Een heid 4; Bos sleutels,, F. Visser, Franeker- vaart 8; Bos sleutels, R. Martens, Oester- dijk 29; Autokussen, D. Horjes, Pr. Ju- lianapark 17; Beursje met inh.„ S. J. Zui- dema, Boschgracht 7Kousje en knoop, R. Ozinga, Singel ^4; 'Paar sokjes en een Po'lohoed, A. Ligthart, ie Oósterkade 9. WATERKAMP. Het Nationaal Jongeren Verbond zal dit jaar behalve het zeekamp voor mannelijke leden op Texel een waterkamp voor meis jes organiseeren en wel van 28 Juli tot 7 Augustus op een eilandje in Friesche Me ren ip de gemeente Wymbritseradeel bij Sneek. De leiding is in handen van mevr. C. A. H. Haitsma Mulier-van Beusekom. FRIESCH VOLKSSANATORIUM. Aan het jaarverslag 1936 is het vol gende ontleend. In de vergaderingen van het hoofdbe stuur werden o.a. de volgende besluiten genomen: In de vergadering van 30 April werd de geneesheer-directeur uitgenoodigd de hoofdverpleegster, zuster Camstra, die 1 Mei 25 jaar aan het Sanatorium zal zijn verbonden, namens het Hoofdbestuur met dat jubileum geluk te wenschen en haar een geschenk aan te bieden. In deze vergadering werd aan zuster Camstra op haar verzoek met ingang van 15 Augustus eervol ontslag verleend ials hoofdverpleegster, onder dankbetuiging voor de gewaardeerde diensten door haar in die betrekking aan de inrichting bewe zen en haar naast haar ouderdomsrente ©en jaarlijksche uitkeering toegekend, waarvan het bedrag tot wederopzegging bepaald wordt op f 1000. Besloten werd ter voorziening in de va- begon hij over geheel iets anders. „Is het mogelijk,” zei hij, „dat iemand werkelijk denkt, dat een terrier tweemaal daags een pond hondenkoeken eet Ik vertelde aan de dam©, dat mijn legendari sche hond die hoeveelheid dagelijks tot zich nam en zij dacht er niet aan, aan mijn woorden te twijfelen. Ik moet bekennen, dat 2e mij eenige malen vertelde aat m dergelijke bijzonderheden aan de oppassers werden overgelaten, maar zelfs dan, Bob, een terrier die twee pond hondenbrood per dag eet ’t is toch al te mail” „Denk je dus, dat het in de pastorie niet pluis is?„ „Tegen Miss Millington zeide ik, dat de kansen gelijk stonden. Maar nu.” Hij verviel in gedachten en verbrak het zwij gen pas toen wij het huis van de Milling-, tons bereikt hadden. „Wij hebben het ongeluk,” zeide hij, terwijl hij de auto liet stoppen, „dat wij geen houdbaar excuus hebben om er weer heen te gaan, en het zal geen sinecure zijn om dat huis omringd als het is door honden te verkennen. Ik had geen idee dat zij nog meer honden achter het huis hebben.” Tom Millington kwam naar buiten om ons te begroeten, en zijn geheele gezicht lachte van plezier over onze komst. „Prettig je hier te zien,” riep hij. „Maar ik had nooit kunnen deifken, dat Nancy zoo’n oude rat als jij zou vangen Ronald, met haar vermeende gruwel-ontdekking.” Ronald lachte, maar zeide niets en wij volgden Millington naar het huis, waar zijn zuster ons kwam verwelkomen. „Hier zijn je ongelukkige slachtoffers, Nancy,” zei hij. „Het minste wat je voor hen doen kunt is hun een whisky soda aanbieden.” „Wanneer gaat de post vanavond?” vroeg Ronald. cature-Camstra twee gediplomeerde hoofd verpleegsters te benoemen, aan elk der paviljoens één. De in 1935 ontvangen gift ad. f276.68, zijnde het saldo van de opgeheven Veree- niging „Kindervreugde” in de Zuidelijke Kanaalwijken te Leeuwarden, is gestort in het verplegingsfcnds. Aan die gift is de bepaling verbonden dat zij moet worden aangewend ten bate der kinderverpleging. Naar aanleiding dezer bepaling werd in genoemde vergadering nog besloten op de voorwaarden, opgenomen in de Regeling betreffende het Verplegingsfcnds, in de verpleging van kinderen een bijdrage te verleenen van fo.25 per verpleegdag. In de vergadering van 27 Juli werd tot hoofd verpleegster benoemd zuster T. Wie- linga, particulier verpleegster te Leeuwar den en werd besloten het personeel van het sanatorium uit te breiden met een analyste. In het vorig jaarverslag wordt melding gemaakt van een kinderafdeeling, te ver binden aan het vrouwenpaviljoen, waar van de kosten geraamd waren op f 49000, welk plan in handen werd gesteld van een commifcsie uit het Hoofdbestuur, commissie, bestaande uit de heeren Mei huizen, Van der Meulen en Van der Mei, bracht daarover een uitvoerig rapport uit. Den 27 Juli had het Dagelijksch Bestuur een vergadering met deze commissie ter bespreking van dit rapport en het naar aanleiding daarvan door den geneesheer- directeur opgemaakte rapport. Het resul taat dezer bespreking was dat overeenstem ming werd verkregen omtrent het volgend voorstel aan het Hoofdbestuur: a. in beginsel te besluiten tot den bouw van een afzonderlijk kinderpaviljoen voor 30 patiënten, op een door het Hoofdbe stuur goedgekeurde plaats; b. een commissie, bestaande uit den geneesheer-directeur en de leden van het Hoofdbestuur, artsen Beekhuis en Meihui zen, bijgestaan door den architect Baart, uit te noodigen een plan met begroeting van kosten van zoo’n paviljoen te ontwer pen en aan het Hoofdbestuur ter goedkeu ring aan te bieden. Dit voorstel werd in de vergadering van 1 October door het Hoofdbestuur zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Hoewel dit feitelijk tot het jaarverslag over 1937 behoort kan hier nog worden medegedeeld dat het Hoofdbestuur in zijn vergadering van 13 Februari j.l. met al gemeene stemmen heeft besloten tot den bouw van een afzonderlijk kinderpaviljoen, overeenkomstig het overgelegde ontwerp der Commissie, in de nabijheid van het Röntgenhuis, en voor dezen bouw een crediet te verleenen van f 80.900. „Je hebt allen tijd.” „Goed. En, Miss Millington, 'wij hebben een 'onderhoud gehad met uw vriendin.” „Heeft u Mrs. Hamilton ontmoet?” riep het meisje. „Hoe heeft u dat aangelegd?” „Ik zal haar binnen een paar dagen een niet bestaande terrier zenden, die twee pond hondenbrood per dag eet. Tenminste dit vertelde ik haar en zij nam het voet stoots aan.” Een oogenblik scheen zij' hem) |niet te begrijpen. Toen wendde zij zich triom fantelijk naar haar broer. „Daar sta je nu, Tom! Ik wist wel, dat zij een bedriegster was I” „Het feit alleen, dat zij niets van honden afweet, bewijst nog niet, dat zij niet deugt,” hield hij koppig vol. „Het bewijst niets,” stemde Ronald toe. „Maar voor een paar bijzonderheden, die ik opmerkte, heb ik toch wel een indruk gekregen, die mij doet besluiten aan Scot land Yard te schrijven en daar eenige na- sporingen over een en ander te doen. Al leen moet ik u verzoeken er met niemand over te spreken. Als wij het niet bij het rechte eind hebben is het niet minder dan eerrooverij, wat wij van plan zijn. Hebben wij wèl gelijk, dan mogen wij niet de minste kans loepen dat zij achterdocht krijgen. Daarom wil ik mijn brief niet in de dorps-brievenbus posten, de postbeambte zou misschien een hartverlamming krijgen van emotie.” „Laten wij een partijtje golf gaan spe len,” zei Millington, nu zeer onder den indruk „ge kunf dan meteen je brief posten. Maar wat kunnen ze voor hebben in een afgelegen dorp als dit?” „Dat zal ‘blijken, oude jongen,” ant woordde Ronald. „Mrs. Hamilton en de man die de deur opende, zijn mij beiden onbekend, dus ik heb geen idee wat hun o I „branche” is. Maar als mijn vermoedens „Om zes uur,” antwoordde Millington. juist zijn, geloof ik dat ik het wel kan ra- bezwaarlijk op te volgen scheen. Maar aan de lunch kreeg mijn gastvrouw plotseling een gelukkigen inval. „Doet u misschien aan teekenen of schil deren, Mr. Miller?” „Zulks behoort niet tot mijn bekwaam heden,” antwoordde ik. „Waarom?” „Omdat indien gij het voldoende ver stond om het niet belachelijk te doen zijn ik dacht dat u op het kerkhof kon zit ten om de kerk uit te teekenen. Dan zou u in élk geval twee zijden van het huis onder observatie hebben.” Nu had ik werkelijk als schooljongen wel wat aan schetsen gedaan, en de belang rijkheid van haar voorstel was duidelijk. De moeilijkheid lag hierin dat mijn schooljon- gensteekeningen steeds zeer middelmatig waren en ik was bang dat mijn pogingen om de kerk te schetsen zoo armzalig zou den uitvallen, dat ieder, die ze onder de oogen kreeg zou zien dat ik mij wederrech telijk voor een artist uitgaf. Maar toch seneen dit het eenige wat ons te doen stond en na de lunch reden wij naar Horsham om de noodige artikelen, die bij een schildersuitrusting behooren, te koo- pen. Na de toestemming van den predikant verkregen te hebben, installeerde ik mij op het kerkhof. Er deed zich al dadelijk een moeilijkheid voor. Zelfs voor het meest on geoefend oog was er slechts één mogelijke plaats, waar ik mijn ezel kon zetten om de kerk te schetsen, en van die plek was de pastorie vrijwel onzichtbaar. Niet uit het veld geslagen door dergelijke kleinig heden koos ik toch een plaats vanwaar ik het huis goed kon zien en begon te wer ken, voortdurend gadegeslagen door den ongelooflijk ouden rheumatischen man, die op het kerkhof aan het schoffelen was. Het was een prachtige warme middag en al spoedig begon ik geweldigen slaap zoodat het bevel van Ronald te krijgen. De weinig© vaardigheid, die Zij drukte op den belknop en dezelfde man verscheen, die ons binnengelaten had, en die ons weer door de hall naar de voordeur leidde. Wiji waren de verster king binnengedrongen, maar ik vond niet, dat wij er veel bij gewonnen hadden. „Kreeg je ook niet den indruk,” zei ik, toen wij weer in de auto zaten, „dat de kerel die ons binnenliet op zijn nummer gezet was toen hij ging kijken of de dame thuis was?” „Goed gedaan, Bob,” zei Ronald lachend. „Je maakt schitterende vorderin gen. Maar heb je ook een idee, waarom hij een standje zou gekregen hebben?” „Hoe ter wereld kan ik dat nu weten!” riep ik. „Heb je geen verschil in zijn uiterlijk opgemerkt, toen hij terugkwam om te zeg gen, dat Mrs. Hamilton'ons wilde ontvan gen?” „Neen, dat kan ik niet zeggen.” „Nu val je mij weer tegen, oude jongen. Toen hij de deur voor ons opende, had hij geen handschoenen aan, toen hij terug kwam droeg hij ze wèl.” „Een van haar huisregels misschien, die hij een oogenblik vergeten was?” „Heb je op zijn nagels gelet?” „Neen, wat was er aan te zien?” Hij antwoordde niet dadelijk en K/ NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (80e Jaargang) den.”

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1