Kleeding naar Maat p. (b-E) „CONVENABLE Buikcorsel” (de meest correcte steun) R. MARTENS No. 73 Eerste Blad UitgaveKIEZEBBINK Co xr courant vymbrits Woensdag 16 Juni 1937. TROMP, Sneek. duur - 1 Onze kleeding is duurzaam en niet «DEEL fflcieol Orgaan lier Gemeenle Sneek. 53e Jaargang MMMKK SHE RECLAME KOLOM. V OFFICIEEL GEDEELTE. Costuum naar maat vanaf f 37.00. I NIEUWSTIJDINGEN. □I Een onzuivere huid. Witte Purol THUIS en mee naar buiten. ANNO 1753, ANTON KABELAAR OVERLEDEN. Alleen bij Inlevering van deze BON geven wij, bij aankoop van elk EEN FLINKE KORTING Alleen geldig t. en m. 30 Juni a.s. DINSDAGS Bureau: KLEINZAND 5—7 SNEEK - TELEFOON 2200 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. In de pauze zal er weer een/ 1500 M. 43 Voor Engros B tt /*HL£B£NKL£EWnG V 6N££K W.^BURGSTRAAT.9 25 ct. 25 18 ram zuivert de huid van alle onzuiverheden, zooals vetwormpjes, pukkels, vlekjes en uitslag. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten Bussen Wafelkoeken Tafelkoeken Jodenkoekjes vallen in den smaak I 3950.— ƒ4219.—, Verschijnt en VRIJDAGSAVONDS DIENSTPLICHT. Wensen omtrent inlijving. De ingeschrevenen voor de dienstplicht, die hun wensen met betrekking tot de in lijving niet reeds bij de keuring of bij een andere gelegenheid hebben opgegeven of die iets anders zouden wensen dan zij toen hebben medegedeeld, hebben gelegenheid, hun voorkeur alsnog voor 10 Juli a.s., liefst schriftelijk, op te geven aan de 1NDE- LINGS-DISTRICTS-COMMANDANT TE LEEUWARDEN. Deze voorkeur kan betreffen zowel de indeling bij de zeemacht of bij een bepaald korps en garnizoen als tijd van opkomst, opleiding tot officier of onderofficier enz. Wat betreft de inlijving bij de zeemacht, wordt de aandacht er op gevestigd, dat als gevolg van den wijziging der wet, voor de gewoon-dienstplichtigen van de lichting 1938, die bij de zeemacht zullen worden in- gelijfd en niet voor de kustwacht worden bestemd, de duur der eerste oefening ver moedelijk zal worden vastgesteld op 20 maanden in plaats van 14 maanden, zoals bij de keuring is medegedeeld. Zoals het zich laat aanzien zal voor de zeemiliciens-kustwachters de eerste oefe ning blijven bepaald op 8 maanden gelijk als ook bij de keuring, is medegedeeld. Misschien brengt voormelde wijziging verandering in de wensen omtrent inlijving. Voor sommige gevallen zijn bij de keuring bijzondere aanwijzingen verstrekt omtrent de wijze van aanmelding. Voor deze geval len moeten die bijzondere aanwijzingen stipt worden opgevolgd, ook al wijken zij af van hetgeen hierboven is te kennen ge geven. De hier bedoelde bijzondere aanwij zingen hebben voornamelijk betrekking op vervroegde inlijving, indeling bij de motor- dienst en opleiding tot reserve-officier-vlie- ger of reserve-officier-waarnemer bij de luchtvaart-afdeling. Belanghebbenden behoren er rekening mede te houden, dat niet aan ieders wensen zal kunnen worden voldaan. SNEEK, 15 Juni 1937. Sneeker Zweminrichting. De temperatuur van ’t water in de Snee- Sneeker Zweminrichting was heden 190, Uit de Vogelwereld. Een vreemde broedplaats. Te Leeuwarden had een merelpaar zijn nest gebouwd onder hei-draagvlak van een goederenwagon van de Ned. Spoorwegen; al spoedig waren daarin een drietal eieren gedeponeerd, er was trouwens voldoende tijd daarvoor, want de wagen was een tijd lang niet in gebruik. Doch dat veranderde; de wagon werd naar Sneek gedirigeerd en moeder lijster maakte het reisje gratis mee, want het bewaakte op het nest met zorg de kostbare inhoud daarvan. Van het rangeeren, dat vaak met zooveel schokken gepaard gaat, trok het diertje zich niets aan en het paste zich zelfs zoo snel aan de vreemde omgevirfg in Sneek aan, dat het ’t aantal eieren op vijf bracht. Onze bericht gever heeft nu het verdere verloop van dit zeldzame geval zeer voorzichtig gevolgd, doch heeft tot zijn spijt moeten constatee- ren, dat van het broedsel niets terecht ge komen is, omdat de vogel nu het nest en de eieren in de steek heeft gelaten. Hij ver moedt, dat de vogel haar echtgenoot, did in Leeuwarden achterbleef, te vergeefs heeft gezocht; in dergelijke gevallen, als een der oudervogels zoek raakt, is het regel dat de andere het nest aan zijn lot overlaat. GERED. De negentienjarige mej. M. Braak uit Alkmaar was Vrijdagavond op het vrije Zuiderstrand te Egmond aan Zee alleen in zee gegaan. Zij! kon niet zwemmen en bemerkte op een gegeven ^ogenblik, dat zij in een kuil terecht was gekomen. Daar zij zich niet meer staande kon houden, be gon zij luidkeels om hulp te roepen. Dit bleef niet onopgemerkt. Geheel gekleed begaven zich de heeren J. Visser uit Eg mond aan Zee en J. W. Balder, lid van het Roode Kruis, te Heilo, te water. Zij smaakten het genoegen de bewustelooze drenkelinge nog juist op tijd te bereiken en veilig aan het strand te brengen. Door toe passing van kunstmatige ademhaling mocht het na eenigen tijd gelukken de levensgees ten weder op te wekken. Eindexamen Chr. Kweekschool Sneek. Geslaagd de heeren: G. Sijtsma, S. Sij- brandij, W. Schuurmans, A. Roodbergen, L. Lantinga en G. de Jong. Voor nuttige handwerken slaagden de dames: R. Wytzes, M. Schotanus, A. Pot, L. Plantinga, M. Lautenbach en A. Haag- sma. weest, dat juist haar product onder tal rijke andere door de Stichting Wereld jamboree 1937 werd uitverkoren. Netheid in het Ned. Paviljoen te Parijs. Om de vloeren in het Nederlandsche Pa viljoen op de Parijsche wereldtentoonstel ling geheel stofvrij te maken en tevens de roode tegels te behoeden voor afslijting, heeft men van de N.V. voorh. D. Matak Fontein te Harlingen, telefonisch de door deze firma in den handel gebrachte Oxan- olie besteld. PRINS BERNHARD TER KERKE. Zondagochtend heeft Prins Bernhard in de Nieuwe Kerk te Amsterdam de gods dienstoefening bijgewoond, welke geleid is door ds. J. C. Koningsbergen. Ruim tien uur bleek aan de velen, die op den Dam stonden, reeds, dat dit bede huis door de Vorstelijke Familie zou wor den bezocht. Daarop duidden de uitgelegde looper en de afzetting. Tegen halfelf ver scheen Prins Bernhard, die vergezeld van eenige leden van de hofhouding van de Koningin en de Prinses zich te voet naar de Nieuwe Kerk begaf. H. M. de Koningin en Prinses Juliana bleven ten Paleize. In verband met het feit, dat de kerk vlak bij het paleis is gelegen, gingen zoo veel menschen het kerkgebouw birmen, dat de hekken gesloten moesten worden. Velen moesten staan. Hier en daar werden ban ken bijgeplaatst, en ook in het koor ach ter het groote koperen hek zat publiek. Bij den ingang is de Prins ontvangen door de kerkmeesters. Prins Bernhard nam op een der banken recht tegenover den preekstoel plaats. De voorganger deelde de gemeente voor den dienst mede, dat het een gewone godsdienstoefening gold, zoodat de hooge bezoeker niet wenschte te worden opge merkt. j De gemeente zong eerst gezang 95, vers 4. In het gebed betuigde ds. Koningsber gen van de vreugde, welke het bezoek der Koninklijke Familie aan de hoofdstad be reid heeft. Hij smeekte God H.M. de Ko ningin te sterken, en Prinses Juliana èn Prins Bernhard te steunen. Na het uitspreken van de schuldbelijde nis verzocht de predikant Psalm 89 vers 7 en 8 te zingen, aanvangende met de woorden: ,,’k Zal eeuwig zingen van Gods goedertierenheid’ Als tekst had ds. Koningsbergen geko zen Jesaja 55, het laatste deel van vers 2: „Hoort aandachtelijk naar mij.” Tot slot is gezongen gezang 249, het derde vers. Om halftwaalf was de dienst afgeJoopen. Opnieuw zette de muziek van de eerewacht het Wilhelmus in. OPPOSITIE TEGEN. EEN PREDIKANT. In de Vrije Geref. Gem. van Harder wijk bestaat een oppositie tegen den pre dikant, ds. G„ die acht jaar geleden al daar beroepen is „op, den Bijbel”. Dat wil zeggen dat vrijwel niets is vastgelegd naar burgerlijke begrippen, maar alles' geba seerd op toepasselijke Bijbelteksten. Zoo was de grondslag van zijn salaris o. m. „de arbeider is zijn loop waard” en de opbrengst van de „eerste collectezak” was voor den predikant. Naar mate een zeker deel zich tegen den predikant verzette, werd het loon van den „arbeider” al klei ner en kleiner, zoodat hij weken had met een „salaris” van 891/2 cent en f 1.16. Daar kan geen gezin van leven en de predikant kwam in verzet. Eén der opposanten,, de 53-jarige land bouwer Jochem H., heeft terecht gestaan wegens verstoren van een kerkdienst. Hij had gedurende een predicatie beleedigende critiek geplaatst. M. gaf de feiten toe en erkende, dat het oribetamelijk was geweest. De Off. van Justitie eischte f25 of 2^ d. De rechtbank zal 24 Juni vonnis wijzen. C. A Zelvelder. f Te Baarn is op 84-jarigen leeftijd over leden de heer C. A. Zelvelder, oud-districts schoolopziener. Hij is o. a. jarenlang in die functie in het district Heerenveen werkzaam geweest met standplaats te Sneek. In die tijd was de heer Zelvelder voor de vrijz.- dem. partij lid van onzen gemeenteraad. Voor de bloei der vereeniging Volksonder wijs in onze omgeving heeft de heer Zel- velder in die tijd veel gedaan, doch ook voor die ver. in het algemeen, waarvan hij vele jaren de voorzitter is geweest. Aanbesteding. Zaterdag werd door den Architect S. G. Walinga alhier aanbesteed: „Het bouwen van een tribune met bijkomende werken voor de Voetbalvereeniging „Sneek” te Sneek. Ingeschreven werd als volgt: P. de Dood en Zn., Sneek A ƒ4613.— B ƒ4313.— H. Kampen, Sneek A ƒ4500.— B ƒ4800.— P. Boomsma, Sneek A ƒ4444.- Abonnement: per jaar 2.50, fr. p. post 3.60, Actvertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT De aanvoerder bleek niet goed te kun nen raden want de geelzwarten mochten kiezen welk doel men eerst zou verdedi gen. Veel voordeel was hieraan echter niet verbonden want er stond geen wind. De witzwarten brachten dus de bal aan het rollen en openden direct het spel op de vleugels, waardoor er heel' spoedig een goede scoringskans ontstond. Het schot was echter te zacht en met de „roller” had de G.-doelman weinig moeite. De wit zwarten bleven in het offensief. Eenige cor ners werden geforceerd. Indirect uit een dezer hoekschoppen kwam de bal bij Rijp- kema terecht en toen er nog geen ip minuten waren gespeeld had hij met een laag hard schot succes, o1. Dit puntje inspireerde de gasten tot een pittig offensief. De groentehandelaren lie ten zich totaal insluiten. Linkshalf Nauta loste een fraai boogschot, waaruit de bal terecht kwam bij rechtsbuiten Sterk. Deze bedacht zich geen oogenblik maar schoot een voltreffer op het geelzwarte doel waar bij de G.-keeper tevergeefs moeite d,eed om onheil te voorkomen, o2. Er wa ren toen 12 minuten speeltijd verstreken, De „Dammers” hadden nu de smaak voor goed te pakken. Men overspeelde de geelzwarten totaal. Nog geen 3 mi nuten later scoorde Molenaar op werke lijk fraaie wijze o3. Dit werd de geelzwarten blijkbaar toch te bar. Men wist zich wat los te werken en een tegenaanval te ondernemen. Hier bij bezondigde een der D.-backs zich aan hands, zoodat de geelzwarten een vrije schop even buiten hef beruchte gebied kre gen te nemen waaruit de bal naast h;et doel werd geschoten. Weer kwamen de geel zwarten terug, doch keeper De Haan had maling aan de harde schoten gelost door Th. Pasma en Tj. v. d. Zee. Meesterlijk wist hij het leer weer het veld in te zenden. Het overwicht van de Groentehandelaren was tegen rust het meest opvallend, doch de Dam-defensie hield braaf stand en met I een o3 voorsprong werd de thee gedron- ken. Direct na de hervatting dachten we dat de Groentehandelaren hun achterstand zou den inloopen. Tj. v. d. Zee was n.l. door gebroken en met alleen de keeper voor zich kreeg hij een prachtkans daarvoor. De bal sprong echter voor zijn voeten weg en de aanval liep zoodoende op niets uit. De „Dammers” kregen een nog veel mooier kans, n.l. een strafschop toegewe zen, doch Nauta zocht het doel veel te hoog, zoodat ook hier succes uitbleef. Nadat v. d. Zee door het leer hoog over te knallen, wederom voor de geelzwar ten een prachtkans onbenut had gelaten, zond Th. Pasma een harde kogel in. Kee per De Haan bleek het leer niet al te klemvast te hebben. Een misverstand en een tegenpunt voor de geelzwarten was er. 1—3. Nadat beide doelverdedigers eenige ge vaarlijke aanvallen hadden weten af te slaan moest tenslotte Pasma toch zwich ten voor een door Sterk hoog ingescho ten bal. 14. De groentehandelaren zwoegden met man en macht, kwamen zelfs weer meer in den aanval, doch de Dam-defensie verde digde hardnekkig. Vooral de keeper bleek safe te zijn. Het publiek beloonde hem zoo nu en dan voor zijn kranige prestaties met een hartelijk applaus. Rechtsbuiten Sterk probeerde het ook eenmaal op zijn eentje. De 75-jarige Anton Kabelaar, die on langs het feit mocht gedenken, dat hij een halve eeuw geleden de beide op hoï ge slagen paarden van het Koninklijk rijtuig tot staan wist te brengen en zoodoende het leven van onze Koningin, die zich als zesjarige prinses in dat rijtuig bevond, is Zondag overleden. Zij'n gezondheidstoe stand was den laatsten, tijd reeds zeer ver zwakt. EEN PAARD MISHANDELD. De Officier van Justitie te Zwolle heeft tegen den jpikeur Van E. uit Zwoller- kerspel veertien dagen gevangenisstraf ge- eischt 'wegens paardenmishandeling. Vorig jaar moest een knecht van den pi keur van E. een karrevracht zand vervoe ren, waarvoor hij een rijpaard, een schim mel, gebruikte. Het paard, dat niet gewend was om zware vrachten te vervoeren, wei gerde de dienst. Van E. kwam er bij. Hij ranselde het paard en toen dit niet hielp werd een vuur tje onder de buik van het paard gestookt. Doch ook hierna weigerde het beest een poot te verzetten. Vervolgens heeft v. E. het dier een touw om de nek geslagen en er een ander paard aan laten trekken. Toen ook deze methode geen succes bleek op te leveren, zijn er tenslotte vier menschen aan het touw gaan trekken, waarna het paard in zwijm is gevallen. Vrijdag had de pikeur zich voor de Zwolsche rechtbank te verantwoorden we gens dierenmishandeling. Verdachte beken de de feiten. Hij had in een overspannen toestand verkeerd. Als getuige décharge werd gehoord mr. G. C. baron van Hardenbroek, voorzit ter van een rij vereeniging, die zeide, dat verdachte in alle opzichten goed voor paar den was. Getuige kon ‘zich dan ook -de mishandeling niet indenken. De Officier van Justitie achtte de zenuw- toestand van verdachte niet van die aard, dat de mishandeling ongestraft moest wor den gelaten. Hij eischte veertien dagen ge vangenisstraf. diging en ondersteuning van den Gewapen de» Dienst in de Nederlanden). Het Be stuur van voormeld Fonds noodigt de in gezetenen der gemeente uit, deze oude en eerbiedwaardige collecte met ruime bij dragen te steunen. Het doel is dien steun alleszins waard. Blijkens het laatste jaarverslag wérden door bedoeld Fonds 756 verdienstelijke oud-mRitaixeth, die hulpbehoevend waren geworden, financieel gesteund. In totaal werd aan hen door het Fonds een bedrag van f 43.797.60 uitgekeerd. Daarentegen bedroeg de opbrengst van de collecten in het geheele land slechts f 11.485.18i/2- Het Bestuur van het Fonds hoopt, dat de ingezetenen, ieder naar zijn vermogen, zullen medewerken om de voortzetting van het nuttige werk van het Fonds mogelijk te maken. SNEEKER GROENTEHANDELAREN. Vrijdagavond j.l. had de 3e wedstrijd plaats van het Sneeker Groentehandelaren elftal. Als tegenpartij fungeerde een elftal uit leden van de Sneeker Damclub. De groentehandelaren telden eenige in vallers en waren hierdoor danig1 verzwakt. De „Dammers” speelden in wit shirt en zwarte broek en vormden een aardig ge heel met enkele zwakke plekken. Als scheidsrechter fungeerde weer de heer W. van Winden. f- Met vrij vfeld voor zich schoot hij de bal hoog over. Even voor het einde loste midvoor v. d. Zee nog een hard schot pp de D.-keeper doch deze wist het leer op het kantje af te keeren. Met de stand 1—4 voor de Damclub kwam tenslotte het einde. Een zeer gezellig muziekgezelschap w.o. een drietal harmonica-virtuozen luisterde de wedstrijd op en speelde na afloop in het restaurant. Vrijdagavond a.s. komt HVC I vanHeeg bij het Groentehandelaren elftal op bezoek. In de pauze zal er weer een/. 1500 M. loop worden gehouden. Men zie adv. in dit blad. HET TRAPJE. De gemeente Rotterdam heeft, vertelt de N. R. Crt., voor diverse diensten niet allemaal even mooie en moderne gebou wen en. zoo kan het nogal eens gebeuren, dat in een complex van in den loop der tijden bij elkaar getrokken perceelen klei ne, inwendige verbouwinkjes moeten ge schieden teneinde het desbetreffende pand voor den dienst in afwachting van het tot stand komen van het wel eens in uitzicht gestelde mooie nieuwe eigen gebouw, beter geschikt te maken. Zoo geschiedde het dezer dagen, dat in een van dergelijke dienstgebouwen noodza kelijk een tweede verbinding tusschen eer ste verdieping en den beganen grond werd geschapen, timmerlieden kwamen, bekeken de zaak, rekenden, toekenden en trokken weldra met schaaf en hamer, zaag en bei tel aan het werk, om een nieuwe trap te maken. Aangezien het wel wat heel om slachtig was, om telkens als zij naar boven moesten van de ver-af gelegen bestaande trap gebruik te maken, vroegen en kregen zij, van de echtgenoote van den ambtenaar, die in het pand tevens zijn woning; heeft de keukentrap te leen, om daarmee steeds naar het nieuwe trapgat te kunnen klim men. Toen het werk klaar was en de echtge noote de nieuwe trap had bezichtigd, vroeg zij haar man waar haar trap nu was geble ven. De ambtenaar belde daarop1 de tim- mermanszaak op, waar men beloofde de waarschijnlijk bij vergissing meegenomen keukentrap dadelijk terug te zullen bezor gen. Maar de dagen verliepen zonder dat de trap kwam. Een tweede telefonisch onderhoud bracht aan het licht, dat de gezochte trap niet in deur timmerwinkel was. De timmerlieden zijn toen naar hun werk teruggekeerd, om naar de trap te zoeken. Zij keken boven, zij keken beneden, maar zij zagen geen andere trap, dan die, welke zij een paar dagen tevoren hadden gemaakt. En toen rees bij een hunner een vreeselijk vermoeden. Als gevolg daarvan peuterde men voorzichtig een van de nieu we treden los en in het schemerdonker onder de nieuwe trap zag'men inderdaad de vergeten keukentrap staan. In hun ijver hadden de timmerlieden de geleende trap heelemaal ingetimmerd en pas nadat zij een groot stuk van de nieuwe trap hadden gesloopt, konden zij de nieuwe keukentrap bereiken, om deze aan de eigenaresse te rug te geven. WAARDE BON Oosterdijk 29 ZAKENNIEUWS. R.óblnson-Jamboree-S'choen. Wij lezen in „De Schoen”, het offici- eele orgaan van den Ned. Bond van Schoenmakerspatroons- en Schoenwinke- liexsvereenigingen Zooals bekend Wordt hier in Nederland dit jaar begin Augustus de groote Wereld jamboree de bijeenkomst van padvin ders uit alle oorden der aarde gehou den. In verband hiermede komt de Robinson- fabriekx over enkele dagen met een wan delschoen aan de markt, speciaal ontwor pen voor hen, die zich vaak in de vrije patuur plegen te verpoozen. Na dezen schoen degelijk uitgeprobeerd te hebben, heeft de Stichting Wereld-Jam- boree ’37 toestemming verleend hem onder den naam Robinson-Jamboreeschoen in den handel te brengen. Wij hebben het nieuwe Robinson-pro- duct gezien en moeten verklaren, dat de Robinson-directie er alle eer mee inlegt. Het is een prachtig en degelijk stuk werk, dat ongetwijfeld een goed onthaal zal vin den bij al degenen die op eenigerlei wijze de wandelsport beoefenen. En dat zijn er tegenwoordig zeer vele. En het moet voor dé Robinson-directie wel een buitengewone voldoening zijn ge- L. Visser, Sneek' A ƒ4071.— B U. en P. van Dijk, Sneek A ƒ3750.— B Begrooting van den Architect A 4219. B ƒ4419.—. In een gisteravond gehouden buitenge wone ledenvergadering van „Sneek” is be sloten het werk te gunnen aan de laagste inschrijvers de h.h. van Dijk. Dit werk omvat het maken der tribune met buffet, twee kleedkamers, in elk waar van 10 kranen met elk een voetbad, twee closets, beton omrastering enz. FONDS VOOR OUD-MILITAIREN. Op 16 Juni zal wederom, thans voor den I2isten keer, de jaarlijksche collecte plaats vinden ten behoeve van het Fonds voor Oud-Militairen (Fonds ter aanmoe- C.N.V.B. Om het kampioenschap van Nederland spelen. Zaterdagavond a.s. om 5 uur in het Sportpark alhier Oranje Nassau I, kampioen van de kring Friesland, tegen DOS I van Kampen die titelhoudster is van het oostelijk district. Met groote belangstelling ziet men deze kamp tegemoet. Weet de Sneeker club te winnen dan komt men op het drietal en moet er geloot worden wie in de finale zal uitkomen. -De gasten spelen in geel shirt en zwarte broek. Voor Inzonderheden verwijzen we naar een adv. in het volgend nummer van dit blad.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1