Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Uitgave KIEZEBBINK Co. Zaterdag 26 Juni 1937 Ho. 76 Eerste Blad 53e Jaargang annex SNEEKER COURANT (80e Jaargang) Dit No. bestaat uit 3 bladen. Uit onze Raadzaal. 'ndXd^'’ bocht n verre tnln9' dK" remmen Dan 9°at ■onden, centimeter» Alle Advertentl6n worden in belde bladen opgenomen Regelprlja 9 cent* Abonnementen belangrijke korting B. en W. bieden de raad de volgende voorstellen aan: NIEUWSTIJDINGEN. - 27590.— 5376.— BESLUIT: BESLUIT: Aldus enz. Aldus enz. SNEEK, 22 Juni 1937. Aan de Gemeenteraad. Aan de Gemeenteraad. Hendrikstraat, zoals op de hierbij gevoegde tekening met pn'tffaqf oin menschenievengj SNEEK, 22 Juni 1937. SNEEK, 24 Mei 1937. Aan de Gemeenteraad. V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawlsr, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum. Be NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT Is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: DI n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum,, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. No. 1.811.111.2(20). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot ruiling van grond met het Old Burger Weeshuis, alhier, ter. behoeve van de straat- verbetering in de Kleine Kerkstraat. No. 1.777.812(3). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het inrichten van bouwterreinen bij de Kapelstraat en tot vaststelling van de ver koopsprijzen van die terreinen. Onder verwijzing naar ons voorstel dd. heden tot het inrichten van bouwterreinen bij de Kapelstraat, stellen wij komen ongeveer 10480 M2. bouwterrein. Een gedeelte daarvan ter grootte van pl.m. 280 M2. is reeds bebouwd. Blijkens een bij de stukken gevoegde begroting van den directeur der gemeentewerken, zal de aanleg van de straat met riolering, trottoirs en plantsoen, ongeveer ƒ34000. vorderen. De waarde van de aan de gemeente toebeho rende grond, ter oppervlakte van pl.m. 15200 M2., welke in beslag zal worden genomen, op 1.per M2. stellende, kunnen de totale kosten van het plan als volgt worden be cijferd: 20640.— - 29455.— De voorgenomen verbetering van de bestrating in de Kleine Kerkstraat, alhier, omvat o. m. het leggen van een trottoir aan weerszijden van die straat. Voor dit doel heeft de gemeente de beschikking nodig over de stroken grond, liggende voor de aldaar gelegen panden van het Old Burger Weeshuis, alhier. Deze stroken grond zijn voor zoveel de op bijgevoegde tekening met een rode kleur aangegeven gedeelten betreft, het eigendom van het Old Burger Weeshuis. Regenten van het O. B. W. hebben er geen bezwaar tegen deze stroken grond kosteloos aan de gemeente in eigendom over te dragen. Daartegenover wensen zij, dat het Old Burger Weeshuis de eigendom verkrijgt van het aan de gemeente behorende op bovengenoemde tekening met een groene kleur aan gegeven gedeelte van de openbare straat. Aangezien dit gedeelte straat komt te liggen binnen het in verband met de straatverbetering iets te verplaatsen hek voor het administratie-gebouw van het Old Burger Weeshuis, kan hiertegen van de zijde der gemeente niet het minste bezwaar bestaan. Wij stellen U dan ook voor aan gemelde eigendoms overdrachten mede te werken, door het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 24 Mei 1937, no. 1.811.111.2(20); Samen ƒ50166. Beschikbaar zal komen 11150 M2. bouwterrein, waarvan 4300 M2. aan de Kapelstraat en aan de Parallelweg en 6850 M2. aan de andere straten. Indien de waarde van de grond aan de Parallelweg en aan de Kapelstraat 0.50 per M2. hoger wordt gesteld dan die van de andere ter reinen, zou een sluitende exploitatie worden verkregen wanneer de prijzen werden bepaald op onderscheidenlijk 4.80 en 4.30 per M2. De opbrengst zou dan zijn: 4300 M2. èi ƒ4.80 en 6850 M2. A ƒ4.30 Voor ’t eindexamen R.H.B.S. 5-jarige cursus slaagden te Leeuwarden o. a. H. W. Brandon van de R.H.B.S. alhier, en J. de Haan te Rauwerd. De door de gemeente ingerichte bouwterreinen achter de Kerkhofslaan en in het Sperkhem zijn thans grotendeels uitgegeven. Een klein gedeelte moet nóg worden be bouwd. Andere terreinen voor de bouw van curger- en arbeiderswoningen zijn op het ogenblik niet beschikbaar. Gelet op het aantal aanvragen dat wordt ontvangen, bestaat er nog wel behoefte aan bouwgrond. Met het oog hierop achten wij het gewenst, dat met de gedeeltelijke uitvoering van het uitbreidingsplan, waardoor weer bouwgelegenheid zal ontstaan, wordt voortgegaan. Het oog is behalve op in het Sperkhem gelegen gronden, U voor de Amaliastraat door te trekken tot de Frederik waaromtrent U een afzonderlijk voorstel zal bereiken gevallen op de terreinen, gelegen nabij de Kapelstraat, een gele kleur is aangeduid. Daardoor zal beschikbaar Enkele aanvragen van bouwondernemers om hen daar grond in eigendom over te dragen hebben ons reeds bereikt. De directeur der gemeentewerken heeft een tweetal plannen ontworpen voor de aanleg van straten ter plaatse, in het bij de stukken gevoegd rapport van dezen ambte naar zijn deze plannen aangeduid als plan A en plan B. Plan B kan voorlopig buiten beschouwing blijven. De verwezenlijking daarvan is om verschillende redenen thans niet mogelijk. Plan A omvat de terreinen, welke op de bij de stukken gevoegde tekening met een bruine kleur zijn omlijnd. De voor deze terreinen opgezette exploitatie-rekening luidt als volgt: Waarde van de door de gemeente beschik baar te stellen grond: 17200 M2. 1.17200. Kosten van het aanleggen van straten, rioleringen enz Renteverlies, gerekend op een bebouwing in 6 jaar, 4 van ƒ44790.gedurende 3 jaar Samen 50095. Deze prijzen zijn echter te laag. Op de duur zal ook het uitbreidingsplan, voor zover het betrekking heeft op de op de tekening met een blauwe kleur omlijnde terreinen, moeten worden uitgevoerd. Daarmede zullen grote uit gaven voor de gemeente zijn gemoeid. Het zou niet juist zijn, deze kosten uitsluitend te doen drukken op de dan beschikbaar komende bouwgrond. Deze terreinen vormen één geheel met die in plan A begrepen. De verkoopsprijzen dienen naar onze mening op grond van het vorenstaande te worden vastgesteld op 5.50 voor r de terreinen aan de Kapelstraat en de Parallelweg en op ƒ5.voor de overige terreinen. Het is niet nodig dat het plan onmiddellijk in zijn geheel wordt uitgevoerd. Voorlopig kan worden volstaan met het afwerken van de Kapelstraat en het aanleggen van twee kleine straatgedeelten. Het direct uit te voeren gedeelte is met een rode kleur omlijnd op de tekening. De uitgaven, hiermede gemoeid, zijn op 7500.begroot. De commissie voor openbare werken, wier advies bij de stukken is gevoegd, kan zich verenigen met het plan. Onder overlegging van de op deze aangelegenheid be trekking hebbende stukken, stellen wij U voor het volgend besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 22 Juni 1937, no. 1.777.812(3); BESLUIT: I. tot het aanleggen van straten met rioleringen, trot toirs en plantsoen op gronden der gemeente, gelegen nabij de Kapelstraat, overeenkomstig het op de hierbij behorende tekening met een bruine kleur omlijnde plan; II. behoudens goedkeuring van de Gedeputeerde Sta ten de prijs, van de bouwterreinen, welke door de onder I bedoelde aanleg beschikbaar komen, vast te stellen op ƒ5.50 per M2. voor de terreinen gelegen aan de Kapel straat en de Parallelweg en op ƒ5.per M2. voor de overige terreinen en burgemeester en wethouders te mach tigen deze terreinen voor die prijzen te verkopen of onder beding van een jaarlijkse grondrente ten behoeve der gemeente van onderscheidenlijk 0.27/2 en ƒ0.25 per M2. in eigendom over te dragen, onder nader door hen vast te stellen voorwaarden. No. 1.777.811(3). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het inrichten van bouwterreinen in het Sperkhem en tot het vaststellen van de ver koopsprijs van die terreinen. SNEEK, 15 Juni ,1937. Aan de Gemeenteraad. Sneeker Zweminrichting. De temperatuur van ’t water in de Snee ker Zweminrichting was heden 18 GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen de navolgende voorwerpen ais gevonden gedeponeerd op 21—24 Juni: Jongenspet RijwielbeLastingmerk Sleuteltje Leesboek (get.: „Gewas X902”) Kinderschoentje Zakmesje Notablokje. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op, 21—24 Juni: Ringetje, Muziek-embleem en Dop v. vulpotlood, R. J. Kooiman, Ubbo( Em- miusstraat 70; Badpak, Badmuts en Bad handdoek, P. Postma, Suupmarkt 16; Dop v. kinderwagen, J. Monkel, Geeuwkade 74; Paar sandaaltjes, J. H. Bakker, Wijde Noorderhome 11Oorijzerspeld, R. v. d. Velde, Kruizebroederstraat 12; Schippers haakje, J. Oppenhuizen, Zomerrakbuurt 6; Kinderbril, 1K. Westra, ie Boschdwars- straat 5; Glacé handschoen, J. Heegsma, Lemmerweg 74; Beursje met mh., C. Fer- werda, Tranendal 14; Rijw.bel.merk, A. Huitema, Klein Tinga 3; Rijw.bel.merk, P. Beefcsma, ie Steenklipstraat 52; Fietssleu- tel, J. de Jong, Grootzand 79; Vergulde me daille, P. Bonte, Zuidend 18; Bonte schort, G. Hakse, Klooster dwarsstraat 38; Bad pak en handdoek, E. Koster, Kloosterstraat 54; Rijw.bel.merk, F. Visser, Goëngamie- fden; Kinderringetje, J. Oosten, Dooxma- straat 14; Duimstok, A. Nijholt, Nauwe Noorderhome 7. sen zullen ongeveer 5 maanden duren. Per week zullen twee lessen van 2/2 uur worden gegeven. Volgens een bij de stukken gevoegde begroting worden de netto-kosten van de cursussen tezamen geraamd op ƒ2750.—. Zal de vereniging „Sneeker Ambachtsschool” ten be hoeve van de cursussen, welke zij voornemens is in te stellen, subsidie uit de openbare kassen genieten inge volge de bepalingen der Nijverheidsonderwijswet, dan moet in de eerste plaats de gemeenteraad voor zoveel mogelijk de betrokken organisaties van patroons en werklieden gehoord de oprichting en instandhouding van de cursussen nodig oordelen. Vervolgens moet de Kroon de oprichting en instandhouding nog goedkeuren. In een bij de stukken gevoegde brief van 10 Juni jl. verzoekt het bestuur van meergenoemde vereniging U, onder overlegging van de ingewonnen adviezen van de organisaties van patroons en werklieden, de oprichting en instandhouding van de boven omschreven cursussen nodig te oordelen. Ingevolge art. 25, 2e lid, der Nijverheids onderwijswet moet Uw beslissing worden genomen binnen zes maanden nadat het verzoek is ingediend. Het plan van de adresserende vereniging heeft onze instemming. Vooral in verband met de inkrimping van de duur van het onderwijs aan de dagambachtsscholen, zul len de praktijkcursussen naar onze mening in een behoefte voorzien. Het komt ons voor dat het onderwijs, dat aan die cursussen gegeven zal worden, inderdaad een goede opleiding van vaklieden zal bevorderen en de vruchten zal afwerpen, welke ervan worden verwacht. De inge wonnen adviezen luiden alle gunstig. Komen de cursussen met toepassing van art. 25 dei Nijverheidsonderwijswet tot stand, dan zal van de netto- kosten geraamd op ƒ2750.ten laste van het rijk komen 70 én ten laste van de gemeente 30 of ƒ825.In aanmerking nemende, dat voor leerlingen, afkomstig uit andere gemeenten van die gemeenten een vergoeding kan worden gevorderd, berekend op de wijze als in de wet aangegeven, achten wij het financieel offer dat van de gemeente wordt gevraagd voor dit doel, ook in de huidige tijdsomstandigheden gerechtvaardigd. Wij geven U dan ook in overweging gunstig op het verzoek te beschikken en daartoe het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het verzoek van de vereniging „Sneeker Am bachtsschool” te Sneek, dd. 10 Juni 1937, om de oprich ting en instandhouding van avondpraktijkcursussen voor nijverheidsonderwijs in deze gemeente nodig te oordelen; Gelet op het advies van Burgemeester en Wethouders van 15 Juni 1937, no. 1.851.361(3); Autobus met kinderen aangereden. Hedenmorgen is bij Den Helder een autobus met 23 schoolkinderen uit Anna Paulowna op een melkauto gereden. De rechterzijde van de autobus werd geheel opengescheurd en 8 kinderen gewond, waaronder een 14-jarig meisje zeer ernstig. Een onbekend vliegtuig in den nacht boven Groningen. Gisternacht om half één bevond zich een vliegmachine boven Groningen. Het vlieg tuig, vermoedelijk ’n Duitsch toestel, kwam uit noordoostelijke richting, cirkelde boven de stad, werkte eenige keeren met zoek lichten en.verdween na enkele minuten weer in oostelyke richting. Het vliegtuig vloog vrij hoog en moet een twee-motorig toestel geweest zijn. Vrij zeker nam dit vliegtuig deel aan de luchtbeschermingsoefening, welke dié nacht in Oost-Friesland is gehouden. No. 1.851.361(3). Advies van Burgemeester en Wethouders op een verzoek van de vereniging „Sneeker Ambachtsschool” om de oprichting en in standhouding van avond-praktijkcursussen door de vereniging „Sneeker Ambachts school” nodig te verklaren. Het Amicitia Theater brengt een spannende hoofdfilm: „Het complot der Zeven”, met Edmund Lowe en Constance Cummings. Een detective-film vol geheim zinnige en sensationeele gebeurtenissen. In het voorprogramma gaat nog een groote film nl. „De mooiste dag van mijn leven”, met Joseph Schmidt! De komieken Felix Bressart en Otto Wallburg staan dezen zanger bij. Extra gaat: „Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam”. onder voorbehoud van de goedkeuring der Gedepu teerde Staten Burgemeester en Wethouders te machtigen tot: I. kosteloze overneming in eigendom van het Old Burger Weeshuis te Sneek, van de op de bij dit besluit behorende tekening met een rode kleur aangegeven ge deelten grond, deel uitmakende van de percelen, kadas traal bekend gemeente Sneek, Sectie B, nos. 3743 en 3431; II. kosteloze overdracht in eigendom aan het Old Burger Weeshuis te Sneek, van het op de bij dit besluit behorende tekening met een groene kleur aangegeven gedeelte grond, deel uitmakende van het perceel, kadas traal bekend gemeente Sneek, Sectie B, no. 4058; een en ander onder nader door hen met Regenten van het Old Burger Weeshuis overeen te komen voorwaarden. Aldus enz. de oprichting en instandhouding in deze gemeènte van de volgende avondpraktijkcursussen door de vereniging „Sneeker Ambachtsschool” nodig te oordelen: le. een cursus voor vuur- en plaatwerk en autogeen lassen; 2e. een cursus voor automonteur, electriciën, machine- bankwerken, draaien, schaven en fraisen en electrisch lassen; 3e. een cursus voor machinale houtbewerking, tim meren en meubelmaken. Zoals U bekend zal zijn is de duur van de opleiding aan de dagambachtsscholen in verband met de toestand der openbare geldmiddelen verkort tot twee jaren. Als ge volg daarvan is de behoefte aan lessen in werkplaats praktijk aan avondnijverheidsscholen voor jongens toege nomen. In een aanschrijving van den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen van 8 Juni 1936, no. 7454, afd. N.O., zijn richtsnoeren voor het geven van zodanige lessen vastgesteld. Met inachtneming van deze richtsnoeren is het bestuur van de Vereniging „Sneker Ambachtsschool” voornemens de volgende praktijkcursussen, welke des avonds zullen worden gegeven, in het leven te roepen: le. een cursus voor vuur- en plaatwerk en autogeen lassen; 2e. een cursus voor automonteur, electriciën, machine- bankwerken, draaien, schaven en fraisen en electrisch lassen'; 3e. een cursus voor machinale houtbewerking, tim meren en meubelmaken. Het doel van deze cursussen is, het onderwijs dat leer lingen genoten hebben aan de ambachtsschool en aan de avondschool voor lager theoretisch nijverheidsonderwijs aan te vullen. In het bijzonder zijn zij bestemd voor oud- leerlingen van de twee-jarige ambachtsschool. De cursus- NIEUWE SNEEKER COURANT BIOSCOOPN1EUWS. ■nSpe'el auto.- die *'ln neemt-- c o rn f goede levens* j} of vier sec< fi bet °P voor >enng9er* te 9roOt .derbjke redden .enschen- 't om drie dan ko"*,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1