annex SNEEKER COURANT (80e Jaargang) der Gemeente Sneek Dit No. bestaat uit 2 bladen. Uit onze. Raadzaal. Officieel Orgaan No. 77 Eerste Blad Uitgave KIEZEBRINK Co. Woensdag 30 Juni 1937 53e Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. Alle Advertentiën worden in belde bladen opgenomen Regelprljs 8 cent. Abonnementen belangrijke korting dat De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaagtmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. 64.600 63.460 ZONNESTRAAL-DAG. De collecte voor Zonnestraal, Zater dag gehouden, waaraan 44 collectrices en 1 collectant medewerkten, heeft opgebracht f228.31; vorig jaar was dit f210.85. Joustericade en de C gemeente Sneek met werkfondswerk Aantal inschrijvi N.V. De Gerui Geslaagd te Apeldoorn aan de Rijkskweekschool voor de aanteekening nuttige handwerken, mej;. J. L. A. Terp- stra, alhier. D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Kerknieuws. In een vergadering van het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier, is beroep uit gebracht op Ds. A. J. van Rhijn, te Op penhuizen. AANBESTEDING. Gistermorgen werd door de Gemeente Sneek aanbesteed het maken van wegver hardingen op de Prins Hendrikkade, de Oppienhuizerweg in de et bijkomende werken Aan de Universiteit te Groningen promoveerde tot doctor in de wis- en na tuurkunde op proefschrift „Bijdrage tot de kennis van Senecio Vulgaris” de heer J. van der Meer, geb. te Nijland. RIJKSZUIVELSCHOOL TE BOLSWARD. Geslaagd aan de Rijkszuivelschodl te Bolsward voor het eindexamen met aantee kening voor de achter hun namen vermelde vreemde talen: L. J. Bolsius (Fr.); C. JL van DiereiQ^D.)F. J. Esser (E.); A. A. v. Gast (D.enE.); E. C. J. J. v. Halder; J. de Jong, (Fr., D. en E.); M. de Jong, (E.); L. Komelis, (D. en E.); A. L. v. d. Marei (D.); H. M. Nijenhuis, (Fr., D. en Op het Concours Zangersfeest Zon- 27 Juni gehouden te Oranjewoud, dde de zangvereeniging „Marsang”, dir. de heer B. Keulen, een 2e prijjsi, ontving tevens een medaille voor de beste uitspraak van het Friesch. De medaille was aangeboden door het Frysk Selskip. De heer Mas el a nd beveelt zijn idee betreffende tarieven politiek toch gaarne ter overweging aan, De heer Zuider baan: Dat kunt U bij de begroting aan de orde stellen. Z. h. s. wordt alsnu conform het voorstel van B. en W. be sloten. Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot voorlopige vaststelling van de rekening van het reinl- gingsbedrijf over 1936. (Bijlage 36; dossierno. Ill 07.352. 17). Het voorstel van B. en W. vindt men In een vorig no. Z. h. s. conform besloten. Punt VI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een perceel weiland van H. de Boer te Sneek. in verband met de doortrekking van de weg Offingawier- Qroenedijk naar het paviljoen aan het Sneker meer. (Bij lage 37; dossierno. 1.811.111.2(35)). Het voorstel van B. en W. vindt me« m een vorig no. Z. h. s. conform besloten. Punt VII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot ruiling van grond met het Old Burger Weeshuis, ten be hoeve van de straatverbetering In de Kleine Kerkstraat. (Bijlage 38; dossierno. 1.811.111.2(20)). Het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig no. Z. h. s. conform besloten. Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders nopens ruiling van een strook grond bij de Wijde Noor- derhorne en de Prins Hendrikkade. (Bijlage 39; dossier no 1.811.111(17)). Het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig no. Z. h. s, conform besloten. Punt IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het aangaan van twee geldleningen. (Bijlage 40; dossierno. X 07.352.71(42)). Z. h. s. conform besloten. Punt X. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan den gemeente-ontvanger een beloning van f300.— per jaar toe te kennen als beheerder van de centrale kas der gemeente-bedrijven. (Bijlage 41; dossierno. X 07.53). Het voorstel van B. eni W. vindt men in een vorig no. De heer D o k k u m verwijst, als het voorstel van B. en W., naar de discussie van 21 September 1936 en kan dan ook nu niet met dit voorstel meegaan. Destijds heeft spr. er reeds op gewezen ,dat Ged. Staten nog 100 hoger gingen dan de raad goed achtte voor dit salaris. Nu wijst men er op dat het werk en de verantwoordelijkheid voor de centrale kas een hogere salariëring wettigen. Doch de raad besloot tot dit kasbeheer toen er nog een functionaris moest worden benoemd. B. en W. zeiden toen, dat er geen financiële bezwaren aan dit voorstel waren verbonden al zou er enige verschuiving van personeel moeten plaats hebben, zelfs werd inkrimping van uitgaven in uitzicht gesteld. Nu zegt men, dat invoering van dit beheer dit voorstel tot salarisverhoging rechtvaardigt. Spr. gelooft niet dat Ged. Staten mee zullen gaan met dit voorstel; zij wilden niet toestaan dat er premie voor pensioen werd geheven van dit salaris om de verhouding in de salariëring dezer ambtenaren in de provincie niet te verstoren; nu willen B. en W. die ver houding toch echter ook verstoren. B. en W. wijzen op de grote verantwoordelijkheid, die het centraal kasbeheer meebrengt, doch die verantwoordelijkheid werd dan toch van een ander ambtenaar afgenomen, en toch werd voor hem geen salarisverlaging voorgesteld. Spr. gelooft dat als er iets in dit opzicht moet, gebeuren, dit wel de slechtste wijze is het te doen. De heer V i s behoorde op 21 September 1936 tot de meer derheid, welke stemde voor het advies van B. en W. om Ged. Staten te adviseren geen korting van 5 op dit salaris toe te passen. Ged. Staten hebben deze korting toch ingevoerd. Spr. zou er dus voor te vinden zijn het salaris met 5 van ƒ3600, dat is ƒ180 te verhogen. Doch B. en W. willen ƒ300 geven, spr. acht de tijd voor salarisverhoging echter allerminst geschikt en is tegen dit voorstel; zoals gezegd kan hij meegaan met een verhoging van 180, de som welke gekort is. De heer Tromp zegt dat men had kunnen veronderstellen, dat ook dit voorstel vlot onder ’s Voorzitters hamer was door gegaan, en spr. zou ook geen behoefte hebben daarover het woord te vragen, ware het niet, dat de heer Dokkum dat wel deed. Spr. heeft als bij ingeving gevoeld, dat de heer Dokkum zijn stem zou verheffen tegen het voorstel en spr. vond het gewenst dat er ook een geluid kwam uit de Raad in een andere richting. De critiek over de wijze waarop dit voorstel van de meer derheid van B. en W. tot ons kwam, maakte op spr. geen indruk, en spr. voor zich -heeft geen enkel bezwaar B. en W. daarin te volgen. Overigens is, in afwijking van de redenering van den heer Dokkum, spr.’s standpunt allerminst, dat men niet een wens zou moeten uiten, een voorstel doen en eèn voorstel onder steunen, omdat een hogere instantie daartegen afwijzend zou staan of kunnen staan. Overigens wenst spr. te pas en te onpas, hier misschien dus te onpas, uit te spreken, dat hij het op hoge prijs zou stellen als er ook eens een tikje kentering kwam in de wijze van de benoeming van personeel in alle rangen. De Voorzitter: Dat punt is nu niet aan de orde. De -heer Tromp: Ik onderwerp mij gaarne aan uw leiding, U en de raad hebben dit echter dan nog eens van mij te goed. De heer Greidanus zegt, dat het algemeen bekend is, dat zijn partij tegen loonsverlaging is, hij zal dus ook nu voor stemmen. Doch hij zou wel eens willen vergelijken de wijze van handelen van B. en W. bij deze kwestie en wanneer het GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie Martiniplem, en aldaar te bevragen op alle werkdagen de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 2528 Juni: Beursje inh. eenige winkelbosnnen Sleu teltje Handdoek (roode). Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 2528 Juni: Beursje met inh., G. Reehoom, Priorstraat 20; Vulpotlood, J. Canrinus, Gijsbert Japikstraat 42; Lipssleutel, J. Boer, Kruizebroederstraat 36; Beurs inh* bonnen, A. Fleur, Ubbo Emmiusstraat 78; 2 pond roomboter. Wed. Metz, Havenzij straat 2; Tortelduif, J. Halbertsma, Sta tionsstraat 16; Ledigg beurs, J. Broodwin - der, Salverdastraat 5; Rijw.bel.merk, J. Kracht, Will, de Zwijgerstraat 24; Beurs met inh., S. Hoogeboom, Wassenberghstr. 22; Sleutel met blikje, J. Wiersma, Winse- miusstraat 2; Hondenhalsband no. 82— '37, F. Lodewijk, Smidsbuurt 10; Arm bandhorloge, P. de Leur, Joh. Will. Friso- straat 59; Armband, J. Piso, 2e Oppenh.- dwarsstraat 19; .Lorgnet, Dir. Reiniging, Lemmerweg; Doos inh. kleedingstukken, A. v. d. Meuten," Poppingawier (vracht rijder); Hee renrij wiel, Drijfhout’s Nieuws blad, Grootzand; R ij w.bel.merk, R. Hof-» stra, ie Woudstraat 22. Wat -de waterleiding betreft, stemt spr. toe, dat de winst te hoog is;; in de laatst gehouden vergadering der commissie is dan ook met algemene stemmen besloten, dat als dit ’t volgeno jaar weer voorkomt, de tarieven moeten verlaagd. Spr. hoopt, dat de heer Dokkum ’t volgend jaar dus beter over deze zaak te spreken zal zijn. De heer De Groot zegt, dat de klanken van den heer Dokkum verre van nieuw zijn, de laatste jaren is telken jare gewezen op de hoogte der tarieven en aangedrongen op ver laging, maar de raad heeft nooit de consekwentie daarvan durven aanvaarden. Vroeger sprak men wel van staatssocia lisme ten opzichte der overheidsbedrijven, nu zou men van staatskapitalisme kunnen spreken; de bedrijven worden nl. eigenlijk in de eerste plaats in stand gehouden om winst te behalen, die een zo voornaam bestanddeel der begroting is, dat niemand de verantwoordelijkheid zou durven aanvaarden de tarieven zo maar te verlagen. De belangen van het publiek worden door onze bedrijven op zeer behoorlijke wijze gediend, eeij vergelijking met het particulier bedrijf komt niet in aan merking, omdat de gemeente niet verantwoordelijk is voor de huidige financiële toestand; dat zijn andere instanties. Wij heb ben echter rekening te houden met die financiële toestand en kunnen daarom de saldi der bedrijven niet uitsluitend uit het oogpunt ener tarievenpolitiek bezien. De heer M a s e 1 a n d zou zich wat de leidende gedachte betreft wel met de redenering van den heer Dokkum kunnen verenigen. In wezen is deze winst het resultaat ener onge zonde belastingpolitiek, zodat als we alleen naar de bedrijven hadden te zien, verlaging der tarieven meer dan urgent was; en waar in deze tarieven altijd een verkapte belastingpolitiek zit, zou spr. dat willen zoeken in de eerste plaats in gezins- tarieven, zoals elders al ingevoerd zijn. Doch waar de ge meente door hogere instanties beperkt is in de mogelijkheid inkomsten te verkrijgen, is het noodzakelijk nu aan onze tarieven vast te houden. Zo spoedig het echter enigszins mo gelijk is, is onze fractie er echter voor een meer gematigde tarievenpolitiek te voeren. De heer Sijtema voelt met den heer De Groot aan, dat de enigszins sarcastische manier waarop de heer Dokkum sprak over de behartiging der belangen van consumenten hoofdzake lijk gericht was aan het adres zijner fractie; inderdaad achten wij de exploitatie van dergelijke bedrijven in betere handen bij de gemeente, dan bij particulieren. Dat neemt niet weg, dat ons standpunt bij het huidig economisch bestel bezwaarlijk doorgevoerd kan. Spr. gelooft echter, dat de heer Dokkum net zo blij is met de meevajjer als wij, omdat deze meevallers ele menten zijn, die moeten voorkomen, dat wij met de gemeente- financiën in handen der regering raken. Als de belangen der consumenten verwaarloosd werden, lag de zaak anders, doch we leveren hier een gas, dat wat kwaliteit en prijs betreft ver gelijking met elders volkomen kan doorstaan. Er zijn gemeen ten, die verlies lijden op hun bedrijf en toch niet zo’n goed product leveren als ons bedrijf. Dat ligt aan de goede outillage der gasfabriek. Met de waterleiding is de zaak wat anders, en de commissie vindt die winst ook eigenlijk onbehoorlijk, vooral omdat we de gemeentenaren verplichten water te betrekken, wat bij het gasbedrijf niet het geval is. De commissie heeft zich er dan ook voor uitgesproken, dat als de rekening het ’t volgend jaar enigszins toelaat, en wanneer ook de geraamde winst der gas fabriek ad 14000 meevalt, het de bedoeling moet zijn een behoorlijk bedrag der winst van de waterleiding om te zetten in verlaging der tarieven. Ook de heer Dokkum zal wel inzien dat we de winsten niet kunnen missen, wij hebben nog liever grote winsten op de bedrijven, dan dat we in handen van het rijk vallen. Hoofdzakelijk door de kringen van den heer Dokkum zijn de gemeentefinanciën zeer aan banden gelegd, zodat de gemeente geen andere weg heeft, dan via de bedrijven inkom sten binnen te halen; dat is vooral te wijten aan de partij, waartoe de heer Dokkum behoort en haar aanhang. De heer Dokkum meende slechts een waarschuwing te moeten laten horen inzake de bedrijfspolitiek. Hij gelooft dat ’t nooit de bedoeling is geweest bij de oprichting der bedrijven zo te werken als nu het geval is. Spr. wil wel toegeven, dat sommige bedrijven zich beter lenen voor overheidsexploitatie dan particuliere exploitatie, doch als men van de andere zijde wel aandringt op uitbreiding van gemeentelijke bemoeiing op dit gebied, zij dit een waarschuwing om in dezen niet te ver te gaan. I f Men schuift de verantwoordelijkheid inzake de financiële toe stand nu op anderen dan de gemeente, doch er zijn tal van besluiten door de raad genomen met steun van de overzijde, die te hoge uitgaven veroorzaakten, en waartegen wij waar schuwden. Men schuive nu de verantwoordelijkheid niet op een ander af. De Voorzitter acht het overbodig hierop verder in te gaan, hij kan zich in ’t algemeen volkomen verenigen met wat de heer Maseland zeide; het is gelukkig, dat behoorlijke winsten gemaakt worden, al zal het gewenst zijn, dat als weer meer normale toestanden intreden, we er op bedacht zijn, deze win sten te verlagen door tariefsherziening; maar alle leden weten dat als we de tarieven nu ingrijpend veranderen, de sanering direct aan de orde zou zijn, en wat dat is weten zij het best, die er mee te maken hebben gehad, dus aan den lijve hebben gevoeld. Voorts is het eigenlijk gelukkig, in verband met de stijging der kolenprijzen, dat onze tarieven zo zijn, dat ze de eerste stoot kunnen opvangen en niet direct verhoogd behoeven te worden. De heer Zuiderbaan constateert, dat er w^l verlaging der tarieven ook is geweest. De meterhuur is verleden jaar af geschaft, dat kostte ƒ20000; de nu geraamde winst van 14000 is niet voldoende, we behoeven nog niet tot tariefverhoging over te gaan, doch als de prijsstijging der kolen voortgaat zou dat gevaar kunnen dreigen; alleen de watertarieven zijn te hoog, dat geven we toe. De verklaring van den heer Maseland getuigt op het ogen blik slechts van een platonische liefde voor tariefsverlaging, die we allen wei gaarne zouden willen, als het maar kon. ►ze Weg, Heemstede! f 79.300 H. A. Jaartsveld, Apeldoorn 78.900 Weg^nb.bedr. L. v. Gent Nijmegen 78.700 N.V? Ned. Basalt Mij., Zaandam 78.400 N.V. .Axmemersbedr, H. J. te Siepe Winterswijk 75.350 H. van Meeheren, Hindeloopen 75.000 Wegenbouwbedr. C. Zaan, Haarlem 71.200 N.V. Wegenb. Mij, Harlingen 69.609 N.V. Wegenb. „Utrecht”, Utrecht 68.200 S. die Wolfj, Sneek 67.700 N.V. Wegenb. Ir. J. v. d. Slik; Epei 65.100 Joh. Rombout, Dongjum G. Versteeg, Groningen Gunning aangehouden. VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK op MAANDAG 28 JUNI 1937, ’s avonds 7% uur. Voorzitter de heer L. Poppinga, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig 14 leden. Afwezig met kennisgeving de heer F. Boeijenga. Voor met de behandeling der agenda wordt aangevangen vraagt en verkrijgt de heer Van der Veen verlof na behandeling der agenda een vraag tot B. en W. te mogen richten inzake de ministeriële circulaire van 31 Mei betreffende de werklozen en in de werkverschaffing werkenden. Aan de orde is: Punt 1. Notulen van de vergadering van 3 Mei 1937. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt ll. Ingekomen stukken: a. Verslag van het reinigingsbedrijf over 1936. (III). Dit verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Verslag der Vereniging tot bestrijding der tuber culose over 1936. (1.842.1). Alsvoren. c. Verslag van de toestand en de werkzaamheden der Vereniging voor Kraamverzorging over 1936. (1.842.15). Alsvoren. d. Verslag van de Vereniging „Fries Volkssanato- rium” over 1936. (1.842.13). Alsvoren. e. Verslag van de Prov. Keuringsdienst over 1936 (1. 773.11-3). Alsvoren. Staat van door Regenten van het Old Burger Wees huis ter verpleging opgenomen wezen op 20 April 1937. (1.842.73). Deze staat wordt voor kennisgeving aangenomen. g. Adres van G. A. Dijkstra en T. DijkstraVenema, vader en moeder in het Armhuis, houdende verzoek om eervol ontslag alszodanig, met ingang van 15 September 1937. (208). Het gevraagde ontslag wordt verleend met ingang van 15 September 1937. h. Adres van Mej. T. Boersma, onderwijzeres aan de o. 1. school no. 1, houdende verzoek haar als zodanig eervol ontslag te verlenen, met ingang van 1 September 1937. (208). Het gevraagde ontslag wordt eervol verleend met ingang van een door B. en W. te bepalen datum. i. Schrijven van R. Meursinge Reijnders, houdende mededeling dat hij wegens vertrek bedankt als lid der Commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs. (1. 851.3.02.7-2). Voor kennisgeving aangenomen. Punt III. Benoeming van een lid der Commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer R. Meursinge Reijnders. (Dossierno. 1.851.3.02.7). Door Burgemeester en Wethouders worden aanbevolen: le. H. M. Martens, burgemeester van Wymbritsera- deel; 2e. G. H. ter Horst, houthandelaar. Benoemd wordt de heer H. M. Martens met 12 stemmen; ue heer G. H. ter Horst had 1 stem; 1 stem was blanco. Punt IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot voorlopige vaststelling van de rekeningen van het gas-, waterleiding- en electriciteitsbedrijf over 1936. (Bijlage 35; dossierno. II 07.352.17). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. De heer Dokkum gelooft wel dat er nog al enige voldoe ning zal bestaan dat de rekeningen dezer bedrijven sluiten met zulke hoge saldi; dat zal de begroting 1938 gunstig beïnvloe den en in het algemeen de financiële toestand iets verlichten. Doch wel valt op hoe bijzonder hoog die saldi zijn; bij het gasbedrijf zelfs f 12000 boven de raming. De directeur schrijft dit vooral toe aan bezuiniging; het verbruik was immers zelfs iets minder dan geraamd en de prijs der steenkolen iets hoger. Er moet dus wel een bijzondere oorzaak zijn, dat dit saldo zo hoog werd. Is er naar het inzicht van B. en W. zulk een bijzon dere oorzaak daarvoor, of is dit resultaat werkelijk alleen het gevolg van bezuiniging? Ook het waterleidingbedrijf heeft wel een bijzonder hoog saldo. Spr. wijst op een en ander omdat voorstanders van allerlei overheids-exploitatie steeds beweren, dat de consument in den regel de dupe wordt van particuliere exploitatie. Doch men zie nu eens naar het feit, dat het gasbedrijf 20 winst maakt, na afschrijving van ƒ28000, terwijl de gemeente nog ƒ10000 uitgekeerd krijgt voor het recht om buizen in de straten te hebben. Het waterleidingbedrijf maakt bij een omzet van ƒ70000 36000 winst, na ƒ16000 afschrijving en betaling van 5000 aan de gemeente voor bovengenoemd recht. Dat is meer dan 50 winst, en dan toch wordt het belang van den con sument wel op zeer eigenaardige wijze verzorgd. De heer Zuiderbaan: De begroting der gasfabriek toonde tot nog toe elk jaar een meevaller, en het spijt spr. dat de heer Dokkum nu over deze zaak valt, omdat dit wel het laatste jaar kan zijn geweest van zo’n meevaller. Wij weten nu al dat de kolenprijs zó is gestegen, dat niet meer op een meevaller gerekend mag; nu is dan ook een winst geraamd van 17000. zodat spr. gelooft, dat de heer Dokkum straks nog wel eens andere klanken zal laten horen. Het is nog niet lang geleden, dat we bij het gasbedrijf 60000 winst maakten, er is dus al de helft af, en nu gaat daarvan zeker weer de helft af. NIEUWE SNEEKER COURANT 1 13.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1