annex SNEEKER COURANT (80e Jaargang) der Gemeente Sneek Officieel Orgaan Dit No. bestaat uit 3 bladen. Uitgave KIEZEBRM Co. Zaterdag 17 Juli 1937 53e Jaargang No. 82 Eerste Blad NIEUWSTIJDINGEN. Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke kortln Alle AdvertentlCn worden In belde bladen opgenomen van een departement van Econo- ting, I Hippokrates, de vader der geneeskunde. V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offlngawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en. bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegeataan. ploma A) slaagde o. a. de heer H. Kampen alhier. De heer Kampen was opgeleid d__. ’t Sneeker Handels-Instituut (dir. A. Sche pel), Julianapark 17, alhier. opgetreden en de eigen wenschen van de na van 15 Juli 1937 wordt op- ministerie van Landbouw en Het eerste kenmerk eener practische we tenschap is dus, dat zij gericht is op een kunst, op daden; praxis, pragrata, prattein, niet waar? Zij is een weg om tot daden te komen. Zij heeft dus werkmethoden. Elke practische wetenschap heeft werkmethoden. Iemand vindt een werkmethode uit bv. na een ontdekking van hemzelf of van een ander, die min of meer algemeen aanvaard wordt wegens de goede resultaten er met en als met een sprong is de practische we tenschap ontstaan. Zoo vond de Engelsch- man Lister de antiseptische operatiemetho- de uit en als met één sprong werd de mo derne operatieve chirurgie in het leven ge- ZORG VOOR EEN BEGRAAFPLAATS. Men schrijft aan de Leeuwarder Cou rant: In het belang van de aesthetische ver- Larissa in Thessalië. Hij moet het centrum, de spiritus rector geweest zijn van de Hip- pokratische school, die ons een reeks van belangrijke geneeskundige werken heeft nagelaten, gebundeld tot ’t beroemde „Cor pus Hippokraticum”. Dit Corpus Hippokra ticum heeft een enorme invloed gehad op de geneeskunde en de geneeskunst van de Oude Grieken, van de Nijl-delta en van het Ro- meinsche rijk. Tijdens de Volksverhuizing is het zoek geraakt, tijdens de renaissance is het teruggevonden, zooals vele belang rijke werken uit den ouden tijd. Het Corpus Hippokraticum bestaat uit 70 verhandelin gen van verschillenden aard, lengte, stijl en waarde; zij zijn door verschillende geleer den geschreven; enkele magistrale door Hippokrates zelf, andere door zijn zoon en schoonzoon. Een groot aantal stamt uit Kos, tot de Ionische eilanden behoorende, enkele uit het naburige Knidos. Het Corpus Hippokraticum begint met een geschiedenis der oudere geneeskunde; voorts gaat het over de oorzaken der ziekten, over de wor ding en over de verschijnselen daarvan; over de prognose en de behandeling; het gaat over de opleiding der dokters, over hun levensgedrag over hun eed. Het gaat over inwendige ziekten en over de chirur gie. Kortom het is een soort medische en cyclopaedic. De geneeskunde bezit de kenmerken van een practische wetenschap, practisch nie*t in tegenstelling met on-practisch, maar als pendant van theoretische wetenschap. Men spreekt ook wel eens van een toegepaste wetenschap in navolging van het Duitsche angewandte Wissenschaft, maar die uit drukking is minder gelukkig, want als de Rijksweg 43 en Bolsward. In een adres aan den minister van Wa terstaat heeft de K.N.A.C. onder verwij zing naar haar publicatie in De Auto d.d. 5 Mei 1937 „Traverse-verbetering of Om legging”, als haar meening te kennen ge geven, dat in het algemeen bij den aanleg van nieuwe Rijkswegen dan wel bij verbe tering van deze, getracht zal dienen te worden zooveel als mogelijk bebouwde kommen van gemeenten te mijden. Eenerzijds zal immers het doorgaand verkeer in deze bebouwde kommen noode- loos oponthoud ondervinden van het plaat selijk verkeer, terwijl de Rijkswegen zijn bedoeld als hoofdverbindingen voor door gaand verkeer en anderzijds "zal de ver keersveiligheid in gevaar worden gebracht, aangezien in de bebouwde kommen op alle punten overstekende voetgangers, waar onder veel schoolkinderen, kunnen worden verwacht. De actie, welke thans in de gemeente Bolsward gaande is om den nieuwen Rijks weg no. 43, Groningen-Heerenveen-Sneek- Zurich, van welken weg reeds gedeelten in aanleg zijn en van andere de voorbereiding in vollen gang is, door in plaats van buiten de bebouwde kom om getraceerd te krijgen, zal naar de K.N.A.C. vreest, slechts tot ver traging leiden, terwijl zij de spoedige tot standkoming van groot algemeen belang acht; reden waarom zij den minister ver zocht zoo spoedig mogelijk te besluiten tot aanleg van den weg buiten de bebouwde kom van Bolsward. Het nieuwe departement van Economische Zaken. Aan het thans verschenen Staatsblad tot instelling sche Zaken wordt het volgende ontleend. Met ingang geheven het i Visscherij. Met dien datum wordt de zorg voor de zaken, waarmede dit departement was be last, met uitzondering van die betreffende de rentambten, opgedragen aan het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart. De zorg voor de zaken betreffende de rentambten wordt opgedrage departement van Handel, NI Scheepvaart. Voorts wordt de volkshuisvesting over gebracht van het departement van Sociale Zaken naar het departement van Blnnen- te°bereiken1s. Vele boomed zaken betreffende de binnenscheepvaart overgaan Haar het departement van Water staat. Ten slotte wordt de naam van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart gewijzigd in dien van ministerie van Economische Zaken. geneeskunde wordt toegepast, is het geen wetenschap meer, dan is het een kunst, de geneeskunst. Andere practische weten schappen vertoonen hetzelfde kenmerk. Naast de bouwkunde de bouwkunst; de zeevaartkunde naast de zeevaartkunst en de opvoedkunde naast de opvoedkunst. De uit voering van iedere practische wetenschap is een kunst, onafscheidelijk er mee verbon den. Hippokrates heeft begrepen, dat ge neeskunde en geneeskunst als 2 zijden eener medaille bijeen hooren en ook dat de kunst pas verkregen wordt bij naar stige oefening onder goede leiding. Som mige leerlingen schijnt het aan te vliegen, sommigen leeren het nooit; de groote meer derheid heeft een practische leercursus noodig. In de tijd van Hippokrates gaven de afstammelingen van Asklepios prac tische les aan hun kinderen maar ook an deren, die door inschrijving gebonden wa ren aan medische voorschriften en verbin tenissen. De aanleg van den weg HeerenveenSneek. De Rijkswaterstaat heeft bestek no. 189, voor den aanleg van de aardebaan met bijkomende werken van een gedeelte van weg no. 43, GroningenDrachtenSneek Zurig onder de gemeenten Wymbritse- radeel, DoniawerstaT en Haskerland ge gund aan de N.V, Aannemingsmaatschappij v.h. Hillen en Roosen en Betonbouw Trio te Amsterdam voor f 569.000. Slachtoffers van den bliksem. Donderdagavond omstreeks kwart voor zes is tijdens een hevig onweer de bliksem geslagen in een schuurtje op een stuk land van den Broekhuizerpolder achter de Rijn en Schiekade te Leiden. Daar schuilden op dat oogenblik vier personen, waarvan de omstreeks 35-jarige gehuwde J. v. d. M. uit Leiden door den bliksem werd getroffen en gedood. Een arts trachtte nog de levens geesten op te wekken, doch zonder resul taat. De 70-jarige K., die naast het slachtoffer stond, werd aan den schouder getroffen en is met brandwonden naar het Academisch ziekenhuis gebracht. Bij ’t Woensdag 7 Juli te Drachten gehouden examen voor typist (kantoordi- ploma A) slaagde o. a. de heer H. Kampen alhier. De heer Kampen was opgeleid door ’t Sneeker Handels-Instituut (dir. A. Sche in dat genie is hier dan Hip- r medicus, afstammend wederom van den legendarischen Asklepios. Hij is, meent men, omstreeks 460 j. v. Chr. in Kos gebo ren, was een tijdgenoot van Plato en stierf omstreeks 63 jaar oud in 377 v. Chr. te Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 12 t/m 15 Juli ’37: rijwielbelastingmerk, G. Brood- winder, Salverdastraat 5; fitting met lamp, Tj. Huitema, Colignystraat 11; beursje met inhoud, H. Blauw, Swerissteeg 6; hals snoer, H. Tromp, Ged. Pol 17; zakmes, N. Atsma, Napjusstraat 12; zakmes, Wed. Leenstra, Napjusstraat 35; muilkorf, A? Schepers, Joh. Willem Frisostraat 39; ba- gageriem, G. v. d. Pijpekamp, Klelnzand 2; beurs met inhoud, H. Faber, Rien; hals snoer, J. Osinga, Potbuurt 5; ring met 5 sleuteltjes, T. Zoethout, Lijnbaansbuurt 27; gehaakt kussen, J. Lemstra, Smidsbuurt 6; dameshandschoen, P. Huisman, Kleine Pa len 3; zilveren ring, A. Kuipers, Jousterkade 5; zwarte keepjas, D. Eijer, Hooiblokstraat 1; rijwielbelastingmerk, S. Piersma, Joh. Mauritsstraat 6 Fryske preken. Snein 18 July wirde yn ’e Grlff. tsjerke (H. V.) to Ljouwert de beide tsjinsten yn it Frysk hdlden, dêr’t foargonger is Fedde Schurer. roepen. Zoo vonden de Duitschers Finkel stein en Schlossmann een nieuwe methode uit om gezonde en zieke zuigelingen te voe den en als met één sprong werd de moderne zuigelingenverzorging geboren. In dezelfde tijd als Eister vertoonde op een groote Pa- rijsche tentoonsteling ’n Franschman, Mou- nier geheeten, betonnen broeibakken, die duurzamer waren dan alle andere, die be stand waren tegen hitte, koude en lekkage, omdat hij in de beton ijzerdraad verwerkt had. Dit beviel zoo goed, dat deze methode in korte tijd geleid heeft tot de belangrijke gewapend-beton wetenschap, zonder welke de wolkenkrabbers van New York en de afsluitdijk van de Zuiderzee niet hadden kunnen worden gebouwd. Zoo zou ik nog tal van voorbeelden kunnen aanhalen, bv. de methode om lichte motoren in een vlieg tuig te zetten maakte met een sprong het ideaal van Daidalos en Ikaros, het vliegen, mogelijk. Bij elke practische wetenschap vindt men een uitvinder van een doeltref fende methode en met een sprong, een be- ginsprong, die soms een eindsprong kan zijn, maar meestal door latere sprongen gevolgd wordt, ontstaat zij. Tot in onder deden gaat deze regel op. Op alle Neder- landsche meren kan men tegenwoordig pleiziervaartuigen zien met zeiltjes, ge merkt B.M., d. i. Bergumermeer. Voor eéni- ge jaren was er een barbier in Bergum, die een geheel nieuwe methode vond om kleine pleiziervaartuigen te bouwen, in de halve tijd, met niet half zooveel werk, loon, on kosten en niet half zoo duur. Het plotseling gevolg was, dat de zeilsport, nog kort ge leden een dure élite-sport tot een volks sport is geworden, binnen bijna ieders be reik en tot ieders nut en gezondheid. Elke practische wetenschap stelt de eisch, dat zij precies in détails wordt uitgewerkt en dat er accuraat naar de gebruiksaanwij zingen wordt gewerkt. Wordt Listers ope- ratiemethode niét accuraat toegepast of met Schlossmann’s zuigelingenverzorging geschutterd, dan kost dit al gauw men- schenlevens. Wordt een wolkenkrabber of afsluitdijk niet precies gebouwd, dan is dat gevaarlijk en een amateurzeiler, die met Bulthuis’ lattenmethode prutst, krijgt lek kage of een slechtloopend scheepje. Zulk een werkmethode vormt een samen hangend geheel en heeft dus totaliteits- eigenschappen, is een „Gestalte”, zij moet „en bloc” genomen worden. Spr. komt nu tot de geneeskunde terug en zegt dat het de school van Hippokrates was, die deze practische wetenschap met een sprong deed ontstaan. Het was het geniale inzicht van Hippokrates, dat hij de verschijnselen omtrent de ziekten heeft leeren en doen beschouwen als gevol gen van oorzaken, dat hij dus de geneeskunde tot een causale wetenschap maakte. Spr. zet uiteen hoe de geneeskunde dat voor Hippokrates niet was en bij pri mitieve volksstammen van heden evenmin. Bij de Babyloniërs en Egyptenaren wa ren medici dié priesters, welke zich speciaal met zieken bezig hielden en die genezingen dankten aan de genade der demonen en góden, verzoend door ritueele handelingen. In de Ilias, in de Odyssee, in de Grieksche mythologie is het keer op keer deze of gene godheid, aan wie ziekte, krankzinnigheid ot dood te wijten zijn of wel herstel en gene- BIOSCOOPN1EUWS. Het Amicitia Theater heeft een buiten gewoon spannende Hans Albers-film n.l. „Verboden Lading”. Blijkens de recensies in de Hollandsche bladen is deze film er een van de bovenste plank. Het Dagbl. v. Rotterdam schreef welk een ongehoord sterke film is het onder Ucicky’s strakke regie geworden „Verboden Lading” is een film die met hoofd en schouders uitsteekt boven voor gaande filmsDe conceptie van deze film is meesterlijk „De Avondpost”„een kolfje naar de hpnd van Hans Albersop de ge bruikelijke vlotte wijze vertolkt, waardoor de spanning tot het einde toe aanhoudt GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van Politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 12 t/m 15 Juli 1937: zwartlederen schoen; pakje thee; rij- wielvlagje; sleuteltje; ceintuur; sleuteltje; sleutel; streng koralen; zakmes. Onweer over Nederland. De broeierige warmte van gisteren deed wel vermoeden, dat er iets op til was. De Bilt had onweer voorspeld, maar ook zon der die voorspelling van deskundige zijde kon wel met vrij groote zekerheid gezegd worden, dat het allesbehalve rustig zou blijven. Tegen het eind van den middag is het tot een uitbarsting gekomen. Wolken van onheilspellende kleur en vorm, voortgedre ven door een krachtigen wind, die hier en daar het stof huizen hoog opwoel, en ten slotte ’t verlossende onweer, bezegeld door een verfrisschenden regen. Wat deze bui, die op verscheidene plaat sen van ons land weinig minder dan een noodweer was, heeft aangericht, blijkt uit de volgende berichten, die de N. Rt. Ct. gis teravond bereikten. Raadsvacature. De heer U. Sijtema, commies bij de Pos terijen alhier, is met ingang van 15 Sep tember a.s. benoemd tot directeur van het postkantoor te Axel (Z.-Vl.). Door dit ver trek ontstaat een raadsvacature voor de s.-d. fractie. Als zijn opvolger komt in de eerste plaats in aanmerking de heer L. Stoelwinder, as sistent bij de directe belastingen alhier. De heer Sijtema is hier 27 jaar werkaam geweest ten postkantore; in September 1919 werd hij raadslid, en bleef dat onaf gebroken tot heden. Korten tijd was hij wethouder. Bij de promotie van de leerlingen van het gymnasium, hedenmorgen in de Doops gezinde Kerk, werd de oratie onder boven genoemde titel gehouden door Dr. H. Klein. Laat mij U schetsen, aldus spr., de betee- kenis van de school van Hippokrates. Voor de lijdende menschheid, eerst van Oud-Hel- las, dan van het Romeinsche Imperium, later van Europa en thans van de geheele wereld was en is die zeer groot. En niet alleen voor de lijdende menschheid. Ook voor de wetenschap in het algemeen, en vooral voor de practische wetenschappen. De school van Hippokrates. School, niet bedoeld in de Oud-Grieksche beteekenis van scholè, d. i. een plaats, waar men zijn vrijen tijd doorbrengt. En ook niet in de gewone beteekenis van school, dus een plaats, waar leerlingen een onvrijen tijd doorbrengen. Ook niet in de zin van een kudde met éénzijdige samenhang, bv. een school visschen of een samenscholing van op een relletje belusten of van nieuwsgie rigen voor een bulletin. Maar school, als een organisch samenwerkende vereeniging van geleerden onder leiding van een ge zaghebbend genie of professor of een groot kunstenaar. Ei pokrates, een zoon en kleinzoon van een zorging van die grafmonumenten op de Noorderbegraafplaats te Leeuwarden heb-I ben Burgemeester en Wethouders van i die gemeente enkele maatregelen ge-1 troffen, waarop wij hier in het bijzonder de aandacht willen vestigen. Uitgaande van de alleszins juiste «jpvat- dat het van groot belang is, dat die begraafplaats een zoo stemmig en rustig mogelijk aanzien behoort te behouden, pas sende bij h^re bestemming als dooden- akker, heeft het Gemeentebestuur tweeërlei besloten. Ten eprste zullen de voorwaar den, te verbinden aan de vergunningen voor het oprichten van grafmonumenten met enkele bepalingen worden aangevuld. Zoo zal de hoogte van liggende zerken op gewone graven of grafkelders en van hek werken e.d. in den vervolge niet grooter dan 30 c.m. boven den grond mogen zijn, zullen staande zerken en andere mo numenten, als gedenktoekenen, kruisen enz. geheel aan het boveneinde van het graf moeten worden geplaatst, en zullen trom mels of doozen van metaal en glas als an derszins, voortaan niet meer op of aan de zerken of elders op het graf mogen wor den aangebracht of geplaatst. Stellig zal door een en ander een ver fraaiing van het uiterlijk aanzien van onze fraaie nieuwe begraafplaats worden be reikt. Daarnaast heeft het Gemeentebe stuur zich bereid verklaard particulieren, die den wensch daartoe te kennen geven, van advies te dienem omtrent teekeningen en materialen van grafsteenen of andere gedenkteekenen, welke zjj op die begraaf plaats zouden willen oprichten. De aandacht wordt er op gevestigd, dat dit advies geheel kosteloos wordt ver strekt en dat het niet verbindend is. Het streven 'van het Gemeentebestuur is immers, in overleg met de belangheb benden er voor te waken, dat de begraaf plaats er „rommelig” gaat uitzien en dat er gedenkteekenen worden geplaatst, die storend werken en zoodoende aan het har monisch en ernstige geheel der begraaf plaats afbreuk doen. Er zal derhalve niet dwingend worden opgetreden en de eigen wenschen van de nabestaanden zullen ten volle tot hun recht kunnen komen. Het betreft dus een ad vies, géén voorschrift; geen, dwang, maar samenwerking. Vertrouwd mag worden, dat het tot dwang niet zal behoeven te komen, omdat ongetwijfeld ook de nabestaanden het graf van hun- overledene het liefst gedekt wil len zien op een wjjze, die in het geheel van de stemmige omgeving past en die de sfeer niet verstoort. Het hier bedoelde advies zal worden ge geven door de Schoonheidscommissie te Leeuwarden. Deze commissie ontwerpt niet zelf teekeningen, maar adviseert over de teekeningen, enz., die men haar voorlegt. ;en aan het brandweer uit de omliggende Te Staphorst werd de midden in het dorp gelegen boerderij, toebehoorende aan den heer L. Koster en bewoond door den land bouwer Jac. Troost, omstreeks half acht door den bjiksem getroffen. In een oogwenk stond de groote boerderij in volle vlam. Niets kon worden gered. De resten werden, toen het ergste weer voorbij was, door de brandweer gebluscht met drie stralen op de waterleiding. De belendende perceelen wist men te behouden. Burgemeester Van JVijngaarden en de beide wethouders woon den het blusschingswerk bij. Te Gorssel is gisteravond omstreeks acht uur de bliksem geslagen in de kapitale boerderij, toebehoorende aan den heer J. H. Nieuwenhuis. Weldra stond de heele hoeve, een der grootste van Gorssel, in lichte laaie. De geheele landbouwinventaris ver brandde en ook het huisraad werd door de vlammen verteerd. Voorttrekkend langs den IJssel heeft het noodweer ook te Vaassen geducht huis ge houden. Om half acht kwam de bui opzet ten met een hevige windhoos. Taliooze boomen werden ontworteld. Bij het kasteel Cannenburgh werd een laan prachtig ge boomte geheel geveld. Op den Pastoorsweg bezweek een gevel en van een huis aan den Kerkweg vernielde de bliksem den voor gevel. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. Te Epe werd de boerderij van B. Witte- veen op den Haverkamp door den bliksem getroffen, waardoor brand ontstond. Toen men den brand bemerkte, had deze reeds een grooten omvane aangenomen. Een paard en eenige varkens konden worden gered. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat het huis tot den grond afbrandde. De inboedel ging verloren. Verzekering dekt de schade. Het 13-jarige dochtertje van den land bouwer Bulsink op de Haart te Aalten werd gisteravond vlak bij de ouderlijke woning door den bliksem getroffen en gedood. Ook een knecht werd door den bliksem geraakt. Hij viel bewusteloos neer, doch kwam spoe dig weer bij kennis, zonder eenig letsel te hebben opgeloopen. Te Doesburg is door den hevlgen regen val een groot gedeelte van het feestterrein Oud-Doesburg, dat daar wordt opgebouwd in verband met het zeshonderdjarig bestaan van het stadje, verwoest. De meeste straten stonden blank en de kelders liepen onder. Een aantal boomen werd vernield. Te IJsselstein ontlastte zich te ongeveer m kwart voor zes een zwaar onweer, gepaard ijverheid en gaancje mef een windhoos en hevige slag regens. De bovengrondsche telefoonleidin- gen langs den Utrechtschen weg in deze gemeente zijn ernstig beschadigd, zoodat IJsselstein op het oogenblik niet telefonisch van Handel, Nijverheid en Scheepvaart de Qp^de* hïstorische groöte“hofstëdë’ Rijpic- kerwaard ontstond, vermoedelijk door blik seminslag, brand in twee hooibergen. De gemeenten heeft het vuur krachtig aangetast. iphorst werd de midden in het dorp boerderij, toebehoorende aan den bouwer Jac. Troost, omstreeks half acht stond de groote boerderij in volle vlam. ergste weer voorbij was, door de •r gebluscht met drie stralen op NIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1