er ooumurr m wymbritserad D'E IN DE PIJP Luxe Auto-Verhuur met en ponder chauffeur F. OZINGA No. 86 Eerste Blad UitgaveKIEZEBRINK Co A SNEEK EEN J* raad Zaterdag 31 Juli 1937. annex SHE Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. 53e Jaargang VERPAKT IN HOUT is ’t zeer zeker een prestatie, 50 knappe Sigaartjes voor een gulden, maar nu ze zich bevinden in een aardig luxe blikje, waarin ze lekker droog zijn en blijven, spant dit artikel de kroon. De naam VERO natuurlijk I KLEINZAND 5—7 Bureau: SNEEK - TELEFOON 2200 RECLAME KOLOM. RIJWIELPLAATJES-NIEUWJAAR. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. t 43 NIEUWSTIJDINGEN. (Nadruk verboden) P.S. voor het □t 4 Onze wagens; (kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden. in de gemeente Ambt-Delden een kippen- houder onder duizend gekochte kuikens slechts 4 hennen. Een komische vergissing deed zich in de gemeente Enschede onder Lonneker voor. Een pluimveehouder, die een aantal kuikens gekocht, en reeds ontvangen had, kreeg na enkele dagen een brief, waarin er op werd Een Goede Huidverzorging Witte Purol wrijft onzichtbaar weg in de huid en is daarom zoo geschikt voor gebruik overdag. Dit houdt de huid zacht en mooi en voorkomt en geneest zonnebrand en vervellen. Doos 30 ct. e I, d MAAR.... Steeds nieuwe wagens Lage prijzen r. In een bus is makkelijk, en goed artikel. Bussen Wafelkoeken Tafelkoeken Jodenkoekjes Lekker EngrosTROMP ontbraken er. De operatie verliep niette min naar wensch. Na verloop van een uur kon deZweed- sche dokter naar zijn boot terugkeeren. William Johansson bleef aan boord van het Amerikaansche opleidingsschip. De „Axel Johnson” vervolgde de reis naar Vancouver, die „Empire States” wendde ook de boeg en zette koers naar Europa Sedertdien zijn ongeveer drie weken ver streken. De jongeman uit Göteborg herstel de weldra. Dinsdagmorgen is de .„Empire Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Off. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 Abonnement: per Jaar 2,50, fr, p, post 3.60, Advertentlën: 9 ct. p, regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiu Engros TROMP, Sneek. 25 Gt. 25 18 Kuikengebrek. Men schrijft aan de N. R. Ct.: In Twente heerscht een groot gebrek aan hoenderkuikens, dat veroorzaakt wordt door de groote vraag naar kuikens en de verkorting van het broedseizoen. Ook de beperking van de broedmachine-capaci- teiten door de teeltregeling speelt een voor name rol. De pluimveehouders (echter niet enkel in Twente, maar ook in b.v. Noord-Brabant, Limburg en Drente) trachten nu op alle mogelijke manieren toch nog aan kuikens te komen, welke pogingen in een groot aantal gevallen ook succes hebben gehad. Zij be trekken n.l. thans uit België gesmokkelde dieren, die ondanks het zeer strenge toe zicht aan de Nederlandsch-Belgische grens toch hun weg vinden tot ver in ons land. In Twente heeft de politie kunnen consta- teeren, dat in een beperkt gebied zelfs meer dan 10.000 Belgische gesmokkelde kuikens bij de boeren waren geplaatst! Proces-ver- baal is in deze gevallen natuurlijk opge maakt, omdat de bezitter niet gedekt werd door een door de Nederlandsche Pluimvee- centrale vereischt vervoerbewijs. Deze gesmokkelde kuikens worden vaak door handelaren in veevoederartikelen ver strekt op voorwaarde, dat men gedurende een aantal weken het voer van hen afneemt. Het merkwaardigste van deze smokkelarij is echter, dat na korten tijd bleek, dat het overgroote deel van de gesmokkelde kui kens haantjes waren. In België heeft men het nl. reeds heel ver gebracht in het uit zoeken (het sexen) van de pas geboren broeders. Beweerd wordt, dat voor dit doel zelfs een aantal Japanners in België werk zaam is geweest. De boeren worden door een en ander zwaar gedupeerd; zoo telde States” in de haven van Amsterdam aange komen. De gezagvoerder heeft hier aan de havenautoriteiten mededeeling gedaan van wat er op de Oceaan was voorgevallen. De patiënt, die inmiddels geheel hersteld is, kon aan de zorgen van den Zweedschien consul worden toevertrouwd, die hem reis gelegenheid naar zijn woonplaats zal ver strekken. Ruzie tusschen twee veenarbeiders. Op den Groenedijk te Emmer-Erfschei- denveen heeft Dinsdagmiddag tijdens een ruzie tusschen twee veenarbeiders de een den ander .met een mes zoodanig gewond, dat deze korten tijd later aan zijn verwon dingen bezweek. De arbeiders, de 33-jarige Foekens en de omstreeks 30-jarige F. St., hadden verschil van meening omtrent werkzaamheden. Plotseling greep St. een mes, waarmee hij Foekens eenige steken toebracht. Onmid dellijk snelde een aantal voorbijgangers naar de plek van het gebeurde. De politie arresteerde den dader en bracht hem naar Emmen over. De getroffene werd zijn huis binnengedragen, in welks nabijheid de steekpartij zich afspeelde, waar hij spoedig den geest gaf. Jan, de eigenwijze, leefde In één soort alwetendheid: Wat een ander zei, was onzin; Wat hij zelve zei: een feit! Tegen ’t oordeel van den ander. Kwam hij altijd jn verzet. Hij was ziener, weter, denker. Hij was kenner van de wet! Niemand kon het béter weten, Hij alléén had iets „verwacht” Al die eigenwijsheid heeft hem Vaak in moeilijkheid gebracht. Zondag is het i Augustus OfwelRijwielplaat-Nieuwjaar. Brengt U niet voor één rijksdaalder Noodeloos in plaat-g evaar I Voert geen pïaatjes-praatjes, zooals Jan, de eigenwijze, deed; Praatjes vullen slechts de gaatjes Van den zak, die „schatkist” heet Jantjes-eigenwijzen storten, Door een boete nog wat méér Dat gebeurt hem (g’looft het veilig!,) Ook niet voor een tweede keer! IPHILIA. aangedrongen, de kuikens terug te zenden, daar deze alle ziek waren. Deze pluimvee houder had verstand van den gezondheids toestand van kuikens en kon geen ziekte ontdekken. Daarom zond hij de diertjes niet terug. Dit was een gelukkig besluit voor hem, want spoedig bleek reeds, dat alle kuikens hennetjes waren. De leverancier had zich blijkbaar vergist en de uitgezóchte haantjes zelf gehouden, wat hij te laat had ontdekt. De uitvinder van de vlammenwerpers overleden. Naar de Pesti Napló bericht, is Maandag jl. in een ziekenhuis te Boedapest op 44- jarigen leeftijd, de eenige Hongaarsche „oorlogsmisdadiger”, Gabor de Szakéts, overleden. Vijf dagen heeft het lijk van Sza kats in de doodenkamer van het ziekenhuis gelegen, aangezien er niemand was, die de 52 pengö voor de goedkoopste begrafenis kon of wilde betalen. Eindelijk Zaterdag meldde zich een onbekende aan het zieken huis, die verklaarde, de kosten voor zijn rekening te willen nemen. Szakats was een 23-jarige officier, toen hij een van de verschrikkelijkste werktuigen van den wereldoorlog uitvond, den vlam menwerper, die ’t eerst door de Duitschers bij Yperen werd gebruikt. In totaal heeft Szakits ongeveer 300 uitvindingen gedaan, waaronder er 40 waren, waarmede hij den vrede wilde dienen. Toen in 1920 de heeren van Versailles de lijst van de zgn. „oorlogsmisdadigers”, Vorig jaar heeft Jan de Wijze Wéér zijn wijsheid rondgestrooid En z’n fjets met rijwielplaatje Van het oude jaar getooid Velen spraken: „Jan, dat mag niet, Strakjes ga je op de bon”. Jan de Wijze zei, dat zóó iets Hem niet overkómen konl En hij fietste met het oude Rijwielplaatje bij z’n stuur. Een agent zei: „Stop!”, noteerde Toen keek Jan de Wijze zuur! perkt tot het medenemen van een aantal kleeding stukken. Deze veronderstelling bleek er evenwel geheel naast te zijn. Bij terugkomst van de bewoners, Woensdag morgen, is gebleken, dat er papieren tot een totale nominale waarde van om en nabij de f 80.000 zijn ontvreemd. De dieven zijn binnengekomen door het verbreken van een kelderraampje. Binnen door konden zij in den tuin komen en daar hebben zij een deur geforceerd, waarop zij het huis konden, betreden. Het onder zoek duurt voort. De onbewaakte overweg. Toen Woensdagmiddag bij een onbe- waakten overweg bij Winterswijk eenige kinderen aan het bramen plukken waren, liep, terwijl er een trein naderde, een drie jarig jongetje de spoorbaan op. De kleine kwam er veilig over, maar het ongeveer 12- jarige dochtertje van den heer v. Lith, dat het kind wilde naloopen, werd door de loco motief gegrepen en met een slag neerge worpen. Hevig bloedend aan het hoofd is het meisje in hoogst zorgwekkenden toe stand naar het ziekenhuis vervoerd. waartoe ook, naar men zich herinneren zal, keizer Wilhelm, Hindenburg e. a. behoor den, samenstelden, was de eenige Hongaar sche naam op de lijst die van Góbor de Szakóts den uitvinder van de vlammen werpers. Szakats was echter spoorloos ver dwenen en eerst een paar jaar later dook zijn naam weer op, toen hij een nieuw soort motorische eg uitvond. Szakats was voort durend op reis. In het Hongaarsche stadje Makó bezat hij een huis met een laborato rium, waarvan de tuin door een heining omgeven was, waardoor Szakats electri- schen stroom geleid had, ten einde zich op die manier tegen ongewenschte bezoekers te weren. Tot een paar jaar geleden placht hij nog steeds met een eigen vliegtuig te reizen. Waar het vele geld dat Szakats met zijn uitvindingen verdiend heeft, gebleven is, weet geen mensch, echter werd zijn toe stand den laatsten tijd steeds ongunstiger. Hij woonde in kleine volkshotels en kon zelfs dikwijls daar den prijs van zijn kamer niet betalen, terwijl er thans niet eens geld bleek te zijn voor de begrafenis. N. Rt. Ct. Honderd scholen rondom Melbourne gesloten. Een snel om zich heen grijpende epidemie van kinderverlamming heeft tot gevolg ge had, dat 100 scholen in een gebied van 125 vierkanten kilometer rond Melbourne (Au stralië) gesloten zijn. Reeds zijn 80 kinde ren door de ziekte aangetast, vier patiënten zijn reeds bezweken. Door de sluiting der scholen hebben 30000 kinderen gedwongen vacantie. Zij mogen echter niet in groepen samen op straat spelen en ook zijn uiteraard alle speel plaatsen verlaten. De verongelukten der Hitnalaya-expeditie. De Duitsche Himalaya-stichting heeft medegedeeld, dat de bergingsexpeditie in het Nanga-Parbat-gebied er in is geslaagd het stoffelijk overschot van vijf der ver ongelukte leden der Duitsche expeditie te bergen, nl. dat van Pfeffer, Hartmann, Hepp, Wien en Fankhauser. De beide an dere verongelukten en de negen dragers konden niet meer gevonden worden. De lawine, welke de deelnemers aan de Duitsche expeditie bedolf, is ontstaan door dat stukken ijs van de Rakiot-spits losbra ken en versch gevallen sne^jw meesleurde. Kamp vier, waar ’t ongeluk gebeurde, werd als zeer veilig beschouwd. In de buurt waren nog nooit lawines opgemerkt. De lawine is gevallen in den nacht van 14 op 15 Juni, enkele minuten na middernacht. De juiste tijd kon worden vastgesteld, daar de horloges van de slachtoffers waren blijven stilstaan. -.GEMEEND* -- 3 VOOR IEDEREEN POEDERS DE RADIO BRACHT REDDING. Drie weken geleden meldde, aldus het HbL, de zeventien-jarige koksjongen Wil liam Johansson aan boord van hetZweed- sche schip „Alex Johnson” zich bij! den dokter. Bij onderzoek bleek, dat de jongen blinde darmontsteking had en in levensge vaar verkeerde. De dokter kon hem echter niet helpen. Er werd overleg gepleegd tus schen den kapitein en den arts. En weldra werd besloten de radio te hulp te roepen. De marconist begon te seinen. Hij! riep de schepen op in de nabijheid. Veraf en nabij rijn begrippen, die op de Oceaan een andere beteekenis hebben dan aan land. Er was nergens een schip te zien aan de horizont. Niettemin had de marconist wel dra contact met andere schepen. Hij! sein de: Hier is de „Axel Johnson”; wijl be vinden ons op 34 gr. 37’ N.B. en 38 gr. W.L. met een zieke in levensgevaar. Wie uwer heeft een dokter aan boord, die operatief kan ingrijpen? Het was een vraag, die Slechts weinig schepen bevestigend kunnen beantwoorden. Lang niet alle zeeschepen hebben een arts aan boord; en het aantal scheepsartsen, dat over een uitgebreide instrumentenkist be schikt, is nog zeldzamer. Vele malen moest de marconist zijn vraag herhalen: Hier is „Axel Johnson”; wij bevinden ons Als er geen bevestigend antwoord zou komen was William, het koksmaatje, ver loren. Gelukkig wist hij' niet in welk ge vaar hij verkeerde. Hij had zijn plaats in de heete kombuis ingeruild voor een koel zitje in een dekstoel in de open lucht. Dat was zoo kwaad nog niet. Slechts drie menschen wisten wat er aan de hand was: de dokter, de kapitein en de marconist. Het dichtstbijzijnde plekje grond was een dag of anderhalve dag varen verwijderd. En er was haast bij de operatie. Te langen leste kwam het antwoord. Was het ha twintig minuten Of na ander half uur Het doet er niet toe. Er was uit komst. Een Amerikaansche oorlogsbodem antwoordde en gaf zijn positie op. De marconist bracht de boodschap over naar de brug. En de kapitein liet to,en ook on- middellijk van koers veranderen. Twee schepen, die elkander niet konden zien, vo>eren elkaar tegemoet; de een met een mensch in levensgevaar, de ander met den dokter, die het gevaar kon doen wijken! Op twee bruggen stonden twee gezagvoer ders tilt te zien of niet het topje van een mast boven de horizont zou uitkomen. Het moest nog eenige uren duren voor de sche pen elkaar zouden kunnen ontmoeten. Tenslotte lagen de schepen naast elkaar. Op twee bruggen ratelden de telegraaftoe- stellen, waarvan de wijzers op „stop” ble ven staan. Het Zweedsche schip zette een sloep uit; roeiers brachten den dokter en zijn patiënt naar de „Empire States”, een groot opleidingsschip van de Amerikaan sche marine. William Johansson wist nu wat er met hem moest en zou gaan gebeu ren. Aan boord van het andere schip had de dokter alles reeds in orde gemaakt om onmiddellijk met de operatie te kunnen aanvangen. Geen kwartier later dan ook lag de koksmaat onder een diepe narcose, terwijl twee artsen met vaste hand de leven reddende instrumenten hanteerden. De zie kenboeg was niet ruim en verpleegsters s Toelatingsexamens Middelb. Techn. School. Leeuwarden. Toegelaten zijn o. a. tot het eerste studie jaar voor de afdeeling: Bouwkunde: H. Postma te Deersum. Werktuigbouwkunde: S. Feenstra te Ijlst. Weg- en waterbouwkunde: N. Joustra, J. van Foeken en G. Ooms te Sneek, O. Pier- sma te Britswerd. GESLAAGD! Dhn een mooie vulpen of boek als cadeau en de boeken en leermiddelen besteld bij boekhandel G. v. d. PIJPEKAMP, Klein- zand 2, dan is de zorg voor het eerste jaar aan kant. (Adv.) Bij de gehouden examens der Mode- vakschoolvereen. te ’s Gravenhage, slaag den voor het diploma Onderwijzeres Man tel-, Costuum- en Lingerievak, o.m. de da mes D. Eerdmans te Bolsward, A. Walda te Oosthem, T. van Dijk te Gauw, allen op geleid aan Modevakschool „Krijtenburg” te Sneek. Brood- en Bankettentoonstellhig. In café P. de Jong aan de Lange Markt straat te Leeuwarden werd een tentoon stelling gehouden van werkstukken, ge maakt door de cursisten van de Bakkers vakschool aldaar. Daarbij verwierf o. a. Ie prijs inzending leerlingen banketbakkerij de heer Piso te Sneek. Een getuigschrift voor het met vrucht doorloopen van een cursus geleid door den heer W. Bakker, bakkerij-leeraar van het station voor Maalderij en Bakkerij te Wa- geningen ontvingen o. a.: S. de Witte te Ijlst, A. Boschma te Heeg, R. v. d. Haak te Roordahuizum, D. Osinga te Sneek, J. Kui pers te Heeg, R. Visser te Langweer. Advent-Gemeente. Vergaderzaal De Boer. Zaterdag 3.003.30. Bijbelbespreking. 3.30—4.30. Prediking. BEGRAFENIS W. K. TIERSMA. Onder zeer groote belangstelling vond Woensdag te Oppenhuizen de begrafenis plechtigheid plaats van den heer W. K. Tiersma, directeur van de Coöp. Stoomzui- velfabriek „de Westerbrugsloot” te Uit- wellingerga. Het lijk was opgebaard in de Ned. Herv. Kerk te Oppenhuizen. De lijkrede werd uitgesproken door ds. van Rhijn, aan de hand van het Johannes Evangelie hoofdstuk 17. De overledene werd herdacht als lid van, het Kiescollege, als Kerkvoogd van de Ned. Herv. Kerk van Uitwellingerga en als oud-bestuurslid van de Herv. School. Namens bestuur en personeel van de Zuivelfabriek sprak de heer H. Greveling, voorzitter, die in herinnering bracht het vele goede dat de ontslapene als beheer der had gedaan en welk een voortreffelijk patroon hij was geweest. Nog werd het woord gevoerd door den heer van Dijk, directeur van de Zuivelfa briek te Sijbrandaburen namens de colle ga’s door den heer Boersma, directeur van de Zuivelfabriek te Oosthem als lid van de bij de Frico aangesloten fabrieken en den heer Jellema, directeur van de Zuivelfa briek te Garijp als vriend. Tenslotte voerde nog het woord een oud- leerling van den overledene uit Munne- keburen die dezen prees als iemand van nauwgezette plichtsbetrachting en als voor treffelijk vakman. De oudste zoon, de heer K. W. Tiersma, directeur van de Zuivelfabriek te Scharne- goutum, dankte namens de familie allen die den overledene de laatste eer hadden’ bewezen. Daarna werd het stoffelijk overschot naar Haskerhome vervoerd waar de ter aardebestelling plaats had; velen volgden het daarheen om nog een laatste groet aan dezen sympathieken mensch te brengen. Eenige kransen dekten de kist. OF CACHETS Wedstrijd „Moirra”. De uitslag van den door Morra gehou den wedstrijd, waaraan ook verschillende studenten van het Nederlandsch Christe lijk Studentenkamp, tijdelijk te Gaastmeer, deelnamen, was als volgt: Schouwen: ie prijs Fjouwer Broarren, van gebr. Schakel te Koudum; 2e pr. Noordster, schipper Westra, eigenaar fa milie Hamburger te Utrecht. Swealtsje, van H. S. de Jong te Koudum, die het eerst aankwam, werd gediskwalificeerd wegens aanvaring. 16 Ma. klas: ie prijs De nieuwe boot, van H. Speerstra te Warns, die tevens den door hem uitgeloofden wisselprijis ontving; 2e pr. J. Smith te Sneek; 3e pr, van Swin- deren te Loosdrecht (tijdelijk Nederlandsch Christelijk Studentenkamp te Gaastmeer). De competitiestand in deze klas is thans: Smith 22, Speerstra 22, W. Amsterdam 20 en Kuipers 12 punten. Larken: ie prijs W. Bakker te Hinde- loopen; 2e pr. Th. Deden te Bakhuizen; 3e pr. M. Kampen te Warns. Vrijbuiters: ie prijs T. J. Dikkens te Hindeloopen; 2e pr. F. Stallmann te Hin deloopen. De competitiestand in deze klasse is thans: Dikkens 14, Nijdam 9 en Stall mann 8 punten. Invitatieklasie prijs van Meekeren te Hindeloopen; 2e pr. Nagelhout te Wouds- end. De heer Obennann sprak namens het studentenkamp een woord van dank voor de vriéndelijke ontvangst. Op de prijsuitdeeling werd het kamplied spontaan gezongen. L. IC. Een esperanto-huwelijk. Hoezeer door Esperanto de mogelijkheid tot internationaal contact is uitgebreid bleek Woensdagmorgen. Om elf uur werd nl. op het stadhuis te Leeuwarden in de raadzaal het huwelijk voltrokken tusschen een Tsjechischen onderwijzer, den heer A. J. Bartosjik van Hluk en een Friesche on derwijzeres, mej. IJ. Woudstra, van Mant- gum, vroeger te Leeuwarden. De loco-burgemeester, de' heer G. Botke, fungeerde als ambtenaar van de burgerlijke stand, terwijl de formulieren in het Espe ranto werden voorgelezen door den heer P. Hendriks, onderwijzer aldaar. Er bestond voor dit huwelijk groote belangstelling, vooral van de zijde van de gesamideanoj (geestverwanten) van ’t jonge paar. L. N. Oneerlijke kerkvoogd^ De politie te Echten heeft Dinsdag aan gehouden den kerkvoogd R. H. aldaar. De man liet een lijst circuleeren ten behoeve van het salaris van den godsdienstonder wijzer. Hij ging in de lijst knoeien en eigen de zich zelf een gedeelte van het geld toe. N. R. Crt. BRANDSTICHTING. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft den 22-jarigen grondwerker, J. A. van H., verpleegde in de rijkswerkinrichtingen te Veenhuizen, thans gedetineerd, veroordeeld tot 'drie jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis, wegens brandstichting in een der slaapzalen van de inrichting. De rechtbank te Assen had den man in dertijd veroordeeld tot vier jaar gevange nisstraf van welk vonnis de procureur- generaal bevestiging had gevraagd. INBREKERS STELEN f80.000.—. Dinsdagmorgen hebben buren ontdekt, dat ongewenschte gasten zich toegang had den verschaft tot de woning van den hout handelaar W. van de V. aan den Beukels- dijk te Rotterdam. De familie was afwezig en daarom hebben de buren de politie in de zaak gemengd. In de woning werd een onderzoek ingesteld, doch men kon uiter aard niet vaststellen, wat er gestolen was. Men meende, dat de diefstal zich hadi be- Pijnlijke voeten? JOH. VAN AKKEREN OF 11 i 'li H SS SS I, Douwt Egberts Echte friesche Heerea-Baai en Baai-Tabak. Nederlands geurigste pijptabak. NIEUWE SÏËBKËHOmiï Uw winkelier heeft ze. Bekend adres. iriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiË U hebt dan goeds tegen tóndpün, hoodpin. ZEILEN. Niet mee wachten, die kwaal verergert steeds. Zij kan en dient verholpen. Daarvoor naar Pédicure - Lid v.h. Ned. Genootschap tot Bevordering der Voetverzorging. Schapenplein 4, Sneek Tel. 2326

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1