ZomerKoopjes Duimpjes F. OZINGA Luxe Auto-Verhuur met en «onder chauffeur SGH11P i VROLIJK B. BHENNINKMEIJEH ZONEN Uitgave KIEZEBRINK Co BEKENDMAKING. Ollicieel Orgaan der Gemeenie Sneek. No. 89 Eefsiê Bïad annex van 11 Herwfy’s Practlsche TUIN-EN CYCLO PE DIE I 53e Jaargang Woensdag 11 Augustus 1937. KLEINZAND 5—7 Bureau: SNEEK - TELEFOON 2200 OFFICIEEL GEDEELTE. BRIEFPORT-VERLAGING. RECLAME KOLOM. voor Spotprijzen. (Nadruk verboden). NIEUWSTIJDINGEN. □I 3 acte d. Zwaag „Net ge’wone jong© menschen”) vertelde de bootenver huurster. „Toen zij weggingen, vroeg de Prins mij hoeveel de boothuur bedroeg l Ik zeg, anderhalf uur tegen der tig cent per uur, is vijf en veertig cent. 2 -• iet, dat zou alf uur ge- van de ide van O needie brief is v r ijl van port PHILIA. DIT IS HET WERK dat U steeds heeft ontbroken en dage lijks nodig hebt. OH. Ford Dealer - SNEEK Parkstraat - Tel. 3211 Steeds nieuwe wagens Lage prijzen Eén soort - eerste soort Brozer en fijner niet mogelljk 27v, cl per Vi pond Alléén bij KLEINZAND GBOOTZAND KRUIDKOEK heerlijk! 20 en 30 ct. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat ter se cretarie dier gemeente gedurende 14 da gen vanaf heden voor een ieder ter lezing wordt neergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld, de aan de Raad aangeboden re kening der ontvangsten en uitgaven dier gemeente over 1936. SNEEK, 10 Augustus 1937. er verdriet, Dat deze- port-verlaging biedt. l’n instinct: ■etalers dwingt I uiimiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiitu firootzand SNEEK Leeuwenburg Telefoon voor belde zaken 2130 WINKELSLUITING SNEEKER KERMIS 1937. De Commissaris van Politie vestigt de Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Abonnement: per jaar 2.50, fr. p. post 3.60. Advertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT L.S.C.’s ZESDE LUSTRUM. De herdenking, die zal plaats vinden op 3, 4 en 5 Sept. a.s. eischt door de groo- te uitgebreidheid heel wat voorbereiding. De jubileumcommissie is thans met het programma gereed gekomen. Tal van oud- leden zullen de feestelijkheden geheel of gedeeltelijk bijwonen. Des Vrijdagsavonds wordt het feest of ficieel geopend door de voorzitter van L;SC in tegenwoordigheid van het eere-comité, eereleden en werkende leden, welke dien avond in feestelijke vergadering bijeen blij ven. Des Zaterdagmiddags worden er 2 veteranenwedstrijden gespeeld, waarvan de „oudste veteranen” tegen Frisia. Dit elftal zal bestaan uit spelers, welke als regel reeds voor de mobilisatie in LSC speelden. Zaterdagavonds receptie, daarna reunie- avond. Zondags een wedstrijd tegen WW I, vooraf gegaan door een adspirantem wedstrijd. Daarna een Jubileumdiner. En tot slot ’s avonds de groote feestavond, waarvoor de navolgende beroepsartisten werden geëngageerd: Albert de Booy, zan ger; The Cavellis, Harmonicavirtuozen; Crochet, de man met de vlugge vingers (shownummer)Mr. Faceur, buikspreker; de Drie Nederiandsche Clowns van Circus FÏagenbeck (Loulou, Freddy en Pipo) en tenslotte Rine, de imitateur van de Radio. De dansmuziek wordt dien avond verzorgd door de bekende Rotterdamsche Band Het trok Vrijdagmiddag d© aandacht van de Kamper poiitte, dat er van een jacht op den IJsseJ foto’s werden genomen in de richting van de op ‘de D© la Sabloniere- kade gelegen kazemat. Daar het verboden is verdedigingswerken te fotografocren, werd de militaire politie van het geval op de hoogte gesteld, die hpt jacht, ter hoogte van den val van de brug, sommeerde aan te leggen. Fototoestel en film werden in aangehouden. Het bleek een verslaggever van 'een Duitsch blad te zijn. Deze Duitsche journalist is C. Sch. uit Dusseldorp. Het bleek, dat hij reeds vele jaren reizen in Nederland maakte. Hij ver klaarde, dat hij, uit zuiver toeristisch oog punt, een beschrijving met foto’s van Kam pen wilde geven. Aangezien men van den IJssel naar Kampen fotografeerende de kazemat voor de lens krijgt, was deze op de foto gekomen, doch de bedoeling was een foto van het Stadsbeeld te nemen. Nadat de film uit zijn camera ontwikkeld was, bleek die kazemat er eenige malen op voor te komen. Er is dan ook proces-ver- baal tegen den verslaggever opgemaakt. De camera is teruggegeven, doch de film niet. De journalist betoonde zich over het in cident in Eet minst niet verontrust en meende zelfs dat hij zijn „arrestatie” zeea wel zou kunnen gebruiken in zijn relaas over zijn zwerftocht naar Kampen. RUIME AALVANGST OP HET IJSSELMEER. Buitengewoon overvloedig zijn de vang sten, die 'de palingviss'chers bijzonder in het noorden van het Ijsselmeer, maken, schrijft men aan de Standaard. Vangsten van driehonderd pond per dag zijn voor de korders bijna ‘regel, en het- as geen zeldzaamheid als de gxootere schepen avond aan avond vijfhonderd pond aan de afslag brengen. Dit zijn vangsten, die in voorgaande jaren, toen de zware Urker motorbotters nog op het Ijsselmeer werden toegelarten, vrijwel nooit gemaakt zijn. De aanvoer aan de grootste palingha- ven, Enkhuizen, overtreft tegenwoordig da gelijks de tienduizend pond, terwijl deze week op sommige dagen de 15.000 pond zelfs overschreden werd. De prijs van de koraal is laagze loopt van 12 tot 16 cent per pond. Dit wordt, behalve 'door de zeer overvloedige aan- voer, ook veroorzaakt door de kleine maait van de visch. Dank zij de overvloedige vangst is de visscherij niettemin loonend. Met het lange want worden veel gerin gere vangsten gemaakt. De gemiddelde dagvangst van de beugvisschers is onge veer 50 pond per vaartuig. Maar de prijs 'van de lijnaal is de drievoudige van die der koraal. Men besteedt hiervoor 30 tot 40 cent per pond en soms meer. Deze aal is 'doorgaans groot van stuk. Het gevolg van deze ruime vangsten is niet alleen^ dat de Zuiderzeesteun voor ■de varende visschers tijdelijk ingetrokken is, maar tevens 'dat de vissicherij doen dg gelukkigen, die (een vergunning hebben om op Jiet Ijsselmeer te visschen, zeer inten sief wordt uitgeoefend. meer dan 4 of 5 jaren tevergeefs naar een plaats uitzien. Een verlaging van de teer- lingcnschaal, als de organisaties in het belang van het onderwijs noodzakelijk ach ten, zou bijita 81/2 millioen kosten, Welk be drag met pj.m. 1 millioen moet worden verminderd wegens mogelijke herplaatsing der nog beschikbare valide wachtgelders. Adressanten meenen, dat het redelijk is, nu allerwege financieel herstel valt waar te nemen, tot deze verbetering van het onder wijs, dat zulke buitengewoon zware offers heeft moeten brengen, over te gaan. KAZEMAT GEFOTOGRAFEERD. Het trok Vrijdagmiddag de aandacht van de Kamper poiitie, dat er van een jacht op den IJssel foto’s werden genomen in de richting van de op 'de De la Sabloniere- kade gelegen kazemat. Daar het verboden 'ingswerken te fótografocren, Jtaire politie van het geval op van den val_van de brug, sommeerde aan beslag genomen en de betrokken fotograaf van~een Duitsch blad te zijn. Met geeft uitkoass: In alle vragen, waar voor de tuin-.en bloemliefhebber komt te staan. Door de billijke prijs voor ieder aan te schaffen. Inlichtingen en intekening bij BOEK- EN VULPENHANDEL G. v. d, PIJPFKAMP Klelnzand 2 Sneek. Met ingang van 1 September a.s. wordt het porto voor brieven en briefkaarten resp. 5 en 4 cent. Wanneer U straks een brief verzendt, Dan kost U dat nog maar 5 cent. Me dunkt, dat staat een ieder aan, Men schrijft voordeeliger voortaan. Doch luistert U eens even hier: Geeft die verlaging slechts pleizier? Voldoening schenkt dit nieuw tarief Voor te verzenden zakenbrief, Voldoening schenkt het zelfs gewis Voor zakenbrief metergernis, Die in den handel soms ontstaat, Indien er iets naar wensch niet gaat Voldoening schenkt -dit nieuw tarief, Wanneer U schrijft aan„hartedief”, Ge weet (of bent U soms een leek Zooiets geschiedt niet ééns per week! Voldoening schenkt dit nieuw tarief, Indien U schrijft aan schoonma-lief Goedhartig, maar een beetje „krent”, Op hlar bespaart U gr Alg die centI Maar naast pleiz-er is Wat dat kan zijn, zegt De brief, diewan- De brief, dierekeningen brengt En slapelooze nachten schenkt 1 De brief, dieMa haar Mannie stuurt Ik heb een week nog „ingehuurd”I De brief vanFiscus duur en kort „The Camwill’s Boys”, bezetting 5 man, met refreinzanger. Kosten noch moeite worden gespaard om de herdenking tot iets zeer bijzonders te maken. T.z.t. hopen we nader nieuws over dit feest mede te doelen. JEUGDCOMPETITIE V.V. „BLACK BOYS”. Zaterdag werd de beslissingswedstrijd gespeeld tusschen Old Shatterhand en Pad deltje. De uitslag was een gelijk spel, 11. Door het nemen van strafschoppen werd daarna de uitslag verkregen. Old Shatter hand maakte de meeste 'doelpunten en legde daardoor beslag op de ie prijs, 11 draagmedailles. De 2 e .prijs, 11 vulpotloo- den, was voor Paddeltje. Met eenige toepasselijke woorden werden deze prijzen door een der Jeugdleiders van Black Boys uitgereikt, waarna deze eerste jeugdcompetitie werd gesloten. Kerknieuws. Combinatie Irnsum en Deersunte Poppingawier. Het L.N. verneemt, dat met ingang van 1 Jan. 1938 weder zal worden voorzien in de predikantsvacature der N.H. ge meente te Irnsum. Het plan bestaat deze' gemeente te combineeren met de kerke lijke gemeente Deersum-Poppingawier. De woonplaats van den predikant wordt even tueel Irnsum. HEERENVEEN. Aan 'den heer W. Bolt je Gzn. alhier, is opgedragen door den Franschen Stamt, het uit voeren van baggerwerken in het Canal du Midi te Be ziers (Departement Herault) voor 980.000 francs. EEN VAARGEUL NAAR AMELAND In de Jongste zomerzitting van Prov. Staten van Friesland is medegedeeld, dat de minister van waterstaat afwijzend staat tegen het droogleggen van de Wadden en het aanleggen van een verbindingsdam naar Ameland. Naar de N. R. Crt. ver neemt zal in de komende winterzitting van van de Stater; een voorstel worden inge diend, om door het uitbaggeren van een vaargeul de mogelijkheid te scheppen, dat de veerboot tusschen Ameland en den vas ten wal, onafhankelijk van het getij de verbinding kan onderhouden, zulks o.m. in verband met het toenemende vreemdelin- genbezoek. HET PRINSELIJK PAAR TE LOOSDRECHT. Vrijdagmiddag hebben Prinses Juliana en Prins Be'mhard te Loosdrecht een roei tocht gemaakt zonder dat iemand hen heeft opgemerkt. Het fraaie zomerweer had, aldus de Tel., talrijke menschen naar Loosdrecht gelokt en vele wat er liefhebbers hadden een bootje gehuurd om een eind de groote plassen op te roeien. De bootenverhuurster te Breuke- lerveen had het -dan ook druk en toen er VOETBAL. Sneeker Groentehandelaren. Gebr. Tj. en G. v. d. Zee scoren elk 5 doelpunten! Vrijdagavond heeft onder zeer groote be langstelling de laatste nederlaagwedstrijd plaats gehad tusschen het Sneeker groen- tehandelaren-elftal en dat van de Sneeker Politie Sportvereeniging. Daar laatstgenoemd elftal momenteel niet over een compleet aantal spelers kan beschikken, waren een tweetal andere spe lers aan de ploeg toegevoegd, n.l. de h.h; H. de Vries en J. Pasma. Te ongeveer half acht werd begonnen en nauwelijks was de bal door de politie af getrapt of de gasten schepten zich eenige uitstekende kansen. Midvoor Lastdrager en linksbuiten van Rooijen schoten echter het leer hoog over. De thuisclub forceerde een corner, doch Koenderink wist voor opluch ting te zorgen. Het spel golfde de eerste minuten op en neer. De politie zette eenige uitstekende aanvallen op waarbij! eenmaal G. v. d. Zee ten koste van een hoekschop de situatie wist te redden, toen van Dalf- sen zich door alles heen een weg baand en voor het vijandelijk doel geko men een g hierna door de politie-rechtsbuiten goed voor den midvoor naast geschoten. Weer kwa men de politiemannen opzetten en we dach ten een doelpunt voor de mannen van het gezag te kunnen noteeren toen Lastdrager op het groentehandelaren-doel kwam af- stormen. Keeper Pasma echter doorzag het gevaar en door op tijd uit te lappen was hij een tikje vlugger bij de bal dan de politieman en wist het dreigende ge vaar nog af te wenden. De groenteboeren antwoordden met een snelle open aanval. De bal kwam bij midvoor Tj. v. d. Zee terecht en deze wist na zich geheel vrij te hebben gemaakt no. 1 in de vijandelijke touwen te jagen, 1o. Toen dit 'eerste puntje tot stand was gekomen, werden er spoedig eenige aan de score toegevoegd. Hoewel het veldspel van de politie niet minder was dan dat van de groenteboeren ja zelfs meermalen stukken uitstak bo ven dat van de tegenpartij bleek de po- litie-doelman niet voor zijn taak berekend. De groenteboeren hadden dit dan ook spoedig doorzién en wanneer men de kans schoon zag een schot te lossen, dan werd hiermede ook niet getalmd. Het gevolg was dat reeds met rtfst de politie een 54 achterstandhad, terwijl het einde kwam met een 102 overwinning voor de groen-- tehandelaren. Na afloop had in het restaurant de prijs- uitdeeling plaats. Dit geschiedde door een der commissieleden. Vooraf had de voorz. van het groente handelaren elftal, de heer P. de Jong, dank gebracht aan allen die hadden medege werkt tot het welslagen van dit 2e tour- nooi, en wel in het bijzonder den commis saris van politie en zijn manschappen en de schenkers van de zeer fraaie prijzen. „The Commanders” zorgden weer 'op uitnemende wijze dat de stemming er in bleef. De hv.h. Henk Stuurop en Grieck gaven op verzoek eenige accordeonnum- mertjes ten beste. Bertus IPoiesz had betreffende de ge houden wedstrijden een gedicht gemaakt dat hij ten gehoore bracht en waarvan het refrein door de aanwezigen werd mede- gezongen. Vooral de „Oude Tjotter” bleek een succesnummertje te zijn en sloeg bij zonder in. Tot ongeveer 2 uur bleef men in vroo- lijke stemming bijeen. De totaal-uitslag van de wedstrijden is als volgt: ie prijs: Beker aangeboden door den heer A. Grondman en 11 draagmedailles, aangeboden door de bond van kleinhan delaren „Ons Aller Belang”, de voetbalver. IJVC te Ijlst met een overwinning van 3—6. 2e prijs: Beker, aangeboden door den heer W. Koopmans, grossier in groenten, de voetbalver. „King-Boys”, met een over winning van 25. 3e prijs: Voetbal op stander, aangeboden door den heer A. J. Groenveld, aardappel- handel, de Sneeker Damclub met een over winning van 14. 4e prijs: Lauwerkrans, aangeboden door Gebr. De Jong, grossiers in groenten en fruit, de voetbalvereen. RES, te Bolsward, met een overwinning van 34. 5e prijs: Lauwertak, aangeboden door Fa. Haanstra Co., grossiers te Sneek, de voetbalver. BVC te Blauwhuis met een overwinning van o3. Snelste doelpunt: Medaille, aangeboden door A. Haagsma, groentehandel te Bols ward, gewonnen door de voetbalvereen. IJVC te Ijlst in 4 min. Hoogste score voor de rust: Medaille, aangeboden door den heer Joh. Slump, gewonnen door de Sneeker Damclub. Fairste spel: Lauwerkrans, aangeboden door mej. van Dijk en den heer van Vliet, gewonnen door de Sneeker Politie Sport vereeniging. op een gegeven oogenblik een jonge vlugge meneer naar haar toekwam, die vroeg: „Kan ik een roeibootje van u krijgen kwam het niet in haar öp, dat zij Prins Bernhard voor zich had. „Alle goeie booten zijta uit, meneer. Het is zoo’n prachtig weer, hè. Ik heb nog wel een bootje, maar dat ligt nogal rank. En dan heb ik ook nog een zware visschers-» boot, maar dat zal wel niets voor u izijn Prins Bernhard liet zich echter met Af schrikken. Hij ging met de bootenverhuur- stter de| zware grijsgroene roeiboot een echte „pieremachochél” inspecteeren. „Hij is wel goed” zei de Prins en daarop ging hij naar de auto terug, waarin Prinses Juliana was blijven zitten, om haar te ha len. Eerst teen hejkende de bootenverhuur ster het jonge echtpaar, dat door den zon nig en tuin naar de „Hans” toeliep. Prinses Juliana, die in een witte japon met bloemenmotieven gekleed was en een doekje van dezelfde s^'of ovor het hoofd had gebonden, ultte Haar bewondering v«,or de stilte landelijke omgeving, en na dat zij, evenals de Prms 'een donkeren zon nebril had opgezet, ging Prins Bernhard aan de riemen zitten en roeide met zjjn gemalin over de Loosdrechtsche plassen weg. Het heerlijke koele water lokte den Prins en nadat hij zijln badcostuum had aange trokkén, dook hij uit de boot om in de omgeving van de „Hans” en er omheen wat rond te zwemmen, terwijl Prinses Juli ana op het achterbankje van de boot van de zon genoot. Om beurten roeiend etó zwammend bteef -de Prins anderhalf uur op den Plas. Vrijwel jpiemand wist dat de Vor stelijke) bezoekers er waren en op dit ge- wooinlijk stille gedeelte van het meer, wer den de (Prinses en de Prins dan ook niet lastig gevalled, door nieuwsgierigen. „Net geKvone jong.e mensenen vertelde de bootenverhuurster. „Toen zij weggingen, vroeg de) Prins wij hoeveel de boothuur bedroeg! Ik zeg, anderhalf uur tegen der tig cent per uur, is vijf en veertig cent. En toen de Prins: „Ik zal twee uur betalen”, maar dat wilde ik ni niet juist zijn, het is anderha weest, dus vijf en veertig icejnt." Ze hebben mij beiden een hand gegeven en gezegd, dat zij nog eens terugkomen I „Gaat u de „Hans1’ nu niet direct om- doopen tot „Bernhard”??” vroeg een der drie jong© meisjes, wier boot toevallig naast die van h©t prinselijk paar op het ’theer gelegen had. „Zij zegt m© zoo tets", antwoordde de bootenv©rhuurster peinzend ONDERWIJSACTIE. De hoofdbesturen van de grpote onder- wijzersorganisattes, n.l. de Bond van Ned. Onderwijzers, het Katholiek Onderwijzers- verbond, het Ned. Onderwijzers Genoot schap, die Unie van Christelijke Onderwij zers en onderwijzeressen in Nederland, de Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland en de Vereen, van Chr. Onder wijzers en Onderwijzeressen in Nederland en de Overzeesche Gewesten, met elkaar nagenoeg het geheele personeel bij het openbaar en bijzonder onderwijs vertegen woordigende, hebben zich met een adres tot de regeering gewend. Zij wijzen in dit adres er op, dat ten ge volge van de herhaalde verhoogii leerlingenschaal, de klassen tot si de intellectueete vorming en de moreele op voeding der jeugd en tot nadeel van de ge zondheid van teerlingen en leerkrachten ab normaal groot zijn geworden. Zij meenen, dat deze groote schade niet opweegt tegen de betrekkelijk geringe financieele voordiee- len, die deze verhooging van de teerlingen- schaal voor 's rijks schatkist heeft afgewor- pen. Nu er verbetering komt in het econo misch aspect en deze zich afteekent in de opbrengst der rijksmiddelen, dringen deze organisaties op paedagogische, aigemeen- sociate en hygiënische gronden er op aan, dat ten spoedigste de leerlingenschaten verlaagd worden, ongeveer tot het peil van 1920. In een breede toelichtende memorie wordt.met cijfers aangetoond, dat de klas- sebezetting per leerkracht in zeer sterke mate is toegenomen. Herinnerd wordt aan de zorgwekkende verslagen van het rijks- schooltoezicht over de jaren 1934 en 1935, waarbij o.a. in de eerste hoofdmspectte 300 overbezette lokalen werden geconstateerd in slechts drie inspecties. Wanneer men be denkt, dat het geheele land 49 inspecties telt, blijkt reeds uit deze enkele cijfers, welk een omvang het kwaad reeds in 1935 had aangenomen. Sedert dien is, door ver dere verhooging van de leerlingenschaal, de toestand nog verder achteruit gegaan, zoodat naar de meening van adressanten, zonder eenige overdrijving van een toe stand gesproken moet worden, die paedago- gisch en hygiënisch onverantwoordelijk is. Dit is de overtuiging, op dagelijksche erva ring berustend, van nagenoeg allen, die bij het openbaar en bijzonder lager onderwijs werkzaam zijn. Zij achten zich verplicht ernstig© pogingen te wagen om o<p korte termijn tot liquidatie te komen van de crisislast, die in zoo ontstellende mate op het onderwijs, een der meest vitale belan gen van het Nederiandsche volk, drukt. De eenige mogelijkheid, die bevrediging wek ken en tot herstel leiden kan, bestaat in sterke verlaging van de leerlingenschaal. Wordt bij het lager onderwijs de schaal 1920 weer ingevoerd en bij het ulo een uni forme 26-schaal, dan zijn hiervoor 7350 onderwijzers noodig. Deze verbetering van het onderwijs beteekent dus tegelijkertijd een aanzienlijke werkverruiming voor de meer dan 12.000 werklooze onderwijzers, van wie er eenige honderden zijn, die al P.S. Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe* ding verzekerd worden* aandacht op het volgende: I. Alle winkels, uitgezonderd barbiers- en kapperssakxns, mogen tijdens de Snee ker kermis voor het publiek geopend ziju: a- b. op Zondag van 4 uur des namiddags ..eg had ge- doel geko- goede schietkans kreeg. De bal de doelmond geplaatst werd door op Zaterdag tot 1 uur des nachts; tot *1 uur des nachts op Maandag en Dinsdag tot 1 uur des nachts d. op Woensdag tot 2 uur des nachts; II. Kappers- en barbierssalons m o e- ten op Maandag, vallende in de Sneeker kermis gesloten zijn vóór 7.30uur voor- middags en van 12 uur des middags tot 1 uur des namiddags III. Kappers- en barbierssalons moe ten op W oensdag, vallende in de Sneeker kermis, gesloten zijn vóór 7.30 uur des voormiddags en voor zoover betreft het verrichten van kappers- en barbiers- werkzaamheden na 11 uur des voormid- dags. Geslaagd voor het examen Handelskennos l.o„ de heer H. v. te Sneek. c. „Wat rijden al die meiwctae ga- -«arijk vaadaag", dacht vanmiddag achter bet atuur. (Hoe t«g< men dat ook weer ven dien «piinter,dien balk en uw oog?...) ■S s SS NIEUWE SNEEKER COURANT COURANT <M* WYMBRITSERADEEL Slllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllilllllll^ r!

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1