F. OZINGA Luxe Anto-Verhuur met en zonder ehauffenx I I 1 I I No. 93 Eerste Blad UitgaveKIÏZEBBIBH S Co Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Woensdag 25 Augustus 1987. 53e Jaargang ■nan SNEEKER OOURART «n* WYHBRTTS MEEX e DINSDAGS KLE1NZAND 5—7 Bureau: - TELEFOON 2200 SNEEK NIEUWSTIJDINGEN. CHINA en JAPAN.... SPORTRUBRKK. brak 5' di BOEKAANKONDIGING. 50 maar steeds kker, turende Terwijl men in vergaderzalen Met diplomaten confereert En iedereen daar doet begrijpen, Dat slechts de vrede wordt begeerd Terwijl de hoogste Staatsfiguren Op ’t vredeswcord zijn ingesteld, Hun afschuw telkens laten hooren Van oorlogsrampen en geweld... 39 men ;s de Laten Off. Ford Dealer SNEEK Parkstraat TeL 9211 Steeds nieuwe wagens Lage prijzen S B Verschijnt en VRIJDAGSAVONDS hadden in 30 uur geen water meer gehad. Zij fijn naar een ziekenhuis ter observatie vervoerd. Abonnement: per Jaar 2.50, fr. p. post 3.60. Advertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT gauw geleden en vaard. De man die hem zou komen oph- zooals afgesproken was, vertelde, dat hij niet meer wist op welken akker zij zaten OUDE GRANAAT ONTPLOFT. Drie kinderen uit het dorp Sloboda Zlo- ta, bij Brzeney, in Oost-Galicië, hebben op het land een granaat gevonden en deze spelenderwijs in het vuur gegooid. De granaat ontplofte en de drie kinderen wer den gedood. ZEILAVONTUUR. Vier Londensche zeilers zijn Zaterdag te Fishguard binnengebracht nadat zij in een klein jacht twaalf dagen in het St. George- kanaal heen en weer gedreven hadden en door den mist verhinderd waren de aan dacht van passeerende schepen te trekken. De heeren waren volkomen uitgeput en N.R.V.-MARSCH. Ons wordt toegezonden de in druk ver schenen N.R.V.-marsch van Will van Dijk. Deze marsch, welke door den componist aan de Nederïandsche Reisvereeniging is opgedragen, is gedrukt en uitgegeven door G. Alsbach en 'Co., Amsterdam. Hij! is thans in den muziek- en boekhandel in Ne derland verkrijgbaar gesteld, evenals bij de Bureaux der N.R.V. Je Den Haag en Am sterdam. De heer Will van Dijk is een jonge Gro- ningsche componist, die reeds naam heeft gemaakt o.a. door zijn Be Quick for ever- marsch en de Oranje-Detmoldmarsch, wel ke beide marschen ook in druk fijn ver schenen en o.m. werden uitgevoerd door de Groninger Orkest Vereeniging, dirigent Kor Kuiler. Ook de N.R.V.-marsch is reeds door het Hannonie-orkest der G.O.V. te Groningen met succes ten gehoore gebracht. Wij twijfelen er niet aan, dat deze pit tige melodieuze marsch zijn wég wel zal vinden en niet alleen door leden der Ne- derlandsche Reisvereeniging, doch door ieder, die piano speelt, met genoegen zal worden gespeeld1. Aangezien 4e bewuste marsch ook voor salonorkest bewerkt is, zal’ hij ook op J'J.R.V.-bijeenkomsten en feestavonden ten gehoore worden gebracht. Op het kleurige titelblad komen de em blemen der N.R.V., de drie letters, welke den wereldbol ontspannen en de twee trek kende bergtoeristen, duidelijk uit. Met de „Jan Nieveen” naar de overdracht van de Piet Hein aan het Prinselijk paar. Zaterdag a.s. zal de overdracht van de „Piet Hein” aan het Prinselijk paar plaats vinden. Voor de vloot-revue op het 'Bui ten-IJ hebben rich reeds meer dan 500 zeil- en motorjachten aangemeld. De versierde luxe salonboot „Jan Nie veen” van de GroningenLemmer Stoom- bootmij. zal deze festiviteiten bezoeken. Zij vertrekt daartoe ’s morgens 10 uur uit Lemmer en is ’s avonds 10 uur weer in Lemmer terug. Op dat moment wordt er bewapend Door ieder, die naar vrede streeft En in het hart - naar uit het woord blijkt - De mooiste idealen heeft Op dat moment wordt er beraadslaagd Hoe de verdediging zal zijn, Hoe men het snelst, het best zal slagen En men bespiedt eikaars terrein Op dat moment heeft Spanje oorlog En zelfs helaas een b u r g e r strijd, Op dat moment is ruim een jaar lang De vrede daar „vergetelheid” Op dat moment van confereeren Hoe of het moet en hoe het kan, Wordt wéér gespot met vredeswoorden Armzalig China en Japan... (Nadruk verboden.) PHILIA. OPENING NIEUW BLACK BOYS-TERREIN. Op Zondag 5 Sept. a.s. Zondag 5 September zal de voetbalver- eeniging „Black Boys" haar nieuwe terrein, gelegen bjj de Ubbo Emmiusstraat, offi- rieel in gebruik nemen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de opening op Zater dag 4 Sept, te doen plaats hebben, maar dit is tenslotte niet mogelijk gebleken. Hoewel met bescheiden middelen ge werkt moest worden, heeft de vereenigmg „Black Boys” thans een terreininrichting, waarop zijlmet recht trots kan rijln en waarmee rij wanneer wij de oude accom modatie van het terrein aan de Lemmer weg in herinnering roepen belangrijk vooruit is gegaan. Moesten de zwartjes voorheen met al hun elftallen één veld bespalen, thans zijln twee velden te hunner beschikking, waarop rij aanstonds hunne tegenstanders op waar dige wijze kunnen ontvangen. Vooral met de kleedgeledenheid of wel de boxen is Black Boys zeer vooruitge gaan. Twee zeer ruime kleedkamers met waschgelegenheid zijn ingericht, terwijl daarnaast nog twee kamertjes aanwezig rijn voor de scheidsrechter en de club zelf. Teneinde een zeker percentage van de bezoekers gelegenheid te geven de wed strijden zittend te volgen, rijn tegen de boxen overdekte zitplaatsen aangebracht. Het hoofdterrein waarop vermoedelijk het ie en 2e elftal zullen spelep, ziet er uitstekend uit en is door betonnen palen afgerasterd. De lagere elftallen en adsp. elftallen ztfllen op het bijterrein spelen. Het ligt in het voornemen van de zwart jes om met een tournooi, waaraan naast BLACK BOYS zelf, zullen deelnemen de, plaatselijke ie klasser S^JEEK, de Wes-j telijke 3e klasser SUCCES van Wielingen en de Leeuw. 2e klasser ROOD 'GEEL, het terrein officieel in gebruik te nemen. De bedoeling is om ’s morgens twee wedstrijden te spelen en dan 's midda~~ J* verliezers en winnaars tegen elkaar te uitkomen. Tevens zal nog een Adsp.-wedstrijd tus- schen de elftallen van Sneek en ‘Black Boys worden gespeeld. Het belooft een interessant tournooi en een waardige opening te worden en het is te hopen dat het weer zal medewerken. Voor bijzonderheden zie men deze week de raambiljetten en de advertenties in de bladen. i j j RACE-WAGEN IN KLOOF GESTORT. In den uithoudingswedstrijd Luik RomeLuik voor automobilisten, aan wel ken ook een Nederlandsch équipe deel neemt, is een doodelijk ongeluk gebeurd. Tijdens het overtrekken van den Pordoi-pas in de Dolomieten vloog het Zwitsersehe team DreierHahn uit de bocht en stortte in een kloof. Dreier had zware verwondin gen opgeloopen en overleed kort na het ongeval. Hahn is op onbegrijpelijke wijze aan den dood ontsnapt; hij kroop onge deerd uit de brokstukken. Ongelukken. Het vierjarig zoontje van dén heer N. Schouten te Heiloo liet rich, met nog eenige andere kinderen, voorttrekken door een vrachtauto. Het jongetje is daarbij te gen een paal van een hek geslingerd. Het kind werd opgenomen en naar huis ge bracht, waar het in den loop, van de jjacht is overleden. Op den Bredaschen weg te Tilburg is de vijftienjarige G. de V. uit Eindhoven, die per fiets in de richting Tilburg reed, door een hem achterop rijdenden personen auto gegrepen. De jongeman werd zoo ern stig gewond, dat hij enkele oogenblikken na de aanrijding overleed. Te Grijpskerk is het 3-jarig dochtertje van den arbeider S. Wobbes te Visvliet in aanraking gekomen met een der wieken van den watermolen. Het kind werd op slag gedood. Te Eindhoven is een vrouw die een 8- jarig dochtertje achter op de fiets had, door een taxi aangereden. De vrouw werd gedood, het kind kwam er met eenige won en in het gelaat af. Toen twee zoontjes van den heer K. M. te Staphorst naar het land gingen om den drinkbak van de koeien te vullen, moesten zij een paard voorbij. Een der jongens, een ventje van vier jaar, kreeg van het dier aan trap tegen het achterhoofd. De knaap werd bewusteloos opgenomen en naar de ouder lijke woning gebracht, waar hij dadelijk na aankomst is overleden. 13 38 seizoen werd ZWIJG- EN PRAATMATCH. Te New York is een wedstrijd gehouden tusschen 86 zwijgende en pratende mannen. Er werd een even groot aantal praatgragen als zwijgzamen gekozen ui van iedere soort werd er één in een cel gezet, waar de pa ren voortdurend onder contróle stonden. De wedstrijd bestond hierin, dat de zwij ger rijn naam steeds eer moest aandoen en de prater geen oogenblik mocht zwijgen. Kampioen van dezen wedstrijd was het paar, dat de „kwelling” het langst volhield. Vijf en dertig uur na den aanvang van den wedstrijd waren er nog slechts zeven paren over, de anderen hadden successie velijk den moed opgegeven. Vier uur later waren het nog drie paar, tusschen wie de wedstrijd ging en in het een en veertigste uur werd het winnende paar eindelijk uit rijn cabine verlost. De prater vertelde na afloop, dat hij in het begin van den wedstrijd nog wel ge weten had, wat hij al1 zoo vertelde, doch Langzamerhand was hij totaal den draad van rijn verhalen kwijt geraakt en had maar van allerlei dingen verteld, die geen verband met elkander hielden. De zwijger was er zoo goed in geslaagd absoluut niet te reageeren op hetgeen rijn celgenoot vertelde, omdat hij te voren rijn aandacht sterk op andere kwesties had ge concentreerd, daardoor had hij er geen erg in gehad, wat rijn tegenpartij gezegd had. Beiden hebben verklaard hun leven lang niet meer aan een dergelijken wed strijd te zullen deelnemen. Crt. N. v. d. D. wedstrijd op 25 Febr. gelijk (2-2) te spelen en de thuiswedstrijd op 15 April met 3z te winnen; het bleef dus voor de 2e klas A gespaard. Het ledenaantal ging eenigszins achter uit met het gevolg dat ook in het seizoen 19341935 L.S.C. geen prima elftal in het veld kon brengen en men wederom genood zaakt was de degradatie-wedstrijden te spelen. De eindstand was toen: 16 4 0 12 8 18 51 In de promotie was men nu minder ge lukkig. De thuiswedstrijd tegen Steenwijk werd verloren met 23, maar de uitwed strijd leverde de oude Sneeker club een 1-2 overwinning op. Zou L.S.C. het nog halen? Velen trokken op Pinkster-Maandag 10 Juni mede naar het terrein van Gorredijk, waar dê beslissingswedstrijd zou plaats hebben. L.S.C. verloor helaas met 1-3, zoo- dat men naar de 3e klas degradeerde. P.S. Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden. niiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiinn uitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimii: S zetten met het volgende puntengetal: Gesp. Gew. Gel. Verl. Pnt. Voor-Tegen 14 6 1 7 ----- in het daarop volgende echter hekkensluiter. De stand was toen: 14 1 4 9 In het seizoen 19351936 treffen we L. S.C. dan ook in de 3e klas aan. Geleek het er in den beginne op dat hier een kam pioenschap voor de Sneeker club was weg gelegd, tenslotte ging Gorredijk met de eer strijken en moest L.S.C. zich met de 3e plaats tevreden stellen, met van de 18 ge speelde wedstrijden 11 overwinningen, 2 gelijke spelen en 5 nederlagen met 36 goals voor en 27 tegen en een puntencijfer van 23. Het seizoen 19364937 was wel een glo- riejaar voor L.S.C. Ongeslagen werd men kampioen van de 3e klas A, met van 18 ge speelde wedstrijden 14 gewonnen en 4 ge lijk, terwijl men ook in de promotie geen enkele nederlaag leed. Van het Bolswarder C.A.B. werd gewonnen met 1—2 en 80, terwijl men thuis tegen Drachten gelijk speelde 00 en uit won met 04. En zoo werd L.S.C. dus dit seizoen weer tot 2e klasser gepromoveerd, een prestatie die in den lande door geen enkele club geëve naard werd en voor het bestuur, dat door energiek samenwerken alles had gedaan dit succes te bereiken, een waardige beloo- ning is. Er is nu inderdaad reden het 6e lustrum feestelijk te gedenken. Het elftal dat dit resultaat wist te be reiken, bestond uit de navolgende spelers: Scheper. Bouma K. v. Gorkum Fijlstra, v. d. Zee, Blom Jr. Voerman Jr., Blom Sr., Faber, Dijkstra, Voerman Sr. Het ledenaantal bedraagt thans 163. Dat van de donateurs 117, terwijl L.S.C. boven dien nog talrijke buitenleden heeft. Met 2 elftallen wordt er in de K.N.V.B. ge speeld, terwijl men het a.s. seizoen in de F.V.B. met 7 elftallen denkt uit te komen. Het tegenwoordige bestuur bestaat uit de h.h. J. de Haan, voorzitter, Sj. Zandstra,. secretaris, F. Hollander, penningmeester en J. G. Scheper en H. v. Gorkum. Moge dit bestuur nog vele jaren onze oudste voetbalvereeniging leiden; er is zeker reden de toekomst njet vertrouwen in te gaan. P. HET NIEUWE SNEEK-TERREIN. Opening 12 Sept. a.s. Nog slechts enkele weken scheiden ons van de datum waarop de voetbalvereen. Sneek het nieuwe terrein aan de Lemmer weg officieel in gebruik zal nemen.- In snel tempo, heeft men de daaraan verbonden werkzaamheden uitgevoerd en thans kunnen we melden dat hier iets tott stand is gebracht waarop de voetbalver. Sneek met recht trots kan rijn. Het hoofdterrein waar het ie en 2e elf tal hun wedstrijden zullen spelen geeft een uitstekende indruk. Een tribune met twee kleedkamers en restaurant zijn aange bracht. Deze tribune biedt voor ongeveer 250 personen plaats die er een mooi over zicht hebben. Het geheele terrein is met betonnen palen afgerasterd en men kan op alle rangen een wedstrijd op zijn gemak volgen. Voor aansluitende diensten, de vertrek uren daarvan, alsmede de prijzen, zie men de advertentie in dit nummer. Naar wij vernemen, hebben zich tot dus ver voor de door de Koninklijke verbonden Nederïandsche watersport-vereenigingen ter gelegenheid van de overdracht van de Piet Hein op Zaterdag 28 Augustus georgani seerde vloot-revue op, het buiten-lj onge veer 500 zeil- en motorjachten aangemeld. Hoewel het recht om het verkeer te stremmen aanwezig is, zal dé vaargeul voor de normale vaart zoo lang mogelijk worden opengehouden. De havenmeester van het Noordzeeka- naal (te IJmuiden) verzoekt aan reederijen om opgave van namen van de booten, wel ke de revue zullen bezoeken, alsmede ver melding van lengte en diepgang. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Breuke- len door ds. H. B. Spijkerboer te Wouds- end. voor geheel Friesland rijn: uitsluitend fa brieken, die geen andere melk verwerken, dan die afkomstig is van t.b.e.-vrij vee I De praktijk heeft bewezen, dat dit einddoel op den duur bereikbaar is. TWEE VERGETEN HENGELAARS. Twee hengelaars, die van plan waren een middagje op de Loosdrechtsche Plas sen te visschen, hebben tegen hun wil twee dagen en nachten op het water doorge bracht. Een bootverhuurder hadden rij ge vraagd hen naar een akker te brengen. De bootverhuurder bracht hen naar het dorado van de hengelsport en men maakte een afspraak, dat de man de twee visschers des avonds weer zou komen halen. Wel gemoed wierpen de hengelaars hun sim men uit en het eene vischje na het andere werd door Een verschalkt. De jniddag verstreek en het werd later en later, maar nog steeds konden de beide visschers geen bootje bespeuren, dat in hun richting kwam. Het werd schemer en spoedig brak de donkere avond aan. Ni zaten de mannen op den in de wijde verte. De avond verstreek en het werd nacht en de beide mannen be gonnen in te zien, dat rij op den akker zouden moeten overnachten. De dageraad brak weer aan en hiermede de hoop op redding uit hun isolement. Wederom ver streek de dag en weer werd het avond, gevolgd door een donkeren nacht, zonder dat de bootverhuurder kwam opdagen. Na dat rij beiden ook dezen nacht eenzaam op den donkeren plas hadden doorge bracht, verscheen gelukkig in den morgen een schuitje en 'dit vaartuig had hen béi den spoedig in de gaten en pikte de on- fortuinlijke hengelaars op. Nu was het leed werd de terugtocht aan balen j.t hij wel naardien toegegaan was, maar dat hij niet meer wist op welken akker zij zaten en toen hij hen niet kon vinden, dacht hij wel dat rij op een andere manier zouden probeeren van den akker af te komen. (Tel.) ONDERZOEK BIJ DE GROENTEN- EN FRUITCENTRALE. Naar het Hbl. verneemt, heeft minis ter Steenberghe thans aan de Crisis-ao countantsdienst opgedragen een onderzoek in te stellen naar de gestie der Groenten en Fruit centrale inzake de export van fruit naar Duitschland, het bureau te Berlijn en de betalingscontingenten voor appelen, in het eerste kwartaal van 1936, waarvan een bedrag van 140.000 mark een bestemming heeft gevonden, die na ruim een jaar on derzoek door regeeringsoommissaris Val- star en den toenmaligen minister Deckers niet kon worden opgespoord. 6 29 In de promotie wist L.S.C. zich echter tegen Gorredijk te herstellen door haar uit- 30-jarig bestaan Voetbalver. L.S.C. Vrijdag 3, Zaterdag 4 en Zondag 5 Sep tember a.s, viert de Sneeker Voetbalclub „L.S.C.” haar 30-jarig bestaan. Aan ons archief ontleenen wij de volgen de gegevens betreffende de jubilaresse. Op 4 Maart 1890 is Lycurgus opgericht, terwijl Sparta 11 Febr. 1905 ’t levenslicht aanschouwde. Beide ploegen hebben, even als andere vereenigingen hun „ups” en „downs” gekend met het gevolg, dat toen, het ledenaantal zoowel van Lycurgus als Sparta sterk dalende was meestal ten gevolge van het afstudeeren van leden het roodwitte Sparta het besluit nam een combinatie voor te stellen aan Lycurgus, en deze kwam tot stand in het najaar van 1907. Het eerste bestuur van deze combinatie werd als volgt geformeerd: J. J. Ringnalda, voorzitter, H. A Idema, secretaris, S. Zijlstra, penningmeester, F. Prins en S. Schilstra, commissie van bij stand. Het ledenaantal steeg geleidelijk, doch daar de meesten hiervan uit leerlingen van de H.B.S., gymnasium enz. bestonden en bij afstudeeren onze plaats verlieten, was er een groot verloop van leden. In het seizoen 19084909 behaalde L.S. C. haar eerste kampioenschap door ’t toen malige „L.V.V.” van Leeuwarden op het terrein de Ijsbaan met niet minder dan 5-0 te verslaan, terwijl de Sneeker club dit kam pioenschap wederom in seizoen 1914-1915 ten deel viel, Toen kwam de wereldoorlog, die vele clubs door de mobilisatie ontwrichtte. Het L.S.C.-scheepje bleef echter doordobberen, ook al tengevolge het feit dat vele militai ren, die in onze plaats werden gehuisvest, zich als lid aansloten. Toen in 1918 het einde van de wereldoorlog aanbrak kwam er weer meer actie. Een Sneeker jongens- club sloot zich bij L.S.C. aan. Een nieuw bestuur werd gekozen dat er als volgt uit zag: M. A. Henstra, voorzitter, P. Kampen, secretaris, S. Velleman Sr., penningmeester, K. Kresner en J. G. Zijlstra, commissarissen. In 1920 werd als secretaris gekozen de heer S. de Wolf, die zich zeer verdienstelijk maakte en met wiens eminente medewer king het speelterrein aan de Kerkhofslaan in gebruik kon worden genomen. In het seizoen 19201921 bezette L.S.C. in de le klas van de F.V.B. de 2e plaats, waardoor men werd toegelaten tot de 3e klas N.V.B. Seizoen 19211922 waarin alleen uitwedstrijden werden gespeeld en ook 19221923 waren verre van rooskleu rig, doch toen in 1924 het toenmalige Black Boys zich bij de combinatie aansloot en men de beschikking kreeg over een prima elftal, terwijl bovendien de heer C. H. Versteeghen zich als lid van de L.S.C. opgaf en deze de leiding op zich nam, brak er een periode van groote bloei voor L.S.C. aan. Het seizoen 1924192b werd afgesloten met een kampioenschap van de 3e klas, doch in de promotie had men met tegenslagen te kampen, zoodat deze uitbleef. Lang behoefde L.S.C. echter niet te wachten, want na een jaar van ern stig trainen werd wederom het kampioen schap veroverd en in de promotiewedstrij den had men nu succes, zoodat men het volgende seizoen in de 2e klas A uitkwam. Het elftal dat hiervoor zorgde, bestond uit de navolgende spelers: F. A. Stam. J. Hoekstra C. H. Versteegden F. Landmeter, J. Lusthof, Th. Zandstra. J.’ Haga, H. A. Dijkhuis, H. v. Delden, A. Heijmans, H. J. de Weert. Dat L.S.C. zich goed in deze afdeeling thuis voelde mag blijken uit de plaats die men op de ranglijst in de volgende 6 j^ren innam: 1927: 2e plaats; 1928:’ 6e plaats; 1929: 5e plaats; 1930: 3e plaats; 1931 4e plaats; 1932: 4e plaats. Het zilveren feest is in 1932 op waardige wijze gevierd. Wist L.S.C. zich in 1933 nog te hand haven voor de 2e klas door in dat seizoen nog de 5e plaats op het ranglijstje te be- HULP VOOR HET KLEINE BOERENBEDRIJF. In verband met den moeilijken toestand, waarin het kleine boerenbedrijf, ondanks de getroffen crisismaatregelen en die ver schillende bijzondere regelingen, die voor het kleine bedrijf golden, verkeert, heeft de regeering gemeend een bijzondere steun regeling voor de noodlijdende bedrijven in het leven te moeten roepen. Van deze steunregeling kunnen alleen gebruik maken rij, die op een bepaalden datum als grond gebruiker bekend stonden. De nieuwe maatregelen beoogen vooral doer een krachtige, zoo mogelijk individueele, voor lichting de rationalisatie van dit soort be drijven zooveel mogelijk te bevorderen. Het is gebleken, dat hoe gaarne ook het bedrijf dit zelf zoude wenschen, deze rati onalisatie in den regel achterwege bleef, omdat de contante middelen ontbraken. Het ligt thans in de bedoeling om voor Zooveel noodig met overheidshulp deze kleine boeren in het bijzonder op het eigen bedrijf werkzaam te doen rijn, teneinde hen aldus in de gelegenheid te stellen het geld te verdienen, dat noodzakelijk is voor de rationalisatie van het bedrijf. Als basis voor dezen steun zal dienen de bestaande, steunregeling en wiel’ in dien zin, dat aan den kleinen bopr voor rijn ar beid op het bedrijf zelf een bedrag zal wor den uitgekeerd, waarbij rekening wordt ge houden met hetgeen een werklooze aan steun ontvangt in de gemeente, waar hij woont, en het bedrag, dat hij1 volgens be paalde nonnen uit zijn bedrijf ontvangt. Het uit te keeren bedrag zal in den regel niet in geld, doch in bedrijfsmiddelen wor den verschaft, teneinde zekerheid te ver- hoogen, dat dit bedrag ook inderdaad het bedrijf, dus indirect ook den boer, ten goede komt. Voor zoover de behoefte aan geld bij de uitvoering van deze regeling voortvloeit uit het feit, dat de verminderde inkomsten het gevolg rijn van het wegvallen van den arbeid, dien de kleine boer in den regel bij derden vond, zal dit geld gevonden moeten worden door de gemeenten met subsidie uit het Weridoosheidssubsidiefonds. Voor zoo ver dit niet het geval is, zal het Inndbouw- crisisfonds bijstand moeten verleenen. De uitvoering van deze regeling komt, in samenwerking met het departement van sociale zaken, in handen van den cjjenst voor de kleine boerenbedrijven. Het ligt in de bedoeling, dat locale commissies warden ingesteld, die met de ambtenaren van den landbouwvoorlichtingsdienst en van den rijkswerkverschaffingsdienst sa- menwerken. Indien eenigszins mogelijk zal nog dit najaar deze regeling in werking treden. NAAR ZUIVELFABRIEKEN, DIE ALLEEN MELK VAN T.BE.-VRIJ VEE VERWERKEN. Naar het Friesch Landbouwblad ver neemt, heeft de coöperatieve zuivelfabriek te Marrum, een belangrijk besluit genomen, n.l. om over enkele jaren uitsluitend melk van t.b.c.-vrij- vee te verwerken. De leden4 die dus thans nog reactiedieren in hun veestapel hebben, krijgen enkele jaren (tot 1940) tijd om deze op te ruimen, waarbij van fabriekswege een zekere geldelijke te gemoetkoming wordt verleend, die echter in 1940 komt te vervallen. Het komt ,het blad voor, dat op deze wijze het doel, waarnaar gestreefd1 dient te worden, n.l. een geheel tuberculose-vrije veestapel, krachtig wordt bevorderd. Voor fabrieken, waar het reactie-percentage reeds sterk is gedrukt, lijkt dit een voor beeld ter navolging. Waar het reactie-per- centage nog te hoog is, zal men er alles op moeten zetten bonnen enkele jaren te komen tot een laag reactiepercentage, waarna dan het sluitstuk een maatregel als hierboven aangegeven, getroffen kan worden. In dit opricht moet het einddoel i ram 5

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1