Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur II ^uêcoh. ERIN GA F. OZINGA No. 95 Eerste Blad UitgaveKIEZEBRINH 3 Co Eiken dag I gebrand in eigen electrisch be- I drijf, zijn onze PINDAS versch, lek- I ker en een werkelijk goedkoope versnapering. TROMP SNEEK lllicieel Orgaan der Gemeente Sneek. TROMP, Sneek. WuêiïSdafj 1 September 1937. 53e Jaargang - annex SHEERER OOURAHT en WVMBRIT6ERAOEEL DINSDAGS Bureau: KLE1NZAND 5—7 SNEEK - TELEFOON 2200 OFFICIEEL GEDEELTE. te NIEUWSTIJDINGEN. 31 AUGUSTUS. 2916 (Nadruk verboden.) PHILIA. J Engros Dan verheugt zich onze Natie Met het feit van dezen dag En zij wenscht haar Koningiime, Dat GELUK Haar deel zijn magl SNEEK Ernstig gew. 446 453 39° 25 ct. 25 18 Off. Ford Dealer SN^EK Parkstraat Tel. 2211 Steeds nieuwe wagens Lage prijzen GELDS CHIETERSWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK brengen ter openbare ken nis dat bij hen is ingekomen een verzoek van t J. UIT OUDE GROENEVELD te Sneek, om toelating van een geldschiet- bank, welke bank zal worden gehouden in het perceel Parkstraat no. 6 te Sneek. Ieder kan tegen de inwilliging van dit verzoek bezwaren inbrengen bij Burgemees ter en Wethouders. SNEEK, 27 Augustus 1937. 1 drikkade 18. Wijzigingen: 2916 I Verschijnt en VRIJDAGSAVONDS De oudeminlsters. De oud-ministers uit het vorige kabinet zijn als volgt onderscheiden: commandeur in de orde van den Neder- landschen leeuw: man is proces-verbaal opge- Meer, H. v. d., woning- en assu rantiekantoor, W. Lodewijkstr. 51 doorhalen: Woning- en assurantie kantoor; daarvoor in de plaats zet ten: woning- en assurantiekantoor Zijlstra v. d. Meer. Woningbur. Zijlstra v. d. Meer, Dir. H. S. v. d. Meer, W. Lode- wijkstraat 51; doorhalen: woning bur.; daarvoor in de plaats zetten: Woningbur. en assurantiekantoor. Kerknieuws. Afscheid kapelaan Golbach. Ons Noorden van Vrijdag j.l. lezen oeconomische zaken heeft gemeend dit meerdere verbruik van boter te moeten be vorderen door ongeacht de wijziging van de heffing, welke in verband staat met de wisseling van de Leeuwarder noteering de heffing op boter met 10 ets. per kg. verlagen. Dientengevolge is met ingang van Zondag j.l, de heffing op 55 ct. per kg. vastgesteld, zoodat de boter met 10 ets. per kg. goedkooper wordt. In verband met de stijging van de prijzen van verschillende andere levensmiddelen zal deze prijsdaling te meer welkom zijn. De heffing op oliën en vetten wordt in verband hiermede verlaagd met 5 ets. per kg., terwijl de heffing op margarine zooda nig is vastgesteld, dat de prijs van de door den fabrikant af te leveren margarine met 5 ct. wordt verlaagd. De wijziging van de heffing op boter en margarine komt vanzelf in een lageren prijs voor den verbruiker tot uitdrukking. De minister vertrouwt, dat ook de produ centen van oliën en vetten hun prijzen met een overeenkomstig bedrag zullen ver minderen, waardoor de verbruiker ook van deze verlaging zal profiteeren. Mocht dit onverhoopt niet het geval blijken, dan zou moeten worden overwo gen de verlaging van de heffing, voor zoo ver deze niet aan den verbruiker wordt doorgegeven, weder ongedaan te maken. Tenslotte heeft de minister nog besloten om het menggebod van boter in de marga rine op te heffen. Het mengpercentage, dat destijds 40 pet. heeft bedragen, was in den laatsten tijd reeds sterk verlaagd en bedroeg jhans 10 pet. De verlaging van deze heffingen betee- kent voor het Landbouwcrisisfonds een vermindering van inkomsten van ruim 8 millioen gulden. Deze vermindering is mo gelijk zonder dat aan de tot nu toe geD dende beginselen van de steunverleening aan de melkveehouders wordt getornd, door dat in den z.g. zuivelpot (heffingen krachJ tens de crisis-uitvoerwet) nog een belang rijk bedrag aanwezig is. De nieuwe regeling trad reeds Zondag 29 Augustus, in werking. EEN DROEVIG ONGELUK TE HAARLEM. Zaterdagavond ongeveer half negen re den langs de Delft bij de Spoorwegstraat te Haarlem in een twoseater de 24-jarige mevr. N. T. en haar echtgenoot j., oud 25 jaar, wonende Spoorwegstraat aldaar. Zij maakten een proefrit, omdat zij van plan waren den auto te koopen. Bij het naar huis rijden heeft de vrouw achter het stuur plaats genomen, ofschoon zij niet kon rijden. Op den hoek van de Delft is zij heu trottoir opgereden, waarbij zij de macht over het stuur verloor. De auto reed te water en sloeg over den kop. De man kwam het eerst boven en heeft dadelijk zijn vrouw bevrijd. Zij spartelden midden in het water, dat ter plaatse niet diep, maar erg modderig is. De man poog de zijn vrouw te redden, maar zij werd weggezogen door den modder. Wegens het gevaar dat hij zelf zou verdrinken moest de man haar tenslotte los laten. Hij is op het droge gebracht en naar de vrouw heeft men gedregd. Na eenige minuten werd zij boven gehaald in bewusteloozen toestand. Een dokter en de ongevallendienst hebben gedurende 1I/2 uur gepoogd de levensgees ten op te wekken, doch vruchteloos. Het lijk is naar het St. Elizabethsgasthuis over gebracht. Tegen den maakt. Hij beweerde sedert 9 maanden in het bezit te zijn van een rijbewijs, dat hij evenwel niet kon overleggen. Hij verklaarde op het laatste moment naar het stuur gegrepen te hebben, maar dat hielp niets, want volgens zijn verkla ring Jou het gaspedaal niet gefunction- neerd hebben. De politie stelt een verder onderzoek in. DOODELIJK ONGELUK BIJ MOTORRACES IN ALKMAAR. Tijdens de motorraces te Alkmaar is een der renners doodelijk verongelukt. In de finale der juniores zou in de tweede ronde de renner Passier uit Leiden den Leider Houtrop Jr. binnendoor passeeren. Hij reed hierbij echter Houtrop Jr. aan en maakte met zijn machine een val. Vlak achter Pas sier reed Huykman, die den vallenden ren ner niet meer kon ontwijken. Huykman viel ook en zijn motor kwam neer op het onderlichaam van Passier. Beide renners DE ZAAK PAUL KIES. De afdeeling Heerenveen der S.D.A.P. heeft een brief gezonden aan het gewes telijk bestuur, waarin zij, mede namens 24 andere partij-afdeelingen, een derde bui tengewone vergadering der gewestelijke fe deratie op 12 of 19 September aanvraagt. VERLAGING HEFFING OP BOTER, OLIËN, VETTEN ENZ. Vermoedelijk in verband met de verbe terde oeconomische omstandigheden ver- toont het verbruik van boter op dit oogen- j blik een stijgende tendenz. De minister van 32 nprzin/imi cr*kl A valton tiooft —lil Voorts zijn o.a. benoemd: Tot ridder in de Orde van Oranje-Nas- sau: mejuffrouw dr. N. A. Bruining, voor zitster van den Vrijzinnig Protestantschen Radio-Omroep (V.P.R.O.), te ’s Gravenha- ge; S. David (Louis Davids), voordracht kunstenaar te Amsterdam; J. M. Graadt van Roggen, etser-schilder, te Bergen (N.-H.); Nath. Katz^ kunsthandelaar te Dieren; G. L. F. (Willem) Landré, toon kunstenaar te Doetinchem; priets Tartaud, oud-tooneelspeler te Rotterdam; J. A. H. Wagenaar, klokkenist van den domtoren te Utrecht. Jubileum ds. J. C. van Apeldoorn. Ds. J. C. van Apeldoorn, Ned. Herv. pred. te Leiden, hoopt 29 Sept. a.s. zijn 25-jarig ambtsjubileum te gedenken. Ds. van Apeldoorn, geboren in 1884, werd theologisch candidaat in 1912. Zijn eerste gemeente was Sebaldeburen (Gr.), waar hij 29 Sept. 1912 zijn intrede deed. Achtereenvolgens stond hij te Wouters- woude Fr. (1916), Hoogeveen (1918), Voorthuizen (1920), Beimekom (6 Dec. 1925) en thans te Leiden (16 Juni 1930). Ds. van Apeldoorn, die tot den Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk behoort, is een bekend kanselredenaar en behoort tot de A.R. partij. FJjj is een zoon van den vroegeren Herv. pred. van JutrijpHom- merts en een broeder van den Boombergu- mer predikant. L. N. Mr. P. J. Oud, oud-minister van finan ciën en mr. J. R. H. van Schaik, oud-mt- nister van justitie; bevorderd tot groot-officier in de orde van Oranje-Nassau: Mr. dr. L. N. Deckers, oud-minister van landbouw en visscherij; is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau: mr. M. Slingenberg, oud-minister van sociale zaken; zijn benoemd tot ridder in de orde van den Nedgrlandschen Leeuw: jhr. dr. O. C. A. van Lidth de Jende/ oud-minister van waterstaat en dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, oud-minister van han del, nijverheid en scheepvaart. R. J. v. d. STAL, f Te Rotterdam is in den ouderdom van bijna 90 jaar overleden de heer R. J. v. d. Stal, rustend hoofd eener Chr. school, die in vroeger jaren op het terrein van het Chr. onderwijs ook in Friesland een voor aanstaande plaats ingenomen heeft. De overledene werd te Hijum geboren en ontving zijn opleiding aan De Klokken- berg te Nijmegen, waar hij 14 April 1866 voor de acte L.O. slaagde. 10 Juli 1866 trad hij op als onderwijzer aan de Chr. school te Anjum op een salaris van f330 per jaarl Met wijlen ds. J. J. A. Ploos van Amstel, die o.m. predikant is geweest te Anjum en te Reitsum, heeft de overledene door geheel Friesland propagandatochten gehouden in het belang van het Christelijk onderwijs en Chr. scholen opgerïcht te Ooster-Nijkerk en te St. Anna-Parochie. In 1869 vertrok de heer v. d. Stal als onderwijzer naar Zutphen, welke stand plaats hij in 1874 met Woudsend verwissel de. In 1881 werd hij hoofd van de Chr. school te Kerkwijk, welke functie hij ver vulde tot 1913, toen hij rustend werd. L. N. Abonnement: per Jaar 2.50, fr. p. post 3.60. AcWertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT In een bus is makkelijk, en goed voor het KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN. Bij Konmkhjk Besluit zijn o.a. benoemd tot rtdder in de Orde van den Neder- xandschen Leeuw: L. Vveümg, hoofdinspecteur van het la ger onderwijs in ae jue hooidmspe.ctie te urromngen A. C. de Bruijn, lid van de Eerste Ka mer der blaten-ueneraai te Utrecht; M. J. M. van Poll, lid van 'ae iweede Kamer der Staten-Generaal te 's Graven- hage; F. J. S. Serrarens, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Bilthoven; mr. F. G. C. J. M. Teulings, lid van ae Tweede Kamer der Staten-Generaal 's Hertogenbosch; dr. I. H. J. Vos, lid van/ de Tweede; Kamer der Staten-Generaal te Amster dam; mej. S. Groeneweg, oud-lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal te Baren - dr.echt W. H. Vliegen, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's Graven- hage; M. Dijkstra, lid van Gedeputeerde Sta ten van Friesland te Anjum; Tot officier in de Orde van Oranje- Nassau: P. Eringa, burgemeester der gemeente Achtkarspelen T. J. Twijnstra, wonende te Bilthoven, gemeente de Bilt, directeur van de N.V. U. Twijnstra's Ohefabrieken, gevestigd te Maarssen dr. A. Overbosch, arts te Leeuwarden; Tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau: W. A. Nijenhuis, lid van den raad der gemeente Heerenveen; A. A. van der Hoek te Joure (gem. Haskerland), lid en vice-voorzitter van het bestuur van den Haskerveenpolder; L. van Laar te Huizum, (gem. Leeuwar- deradeel), controleur van de beweging iste klasse bij de Nederlandsche Spoorwegen; K. J. van den Akker te Berlikum, ge meente Menaldumadeel; Is toegekend de eeremedaille, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau, in goud aan: G. Bakker, organist van de Gereformeer de Kerk te Bergum; H. Alberts, hoofdrechercheur van poli tie te Leeuwarden; A. de Walle, lid en wnd. voorzitter van het plaatselijk Crisis-comité te Leeuwar den; S. van der Woude, hoofd der correctie- afdeeling bij de ‘Leeuwarder Courant, te Leeuwarden in zilver aan: A. Schepel, chef-veldwachter te Acht karspelen; S. Brune, in dienst van den heer S. Burggraaf te Lollum, gemeente Wonsera- deel; in brons aan: K. Kolk, besteller bij de post-, telegraaf - en telefoondienst te Surhuisterveen R. Polma, voorheen arbeider bij den veehouder R. de Vries te Molkwerum, ge meente Hemelumer Oldephaert en Noord- wolde W. van der Ploeg, arbeider bij den heer G. J. Hiemstra te Temaard, gemeente Westdongeradeel G. Wever, turfmaker bij de familie Kem- me, te Delfstrahuizen, gemeente Hasker land; H. Wever, turfmaker bij de familie Kem- me, te Delfstrahuizen, gemeente Hasker land; P. Leistra, landarbeider bij de familie Zijlstra te Pietersbierum, gemeente Barra- deel; J. Verhaar, goudsmid bij de firma P. Attema Dzn. te Leeuwarden M. Steensma, letterzetter bij de Leeu warder Courant te Leeuwarden; J. van der Weide, letterzetter bij de Leeuwarder Courant te Leeuwarden; mej. A. Tönjes, dienstbode bij mej. S. C. Sijtsma te Dronrijp, gemeente Menal dumadeel. Als we nagaan wat daarginder Buiten Nederland gebeurt, Hoe in Spanje ruim een jaar al Menschenbloed de wegen kleurt Hoe Japan en China vechten Onder 't motto: „incident”, Hoe men „vrede” wèl uit woorden, Maar nog niet doordaden kent Hoe men rechtsstaat tot een machtsstaat In een oogwenk heeft gemaakt, Hoe men daar dan voor het welzijn Van de onderdanen „waakt” Kijk dan voelen we den rijkdom Van ons eigen plekje grond En den rijken zonne-zegen Van ’t Oranje-Huis-Verbond! Dan begrijpen we de geestkracht Van Oranje en Vorstin, Als symbolen van de liefde En van diepen naastenzin. artikel. Bussen Wafelkoeken Tafelkoeken Jodenkoekjes Lekker AANVULLINGEN EN WIJZIGINGEN IN DEN GIDS VOOR HET RIJKS- TELEFOONNET SNEEK. Nieuwe aansluitingen: 2338 Hofman, R. J., Café, Prins Hen- werden "bewusteloos weggedragen. Huyk man bleek er het beste te zijn afgekomen: hij had eenige hoofdwonden en een ge broken arm. Passier was er zoo ernstig aan toe, dat hij naar Het ziekenhuis moest wor den overgebracht met zware inwendige kneuzingen. Kort na in ’t ziekenhuis te zijn aangekomen is hij aan zijn verwondin gen bezweken. HET GEVAAR VAN DEN WEG. De door het Centrale bureau voor de statistiek, mede op verzoek van de K.N.A.C., op korten termijn gepubliceerde voorloopige cijfers over de ernstige ver keersongelukken luiden voor de laatste drie maanden als volgt: Gedood Mei 61 Juni 41 Juli 47 NEDERLAND EN DE SPAANSCHE KWESTIE. Op 12 Augustus heeft het nat.-soc. Twee de Kamerlid graaf de Marchant et d'Aii- sembourg de volgende schriftelijke vragen aan den minister van Buitenlandsche Za ken a. i. gesteld: „1. Heeft de minister kennis genomen van het herderlijk schrijven van Spaansche kardinalen, aartsbisschoppen en bisschop pen, waarbij wordt vastgesteld, dat onder het bewind der Spaansche regeering van Valencia 20.000 kerken volkomen werden verwoest, veertig tot tachtig procent van alle priesters werden vermoord, meer dan 300.000 burgers alleen wegens hun poli tieke opvattingen om het leven werden ge bracht en evenzoovele op de gruwelijkste wijze werden verminkt? 2. Is de minister van meening, dat o.a. op grond van deze mededeeling en van de slotsom, waartoe bovenvermeld herderlijk schrijven komt te weten dat rechtvaar digheid en vrede slechts dan weder in Spanje zullen opbloeien, indien de nati onale beweging er in slaagt de overwinning te behalen het handhaven van diploma tieke betrekkingen tusschen de christelijke Nederlandsche regeering en het bewind van Valencia nog gerechtvaardigd is? 3. Heeft de minister kennis genomen van de „de jure” erkenningvan de re geering van generaal Franco door Duitsch- land, Italië en eenige Zuid-Amerikaansche Staten en van de benoeming van den heer Pablo Churruca tot vertegenwoordiger van generaal Franco bij het Vaticaan? 4. Is de regeering bereid a. Om de regeering van generaal Fran co „de jure” te erkennen; b. om onmiddellijk stappen te doen ten einde zich bij de regeering van generaal Franco te laten vertegenwoordigen 5. Zoo de minister niet bereid is tot het nemen van stappen, als onder vragen 3 en 4 vermeld op grond van de moreele overwegingen, onder vragen I en 2 ge noemd, is de minister dan bereid te verkla ren of, en zoo ja, wanneer, hij op grond van onze commercieele belangen bereid zal zijn te bevorderen, dat Nederland, dat im mers met het bewind van Valencia offi- cieele betrekkingen onderhoudt, deze be trekkingen met de regeering van Franco die twee derden van de Spaansche be volking onder zijn bewind heeft aan knoopt Minister 'Colijn heeft hierop thans als volgt geantwoord 1. „Het antwoord luidt bevestigend. 2. De regeering verafschuwt de in den Spaanschen burgeroorlog voorgekomen ex cessen en heeft voor de opvatting der on- derteekenaars van het in vraag 1 bedoel de schrijven der Spaansche bisschoppen al de achting die dezen toekomt. Niettemin acht zij het uit overwegingen van interna tionale politiek en volkenrecht gerechtvaar digd en met haar christelijk karakter niet in strijd, de tusschen Nederland en de Spaansche republiek bestaande diploma tiekebetrekkingen te handhaven. 3. Het antwoord luidt bevestigend. 4. a en b, en 5. De regeering zoude het om redenen van intemationaal-politieken aard niet juist achten de vraag 4, sub a reeds fhans bevestigend te beantwoorden. Ten aanzien van vraag 4, sub b, en vraag 5 zij geantwoord, dat in verband met be staande commercieele belangen officieuze aanraking met die regeering bestaat.” Wij herinneren er aan dat, reeds vóór dat de heer De Marchant zijn vragen in diende, het jaarverslag van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers was ver schenen, waarin een mededeehng wordt gedaan, overeenkomende met den laatsten zin van het antwoord van minister 'Colijn. SLACHTOFFERS VAN DEN BLIKSEM. Bij een hevig onweer is Vrijdagavond de bliksem ingeslagen in de woning van den landbouwer H. Jilissen te Mill. De familie was juist aan tafel, toen in de naast gele gen keuken met een hevigen slag de blik sem insloeg. Vermoedelijk langs de aard- leiding van de radio bereikte de bliksem de huiskamer en doodde daar op slag den 15-jarigen zoon J. Jilissen. In het huis brak geen brand uit. De deurpost tusschen huiskamer en keuken werd vernield. Te EU (L.) werd tijdens een onweer, de landbouwer J. Brouwer in het veld door den bliksem getroffen en gedood. Tijdens een kort, maar hevig onweer is de 32-jarige gehuwde H. Trentelman, die was "gaan visschen en in verband met de dreigende bui huiswaarts keerde, op een buitenweg nabij Doesburg door de blik sem getroffen en gedood. In wij: Voor een groot aantal parochianen sprak de heer R. Graafsma gisteravond het ope ningswoord uit, van de afscheidsbijeen komst van kapelaan Golbach. De bedoeling van deze avond was, aldus de spr., uiting te geven aan de dankbaarheid die allen be zielde, en tevens om van de gelegenheid gebruik te maken, een beschouwing te houden over de plicht onze priesters te ccxciia Namens de R.K. W.V. Leo XIII sprak de voorzitter de heer Voulon, die hartelijk dankte voor alles, wat zij van hem als ad viseur heeft mogen ondervinden. Voor alles was uw leuze: De Werkliedenvereeniging uit te bouwen naar innerlijke kracht. Als klein stoffelijk blijk van aandenken biedt spr. namens alle leden een rooktafel aan. Mej. T. Visser dankte voor alles wat Kap. Golbach voor de K. J. V. heeft ge daan, terwijl mej. W. Meijer zulks als hoofdleidster der K.J.M. deed. In humoristische trant verhaalde de voor zitter van de J.W., de heer R. Silvius, het wel en wee van de J.W., daarbij wijdend op de groote steun en voorlichting die deze ontving. Namens de K.J.V., de K.J.M. en J.W, werden als klein aandenken twee schilde rijen aangeboden. Vervolgens voerden nog het woord de heeren H. Tromp, als Vincentiaan en als vriend; de heer S. Siemonsma, als voorzit ter van de A.B.T.B.; de heer P. de Jong namens de R.K. Leesbibliotheek; de heer H. Silvius namens de retraitevereenigingen; de heer W. Monkel van Oudega namens het District „het Noorden” van de J.W. Als laatste voerde nog het woord de H. E. heer Deken J. van Galkom. Spr. zegt dat er veel goeds is gezegd en dank gebracht. Dit kwam uit het hart, het was ook verdiend. Bijzonder brengt ook de H.E. heer Deken dank aan kapelaan Golbach voor alles wat deze voor de parochie heeft gedaan. Steeds met waardeering zal ik aan uw 8-jarig verblijf in mijn parochie terugdenken. Moge het U in uw nieuwe pa rochie welgaan. Na al deze toespraken was het woord aan kapelaan Golbach, die allereerst dank brengt aan den H.E. heer Deken voor de woorden tot hem gericht. Het is spreker ondoenlijk op alles in te gaan. De lof hem toegezwaaid is veel te veel. Wat ik heb gedaan dat was plicht. Dank allereerst aan God dat ik van Hem kracht en zegen heb mogen ontvangen om datgene te doen wat ik meende dat goed was. Ben ik hier en daar in geslaagd, dan heb ik dat vooral te danken aan uw aller steun en medewer king. Nooit zal ik kunnen vergeten wat ik hier heb meegemaakt. Dank brengt spr. voor de cadeaux en vooral ook voor deze avond. Vervolgens namen allen met een hand druk afscheid. P.S. Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden. DAN :;>7AEE.N ECHTEN 7 I llillllllllilllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllu NIEUWE SEEEKER mW nillllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir; KILLE A WEATHERPROOF

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1