annex SNEEKER COURANT (80e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Io. 97 Eerste Blad Uitgave KIBZEBBINK Co. Woensdag 8 September 1937 53e Jaargang Dit No. bestaat uit 2 bladen. 'f FEUILLETON RONALD STANDISH NIEUWSTIJDINGEN. Alle Advertentiën worde» in belde bladen opgenomen Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Na eenige minuten wist hij zich te be- 2. Li Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s il a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), Ijsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Sneek. In de afgeloopen maand bedroeg het aantal bezoekers 2413 en het aantal' uit geleende banden 4370. Aan werkloozen werden op vertoon van de werkloozenkaart samen uitgeleend 200 banden, waaronder 34 studieboeken. f 28989 28900 28880 28819 28800 28768 28700 28000 26280 25970 25925 25800 25700 25400 24940 24.780 24680 24300 24157 24150 23825 22978 22600 22407 20800 20588 20470 door SAPPER Vertaling van Mevrouw L. J. A. M. BarkhoutWillemse Notaris F. J. Bruinsma te Bolsward veilde hedenmiddag finaal in het hotel Ha nenburg alhier een sate en landen ge naamd „Gasthuis-Zathe” bestaande uit een boerenhuizinge met schuur, stookhok en hieming, in gebruik bij den mede-eige- naar den heer Fonger Sj. Huitema, met 8 perceelen weiland, samen groot 25.75.00 H.A. of ongeveer 7o1/10 pondemaat, ge legen aan één kavel aan en nabij de Woud- vaart en de daarin uitkomende opvaart Eén-armige bedelaar met twee handen! Het dorpje Pijnacker werd gedurende jaren al geregeld door een armen bedelaar met één arm bezocht. Niet dikwijls vroeg de arme zwerver tevergeefs een aalmoes, daar de medelijdende dorpelingen wel be grepen, dat werken met slechts één arm tot de onmogelijkheden behoorde. Zoo zouden ook in de toekomst de Pijnackenaren hun penningske aan den armen verminkte heb ben geofferd, wanneer de scherpzinnige dorpsveldwachter geen argwaan had gekre gen. De veldwachter bespionneerde den bede laar eens, toen deze weer zijn rondgang door het dorp maakte. Hij had opgemerkt, dat de man een overjas droeg. Eén mouw kwam om te lunchen en daar een jong- mensch vond, Christopher Stern genaamd, die met Mrs. Yarrow een cocktail dronk. En nu komt er iets, dat je moet weten, hoewel de butler er natuurlijk niets over zeide. Hij wist het wél, wij allen wisten het; men kan in een dorp zulke dingen niet verborgen houden. De jonge Stern is verliefd op Mrs. jonge man. „Ik weet er niets van.” Yarrow en dit is reeds sinds eenige jaren, ofschoon niemand weet, hoe haar gevoelens heerschen en zijn geschiedenis klopte nauw- daaromtrent zijn. In elk geval was het vol gens den butler duidelijk, dat het zijn mees ter niet beviel Stern daar te vinden en toen hij gewaar werd, dat zijn vrouw den jongen man voor de lunch geïnviteerd had, was hij woedend. Achteraf herinner ik mij, gehoord te hebben, dat Yarrow zeer jaloersch was op zijn vrouw, en de lunch was volgens den butler dan ook verre van een succes. Wij drongen op naderen uitleg aan, maar de man is een goed dienaar. Al wat wij uit hem konden krijgen was dat zijn meester in een zeer slecht humeur was. Nu komt ’t ergste. Om kwart voor twee verzamelde Yarrow zijn vischgerei en de butler zag hem in de hall met Stern staan praten. Hij scheen zeer ontstemd te zijn, ofschoon de butler niet kon verstaan wat er gezegd werd. Maar ten laatste verlieten de twee mannen te samen het huis en sloegen de richting naar de ri vier in.” Davidson hield op om den kellner iets te bestellen. „Meer wist de butler niet te vertellen, maar het was voldoende om de positie van den jongen Stern zeer ernstig te maken. En de verklaring van Stern zelf omtrent het ge beurde, kon hem niet veel helpen. Wij bel den hem op en hij kwam dadelijk. En ik geloof, dat wij hem allen onbewust aan staarden, toen hij de kamer binnenkwam. Toen hij het lichaam zag, werd hij doods bleek en greep zich aan de tafel vast, als opgewonden, dus heb ik er waarschijnlijk geen acht op geslagen. Maar,” riep hij wild, „wat beteekent dit alles? Waarom al deze vragen?” „Ik stel u deze vragen, Mr. Stern,” zeide Grayson, „omdat zoover wij tot nu toe weten u de laatste persoon is, die Mr. Yarrow levend heeft gezien. En Mr. Yarrow is vermoord!” „Vermoord!?” Hij kon het woord slechts fluisteren, en weer greep hij zich vast aan de tafel. „Door wien? Maar het lijkt alsof hij verdronken is.” En toen riep hij opgewonden: „U ver denkt mij toch niet?” Grayson staarde hem aan. „Dat zeg ik niet, Mr. Stern. Maar u ver liet het huis om kwart over tweeën met Mr. Yarrow; u moet daarom ongeveer om kwart over twee bij de rivier geweest zijn. U ver telt mij, dat u twee of drie minuten heeft staan praten. En hier hield hij even op Mr. Yarrow werd vóór half drie ver moord.” „U blijft maar zeggen, dat hij vermoord werd,” zeide Stern. „Hoe weet u dat?” „Hij werd door een slag op het achter hoofd bewusteloos geslagen,” antwoordde Grayson. „Toen viel hij in het water en is verdronken.” En daar bleef het voor het oogenblik bij. Of zij al of niet den jongen Stern gearres teerd hebben, weet ik niet, maar dat Is slechts een kwestie van uren. En ik dacht bij mij zelf, Standish, of jij misschien bij mij zou willen komen en de zaak van nabij eens bekijken. Ik zou voor Stern al het mo gelijke willen doen, hij is een buitengewoon aardige jongen. Maar ik moet bekennen, dat zijn zaak er tamelijk hopeloos voor staat. „Denk je dan, dat hij het gedaan heeft?” bengelde leeg langs zijn lijf. De bedelaar droeg deze overjas echter altijd, niet alleen in den winter, maar ook in de Hondsdagen! De veldwachter sloeg aan het combinee- ren en deduceeren enhield den man aan en bracht hem naar het politiebureau. Hier kreeg hij het bevel de jas uit te trek ken. Hij weigerde! Een hernieuwd bevel. Weer een energieke en pertinente weige ring! Nu was het geduld van den steeds meer argwaan krijgenden politieman ten einde. Ondanks zijn verwoed tegenstribbelen werd de „ongelukkige” van de kostbare overjas ontdaan en ziedaar: onze éénarmige bleek twee armen te bezitten! Het aandoenlijke verhaal, dat hij zijn arm bij een spoorweg ongeluk zou hebben verloren, bleek dus ge heel op fantasie te berusten. De man verklaarde thans echter met groote stelligheid, dat hij dezen eenen arm niet kon gebruiken en dus practisch ge sproken toch slechts één arm had. Hoe dit te bewijzen? De veldwachter wist ook hier raad op. De bedelaar had honger en kreeg nog méér honger. Een bord eten kwam en ook twee handen, die het begeerig vast pakten en vasthielden. De man zal zich nu voor den Officier van Justitie hebben te verantwoorden wegens oplichting geduren de zeven jaar, aldus meldt de Crt. het N. v. d. D. Wij gingen onmiddellijk, zeer benieuwd naar wat er voorgevallen was. Wij werden dadelijk in de biljartkamer gelaten. De dokter was er nog met den sergeant en een politie-agent, en hun gezichten stonden zeer ernstig. „Het spijt mij, dat ik u lastig moet vallen, mijnheer,” zeide Grayson, „maar ik kon niet anders handelen. Mag ik de heeren verzoeken mij alles te vertellen, wat u omtrent dit treurig ongeval weet?” Dit deden wij, en toen wij klaar waren, keek hij veelbeteekenend naar den dokter, die knikte. „De kwestie is. Davidson,” zeide Dr. Granger, „dat dft geen eenvoudig geval ^van verdrinken is. Yarrow is wel degelijk 1 ^verdronken, maar als gevolg van een mis- Ldaad, Hij heeft geen flauwte of toeval ge- f ^kregen, zooals ik eerst ook dacht; hij werd bewusteloos geslagen door een zwaren slag op het hoofd. Hij viel toen voorover in het water en verdronk natuurlijk onmiddellijk.” „Alle menschen,” riep ik ontzet. „Is u daar zeker van dokter?” „Absoluut zeker, moet ik tot mijn spijt zeggen. De kneuzing is duidelijk te zien en inwendig is er iets gebroken; u kan zich RONSELAARS AAN ’T WERK? Een veertien dagen geleden verliet de 27-jarige Sake K. V. te Lemmer, die tot voor korten tijd bij familie te Makkum in ’t visschersbedrijf werkzaam was, na te Lemmer eenigen tijd te hebben vertoefd, wederom deze woonplaats. Vermoedelijk is hij per boot naar Am- PLAN VOOR EEN AUTORENBAAN TE APELDOORN. Men meldt dit Apeldoorn aan de N. R. Crt.: Eenige vooraanstaande Nedei'landsche personen, onder wie eenige grootfabrikan- ten, hebben een naamlooze vennootschap gesticht met het doel te Apeldoorn een autorenbaan te stichten, welke de eerste en volgens de betreffende bepalingen deeenig- ste in Nederland zal worden. De baan zal een lengte van 12 K.M. krijgen en een breedte van 14 meter. Zij zal van beton worden vervaardigd. Het middengedeelte zal voor motor- en wielrenbaan alsmede voor paardenrenbaan worden gebezigd. Aan den ingang zal een restaurant worden op gericht en langs de baan komen 5 k 6 klei ne ververschingsinrichtingen. Voorts zul len tribunes worden gebouwd en parkeer terreinen worden aangelegd. Onderscheiden bekende coureurs heb ben hun medewerking toegezegd. De kosten zijn op f 1.2 millioen begroot. De N.V. wenscht de ligging nog geheim te houden, tendienste van den grondaan koop. Het ligt in het voornemen zoo spoedig mogelijk met den aanleg te beginnen. Volgens het A.N.P. ligt het in de bedoe ling de baan aan te leggen bij Loenen. vreesde hij te vallen. „Wat is er gebeurd?” mompelde hij. „Ik verzoek u, mijnheer,” zeide de ser geant, „mij precies te vertellen, wat er van middag is voorgevallen, nadat u met Mr. Yarrow zijn huis verlaten hebt.” „Maar ik begrijp het niet,” stamelde de Het spelen met lucifers... Een van de kinderen van de familie E. Keulen te Follega speelde Zondagmorgen met gevonden lucifers op den hooizolder. Weldra had het hooi vlam gevat, waarna de vlammen van de schuur oversloegen naar het verdere gedeelte van de boerderij. In een oogwenk stond alles in lichterlaaie en het dienstmeisje, dat met het jongetje, dat de oorzaak van den brand was, en een dochtertje van de familie Keulen alleen thuis was, heeft zich zonder ook maar iets te kunnen redden met de kinderen in veilig heid moeten stellen. 1 De heer Keulen, die met zijn vrouw naar de kerk te Lemmer was, werd onmiddellijk van de brand in kennis gesteld. Hij heeft nog kans gezien een portefeuille met geld en waardepapieren uit de brandende massa te redden, doch heeft daarbij brandwonden aan de handen opgeloopen. De brandweer uit Lemmer kon wegens den omvang, dien de brand reeds had aan genomen toen zij arriveerde, niets tegen het vuur uitrichten. De boerderij, die pas kort geleden uitgebreid was, was slechts laag verzekerd, evenals de inboedel. dus voorstellen, hoe hard de slag moet ge weest zijn.” „Maar wie zou dat gedaan hebben?’ vroeg ik, hem nog steeds in verwondering aansta rend. „Dat, mijnheer, zeide de sergeant, „moe ten wij tot eiken prijs trachten uit te vinden. Wij hebben één zeer waardevol bewijsstuk. Mr. Yarrow’s horloge is op half drie blijven stilstaan. Wat zeker bewijst, dat de arme man vóór dat uur gestorven is. Nu mijn heer,” wendde hij zich tot Stapleton, „daar u een der laatsten geweest is, die hem levend heeft gezien, kunt u misschien nog iets voegen bij hetgeen u ons alreeds mede gedeeld heeft?” „Neen, sergeant,” antwoordde Stapleton, „ik passeerde Mr. Yarrow juist toen hij zijn vischgerei aan ’t inpakken was om te gaan lunchen. Het moet tegen éénen geweest zijn, daar ik tien minuten over één bij Briggs was. Ik had nog een film in mijn toestel en daar ik die wilde laten ontwikkelen, ver zocht ik hem te poseeren in de meest karak teristieke houding, die ik kon bedenken: zittend op zijn vouwstoel met de hengel in de hand. Toen ging ik lunchen en de rest weet u. Ik verliet de hoeve tegen kwart voor drie en zag het lichaam in de rivier liggen. Ik ging onmiddellijk te water en probeerde hem er uit te trekken, maar dit kon ik niet. En toen kwam Mr. Davidson.” „Vindt u niet, sergeant,” merkte ik op, „dat het goed zou zijn bij den butler te informeeren of hij iets naders weet omtrent het tijdstip van het ongeluk?” „De butler werd geroepen en het is zijn getuigenis, die mij bij je heeft gebracht, Standish. Ik kan niet gelooven, dat de jon gen het gedaan heeft, maar ik moet zeggen, dat de zaak er zeer slecht voor hem uitziet. Maar nu loop ik de geschiedenis vooruit. Het blijkt, dat Yarrow even over éénen thuis sterdam afgereisd, maar dat was op zich zelf niets bijzonders. Enkele dagen geleden echter ontvingen zijn ouders uit Parijs een kaart met de me- dedeeling, dat hij nu ging doen wat hij al tijd van plan was geweest. En nu herinnert men zich, dat hij er zich wel eens over heeft uitgelaten dat hij naar Spanje wilde. Men heeft hieraan ech ter nimmer veel aandacht geschonken. Thans evenwel wordt vermoed, dat V. te Amsterdam in handen van ronselaars ge vallen is en onderweg is naar Spanje. L. 'Crt. Vliegtuigmodel zweeft 24 uur rond. Een merkwaardige vlucht heeft op Ko ninginnedag en daarna een model zweefvliegtuig gemaakt, dat op 31 Augus tus, ’s middags om kwart voor drie, te Goirle werd gestart enop 1 September, circa kwart over drie, onder Alphen (even eens in Noord-Brabant) landde. Ruim 24 uur heeft het vliegtuigmodel boven ons land en vermoedelijk een deel van België ge zweefd. Het heeft en passant een goed ge slaagde nachtvlucht gemaakt! aldus meldt de Crt. Het N. v.’d. D. Het model, van het type Strolch, eigen- op Klein-Tinga, onmiddellijk bij Sneek. Het geheel is in cumulatie toegewezen aan den heer H. Sj. Holster q.q. te Sneek voor een som van f 61764.70. SCHILDER VAN 28 METER HOOGE KRAAN GEVALLEN. Gistermiddag tegen vijf uur is op de Borneo ka de te Amsterdam de 41-jarige schilder J. R. van een 28 meter hooge kraan van het havenbedrijf De Rietlanden, waarop hij aan het werk was, gevallen en op de kade terecht gekomen. De man was op slag dood. R. was bezig de kraan te schilderen, ter wijl deze in bedrijf was. Gewoonlijk zijn de kranen in bedrijf, als zij geschilderd wor den of als andere werkzaamheden er op verricht worden, aangezien er naast de be wegende deelen voldoende ruimte is om zich te bewegen. R. schijnt echter met een draaiende as, die over de geheele breedte van de kraan ter hoogte van het 28 meter hooge plat vorm loopt, in aanraking te zijn gekomen en te zijn meegesleurd, tengevolge waar van hij omlaag werd geslingerd. Zijn lijk is naar het binnengasthuis gebracht. keurig met die van den butler. Yarrow en hij hadden na de lunch woorden gehad; hij weigerde te zeggen waarover, maar wij allen wisten het en het was hiermede ge ëindigd, dat Yarrow hem het huis verboden had. Zij waren samen naar buiten gegaan en hij was met Yarrow tot aan de rivier meegeloopen. En daar had hij hem verlaten bij zijn geliefkoosde vischplaats. „Waar is u toen heen gegaan?” vroeg de sergeant. „Ergens langs een pad, ik ben vergeten waar,” zeide Stern. „En hoe laat heeft u Mr. Yarrow ver laten?” Dit kon Stern zich ook niet herinneren, hij dacht dat hij twee of drie minuten ge prakt had. „Dus Mr. Stern,” zeide Grayson ernstig, „u weet niets van den dood van Mr. Yar row?” „Absoluut niets!” „Heeft u niet met hem gevochten of hem met iets geslagen?” „Beslist niet! Waarom vraagt u dat?” „Was er nog iemand anders toen u bei den daar bij de rivier stond?” „Ik heb niemand gezien.” „En is u niemand tegen gekomen, toen u langs het pad liep?” Weer schudde hij het hoofd. „Niet dat ik weet,” zeide hij. En toen voegde hij er aan toe: „Maar ik was erg vroeg Ronald. Maandagmiddag werd in het Ge rechtsgebouw door de gemeente Sneek aanbesteed: Het dóórtrekken van de Ama lia-, Bourbon-, Jan van Nassau- en Joh. W, Frisostraat met bijlevering van zand en grond en het aanleggen van rioleeringetn en bestratingen van door de gemeente te leveren materialen. Er werd ingeschreven als volgt: D. Pranger, Dokkum Sj. Schuitmaker, Leeuwarden H. Hoekstra, St. Nicolaasga G. v. d. Werf, Dokkum R. de Jong, Grouw H. v. Meekeren, Groningen G. Bartels, Haarlem P. Schram, Berlikum J. Kuipers, Zurich Sj. Ver hoeve, Leeuwarden W. J. Boltje, Heerenveen Gebr. Pol, Leeuwarden A. v. Meekeren, Leeuwarden Gebr. Beljon, Lemmer Joh. W. de Jong Waterlander, SneekOudehaske J. W. de Jong, Lemmer J. van Asma, Heeg H. Visser, Lemmer E. Metz, Sneek S. de Wolf, Sneek H. Molenaar, Sneek Joh. Rombout, Dongjum J. Hoekstra, Sneek S. en B. Elzinga, Arum Joh. Olij Co., Sneek A. en B. v. d. Zee, Sneek N.V. Aan.bedr. Rivaal, Sneek Gunning volgt. twee jaar en zes maanden wegens zware mishandeling, de dood tengevolge heb bende. De uitspraak is bepaald op 20 Sept. DUISTERE GEBEURTENIS. Vorige week trof een postbode te Reeu- wijk een man met opengesneden polsen tusschen het riet aan den Laixdijk aan. De postbode waarschuwde de politie en een dokter. Deze hebben den man, zekeren mr. V. uit Boskoop naar een ziekenhuis te Gou da doen overbrengen. Drie jaar geleden werd op dezelfde plaats aan den Laixdijk het met ijzer be zwaarde lijk van een M. T. S.er Ebbinge Wubbe gevonden. Het misdrijf dat daar toen, naar het schijnt, was'gepleegd, is tot nu toe onopgehelderd gebleven. De thans gevonden mr. V. was een bekende van E. W. en men onderzoekt nu, of er verband gelegd moet worden tusschen het misdrijf van drie jaar geleden en de bovenver melde gebeurtenis. dom van den Tilburgenaar W. Held, deed mee in den wedstrijd voor modelvliegtuigen, dien de Bredasche en Tilburgsche Jeugd Luchtvaart Clubs te Goirle hielden ter ge legenheid van den Koninginnedag. Het maakte na den start een te noteeren vlucht van dertien minuten, waarna het op groote hoogte in de wolken verdween. Toen een Alphenaar het zag landen, kwam het uit Westelijke richting, waaruit men opmaakt, dat het boven België is geweest. ZOONS, DIE HUN VADER DOODDEN. Gisterochtend stonden voor de recht bank te Maastricht terecht de gebroeders H. B. en A. B. uit Kerkrade, wegens doód- slag, gepleegd op hun vader. De man, die een dronkaard was, kwam 's avonds thuis en maakte ruzie over een stoel, die in de huiskamer verplaatst was. Op het gerucht der woordenwisseling tusschen den vader aan de eene kant en de moeder en zoon aan de andere kant, kwam A. naar be neden, die zijn vader verzocht stil te zijn. Vader B. richtte zich toen tegen zijn zoon A. Er ontstond een vechtpartij, waarbij de zoons hun vader met eén stoel tegen de grond sloegen. Toen hij1 daar lag, zijn zij doorgegaan mer slaan totdat de stoel ver nield was. De man was toen reeds over leden. Uit de verklaringen van de vrouw van den verslagene en van een drietal getui gen h décharge bleek, dat de man reeds jaren lang zijn gezin tot een hel gemaakt had. In zijn requisitoir wilde het O.M. daar wel rekening mee houden, doch meende toch een ernstige straf te moeten eischen, omdat de zoons na de eerste slag hadden kunnen ophouden. Tegen elk der verdach ten eischte spr. een gevangenisstraf van A sy NIEUWE SNEEKER COURAN .3 E«rst naar LINKS dan naar RECHT' Itkijken vóór oversteekt, en,.,, •ven uw beurt af wachten. (Neem lie ver een latere tram dan., de auto van den „Eerste Hulp dienst -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1