T Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur ERIN GA F. OZINGA No. 99 Eerste Blad UitgaveKIEZEBRINH Co Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. >4 Woensdag 15 September 1937. ELASTIEKEN KOUSEN? Naar HOFSTEDE ■M SROOTZAND IS M In alles steeds het nieuwste en het beste. Eiken dag TROMP SMEEK Oe fuzcfst is ee uteae en met hem de schoonmaak RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. 8 SEPTEMBER. F SNEEK annex SHEERER COURANT an WYMBRITSERRDEEL 53e Jaargnng 1 t SNEEK - TELEFOON 2200 te koop. B2F >n ruim 35000 BB H ^uxe II choco- f|jK w zoo ook Bali- waaiers. (Nadruk verboden). 14 zaken lade neesche Koningin, Prinses en Prins maken een tocht over het IJsehneer. Zondagmiddag om halfeen is het jacht „Piet Hein” met aan boord H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard, van Muiden uitgevaren voor een korten tocht over het IJselmeer. Omstreeks half drie keerde het jacht naar ZEILEN. s. z. c. De Sneeker Zeilclub hield Zondag haar laatste wedstrijden in dit seizoen. Dit waren groepswedstrijden voor de zeilschepen en een balgooi-wedstrijd voor motorbooten. In verband met de windrichting werd ’t start- terrein van het Paviljoen verplaatst naar het Roekoegat. De uitslag van de groepswedstrijden is: le prijs Jancobus van Th. Pasma Sr., Jack II van J. Pasma en Dirk Tom van B. de Haan. Zeiltijd 3 uur 20 sec. 2e prijs: Schelm van P. van Dijk, Gédu van L. Nauta. No. 3 in deze groep verscheen niet aan de start. Berekende zeiltijd 3-1-44. 3e prijs: Corrie van A. van Gooi te Hom- merts, Slamat van J. Postma en Swalker van mej. G. Postma. Zeiltijd 3-3-0. Het Balwerpen voor de motorbooten had het volgende resultaat: le prijs: „Tet” van P. Nauta, Sneek, 14 p. 2e prijs: „Friesland” van G. v. d. Werf, Sneek, 13 p. 3e prijs: „Corrie” van E. Toonstra, Sneek, 11 p. 4e prijs: „Utjerne” van S. Sijtstra, Bo- zum, 9 p. Tet en Friesland moesten, daar ze in de eerste ronde elk 12 punten behaalden, nog Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Off. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 Steeds nieuwe wagens Lage prijzen •Xï: Woensdag was het 8 September, Wéér zag een bericht het licht Holland leeft in blijde toekomst Door hèt voorjaars-nieuwsbericht11 PHILIA. de haven terug. Enkele minuten later begaf H. M. de Koningin, die om een uur van Het Loo naar Muiden was vertrokken zich aan boord, waarna de „Piet Hein” tegen drie uur ten tweeden male uitvoer naar Wei IJselmeer. Van dezen tocht kwam ’t jacht om kwart voor acht te Muiden terug, waarna de Ko ninklijke Familie zich een kwartier latei van boord begaf. De vorstelijke personen zijn per auto naar Soestdijk vertrokken. Tijdens den tocht is de Prins over gestapt in de raceboot, waarmee hij een tocht rondom Marken heeft gemaakt. BOTSING TUSSiCHEN AUTO EN TRAM. Zaterdagochtend heeft op den Rijswijk- schen weg, ter hoögte van de Laakbrug, te ’s-Gravenhage, een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij een doode en een zwaar gewonde zijn te betreuren. Tusschen kwart over negen en half tien is een motorwagen van lijn to in botsing gekomen met een personenauto, vermoe delijk door het slippen van den auto. Van de passagiers van den auto werd de heer G. C. Bordewijk, uit Voorburg, zwaar gewond en de heer R. Bordewijk, uit Rijs wijk, gedood. De auto werd vernield. Het voorbalcon van den tramwagen werd inge drukt. Uiteraard heeft dit ongeluk op den druk ken Rijswijkschen weg een groote opstop ping van het verkeer teweeg gebracht. MOTORRIJDER BOTST TEGEN AUTO. Zaterdagmiddag omstreeks half drie de 26-jarige militaire motorrijder A. wijk, waar hij herhalingsoefeningen had is de 26-jarige militaire motorrijder A. Zoe- temans, uit Amsterdam, die van Harder wijk, waar hij herhalingsoefeningen had verricht, naar huis reed, op den Rijksweg te Bussum in volle vaart gereden tegen een auto, die, komende uit dezelfde richting, op het kruispunt nabij den Brediusweg langzaam de richting naar het station Bus- sum insloeg. De rechtervoet van den mo torrijder werd tegen den bumper van den auto afgeslagen; terwijl' Z. eerst zeventien meter verder met de motorfiets op den grond viel. Hij is naar de Majellastich- ting te Bussum vervoerd en later naar het Militair Hospitaal te Utrecht overgebracht. Zijn duorijder, een militair, was er met schrammen afgekomen. De bestuurder van den auto had een richtingwijzer uitgesto ken. EEN KOE ALS VOEDSTER VAN DRIE LAMMEREN. Bij den veehouder V. aan de Oud-Die- merlaan te Diemen bracht eenigen tijd gei leden een schaap drie lammeren ter wereld. Korten tijd daarna stierf het moederschaap en de veehouder, niet wetende, hoe de lam meren op de beste wijze te doen voeden, legde de diertjes, bij wijze van proefne- -ming, bij een koe. Deze proef is uitne- 25 ct. 25 18 DAN EEN ^aëxn. Woensdag was het 8 September, Even daarbij stilgestaan: Jaar geleden kwam Prins Bernhard In de residentie aan! Weet U nog: het grijze Fordje, Dat Hem naar den Haag toe bracht Weet U nog: hoe Holland juichte? Hoe spontaan? Hoe onverwacht? ’t Is alweer een jaar geleden, Dat het nieuws hier wérd gehoord, Maar in Nederlandsche harten Leeft het even sterk nog voort! Het verbond schonk nieuwe lichtstraal Aan Oranje-firmament En Prins Bernhard was al spoedig Aan Zijn nieuwe land gewend Holland toonde ’t jonge Echtpaar, Dat hgt eensgezind kon zijn En dat kwam het sterkst tot uiting Bij het nationaal festijn! Holland schonk reeds dra het harte Aan den Prins, den Prins Gemaal; Holland luisterde met aandacht Naar Zijn sympathieke taal! Vrijz.-Dem. Tooneelclub. De Vrijz.-Dem. Tooneelclub heeft haar jaarlijksche uitvoering gesteld op Woens dag 24 November a.s. in Amicitia. In studie is genomen „Baron von Haber- niks” (Der Blaue Heinrich), een blijspel in drie bedrijven. ZAKENNIEUWS. Aan de Kruizebroederstraat 59 heeft de heer H. Stuurop Zaterdag zijn sigaren zaak geopend. Ruime étalages geven ge legenheid de voorbijgangers te wijzen op de groote sorteeringen, welke deze zaak voert; in één dier étalages vallen een paar enorme handwerk-sigaren op, die den klant wel te machtig zullen zijn, maar getuigen van de groote zorg, welke aan de vervaardiging van de producten, hier verkocht, wordt be steed. De winkel is keurig ingericht, de voor raden zijn overzichtelijk opgesteld en een draaiende sigarenstander maakt het den klant gemakkelijk een keus uit diverse siga ren te doen. gebrand in eigen electrisch be drijf, zijn onze PINDAS versch, lek ker en een werkelijk pedkoop# versnapering. VLIEGONGELUK. In dichten mist is op de Yorkshire heide bij het plaatsje Gisborough (Enge land) een door 4 militairen bemand vlieg tuig bij het zoeken naar een landingsplaats met toppen van hoornen in aanraking geko men en neergestort. Alle 4 inzittenden zijn gedood. DE GRIEKSCHE STAATSBANK BEROOFD. Alle 5000 drachmen-biljetten zullen in Griekenland uit de circulatie genomen wor den, meldt de Tel. De oorzaak van deze maatregel is vrij ongewoon. Een bende heeft n.l. kans gezien een der kantoren van de Bank van Griekenland te Athene van een flink pak van dit papier te beroo- ven. De buit bedroeg vele millioenen drach men. De autoriteiten hebben daarna geen hal ve maatregelen genomen om achter de identiteit van de dieven te komen. Ieder, die in 't bezit is van 5000 drachmen-biljet- ten, moeten deze op het hoofdkantoor van de Bank van Griekenland inwisselen. Ver der is voor hen, die aanwijzingen kunnen geven, welke leiden tot de ontdekking van de misdadigers, een belooning in het voor uitzicht gesteld van 500.000 drachmen. Hetgeen voldoende is om alle Grieken tot de dievenjacht aan te sporen, wanneer men weet, dat 100 drachmen in Nederlandsche munt omgerekend ongeveer f 1.65 waard zijn. Een gezin door den bliksem getroffen. Bij Catania op Sicilië (Italië) is de blik sem ingeslagen in een boerenwoning. De geheele familie, bestaande uit vijf personen, kwam om het leven. Esperanto, Vrijdagavond gaf de esperantoleeraar Roland Dupuis uit Rouaan in Hotel Hanen burg een proefles volgens de Cseh-methode. Voor die les echter aanving, hield de voor zitter van de Esperanto-kring Sneek, de heer De Vrij, een inleiding, waarin hij eerst de talrijke aanwezigen welkom heette, in het bijzonder burgemeester Poppin- ga. Spr. weerlegde vervolgens het wel eens gehoorde bezwaar, dat Esperantisten de cultuurwaarde van de eigen nationale taal wegcijferen, doch betoogde dat Espe ranto een hulpmiddel is, een bijna onmis baar hulpmiddel echter in dezen tijd nu zoovelen internationaal contact zoeken (bv. Oxford-beweging) en het toerisme zich zoozeer uitbreidt. Ook de beteekenis van het Esperanto voor de internationale ver zoening moet men niet licht achten, ds. Mesdag heeft daar terecht in zijn Kerkbode de aandacht op gevestigd, waarvoor de Sneeker Esperantisten hem dankbaar zijn. Spr. vertelde daarna van de verbreiding welke Esperanto reeds gevonden heeft, hoe de bijbel en reeds tal van meesterwerken der literatuur in die hulptaal vertaald zijn en dat ook reeds oorspronkelijke romans enz. er in verschijnen. Nederland is een der landen die aan de spits staan der Esperan- to-beweging. En daarna kreeg de heer Dupuis gelegen heid zijn eerste conversatieles te geven, welke zeer boeiend was en geheel gericht op het doel om de leerlingen zoo spoedig mo gelijk het Esperanto machtig te doen wor den. De volgende lessen zullen in het lokaal De Boer worden gegeven, en d£ eerstvol gende a.s. Vrijdag kan nog eens grafts worden bijgewoond. De cursus duurt 4 maanden, elke week op Vrijdagavond, de totaalkosten zijn f 6, werkloozen f 3. De heer Dupuis stelt zich gaarne beschik baar om belangloos schoolklassen eens een les te komen geven, In Workurn is dat reeds met groot succes geschied. REINIGT ALLES Tjoklat Vraagt bediend. Tien veertien dagen na de be handeling sterven de bewuste onkruiden af, zooals dezen zomer gebleken is. Aan- gemoedigd door deze gunstige resultaten schafte de landbouwvereeniging te Norg zich een „Premier-distelbestrijder” aan. Ook in den Z.-W.-hoek van Friesland, n.l. te Balk en omstreken, werden gunstige resultaten verkregen. Intusschen merken wij op, dat in geval len, waarin de distels en de brandnetels dicht bij elkaar staan en op een vrij groote oppervlakte voorkomen, de bestrijding met stoffijn kainiet en kalkstikstof, over de dauwnatte planten gestrooid, ook gunstige resultaten kan afwerpen. BEWAPENING VAN LOODSBOOTEN MET GESCHUT. Gemeld wordt, dat in verband! met de noodzakelijkheid, voor de Nieuwe Water weg bij1 Hoek van Holland over eenig machtsmiddel te beschikken, de loodsboo- ten, die voor de Waterweg de loods dienst doen, van kanonnen zullen worden voor zien. Door middel van draadlooze telefonie zal de buitengaats zijnde boot dan worden ge waarschuwd, wanneer ingrijpen tegen een schip, dat in verband met eenig misdrijf aangehouden dient te worden, noodig is. Op de wenschelijkheid van een dergelijk machtsmiddel is dezer dagen nog gewezen, toen met een Spaansch schip wederrech telijk uit de Rotterdamsche haven naar zee was gevaren. Reepen vooral H Pastilles GELUKKIGE WINNAAR. Eenige tijd geleden heeft de 23-jarige kantoorbediende H. Vroomans te Goirle een lot gekocht in een zgn. voetbal-pool en wel van de Little Woods Footballpool of Liverpool. Hij vulde hierop de zes kolom metjes in, hetgeen hem in totaal de somma van 36 cent kostte. Vrijdagmiddag is de Continental manager van deze loterij, de heer Denny, te Goirle gearriveerd, om hem mee te deelen, dat hij de hoofdprijs heeft gewonnen, welke ruim f 50.000 bedraagt. WANGEDRAG VAN STUDENTEN TE AMSTERDAM. Eenige groenloopende studenten, die Za terdagavond in het Sarphatipark te Am sterdam voorbijgangers met rotte eieren en zevenklappers gooiden, zijn door de po litie met de gummistok uiteengejaagd. EEN NIEUWE WIJZE VAN DISTEL- EN BRANDNETELBESTRIJDING. Men schrijft ons In Drenthe, o.a. te Norg, zijn door de landbouwers G. Davids en H. Oortwijn proeven genomen om distels en brandnetels te vernietigen met behulp van een opgelost poeder, dat door middel van een injecteur, de „Premier-distelbestrijder”, onmididellijk bij de planten in den grond wordt gebracht. De genoemde injecteur, ’n metalen steekbuis, waar de oplossing door ’n metalen slan getje, uit een reservoir met 9 1. inhoud, wordt heengevoerd, wordt door één man EEN JURKJE VOOR HET PRINSELIJK KINDJE. Het dochtertje van den nachtwaker Hendriks te Beek (L.), dat zich ijverig bezig houdt met het maken van handwer ken in Het Handwerkhuis had een aardig jurkje vervaardigd en dit in het geheim verzonden aan Prinses Juliana als geboor- tegeschenk voor de te verwachten eerst geborene. Eerst na een dankbrief van de Prin ses is één en ander ruchtbaar geworden. H.K.H. heeft de vorige week doen berich ten, dat zij dit geschenk met bijzondere er kentelijkheid heeft aanvaard. UIT DE CONTACTCOMMISSIE VOOR HET MIJNBEDRIJF. Vrijdagochtend heeft te Heerlen de con tactcommissie voor het mijnbedrijf verga derd ter bespreking van de ingekomen ver zoeken van de Nederlandsche Mijnwerkers- bond om een uitkeering ineens aan de mijnwerkers, en van de R.K. en Prot. Chr. Bond om loonsverhooging en verschillende andere verbeteringen. De directies wezen het verzoek van de Ned. Mijnwerkersbond af, doch verklaar den zich bereid een loonsverhooging van 5 pet. toe te kermen. Zij verklaarden voorts niet gereid te zijn tot verkorting van de arbeidstijd. De andere gevraagde verbete ringen zullen zij overwegen. Er werd geen overeenstemming verkregen. Abonnement: per jaar 2.50, fr. p. post 3.60. Actvertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT mend geslaagd. De lammeren bleken de koemelk zeer smakelijk te vinden en de koe maakte op haar beurt geen enkel be zwaar er tegen, dat zij gepromoveerd was tot voedster van dtie lammeren. Gentleman-inbreker op heeterdaad betrapt. Een merkwaardig voorval heeft zich de zer dagen afgespeeld onder de rook van Amsterdam, waar een te goeder naam be kend staande Amsterdamsche ambtenaar op heeterdaad betrapt werd, toen hij tijdens de afwezigheid der bewoners bezig was in te breken in het nabij het Boschplan gelegen perceel nieuwe Meerlaan 1. Omstreekts 11 uur Zondagmorgen zagen omwonenden dat een man bezig was zich met geweld toegang te verschaffen tot de keuken van genoemd perceel. Toen zij bij de woning aangekomen waren, was de man het huis reeds binnengedrongen, waarop zij besloten, de politie te waarschuwen en in middels in de keuken de wacht te blijven houden. Na eenige minuten kwam de man die de slaapkamer overhoop gehaald had en daar de hand had gelegd op een aan zienlijk bedrag aan contanten, naar bene den. In de keuken stuitte hij op de wachten de buren. Een hevige worsteling ontstond, waarbij de keukeninventaris vrijwel geheel vernield werd. Slechts met de grootste moeite slaagden de buren forsche tuin lieden, die voor geen kleintje vervaard zijn er in, den wanhopig om zijn vrijheid vechtenden man in bedwang te houden. In tusschen arriveerde de politie en stelde den man in arrest. Wie schetst echter haar verbazing, toen haar tijdens het verhoor van den dader bleek, dat zij hier te doen had met dén vijf- tigjarigen Amsterdamsche gemeente ambtenaar J. die zich, geheel uitgerust met een volledig stel inbrekerswerktuigen, op het pad der misdaad had begeven. Omtrent de motieven, die dezen ambte naar, die een salaris van 2100 gulden per jaar genoot, tot zijn daad gebracht hebben, tast men nog in het duister. Hij maakte niet den indruk, aan geestelijke stoornissen te lijden, zoodat men vermoedt, dat hij op een of andere wijze in schulden geraakt is en nu langs den weg der gangsters trachtte dit te verhelpen. Intusschen gaat de Amstelveensche poli tie na, of eenige onopgeheldere inbraken van den laatsten tijd ook door den gentle man-inbreker gepleegd zijn. Gistermorgen is de man voorgeleid voor den Officier van Justitie te Amsterdam. Een droevig record. Augustus heeft in Engeland een nieuw record gevestigd aan doodelijke ongeluk ken, namelijk 612 of bijna 20 per dag. Dit getal was nog 5 hooger dan het reeds in Juli gevestigd droef record en 7 meer dan in 1936. Onder de dooden waren 218 voet gangers, 117 motorfietsers en 141 fiets rijders. Van de 23.113 gewonden waren er ruim 6000 zwaar en ook hier is de categorie fietsers met 1446 weer het talrijkst. Of schoon dé cijfers absoluut de hoogste zijn ,ran eenige maand sinds de telling in 1928 oegonnen is, zijn ze relatief iets gunstiger dan in de beide vorige jaren, omdat de toe neming van het verkeer 8 en 6 procent heeft bedragen. In een bus is makkelijk, en goed voor het artikel. Bussen Wafelkoeken Tafelkoeken Jodenkoekjes Lekker EngrosTROMP, Sneek. zijn in 6 smaken ook naar K jf Tjoklat Oublies Wf Tjoklatjes P.S. Onze wagens ikunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden. eens met elkaar strijden om le en 2e prijs, waarbij Tet 14 punten en dus de eerste prijs behaalde. Friesland eindigde met 13 punten. Na afloop had de prijsuitdeeling in het Paviljoen plaats, waar voorzitter S. J. Olij ook met een kort woord het officieele sei zoen voor beëindigd verklaarde. Zeilver, OppenhuizenUitwellingerga. Zaterdagmiddag hield deze zeilver. een wedstrijd voor het Paviljoen. Harde wind speelde tal val zeilers parten. De uitslag luidt: Schouwen. 4 gestart. 1. Meerkol, F. F. Atsma; 2. Anna, J. Douma, beiden te Op penhuizen. B.M.-klasse. 4 gestart. 1. Oké, Th. Pasma Jr.; 2. Jack II, J. Pasma, beiden te Sneek. Larken. 2 gestart. 1. Trewes, S. v. d. Meer te Leeuwarden. Olympiajollen. 4 gestart. 1. Fram, st. A. van Gooi te Hommerts; 2. Wildebras, D. Bakker te Sneek; 3. Zephyr, N. Joustra te Sneek. 16 M’.-klasse A. 12 gestart. 1. Deli, L. Rosier te Sneek; 2. Komeet, G. E. de Boer te Joure; 3. Unrêst, A. Postma te Sneek; 4. Hennie, M. Fritsma te Sneek. Vrijbuiters. 4 gestart. 1. Jet, A. IJkema te Koudum; 2. Meeuw, G. v. d. Werf te Sneek. 16 M2.-klasse B. 4 gestart. 1. Grutto, H. Hofstra te Sneek; 2. Albatros, Jac. G. Beth lehem te Oldeboorn. Regenboogklasse. 3 gestart. 1. Waterrot, S. Kuipers; 2. Dolfijn, st. K. Vrolijk, beiden te Sneek. Doodelijke aanrijding op den weg HarlingenZurich. Gisterennacht te ongeveer half drie is op den weg HarlingenZurich een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan een tweetal per sonen het leven heeft gekost. Op dat uur reed een vrachtauto van de fa. Vlietstra in volle vaart over den weg. In de cabine naast den chauffeur bevond zich een matroos, terwijl in den aanhang wagen een inwoner van Amsterdam met zijn verloofde had plaats genomen. Toen de auto ter hoogte van Kimswerd kwam, heeft de bestuurder blijkbaar in de duisternis niet bemerkt, dat een andere vrachtauto, welke bandenpech had gekregen, stil aan den kant van den weg stond, zoodat hij met volle vaart op deze auto, zijnde eveneens een tractor met aanhangwagen, stiet. De schok was zoo hevig, dat deze aanhang wagen omkantelde, terwijl de cabine van de aanrijdende wagen geheel verbrijzeld werd. Door den schok werden de beide passa giers, bovengenoemden inwoner van Am sterdam en diens verloofde, uit den wagen geslingerd. Beiden werden zoo goed als op slag gedood. De matroos bekwam eenige verwondingen van niet ernstige aard en ook de autobestuurder kwam er met eenige lich te verwondingen af. De inmiddels gewaarschuwde eerste hulpdienst uit Harlingen arriveerde spoe dig met twee doktoren op de plaats des onheils waar ook Dr. Kroon uit Witmarsum hulp verleende. Zooals reeds gemeld tever geefs, daar de beide slachtoffers vrijwel op slag waren gedood. De chauffeur en de ma troos werden verbonden. Naar alle waarschijnlijkheid heeft de stilstaande vrachtauto geen rood achter licht gehad. De politie stelt thans een on derzoek in naar de oorzaak van deze aan rijding. DE KWESTIE-KIES IN DE S.DA.P. Naar men verneemt heeft het geweste lijk bestuur van de S.D.A.P. in Friesland besloten te voldoen aan het verzoek, dat de afdeeling Heerenveen onlangs mede na mens 25 andere Friesche afdeelingen tot dit bestuur gericht heeft, om een derde ge westelijke vergadering te beleggen ter be handeling van de kwestie-Kiès. Deze vergadering zal op Zondag 26 Sept. e.k. te Leeuwarden gehouden wor den. Bureau: KLEINZAND 57 Ltiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim 11 IIEÜWB WËËÖÖi™ KILLE Avoy’ WEATHERPROOF y*. LAGE PRUZEN. VI MB ra rililiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1