Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Uit onze Raadzaal. 1 Io. 103 Eerste Blad Uitgave KIEZEBRINK Co. Woensdag 29 September 1937 annex SNEEKER COURANT (SOe Jaargang) Dit No. bestaat alt 2 bladen. II 38e Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad Alle Adverteutlën wordea In belde bladen opgenomen Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting BESLUIT: o.lf - 0.40 Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis. Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum Met ingang van 27 Sept, is tot agent van politie alhier benoemd de heer A. Keet te Velsen. Punt Vil. Benoeming van drie leden in de Commissie voor de gemeente-reiniging. (X 07.515). Benoemd worden met 14 stemmen de leden A. Hogeveen en J. A. Maseland. Een plaats blijft open voor de vacature-Sijtema. Punt VIII. Benoeming van drie leden in de Commissie voor de openbare werken. (X 07.515). Benoemd worden de leden P. van der Veen, G. L. Dokkum en J. A. Maseland, alle met 14 stemmen. Punt IX. Benoeming van drie leden in de Commissie voor de gemeente-eigendommen. (X 07.515). Benoemd worden de leden M. Oppenhuizen, A. Smeding en K. Kracht, alle met 14 stemmen. Punt X. Benoeming van drie leden in de Commissie voor de gemeentelijke woningbouw. (X 07.515), Benoemd worden de leden A. Smeding, M. Oppenhuizen en H: Tromp, alle met 14 st. VERGADERING van de RAAD der gemeentee SNEEK op MAANDAG 27 SEPTEMBER 1937, ’s avonds 7% uur. Voorzitter de heer L. Poppinga, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig 14 leden. 1 vacature (Sijtema). Aan de orde is: Punt I. Notulen van de vergadering van 16 Augustus 1937. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt XXI. Vaststelling van het 3e kohier van de reini- gingsbelasting voor 1937, met bepaling, dat de belasting verschuldigd zal zijn in 2 gelijke termijnen, vervallende op 22 October en 22 December 1937. (Dossierno. III #7.353. 8). Z. h. s. conform besloten. Hierna sluiting. Punt XVI. Mededeling van Burgemeester en Wethou ders nopens de vaststelling van percentages voor de jaar lijkse afschrijving op de bezittingen van het gemeentelijk electriciteitsbedrijj. (Bijlage 63; dossierno. II 07.352.62). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. conform besloten. Punt XI. Benoeming van drie leden in de Commissie voor de gemeentebedrijven. (X 07.515). Benoemd worden de leden F. Boeijenga, J. de Groot en A. H. Vis, alle met 14 stemmen. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Punt XII. Benoeming van drie leden in de Commissie voor de uitvoering van de reclame-verordening. (X 07. 515). Benoemd worden de leden A. Hogeveen en J. Greidanus, beide met 14 stemmen. Een plaats blijft open voor de vacature- Sijtema. Punt XIV. Aanbieding door Burgemeester en Wethou ders van de gemeentebegroting voor 1938 en van de be grotingen voor 1938 van de takken van dienst, ten aanzien van welke artikel 252 der Gemeentewet is toegepast. (Bij lage 61; dossierno. X 07.352.11(24)). De secties ter onderzoek dezer begroting worden als volgt getrokken: le sectie de leden: H. Tromp, F. Boeijenga, M. Oppenhuizen, A. Hogeveen, P. van der Veen, J. de Groot en G. L. Dokkum. 2e sectie de leden: A. H. Vis, K. Kracht, J. Greidanus, A. Smeding, vacature-Sijtema, J. A. Maseland. Punt XIX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders nopens het verlenen van een vergunning aan de N.V. Sneeker Radio-centrale tot het hebben van voorwerpen onder, in, op of boven niet voor de openbare dienst be stemde gemeente-eigendommen ten behoeve van dc exploi tatie van een radio-distributie-inrichting. (Bijlage 66; dossierno. 1.818.1(1)). B. en W. adviseren: Bij Uw besluit van 12 Juni 1933, no. 5, werd aan de N.V. Sneeker Radio Centrale vergunning verleend tot het plaatsen van steunpunten, het spannen van draden en het leggen van kabels op, boven en door de eigendommen der gemeente. Aan deze vergunning werd o.m. de voorwaarde verbonden, dat aan de gemeente een vergoeding verschul digd zou zijn, berekend naar ƒ2.50 per jaar voor elke bij de radio-distributie-centrale aangesloten abonné. De ver gunning, welke op 1 Mei 1937 afliep, werd bij raadsbesluit van 3 Mei 1937, no. 12, verlengd tot 1 Juni j.l. Ook na deze datum maakt de N.V. ten behoeve van de exploitatie van een radiodistributie-inrichting gebruik van de eigendommen der gemeente. Dit gebruik is te onder scheiden in: a. gebruik van voor de openbare dienst bestemde ge meentegrond en voor de openbare dienst bestemd ge- meentewater; b. gebruik van niet voor de openbare dienst bestemde gemeente-eigendommen. Voor het onder a. bedoeld gebruik is ingevolge de gel dende voorschriften een vergunning van burgemeester en wethouders vereist, terwijl verder een recht verschuldigd is krachtens de bij Uw besluit van 3 Mei 1937, no. 12, vast gestelde verordening op de heffing van rechten wegens het hebben van voorwerpen onder, op of boven gemeente grond of gemeentewater ten behoeve van de exploitatie van een radio-distributie-inrichting. Voor het gebruik van eigendommen der gemeente met een privaatrechtelijke bestemming, dat op ruime schaal plaats heeft, is nodig de toestemming van de raad. Tegen het verlenen van die toestemming bestaan naar onze mening geen bezwaren mits de N.V. te dier zake een vergoeding aan de gemeente betaalt. Het komt ons billijk voor, dat deze vergoeding op dezelfde wijze wordt bere kend als de retributie, welke ingevolge de bovenaange haalde door de Kroon goedgekeurde heffingsverordening verschuldigd is. De overige aan de vergunning te verbinden voorwaarden kunnen ongeveer gelijkluidend zijn aan die, opgenomen in de door ons verleende vergunning voor het gebruik van eigendommen met een publiekrechtelijke bestemming. De gemeente zal bij toepassing van de nieuwe regeling iets minder ontvangen dan de vergoeding, welke zij genoot ingevolge de in de aanhef bedoelde vergunning van 1933. Op grond van het vorenstaande stellen wij U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 21 September 1937, no. 1.818.1(1). Punt XIII. Benoeming van een Voorzitter en twee leden in de Commissie voor rekeningen en begrotingen. (X 07. 515). Benoemd worden de leden D. Zuiderbaan, voorzitter, H. Tromp en A. H. Vis, alle met 14 stemmen. 11. wijziging van de verordening op de keuringsdienst van vee en vlees (Vee- en vleesverordening). (Bijlage 65; dossierno. IX 07.353.8(3)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. conform besloten. aan de N.V. Sneeker Radio-centrale te Sneek te rekenen met ingang van 1 Juni 1937 tot wederopzegging vergun ning te verlenen tot het hebben van voorwerpen onder, in, op of boven niet voor de openbare dienst bestemde gemeente-eigendommen onder bepaling dat ter zake van dat gebruik aan de gemeente per jaar een vergoeding verschuldigd is: a. voor het hebben van draden boven ge meentegrond of gemeentewater, voor elke draad per strekkende meter van b. voor het hebben van kabels onder ge meentegrond of gemeentewater, per strekkende meter van c. voor het hebben van palen of andere steun punten bp gemeentegrond of gemeentewater voor elke paal of steunpunt van- 2.50 en verder onder nader door burgemeester en wethouders vast te stellen voorwaarden. Z. h. s. conform besloten. Punt XX. Nadere vaststelling van het bedrag der door de provincie Friesland over het jaar 1937 verschuldigde be malings belasting. (Dossierno. 1.792.2(11)). Z. h. s. conform besloten. Punt XV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van de ontruimingstermijn van drie onbe woonbaar verklaarde woningen. (Bijlage 62; dossierno. 1.778.522). Het voorstel van B. en W. vindt men in on§ vorig nr. De heer Smeding zegt dat dit nu moeilijk anders kan, maar spr. hoopt dat deze verlenging de laatste keer zal zijn, deze woningen zijn zeer slecht. De Voorzitter: Het is moeilijk voor B. en W. deze toe zegging te geven, want dan zouden wij er toe gedwongen kunnen worden de mensen op straat te zetten. De heer Smeding: Dat is ook onze bedoeling niet, men zou echter toch enige drang op de bewoners kunnen uitoefenen. De heer B o e ij e n g a betreurt het ook dat deze termijn weer met 1 jaar wordt verlengd. Is het ook bekend of deze mensen moeite hebben gedaan een andere woning te krijgen? We hebben een commissie voor gemeentewoningen, zou deze de opschuiving niet wat in de hand kunnen werken, die weet stellig meer dan B. en W. Spr. meent ook dat als men slechte wonin gen wil opruimen, men tenslotte toch ook tot ontruiming dient te komen. Spr. wil dus de commissie voor gemeentewoningen deze kwestie in het oog laten houden. Nadat de h.h. Smeding en Zuiderbaan nog het woord gevoerd hebben, zegt de heer Tromp dat hij In dit debat ziet uitkomen, dat de oplossing van het woningvraagstuk hoe langer hoe meer urgent wordt. De commissie voor de gemeentewonin gen, waarvan ook spr. lid is, is ongetwijfeld bereid om te doen wat de heer Boeijenga wenst, maar spr. meent, dat daarnaast de zekerheid moet bestaan, dat B. en W. zelf zeer binnenkort het woningvraagstuk aan de orde zullen stellen, ook om even tueel opschuiving mogelijk te maken. De Voorzitter zegt dat het verschijnsel, dat zich hier voordoet, ook in andere gemeenten optreedt, er is een bepaalde categorie mensen waarvoor een nieuwe woning niet is te be reiken, omdat ze de huur niet kunnen betalen, die moeten zich met een mindere woning tevreden stellen. Hoe urgent het vraag stuk der woningvoorziening hier is zou spr. nu niet durven verklaren, ofschoon zijn voorlopige indruk is, dat er werkelijk niet zo’n grote behoefte is, welke indruk spr. kreeg ook op grond der ingekomen rapporten. Dit punt kan echter gevoegelijk aangesneden bij de begroting 1938. De heer Smeding: Het gaat om het soort woningen waarin moet worden voorzien. Z. h. s. conform het voorstel van B. en W. besTotetj. Punt XVII. Mededeling van Burgemeester en Wethou ders nopens de oprichting van een fraude-onderlinge van gemeenten. (Bijlage 64; dossierno. X 07.352). De mededeling van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. conform besloten. Punt XVIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders nopens: I. aanvulling en wijziging van de verordening op het heffen van rechten in het openbaar slachthuis; BIOSCOOPNIEUWS. Dat Tarzan zijn scharen bewonderaars ook hier heeft blijkt uit het groote bezoek aan het Amicitia Theater, waar zijn laatste avonturen onder de titel „Tarzan’s Vlucht” nu draaien. Weismüller is weer Tarzan en hij is maar weer geweldig op dreef; maar dat is het niet alleen wat opvalt in deze boeiende film, ook de dressuur der dieren doet dat en niet minder het décor, waarin het geheel zich af spéélt: de tropi sche wildernis. Maureen O’Sullivan is de voortreffelijke tegenspeelster van Weis müller. In het Journaal o. a. „de plechtige uit vaart van Esther de Boervan Rijk”, met een fragment uit „Op Hoop van Zegen”. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van Politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 24 t/m 27 Sep tember 1937: teddy-beertje; gymnastiek schoen; dopsleutel; regenjas; paar nieuwe sokken; bruin-grijze ceintuur; kinderarm- band; moersleutel; huissleutel; horloge. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 24/27 September 1937: grijze poes, G. Kramers, Boschstraat 22; gouden ringetje, P. Boer- sma, Kapelstraat 19; paar dameskousen, J. Meijer, le Oppenhuizerdwarsstraat 16; zil veren beursknipje, J. Buwalda, Vesperstraat 3; bos sleutels, F. v. d. Werf, IJlsterkade 19; beurs met inhoud, M. Canrinus, Oost hem; beurs met inhoud, P. Beenen, Napjus- straat 40; directoir, J. Meijer, 2e N. Sell- helpstraat 3; paar sokken, j. Damsma, Priorstraat 39; armbandje, D. Gaastra, Kleinzand 71; dashouder, J. Lourens, Maria Louisestraat 17; sleutel, A. Huitema, le Steenklipstraat 85; mantelceintuur, E. IJp- ma, Kleinzand 16; damestaschje m. inhoud, P. Wagenaar, Joh. Will. Frisostraat 42; jurkceintuur, Wed. G. Oppenhuizen, Pot- buurt 14; vulpen, J. J. Bade, Lindelaan 1 kinderauto, L. v. d. Wal, W. Lodewijkstraat 36; cypersche poes, A. Feikema, Groenedijk 2; bril in doos, H. Ekkelboom, le Steen klipstraat 84. Het mond- en klauwzeer in Holland. Te Weesp zijn alle boerderijen tot besmet terrein verklaard, te Muiden zijn ongeveer 1000 dieren ziek, verdeeld over 50 boerde rijen, te Weesperkarspel zijn 173 boerde rijen aangetast, te Nieuwer Amstel zijn 90 gevallen, te Stompwijk zijn van de 198 vee stapels er 70 aangetast, te Veur van 32, 19. Uitgifte van boerderijen in de Wieringermeer. De uitgifte van 47 boerderijen heeft plaats gehad. Er waren niet minder dan 709 gegadigden, zoodat meer dan 660 hunner teleurgesteld werden. Uit Friesland zijn 7 pachters geplaatst. Geen toeschouwers bij voetbalwedstrijden op Zondagmorgen te Winschoten. De burgemeester van Winschoten, mr. A. J. Romijn, heeft onlangs een besluit uitge vaardigd, waarbij het sportvereenigingen verboden wordt publiek toe te laten bij wedstrijden op Zondagochtend. De voetbal- vereeniging W.V.V. heeft zich bij dit besluit niet willen neerleggen en heeft Zondagmor gen een proefproces willen uitlokken door aan te kondigen, dat bij den Zondagochtend te spelen competitiewedstrijd W.V.V. 5 W.V.V. 6 toeschouwers tegen betaling van 12 cent toegelaten zouden worden. Eenige agenten in burger behoorden tot de toeschouwers en namen, kort nadat ae aftrap had plaats gehad, den bal in beslag, terwijl tevens de recette en de nog aanwe zige toegangskaarten in beslag werden ge nomen. Tegen de voetbalvereeniging werd proces-verbaal opgemaakt. Hooge Veluwe. Naar wij vernemen, zal het rijk het 30 hectare groote boschgebied vart het natio nale park De Hooge Veluwe, in de wande ling de Varkensbaan geheeten, aankoopen, Het is gelegen tusschen Apeldoorn en Hoenderloo en grenst aan den Oostkant aan het schietterrein van de legerplaats Hars kamp. Het gebied omvat heidevlakten en dennenbosch, waarin zich ook enkele voe- derplaatsen voor de wilde zwijnen bevinden. Punt II. Ingekomen stukken: a. Adres van het Bestuur der Vereniging voor Chr. Schoolonderwijs te Sneek, houdende verzoek om beschik baarstelling van gelden uit de gemeentekas voor de uit breiding van de centrale verwarming der Julianaschool. (1.851.2.06 B). Dit adres wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. b. Adres van het Bestuur der Vereniging Sneker Mon tessorischool, houdende verzoek om beschikbaarstelling van de voor de s.ichting van een schoolgebouw benodigde gelden uit de gemeentekas. (1.851.2.06 B). Alsvoren. c. Verslag van het Old Burger Weeshuis over 1936. (1.842.73). Dit verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. d. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente ontvanger op 15 September 1937. (X 07.352.651). Dit proces-verbaal wordt voor kennisgeving aangenomen. e. Mededeling van U. Sijtema, dat hij wegens vertrek ontslag neemt als lid van de gemeenteraad. (X 07.51). Deze mededeling wordt voor kennisgeving aangenomen. Punt UI. Geloofsbrief met bijbehorende stukken van het n cuwbenoemfie raadslid, den heer L. Stoelwinder. (Dos- sierno. X 07.51). De Voorzitter benoemt ter onderzoek van deze geloofs brieven een commissie bestaande uit de h.h. Maseland, Dokkum en Greidanus, en schorst tijdens het onderzoek de vergadering. Na heropening verklaart de commissie bij monde van den heer Dokkum, dat de stukken in orde bevonden zijn, waarom zij adviseert tot toelating Aldus besloten. Punt IV. Benoeming van een leraar in de Hebreeuwse taal aan het Gymnasium, in tijdelijke dienst, te rekenen met ingang van 1 September 1937. (Dossierno. 208). Door Curatoren van het Gymnasium wordt aanbevolen de heer A. S. Levisson, opperrabijn te Leeuwarden. De heer A. S. Levisson wordt met algemene (14) stemmen benoemd. Punt V. Benoeming van een Vader en Moeder in het Armhuis, met ingang Van een door Burgemeester en Wet houders te bepalen datum. (Dossierno. 208). Doqr Burgemeester en Wethouders worden aanbevolen: 1. IJ. Kingma, thans badmeester en concierge in het wijkgebouw van de Vereniging „Het Groene Kruis” te Huizum bij Leeuwarden, en diens echtgenote J. Algra. 2. J. Velstra. thans huisschilder en secretaris-boekhou- der van het burgerlijk armbestuur te Roordahuizum, en diens echtgenote E. van der Meulen. Den heer Smeding is het opgevallen, dat B. en W. wat van de gewone lijn zijn afgeweken; vroeger kregen Sneeker, Drijfhout en Leeuwarder Courant, dus de neutrale bladen, alleen de oproepingsadvertentie, ditmaal had ook het Friesch Dagblad deze, ’n politieke krant dus. Zullen B. en W. die gedragslijn blijven volgen? Het verwondert ons voorts, dat de benoeming zo lang duurde, de oproeping is wel 3 maanden geleden ver schenen, van begin September af zijn de vader en moeder ver trokken aan wie tussen twee haakjes de oude mensen zeer gehecht waren en deze hadden gaarne de nieuwe wat in geleid, oude mensen hebben soms eigenaardigheden, en daar over kunnen de oude functionarissen de nieuwe het best in lichten. De Voorzitter geeft toe, dat deze benoeming lang ge duurd heeft, doch de omstandigheden leidden er toe, vacantie, een groot aantal sollicitanten, waarvan het onderzoek langer duurde dan naar onze zin was enz. - Wat de advertentie betreft, er is alles voor te zeggen, dat er niet alleen in de neutrale bladen geadverteerd is, doch ook in het Friesch Dagblad, al weet spr. niet waarom speciaal dat Friesch Dagblad gekozen werd. Het Burgerlijk Armbestuur heeft deze advertenties doen plaatsen. De heer Smeding: Vroeger hebben we wel eens gepoogd de advertenties te krijgen en dan werd steeds gezegd, dat ze alleen in de neutrale bladen geplaatst werden. De Voorzitter: Ik zal u, nadat ik inlichtingen heb inge wonnen, de volgenle maal inlichten over deze zaak. De heer Tromp zegt, dat als van de historische lijn afge weken wordt en de zgn. neutrale bladen neutraliteit bestaat volgens sprekers oordeel niet, die i’s alleen negatief niét alleen de advertenties krijgen, hij wel zou willen, dat ook gedacht werd aan Ons Noorden. De heer Smeding heeft er zich niet aan gestoten, dat de advertentie in het Friesch Dagblad stond, doch constateerde alleen dat er van een vroeger gevolgde lijn is afgeweken. Overgegaan wordt tot stemming. Het echtpaar Kingma krijgt 7 en het echtpaar Velstra ook 7 st.; de tweede vrije stemming en herstemming geven hetzelfde resultaat. Met het lot worden J. Velstra en echgenote benoemd. Punt VI. Benoeming van drie leden in de Commissie voor de strafverordeningen. (X 07.515). Benoemd worden de leden G. L. Dokkum, J. de Groot en K. Kracht, alle met 14 st. NIEUWE SNEEKER COURANT I I I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1