Officieel Orgaan der Gemeente Sneek No. 2 Eerste Blad Wave KIEZEBRINK Co. Woensdag 6 October 1937 annex SNEEKER COURANT (81e Jaargang) Dit No. bestaat uit 2 bladen. FEUILLETON DE GOUDEN BRUG 53e Jaargang OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. NIEUWSTIJDINGEN. Alle Advertentlën worden In belde bladen opgenomen Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting INGEKOMEN: VERTROKKEN: weg zou gaan, dan wordt een mensch sen- baar het liefst in z’n eentje rond en de an- LIJST VAN INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN GEDURENDE SEPTEMBER 1937. D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbreclitum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bgzorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe SneeKer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum j tot uitbreiding van haar in het gebouw Leeuwarder- Renkje Wobma, z. b., van Napjusstraat 29 naar Rotterdam, Tuindorp Vreewijk, Meiland 8; derstraat 39 naar Leeuwarden, Oldegalileën P 54; Tjitske Osenga, echtgen. van Douwe Feen- stra, z. b., van Almastraat 19 n. Balk, Wycke- lerzijde 286; Reintje Banning, liefdezuster, van Monnikstraat 48 naar Meppel, Hoogeveenseweg stamper, van Werkhoven naar Nauwe Noorder- horne 21; Saakje van der Zee, dienstbode, van Hommerts naar Parallelweg 33; Elizabeth Bos, dienstbode, van Rottevalle naar van der Heij- buurt 26, Geziena Adelaida van der Werf, echt gen. van Ids Frederik Bok, z. b., van Wassenaar naar Harmen Sijtstrastraat 4; Geertje Wier sma, echtgenote van Jan Schotanus, z. b., van Franeker naar Grootzand 47; Jan Schota nus, tekenaar, van Harlingen naar Grootzand 47; Johannes die Reus, z. b., van Workum naar Westersingel 27; Helena Catharina Jacoba Zwaanswijk, off. Leger des Heils, van Delfzijl naar Kleinzand 20a; Rense Jansma, kantoorbe diende, van Siegerswoude naar Julianapark 17; *Gijsbertus Bonnier, darmwasser, van Amster dam naar Korte Veemarktstraat 11Adriaan Keet, politie-agent, van Velsen naar Kerkhof- la'an 24; *Reinder Zoethout, z. b., van Voorburg naar Frederik Hendrikstraat 36; Elisabeth Pe- tronella Maria Tromp, z. b., van ’s Hertogen- bosch naar Stationsstraat 15. nette E. W. van IJsseldijk, kapster, van Amers foort naar Peperstraat 10; Geeske Vrij, dienst bode, van Dockum naar Singel 38; Minne Hiem- stra, schilder, van De Bilt naar Kruizebroeder- straat 32; Enne die Boer, bakker, van Tzum n. IJlsterkade 29; Hotze Scheltema, bakker, van Weidum naar Hoogend 24; Sjoerd Yntema, z. b., van Apeldoorn naar Fred. Hendrikstraat 24; Talgien van Dijk, echtgen. van Okke Wielinga, z. b„ van Winschoten naar le Selfhelpstraat 14; Bouwina Maria Anna de Vries, z. b., van Steen- wijkerwold n. Kleinzand 40; *Joharmes Schalk van der Schalie, machinist, van Dordrecht naar le Oosterkade 4a; Johannes Jorritsma, z. b., van Leeuwarden naar Parkbuurt 48; Jeltje Bijlsma, dienstbode, van Apeldoorn naar Westersingel 59; Hendrikus Graafsma, bakker, van Bolsward naar Frederik Hendrikstraat 58; Jan Johannes Terpstra, slager, van Franeker naar Kleinzand 88; Grietje Helder, dienstbode, van Drachten n. Kleinzand 16; Trijntje Broersma, coupeuse, van Kollum n. Kleinzand 72; Tietje Ritsma, dienst bode, van Dockum naar Galigastraat 12; Wiebe Mijndlers, z. b., van Apeldoorn naar Maria Loui- sestraat 25; Leopoldus Franciscus Witteveen, z. b., van Apeldoorn naar Wijde Burgstraat 2; Cornelia Maria van Hoeven, echtgen. van P. Westra, z. b., van Wons naar Lange Veemarkt straat 11Klaas Tigchelaar, z. b., van Baarn n. Bourbonstraat 22; Petronella Baarda, dienst bode, van Den Haag naar le Steenklipstraat 55; Elisabeth de Blaauw, dienstbode, van Mirns en Bakhuizen naar Grootzand 18; Anna Maria Spoelstra, z. b., van Zutphen naar Suupmarkt 4; *Léon Servais Miiller, reiziger, van Utrecht naar Parkbuurt 34; Jannis en Pieter Jorens, z. b., van Rotterdam naar Oosterdijk 22; Hendrik Dam, bakker, van Wageningen naar Peperstr. 13; Age de Boer, boerenknecht, van Arum naar I Koopmansgracht 42 naar Ned. Indië; Geeske Lemmerweg 76; Andries Mink, electr. giond-Ypeij, winkeljuffrouw, van Parkbuurt 36 naar Heerenveen, Grintweg 3; Cornells Hendrikus Henstra, z. b., van Leeuwenburg 24 naar Ter schelling, Internaat Will. Barentszschool; Ber nardus van der Woude, kantoorbediende, van Priorstraat 2 naar Dokkum, Halve Maanspoort B 13; *Uiltje Sijtema, directeur postkantoor v. Parallelweg 37 naar Axel (Z.), Noordstraat 11; Johannes Nicolaus de Vries, z. b., van Klein zand 40 naar Medemblik, Ridderstraat 10; Hes- seltje van der Zee, dienstbode, van Wassen- berghstraat 21 naar Leeuwarden, Harlinger- straatweg 27; *Cornelis Rinzema, bakker, van Grootzand 60 naar Huizum, Hondhorststraat 36; Jantje Kuiper, dienstbode, van Marktstraat 9 n. Amsterdam, J. W. Brouwersplein 23 hs.; Trijn tje Nijenhuis, dienstbode, van Marktstraat 28 n. Hindeloopen, Kerkbuurt C 27; Hijlkje Nijenhuis, dienstbode, van Parkstraat 1 naar Hindeloopen, Kerkbuurt C 27; Geeske de Haan, wed. van Pieter de Boer, huishoudster,, van Looxmastraat 30 naar Heeg 223; Willem Brouwer, kellner, v. Stationsstraat 66 naar Hilversum, Stationsstraat 1-3; Sijke van der Meulen, hulp in de huish. van Schoolstraat 26 naar Soestdijk, Koninginnelaan 32; Roelof Jasper Boonstra, winkelbediende, v. Leliestraat 14 naar Leeuwarden, Koestraat 10; Karsjen Kalina, boerenknecht, van Kruizebroe- konto van een oneerlijk leugenachtig en berekenend karakter. De gedragingen van Johanna daarentegen beschouwt hij als een product van de opvoeding en de traditie van haar geslacht die haar deze zelfbe- heersching en een masker van koele gelijk matigheid voorschrijven, zonder rekening te houden met de vraag of het diepste leed dan wel het hoogste geluk de ziel Roman van HANNO PLESSEN .(Nadruk verboden.) Johan Gutman, boerenknecht, van Wieringen naar Kruizebroederstraat 39; Gerben Hoekstra, monteur, van IJsbrechtum naar Ged. Pol 40; Anna Frederika Kummer, Montessorileidster, van Bussum naar Leeuwarderweg 4; Bauke die Boer, pottendraaieer, van Bolsward naar 2e Selfhelpstraat 17; Albert Zwikstra, kapper, van Joure naar 2e Oosterkade 21Anna Visser, echtgen. van Gerhardus Kok, z. b., van Ee naar Oosterdijk 26; Rientsje Wagenaar, wed. van Bauke Feenstra, z. b., van Huizum naar le Oosterkade 19; Eva Steenbeek, z. b., van Kuinre naar Gijsbert Japiksstraat 26; Henriëtte Trie- Jacoba Kresner, echtgen. van Jan Hendrik Boschma, z, b., van Julianapark 17 naar Am sterdam (W.), Curafaostraat 53; Henderikus Wilhelmus Bronts, bakker, van Bothniakade 14 naar Uithuizen, St. Vincentiusstraat 13-1Z4; Eeltje Leemburg', aannemer, van Lemmerweg 16a naar Gorinchem, a. b. in de Linge bij de Korenbrug; Berber Jacoba van Noort, z. b., van Parallelweg 13 naar Amsterdam, Argonauten- straat 38 II; Meta van der Poel, z. b., van Sta tionsstraat 26 n. Driebergen-Rijsenburg, Brunt- laan 20; Johan Jozef Lampe, z. b., van Stations weg 4 naar Enschede, Molenstraat 85; Gerard Jozef Lampe, z. b., van Stationsweg 4 naar Me demblik, Ridderstraat 10; Fronica Adema, z. b., van Kleinzand 88 naar Millingen B 91; Meijn- diert Leij, slager, van Kleinzand 88 naar Dok kum, Stroobossersteeg D 206; Anna Theresia Meijer, dienstbode, van le Oppenhuizerdwars- straat 66 naar Bakhuizen 253; Klare Donker, echtgen. van Pieter Zorgdrager, z. b., v. Kloos- terdwarsstraat 23 naar Formerum (Terschel ling); Johannes Haye Tromp, z. b., van Leeu warderweg 34 naar Amersfoort, Utrechtseweg 228; Anna Terpstra, z. b., van Kloosterstraat 19 naar Kortezwaag 195; Bouke Sieswerda, wa genmaker, van Kloosterhof 10 naar Den Haag, de la Reijweg 522; *Cornelis Johannes van Oosten, technisch beambte P.T.T., van Stations straat 64 naar Enschede, Bentrotstraat 9; Aukje Visser, dienstbode, van Stationsstraat 28 naar Workum, Zijlspad F 32; Sijtske Cnossen, dienst bode, van le Steenklipstraat 91 naar Amster dam, Ludmastraat 13; *Gerben Dijkstra, arm vader, van Kruizebroederstraat 36 naar Leeu warden, Groeneweg 30; Abel Pot, kantoorbe diende, van le Oosterkade 21 naar Zutphen, Hazekamp 23; *Gerrit die Haas, apotheker, van 6. En als zij een uur later met haar tante de eetzaal binnentreedt, gevoelt zij zich hei melijk een koningin, wanneer zij met een knikje voor Sylvester Vonberg’s stommen, eerbiedigen groet haar dank betuigt. Barones Geitler constateert met voldoe ning, dat de jonge componist een zekere te rughoudendheid aan den dag legt. Tegelij kertijd bemerkt rij. met moederlijke trots, dat Hannerl het pastelblauwe crêpe de chine japonnetje bij haar eenigszins ge bruinde teint voortreffelijk staat. Nog nooit is haar zoo opgevallen, hoe knap haar nichtje eigenlijk is! De goede vrouw heeft er natuurlijk geen idéé van, dat het Syl vester Vonberg’s kussen rijn, die Johanna’s schoonheid tot vrille ontplooiing hebben gebracht, dat slechts liefde en wederliefde in staat rijn geweest het jonge meisje de lieftallige gratie te verleenen, die haar thans kenmerkt. Zij schrijft een en ander slechts aan het flatteuze toiletje en de ge zonde berglucht toe. Na het diner komen de hotelgasten, zooals gebruikelijk, bijeen, om in onge dwongen conversatie hun ski-belevenissen uit te wisselen. Daarnaast echter stelt de directie van Iglerhof haar gasten volop1 in de gelegenheid zich elk op rijn eigen wijze te amuseeren, rij het bij billard, ping-pong, radio of gramofoon, dan wel in de lees-, dries P. G. Kamsma, z. b., van Oude Koemarkt 16 naar Huizum, Vincent van Goghstraat 60; Jantje van der Schaaf, dienstbode, van Looxma- gracht 11 naar Tijnje 244; Bartholomeus Keu len, boerenknecht van Groenedijk 10 naar Ter zool 9; *Ruurd Adema, stoffeerder, van Park buurt 1b naar Franeker, Kamstrastraat 31 Trijntje Andringa, huishoudster, van Koopmans gracht 26 naar Wolvega, Spoorsingel 37; Ma rijke Huisman, huishoudster, van Stationsstraat 15 naar Workum, Dwarsnoord 50 E; Betje Braam, dienstbode, van Nauwe Noorderhorne 11 naar Drachten, p. a. Ypma, bakker; Fokje Wiersma, huishoudster van Ernst Casimirstraat 8 naar Irnsum 183; Eelkje Jellema, dienstbode, van Paardesteeg 7 naar Gauw 29; Johannes Th. A. Jaspers, z. b., van Willem Lodewijkstraat 28 naar Hoorn, Berkhouterweg 22; Janke Punter, dienstbode, van Julianapark 17 naar Arnhem, Vondellaan 2 c; Hotske Fladh, z. b., van Leeu warderweg 72 naar Amsterdam, Adelaarsweg 6; Jan Doting, boerenknecht, van Fred. Hendrik straat 67 naar Californië (V. S. A.), Hynes, Box 31; Christina Batstra, hulp in de huishouding, v. Leliestraat 6 naar De Badhoeve (gem. Haarlem mermeer), Havikstraat, p. a. J. van der Leek; Saakje Jelgersma, hulp in de huishouding, van le Steenklipstraat 90 naar Eindhoven, Leender- weg 138 F; Ale dei Jong, onderwijzer, van Pa rallelweg 38 naar Coevorden; Douwe Wierda, melkknecht, van lepenlaan 30 naar Duitsland; Rinze Spoelstra, melkknecht, van Franekervaart 12 naar Duitsland; Siebe Elzinga, bakker, van Grootzand 53 naar Hardegarijp; Wijpkje Tjerk- stra, huishoudster, van Kleine Kerkstraat 9 naar St. Anna Parochie 285; Margaretha Sprock, hulp Jn de huishouding, van Stationsstraat 44 naar Leeuwarden, Nieuwestad 132. De Koningin licht ongesteld. Lichte aanval van griep. Naar wij vernemen, is de Koningin ten gevolge van een lichte aanval van griep, op advies van den geneesheer verplicht, eenige dagen binnen ’t paleis op het Loo te blijven. DE NOOD DER WERKLOOZEN- GEZINNEN. De minister van Sociale Zaken zegt in een circulaire aan de gemeentebesturen o. m. Bij mijn circulaire va?s 16 September j.l. stelde ik uw college in kennis ,met mijn beslissing inzake het in leven roepen van timenteel”, berispt Szartossy zichzelf. Ener giek tracht hij zich te verzetten tegen de weemoedige stemming, die hem overvalt, als hij op zijn eenzame ochtendwandeling de Sistrander dorpsschool passeert, van waar het, door een kinderkoor gezongen oude Kerstlied, hem tegen klinkt: .„Oh Du sélige, ah Du fröhlóche, gnadenbrdngende Wedhnachtszeót Hij is echter niet de eenige, die zich vandaag, op 22 December 1935, als vreem deling, als hotelgast niet op zijn gemak voelt, doordat hij geplaagd wordt door een primitief gevoel van heimwee, dat zich niet laat onderdrukken. Bij barones Geitler openbaart zich dit zelfde verschijnsel reeds sinds gisteren in een steeds toenemende onrust. Johanna ob serveert en doorziet haar tante, die het bedrijvige opstellen van een enormen Kerst boom met electrische verlichting in de hall van het Tiotel, met gemengde gevoelens gade slaat. Weliswaar zwijgt zij heroisch, maar de uitdrukking van haar levendig ge laat verraadt alles. Haar, op klagenden toon gestelde vraag „En wat heb je nu voor vandaag op je programma, Hannerl?” laat omtrent da gevoelens van de oude dame geen twijfel. „Ik wil u graag gezelschap houden, tan te”, antwoordt het nichtje. „Nee, nee, dat zou nog mooier zijnI” weert deze haastig af. „Je bent toch voor je gezondheid hier. Maak dus maar gauw, dat je op de ski’s komt bij dit prachtige weer. Zooveel gezelschap' heb je ook niet meer, want die twee meisjes uit Dresden, daar is ook niet- veel aardigs aan, geloof ik en die Hamburgsche reeder met zijn kaarsrechte vrouw kunnen me heelemaal gestolen worden. Szartossy dwaalt blijk- HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend: dat ter secretarie ter inzage ligt verzoek met bijlagen van de N.V. „NORMANDIA", Zuivelfabriek en Koelhuis, gevestigd te Sneek, om vergunning zuivelfabriek in weg no. X3, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie D, no. 1088, door het bij bouwen van 2 fabriekslokalen, waarin en kele, door de bestaande krachtwerktuigen in werking te brengen, zuivelwerktuigen zullen worden geplaatst; dat op Woensdag 20 Oct. 1937, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten en dat zowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, ge durende drie dagen voor evengemelri tijd stip ter secretarie, in de gewone bureau- uren, van de terzake ingekomen bescheiden kennis kunnen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat, volgens de heersende op vatting, slechts tot hoger beroep gerech tigd ajn rij, die voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden rijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. SNEEK, 6 October 1937. slacht af en Zijn gezinnen. een spaarregeling voor ondersteund© en tewerkgestelde werkloozen, welke regeling na verloop van eenigen tijd practisch re sultaat voor de betrokkenen kan afwerpen, aangerien rij de benoodigde goederen eerst 38; Clasina Margaretha Bos, echtgen. van An- zullen kunnen bekomen als het bedrag, dat rij hebben gespaard, tezamen met den bij slag v^n de overheid gelijk is aan de waar de der goederen. Voor 'de eerste wintermaanden zullen de bedoelde personen derhalve, door deze re geling op zichzelf, nog niet meer kunnen bekomen dan den normalen B-steun. Zoo als ik reeds in mijn circulaire van 16 Sep tember j.l. opmerkte, dreigt echter, nu de werkloosheid zoo Lang duurt, in onder scheidene gezinnen meer en meer achter stand ter zake van kleeding, schoeisel en dekking te ontstaan. In de wintermaanden zal een tekort aan deze goederen zich van zelfsprekend het sterkst doen gevoelen. Kon dan ook reeds in de komende winter maanden dus in de periode, waarin de betrokkenen nog niet uit hun bespaarde geiden, vermeerderd met den o verheids bij slag de benoodigde goederen kunnen beko men een extra verstrekking van B-steun goederen plaats vinden, dan zouden de be trokkenen daarmee zijn gebaat. Zooals reeds is aangekondigd, heeft de regeering gemeend voor de overbrugging van het hiervoor bedoelde tusschenliggende tijdvak een beroep op het Nederlandsche volk te moeten doen. De regeering heeft gemeend daartoe vrijheid te kunnen vinden op, grond van de volgende overwegingen Dit speciale beroep op het Nederland sche volk om een gave te offeren ten be hoeve van de werklooze Landgenooten, ge schiedt slechts eenmaal. Het pogen van de ondersteunde en te werkgestelde werkloozen om door wekelijk- sche afzondering van pen bedragje van hun' vanzelfsprekend soberen steun te trach ten zelf nog zooveel mogelijk in de zoo dringende behoefte aan kleeding, schoeisel en beddegoed te voorzien, zal voor het niet werklooze deel van het Nederlandsche volk een aansporing zijn deze hulpbehoevende langenooten bij hun pogen te steunen en het mogelijk te maken dat reeds in de eer ste wintermaanden benoodigde goederen worden aangeschaft. 1 Het doel, waarvoor thans een offer zal worden gevraagd, leent zich bij uitstek voor 1 een gave uit dankbaarheid, dat men zelf voor den geesel der werkloosheid is ge spaard gebleven, en in het algemeen voor een gave uit medegevoel voor den nood van den medeburger, die in de kracht van rijn leven uit het bedrijfsleven is uitgestoo- ten en daardoor noodgedwongen van an dere hulp' afhankelijk is. Voor de inzameling van gelden voor het genoemde doel roept de minister de volle i medewerking van de gemeentebesturen in. gevangen houdt. Overigens heeft Szartossy slechts een meewarig hoofdschudden over voor deze „vergissing” van de barones; slechts als zoodanig ziet hij deze plotseling ontwaakte liefde voor Sylvester Vonberg, welke hem overigens (onberoerd laat. Want af gezien van het aesthetische genot, dat het aan schouwen van haar bloeiende schoonheid hem bereidt, af gezien ook van alle geest drift, welke haar zang bij hem opwekt en ondanks de onbeperkte hoogachting, die hij haar in hooge mate toedraagt, is dit meisje niet, zooals men dat noemt, zijh „type”. Af en toe twijfelt hij. er wél eens aan, of dat eigenlijk wel bestaat, want ten slotte is hij zes en veertig jaar geworden zonder dat onder de vele en vaak zeer be- geerenswaardige vrouwen, met wie hij in aanraking is gekomen en die meermalen op ondubbelzinnige wijze van haar belangstel ling voor rijn persoon deden blijken, er ook maar één was, die zijn hart vermocht te be naderen. Dat dwaze hart. Want dat hij er geen heeft, zooals het, door zijn koele terug houdendheid teleurgestelde schoone ge- toe pleegt te beweren, is niet waar. Slechts eenzaam is dit hart, grenzenloos eenzaam. „En als dan Kerstmis nadert, Kerstmis, dat men met zoo’n hart zoo graag uit den compositie, Szartossy, die haar reeds kent, meent nochtans dit liefdeslied voor het eerst te hooren. Want nu legt de zangeres haar geheele ziel in dat, wat tot dusver toch nog slechts een zij het dan wer kelijk eminente prestatie is geweest. De jonge, buigzame stem juicht als het ware in de cadans: „...sprang auf des Himmels Tor...” Wederom knikt Szartossy en zacht en ernstig fluistert hij: „Dus toch...” Want dat deze vrouw dit lied nu zóó zingt, ver raadt hem alles. En zoo wordt hij onge wild deelgenoot van het geheim, dat. deze beide jonge menschen zoo angstvalfig voor zich wilden behouden. Hij blijft voorloopig echter de eenige, want het is vanzelfsprekend, dat Stefan Szartossy geen ruchtbaarheid geeft aan hetgeen hem slechts door een toeval be kend is geworden. De waarnemingen van de anderen die van tante Sopherl incluis blijven, zooals gewoonlijk het geval is, toch slechts aap de oppervlakte hangen. En daar is ditmaal niet het minste te bespeuren. Tot in de details weten Johanna en Sylvester het decorum van sportieve kameraadschap en collegiaal-artistieke belangstelling te be waren. Niets, maar dan ook niet het minste veraadt iets van hetgeen als een' verstand houding van anderen aard tusschen baro nes Geitler-Hattorf en den jongen compo nist Vonberg zou kunnen worden be schouwd. Het tweetal speelt officieel voor treffelijk comedie. Stefan Szartossy, de stille waarnemer, krijgt steeds weer gelegenheid dit te con- stateeren en daarbij boekt hij de routine, welke Vonberg bij dit misleidende verstop pertje spelen aan den dag legt, op het rook- of muzieksalon. En zoo. vindt ten slotte elkeen, wat hij: voor rijn ontspanning noo'dig heeft. Dr. Falk, miss Spencer en barones Geit ler véreenigen zich natuurlijk aan de bridgetafel. Laatstgenoemde verklaart na drukkelijk, dat zij alle, dien middag be gane fouten weer goed zal maken, want haar hoofdpijn is weg, absoluut weg. Dat wil zeggen, dat de oude dame het er nu met zichzelf over eens is geworden, dat het eenvoudig absurd is ook maar een ©ogen blik te veronderstellen, dat een Geitler zich zou kunnen „vergooien”. Zij schudt het hoofd over zoo’n dwaasheid, die haar toch werkelijk een oogenblik heeft bezig gehou den èn óoupeert intusschen met een, voor haar leeftijd zeldzame handigheid, de kaar- ten. „Waar Kt Szartossy toch?” informeert ze, min of meer ongeduldig. „Die is wat te rocken halen”, antwoordt dr. Falk. Als hij uit de hall terugkeert passeert Szartossy de muzieksalon, waarvan de deur op een kier staat. Bij het hooren van het meesterlijke spel van 'Vonberg blijft hij onwillekeurig staan, want over muziek heeft deze gevoelige Hongaar zijn eigen, per soonlijke opvattingen. Hij knikt. Ja, ja, die man daarbinnen aan den vleugel presteert wel watl En nu gaat zijn spel plotseling over in begeleiding van een lied, dat eerst zacht, maar dan aanzwellend tot louter gedragenheid, door Johanna wordt ingezet. Ja, ook die vrouw presteert iets. Het is niet alleen aangeboren talent, dat zich openbaarteen souvereine beheersching der materie, de som van al datgene, wat men „bewust kunnen” noemt, verleent deze zang- voordracht het waarachtig artistieke ele ment. Zij zingt ook nu weer Vonberg’s NIEUWE SNEEKER COURANT I een

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1