MEUBILERING i ffi' H. BRENN1NKMEIJER MN F. OZINGA EEN MOOIE MANTEL Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur H.B.Zetaleert SLAAPKAMER AMEUBLEMENT in eiken old finish uitvoering ledikant met aangebouwde nachtkastjes friseercommode met draaibare spiegels tafel 2 stoelen (bekleed) T otaal I. IIMNEIJEI ZONEN Eerste Blad UitgaveRIEZEBRINB Co No. S £R COURANT M wyhbritseradeel Ollitleel Orgaan der Gemeente Sneek. TROMP Sneek W1JMBRITS ERADEEL, op Donderdag 14 Oct. 1937, des voormiddags 91/2 uur. 54e Jaargang De zorg waarmee IJ kiest, Zaterdag 16 October 1937. annex SBC RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. EU WE-AL J E CHIN. KLEINZAND 5—7 Bureau: SNEEK - TELEFOON 2200 de leden. PHILIA. (Nadruk verboden). 3 Wéér om zijn ONZE PINDAS zoo lekker Omdat ze van de allerbeste zijn en elke dag in eigen electrisch bedrijf versch ge brand. VERGADERING van de RAAD der gemeente Voorz.: de heer^H. M. Martens, burgemeester Secretaris de heer K. Visser. Aanwezig! alle (15) leden. OH. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 DE WENS van iedere vrouw is welnu Koopt Uw confectie bij Steeds nieuwe wagens -1- Lage prijzen E ’s Rijks munt gaat zelf muntbrons maken. In verband met de uitvoering van de wet van 17 Juli 1936 tot nadere wijziging en aanvulling van de Indische muntwet 1912, krachtens welke wijzigingswet de in Neder- landsch-Indië in omloop zijnde koperen centen door bronzen zullen worden vervan gen, is het totaal zoowel van de lasten als van de baten van de exploitatie verhoogd met f 50.254 én het totaal van de kapitaals uitgaven en van de ontvangsten elk ver hoogd met f 135.700. Van genoemde muntsoort zijn naar ra ming in Ned.-lndië ongeveer 720.000.000 stuks in omloop, ’s Rijks munt kan per jaar ongeveer 120.000.000 nieuwe bronzen cen ten afleveren. Dit beteekent, dat het munt- niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuinrj Zie etalages toonzalen LEEUWENBURG SNEEK Een APART genre in uitsluitend betere stoffen en onberispelijke pasvorm vindt U in onze afd. GROOTZAND SNEEK werkzaamheden zij is moeder van vier kinderen dit wetenschappelijke werk te verrichten. Dat het bekroond is met het praedicaat met lof maakt het resultaat te eervoller. Huwelijk tusschen „broer en zuster”. Het huwelijk van den dag in Drunen was dezer dagen ongetwijfeld de inzegening van het huwelijk van het echtpaar Sogmans v. Boxtel, aldus de Tel. In de wandeling gaan deze beiden nl. door voor broer en zuster. In werkelijkheid is dit natuurlijk niet zoo, maar bruid en bruidegom brachten toch samen slechts één ouderpaar mee naar het raadhuis. De ouders van de bruid zijn nl. ook de ouders van den bruidegom. Dit zeldzame geval, dat inderdaad veel op een puzzle lijkt, laat zich als volgt ver klaren. De vader van de bruid is als we duwnaar eenige jaren geleden getrouwd met de moeder van den bruidegom, die we duwe was. De kinderen, die toen in den volksmond „broer en zuster” werden, wer den nu man en vrouw, en zij hebben de zelfde schoonouders Een unicum ongetwij feld! Ik zie ik zie wat U ook zier Twéé meesters aan één. bord, Waaraan met meesterlijk beleid Een strijd gestreden wordt! Het gaat er om de hooge eer Van: wereldkampioen, Waarvoor ze beiden op hun beurt De beste zetten doen. We grijpen naar het ochtendblad, Een afgebroken stand Hij wordt „het vraagstuk van den dag” Voor schakend-Nederland! En Holland, dat het breed begrip „Sportief zijn” nooit vergeet, Hoopt, dat de stérkste winnen zal En dat die.... Euwe heet! Al ben ik ook op schaakgebied Betrekkelijk een leek, Toch ben ik sinds een dag of tien Van kook, van slag, van streekj Des avonds kom ik lalt op bed (Dank zij de radio) En ’s ochtends ben ik vroeg weer op, M’n slapen Maar zoo, zoo Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Gezellig koopen is het in de zaak van firma JOHs. TROMP SNEEK waar de grootst mogelijke sorteering voor Dames, Heeren en Kinderen op overzichtelijke wijze is tentoon gesteld. Abonnement: per jaar 2.50, ff, p. post 3.00, Advertentlën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeellngen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT BANKBILJET VERMIST. Op 24 September verzond notaris Mul der te Uithuizen een aangeteekende zen ding aan den ontvanger der registratie te Winsum. Op Zaterdag 25 September open de de geadresseerde de van vijf lakzegels voorziene enveloppe, waarbij bleek, dat een bankbiljet van f 100 ontbrak. Aan gezien aanvankelijk aan een vergissing werd gedacht, werd eerst op Maandag 27 September aan de politie kennis gegeven. De majoor van de rijksveldwacht te Winsum, bijgestaan door de gemeentepoli tie van Winsum en den opperwachtmeester van de koninklijke marechaussee begonnen aanstonds een uitgebreid onderzoek, waar uit al spoedig bleek, dat hier wel degelijk aan misdrijf gedacht moest worden. De wijze waarop het bankbiljet uit de enve loppe is verdwenen, is vooralsnog een raadsel. Het eenige lichtpuntje in deze duisternis is het feit, dat het nummer van het bankbiljet bekend is. De justitie verzoekt ieder, die in den laatsten tijd, dus na 24 September, een bankbiljet van f 100 heeft ontvangen of in den naasten tijd zal ontvangen., na te gaan of zich bij zijn geld het biljet, nieuw model AF 092666 bevindt en mocht hij de bezit ter zijn, zich er op te bedenken waar en van wien hij dit biljet ontving. Inlichtin gen worden ingewacht door den commis saris van de rijkspolitie te Groningen. niet het geld dat U besteedt, bepaalt hoe U ge- E R I N G A kleed gaat. U kunt rustig kiezen en zeker slagen bij x SNEEK voor ondersteunde en tewerkgestelde werk lozen ter voorziening in de behoefte aan kleding, schoeisel en dekking. Voorstel van Burg, en Weth.: Hiertoe die nodige financiële medewerking verle nen, voor zoveel de gemeente betreft. ma vraagt of B. en W. ,.ig zullen doen houden en Geheime distilleerderij ontdekt. Door de gemeente- en rijkspolitie te Op ende zijn in samenwerking met de rijks- ambtenaren te Grootegast twee distilleer- toestellen, die in volle werking waren, ont dekt bij zekeren M. P. te Opende. De toe stellen, welke onder den grond in een kel der waren verborgen, werden in beslag ge nomen en naar den ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Zuidhorn ver voerd. Honderdzeventig liter vloeistof werd ter plaatse vernietigd. Ik zie ik zie wat U ook ziet Ons landje leeft weer mee, Gelijk het dat ook in het laatst Van „vijf en dertig” deê Van d’allerhoogsten ambtenaar Tot kleinsten winkelier Is spreektaal sinds een dag of tien: „Pion C3 C4”l De heer Rijpt ook een inzamefinL een particuliere steunbeweging in het le ven roepen, zodat alle werklozen niet zelf behoeven te sparen. De heer B e r g s m a zegt, dat zij, die nooit aan de slag kunnen komen moeilijk kunnen sparen. Kan de gemeente niet voor deze enkelen betalen? De Voorz.: het aantal arbeiders dat aan deze regeling meedoet zal niet zo groot zijn, omdat velen werk hebben, doch B. en W. hebben tot hen, die er voor in aanmerking kwamen een circulaire gericht te houden met de wenk van den heer San- tema. Nagekomen zijn o.a.: Goedkeuring Ged. St. van diverse raads besluiten. x Verzoek van dr. Groot te Woudsend om wegens vertrek eervol ontslag als gemeen te geneesheer. Verzoek van den heer H. R. van Biema te Woudsend om in diens plaats te wor-| den benoemd. Het ontslag wordt eervol verleend met ingang van 15 October, de heer v. Biema wordt voor het tijdvak 15 Oct.1 Jan. ’38 benoemd. Verzoek van Dorpsbelangen te Oudega om Verschillende verbeteringen. In handen van B. en W. gesteld om ad vies. Verzoek Chr. Volksonderwijs te Folsgare om gelden voor een kachel beschikbaar te stellen. 1 Aan B. en W. ter afdoening met mach tiging de nodige gelden beschikbaar te stellen. 1 De ramp van de Specht In verband met ’t ongeluk van de Specht heeft de K.L.M. van den waarnemenden chef van den technischen dienst van de iK.N.I.L.M. te Bandoeng, waarheen de mo toren van de Specht getransporteerd zijn, telefonisch vernomen, dat in de linkermotor de verbinding van dè drijfstang van cylin der 9 met de hoofddrijfstang is gebroken, waardoor deze motor plotseling tot stil- stand kwam. Tengevolge hiervan kon i ti het vliegtuig, dat zich nog in stijgstand be vond en nog niet over voldoende snelheid beschikte, geen hoogte houden en kwam het na een korte linkerbocht met de boomen in aanraking. Door de breuk werd ,het geheele mechanisme geblokkeerd. De betrokken motor had 700 draaiuren en 50 uren na zijn laatste volledige revisie. Later onderzoek van het materiaal van Door deze nieuwe werkgelegenheid zullen) de gebroken stang zal leeren, wat de breuk ongeveer 36 man werk kunnen krijgen. veroorzaakt heeft. Na opening1 op de gebruikelijke wijize is aan de orde: Punt I. Notulen der vergadering van 20 September 1937. (De Commissie bestaat uit de h.h. Bon- ma, Brandsma en Feenstra). Worden op advies der commissie on veranderd vastgesteld. De heer N ij dam vraagt en verkrijgt nu verlof om na behandeling der agenda een vraag te stellen omtrent de boombeplan- ting op de bermen. NED. INDISCH MAR INE VLIEGTUIG VERONGELUKT. Dinsdagavond om half tien maakten de T 16 en T 13, twee nieuwe fnaxine-vlieg tuigen, die een tocht hadden gemaakt van Priok naar Soerabiaja een noodlanding bij Tandjoeng Awarawar aan de Noordkust van Java, aangezien het ónmogelijk was, tengevolge van slecht zicht, om het West- gat van Soerabaja binnen te loopen. De T 13, welke zich in de nabijheid van de T 16 bevond is door onbekende oorzaak loodrecht neergestort. Ofschoon het toestel na het ongeluk is blijven drijven, moet worden aangenomen, dat alle inzittenden om het leven zijn ge komen. Vliegtuigen, een lichter en het Gouver- nementsvaartuig „Pollux” zijn op weg ge gaan om een onderzoek in te stellen. De inzittenden van de T 13 waren: ka pitein luitenant ter zee, H. G. de Bruyne, H. Uurbanus, officier van den marine- stoomvaartdienst, M. Vethake, eerste offi- cier-vlieger, P. Spronk, sergeant-vlieger, F. H. Plevier, korporaal-telegrafist, P. J. S. de Groot en G. J. Zuyder houdt, militie- matrozen, (beiden in opleiding voor zee- waamemer), en G, J. Rutte ,en A. A. Goedhart, korporaaï-vliegtuigmakers. Het verongelukte toestel was een Fok ker type T IV, een drijvertoestel, dat ge bruikt werd als bommenwerper en als zeeverkenner. Kap. It. ter zee de Bruine was hoofd van de marineluchtvaartdrenst te Soera baja, Uurbanes chef van de technische dienst van het vliegkamp aldaar. en velen hebben daarop reeds toestem mend geantwoord. Gisteren heeft spr. een vergadering gehad met verschillende dia- coniën en het sub-comité B betreffende h,et houden van een gezamenlijke collecte met lijsten, huis aan huis; van de opbrengst daarvan zal een bepaald gedeelte worden afgezonderd voor de mensen, die niet mee kunnen doen aan het sparen. Spr. beveelt nu reeds de collecte van hartje aan, ze zal in de eerste week van November worden gehouden. De heer N ij d a m vraagt nog een inlich ting over het bonnenstelsel welke de Voorz. geeft. De heer Santema wijst er op dat in de eerste week van November ook de zen- dingsweek is, zodat dit misschien afbreuk zal doen aan deze collecte. De Voorz.: Wij zijn niet geheel vrij1 door de regeling welke de minister trof, zodat de algemene propaganda voor der- gelijke inzamelingen in een bepaalde tijd valt. Intussen zal spr. trachten rekening LEEUWENBURG—WIP. Op initiatief van enkele winkeliers, wier zaken aan LeeuwenburgWip gevestigd zijn, is j.l. Dinsdag in het Hotel te Strake een vergadering belegd, om in navolging van andere stadsgedeelten te komen tot het oprichten van een Buur t ver eeniging. Er was veel belangstelling en sympathie. Er is een vereeiuging opgericht. Beslo ten werd dat het gekozen bestuur binnen kort met voorstellen zal komen. Aanwijzing Kweekscholen. De minister van Onderwijs heeft voor 1938 de gemeentelijke en bijzondere kweek scholen voor onderwijzers aangewezen, welke bevoegd zijn aan haar leerlingen, die ten minste de laatste twee leerjaren een kweekschool hebben doorloopen op grond van het met gunstig gevolg afleggen van een mondeling en schriftelijk schoolexamen de akte voor onderwijzer (es) uit te reiken. Voor Friesland zijn aangewezen de kweekscholen te Dokkum (Aalsum), Leeu warden (Achter de Hoven), Sneek (Paral lelweg); voor Overijssel o. a. die te Steen- wijkerwold. Advent-Gemeente. Vergaderzaal De Boer. Zaterdag 3.003.30. Bijbelbespreking. 3.304.30. Prediking. Kerknieuws. Ds. G. Post van Serooskerke, beroepen, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Nijland hoopt Zondag 24 October intrede te doen in zijn nieuwe gemeente, na des voormiddags bevestigd te zjjn door ds. Lazonder van Westmaas. VERDUISTERING. Een exportslagerij te Wolvega kwam geruime» tijd geleden tot de ontdekking, dat een te Groningen wonende reiziger val- sche kwitanties schreef en het daarop ge beurde geld aan zijn patroon verzweeg én zelf verbruikte. Het beliep toen een be drag van f 2000. De patroon toonde me delijden en hield den man in dienst onder dat hij niet in herhaling zou tre- de gemaakte schuld zou aflossen. Thans kwam hij evenwel tot de ontdekking dat de reiziger in zijn vroegere kwaad ver vallen was en alweer een bedrag van on geveer f300 had geïnd op valsche kwitan ties. Samen togen zij nu naar het hoofd bureau van politie, waar de reiziger een volledige bekentenis heeft afgelegd. Deze, de 36-jarige A. M., zal ter beschikking, van de justitie worden gesteld. HET MOND- EN KLAUWZEER. De talrijke sterfgevallen, die zich de, laatste weken onder het vee voordoen, als gevolg van mond- en klauwzeer, ver ontrusten de landbouwers in de Langstraat in hooge mate. Op één dag stierven Dins dag bij den landbouwer W. Puller te Dru nen drie kalveren en één koe. BEVORDERING DER VRIJWILLIGE VACCINATIE. Tot nu toe moesten 'de geneesheeren, die entstof (pokstof) van het Rijk betrok ken, daarvoor f 0.25 voor een hoeveelheid, -benoodigd voor één inenting betalen. Naar wij vernemen heeft de min. v. Sociale Za ken thans bepaald, dat deze .entstof kos teloos beschikbaar zal worden gesteld. Een bijzondere promotie. Mevrouw Chr. C. A. M. MichelsVeraart is aan de Amsterdamsche universiteit op een dissertatie, getiteld: „Some physical proporties of compressed carbondioxyde” met lof gepromoveerd tot doctor in de wis en natuurkunde. Mevrouw Michels, die 32 jaar oud is, is de dochter van den heer Chr. Veraart secre taris van het bestuur van den rijkskieskring Amsterdam der R.K. Staatspartij. Haar echtgenoofis dr. A. M. J. F. Michels, lector aan de Amsterdamsche universiteit en di recteur van het van der Waals-Laborato- rium. Het bijzondere van deze promotie is, dat mevrouw Michels, die vóór haar huwelijk haar universitaire studie had voltooid, kans heeft gezien, ondanks haar drukke gezins- Punt III. Advies van Burg, en Weth. op het ad/es van de K..N.A.C. om verlor ging van personele belasting voor de grondslag „motorrijtuigen” B. en W. adviseren: Door het bestuur van de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club (K. N. A. C.) is ouder dagtekening van 30 Augus tus 1937 het navolgende' adres aan Üw raad gericht om de tarieven der personele belasting voor zoveel de grondslag „Mo torrijtuigen” betreffende, te verlagen: „In een schrijven, van 16 October 1936 hebben wij ons veroorloofd aan. het Col lege van Burgemeester en Wethouders van Uwe gemeente een. verzoek te richten om, waar mogelijk, over te willen gaan tot verlaging van de personeele belasting naar den grondslag motorrijtuigen. Zulks op grond van het feit, dat in den loop van de laatste jaren in tal van gemeenten in Ne derland de grondslag motorrijtuigen soms op onevenredige wijze was opgevoerd, eenerzijds om de gemeentelijke inkomsten te vexhoogen, anderzijds ook veelal om andere categorieën van belastingplichtigen te ontlasten. Het gevolg is, dat thans in bijna alle gemeenten sterk afwijkende tarieven voor de personeele belasting op motorrijtuigen worde» geheven. Vanzelfsprekend zullen hooge tarieven in dezien niet nalaten hun invloed te laten gelden op het besluit tot eventueele vestiging in de betreffende gemeente van personen, die in het bezit zijn van motorrijtuigen, hetzij voor beroep of bedrijf, hetzij uitsluitend als noodzake lijk en economisch vervoermiddel. Over het algemeen zullen dit personen zijn, die zoowel uit fiscaal oogpunt als uit een oog punt van mogelijke werkverruiming het ge meentebelang en daardoor tevens het alge meen belang kunnen dienen. Anderzijds zullen hooge tarieven het aanschaffen van motorrijtuigen door inwo ners der gemeente belemmeren, hetgeen niet in het belang dezer gemeente geacht kan worden te zijn. Opgemerkt dient im mers te worden, dat de automobiel heden ten dage allerminst meer als een luxe ob ject kan worden beschouwd, daar zij een onmisbaar gebruiksvoorwerp is geworden ten behoeve van een goede en vlotte uit oefening van bijna ieder beroep of bedrijf. De personeele belasting vormt een be langrijke post op het beiastingbudget voor de personenautomobiel en aangezien het een belastingheffing naar de waarde be treft wordt daardoor in de hand gewerkt, dat de automobielen langer in bezit wor den gehouden tot schade voor handel en nijverheid en niet minder ook van de ver keersveiligheid. Blijkens de laatste gege vens van het Centraal Bureau van de Sta tistiek is in de 3 grootste steden van de andere gemeenten zijn geen gegevens be schikbaar ruim 43 0/0 van het aantal personenautomobielen meer dan 5 jaar oud. Mede wijl op het motorwegverkeer reeds uit anderen hoofde zeer zware lasten zijn gelegd, welke in hoofdzaak aan de AJgemeene Middelen ten goede komen, waardoor de overige inwoners des Rijks voor belastirngverzwaring in anderen vorm kunnen worden gevrijwaard, terwijl daar nevens de prijzen voor motorrijtuigen door E P.S. Onze wagens kunnen tegen een klehna vei goe- dlng verzekerd worden. 2. Proces-verbaal van opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvan ger over het 3e kwartaal 1937. Dit stuk wordt ter inzage gelegd voor 3. Circulaires van den Minister van Sociale Zaken d.d. 16 September en 1 Oc tober j.l. betreffende een spaarregeling Punt II. Ingekomen stukken en mede delingen. 1. Adres van het Bestuur van de Proy. Friese Bond van Marktkooplieden en Ven ters, houdende verzoek alleen ventvergun ningen uit - te reiken aan hen, die in het bezit zijn van door genoemde Bond ver strekte legitimatiekaart met photo. Voorstel van Burg, en Weth.In handen stellen van Burg, en Weth. ter afdoening. De heer N ij d a m vraagt of, als de men sen nu foto en kaart hebben, zij toch nog een vergunning van B. en W. nodig zullen hebben. De Voorz.: B. en W. gaat een zich binden aan legitimatiekaart en foto te ver. Zij achten de ventvergunning dan ook nog nodig, doch een aanbeveling voor het ver lenen daarvan zal het bezit van het legi timatie bewijs zijn. Z.h.s. conform het voorstel van B. en W. besloten. drag belofte den en bedrijf gedurende een reeks van jaren met de aanmunting van bronzen muntstukken zal zijn belast. Het is gebleken, dat de fabricage in eigen beheer goedkooper is, dan wanneer de muntplaatjes uit het buitenland betrokken worden, zooals vroeger het geval was. De nieuwe installatie zal, in verband met de groote circulaties aan koperen pasmun ten zoowel in Nederland als in Ned. Indië, ook in de toekomst zijn beteekenis behou den, terwijl de aanschaffing van twee nieu we electrische smeltovens tevens een ver betering in het zilversmeltproces beteekent.’ veroorzaakt heeft. na s NIEUWE SNËËËËRUÖËËAÏÏ uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiyiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiu

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1