MEUBILERING s. s. s. 1 225; H. BBENN1NKMU ZONEN F. OZINGA EEN MOOIE MANTEL Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur H.B.Ze etaleert SLAAPKAMER AMEDBLEMENT in eiken old finish uitvoering ledikant met aangebouwde nachtkastjes friseercommode met draaibare spiegels drie-deurs linnenkast tafel 2 stoelen (bekleed) Totaal B. BRENN1NKMEIJER ZONEN Eerste Blad UitgaveRIEZEBRINK Co Heel Opgaan der Gemeente Sneek. Woensdag 20 October 1037. No. De zaak-Kiès. BOLKNAK 6 et. Een eenvoudige ochtend jurk 54e Jaargnng annex SNEEKER COURANT an WYMBRITSERADEEL RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. Sneek DE WENS van iedere vrouw is Steeds nieuwe wagens Lage prijzen TROMP zoowel als een gracieuze D I IV C* A EmpireavondjaponvindtUbiji sneek LEEUWENBURG SNEEK Verschijnt en VRIJDAGSAVONDS Abonnement: per jaar 2.50, fr. p, post 3.60, Acrvertentiën: 9 ct. p. regel, Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT - E DINSDAGS KLEINZAND 5—7 Bureau: - TELEFOON 2200 SNEEK uiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii: (Nadruk verboden). werd aangedaan de referendumbriefjes in Gro- 4 Kleeding-, schoeisel-, dekking-actie I Geeft, wat U te missen heeft! Of het veel of niet zoo veel is, Hoofdzaak is hier morgen: GEEFT!I Geeft Uw afgedankte zaken Aan den dienst van S. S. S. Maakt de actie der „Drie Essen” Tot volledig Sneek-succes I Legt Uw kleeding, schoeisel, dekking Morgen liefst vanavond klaar! S. S. S. verdient Uw bijstand, S. S. S. zegt: Helpt elkaar!! Nu de wintermaanden komen, Dreigt bij velen een tekort Daarom wordt U door die „Essen” Met een.... S. O. S. gepord! Morgen vragen S. S. S.-ers Of U wat te missen heeft; ’t Is het beste, 'dat U met een Pak of pakje antwoord geeft! Helpt U mede, stadgenooten Staat U voor Uw naasten klaar? S. S. S. brengt wat verlichting In een donker deel van 't jaarI PHILIA. Off. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 welnu Koopt Uw confectie bij schitterend van kwaliteit, kleur, brand en verpakking, in kistjes van 50- en 25- en blikdoozen van 10 stuks, onder het merk Schimmelpenninck Club, een gróót succes 1 Voor den handel bij Een APART genre in uitsluitend betere stoffen en onberispelijke pasvorm vindt U in onze afd. GROOTZAND SNEEK «Wat rijden al die merischen g«- -««riijk vandaag", dacht u immer» vanmiddag achter het stuur (Hoe regt men dat ook weer van dien tplinter,dien balk en uw oog?...) Zie etalages toonzalen 'li 4. A eiwitten door alkaliën afgebroken, direct op neembaar in de darm worden, ons voor die fout hadden dienen te behoeden. Ook het calciumgebrek in voedingsstoffen, waar door het geraamte ten koste der spieren leeft, wijst op het belang te streven naar een samenstelling der voedingsmiddelen voor mensch en dier, welke die van de bo dem, toen deze door kunstmest enz. nog niet in z’n oerstructuur was aangetast, nabij komt. Hierop legt Wouda’s Meelfabriek zich met alle energie toe. Spr. gaf een frappant voorbeeld van een oude man, die door het gebruik van Wouda’s krachtmeel hersteld was van ouderdomskwalen en sloot met dank aan de aanwezigen. Chauffeur achter het stuurrad gestorven. Vrijdagmiddag reed op de Eewal te Leeu warden de heer Laupman, directeur der Coöp. Aankoopvereen. „De Eendracht” te Birdaard met zijn auto, die hij zelf bestuur de. Plotseling maakte de wagen, die in kalmen gang reed, een zwenking naar rechts en reed het trottoir op, waarbij de motor afsloeg en de wagen tegen een wo ning tot stilstand kwam. Door toegeschoten voorbijgangers en omwonenden werd het portier geopend en het bleek, dat de be stuurder dood achter het stuurwiel zat. Vermoedelijk is hij aan hartverlamming Het doel van deze film is de ontwikkeling van den bodem en zijn producten van oer tijd tot huidige cultuurstaat te laten zien, en hoe men door verbetering der voeding de kwaliteit van het dier en zijn product kan opvoeren. Spr. trok in verband hier mede een parallel met de voeding van den mensch, die nog te veel op verkeerde basis gefundeerd is, getuige het feit dat thans 35 van alle voorkomende ziekten, ziektêh van de maag zijn, 20 jaar geleden was dat 10 Wij eten eigenlijk met de oogen, wij hebben liever suiker dan de gezonde stroop, liever wittebrood dan het gezonder roggebrood enz. Spr. wijst in dit verband op de buitengewone hoedanigheden al's volksvoedsel van boekweitmeel, het eenige waarin de kiem nog voorkomt. Aan ons be drijf, zegt spr., hebben wij voorts aan meel calcium-zouten toegevoegd en ervaren hoe zeer dit de gezondheid bevordert. Niet ten onrechte heeft Carrell betoogd dat het volk, dat het meeste wittebrood eet, het eerst zal degenereeren. Hierna werd een groote serie films ver toond, de meeste van veehouders- en pluirti- veebedrijven, waar de diverse Wouda’s producten voor de voeding der dieren wer den gebruikt. Wouda’s eiermeel, Universeel opfokvoer, biggenmeel, kalverkoekjes, vee koek] es, paardekoekjes, opbouwkoekjes, zeugenmeel, enz. Een film voerde ons naar Terschelling met tal van interessante bij zonderheden, een andere naar diverse vee- keuringen, terwijl tenslotte werd vertoond de zeer interessante film van het bedrijf zelf, welke we een vorig maal hier reeds bespraken. De heer Jorritsma gaf bij alle films een toelichting. Aansluitend bij het laatste deel van de film, waarin de diverse Wouda’s producten voor menschelijke voeding werden getoond, als: Boekweitmeel, Wouda’s meel, baby- en kleutervoedsel, kindermeel, Puddina, Maï zena, zelfrijzend bakmeel, tarwebloem, boekweitengort, havermouth, krachtmeel, wees de heer N. J. Wouda op het belang van een goede voeding ook van het been derengestel van mensch en dier. De struc tuurverandering van den bodem heeft on getwijfeld ook de structuur der bodempro- ducten veranderd, zoodat daaraan thans stoffen dienen toegevoegd, die vroeger van nature in die producten voorkwamen. De proeven van Kellner hebben ons met de voeding ongewild op een dwaalspoor ge bracht, terwijl de ontdekking van Schutzen- berger omstreeks dezelfde tijd gedaan, dat een vergaderingterreur heeft hem dat be let. Het conflict is geboren op organisato risch gebied, van de andere zijde is het op persoonlijk gebied gebracht, doch zijn groote beteekenis ligt tenslotte op begin- selgebied. Over de eerste twee aspecten zal spr. voor de pauze spreken, over het laatste na de pauze. Sprekers leven is een open boek. Van 1910 tot 1927 in militaire dienst, in het laatste jaar verliet hij dien met eervol ont slag, na kort te voren ingedeeld te zijn in categorie A, door minister van Dijk ge noemd het onmisbare gedeelte van ons of ficierscorps, feen indeeüing welke betee- kende dat er op spr. noch als mensch, noch als militair iets viel aan te merken; hij was voor zijn eervol ontslag al een jaar lid der s.d.a.p. Na zijn eervol ontslag uit den dienst heeft spr. voor de s.d. Ka merfractie belangrijk werk op het gebied van het militaire vraagstuk gedaan en werd hij militaire medewerker van Het Volk; de verhoudingen waren heel pret tig tot spr. in een militaire kwestie óen tegengesteld standpunt innam als de Ka merfractie, toen Jag hij er uit; hij kreeg omdat hij een te gunstig geacht oordeel geveld had over het Roode Leger ook ont slag bij het Volk. Van 1927 tot 1930 heeft spr. verschillende dingen gedaan op sport- organisatorisch gebied, voorts een blad opgericht, doch wat hij ook deed, overal zette men hem de voet dwars, tot hij in 1930 een spreekbeurt vervulde in Beetster- zwaag waarop een lawine van aanvragen volgde. Van 1930 tot 1937 ligt dan meer dan 8/4 van sprekers leven in Friesland. In 1933 wilde men spr. in Friesland reeds een kansrijke plaats op de candida tenlijst voor de Tweede Kamer geven, de partijsecretaris Woudenberg zeide dat over een verdere 4 jaar toe, spr. kreeg nu nr. 4, een eervolle doch kanslooze plaats; vol vuur wierp hij zich echter (in. de verkie zingsstrijd. 178 spreekbeurten vervulde hij. De verhouding tot het partij-bestuur werd beter, in 1934 was hij de vertrouwensman van dat bestuur bij de tusschentijdsche verkiezingen voor de samenvoeging En schedéLonneker; toen men daar inplaats van de 10 a 11 verwachte zetels 12 kreeg, dankte Albarda in een slotvergadering spr. hartelijk voor zijn aandeel in de over winning. Daarna ging het partijbestuur ac- coord met sprekers aanwijzing als ver trouwensman bij de tusschentijdsche ver kiezingen in Heerenveen, ook dat werd een succes. In 1935 volgde sprekers aanwij zing als leider van de actie die de positie der partij in de Jordaan moest herstellen, de stemcijfers bij de gemeenteraadsverkie zing stegen zeer belangrijk. 1935 is dan voorbij, in 1936 volgt sprekers benoeming in de militaire commissie en stelde hij op voorstel van Albarda, met eenige andere leden, een rapport op betreffende een type weermacht, dat tegen de fascistische be dreiging bescherming kon vormen, zoodat de s.d.a.p. als ze haar standpunt inzake de defensie wijzigde iets positiefs zou kun nen stellen tegenover Colijns plannen, wiens leger type die afdoende bescherming niet biedt, en dat als het zoo goed mo gelijk zou worden ingericht, nog tientallen millioenen meer zou vergen dan gevraagd worden en ons volk ruineeren. Het rapport oogstte in de commissie groote lof van Albarda. Het is dan zomer 1936, spr. gaat naar Spanje en vanaf dat oogenb'ïik is het mis. De militaire commis sie besluit heelemaal niet met eigen, plan nen omtrent een weermachttype te komen, sprekers rapport gaat in de prujlemand en spreker begreep toen al dat het ook met de Kamerzetel mis wasx welke spr. trou wens nooit zoo hevig 'begeerd had. Tijdens de pauze bij een spreekbeurt te Oudebildtzijl in December 1936 hoort spr. terloops van Geerts „van die Kamercandi- datuur komt niets, ze moeten, je niet in het partijbestuur”. Spr. was niet teleurgesteld betreffende de zetel, wel geschokt in zijn gevoelens, en hij schreef na die vergadering aan Geerts dat als men meende hem als een dweil ter zijde te kunnen schoppen en hem alleen geschikt achtte om anderen in de Kamer te brengen, men zich vergiste. Geerts antwoordde niet. Spr. kwam op de candidatenlijst als nr. R.K. PAROCHIEAVOND. Die GeDe Sa/tgers. Het paroehie-avond-comité alhier had gemeend dat na de beide leekenspelen die door zijn initiatief hier werden opgevoerd, een afwisseling welkom zou zijn en ‘daarom Vrijdagavond in het Geb. v. Chr. Belangen een uitvoering van „Die Gelre Sangers” van Arnhem, onder leiding van Ernest Jansen, mogelijk gemaakt. Van ganscher harte kunnen we dit toe juichen en degenen die de uitvoering heb ben bijgewoond zullen dit stellig onder schrijven, zoodat het wel jammer was dat het gebouw slechts matig bezet was. Het koor bleek te bestaan uit gerouti neerde zangers, blijkens de souplesse waar mee men zong; de verhouding der stem- overleden. Er kwamen verder geen persoon lijke ongelukken voor. MEISJE VERMIST TE ROTTERDAM. De 7-jarige Lyntje Huizer, die Vrijdag avond van h<]t spelen op straat niet in de ouderlijke woning terug keerde is nog steeds zoek. De politie onderzoekt de mogelijkheid van een ontvoering, de vage signalementen van een man, die hieraan schuldig zou kunnen zijn, hebben haar nog niet in staat gesteld deze .verdwijning tot klaar heid te brengen, temeer daar ook reke ning gehouden moet worden met de moge lijkheid van een ongeluk. Intusschen komen de vreemdsoortigste getuigen zich aanmelden zooals telepathen en helderzienden. Ook hun verklaringen worden echter door de politie onderzocht; verschillende terreinen rondom Rotterdam zijn reeds met speurhonden doorzocht. DRAMA TE MAASTRICHT. Zondagmorgen heeft de 33-jarige schil der L. H. Jongen, die reeds sinds gerui- men tijd van zijn vrouw gescheiden leefde eerst zijn elfjarig dochtertje, dm bij de grootouders van de vrouw wera groot gebracht, en daarna zichzelf met een re volver van het leven beroofd. De man heeft zich langs een z.g. brand gang toegang tot de woning verschaft, waarna hij eerst eenige schoten loste, op de grootmoeder, om daarna het huis bin nen te dringen, waar het drama zich heeft afgespeeld. Zondagavond bleek, dat dezelfde mart de vorige avond tijdens een ruzie in een café op de Caféhoudster had geschoten, die naderhand ook is overleden. WEDEROM EEN VLIEGONGELUK IN NED'. INDIE. Bij Ban da is Zaterdag het maxine-vliqg- tuig T 1 neergestort, waarbij alle vijf in zittenden om het leven zijn gekomen. Het vliegtuig is kort na de start vermoedelijk te snel opgetrokken, in een vrille geraakt en neergestort. Het toestel is gezonken. Aan boord van de T 1 bevonden zich: luitenant ter zee tweede klasse der Konink lijke Marine-reserve E. van Haften, ser geant-majoor G. J. Radstaat, sergeant- vlieger G. van der Hooft, korporaal vlieg- tuigmaker P. L. Boogert en de zeemili- cien-matroos-telegrafist E. F. Nolten. De lijken der slachtoffers zijn met uit- uitzondering van luit, van Haften, gebor gen; de teraardebestelling heeft heden plaats gehad. men was goed, nuanceering en voordracht weldoordacht, waarbij) Jast not least de programma-samenstelling getuigde van veel zorg. De energieke leider heeft bij zijn keuze eénzijdigheid vermeden, gezien de namen Palestrina, J. Gallus, Beethoven, Max Bruch enz., van wie composities ge zongen werden. Knap werk werd er ook geleverd na de pauze toen we een luchtiger genre te hoo- ren kregen. Zeer guitig werd b.v. gezongen ,,’t Haaske”, in de bewerking van M. Zijderlaan. Goed was ook Kriegers Ab- schied van O. Plötz. Het koor voelde zich in deze stijl beter thuis dan bij b.w. Pa lestrina, die lichter en doorzichtiger ge zongen had kunnen worden. We weten wel dat het koor tegenover de kerkmuziek niet vreemd staat, maar het meer roman tische genre ligt het nog beter dan de oude Palestrijnsche stijl. Mevr. G. DouwesVogt verleende haar medewerking als soliste. Zij zong diverse liederen, tevens eenige malen in combina tie met het koor. Zij heeft een welluidende stem en weet zich 't beste te geven in ’t kleine genre. De liedjes van Manna de Wijs, waarop wij al attent waren gemaakt, zong zij werkelijk onverbeterlijk. De piano-begeleidingen, voor zoover noodig, geschiedden door Frits Kox, die dit op zeer verdienstelijke wijze verrichtte. Er was veel gul applaus voor al het ge presteerde. Aan het einde van den avond heeft de Hoog Eerw. deken van Galko m als voorzitter van het parochie-avond-oomité er op gewezen, dat deze avonden voor, maar in den regel ook door de parochia nen zelve worden gegeven. Nu is voor de variatie eens een beroep gedaan op krach ten buiten de parochie, en degenen die niet wisten wat hun te wachten stond en daar om wegbleven, hebben wat gemist, de keus van het comité blijkt een bijzonder goede geweest te zijn en spr. hoopt dat de nu Mwezigen, als er weer een paro- chie-avond wordt gehouden, zullen zeg gen: „we hebben de vorige keer zooveel gemist, we gaan nu”. Dan zullen de door het comité met zoo goede voornemens op gezette plannen, ook hun volledige betee kenis krijgen. Spr. weet aller meening te vertolken als hij hier dank brengt aan de zangers en in het bijzonder aan hun voortreffelijken leider, den heer Jansen, aan mevr. Dou- wesVogt en aan den heer Kox. Film Wouda’s Meelfabrieken. Vrijdagmiddag werd door de N.V. Wou da’s Meelfabrieken, alhier, in café Leeuwen een voor dat bedrijf vervaardigde film ver toond. De heer N. J. Wouda heette de zeer talrijke aanwezigen welkom namens de directie. NIJEMIRDUM. Geslaagd voor het exa men costumière aan de Modevakschool te Den Haag, mej. P. Stegenga alhier. RAUWERD. J.l. Donderdagmiddag is door onbekende oorzaak brand uitgebro'- ken in een hooiberg annex veestalling eigen aan den heer G. Dijkstra alhier. Het vuur was spoedig door de motor sport en een slang op de waterleiding be dwongen, doch de hooiberg en veestalling waren inmiddels geheel afgebrand. De schade wordt gedeeltelijk door ver zekering gedekt. raummmmni In de Harmonie trad Zaterdagavond op de heer Paul Kiès, met een rede over de bekende kwestie-Kiès in de’^.d.a.p. De voorzitter, de heer J. Anema van Akkrum, deelde bij de opening mede dat toen Albarda een artikel in Het Volk schreef over dó kwestie-Kiès de oppo sitie plaatsing voor een artikel als ant woord vroeg. Dat is geweigerd, zooals ook tal van andere korte stukjes van deze zijde door de redactie zijn afgewezen, men wei gert ons aan het woord te laten en daar om moeten wij de. kwestie nu in het open baar behandelen, omdat wij weten dat Kiès groot onrecht is aangedaan. De heer Paul Kiès zegt met groot leedwezen over deze zaak te spreken, ook hier waar hij zoo veie andere onderwerpen voor dé partijgenooten heeft behandeld. Spr. betreurt een partijzaak in het open baar te moeten behandelen, het is verre van hem de partij je willen schaden, de partij die hem zoo lief is. Doch hem is geen andere kans dan de openbaarheid gelaten; laten zij die deze vlucht in de openbaarheid afkeuren, zich eens stellen in de plaats van spreker, die de laatste 7 jaar bijna 2000 spreekbeurten voor de partij vervulde, alles uit volle liefde, zonder dat spr. betaald propagandist der partij was. Men zal het dan moeten billijken, dat hij, die nu in Friesland het zwaartepunt van z’n leven legde, en plotseling tot een ge- teekende wordt verklaard, slechts de keus hebbende tusschen een oneervolle terug tocht of dé openbaarheid, het laatste koos. De groote massa der kiezers heeft bo vendien ook nog rechten; als spreker, zij het als nr. 10 als Kamercandidaat aan die kiezers werd gepresenteerd en in de laat ste 7 jaar 2000 maal voor hen optrad, en als zij dan plotseling hooren dat er wat aan het karakter mankeert van den man, wien zij meer dan 10000 voorkeurstemmen gaven, dan. hebben deze recht iets meer te weten. Als. spr. de plaat had gepoetst, al zij het met een doofpot-commissie van de partij, zouden deze kiezers stellig geloofd hebben, wat ïnen hun nu omtrent spr. tracht wijs te maken, en daarom heeft spr. het recht in het publiek te treden. Hij1 acht zich niet beter, maar ook geen haar min der dan wie ook. Bovendien heeft spr. niet alleen het recht, ook de plicht te spreken; openbaarheid kan soms strijdig zijn met de belangen van fascistische of reactiennaire partijen, een volkspartij als de s.d.a.p. is wone echter in een glazen huis. Aangezien spr. niets te verbergen heeft, treedt hij' dan nu op, al valt het hem zwaar en zijn hem de drie vergaderingen, waarvan deze de laatste is, eigenlijk genoeg, hoewel er plan nen zijn nog 7 te houden. Wie hier gekomen is om sensatie, ga nog Jij'dig heen, wie denkt hier een aanval te zuilen hooren op de s.d.a.p., ga ook heen, want was dat sprekers bedoeling, dan zou spr. geen lid der partij meer zijn. Spr. zal slechts iets zeggen over eenige leidende personen der partij en met name over één, die verre de grens van het fat sóen heeft overschreden bij zijn optreden tegen spr.; de methoden van Vorrink wa ren als die van een gangster. Spr. komt er tegen op dat pg. Sikkes in een bericht waarin hij de uitnoodiging hier te komen debatteeren, afwijst, bedek telijk insinueert, dat spreker bezig is een nieuwe partij op te richten, er is geen haar op z’n hoofd dat hieraan op dit oogenbiik denkt, doch spr. kan uit het briefje niets andërs lezen dan dat geïnsinueerd wordt dat spr. reeds bezig is de partij te verlaten, tenzij het p.g. Sikkes bekend zou zijn dat men besloten heeft spr. te royeeren. Wan neer in het briefje gezegd wordt dat voor spreker geen andere wetten gelden dan voor ftndere partijleden, wil. spr. daarop antwoorden dat hij daarvan de laatste tijd al heel weinig heeft bemerkt. Overi gens stelt spr, vast dat hij van de door het partijbestuur ingestelde commissie nog niets omtrent haar taak en bevoegdheid heeft gehoord, hij aanvaardt deze niet als censor morius, als moreele rechter, al zal hij' haar ten opzichte van het zakelijk ge deelte der kwestie, als 'daarom gevraagd wordt, schriftelijk of onder getuigen in lichtingen verstrekken. Is de commissie in gesteld om als censor morius op te traden/ dan eischt hij dergelijke commissies voor een aantal leden uit de toplaag der partij. Sf!r. heeft zich nooit met roddelpraatjes of het verspreiden van geruchten ingelaten, maar de tegenpartij denke er aan dat te genover haar kiezelsteenen onze keistee nen konden staan. Aangezien men van één zijde de zaak belicht heeft gekregen in de soc. dem. pers, zal spr. het nu hier van zijn zijde doen, men denke dan over het een zoowel als het andere na en beslisse vervolgens aan welke zijde het gelijk is. Spr. gaat nu over tot het conflict zelve en vertelt hoe na de verkiezingen partij- en gewestelijk bestuur met een brief vol be schuldigingen aan het adres der oppositie en spr. zelf bij de afdeelingen kwamen. Spr. heeft toen 3 partijgenooten, alle te genstanders van een actie voor voorkeur stemmen uitgenoodigd een commissie te vormen, aan welke hij alle stukken kón overhandigen welke hij bij1 het weerleggen der beschuldigingen zou willen gebruiken, zij heeft al die brieven, ook getuigenissen ingewonnen enz. De secretaris dier com missie, de heer de Groot zit nu hier naast j Spr. kwam op de candidatenlijst als nr. spr., in de loop van het onderzoek heeft) 10. Vorrink verklaarde een organisatori- deze man het onrecht gevoeld dat spr. sche actie om spr. omhoog te brengen on- werd aangedaan en gepleit dat s^r. ge- geoorloofd, doch gebruikte zelf het. partij- Iqgenheid zou krijgen zich te verdedigen, apparaat om de referendumbriefjes in Gro- mm 11 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin P.S. Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1